Fransen en ruziën over Nordsee komt na ruim 8 uur drijven weer in de lucht Nog veel meer rijksdiensten weg uit westen ARKA: nauwer samenwerken met de KABO Waar slaan we zout op en wie betaalt? Staatssecretaris slikt kritische uitlating in DINSDAG 23 NOVEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD BAZEL Als voorzitter Jean Gabarra van de Inter nationale commissie ter bescherming van de Rijn tegen verontreiniging zegt wat hij vindt van de Nederlandse nieuwsgierigheid naar de grote schoonmaak die ééns komen moet, wijst hij met breedsprakig Franse charme op het feit Rotterdam wereldhaven nummer één is en dat de Maas stad mede aan de kop is kunnen komen doordat er in het achterland aan de Rijn zwaar is geïndustrialiseerd. zit. Gabarra scoort duidelijk een tweede doelpunt door wereldkun dig te maken dat de lage Rijnwater stand de kalimijnen in de Elzas niet alleen genoopt heeft tot een slechts gedeeltelijke afvoer van het afvalzout naar de Rijn, maar tot een opslag Tan de rest van het overtollige zout bassins die beslist niet waterdicht mogen heten. Waarmee Frankrijk rich het gevaar van een niet zuinige bodemverontreiniging op de hals haalt. Frankrijk offert zich dus op de last voor Rotterdam wat lich ter te maken. Troebel water De internationale Rijncommissie vergadert deze week in het gebouw de Bazelse pharmaceutische fabriek Hofman Laroche, bij de bouw waarvan niet op een frank meer of minder is gekeken, een fa briek bovendien waarvan de vervul- niet een, twee drie door het stromende troebele Rijnwater (met opmerkelijk veel olie erop) wordt weggewassen). ning te nemen, 46 procent om precies te zijn. Frankrijk zelf en Duitsland zouden ieder 23 procent moeten betalen en de twee andere in de Rijncommissie vertegenwoordigende landen, Zwit serland en Luxemburg, zouden dan respectievelijk zes en twee procent in de kosten moet bijdragen. Op de grens Door an Ottens Als daar de Franse delegatie vast stelt dat Duitsland 'n eventuele zout- berg niet zo dicht bij eigen grond gebied wil hebben, op het door de Fransen voorgestelde Rijneiland Fes- aenheim namelijk, en bovendien dat wel over twee nieuwe plaatsen vlakbij de kalimijnen zelf kan worden onderhandeld maar dat realisering van de opslag daar heel wat langier kan gaan duren, en als de Nederlan ders, die nog stevig willen meebeta len ook, blijven aandringen op de snelst mogelijke realisering, dan is duidelijk wie de schuld van de inge bakken mislukking dient te krijgen. Duitsland is de kwaaie pier geworden. Stap terug Jean Gabarra denkt te kunnen voorspellen wat er gaat gebeuren. Frankrijk zal een stap terug doen, bereid zijn het afvalzout vlakbij de mijnen op te slaan. Maar hij vergeet er bij te zeggen, dat Nederland van deze late oplossing voorlopig de dupe dreigt te worden. Nederland heeft een dergelijk grqot belang bij een spoedige oplos sing dat het geheel tegen het principe in van de vervuiler betaalt heeft aangeboden bijna de helft van de opslagkosten voor zijn reke- ADVERTENTIE iïpEÜU)» aMMr teoaLafl] Het embleem van de Apollo 15. Het laatste in de serie van tien. U krijgt hem bij elk Shell-station, dat in het teken van de Apollo-actie staat Gratis bij 20 liter ben zine of 2 liter Shellina Pre- mix. Kom naar Shell en plak ook deze laatste sticker op de gratis verzamelaffiche. Nu gratis Apollo-stickers Eerste maanlanding op LP. Het historische overzicht van hoogtepunten uit de ruimte vaart-historie tot en met de maanlanding van de Apollo 11. Met het originele televisie commentaar van Henk Ter- lingen. En dat op een Philips LP voor slechts 4,98. Bij Shell, zo lang de voorraad strekt. Waarom ls Duitsland nu tegen zoutbergen op Fessenheim? Fessen - heim is een eilandje in de Riin. oos- telijk van Mulhouse, en dus in feite op onze grens met Frankrijk, zeggen de Duitsers; wij zijn veel te bang voor infiltratie van het zout in ons grondwater en bovendien voor ver waaiing van het zout. „Het geharrewar tussen Duitsland en Frankrijk", zegt Gabarra, „is geen technische of financiële zaak. Het is een politieke kwestie geworden". Eigenlijk moeten de nationale rege ringen het nu maar uitknokken en dat betekent dat het zout voorlopig niet dreigt te verwaaien of in grond water te dringen, maar nog steeds wordt geloosd in de Rijn, 120 kilo per seconde, 6,5 miljoen ton per jaar Swieberklaas Minister Geertsema en Zwarte malle Pietje Herkent u deze pseudo-Sin terklaas en Zwarte Piet? Het zijn Joop Doderer en Piet Ekel die u op zaterdag 4 december kunt zien wanneer de NCRV weer een afle vering van de serie "Swiebertje" op het scherm brengt. Vrij ver taald zouden we dus kunnen spre ken over Swieberklaas en Zwarte Malle Pietje. DEN HAAG Het kabinet-Bie-s heuvel zal binnen afzienbare tijd de verplaatsing van overheidsdiensten van het westen des lands naar an dere streken met name het noor den en het zuiden fors uitbrei den. In verhouding tot wat er tot nu toe is gebeurd gaat het om een groot aantal mensen. Het doel daar van ls de werkgelegenheid elders in het land te vergroten, vooral op ad ministratief terrein, en het leveren van een bijdrage aan de leefbaarheid AGENT HAD GLAASJE OP: TWEE WEKEN ROTTERDAM De Rotterdamse politierechter heeft de 47-jarige hoofdagent G. J. A. van der P. con form de els veroordeeld tot twee we ken gevangenisstraf en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid we gens het rijden onder invloed. De hoofdagent, die werkt bij de ri vierpolitie, werd in juli door twee agenten van een surveillanceauto, aangehouden, omdat zijn snelheid op het Maastunnelplein volgens de agen ten groter was dan gebruikelijk. De hoofdagent had enkele glazen tonic met jenever gedronken. van het westen. Aldus een verkla ring van minister Geertsema (Bin nenlandse Zaken) in het ARKA- weckblad. Minister Geertsema vindt verder dat de overheid voorzichtig moet zijn bij het afremmen van de salarisver hogingen van hogere en topambtena ren. De achterstand van deze sala rissen bij vergelijkbare functies in bedrijfsleven is toch al te groot. Binnenkort zal de bepaling dat ambtenaren in of vlakbij hun standplaats moeten wonen worden verruimd. Men zal dus verder weg mogen wonen. Op die manier wil het kabinet tegemoetkomen aan be zwaren van ambtenaren op het ter rein van de huisvesting. WOERDEN Een anoniem tele foontje heeft er gisteravond voor ge zorgd dat het station van Woerden in rep en roer werd gebracht. Een mannes tem had de politie door de telefoon verteld dat er een bom was geplaatst. Direct werd het station ontruimd en daarna doorzocht. Ook de voor verzending gereedstaande goederen werden eens nader bekeken. De sei nen voor het station werden op on veilig gezet, zodat geen trein kon binnenlopen. De man had gezegd dat de bom om zes uur zou ontploffen. Er ge beurde echter niets. Enkele treinen liepen door de .grap" vertraging op. Streng oordeel „Maar nu", brengt Gabarra on middellijk vriendelijk in herinnering, „vanwege de lage waterstand lozen wij nu al de helft minder. En bedenk goed, wij zijn niet de enige zoutlozers. Duitsland doet er ook flink aan mee. Ik ben toch wel een beetje verbaasd over het strenge oordeel van de Ne derlandse pers aan het Franse adres". „Akkoord", vervolgt hij, „wij vinden het uitstekend dat we ons wat het zoutprobleem betreft nu het eerst concentreren op de Elzas. Omdat er anders dan in Duitsland hier gecon centreerde vervuiling zit. die dus het gemakkelijkst aan te pakken is". Het gemakkelijkst. Dat belooft nog wat voor de onderhandelingen over fos faten, giftige pesticiden, kwik en an dere zware metalen Radio Nordsee International ls weer in de lucht. Sinds gister avond half zeven ligt het pira- tenschip van het Zwitserse duo Bollier en Meister op nog geen 800 meter afstand van het zus terschip Veronica, net even bui- Vonhoff en de ped. academies DEN HAAG ANP) Staatssecre taris Vonhoff (CRM) heeft erkend, dat zijn uitspraken over de pedago- gisohe academies „beter achterwege hadden kunnen blijven". Hij heeft dit de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op vragen van het kamer lid Verwoert (DS '70 over 't inter view van de staatssecretaris in het blad „Ruim Zicht'. „Ik erken dat uitspraken op dit terrein in een interview, dat niet de gelegenheid kon bieden tot de zo noodzakelijke bredere uitwerking en die daardoor tot een te ongenuan- Een kwart van de autorijders ziet niet goed AMSTERDAM Ruim een kwart van de Nederlandse automobilisten mankeert iets aan de ogen. By zes procent is het gezichtsvermogen zo slecht, dat deze mensen een gevaar voor het verkeer betekenen. Dat zijn de belangrijkste conclusies in het rapport „landelijke onderzoek gezichtsvermogen rijbewyshouders 1971" van de stichting Oog en Bril. De stichting heeft om het rapport te kunnen samenstellen mensen in de leeftijd tussen de twintig en 65 jaar onderzocht. Uit het rapport blijkt dat vaker iets aan het gezichtsvermogen van vrou welijke autorijders mankeert, dan dat daarvan bij mannen sprake is: Iets meer dan dertig procent tegen ruim 26 procent. Bij 18,9 procent van de rijbewijs houders is volgens het rapport een correctie van het gezichtsvermogen met een bril zeer wenselijk of zelfs noodzakelijk. Uit het onderzoek is verder geble ken dat na het vijfendertigste jaar het gezichtsvermogen in snel tempo achteruit gaat. Maar van de mensen die hun rijbewijs halen, doet onge veer twintig procent dat na hun vijfendertigste verjaardag. ceerde en onvolledige formulering moesten leiden, beter achterwege hadden kunnen blijven", aldus staatssecretaris Vonhoff. In het antwoord is de tekst opge nomen van een passage, waarover In de vragen werd gesproken. De be doelde passage luidde als volgt. .Misschien ligt het wel aan het eigen vakbekwame onvermogen om in een groep van 40 kinderen de ta lenten naar voren te halen. De zeer Intelligente kinderen uit de arme milieus gingen vroeger naar de kweekschool. De kweekscholen waren toen broedplaatsen van pure kwali teit. Mensen van dit niveau kom je op de pedagogische academies niet meer tegen. De zeer pienteren gaan nu meteen naar de universiteit De denk kracht was vroeger hoger en daarom was t gemiddeld produkt ook hoger Dat is de schaduwkant van een gun stige sociale ontwikkeling." ten de territoriale wateren, weer voor de kust van Scheveningen. Ruim achteneenhalf uur heeft de illegale zender niet kunnen zenden, omdat het schip, de „Me- bo II", van zijn anker was gesla gen en binnen de territoriale wa teren terecht was gekomen. De bemanning maakte enkele bange uren door. Het schip dreef ondanks de 500 pk sterke moto ren af tot voor de kust van Hoek van Holland- Pas omstreeks vier uur kon de sleepboot „Smitsbank" verbinding maken met het in nood verkerende schip. Eenmaal buiten de territoriale wateren be gonnen onmiddellijk weer de uit zendingen. Alsof er niets was ge beurd „Het is goed gegaan" meldde gis teravond kapitein Harteveld van de „Mebo II" na afloop van het avon tuur. „Ook de disc-jokeys, die nu eenmaal geen rasechte zeebonken zijn hebben zich kranig geweerd", voegde hij eraan toe. ROME <AFP) De Nederlander dr. A. H. Boerma is gisteren in Rome voor vier jaar herkozen als directeur- generaal van de FAO, de landbouw- en voedselorganisatie van de Ver enigde Naties. Hij kreeg op de 16-de conferentie van de FAO 90 van de 94 uitgebrachte stemmen. Eén afge vaardigde stemde tegen en drie ont hielden zioh van stemmen. De Fransman Michel Cepede werd tot voorzitter van de raad benoemd die de dagelijkse leiding van de FAO heeft. Hij houdt deze functie tot de volgende plenaire conferentie van de organisatie over twee jaar. DEN HAAG De Algemene Rooms Katholieke Ambtenarenvereniging (ARKA) gaat nauwer samenwerken met de Katholieke Bond van Over heidspersoneel (KABO), die by het Nederlands Katholiek Verbond is aangesloten. Dit is meegedeeld op het vandaag begonnen congres van de ARKA. In zjjn openingsrede nam ARKA- voorzitter J. J. Loerakker stelling tegen de plannen om de kinderbijslag voor het eerste en eventueel het tweede kind te 'bevriezen'. Hij hand haafde het reeds eerder ingenomen standpunt dat de kinderbijslag een loonbestanddeel is. 'Bevriezing' van de byslag voor het eerste en even tueel het tweede kind zonder loon- compensatle, betekent dat een extra last wordt gelegd op vooral de jonge gezinnen. Tegen de achtergrond van de per- soneelsstabiliteit bij de overheid waarschuwde de heer Loerakker te gen roofbouw op ambtenaren. Daar van zou sprake zijn wanneer er geen overlappingen van werkzaamheden en ondoelmatigheden zouden zijn ter wijl desondanks de personeelssterkte niet op voldoende peil zou worden ge houden. De ARKA-voorzitter zei verder dat alle aandacht zal worden gegeven aan maatregelen om te voorkomen dat de jaarlijkse aow/aww-vakantie- uitkering voor de gepensioneerden van de overheid voor het grootste deel verdwijnt door het systeem van 'inbouw* van de aow In het overheids- pensioen. Mogelijk zullen per 1 ja nuari 1973 aow en overheidspensioen in één bedrag worden uitbetaald. Toch moet hij toegeven dat hij en zijn bemanning geen gemakkelijke dag heeft gehad. Vrijwel direct na het breken van de ankerketting dreef het zenderschip naar de kust. Met zijn motoren kon kapitein Har teveld het schip nog redelijk met zijn kop in de golven houden, maar toch ging de „Mebo II" steeds verder zui delijker. Toen zijn boot recht voor Hoek van Holland in de zware zuidwester storm dobberde meldde Harteveld: „We zijn bezig een verbinding te maken. We gaan hoe dan ook terug naar onze oude plaat6". Op de vraag of hij en de benmanning gelukkig waren, antwoordde hy„t Gaat 1 goed, maar gelukkig, dat zijn we nog niet". In orde Korte tijd later, het schip moet net buiten Nederlands territorium zijn geweest, begonnen opnieuw de uitzendingen van het piratenschlp. Bi) de eerste nieuwsuitzending om 5 uur werd gemeld dat alles aan boord weer in orde was. Met ieder een. De sleepboot „Smitsbank" ls tot vanmiddag in de omgeving van het zendschip van Radio Nordsee Inter national gebleven, omdat pas toen een nieuwe ankerketting van een bergingsbedrijf uit Maassluis kon worden gebracht. Reddingboot Het avontuur heeft voor de 6- koppige bemanning van de reddings boot Bernard van Leer wel erg lang geduurd. Toen eenmaal het gevaar rond de „Mebo II" verdwenen was, konden zij door het slechte weer niet naar Scheveningen terugkeren. Schipper S. den Heijer en zijn man nen keerden vanmorgen pas terug. Na vierentwintig uur. Zonder koffie, zonder eten. alleen met wat droge zeekaak ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7