Senaat VS Ireigt nu reer met roepen- eductie SCHILLER WEET ZICH TE HANDHA VEN Cairo krijgt nieuwe wapens van Russen coebergh n Europa INTENSIVE CARE® Hulp van Brandt op SPD-congres Tsjechen in arrest coebergh is beste maatjes met up dranken tonic of sodawater Kernproef China in atmosfeer Staats greep in Bangkok bevestigt bestaande situatie [JDAG 19 NOVEMBER 197' LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 9 ASHINGTON (DPA, Reuter, AP) De commissie voor n p ijzingen van de Amerikaanse Senaat heeft met 14 tegen temmen de resolutie van een subcommissie bekrachtigd rin uit bezuinigingsoverwegingen aangedrongen wordt op jtrekking voor 1 juli van 50.000 man Amerikaanse troepen West-Duitsland gelegerd zijn. Brosio besluit dat de subcommissie nam, is fel bekritiseerd minister van Defensie Meivin In congres-kringen meent president Nixon er zijn over zal uitspreken, zelfs al zou foor het Congres worden aan- aen. groep senatoren, onder wie de van de Democratische fractie. Mansfield, streeft ernaar dat aerikaanse troepenmacht in Eu- in totaal 300.000 man in- mpen wordt. asfield en medestanders heb- pezegd dat dit noodzakelijk is ter tering van het tekort op de ikaanse betalingsbalans, men het geld dat dan wordt uitge- nodig voor uitgaven in eigen en het zal de NAVO partners dwingen wat meer over te gaön a van de eigen defehsie-last. gens minister Laird zal het Jdig ontwapenen de kansen ver ten om met de Sowjet-Unie te «n onderhandelen. Het zou er vrienden van de V.S. toe lei dat deze in hun vertrouwen Je- Washington werden geschokt •worts de indruk wekken dat de niet voornemens is zijn beloften iuden. eze handeling waarvoor een ogenblik is uitgekozen zou de kunnen bedreigen die de NAVO iropa meer dan een kwarteeuw kunnen genieten", voorzitter van de Senaats- nissie, de Democratische senator Ellender, maakte sterk be tegen de door minister van nsie Laird geuite kritiek. gepraat over hoe het onze zou kunnen schaden, ons zou ;n benadelen bij het onderhan- met de Russen is Xvat mij be- alleen maar propaganda", al- Ellender. (ADVERTENTIE) Ichrale huid? luwe handen? CHESEBROUCH helpt direkt. Een paar druppels van leze liquid skin cream 'olstaan om ruwe, droge raid weer zacht en soepel e maken. Intensive Care miet vet, en trekt «eteen in. Gebruik 't •oor uw handen,ellebogen hielen, knieën. Intensive Care, licht p-M geparfumeerd ._l en bijzonder SM heilzaam. De voormalige secretaris-gene raal van de NAVO Manlio Brosio gaat binnenkort zijn voorgenomen reis naar Moskou beginnen. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken gisteren bekend ge maakt. Intussen verklaarde Brosio's opvol ger, oud-minister Luns, in Ankara, dat hij over het succes van de ver kennende missie van zijn voorgan ger minder optimistisch was dan een maand geleden. Mr. Luns zei dat hij na de verklaring van de Russische partijleider Brezjnew in mei in Tiflis hoop had gekregen, maar dat er tot dusver van de zijde van de Sowjet-Unie geen enkele gunstige reactie was ontvangen, hoewel de NAVO al ruim een maand geleden haar jongste beroep op Moskou had gedaan. Naar de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken meedeelde, zal Manlio Brosio, op de NAVO-ministersconferentie die op 9 en 10 december wordt gehouden, verslag kunnen uitbrengen van zijn bevindingen in Moskou. Bewapeningswedloop De Sowjet-Unie is de Verenigde Staten en hun bondgenoten in de NAVO voorbijgestreefd in de ontwik keling van nieuwe en technisch ver fijnde wapens, zo büjkt uit de nieu- j we uitgaven van „Jana's Weapon Sy- stems" (Jane's wapenstelsels), een Britse Jaarlijkse publikatie over be wapening in de wereld. Volgens Jane's zijn de Sowjetrus- sen de enigen die op het ogenblik raketverdediglngsstelsel operationeel hebben en zijn er aanwijzingen dat zij voor liggen in de ontwikkeling van een supersone bommenwerper en enkele soorten vliegtuigradar, terwijl hun oorlogsvloot een enorm gevaar kan betekenen voor de vloten van de landen van de Noordatlantische (Van onze correspondent) BONN In een congreszaal aan de Rijn verdedigt de West- duitse bondskanselier als 'kameraad Willy Brandt' zijn beleid en vooral ook dat van kameraad Karl Schiller, minister van Economische Zaken en Financiën. Op een buitengewoon con gres, door de linkervleugel tegen de zin van de regerende par tij-elite afgedwongen, probeert de Sociaal-Democratische Partij van Duitsland (SPD) tot en met morgen vast te stellen, in hoe verre regering en partij in de pas kunnen lopen. Met name de Jongeren zijn verre van gelukkig met de regeringspoli- tlek. De natie dient te weten dat de sociaal-democraten aan de macht zijn. Er ligt een keurig uitgewerkt partijprogram voor een ingrijpende belastinghervorming die tegelijk meer rechtvaardigheid zal brengen en zeven miljard per jaar extra zal opleveren klaar om te worden ge bruikt. Er zijn ook duidelijke voorstellen voor een vermogensdeling Een onderonsje van Willy Brandt en Karl Schiller. In een inleiding tot de nieuwe Jaaruitga>ve zeggen de opstellers dat de mening volgens welke de meeste Sowjetrussische militaire ontwikke lingen waren gebaseerd op ontwikke lingen in het Westen, duidelijk niet langer opgaat. De samenstellers van het boekwerk zien een nieuwe herbewapeningsgolf over de gehele wereld, waarbij het aanschaffen van wapens een stijgende lijn vertoont. Jane bevat voorts een speculatie dat India, Ja pan en Israël zich willen aanslui ten bij de kernmogendheden. Het wordt waarschijnlijk geacht dat een nieuwe Israëlische raket, de Jericho, ontworpen is een kernla ding te kunnen vervoeren. Jane's Weapon Systems 1971 be vat meer dan 900 foto's van het nieuwste oorlogstuig en bevat zeer technische gegevens over strategi sche en tactische raketten, verfijnde elektronische apparatuur de gelei de systemen van aanvallende raket ten te verstoren. Bij de opening van het Attlee House, genoemd naar wijlen pre mier Clement Attlee, werd Konin gin Elizabeth van Engeland o.m. verwelkomd door de voormalige minister van Defensie, John Pro- fumo. Profumo werd bekend door zijn relaties met call-girl Chris- zijn relatie met call-girl Chris- wijzing van een Russische diplo maat. Profumo zit nu in het be stuur van de Stichting Sociaal Werk in Engeland. Zwarte rook vuilovens gaat weg LEIDEN Negen heren, die net zorgden voor voldoende vertegen woordiging van de acht gemeenten, die deelnamen aan de gemeenschap pelijke regeling vuilverwerking Lel den en omstreken, hebben gistermid dag in het raadhuis van Oegstgeest „Ja" gezegd tegen een positief stukje milieubeheer. Als algemene raad besloten ze in deze spoedeisende vergadering een lening te aanvaarden van .het Al gemeen Burgerlijk Pensioenfonds, groot f 1.880.000 tegen een rente van Eenvoudig gezegd komt het erop vangers te bouwen achter de ovens van de vuilverbranding in Leiden Eenvoudig gezegd okmt het erop neer, dat de pijp dan geen zwarte rook meer zal uitbraken. Er werd nog wel even gepraat over de hoogte van het rentepercentage Het feit, dat de lening nu kan wor den gesloten, waardoor in december de opdracht kan worden verstrekt, gaf de doorslag. Gedeputeerde staten hebben in principe hun goedkeuring toegezegd. PRAAG (Reuter) In Praag en Brno zijn in verband met een onder gronds pamflet, waarin de Tsjecho- slowaken tot boycot van de komende nationale verkiezingen worden opge roepen, enige personen gearresteerd, zo is van welingelichte zegslieden In Praag vernomen. Onder de gearresteerden is de wijs geer dr. Ladislav Heyd'anek en de ge schiedkundige Jan Tesar. Tesar was één van de 7 beklaagden die er in 1969 van werden beschuldigd, in een petitie te hebben geprotesteerd tegen het verloren gaan van vrijheden in het land. Nu zijn ook gearresteerd de predi kant en curator van de Evangelische Kerk in de Praagse buitenwijk Vrso- vice. Drie geestelijken werden in Brno gearresteerd nadat daar een grote hoeveelheid pamfletten was aange troffen, zo werd gezegd. De pamfletten waren in Tsjechisch en Slowaaks gedrukt en ondertekend door zes ondergrondse groeperingen, die nu samenwerken. (Van onze correspondent) WASHINGTON Het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Za ken ziet weinig hoop voor een spoe dige interim-regeling voor de her opening van het Suezkanaal. Joseph Sisco, de Midden-Oosten expert van het ministerie, die gisteren een on derhoud had met de Israëlische am bassadeur Isaac Rabin, verstrekte gegevens waaruit blijkt dat de Sow- Soiree in Oegstgeest LEIDEN/OEGSTGEEST By Thea EkkerVan der Pas (Lange Voort 44) wordt a.s. zondagmiddag het eerste concert van dit seizoen ge geven. Deze muzikale soiree gaat uit van de Vrienden Van het Lied, afde ling Leiden-Oegstgeest. Medewerking verlenen de mezzo-sopraan Inge Fröhlich, de tenor Ralph Beckers en de pianist Ton Hartsuyker. ADVERTENTIE Neem de proef maar op de som: Bij elke literfles Coebergh bes senjenever - van bovenstebeste bessen - krijgt u een fraai long drinkglas cadeau, 'n Scheutje Coebergh beste bessen met 'Seven Up, tonic of sodawater - en als u wilt een blokje ijs - maakt de feestdagen nóg feestelijker! Jet-Unie 10 tot 15 straalbommenwer- pers en verkenningsvliegtuigen le verde aan Egypte. Deze gegevens waren in lijnrechte tegenspraak met de verklaring van minister William Rogers eerder deze week in een vraaggesprek met een weekblad, dat Moskou zich beperkin gen had opgelegd in zijn wapen-leve ranties aan Egypte. Rogers voerde dat aan als een argument om voor lopig af te zien van het leveren van de "Phantom"-straaljagers die Is raël verlangt. De Israëlische ambassadeur, on langs teruggekeerd van besprekin gen in Jeruzalem, viel opnieuw Ro gers" verklaring aan dat de mili taire balans in het Midden-Oosten ongewijzigd was gebleven. "Israël stelt zich op het standpunt", aldus de ambassadeur, "dat er al voor Ro gers" verklaring geen sprake was van een balans". Rabin maakte verder gewag van Sowjetwapen-leveranties niet alleen aan Egypte, maar ook aan andere Arabische landen. Washington heeft zich over deze andere leveranties tot nog toe niet uitgelaten. Volgens uit Jeruzalem afkomstige berichten zou de Amerikaanse rege ring de Israëlische minister van De fensie Mosje Dajan uitgenodigd heb ben voor besprekingen in Washing ton, wanneer hij naar de Verenigde Staten komt op uitnodiging van een aantal Joodse organisaties als spre ker op bijeenkomsten waar fondsen voor Israël worden ingezameld. Dajans bezoek kan het begin wor den van een hernieuwde Israëlische poging om Washington onder druk te zetten om de begeerde Amerikaanse straaljagers vrij te geven. De Ame rikaanse regering heeft zich tot nog toe op het standpunt gesteld dat een dergelijke leverantie de pogingen In gevaar kan brengen om Caïro en Jeruzalem tot een tijdelijke afspraak te brengen over het Suezkanaal. waarmee de werknemer eindelijk re delijk aan zijn trekken komt. Dat laatste is echter iets, waar prof. Schiller in deze tijd van econo mische spanning liever weinig over praat om de industrie niet nog ver der af te schrikken. Schiller, in de ogen van veel kameraden een indu- striëlenvriend, verwerpt de ingrijpen de hervormingen. Zijn optreden als „afremmer" kreeg een extra accent toen een paar dagen geleden staats secretaris Rosenthal, de porceleinfa- brikant, Schiller plotseling de bons gaf en naar de linkervleugel afzwaai de met de beschuldiging dat de ar beiders van Schiller niet veel te ver wachten hebben. Juiste stemming De Juiste stemming voor een krachtmeting was er bovendien om dat voorzitter Brandt het con gres had laten weten: het is Je goed recht eigen programma's aan te ne men, maar ze kunnen niet worden overgenomen door een regering die met de liberale FDP samenwerkt en bovendien steunt op een programma, dat in het parlement 'n meerderheid heeft gevonden. Nogal geëmotioneerd vertelde Brandt dat gisteroch tend persoonlijk aan het congres. „Men behoeft mij niet te herkie zen", heeft Brandt de gedelegeerden toegeroepen. Daarmee werd eigen lijk goed duidelijk in wier voordeel een dialoog tussen de „ideeën-uit- broeders" en de „machtuitoefenen den" in de SPD moet uitvallen, nu de partij regeert. Want er 4s geen al ternatief voor de Bondskanselier, nu in 1973 de volgende verkiezin gen moeten worden gewonnen. En Brandt wiens positie trou wens onomstreden is maakte het congres verrassend scherp duidelijk, waar de beperkte taak ligt: in het ontwikkelen van plannen op lange termijn. Regeren zullen hij en Schil ler aan de hand van het met de FDP gesloten compromis-pro gramma. Schillers aandeel aan de eerste dag van het congres was dan ook in tegenstelling met alle voorspellingen allerminst die van een benarde politicus. In een toespraak gaf hij "n duidelijk overzicht van het voorzich tige beleid, waarmee naar zijn over tuiging de huidige teruggang in de conjunctuur weer vrij snel kan wor den overwonnen. Hij onthulde zelfs het plan om al in de eerste helft van het volgende jaar de conjunctuur weer wat aan te wakkeren door re serves, waarover de regering beschikt op de markit te brengen. Opmerkelijk was de manier waar op Schiller de gedelegeerden vertel de, dat ook via zijn omweg, en pro fiterend van de ongelukkige gebeur tenissen der laatste maanden, ten slotte de hervormingsplannen van de SPD kunnen worden gediend. Na de vijftiende augustus, toen Nixon de convertibiliteit van de dollar op hief, zal het economische beeld in de wereld nooit meer het oude wor den. Er zal een groter deel van het economische groeipotentieel in de Bondsrepubliek beschikbaar komen voor de binnenlandse markt, aldus prof. Schiller. WASHINGTON (AFP) De Chi nese Volksrepubliek heeft gisteren omstreeks 19 uur onze tijd in het ge bied van Lop Nor in midden-China een kernontploffing in de atmosfeer teweeg gebracht, ter sterkte van cir ca 20 kiloton TNT. Dit heeft de Amerikaanse Commissie voor kern energie bekendgemaakt. De Amerikaanse woordvoerder zei dat het de twaalfde Chinese kern proef was. Elf proeven werden in de atmosfeer genomen en één op het aardoppervlak. John Foster, hoofd van de afdeling wapenontwikkeling van het Ameri kaanse ministerie van Defensie, verklaarde op 8 oktober dat China op het gebied van het kernwapen- onderzoek sneller vooruitgaat dan Engeland en Frankrijk. Volgende week dinsdag zal China tijdens de debatten over ontwape ning en het gebruik van kernenergie in de VN zijn standpunt over kern proeven nader uiteen zetten. Peking heeft onlangs een ocnferentie van de vijf kernmogendheden voorgesteld. De Chinese vertegenwoordiger Tsjiao Kwan-hwa verklaarde maan dag in een rede tot de Algemene Vergadering dat China nooit als eerste kernwapens zal gebruiken. Chi na is in beginsel voor afschaffing van atoomwapens, aldus Tsjiao Kwan-Hwa. De kernproeven dienen volgens hem slechts om het atoom monopolie te doorbreken. De aanleiding tot de staatsgreep van woensdagavond in Thailand is het onderwerp van vele speculaties. Heel simpel zegt de „Partij van de Revolutie" van veldmaarschalk Thanom Kittikatsjorn (de oude en de nieuwe sterke man) dat de machtsovername ten doel had „het grote gevaar te keren dat het land van buitenaf en van binnenuit be dreigde". Als meest waarschijnlijke concrete aanleidingen liggen voor de hand de verhouditng Thailand-China, de afwijzing van de regeringsbegroting door het parlement en de kritiek die een lid van de regering heeft geoefend op enige collega's. Om met het laatste te beginnen: de minister van Economische Zaken At- thakor heeft onlangs in zijn me moires felle kritiek geleverd op en kele leden van de regering-Kitti- katsjorn en deze kritiek heeft geleid tot heftige tegenstellingen binnen het kabinet. Vooral de Partij van de Revolutie zou op Atthakors ont slag hebben aangedrongen. Voldoen de aanleiding voor een greep naar de macht lijkt dit echter niet. Dan de kwestie-China. Sinds China tot de Verenigde Naties is toegela ten, is de discussie over Thailanda houding ten opzichte van Peking weer opgelaaid. In het land gingen stemmen op voor toenadering tot China en enkele kleinere partijen :n het parlement pleitten ervoor dat Thailand zioh zou terugtrekken uit de SEATO (de Zuidoostaziatische Verdrags Organisatie) en dat het land de zeer nauwe banden met da Verenigde Staten wat losser zou maken. Door Jaap Timmers Dat hierin de aanleiding tot de staatsgreep is gelegen is waar schijnlijker. Thailand is een zeer trouw bondgenoot van de VS. In het noordoosten van het land zijn onderdelen van de Amerikaanse luchtmacht gestationeerd die van daar vluchten ondernemen naar de buurlanden Laos en Cambodja en naar Vietnam. Verder helpen tegen de duizend Amerikaanse adviseurs het Thaise leger bij de strijd in het noorden, noordoosten en zuiden van het land tegen uerillastrijders die van uit China materiële en morele steun zouden krijgen. Toenadering tot China en een onafhankelijker koers ten opzichte van Washington zou een radicale ommezwaai van pre mier Kittikatsjorn vergen. Een derde mogelijkheid tot slot is, dat Kittikatsjorn en zijn partij (ge steund door het leger) tot de coup hebben besloten om een tweede be handeling van de begroting in het parlement overbodig te maken. Na de eerste nederlaag zou een tweede nederlaag het parlement zou maandag de voorstellen nog eens behandelen de positie van de re gering ernstig ondergraven. De op lossing is dan het parlement naar huis te sturen. Overigens is daar mee niet zo erg veel veranderd. Een parlementaire traditie is er nog lang niet in Thai land. Pas drie jaar geleden kwam het parlement na een afwezigheid van elf jaar weer tot leven, een le ven dat bovendien nooit bijzonder florissant is geweest. Feitelijke macht bezat het parlement slechts weinig. Sinds 1932 berust de werkelijke macht in het vroegere Siam bij de legerleiding en een kleine groep burgers. In dat Jaar hadden zij een eind gemaakt aan een tijdperk van absolute monarchie, waarin de vorst als bijna goddelijk wezen zyn macht slechts een beetje deelde met de hoge adel. Deze kleine groep machtigen werd bij de staatsgreep van 1932 alleen maar vervangen door een andere kleine groep machtigen; het groot ste deel van de bevolking heeft nooit enige greep op het bestuur van het land gekregen. Vrijwel alle bestuursposten gingen naar Thais die in het relatief wel varende centrum van het land le ven, in de vruchtbare omgeving van de hoofdstad Bangkok. De bewoners van het noorden (bergvolken als Meo's, Kimous en Yaos zuiden (veel al van Chinese en Maleise af komst) en noordoosten (ongeveer voor de helft van Laotiaanse origi ne) werden sterk achtergesteld, al is daar de laatste tijd enige veran dering in gekomen. In dit licht bezien is de staatsgreep van de veldmaarschalk en zijn leger- aanhang" niet meer dan de bevesti ging van een al lang bekend gege ven: ondanks een parlement, een grondwet en een koning (Boembi- lx>l) is er maar één echte macht hebber in Thailand, het leger. En om dat te bevestigen hebben het parlement en de grondwet het leven moeten laten; de koning mag blij ven, want zijn macht heeft al ge ruime tijd geen wezenlijke inhoud meer.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9