Lichamelijk kunnen wel gehandicapten wat presteren n Winkelcentrum in Alphen-noord Jachthaven Lisse in de maak Bezigheidstherapeute Mieke van Faassen: Hinderen en trouwen in Katwijk duurder Februari eerste paal PAGINA LEEDSCH DAGBLAD DINSDAG 23 NOVEMBER 1971 KATWIJK AAN ZEE Mieke van Faassen is één van de drie bezigheidstherapeutes, die in het Rotterdamsch Zeehospitium in Katwijk aan Zee werken. Ze doet het met veel plezier. Mieke zegt: ,Het is heel fijn werk. Het schenkt veel voldoening. Er doen licha melijk gehandicapten en patiën ten van de longkliniek mee. Ge heel op vrijwillige basis. Niemand wordt verplicht om naar het be zigheidstherapiegebouw te gaan. Ze kunnen hier hun creativiteit volkomen uitleven. Dagelijks ko men er zo'n zestien Zeehos-bewo ners. Jongeren en ouderen. Nu zijn we druk bezig alles in orde te brengen voor de grote expo sitie, die hier In dit gebouw vrij dag, zaterdag, maandag en dins dag zal worden gehouden". Door Cees Combee De leiding van de afdeling bezig heidstherapie van net Zeehos is in handen van mejuffrouw G. Lie- fers. Zij is therapeute en wordt daar in bijgestaan door haar collega's me vrouw L. Wetshoek-Freyzer en me juffrouw Mieke van Faassen, de kin derverzorgster mejuffrouw L. Scham per en de stagière mejuffrouw W. Bouman. Een team, dat helemaal op elkaar is ingespeeld en dat er met veel geduld in slaagt de gehandicap ten een prettige dagvulling te bezor gen. Expositie Wanneer we op de stormachtige maandagmiddag het bezigheids- thearapiegebouw binnenkomen wor den we begroet door Mieke van Faassen. Zij vertelt enthousiast over het werk met het onder de patiënten Leidster Liefers had het graag ge daan. maar. omdat we ze van een paar dagen verlof geniet, neemt the rapeute Van Faassen die taak over In een grote zaal zijn een stuk o! acht „werkers" druk bezig. Hun taak voor die middag is de uitnodigingen voor de expositie zelf gemaak te voor verzending klaar te maken. Deze tentoonstelling wordt vrijdag middag in intieme kring door direc trice zuster Rijken geopend en daar na is zij 's avonds van zeven tot ne gen uur voor het publiek geopend. Ook kan men zaterdagmiddag van twee tot vier uur terecht, maandag, van tien tot vijf uur en dinsdag tien tot vijf uur. Mieke van Faassen nadruk kelijk: „Het doel van deze expo sitie is beslist niet in de eerste plaats het verkopen. Voorop staat de band tussen de mensen die buiten en bin nen het Zeehos wonen hechter te, maken. Dus de afstand kleiner. Er worden van buitenaf vaak vragen ge steld met als voornaamste inhoud of deze lichamelijk gehandicapten nog wel wat kunnen presteren. Het bewijs ligt hier. Ze kunnen wel zeker wat. Bij de één gaat het ge makkelijker dan bij de ander, maar ze komen er. Iedere patiënt wordt bij Damesvoetbal in competitie WOUBRUGGE ALPHEN AAN DEN RIJN Op initiatief van een werkcommissie. gevormd uit een twaalftal verenigingen met een dameselftal, werd een oriëntatiever gadering gehouden in de kantine van de voetbalvereniging Alphia, om te komen tot aansluiting in competitie verband bij de afdeling Leiden van de KNVB. Aanwezig waren afgevaar digden van de verenigingen: Alphia VVSB. Quick Boys. UDO. KRV. RCL Weteringse Boys, Kickers '69. Oegst- geest, TAVV. Randstad Sport en Woubrugge. Onder leiding van de heer De Jong van Randstad Sport kwamen onder andere de volgende kwesties ter sprake: accommodatie, verzekering speelsters, lidmaatschap van bestaande verenigingen, sport keuring, leeftijdsgrens. verplichte scheidsrechters en spelen op za terdag en/of zondag. Besloten werd zo veel mogelijk propaganda te ma ken voor damesvoetbal, dat ook wer kelijk serieus genomen moet wor den. Op 15 december zal een andere be spreking gehouden worden, waarbij „Weteringse Girls" als gastvrouwen zullen optreden. Secretaris van deze werkcommissie is A. B. Buntsma tr Woubrugge. KATWIJK De huidige verorde-' ning in Katwijk kent voor hinder wetvergunningen, ongeacht de groot te van het bedrijf waarvoor de ver gunning wordt aangevraagd, slechts één tarief: tien gulden. Burgemees ter en wethouders vinden het ge wenst dit tarief meer in overeen stemming te brengen met de aan het verlenen van een hinderwetver gunning verbonden kosten wegens onderzoek e.d. Zodoende heeft men gekozen voor een differientatie, welke is afge stemd op de in de praktijk voorko mende aanvragen, variërend van f25 totf450 per aanvraag. De thans voorgestelde tarieven dekken echter niettegenstaande de forse verhoging slechts een deel van de te maken kosten. Ter motivering van de hoogste ta rieven kan worden aangevoerd, dat voor de beoordeling van de desbe treffende aanvragen een expert zal moeten worden ingeschakeld, het geen aanzienlijk hogere kosten met zich mee zal brengen. In de thans geldende verordening zijn er voor huwelijken, al naar ge lang de dag. diverse tarieven heeft men de tarieven voor alle werkdagen gelijk getrokken en wel als volgt: tussen 9 en half een en tussen 2 en 4 (behalve maandag morgen en woensdagmiddag, dan kost het ingevolge de wet niets) f75, op andere tijden op werkdagen f 150 en op zaterdag en op zondag f 250. Wanneer geen der huwelijkskandida ten in het Katwijkse bevolkingsre gister is opgenomen, worden de ta rieven met vijftig gulden verhoogd. Men schat door deze tariefswijzigin gen ieder jaar f 20.000 meer te ont vangen. Raadslid wil ïiatuuvwacht voor Katwijk KATWIJK ..Is er geen mogelijk; ^eid voor Katwijk dat er een plaat- schuldigd. Voor werkdagen lopen de- jselijke afdeling komt van de Jeugd- ze uiteen van f 15 tot f 100. Voor natuurwacht?" wil het raadslid Van trouwerijen op werkdagen voor ne- Mierloo graag weten. Hij beseft wel gen uur, tussen half een en twee uur dat er financiële konsekwenties aan en na vier uur is f 100 verschuldigd, zijn verbonden, maar is van mening trouwen op zaterdag of zondag kost |dat het opvoedkundige doel hier f150. B. en W. zijn van mening, dat de- regeling met "goedkope" en "du- dagen uit de tijd is. Daarom Problemen rond visserijregeling het maken van de werkstukken er zoveel mogelijk zelf bij betrokken. Het doel van deze bezigheidstherapie is degenen, die door hun lichamelij ke handicap belemmerd zijn zichzelf bezig te houden, de gelegenheid te geven tot ontspanning, prestatiele- Burgerlijke Stand van Leiden i Hartevelt; Anoel dr. van P. J van den Burg en I. Olk. Ingeborg Mariella Fiona, dr. van B A. M. Hoogenboom: Ber- van L. P. Stephenson chell; Louisa Alexandra dr van H Kleboth en S. G. van Brero; Rona Gerardus, zn. van L. G Honsbeek J. C Nlevaart. GETROUWD J. B. Slckman en Co Boot; C. Rc landse en M. J. Boot; M. M. A. Vogelezang en A. Lansberg; P. G Luiten en E. J. M. Ruijs; J. B Be nekers en C. van Iterson. OVERLEDEN A. Kapasn. 54 j„ man; w. J. L. Broekman. Wensem: R. G. van Mld- vering. vrijetijdsbesteding en gezellig heid. Door de psychische uitwer king van dit werk kan de patiënt ge- toonstelling Zelfs lukkiger worden in een situatie, die Hoo~* -fi: velen eer hem toch eigenlijk veel beperkingen oplegt". Fraaie werkstukken Een wandeling langs de ken. die over enkele dagen tijdens de expositie getoond zullen worden geeft een duidelijk inzicht van wat er wordt gemaakt zoals mozaïeken, gramige wolhondjes, wandcompo- sities, muurstukken, mozaiektegels 'n grote pop van hout, tekeningen, vin- gersehilderstukjes en van diezelfde stukjes, die met de hoofdpen zijn ge naakt door een patiënt, die zijn han den moeilijk kan gebruiken. Als materiaal gebruikt men aller lei waardeloze spulletjes: restanten wol. doppen van limonade- en bier flesjes. stalenboeken spijkers, moe ren. stroomdraad, stukjes hout maat- bekertjes. oudp wekkers en noem, maar verder op. In een hoek van een lokaal zit een wat oudere heer bij een emailleer oventje; Hij is één van de patiën ten van de longkliniek. die.over het algemeen een middag per week naar de bezigheidstherapie komen. Zo maar. omdat, ze het gezellig vinden en graag bezig willen zijn. De ande re dagen doen zc dat werk in de pa viljoens, Voor die maker van broches, ringen I Kuitems-Sytsma-Oosterbaan Hille en kettingen van emaillerwerk is een gom opdracht gegeven een plan te uitzondering gemaakt. Hij werkt ot j ontwerpen. Vanaf september is dit zijn leven er vana* hangt. Laohenc j bureau druk bezig geweest met alle zegt deze ras echte Amslerüam- j voorbereidingen, welke in beeld wer- mer: „Fijn hier Je denkt niet aan I den gebracht door G. van Werkho- Je kwaal. Toen ik hier in september I ven wat betreft de landopmetingen, kwam had Ik nog nooit iets op Het filmpje viel goed in de smaak emaillegebied gedaan Gewoon ge- Het bestuur- kon aan het architecten-. Enkele van de werkstukken, die dit weekeinde zijn te bewon- j deren in het Rotterdamse Zee- hospitium in Katwijk. De voor werpen zijn alle vervaardigd in de wel j afdeling bezigheidstherapie. (Foto Van Duijn) ander programma. Je moet men Wat die therapeutes met die lichamelijk gehandicapten bereiken grenst aan het ongelooflijke" Mieke van Faassen wil nog even kwijt, dat ze heel veel mede werking van de Katwijkers ontv gen. Trouwens die Zeehos-bewoi in hun electrische wagentjes en in de de gehandicapten genieten. De ene door „man-of vroVrwkracht" voort- keer gaan we naar de markt, het- gewogen wagens ziin een bekende geen goed is voor het contact, de verschijning in het dorp. Mieke: „Op dere keer maken we muziek en vrijdag houden we hier altijd voor I maken we wel eens van een paar allemaal, die meewerken, een ont- kens een groot ganzebord. spanningsmiddag. Elke keer met een we dan spelen. Heel erg leuk' ruimschoots tegenop zal wegen. Burgemeester en wethouders weten, dat er vroeger een afdeling van de Jeugdnatuurwacht is geweest, maar deze is om onbekende redenen geheel verdwenen. Een jaar geleden werd geprobeerd om met de hulp'van onderwijzers van een aantal scholen tot heroprichting te komen, maar dezé poging leverde geen succes op. B. en W. willen best nog een keer het initiatief hemen, waarbij ze zich voorstellen steun te zoeken bij organi- jsaties met een verwante doelstelling. Groot-Brittannië j in principe zijn ze ook bereid een zijn visserij- subsidie-aanvraag voor dit doel ,4n LONDEN «AP. zal een regeling rechten eisen alvorens definitief tot j gunstige overweging te de Europese gemeenschap toe te j treden, aldus heeft de regering gis- j teren verklaard. NOORDWIJKERHOUT De afde- Deze verklaring betekent, dat de ling Noordwijkerhout van het Wit Britten een harder standpunt inne- Gele Kruis houdt donderdag een le men dan enige tijd geleden, toen denvergadering in het nieuw overwogen werd het geschil visserijrechten eerst na de toetreden tut de EEG te regelen. Geoffrey Ripn n, eerste onderhan delaar met de EEG, heeft in het La gerhuis verklaard, dat hij te kennen heeft gegeven, dat Groot-Brittannië het toetredingsverdrag niet zal teke nen op basis van het huidige visse rijbeleid. wijk- gebouw aan de Maandagse Wetering 55. Op deze bijeenkomst wordt af scheid genomen van voorzitter J. de Klerk, die zich niet meer herkiesbaar stelt. In verband met bestuurswijzi ging worden drs. W. J. M. Bunnik en mevrouw S. J. van Elten-Graat als nieuwe bestuurders voorgesteld. Het bestuur zou graag d'rs. Bunnik als nieuwe voorzitter zien. LISSE In de maandagavond ge- bureau deze opdracht geven, om- len worden. De plannen werden door houden vergadering van de Water- dat men als bestuur met 't gemeen de vergadering met vreugde ontvan- sportvereniging „Uitermeer" in „De tebestuur van Lisse na vele voor- gen en evenals het bestuur konden Beurs" te Lisse. hebben de leden ken- bereidende besprekingen tot overeen- ook de leden zich ten volle achter 't nis kunnen nemen van de vordering stemming is gekomen. Door het ge- plan stellen, van de plannen voor een jachthaven meentebestuur werd toegezegd, dat j in Lisse. Al geruime tijd waren er het bekende „eilandje" aan het einde j Men krijgt voor de aanleg van een plannen en werden schetstekeningen van de Grevelingen met de uitmon- jachthaven de beschikking over 9600 gefabriceerd, maar tot meer defini- ding in de Ringvaart van de Haar- m2 water en 8700 m2 grond, totaal tieve plannen was men nog niet ge- lemmermeer voor de aanleg van een j 18.300 m2. Het „eilandje" heeft een komen. Dat is nu wel het geval. Het j jachthaven ter beschikking wordt j lengte van 425 meter. Het ligt in de bestuur heeft het architectenbureau I gesteld, uiteraard onder bepaalde i bedoeling om het eilandje af te gra- voorwaarden. Ook met het Hoog- i ven om over voldoende ruimte te be- heemraadschap Rijnland moest men schikken voor een jachthaven voor tot overeenstemming komen en daar j 145 boten in diverse afmetingen. De zijn de plannen met instemming be- j boten komen achter een dijk langs groet. De heer Sytsma van het ge- de Ringvaart te liggen, omdat aan noemde architectenbureau gaf een j de Ringvaartzijde niet gemeerd mag toelichting op de plannen zoals deze j worden. dinsdag met de gemeente Lisse be- Er komt ook een clubhuis en een sproken en ter inzage gegeven zul- botenloods voor reparaties. De ge meente Lisse stelde als eis, dat er in de directe omgeving parkeergelegen heid komt voor 135 auto's, waar voor de architecten een oplossing hebben gevonden. Nu deze plannen bekend zijn, zullen vele boot-bezit ters uit de bollenstreek wellicht be langstelling hebben voor een lig plaats. Ter ergadering werd mede gedeeld, dat leden de eerste rechten zullen hebben. Het Secretariaat van de Watersportvereniging is gevestigd bij de heer F. Stembert, Heereweg 142, Lisse. Wanneer de goedkeuringen van de betrokken instanties er zijn, hoopt men spoedig met de aanleg te kunnen aanvangen, waarvoor een tijd van 3- 5 maanden nodig zal zijn. (Van één onzer redacteuren) ALPHEN AAN DEN RIJN Riddervelders zullen be gin 1973 in hun eigen winkelcentrum, dat de naam „Rid derhof" krijgt, inkopen kunnen doen. In februari van het volgende jaar zal de eerste paal voor het complex (35 a 40 winkels), dat zo'n vijf miljoen gulden (exclusief grond kosten) gaat kosten, de grond ingaan. Het winkelcentrum is geprojecteerd op een terrein, dat aan drie zijden wordt begrensd door de burgemees ter Bruins Slotsingel, de President Kennedylaan en de Troubadourweg. De winkels zullen op een op palen gemaakte betonplaat worden ge bouwd, waarvan de bovenkant onge veer drie meter boven de straat ligt. Door deze bouwwijze wordt onder de betonplaat een parkeerruimte ge creëerd voor driehonderd auto's. Ook de expeditieruimten voor de winkels liggen onder de plaat. In de directe omgeving van „Ridderhof" komt een parkeerterrein waar nog eens hon derd wagens kunnen worden neer gezet. Overdekt samenkomen op een niet overdekt plein in het midden van het winkel centrum. De winkels, die aan de niet- overdekte gedeelten van de strater liggen, worden voorzien van luifels Hierdoor wordt een beslotenheid ver kregen. die ertoe zal bijdragen de voor een winkelcentrum noodzakelijke „gezellige" sfeer te scheppen. Bij iedere ingang van de straten komt een supermarkt. Zeker is, dat de Coöp en een Alphense middenstan der er een vestiging zullen krijgen* Met Albert Heyn worden nog onder handelingen gevoerd. Daarnaast wordt voor de bezetting van de win kels gedacht aan bankinstellingen, een cafetaria en een Chinees restau- De winkelstraten zijn bereikbaar door middel van trappen aan vier zijden van de plaat, die gebouwd zal het Alphense Ridderveld is duidelijk te worden aansluitend aan het kerke lijk centrum „De Bron". Via hel- linkjes kunnen gehandicapten vanuit de „parkeergarage" het centrum be reiken. Wie het wijkwinkelcentrum gaat bouwen is nog niet bekend. Het werk wordt niet openbaar aanbesteed MBO zal een aannemer voor een ge sprek uitnodigen en als men dan tot overeeenstemming komt, mag hy het complex realiseren. Het „winkelcentrum op palen" is een novum in ons land. Het heeft nogal wat voeten in de aarde gehad voordat de plannen helemaal rond waren. Men vond het een hachelijke zaak om een complex van deze om vang in fasen te gaan bouwen. Daar om is de bouw voorafgegaan door een noodwinkelcentrum. Volgende stap en II. Wanneer de bouw hiervan gaat beginnen is nog niet bekend. Maar zoals Alphen zich nu ontwik kelt, ziet het er naar uit, dat dit niet zo heel erg lang op zich zal laten wachten. Voorts zijn er nog twee kleinere centra in de beide Riddervelden gepland. Als „Ridderhof" klaar is, zal het te „groot" zijn voor het aantal in woners. dat Ridderveld op dit mo ment heeft. De nieuwe woonwijk ontwerp aansluit bij het kerkelijk (Foto Dijkman) heeft dan 3500 woningen. Het win kelcentrum is echter afgestemd op twintigduizend zielen en dit aantal hoopt men eind mei 1974 te bereiken. Vanavond zullen de plannen aan de middenstanders worden aangebo den. Dat gebeurt in gebouw Nabij. De winkeliers in het noodwinkelcen trum, zijn verzekerd van een plaatsje in „Ridderhof". Voor andere bran ches zijn nog geen bindingen aan gegaan. Aanmelding voor hen staat open.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6