Van den Berghstichting verbouwt Kapsalon Hartman in Alphen brandde uit Nieuwe opvattingen jcheersen plannen Schade ruim honderdduizend gulden Bij middenstand in Alphen belangstelling in winkelcentrum èOENSDAG 24 NOVEMBER 1971 LUDSCB DAGBLAD NOORDWIJK 1 Wanneer men van Katwijk over de Zwarteweg naar Noordwijk it ziet men even voorbij de ingang van de Estec dfie gebouwen in aanbouw met daar- or een vijver en een glooiend gazon, dat men aan het beplanten is. Het is het nieuwe .stercentrum van de Dr. Mr. Willem van den Berghstichting: drie grillige, in- en uit- ingende gebouwen, nu eens drie, dan weer één en tenslotte twee hoog, met elk hon- rd gezellige flatjes en ruimten voor recreatie en onderling contact. De eerste nieuwe sterflat zal voor de kerstdagen in gebruik worden genomen, de tweede volgt in art en de derde in juni. Iet het ruime restaurant voor het soneel en de daaraan verbon- nieuwe centrale keuken en het ttipaviljoen voor observatie-pa- "Radix", beiden gelegen hts van de oprijlaan, vormt dit. tercentrum de eerste fase van het structureringsplan van de Dr. Mr. Hem van den Berghstichting. lit plan, dat een algehele meta- rfose van de stichting beoogt en aanpassing aan de nieuwe op- tingen van gescheiden huisvesting verpleegden en personeel, werd worpen door het Rotterdamse in- lieurs- en architectenbureau Drex- ;e, Sterkenburg, Bodon en Ven- i. De kosten van deze eerste fase Iragen ongeveer 14 miljoen. Verpleeggehuchten oor de tweede bouwfase, die ho- Jk spoedig na de voltooiing van eerste kan beginnen, worden de .le kosten (bouw- en inrichting en s wat daarbij hoort) geraamd op miljoen. Deze fase bestaat uit afbreken van de sterk verouder- paviljoens I- Ruimzicht, en II- niërtuin en de bouw van een ver eggehucht van 12 afzonderlijke oor :es Combee )to s olvast ch binnendoor met elkaar verbon- secties van elk 12 verpleegden, in totaal 144 bewoners. Elke eenheid heeft eigen slaap-, dag-, was- en kleedruimten en een keukentje. Deze bouwvorm heeft het voordeel, dat het privacy van elke groep van 12 goed tot haar recht komt en dat aan de eisen van cen traal toezicht in de nacht, distribu tie van maaltijden en groepssamen- voegingen voor spel en recreatie wordt tegemoetgekomen. Economisch-directeur D. Faber, die met mejuffrouw dokter T. Pou- wels als geneesheer-directeur de lei ding heeft over deze "grootste wijk" van Noordwijk met zo'n 1800 bewo ners (1300 verpleegden en ruim 500 personeelsleden vertelt: "Al vanaf 1966 zijn we bezig deze omstreeks 1923 gestichte zwakzinnigen inrich ting er stond toen op een kaal weiland aan de voet van de duinen één gebouw, waarin 25 patiënten wa ren gehuisvest geheel te moderni seren. In de afgelopen tientallen ja ren is er feitelijk niets anders ge daan, dan restaureren. Dat kost han den vol geld. Bovendien zijn de op vattingen over gescheiden huisves ting van verpleegden en personeel steeds sterkere vormen gaan aanne men. Hier en elders in het land. Vandaar het herstructureringsplan. We willen dat in drie fasen uitvoe ren*. Het zal nog wel heel wat- jaar tjes duren voor onze verlangens al lemaal zijn gerealiseerd. Er komt heel wat geld voor kijken. Natuur lijk krijgen we een miljoenen bijdra ge van de overheid, maar zelf zullen we ook het nodige geld op tafel moe ten leggen. Na deze eerste fase, die nu binnenkort afgesloten wordt met de drie zusterhuizen, gaan we aan de tweede beginnen". Het gevolg van dit herstructure- j ringsplan is, dat enige verouderde gebouwen zullen moeten worden ge sloopt om plaats te maken voor nieu we. Die vervanging hangt niet alleen af van de gebruikstechnische nood zaak. maar ook van een eventueel in de komende jaren wisselende toe stand van vraag en aanbod van ver- plegingsbedden en van mogelijk nog andere, thans nog niet bekende, fac toren. Daarom hebben de architec ten het herstructureringsplan een dusdanige vorm gegeven, dat alle 3 bouwfasen een op zichzelf-staand geheel vormen. Dat heeft het voor deel. dat er na elke gereedgekomen fase, in het licht van de dan beken de omstandigheden, tot het al of niet realiseren van een volgende fa se kan worden besloten. Faber: "Het is beslist niet onze bedoeling de stichting op Noordwijk- se grondgebied, wat het aantal ver pleegden betreft, te gaan uitbreiden. De toekomstige sterkte van het aan tal patiënten zal 1200 worden en geen enkele meer. We staan nu nog op ruim 1300. doch daar vallen er per jaar zo'n 20 door allerlei omstandig heden af. Met een jaar of vijf hopen we dus het streefgeval te hebben be reikt. Alleen observatiepatiënten worden wel opgenomen. Die verblij ven hier namelijk niet voor al te lan ge tijd en zeker niet heel hun le ven. Het aantal verpleegsters hopen we op 500 te kunnen brengen. Nu zijn het er 480 waarmee we al een heel eind op de goede weg zijn. Driehonderd daarvan zullen we dus kunnen plaatsen in de drie zuster huizen. De meer leidinggevende en oudere zusters en broeders wonen meestal op kamers in 'Noordwijk. Die kamers buiten-de-inrichting vormen ook een probleem, want het is in een badplaats als Noordwijk ze- Het nieuwe zuster centrum drie gebouwen met elk 100 gezel lige flats, waarvan het eerste voor de kerstdagen in gebruik wordt genomen aan de Zwarteweg in Noordwijk. Van Katwijk gerekend even voorbij het Estec-complex. ker niet eenvoudig aan dergelijke woonruimte te komen. Wel voor de wintermaanden. Zeker niet voor de seizoentijd. Dan verhuren de Noord- wijkers liever. Dat brengt begrijpe lijk heel wat meer op". Nieuwe bedden De Dr. Mr. Willem van den Bergh stichting beschikt thans over 48 ver- pleegeenheden, waaronder twee pa viljoens onder één kap en bungalow paviljoens. Het totaal aantal bedden is 1374. Er zullen in totaal 20 pavil joens. die samen 669 bedden heb ben, moeten worden gesloopt. De rest waarbij natuurlijk vaak ook het pas ingebruik genomen ob servatiepaviljoen zal blijven gehand haafd. Deze „blijvertjes" beschikken over 705 bedden. Wanneer men in de toekomst uitgaat van 1200 bedden voor de gehele stichting, zullen er 495 nieuwe bedden moeten komen. Deze zijn gesitueerd in drie pavil joens van elk 144 bedden en in de uitbreiding van paviljoen Zonneoord met 63 bedden, waardoor het er 133 krijgt. (Van één onzer redacteuren) ALPHEN AAN DEN RIJN zeer hardnekkige brand, ermee de brandweer twee uur Jig is geweest voor zij hem on- controle had, heeft gistermid- g het pand van dameskapsalon irtman aan de Prins Hendrik raat 125 geheel verwoest. De hade wordt voorlopig op ruim mderdduizend gulden geschat. bedrag wordt door de verze- ring gedekt. Het vuur ontstónd toen kapper irtman de knop van een Butaan- isfles, waarop een kachel was aan sloten, wilde dichtdraaien. Terwijl dit deed hield hij plotseling het venste gedeelte van de fles in zijn' rnd waardoor het gas de vrije loop :eeg en direct vlam vatte. In een unezien stond de inboedel in lich- ïlaaie. Zeven vrouwen, die op dat «ment onder de droogkap zaten, erden (met haar kapjes op) ijlings sar buiten gebracht en met een auto elders vervoerd. De enorme rookontwikkeling, die >t in de verre omtrek was te zien, laakte het blussingswerk er voor de landweer (die bijzonder snel ter teatse was) niet gemakkelijker op. Üeeds weer laaiden de vlammen op a men kon moeilijk bepalen waar de haard" zat. In eerste instantie bestreed de landweer het vuUr aan de voorkant. Kaar toen de eigenaar van een naast 'et brandende pand gelegen drukke- (Vis) opmerkte, dat de brand aan achterkant hevig woedde, spoedde zich daar met waterstralen Van twee kanten ging men nu vlammen, cie inmiddels ook het i&k al hadder aangetast, te lijf. Waterschade Dakpannen werden verwijderd en aan de bo/enkant ging de brand nu aar het blussen. Bij de waa* gordijnen en een ko- ook al inbrand stonden, zag men zelf let vuur te doven. De Met de tweede bouwfase hoopt men volgend Jaar te kunnen beginnen. Dan zullen het eerst tegen de grond gaan de paviljoens I-Ruim zicht en II-Wintertuin met respectie velijk 85 en 100 bedden. Deze pavil joens zijn sterk verouderd. Voordat tot afbraak kan worden overgegaan moet compenserende huisvesting worden gebouwd. Als compensatie dient door "opschuiving" het pas in- gebruikgenomen paviljoen voor ob servatiepatiënten Radix met 48 bed den en een nieuw te bouwen ver- pleeggehucht met 144 bedden. Zodra daarna de paviljoens I-Ruimzicht en II-Wintertuin zijn afgebroken komt er grond vrij voor de uitvoe ring van de derde en eventueel vol gende bouwfase. Wanneer dat zal gebeuren is nog niet te voorspellen. Economisch-directeur Faber: "Dan zijn we er nog niet, want in het ka der van de herstructurering dient ook de nieuwbouw van de volgende be stemmingen te worden overwogen: Een nieuw gebouw voor de di rectie en administratie, waarbij de hierdoor in het bestaande hoofdge bouw vrijkomende ruimten kunnen worden bestemd voor het in dat ge bouw aanwezige medisch-, pedago gisch- en psychologisch centrum, dat dringend uitbreiding behoeft,* onder andere voor het stichten van een re- validatie-afdeling. Het nieuwe direc tie- en administratiegebouw zal op een centrale plaats op het stichtings terrein, dus voor iedereen even ge makkelijk bereikbaar, worden gesi tueerd. Een schoolgebouw voor leerling verpleegsters en eventueel voor pa tiënten, alsmede een ontvangstcen trum voor bezoekers van patiënten, welke gebouwen ih de centrale mid denruimte van het nieuwe plan een plaats krijgen. Nieuwe werkruimten voor ar- beidstherapie en technische dien sten, beide zodanig op de linkerzijde van de stichting ontworpèn, dat zij langs een afzonderlijke "industrie weg" voor zwaart transport bereik baar zijn. drukkerij en een aan de andere zijde gelegen woonhuis kregen veel water schade. Drukker Vis: „Al mijn drukpapier en de afdeling afwerking zijn totaal ver nield. Drie machines hebben veel wa terschade opgelopen en kunnen voor lopig niet worden gebruikt. Het duurt wel een paar dagen voordat we weer aan het werk kunnen. Ik heb mijn personeel (zestien man) maar naar huis gestuurd. Ternauwernood heb ben we antieke boeken en platen, met een waarde van f. 110.000,- kun nen redden. Mijn archief, van on schatbare waarde, waaraan ik twaalf Jaar heb gewerkt, is gespaard geble ven. Tot de boel is opgeknapt (ver- zekeringswerk) trekken we in een noodgebouw aan de Van Nesstraat. Kapper Hartman, zeer onder de indruk van het voorval, kon bijna geen woord uitbrengen. „Ik weet eoht niet wat ik in eerste instantie ga doen. De klanten zullen in de andere zaak worden geholpen. Wat er met dit pand gaat gebeuren weet ik niet. Dat zal de verzekering wel uitmaken. Het ziet er echter niet na)ar uit, dat het nog kan worden opgeknapt" Het GEB had de elektriciteitsvoor ziening uitgeschakeld, waardoor en kele blokken zonder stroom zaten. Op het bureau van de Christelijke Platte- De enorme rookontwikkeling bij de brand in de Alphense kap salon maakte het blussingswerk er voor de brandweer niet gemak kelijker op. (Foto Dijkman) lands Jongeren maakte men gebruik van kaarsen, waarvan de opbrengst bestemd is voor ontwikkelingshulp, om toch nog wat te kunnen werken. De brandweer heeft vannacht een oogje in het zeil gehouden om zo doende te voorkomen, dat het vuur weer zijn kop zou kunnen opsteken. Politie en brandweer botsten ALPHEN AAN DEN RIJN De brand in de Alphense kap salon is ook de oorzaak geworden van een verkeersongeval. Na het alarm rukten zowel de brand weer als de politie uit, waarbij gebruik werd gemaakt van sire ne en zwaailicht. Op de hoek van de Hoflaan en de Julianastraat kwam men elkaar tegen, maar de bestuur der van zowel de politie-auto als die van de brandweer dacht voorrang te hebben. Een botsing was het onvermijdelijke gevolg, waarbij de politiewagen behoor lijke schade opliep. Later heeft men in de regle- nenten eens nagekeken wie nu eigenlijk gelijk had. Dat bleek de brandweer te zijn, deze kwam van rechts Ook aan de terreinaanleg zal de nodige zorg worden geschonken. Er komt midden in het complex een groen hart met vijverpartij en groen, wandelpaden en recreatieve voorzieningen". Faber, die sinds 1939 op de "stich ting" werkzaam is en sinds het af treden van dokter C. Steketee, deed zijn intrede toen er slechts 450 pa tiënten waren. Hij is in de adminis tratieve functie, die hij toen vervul de, altijd geconfronteerd met bouw- problemen. Helaas zal hij de voltooi- Het restaurant van het per soneel met daarachter de centra- le keuken en het observatiepavil joen "Radix", die ook tot de eerste fase van de nieuwbouw behoren van het immense gebouwencom plex van de Dr. mr. Willem van den Berghstichting. ïing van dit herstructureringsplan dat mede zijn stempel droogt, niet meer kunnen meemaken. Over an derhalf Jaar gaat hij genieten van een welverdiend pensioen...,* ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense mfdden- stand heeft duidelijk getoond belangstelling te hebben voor het nieuwe winkelcentrum „Ridderhof", waarvan de boüw volgend jaar februari gaat beginnen. In groten getale (ge bouw Nabij" was stampvol) luisterde men naar de plan nen (zie LD van gisteren), die werden bekend gemaakt. Voorzitter Winninghoff stelde in zijn openingswoord, dat ër de laat ste tijd nogal eens stemmen opgaan, dat. de winkeliers niet voldoende op de hoogte zouden worden gesteld van de plannen, die worden ontwikkeld. „De zakenlieden kunnen er echter genist op zijn, dat hun belangen goed worden behartigd". Rijssen, bestuurder van het Ont wikkelingsbureau Winkelcentra, zei, dat, wanneer de ondernemer dat wil. hij het pand waarin hij trekt, ook kan kopen. „Maar de zakenman kan eerst de kat uit de boom kij ken. Tien jaar kan hij de ruimte „huren". Stel, dat het pand de waar de heeft van een ton. Dan betaalt hij Jaarlijks een bedrag van f. 12.500. Wil de betreffende middenstander dan nog niet tot koop overgegaan, dan kan hij de zaak nogmaals voor tien jaar „huren". Voor hetzelfde be drag. Mits er niet al teveel verandert (verhouding van rente enz.). Na die twintig Jaar kan de huurder beslis sen of hij het koopt. Hij moet dan 65 procent van de stichtingskosten op tafel leggen". Prijs De vierkante-meter-prijs, die moet worden betaald, bedraagt honderd dertig gulden; voor supermarkten honderdveertig gulden. Hiervoor krijgt de koper een „kaal" pand. dat hij zelf helemaal moet aankleden Deze prijzen staan nog niet geheel vast en kunnen wat hoger uitval len. Als overeenstemming met de bouwer is verkregen (men hoopt over veertien dagen), kan de defi nitieve vierkante-meter-prijs wor den vastgesteld. De expeditieruimte, die onder de winkels komt. zal de vierkantemeter- prijs vermoedelijk ook nog wat op schroeven. Helemaal zeker is dat nog niet. maar men hoop het te kunnen „fiksen" met de prijs, die reeds is genoemd. Wanneer een middenstan der direct besluit, een zaak te ko pen, betekent dat. dat hij een koop prijs moet betalen van acht keer de „huurprijs". Een van de zakenlieden vroeg na de pauze (velen waren toen reeds ver trokken) of de mogelijkheid aanwe zig was om in de parkeergarage een service-centrum te realiseren. Rijs sen vertelde, dat deze gelegenheid al leen s gecreëerd voor het parkeren van auto's. Het is echter niet uitge sloten, dat er in de omgeving van het winkelcentrum een garage zal worden gesticht. Er wordt nog be keken hoe men te werk zal gaan om „lang-parkeerdërs" te weren. Een andere vraag was, of er in de directe omgeving van de „Ridder hof" woningen voor de middenstan ders beschikbaar zullen worden ge steld. ,3oven de winkels zullen geen huizen worden gebouwd", stelde Rijssen. „Maar het lijkt me aan nemelijk, dat de gemeente wel me dewerking zal verlenen voor het ver krijgen van woonruimte bij het win kelcentrum". Ir. Hakstege, directeur gemeente werken, vertelde, dat men in Ridder- veld begin volgend Jaar hoopt te be ginnen met de bouw 474 corridorwo ningen. In Ridderveld II zullen 4900 huizen worden gebouwd en ten westen van de Herenweg zullen zich zo'n zestienduizend mensen vesti gen. Volgend Jaar denkt men 600-700 woningen te realiseren; in 1973 2000 en in 1974 1200. Dan is Ridderveld I vol. In Ridderveld II zullen de eerste huizen in 1972 worden ge bouwd. Het winkelcentrum in deze wijk wil men in 1973-'74 realiseren. Tenslotte zei Kroon van het CIMK (Centraal Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf) wat deze on derneming voor de middenstanders kan doen. Men kan zorgen voor ad viezen, aankleding van de winkel en kredieten.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11