Definitief plan voor overdekte in 1972 gereed yr Startsubsidie jongerensoos aan Leiden' te duur voor de verwerking Katwijks vuil Poppen theater in Leiden 'Das Dreimatlerlhaus' bood veel dolle pret LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 23- NOVEMBER 197l LEIDEN Ter gelegenheid van zyn zilveren jubileum als poppenspe ler heeft Piet Onderwater bij zijn huis aan de Middelweg in het centrum van Leiden (op foto boven) een eigen poppentheater geopend. Het is een intiem, sfeervol theatertje (foto on der), dat een capaciteit heeft van veertig stoelen. Het ligt in de bedoe ling, dat op geregelde tijden voorstel lingen worden gegeven, maar de tij den staan nog niet vast. „Een eigen theatertje is altijd mijn hartewens geweest", vertelt de heer Onderwater. "Niet dat ik er niet meer op uitga, want ik heb pas nog een serie voorstellingen gehad in Brabant en Limburg en tegen die mensen kun je moeilijk zeggen: Kom maar naar Leiden. Trouwens, ook in Leiden en omgeving blijf ik gewoon in zalen op- tieden. Waarom dan een eigen thea ter? Er bestaat gewoon behoefte aan en het is,ook een bijdrage om Beiden wat attracctiever te maken. Museum- bezoek, een pannekoek en ook een uurtje poppentheater". Dus hoofdzakelijk popenspel voor de jeugd? Piet Onderwater werkt met hand poppen en marionetten en heeft zo wel kinderprogramma's a!s program ma's voor volwassenen. Bovendien denkt hij aan een aantal gastvoor- s tell in gen. Toch is het niet zijn bedoeling om avond aan avond voorstellingen te geven Poppen en marionetten zijn voor hem een hobby, waarmee hij 25 jaar geleden in Zoeterwoude be gon en die hem sindsdien door alle provincies heeft gevoerd, op de tele visie bracht en hem een doening heeft gegeven. "Mijn groot ste publiek? In de Veemarkthallen in Den Haag ruim achtduizend! Bovendien mag ik wel stellen, dat heel Leiden me aan het werk heeft gezien. Zestien jaar lang heb ik in I het officiële 3 oktoberprogramma ge staan." Met zijn zoon en een paar kennis sen heeft Piet Onderwater zijn thea ter Miniatuur gebouwd. Een prachtig toneeltje met een uitstekende ver lichting, gezellig beklede wanden, een goede geluidsinstallatie. De "theaterdirecteur" is verkoop chef van de radio- en televisie-afde ling van Vroom Dreesmann en pas daarna komt voor hem het jpoppen-- spel. "In de loop der jaren heb ik enkele malen een aantrekkelijk aan bod geweigerd, ornaat ik dan hele maal op de "beroepstoer" had moe ten gaan. Daarvoor voel ik niet zo veel. Ik maak zelf mijn poppen, de kostuums voor de poppen en de dé cors. Ik vond het leuk, dat drs. Mar- res, de directeur van Vroom Dreesmann in Leiden, mijn theater officieel heeft geopend." IN OEGSTGEEST OEGSTGEEST Ook op het ge bied van de wegenbouw en riolering heeft Oegstgeest nog enkele dringen de zaken af te handelen. Voor de voorbereiding van de sanering van de riolering in de oude dorpskern is een krediet van f 100.000 nodig. De sanering van de riolering in de oude dorpskern is nodig om te zijner tijd te kunnen aansluiten op de rioolwa terzuiveringsinstallatie die het Hoog heemraadschap Rijnland in Katwijk wil gaan bouwen. Voor de aanleg van verkeerslichten bij de Laan van Oud Poelgeest-Hof- dijck zal een bedrag van f 130.000.- nodig zijn. Een zelfde bedrag vraagt de verkeerslichtinstallatie Rijnzicht- weg-Floresrtaat. Met de reconstruc tie van de Rijnzichtweg vanaf de Politieauto bij botsing vernield LEIDEN Bij een dubbel onge luk op Rijksweg 44 raakten gister- middag twee personen licht gewond er werd een Leidse politieauto to taal vernield. De narigheid begon toen een 53- jarige inwoner van Abcoude tijdens een hagelbui met zijn wagen tegen de vangrail reed. De automobilist bleef bij deze aanrijding ongedeerd, maar nauwelijks was hij in een op de zij strook van de weg geparkeerde politieauto gestapt voor het ver strekken van gegevens of de sur veillancewagen werd gegrepen door een slippende personenauto, bestuurd door een 56-jarige Hagenaar. Zowel de Abcoudenaar als een 52-jarige Leidse politieman liepen lichte ver wondingen op. De politiewagen ech ter werd onherstelbaar beschadigd. Leidse Buurt tot het Rijnzichtviaduct is een krediet van f 25.000 gemoeid Sport en Recreatie De sport en recreatie zullen de ko mende Jaren eveneens een grote hap uit het gemeentelijk budget ne men. Een dringende zaak is de re constructie van de tennisbanen en hockeyvelden aan de Laan van Alke made. Tot deze reconstructie besloot de raad dit jaar en dit besluit vraagt j een krediet van f 1.652.000,-. Met de bouw van het overdekt zwembad/instructiebad zal 2 tot 3 miljoen gulden gemoeid zijn. Een krediet voor deze bouw moet in 1972 worden aangevraagd. Door de archi tecten van de Tip-Combine NV in Twello zijn schetsplannen gemaakt voor de verschillende mogelijkheden met globale kostenraming en exploi- tatiegegevens. Bij het aanvaarden van een van de ontwerpen kan in de loop van 1972 een definitieplan wor den ontwikkeld. Voor deze nadere uitwerking van een van de plannen is een krediet van f 25.000 nodig. In het Sportpark De Voscuyl wil de beheerscommissie een zandbak aan leggen omdat steeds meer kinderen door hun ouders worden meegeno- mèn naar het sportcomplex. De kos ten voor de aanleg van deze zandbak bedragen f 4.100,-. Het trainingsveld van De Voscuyl is te klein. Omdat een uitbreiding door verplaatsing van de lichtmasten en de grasstrook tot aan de 'rijksweg hiervoor ter beschikking te stellen. De kosten voor deze vergroting wor den geraamd op f 24.900,-. Dokter v.d. Stoel neemt afscheid van Groene Kruis Universiteit kiest bestuur LEIDEN De universiteitsraad van Leiden heeft gisteravond prof. Maas en prof. Oosterhoff gekozen tot leden van het dagelijks bestuur van de universiteit. Prof. Maas was ook al lid van de universiteitsraad, hy zal deze zetel ter beschikking stel len. Tot kroonleden van het dagelijks bestuur zyn benoemd prof. Munten dam en mr. Moons, respectievelijk president-curator en curator op dit ogenblik. In het dagelijks bestuur is eveneens de huidige rector magnifi cus, prof. Goslings, opgenomen. De laatste drie benoemingen zijn ge schied in afwachting van definitieve benoemingsregelingen die minister De Brauw heeft toegezegd. MIJMl-nieuws uit MAX I-Leiden De Jeugdsociëteit De Boemerang I presenteert vrijdagavond in de Boe- merang (Breestraat 19) het cabaret „In den Beginne". De soos van Boe- merang is iedere vrijdag- en zater. I dagavond van 8-11.30 uur open. Zon- s is er een koffiebar van elf tot uur.# Voor de kynologenver- ber in het Groenoord-restau'rant een causerie over „De hond en het expe- riment".# De Lord Folks verlenen zondag a.s. medewerking aan de Eucharistieviering in de r.k. kers aan het Haagse Schouw (11.30 uur), Op het kasteel van Duinrel] wordt dit weekeinde een kleine maar goedverzorgde antiekbeurs gehouden. De beurs is geopend op vrijdag van 18.00-22.00 uur, zaterdag 11.00-22.00 uur en zondag 11.00-18.00 uur.# Ze3 afdelingen van de Ned. Bond v. Plat- telandsvrouwen in Zuid-Holland, ook Voorschoten, volgden een cursus „sturen voor besturen" in De Werf in Voorschoten. Deze cursus had tot doel: het bijscholen van bestuursla den en inzicht geven aan eventuele toekomstige bestuursleden en werd gegeven door mevrouw Van Zoelen, agrarisch sociaal voorlichtster van Bond en omvatte de volgende onder- werpen: 9 verandering in de sa- menleving; het gezicht van de Bond naar buiten; propaganda; programmering een goed contract met de pers. Als afsluiting was er een avondbijeen komst, die werd geleid door een pen- commissie-lid van de Bond, me vrouw Hartevelt. Boerhaavelaai 3 weken dicht LEIDEN Morgen wordt de Boer- haavelaan tussen de Zweilandlae® en de Van Swietenstraat afgesloten j voor doorgaand verkeer. De afslui ting, die ongeveer drie weken duren, houdt verband met de a leg van rioleringen op het bouwter rein van de N.V. Bouwfonds Neder landse Gemeenten en de aansluiting daarvan op de bestaande riolering. Dinsdag v t LEIDEN Een stampvolle Stads gehoorzaal heeft gisteravond geno ten van de voorstelling van „Das Dreimaderlhaus". die door de Hoofd stad Operette werd verzorgd. Voor de styibewuste Schubertliefhebbers zal deze potpourri wel onaanvaardbaar zijn geweest, wie echter de originele werken niet kende of bereid was deze een ogenblik te vergeten kon aan deze muzikale biografie van Franz Schubert veel plezier beleven. Dat was niet in de laatste plaats te danken aan het gevoel voor een bijna verdwenen traditie, dat de Hoofdstad Operette bleek te bezitten. De nadruk ligt bij dit gezelschap op I het visuele aspect, daar dit moet die- nen om de zwakke stem bezetting te camoufleren. i De voorstelling had veel weg van een dolle klucht, waarin Herman Valsner als Tschöll en Claire Clairy als conciërge de drijvende krachten waren. Een zeldzaam kolderiek figuur verbeeldde Antoni Wink, die van de detective Nowotny een soort Prikke- been wist te maken, alleen de vlin ders op de hoed ontbraken. Het aan tal medewerkenden is te groot om iedereen met name te noemen; het groepswerk was uitstekend, de decors waren redelijk en van de kostume ring niets dan goeds. Het orkest stond onder de voortvarende leiding van John Kapper. R. G. HARMS I Kreatlef Sentrum (Breestraai 66) Frame filmkomedie "Le fou du Labo I Quatre" 8 uur nam. I Rijksherbarium (Schelpenkade 6) j Kon. Ned. Natuurhist. ver. Filmavond i Herman Kleibrink 8 uur nam. Stadsgehoorzaal Filmavond Reisbu reau Magneet 8 uur nam. Prof. Teldersschool Jaarvergadering oudercommissie 8 uur nam. Stcenschuur 5 Spreekuur Stichting huisvesting werkende jongeren 8-8.30 Rijksmuseum van Oudheden Spr. prof. dr. L. Bvvanck-Quarles van Uf- ford over "Drie vazen van de Berlynse schilder: Berlijn. Basel, Leiden", 8 uur Het Mierennest (Morsweg 59) Be jaardensociëteit 2-4 uur nam. zyisingel 2 Evangellecentrum Spr. dhr. Zijlstra 8 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twentwel (voor kamerbewoners en alleenstaan den) 9-12 uur nam. Boommarkt 12 Sociëteit voor gehan dicapten 2-5 uur nam. Jeugdhuis (Breestraat 19) Spreekuur Chr. Emigratiecentrale 7-8 uur nam. Diamantplein 27 Oespreksavond Ba- ha'l 8.15 uur nam. Steenschuur (Logegebouw) Leidse Ver. van postzegelverzamelaars 8 uur Snouck Hurgronjehuis (Rapenburg 61Spr. dr. Dick Hillenlus over "De aard van het beestje" 8 uur nam. Woensdag Oegstgeest (Jullanalaan 1) Volle Evangellegemeente Rijnland spr. dhr. Bronsveld 8 uur nam. Stadsgehoorzaal Pauze-orgelconcert Hans van Nieuwkoop 12.45 uur nam. Stadhuis Openbare begrotingsverga dering commissie stadsontwikkeling en verkeerszaken 2 en 8 uur nam. Oegstgeest (Geverstraat 65) Sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaanden 8 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twentwel (voor kamerbewoners en alleenstaan den) 9-12 uur nam. Oegstgeest (Kennedylaan 11) Infor matie-avond Baha'i 8 uur nam. Stadhuis Spreekuur sociale raads vrouw 4-6 uur nam. '■*rdag Stadsgehoorzaal Residentie orkest 8 Groenoordhal Holiday on Ice en Wie ner Eisrevue 8 uur nam. Rijnlandslyceum (Oegstgeest) Lit- teris Sacrum met „Brullen als een duif" 8.15 uur nam. I Stadhuis Openbare begrotingsverga dering commissie financiën en perso neelszaken 8 uur nam. Molen De Valk Mobielkantoor ANWB 10 uur voorm.-4 uur nam. Boommarkt 12 Sociëteit voor gehan dicapten 7.30-10 uur nam. Titus Brandsmalaan 76 „De Duik- I boot" Clubhuiswerk handenarbeid 8- j 10 uur nam. VOORSCHOTEN De bouw van het Pastoor Van Bemmelencentrum in Noord-Hofland is in 1970 ho ofd- moot geweest van de werkzaamhe den van het Groene Kruis in Voor^- schoten. Gisteravond tijdens de jaar vergadering van de afdeling Voor schoten nam men afscheid van voor zitter dokter Van der Stoel, die zich vijftig jaar voor het kruiswerk heeft Ingezet. Het aantal leden bedroeg op 1 Ja nuari 1970 2342 ongeveer 100 leden meer dan het voorgaande jaar. In de praktijk blijken de werkzaamhe den van de wijkverpleegsters met hun collega's van de andere kruis verenigingen in een rayonverdeling goed te voldoen De zusters Parmen- tier. Wegman en Zuidam hebben in 1970 5150 bezoeken afgelegd onder- j meer ter verpleging van 157 patiën ten. Het meeste werk ligt op het ge bied van de preventieve gezondheids zorg o.a. de zuigelingen-, kleuters-, bejaarden- en revalidatiebezoeken. De cursussen "Binnen blijven, be zig blijven" voor peuters bleken een succes te zyn. In het bestuur waren aan de beurt van aftreden de heren A. Boesman en Dr. M. van der Stoel. De heer Boesveld werd bij acclematie herko- J zen. In de vacature Dr M. van der Stoel, die zich niet meer herkies- baar stelde, werd voorzien door de iheer H. C. A Boom. Leiden Bij een inbraak in een modemagazijn aan de Haarlem merstraat in de nacht, van maandag op dinsdag is een bedrag van dui zend gulden ontvreemd. De daders zijn de winkel binnengekomen door het inslaan van een ruit. ZOETERWOUDE De Rijndijk krijgt een eigen jongerensociëteit in het recto'rshuis van „De Goede Her der". Voor deze oprichting krijgt het soos-bestuur een krediet van f 1000-, van de gemeente Zoeterwoude., als de raad dit voorstel van B. en W. in de raadsvergadering van 25 novem ber goedkeurt. B. en W. willen de soos deze startsubsidie geven om dat de leden zich o.a. bereid hebben getoond mee te werken aan een jeugdspeelplaats in Zoeterwoude Rijndijk. De primaireweg 11 zal zo hebben GS besloten niet ten zuiden, zoals de Zoeterwoudse raad graag wilde, maar ten noorden van het buurt schap Zuidbuurt komen te liggen. B. en W. stellen de raad voor tegen deze beslissing bij de Kroon in be roep te gaan. De Loethe blijft de Loethe want B. en W. stellen de raad voor deze naam die dit ge bied al jaren heeft als straatnaam te handhaven. Beëdiging van de heer C.M. J. Straver tot lid van de raad; Aanbieding van de begroting van de algemene dienst 1972, alsmede aanbieding van de begroting van het grondbedrijf 1972; Voorstel van burgemeester en wethouders tot naamgeving van de weg in de Loethe; Aankoop van grond ten behoeve van de aanleg van de eerste fase van de Burgemeester Smeetsweg. Betuiging van adhesie aan een motie van de raad der gemeente Weerselo inzake uitbreiding/aanpas sing van artikel 50 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening dan wel uit breiding/opneming van een verfij ningsregeling in de Financiële Ver houdingswet 1960. Vaststelling van een exploitatie verordening. Instellen van beroep bij de Kroon tegen de vaststelling door Ge deputeerde Staten der provincie Zuid-Holland van het ontwerpbe- 6temmingsplan "Landelijk Gebied 1971". Verlenen van de voor de ge meente Zoeterwoude berekende ga rantie inzake de gesloten overeen komst tussen de samenwerkende Ka mers en Fabrieken van Zuid-Hol land betreffende ijsbest'rijding op vaarwegen. Verlenen van een voorschot ten behoeve van de oprichting van een jongeren-sociëteit te Zoeterwoude/ Rijndijk. Apiitlirekdienst De avond-, nacht- en zondagsdienst wordt waargenomen door Apotheek Centraal Breestraat 74, Apotheek Voorschoten Leldseweg 66 en Apo theek Oegatgeest Wllhelminapark 8. KATWIJK Tot nu toe was het gebruikelijk het vuil van de gemeen ten af te voeren naar stortplaatsen. Daarvoor was van de provincie een vergunning nodig ingevolge de hin derwet, vaak moest er ook een ont heffing komen van de provinciale verordening op het landschapschoon Het storten van vuil heeft naar de huidige maatstaven gerekend ernstige bezwaren, zoals stankverspreiding, brandgevaar, ongedierte, verontreini ging van grondwater en ontsiering van het landschap. In het dichtbe volkte westen zijn er verder voor de voortdurend stijgende hoeveelheid vuil nagenoeg geen terreinen meer beschikbaar. Natuurlijk weet de provincie dat ook en deze besliste in 1968 dat het storten van vuil tot het verleden moest horen en dat de gemeenten streeksgewijs naar een oplossing zou den zoeken om van hun vuil af te komen. De provincie kan dwingen zo'n oplossing te zoeken door de ver gunningen voor stortplaatsen niet te verlenen. Daarbij komt ook, dat de wetgeving voor de bestrijding van de verontreiniging van bodem, lucht en water in volle gang is. In de regio Katwijk is een aantal stortplaatsen vol of kan men nog maar korte tijd terecht. Het contract voor de stortplaats van de gemeente Katwijk loopt per 1 juli 1972 af, de stortplaats is toch trouwens al haast vol. Daarom voeren acht gemeenten al geruime tijd overleg, om samen het afvoeren van vuil anders te gaan re gelen. Eerst dacht men hiervoor aan een vuilverbranding, later werd dit een vuilpersinstallatie. Dat laatste kan echter niet doorgaan, al zou men het willen: Verolme trok zich mede wegens de fusie uit het over leg terug. Te lang Eenvoudig zou het zijn, aansluiting by de groep Leiden te zoeken, maar voor hiervoor daadwerkelijk gebruik van kan worden gemaakt zou een te lange tijd zyn verstreken. De instal latie in Leiden is namelijk niet bere kend op het meerdere vuil, zou dan moeten worden uitgebreid en dat gaat zeker drie jaar duren Boven dien zijn de kosten per ton heel wat hoger in de regeling die men nu voor ogen heeft. De acht gemeenten hebben name lijk de mogelijkheden onderzocht om het vuil via een overlaadstation naar de terreinen van de NV VAM af te voeren en daar, voor zover mogelijk, tot compost te verwerken. Wat er overblijft zou moeten worden gestort. Deze regeling lijkt op dit moment de gunstigste. De VAM, die een ruime ervaring heeft op het gebied van vuilverwerking en alle daarmee sa menhangende problemen, zal zorgen voor de financiering van de te bou wen omlaadstations, de kosten van het vervoer bedragen gemiddeld f. 33,50 per ton. Aansluiting bij de groep Leiden zou aanmerkelijk duur der worden, dan moet er namelijk worden gerekend op minstens f.44,- per ton vuil.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 2