Engeland erg gelukkig met zijn lokale radiostations Briljante rollen in 'Rinkelrooien' ...en gisteren i w Rapport Stichting Haagse Regionale Omroep: Nieuwe 'Kort en Klein' aeefiets van de slijter... TV morgen] LEIDSCH DAGBLAD NEDERLAND I DEN HAAG „Het experiment met lokale radiostations, dat se dert enkele jaren in Engeland aan de gang is, mag een eclatant succes genoemd worden. Over de gehele linie zijn de reacties gun stig en ook bij die afdelingen van BBC, waar men uit hoofde van meer nationaal-gerichte taken sceptisch tegenover het experi ment stond, heeft men de bezwa ren moeten inslikken. Gebleken is, dat de plaatselijke uitzendingen (waarbij niet steeds zuiver aan één stadsgebied wordt gedacht, maar meer aan een centraal gelegen kern en de daarbij behorende agglomeratie) aan een de verwachtingen nog verre overtreffende voldoen". behoefte Zo begint het rapport, dat de Jour- ,list Kees de Bruijn in opdracht van de Stichting Haagse Regionale Omroep schreef naar aanleiding van een studiebezoek aan enkele iritse locale radiostations. Een rap- lort, waarvan de vice-admiraal b.d. j.Brouwer, voorzitter van de Stich ting H.R.O. zegt: „De hier beschre ven opzet, de intentie van de pro gramma's en de plaatselijke om standigheden in bijvoorbeeld Lon den en Birmingham, kunnen zonder meer in Nederlandse begrippen wor den vertaald. Met een kleine aan passing aan bepaalde plaatselijke bijzonderheden zouden wij hier pre cies datgene willen en kunnen doen. wat in Engeland met zoveel succes gebeurt." Dat succes is terug te voeren op een aantal redenen: net als in de Verenigde Staten blijkt de radio in Engeland, nu de nieuwigheid Van de televisie er een heet je af is, heront dekt te zijn, wat een duidelijke ter reinwinst van dit een aantal Jaren nogal veronachtzaamde medium heeft opgeleverd. Verder zijn tegen woordig radio's in vrijwel alle prijs klassen te koop wat het luisteren in de auto, in andere vertrekken dan het gezamenlijk woonvertrek e.d. enorm heeft doen toenemen. En in Engeland is evenzeer gebleken, hoe zeer radio aan andere behoeften kan voldoen dan televisie, nu dit laatste medium, vooral in de avond uren, de zucht naar meer alge meen amusement bevredigt. „Eigenlijk staat alles, wat men in Engeland heeft gezegd over de „community-service" van de regio nale radiostations, met vrijwel de zelfde woorden in de brief, welke de burgemeesters van Amsterdam, Rot terdam en Den Haag, samen met de voorzitters van de plaatselijke omroepstichtingen in die drie grote steden in Januari 1971 aan minister Klompé hebben gestuurd," vindt dc heer Brouwer. In die brief is toen het credo van de gezamenlijke optrekkende regio nale omroepstichtingen uitvoerig uit de doeken gedaan. Er werd gewezen op de belangrijke bijdrage, die door regionale stations zou kunnen wor den geleverd aan de maatschappe lijke opbouw van een gebied. Hoe de band tussen de inwoners door het verspreiden van plaatselijk nieuws zou kunnen worden ver sterkt. Verder noemde de brief als taken van zo'n regionale omroep het doorgeven van informatie over zaken van gemeenschappelijk be lang, het activeren van cultuur en recreatie van de plaatselijke ge meenschap en het bevorderen van een beter begrip tussen de burgers en de maatschappelijke en bestuur- I lijke instanties. AANVULLEND I In het rapport wordt aandacht be- I steed aan de overweging, die in En- I geland bij de opzet van de locale I radiostations voorop heeft gestaan: plaatselijke programma's moeten nooit vervangend, altijd aanvullend rijn. Dat er desondanks, of waarschijn lijk juist daarom, in Engeland door de lokale stations opmerkelijke re sultaten zfjn bereikt, bewijzen enke- le in het rapport vermelde cijfers. I De verkoop van radiotoestellen met FM-band (want alleen daarmee zijn I de lokale uitzendingen in Engeland f te beluisteren) is enorm gestegen en I verscheidene handelaren zagen hun omzet zelfs meer dan verdubbeld. En het BBC Audience Research Department, een afdeling van de i Britse omroep die zich bezig houdt met onderzoek naar de luisterge woonten. heeft vastgesteld, dat meer dan 50% van de potentiele radio- luisteraars in Engeland gemiddeld meer dan een uur naar een plaat selijke zender luistert. Doordat Groot-Brittannië niet ons zuilensysteem'kent, zijn de omstan digheden daar niet geheel vergelijk baar met de situatie in ons land. i Toch zou men in ons land uitste- l kend zijn voordeel kunnen doen met het overnemen van een aantal uitgangspunten die in Engeland ge bleken zijn tot succes te leiden. Een daarvan is de regeringsbeslissing, dat de organisatievorm van de „lo cal stations" zou gemengd moeten 10.35 10.50 10.55 (Kleur) De fabeltjeskrant (NOS) (Kleur) Journaal (NOS) (Kleur) Volgende patiënt. Tv-serie (VARA) (Kleur) De ombudsman (VARA) (Kleur) Journaal (NOS) (Kleur) Klatergoud. Cabaretprogramma (VARA) (Kleur) en een zoen van de Juffrouw. Tv-serie (VARA) (Kleur) Jason King en de dinsdag-vliegers. Tv-film (VARA) Wat is en wil de Vrije Gedachte? (Vrije Gedachte) (Kleur) Journaal (NOS) Weekoverzicht en algemene informatie over schooltelevisie (NOS) De Britse actrice Josephine Chaplin neemt op deze foto, die in Rome is genomen, een scène door van 'I Racconti di Canter bury' (The Canterbury Tales) on der regie van Pier Paolo Pasolini. Haar tegenspeler is de acteur Hugh Griffith. Prix-Goncourt voor Jac.Laurent PARIJS (AFP/DPA) De Prix Goncourt, de belangrijkste Franse let terkundige onderscheiding, is gisteren toegekend aan Jacques Laurent voor zijn werd „Les betises". De Franse schrijver Pierre-Jean Remy heeft de Prix-Renaudot gekre gen voor zijn roman „Le sac du palals Uit een Parijse kunstgalerij is in de nacht van maandag op dins dag een Picasso gestolen die een ge schatte waarde heeft van bijna een miljoen gulden. Het is een olieverf schilderij voorstellende de kop van een harlekijn. zijn, dat in de „Local Radio Coun cil" die personen benoemd moeten worden, die met elkaar de plaatse lijke gemeenschap zo goed mogelijk representeren. De programma's die volgens de heer Brouwer, aangepast aan Nederland se omstandigheden, zo zouden kun nen worden overgenomen, zijn be paald geen „juke box-programma's". Geen plaatselijke Veronica's, Caroli nes of Nordsee's dus. Wel program ma's, die een doorsnee geven van de gemeenschap waarvoor maar ook voor een belangrijk deel waar door zij gemaakt zijn. Tot de zeer geslaagde combinaties van muziek en informatie behoren „Rush Hour" in Londen en „On the move" in Birmingham. Program ma's, die in de luister-pieken van voor het ontbijt tot het begin van het werk liggen, waarin interessant plaatselijk nieuws, aankondigingen, verkeersinformatie, weerberichten, prijzen en alles wat verder maar voor de agglomeratie van belang kan zijn, tussen de plaatjes door aan elkaar wordt gepraat. LEGAAL „En dat is nu Juist het deel van de informatie, dat bij de nationaal- werkende omroep niet of nauwelijks aan bod komt,' zegt de heer Brou wer. „Maar dat kan ook eenvoudig niet; daarom is zo'n regionale om roep van enorm belang voor de kleinere gemeenschap waarop zij met haar programma's mikt. Daar om ook doen wij er alles aan, om nu toch eindelijk eens een Juist in zicht in deze materie te laten door dringen. Want dat zal moeten lei den tot een beleid, dat niet langer wordt ingegeven door de angst van de NOS, dat anderen zich met hun zaken - wat niet waar is - willen gaan bemoeien. Wat wij willen is volkomen legaal. De wet biedt de mogelijkheden om te komen tot een vergunning voor de regionale om roepen volgens onze opvattingen. Maar laat men ons volgens die wet dan ook machtiging geven, meer willen wij niet." Het Nieuw Rotterdams Toneel heeft eind vorige week het nieuw ste stuk van Eric Schneider .Rin kelrooien' in première gebracht. De Nederlandse toneelschrijf- j kunst krijgt niet veel kansen om routine op te doen, denk je als recensent, laten we maar blij zijn dat die kans wordt gegrepen en meer van dergelijke vergoelijken de overwegingen en dan op eens een zeer goed geschreven scène, overweldigend goed ge speeld. Josephine van Gasteren speelt een oude vrijster, die in een monoloog zichzelf „verleidt" ten overstaan van een zwijgende, subtiel reagerende zwerver, Jules Roy aards. Eén zo'n scène maakt de hele avond, die verder zweeft tussen zwakjes en vrij aardig, helemaal goed. En het toont de waanzin aan van plannen om een prachtige ac teur als Jules Royaards voortaan te reserveren voor het gehaktballen-to neel dat het NRT in het Hofplein theater zou moeten gaan spelen. „Rinkelrooien" betekent piere waaien. Eric Schneider gebruikte bij het schrijven van dit stuk de formule van Schnitzlers „Reigen" scènes in duetten, waarin steeds een der spelers afhaakt om plaats te maken voor een ander, tot aan het eind de kring is gesloten. Schneider brak elk van die scènes op viervijfde af, om dan dat laatste vijfde part als afzonderlijke ont knoping toe te voegen; niet altijd een even gelukkige formule, omdat het theatrale hoogtepunt eigenlijk telkens aan het eind van de „hoofd-scène" komt. Acht scènes, met als plaats van handeling Rotterdam: dat is er voor het goede doel maar tegenaan geplakt, want de mensen en de pro blemen zijn weinig specifiek Rotter dams De eenzame weduwnaar, die contact zoekt met een eenzame we- duw. die ivoor het Centraal Sta tion 's nachts) in contact komt met een eenzame jongen van negentien, die op zijn beurt de (gewezen) minnares van zijn vader verleidt, die dan weer onbevredigend wordt bemind door een stromeloze vrijge zel. die daarna in de armen valt van een hip jong meisje. Een vage, zwerverachtige student probeert te vergeefs haar van een zelfmoordpo ging (van de Maasbrug) af te hou den, een oude vrijster bemoedert de student en verleidt zichzelf in die monoloog, en ontmoet tenslotte voor de slotscène de eenzame weduwnaar op het kerkhof. De scènes zijn ongelijk van kwali teit, al is de intrige steeds aardig gevonden. De eerste scène tussen weduwnaar en weduwe heeft een goede tekst, maar de rol van Jan Teulings zit dramaturgisch oneven wichtig in elkaar en hij komt daar niet ver mee, tegenover een heel goede Lies Franken. In de verdere scènes een heel goede „Jongejongen" van Johan Ooms met een goede tekst, en zwakke Marij- k Merckens, een hoogst matige tekst in Amerikaans-Nederlands voor Bas ten Batenburg, die daar door gehandicapt was, en iets der- lijks ook voor Sacha Bulthuis, pril van de Toneelschool en bepaald een dramatisch talent misschien wel opvolgster van Ciro van Eyck), maar die hier een onechte tekst als hip meisie te verwerken kreeg en daar naturrlijk niet ver mee kwam. En dan tenslotte Jules Royaards, in zijn scène met Sacha Bulthuis al uitstekend <en met een goede tekst), en zeer uitstekend in de scè- j ne van Josephine van Gasteren, gezegd superbe. i Alles bijeen een heel acceptabele geheel-Nederlandse productie (met de schrijver als regiseurt en met die prachtige scène op internatio naal niveau. Een ditmaal niet zo briljant uitgevallen toneelbeeld van Frank Raven. I Jaap Joppe NEDERLAND II 6.45 6.55 7.05 7.30 8.00 8.21 8.45 9.20 10.35 10.45 10.50 10.55 (Kleur) De fabeltjeskrant (NOS) (Kleur) Journaal (NOS) (Kleur) Zo vader, zo dochter (NCRV) (Kleur) De koerier van de keizerin. Tv-film (KRO) (Kleur) Journaal (NOS) De familie Mack. Tv-familie-serie (NCRV) Hier en nu (NCRV) Met liedjes het land In (NCRV) Ander Nieuws (NCRV) (Kleur) Journaal (NOS) Den Haag vandaag (NOS) Elementaire economie herhaling lee 8 (Teleac) Zowel Brandpunt, in een extra uitzending, als Televizier, aan het begin van haar uitzending, besteedden aandacht aan het verongelukken van cameraman Peter Bos, die voor de VPRO op de Philippijnen was en het neerstorten van een vliegtuigje niet overleefde. In het harnas gestorven, heette dat clichéma tig. maar in dit geval zou dat wel eens waar kunnen zijn. Al thans, direct na de eerste be richten bestond bij de VPRO het vermoeden dat hij er zo veel erger aan toe was dan de andere inzittenden, omdat hij bezig was te filmen en bij het ongeluk wellicht zijn apparatuur tegen zich gericht zag. Je kunt zeggen: waarom moet een toch min of meer open baar medium als de televisie met zoveel nadruk stilstaan bij het verongelukken van een col lega? Dat gebeurt toch ook niet bij het verongelukken van andere, verdienstelijke maar Jonge en vrijwel onbekende landgenoten? Het antwoord is, dat er terecht een solidari- teitsgeest bestaat bij de televi sie. hoe groot de verschillen tussen de omroepen ook mogen zijn. Bovendien was het wel eens goed de kijkers (ook mij) er van te doordringen hoeveel zo'n Jongen als Peter Bos min of meer onopgemerkt gepres teerd heeft. Een cameraman gaat altijd schuil achter de ru briek waarvoor hij toevallig zijn werkstuk verrichtte i „Brandpunt vertoonde een boeiende reportage over"), of achter de regisseur die voor het werkstuk tekent („voorts zagen we een indringende do cumentaire van Roelof Kiers ca waarin"), maar hij is na tuurlijk wel de man die de in grediënten aanreikt, waaruit de regisseur het brouwsel samen stelt dat wij met applaus be groeten. Tenslotte was er nog een laat ste reden die dat afscheid over beide zenders ruimschoots rechtvaardigde. De KRO wees daar ook op: we vinden het de gewoonste zaak van de wereld dat die Jongens van Brand punt, Achter het Nieuws, Tele vizier en Hier en Nu naar Pa kistan gaan, naar Belfast, naar Porto Rico en Angola, naar al die haarden van verzet die weieens de indruk wekken dat verslaggevers immuun zijn voor het geweld waar de camera's op gericht staan. Maar zo is het natuurlijk niet. Ongelukken kunnen op die manier niet uitblijven, dat be seffen alle medewerkers aan de actualiteitenrubrieken terdege En daarom is het logisch dat zij meer dan terloops eerbied bewijzen aan degene die het noodlot trof dat allen had kunnen treffen. De KRO had een alternatief filosofenportret met Erich Fromm. een invloedrijk man wiens boeken momenteel veel gelezen worden. De mens is agressiever dan het dier, was één van zijn uitspraken. En: verveling is de voornaamste oorzaak van agressie. Zijn monoloog was hier en daar, om de variatie wat te verhogen, doorschoten met illu strerende beelden. Althans dat hoop ik maar. ik kon die to ren in Rotterdam bijvoorbeeld niet goed plaatsen. Het is zonde om het te zeggen, en ik doe het niet dan met de grootste schroom, maar ik heb Fromm in zijn 50 minuten zendtijd niets horen zeggen dat mij trof als een treffende uit spraak. De AVRO zond een reportage uit van een zaaloptreden van Herman van Veen. „Een zeer begaafde pias", zei een mevrouw na afloop, en een Jongen zei: „alleen het duurde wel lang he pfoe". Ik ben een aanhan ger van Herman v. Veen. Ik zie zijn hebbelijkheden en zijn ar tistieke onhebbelijkheden, ik zie zijn (artistiek gezien) a-sociale eigenzinnigheden en onderken zijn dwingelandij (als plas is hij tiran), maar ik kan het niet hel pen, ik mag hem om zijn aan stellerigheden, want hij doet er iets mee, hij maakt er iets moois van dat nieuw is. Amen. NICO SCHEEPMAKER ADVERTENTIE „Het is weer flauw en melig, kor- plaatst naast grollenmakers voor torn net zo plezierig als voorheen het geval was." „Kort en Klein"-sa- mensteller/producer/regisseur Nico Knapper brengt vanavond (Neder land I: 21.05 uur) zijn eerste pro- dukt van dit seizoen op het scherm. De formule van de dertiende afle vering is, volgens Knapper, verle vendigd. Ida Bons en Carry Tefsen hebben het tv-gezelschap moeten verlaten. Resten nog Martin Brozius. Jeroen Krabbé en Elsje de Wijn als vaste „Kort en Klein"-kern. In de acht één avond. Vanavond zijn dat Bue no de Mesquita en Willeke Alberti. De volgende aflevering (26 decem ber) „Kort en Klein" is maande lijks in de lucht kan Knapper rekenen op de medewerking van Leen Jongewaard en Edda Barents, een jonge actrice. „Kort en Klein" ls tevens in de landelijke theaters te zien. Begin deze maand ging de nieuwe show in première. Grappenmakers hierin zijn Jaap Stobbe. Dolly Vonk („ko misch typetje"), Marianne Delgorgf dit seizoen te brengen afleveringen en zangeres Lenny Kuhr.Op de foto voor de VARA-tv zien ze zich ge- Elsje de Wijn en Martin Brozius. WOENSDAG 24 NOVEMBER HILVER SUM 1. 40» ni. en FM-kanalen. 7.00 TROS. 12.00. KRO. 14.10 NOS. 16.45. NCRV. 19.20. NOS 7.00 Nieuws. 7.02 Ontbijt zo's (Soos): lichte grammofoonmuzlek en actualiteiten. (7.307.41 en 8.308.41 Nieuws). 10.00 Voer de vrouw. (103010.32 Nieuws) 11.55 Medede lingen (S). 12.00 l< ...rieerd program ma. (12.26 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41— 12.50 Actualiteiten: 13.00--13.05 Ra den maar 14.00 Huisbezoek, pasto raal gesprek van mens tot mens. 14.10 Van Ta-ta tot totale taal: een 14.20 S Aspekten van de kamermuziek, kerkorgelconcert klassieke muziek. 14.50 Meer of minder: De stem van de sprekende minderheid. (15.30 15.32 Nieuws) NCRV 16.45 (S) Journaal anno Nul. vervolghoor- spel. 17.00 (S) Romantisch koor liederen (gr). Overheidsvoorlichting: 17.20 Samenwerking met ontwikke lingslanden. 17.30 Nieuws. 17.32 Ac tualiteiten. 1800 (S) licht muziek programma. 18.30 Nieuw.' 18.41 Veel gevraagde gewijde muziek (gr). 19.00 De kerk vandaag nieuws en com mentaar. Politieke Partijen: 19.20 Uitzending van de Katholieke Volks Partij. 19.20 Openbaar Kunstbezit. 19.30 (S) muziekmagazlne. Bond Zonder Naam: 22.25 Wij hebben ge noeg. lichtflits van de B.Z.N. 22.30 Nieuws. 22 40 Den Haag vandaag. 22.50 (S) Zln-Tulg nr 52: kunstkro niek 23.20 (S) Horizon: moderne muziek. 23.55 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. en FM-kana len. 7.00 VARA. 7.54 VPRO. 8.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek. 7.20 (S) Dag woensdag muziek en Informatie. (Om ongeveer 7.33 Van de voorpagina.) 7.54 Deze dag. 8.00 Nieuws. 8.11 Actualiteiten. 8.22 (S) Dag woensdag (vervolg). 9.00 Radio weekblad. met om 9.35 Waterstanden, om 9.40 Schoolradio, om 10.15 Koning Klant, om 10.30 De Weekbladen, om 10.45 Voor de kleuters, om 11.00 Nieuws en om 11.03 Op de koffie 12.00 Middelharnls centraal: recht streekse uitzending met, over en te midden van mensen. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten. 13.25 (S) licht gevarieerd muziekprogramma. 13.45 Gesproken portret. 14.00 gevarieerd programma met actualiteiten en mu ziek. (16.00—16.02 Nieuws.) 17.00 (S) telten. 18.20 Uitzending van de Poli tieke Partij Radtkalen. 18.30 (S) Klink Klaar, zonder noneens. 19.30 (S) Licht orkest. 20.00 Nieuws. 20.05 (S) VARA-Dansorkest met solisten 2035 De verhuizing van meneer Peter, hoorspel. 21.10 (S) Popsmuk: licht platenprogramma. 21.45 <S) Koloriet: een veelkleurig muziekprogramma. 22.25 HIRO-Magazlne. HfRO: 22.25 Lezingen. 22.55 Mededelingen. 23.00 Nieuws. 23.10 Actualiteiten. 23.20 (S) Radio Jazz Magazine. 23.55 Nleuw6. FM-ka- 7.00 Nieuws 7.02 Radiojournaal 7.05 Steevast. (8.00 Nieuws.) 9.00 Nieuws. 9.03 De negen-uur-show 10.00 Nieuws. 10.30 Arbeidsvitaminen: (11.00 Nieuws.) 12.00 Nieuws. 12 03 Radiojournaal. 12.06 Zet 'm op. (13.00 Nieuws.) 14.00 Nieuws. 14.03 Super- clean dreammachlne. 15.00 Nleuw6. 15.03 Licht platenprogramma. (16.00 Nieuws) 17.00 Nieuws. 17.03 Radio journaal. 17.0618.00 Postbus 70: verzoekplatenprogramma. WOENSDAG 24 november van 1820 Liederen en dansen uit Georgië: Alfle (Bacharach), A house Is not a home (Bacharach): Walk on by (Bacha rach); You're driving me crazy (Do naldson); Chicago (Fisher); Dancing In the dark (Schwartz); Cheek tot cheek (Berlin; Skyllner (Bennett; Raindrops keep fallln' on my head (Bacharach); I'll never fall In love again (Bacharach); Do you know the way to San José (Bacharach): Cara van (Ellington); Do nothln' till you hear from me (Ellington): Perdldo (Tlzol); Tadd's delight (Dameron); Softly as in a morning sunrise (Romberg); 111 remember April (De Paul); Ll'l ol* groovemaker (Jones); Pleasingly plump (Jones); Boody Rumble (Jones); Belly roll (Jones); Count'em (Jones). NCRV 17.00-17.35 Klnderprogr. NOS: 18 45 (K) De Fabeltjeskr. NOS 18.55 (K) Journ. NOS: 19.05 (K) Van ge west tot gewest 19.50 (K) Tips van het Nationaal Bureau voor Toerisme, NOS 20.00 (K) Journ. 20.20 Politieke Partijen: NMP 20.30 Staatsloterij 20.35 Ultz. Stichting Socutera NOS 20.40. Spellbound (Obsessie), speelfilm rijks keuring: 18 Jr. 22.25 Studio Sport, 22.50 (K) Journ. 22.55 Den Haag van daag 23.00 Interpellatie: dlscussleprogr 23.30 Einde. Nederland II. NOS 18.45 (K) De Fabeltjeskrant NOS 18.55 (K) Journ. NCRV 16.05 (K) Eddy Ready Go; muz. progr. voor de Jeugd. NOS 20.00 (K) Journ. NCRV 20.21 (K) Doek Green, tv-fllm 21.05 (K) Fllmreport over Tunesië (II) SI 56 Dagsluiting IKOR/CVK, RKK: 22 05, Kenmerk: de wekelijkse Inform, rubr. over kerk en samenleving E O. 22.30,

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5