EIDSCH DAGBLAD WARE STORM BEUKT KUST tadio Nordsee losgeslagen van anker Onzekerheid over de bouw toren aan Witte Singel (LO iLLE SLEEPBOTEN IN VOLLE ACTIE vandaag leidsch dagblad ERGE SCHADE BIJ INBRAAK LEIDERDORP n.v. v. d. velde Citroën Offensief Saigon in Cambodja jricht 1 maart 1860 MAANDAG 22 NOVEMBER 1971 No. 33562 cteur: G. Koopman dredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t20,65 per kwartaal (postabonnementen f23,05), f6,95 per maand (bij vooruitbetaling:), giro 57055, losse nummers f 0,30 Witte Singel 1. Lelden - Tel.: 25041 Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur. tel. 30500 (zat. 18 uur) ,'OORDZEEKUST Een bijzonder zware storm, met idstoten tot orkaankracht, raasde gisteravond en de af- jpen nacht over ons land. Windsnelheden van meer dan iderd kilometer per uur veranderden de Noordzee in een ende massa en tal van schepen raakten in moeilijk en. Alle sleep- en reddingsboten langs de Noordzeekust esten in actie komen en de eilanden Vlieland en Ter ming waren door de huizenhoge golven onbereikbaar. Om acht uur vanochtend werd het zendschip „Mebo II" van lo Nordsee door 't geweld van de storm van zijn ankers geslagen: De beperkte dijkbewaking die gisteren werd ingesteld voor de rieten Harlingen, Den Helder en Delfzijl kon vanochtend om 10.40 worden opgeheven. jnd het middaguur slaagde de im toot Smitsbank er in Radio vast te maken. sleepboot zal de Mebo II opslepen. Het schip heeft .it er zijn anker verspeeld, zodat nieuw anker aan boord ge ilt moet worden, voordat de sbank de Mebo n kan loslaten, bergingsvaartuig is gecharterd jen anker naar de Mebo II te [en. „Vermist" nvankelijk bestond dé vrees dat eepboot „De Dollard" uit Delf in het noodweer was vergaan, scheepje, met twee man aan i, was gistermiddag uitgevaren len vastgelopen hopperzuiger, die at op het zogenaamde Ludjewad krijgen. Na een kort bezoek niets meer van de sleepboot omen. Vanmiddag om twaalf uur bekend dat ,De Dollard" veilig ruggekeerd in het haventje van fersoog. Het schip was in ver met het slechte weer uitge- :n naar de haven van Schier- nikoog. De enige telefoon in de bleek defect, heveningen Radio meldde van end dat op 43 mijl van het licht- Texel het Nederlandse motor - Raamgracht <500 brt.) in moei den is geraakt. Als gevolg van iefect aan de mechanische stuur- hting is het schip stuurloos ge- Assistentie vooravond kwamen gisteren irste verzoeken om hulp bij Radio veningen binnen. Ten westen van nemende wind Bilt verwacht van vanavond tot genavond: op de meeste plaatsen gel- of sneeuwbuien. Mor- ook verscheidene opklaringen, krachtig of matig afnemende uit noordelijke richtingen. Min. aan zee 2 garden, in het bin- plaatselijk lichte vorst, morgen rond 4 graden, (opgemaakt om 12.40 uur) 23 NOVEMBER op: 8.12 uur; onder: 16.40 uur. aop: 12.46 uur; onder: 21.34 uur. ewater te Katwijk te 6.11 en 18.2S laagwater te 1.57 en 14.16 uur. IJmuiden raakte de Westduitse kust vaarder Ostersand op drift als gevolg van een machinestoring. Na een mis lukte poging wist de sleepboot Titaan uit IJmuiden een verbinding tot stand te brengen. Een ander Westduits schip de „Frie- del" raakte in moeilijkheden toen de Deense kustvaarder Aleto te hulp kwam. De schroef liep vast doordat er een kabel in terecht kwam. Twee Ne derlandse reddingsboten, de Suzanne en de Carlot, hebben beide schepen inmiddels bereikt. De Engelse vissersboot Lord Lister moest ook om hulp vragen. Een trailer nam de drie bemanningsleden aan boord, toen het scheepje water begon te maken. Een Duitse loodsboot bege leidde het scheepje naar Borkum. Bij het lichtschip Terschellinger- bank kwam vanochtend het Argen tijnse vrachtschip Marbravo in moei lijkheden. Volgens de melding zou er roerschade zijn. Ook de kustvaarder Kittywake zond SOS-seinen uit ter hoogte van de Terschellingerbank. Wegens een defecte stuurmachine heeft de kapitein de naburige schepen gevraagd om contact te houden met de kustvaarder. Aan de kust was men uiterst waak zaam, vooral met het oog op de springvloed, die even voor midder nacht de Nederlandse kust bereikte. In Harlingen werd de grote water muur gesloten en in Krimpen aan den IJssel de stormvloedkering. Diverse veerdiensten moesten worden gestaakt in verband met het ruwe weer. In Vlaardingen kwam de Maasboulevard tijdelijk onder water te staan. Haringvliet Voor het eerst sinds de afsluiting van het Haringvliet heeft de Haring- vlietdam „dienst gedaan". Tijdens de springvloed van de afgelopen nacht zou de toestand rondom Dor drecht kritiek geweest zijn. Nu bleef de waterstand zeventig centi meter lager dan het kritiek geachte punt. Rijkswaterstaat heeft nog enige tijd overwogen voor het noorden van het land een algehele dijkbewaking in fe stellen. Deze fase van dijkbewa king komt maar eenmaal per zeven tot acht jaar voor. Het. eiland Vlie land was ook vanochtend nog geïso leerd. De passagiersboot die vanoch tend om half tien van Harlingen naar het eiland zou vertrekken, kon niet uitvaren. Vanmiddag om half drie zou Oost Vlieland een nieuwe De verwachting, dat president Sadat van Egypte een matigen de invloed zou hebben op de „haviken' in militaire kring, is verdwenen door een oorlogs zuchtige rede tot de troepen aan het Suezkanaal. Er is geen hoop meer op een vreedzame oplossing, zei de president, die ..na een periode van Ameri kaanse manoeuvres en Israëli sche onbeschaamdheid" de tijd voor oorlog gekomen acht. Men kan deze verklaring nu wel bagatelliseren door te zeggen, dat Sadats woorden bedoeld zijn om de komende debatten in de Verenigde Naties te be ïnvloeden, maar Israël neemt haar niettemin ernstig op. En terecht want de Egyptische pre sident heeft nauwelijks meer dan een mogelijkheid opengela ten om zijn dreigende woorden niet in daden om te zetten: dat Israël zich bereid toont alle bezette gebieden te ontruimen. Dit nu is verre van waarschijn lijk. Israël wil rechtstreeks on derhandelen met de verliezers van de oorlog van 1967. Het weigert echter onder politieke druk af te staan wat het. na destijds in een positie van dode lijke bedreiging te hebben ver keerd, met militaire middelen heeft gewonnen. Sadat probeert nog eens de me thode van politieke afpersing. Hij bewandelt daarbij een ge vaarlijke weg. Die weg loopt langs een militaire afgrond. Er is overigens een min of meer geruststellende factor: de Egyp- tenaren zijn kennelijk weinig enthousiast over het vooruit zicht van wéér een botsing. Is raël is bang voor u, zei Sadat tot de troepen, maar dat gelooft geen enkele Egyptenaar. Het kon wel eens zijn, dat Sadat met deze toespraak zijn eigen politieke doodvonnis heeft ge tekend. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs n Ik word abonnee per 7 dec. 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee adres: plaats: gironummer: Hok|e zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214. Lelden. Onder bar slechte omstan digheden werd vanochtend deze Joto gemaakt van de Mebo II, het zendschip van Radio Nordseedat van zijn ankers was geslagen en langzaam naar de kust afdreef. poging wagen om Vlieland te be reiken. Gisteren was het de gehele dag' bijzonder druk langs de Noordzee kust. Vele met kijkers gewapende wandelaars keken vanaf de boule vards in Katwijk en Noordwijk en Noordwijk naar de metershoge gol ven, die bijna de duinenrij bereik ten. De onverwachte wending in het weertype beperkte zich niet alleen tot Nederland. In heel Europa sloeg het weer om. Daarbij kwam het in Engeland, België en Frankrijk tot zware stormen. In Scandinavië en in het zuiden van Europa en zelfs in zuid-België kwam het tot enorme sneeuwval. Het aantal persoonlijke ongelukken was groot. In België kwamen alleen al zes personen om het leven. In het Zwitserse kanton Wallis zijn 15 dorpen door de sneeuwval afgesloten. LEIDERDORP Gisternacht heb ben vandalen in de chr. mavo-school aan de Van Geerstraat zodanig huis gehouden, dat voor f 15.000 tot f 20.000 schade is aangericht. Lesmateriaal, de piano, bandre corders e.d. werden vernield. De con cierge van de school ontdekte zon dagochtend de ravage. Het was de vierde maal in het afgelopen jaar, dat in de school werd ingebroken. Vorige keren werden kleine geldbe dragen ontvreemd. Nu werd niets meegenomen. Vanmorgen in alle vroegte werd begonnen met het opruimen van de ravage. In de loop van de ochtend konden de lessen worden hervat. De politie kon nog niets meedelen over de identiteit van de daders. Katwijkse raadsstukken goedkoper KATWIJK In deze tijd van prijsverhogingen is het een uniek geluid te vernemen, dat de gemeente Katwijk leges gaat verlagen. Het be treft de abonnementen op de raads stukken, die nu nog twintig gulden per Jaar zijn of een rijksdaalder per vergadering. Ir het kader van de door burgemeester en wethouders voorgestane openheid en om de be langstelling voor het gebeuren in de raadsvergaderingen te stimuleren, heeft men gemeend de leges te moe ten verlagen tot tien gulden en één gulden vijftig. Universiteit geprikkeld over uitlating Leidse wethouder LEIDEN Het is nog allerminst zeker dat de bouw van de universiteitstoren op de Witte Singel doorgaat. De gemeente heeft nog steeds niet gereageerd op het verzoek om een bouw vergunning, die begin vorig jaar is ingediend. Voordat de vergunning wordt af gegeven, moet eerst de gemeenteraad zich uitspreken over een tweetal on derdelen uit het bouwplan. Dat be treft de omleiding van het verkeer op de Witte Singel over de inmiddels gedempte Trekvliet; de overdracht van een deel van de Witte Singel aan de universi teit voor de aanleg van een par keerkelder. De kelder strekt zich uit tot halverwege de rijbaan van de Singel. De gemeente laat lang op zich wachten. Gebruik is, dat een bouw vergunning twee maanden na aan vraag wordt afgegeven, of desnoods met eenzelfde periode wordt uitge steld. De aanvraag voor de universi teitstoren ligt er nu al bijna twee Jaar. Verzet Om politieke redenen heeft de uni versiteit de gemeente daar tot nu toe niet al te lastig over gevallen. In bepaalde kringen is vooral de laatste jaren verzet gerezen tegen de bouw van het Witte Singel-complex. De universiteit wil dit vuur liever niet opstoken. Geprikkeld is men bij de universi teit wél over enkele opmerkingen die wethouder Kret eind vorige week maakte. Hij zei in een openbare commissievergadering, dat de univer siteit het contact met de gemeente lijkt te mijden. Reactie van de uni versiteit: „De wethouder zou beter moeten weten. Wij hebben onze plan nen ingediend in '68, nadat van de zijde der gemeente was verzekerd dat er geen bouw- en verkeerstechnische puzzels zouden zijn. Nu blijken die puzzels er wel te zijn. De raad moet nu nog beslissen over die omlegging van het verkeer en de overdracht van grond aan de Witte Singel". Ons valt geen gebrek aan contact te verwijten, aldus bouwcurator De Graaf. Het woord is nu aan B. en W van Leiden, die de raad een voorstel moeten doen inzake deze twee kwes ties. De verlening van de bouwver gunning hangt daar van af. Contractbreuk In afwachting van het afkomen van die vergunning houdt de univer siteit voorlopig de 2,5 miljoen gulden in eigen zak, die aan de gemeente zou worden betaald als bijdrage in de totael kosten van de werken aan de Witte Singel <22 miljoen gulden): „De gemeente is daar erg boos over en noemt dit zelfs contractbreuk. Maar het is toch logisch dat wij die gelden nu niet uitgeven, zolang niet vast staat dat het Witte Singel-plan gerealiseerd kan worden". Wat gebeurt er als de gemeente raad „tegen" zou laten horen in zake de twee bewuste voorstellen van B. en W.? De bouwcunator, wij zend op een uitspraak van wethouder Kret in het LD van zaterdag: „Dan zitten we. In de stad is geen plaats meer. Er zijn wel vage ideeën over de witte plek die ontstaat door de stadssanering, maar hoe moet Je daar komen met 5000 mensen? We hebben met opzet een plek aan de rand van v. ZUYLEN VAN NIJEVELTSTR. 372, WASSENAAR, TEL 3013 ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 33741 we binnenstad gekozen om het cen trum niet te belasten. Een andere op lossing is er niet". SAIGON (Reuter, AP, DPA) Duizenden Zuid Vietnamese militai ren zijn Cambodja binnengetrokken voor een nieuw grootscheeps offen sief in het gebied dat aangeduid wordt als de „papegaaienbek", een deel van Cambodja da' als een speer Zuid-Vietnam binnendringt. De troepen werden voorafgegaan door een kolonne bestaande uit 65 pantserwagens en 200 vrachtwagens. De actie is volgens berichten in Saigon gericht op de ontlasting van de druk van Sihanoek—aanhangers en Noordvietnamezen op de Cambod jaanse hoofdstad. In het gebied be vinden zich. zo beweerden de Ameri kanen herhaaldelijk, verscheidene bases. De mogelijkheid van een Zuidviet- namese actie had het afgelopen weekeinde bij voorbaat al een storm van verontwaardiging in Cambodja doen opgaan. De Cambodjanen zien de Vietnamezen als hun traditionele vijanden. Het blad „Nokor Thom" schreef gisteren dat Cambodja graag zijn grensgebied zou openstellen voor Amerikaanse bases, maar dat de Cambodjanen „geen Zuidvietnamese lakeien willen zijn". In verband met het Zuidvietnamese offensief B het belangrijk dat Cam bodjaanse troepen zonder tegenstand twee dorpen bij Phnom Penh die eerder vorige week verloren waren gegaan zonder slag of stoot heeft heroverd. 20 PAGINA'S Schinveld vecht voor behoud van Het weer heeft ook de sport in dit weekeinde danig parten gespeeld. De voetbalamateurs hebben de zondagmiddag in hoofdzaak achter de ramen mogen doorbrengen. De betaalde spelers moesten de barre omstandigheden echter trotseren. Het leidde soms tot vreemde situa ties. Maar Feijenoord en Ajax ble ven overeind. De Amsterdammers met verbluffend gemak. De ach tervolgers, die net wat dichterbij leken te komen, moesten al afha ken. Het ziet er naar uit, dat ook ditmaal „de grote twee" het weer onderling gaan uitvechten. PAGINA'S 7-11 President Sadat van Egypte heeft aan de ohzekerheid van de afge lopen weken over de diplomatieke vorderingen in het Midden-Oosten een einde gemaakt. Hij verbrak de onderhandelingen met Washing ton over een tussentijdse regeling voor heropening van het Suezka naal en beloofde strjjd als Israël zich niet terugtrekt. PAGINA 13 (£>uc/ ^flte teuws Blijkens een van de Gou verneur-Generaal van Neder- landsch-Indiè bij het Depar tement van Koloniën ontvan gen telegram van 19 dezer, is de telegrafische verbinding tussen Java en Australië vol tooid. Londen 21 Nov. Volgens een bericht van de Times uit Konstantinopel. heeft de ?n- gelsche gezant den Sultan ge luk gewenscht, met de her vormingen, door het nieuwe Ottomanische kabinet tot stand gebracht.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1