Zout niet in de Rijn maar per schip afvoeren G.S. „Suriname snel zelfstandig" zolang de voorraad strekt! voor maken milieu „beleidsnota" in Z.-Holland In 4 weken 1915 bijna-ongevallen op spoorwegen Drees wil Fransen steunen: Paspoort f 17,50 duurder Tijd is nog niet rijp voor garanderen afvloeiingsregeling Meerderheid Tweede Kamer VRIJDAG 19 NOVEMBER 197» LELDSCH DAGBLAD PAGINA 7 DEN HAAG Minister Drees van Verkeer en Waterstaat heeft gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld de Fransen tegemoet te willen komen in de kosten voor de afvoer van het overtollige zout van de kalimijnen in de Elzas. Wel voegde hij onmiddellijk aan toe dat de kwaliteit van het Rijnwater door deze actie merkbaar zal moeten verbeteren omdat Neder land anders elke uitkering zal stopzetten. Dat het hoge zoutgehalte van de Rijn inmiddels op tal van plaatsen voor moeilijkheden begint te zorgen paakte minister Drees de kamerle den gisteren duidelijk. Niet alleen in iet Westland, maar ook rond Aals neer is er aanzienlijke schade bij de :lt van sla, komkommers, tomaten bloemen. Aanvankelijk bleek de bewindsman niet bereid om een jchadevergoeding in overweging te nemen, maar op aandringen van di verse kamerleden zegde hij toe over leg te zullen plegen met het depar tement van Landbouw en Visserij. Een directe beperking van de zout- lozing in de Elzas is niet mogelijk volgens minister Drees omdat er on voldoende opslagcapaciteit is. Boven dien is de zoutlozing van Duitsland het ogenblik groter dan die van Frankrijk. Overleg in de permanen te Rijncommissie zal moeten leiden tot verdere beperking van de lozin gen. aldus minister Drees. Over de situatie bij de drinkwa tervoorziening in Rotterdam en om geving zei de minister van Volksge zondheid, dr. Stuyt dat de hoeveel heid zout op het ogenblik geen scha delijk effect heeft voor de volksge zondheid; ook niet voor die men- n, die een zoutloos dieet hebben. Maar als de chloridehoe veelheid, li rond de 240 milligram per liter, stijgt tot boven de 500 milligram, dan is een waarschuwing aan de art- om hun dieetpatiënten ander water voor te schrijven niet uitgeslo ten. Het tweede-kamerlid dr. ir. A. Oele (PvdA) heeft gisteren de Europese oommissie gevraagd snel maatregelen te nemen tegen de ver vuiling van de Rijn. De huidige minister van Sociale Zaken drs. Boersma heeft, als lid het Europese parlement ver zocht bij maatregelen ter bescher ming van de milieuhygiëne voorrang te verlenen aan de bestrijding van de vervuiling van de Rijn. De Europese nissie zal tijdens de volgende zitting van het parlement, volgende maand in Luxemburg, de vragen be antwoorden. Kantonrechter plaatsvervanger in Alphen geïnstalleerd ALPHEN AAN DEN RIJN In de zitting van het Alphense kanton gerecht is hedenmorgen mr. J. C. de Vroom, advocaat in Leiden, geïnstal leerd als kantonrechter-plaatsver- vanger. De kantonrechter mr. Kirchheiner dat de vervulling van dez evaca- ture te lang heeft geduurd. Er is er nog één, die de kantonrechter graag vervuld wil zien door een vrouwelijke Jurist. „Deze tijd vraagt veel van de rechters. De verdachte staat hier niet achter het hekje, maar zit op een stoel. Persoonlijke aandacht en een kri tische instelling vragen veel tyd en energie. Ik ben ervan overtuigd, dat De Vroom, die kan bogen op een dertigjarige praktijk als advocaat in Leiden, dit kan opbrengen", aldus Kirchheiner. ADVERTENTIE DEN HAAG Minister Nelissen (Financiën) gaat onderzoeken of net aantal trekkingen van de staats loterij kan worden vergroot. HM heeft dit gezegd in antwoord op een vraag van het tweede-kamer-lid dr. A. Vondeling (PvdA). Vondeling heeft per motie voorgesteld het aan tal trekkingen te verhogen van acht tien tot dertig. Het zou de staat in een jaar twintig miljoen gulden meer opleveren. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) Gedepu- teere Staten van Zuid-Holland gaan een beleidsnota samenstellen over de milieuproblematiek in deze provin cie. Gedeputeerde mr. H. B. Engels man (milieubeheer) heeft dit giste ren aangekondigd in een extra pro vinciale statenvergadering over het milieubeheer in Zuid-Holland, ge houden op initiatief van de samen werkende statenfracties van PvdA, PSP en PPR. Zy hadden om de by- eenkomst gevraagd na de smog- periode eind september in het Rijn mondgebied. Mr. Engelsman zei dat GS voor vestiging van bedryven in het Rijn mondgebied een stringenter beleid voorstaan dan elders in de provin cie. „Maar dat betekent nog niet dat wM het bordje „vol' al zouden willen ophangen", aldus de gedeputeerde in antwoord op vragen van het PvdA- statenlid dr. H. A. van Geuns. Deze had geopperd dat GS geen nieuwe aanvragen in behandeling zouden moeten nemen voor er een behoor lijk overzicht is van de lopende aan- DEN HAAG Maandag zullen de paspoorten f 17.50 meer gaan kosten De reeds eerder aangekondigde ver hoging van de rijksleges op paspoor ten van f7.50 tot f25.zal dan worden ingevoerd. Ofschoon bet koninklijk besluit voor deze maatregel nog getekend moet worden, hebben de provinciale griffies reeds bericht van het minis terie van Buitenlandse Zaken ont vangen dat de verhoogde rijksleges vanaf maandag moet worden geïnd. Een woordvoerder van het minis terie heeft bevestiga dat de griffies zo'n instructie hebben ontvangen. vragen voor bouw- en hinderwet vergunningen en van emissies van de bedrijven. Gedeputeerde Engelsman wees er op dat bM de smogperiode van eind september onder de bevolking de psychische last duidelMk hoger was dan de fysieke. Hy zei dat overwogen kan worden of het leefbaarheidson- derzoek dat in het Rijnmondgebied wordt verricht, wellicht voor de pro- ie aanleiding kan zyn om nadere stappen te ondernemen. De fractie van de VVD maakte bM monde van mr. H. van Riel bezwa ren tegen het bMeenroepen van de staten voor een extra vergadering. „De milieuzaak is wel veruit het grootste probleem voor Nederland, maar de st«ten kunnen hier op dit moment niets aan af- of aandoen", aldus mr. Van Riel. Hy stelde dat het verzoek dat de drie partyen had den gedaan om de vergadering te houden, berust op emotionele ele menten. ROTTERDAM De bewoners van de Rotterdamse wijk Hille- sluis hebben gisteravond en van nacht angstige uren beleefd na dat om kwart voor acht op het rangeerterrein IJsselmonde een tankwagon, gevuld met 30.000 li ter benzine ontspoorde en op zijn kant viel. Door de ontsporing ont stond een lek in de gekantelde wagon, waaruit de benzine gut ste. Omstreeks 10 uur was de hele wagon leeggestroomd. De Rotter damse brandweer, die met uitge breid materieel was uitgerukt, moest urenlang werkeloos toe zien: de bluswagens konden on mogelijk in de buurt van de om geslagen wagon komen Uiteindelijk besloot men de brandweerauto's op 'n ander per ron op platte wagons te zetten en ze zo naar de plaats van het on heil te dirigeren. Er werd een schuimdeken gespoten. De met benzine doordrenkte bodem en de volgelopen kelders van het seinhuis waarvoor het ongeluk gebeurde, vormden een groot gevaar voor ontbranding Het ongeluk ontstond door een verkeerde ivisselstand. Omdat de gespoeld. schroefkoppeling tussen twee wa gons defect was had men de wa gons aan elkaar verbonden met een ketting. Deze ketting raakte bij het rangeren los. bleef in een wissel hangen en trok deze om. UTRECHT (ANP) Treinmachi nisten hebben dit Jaar tydens twee normale werkweken in maart en nog eens in mei 1915 byna-ongeluk- ken op overwegen geteld. 840 maal was dat op een met automatische knipperlichten (aki) beveiligde over weg het geval, 735 maal bM een over weg met automatische halve over wegbomen (ahob) en 340 bM niet- beveiligde overwegen. Dit by een to taal aantal van 780 aki-, 448 ahob- en 1081 niet-beveiligde overwegen. Uit de tellingen, die meestal even- zovele „doodschrikken" voor de ma chinisten van de treinen waren, is verder gebleken dat de dinsdagen en woensdagen relatief meer bMna-on- gelukken voorkwamen dan op andere dagen. Op zaterdag en zondag bleek men voorzichtiger. Dit zou kunnen komen omdat men dan, rMdend in een auto, vaker vergezeld is van kinderen. Voorts is gebleken dat de meeste by na-ongelukken tydens de gang huis-werk-huis gebeuren, 's morgens tussen 7 en 9 uur en 's middags tus sen 4 en 6 uur. In die uren zyn de voetgangers, fietsers en bromfietsers relatief de weggebruikers die het meeste wagen. In de dal-uren ver oorzaken automobilisten de meeste bMna-botsingen. De trajecten Den Bosch—NMme- gen, AmersfoortZwolle en Almelo Hengelo kwamen er bM het onder zoek het ongunstigste uit met pectievelMk 76, 58 en 62 bMna-onge- lukken. Ook blykt uit het onderzoek dat op niet-beveiligde overwegen minder bMna-ongevallen voorkomen dan men had verwacht maar dat het Juist op die overwegen ontsnappin gen op het ollerlaatste nippertje zyn, als de trein al op minder dan vyftig meter van de overweg is. Het gemotoriseerde verkeer blykt meer respect voor het halve boompje van de ahob te hebben dan de ove rige weggebruikers, die er ook ge- makkelyker omheen kunnen lopen of ryden. V ergane Zweedse jacht had twee man aan boord IJMUIDEN - Tussen de pieren van IJmuiden is op vijftien meter diep- wrak gepeild. Men neemt Ditishetrecept: Kaasfonduevan Nededandsekaas. Caquelon inwrijven met wat knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn ln de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Nu 500 gr fijngesneden Jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena zout. peper, nootmuskaat scheutje kirsch. POLITIE IN BELGIE BOOS OVER EIS BRUSSEL (ANP) Nederlanders kunnen voorlopig maar beter weg blijven uit de Belgische kuststreek. De politie daar en in Brugge is na melijk zo boos over het feit dat tegen de Nederlander Van S., die twee Bel gische agenten doodschoot, .slechts" acht Jaar geëist werd, dat ze spe ciale acties tegen Nederlanders heeft aangekondigd „Iedere Hollander die hier een overtreding begaat zal merken dat de wet hier naar de letter wordt toegepast", aldus de politie. Een andere reactie; „Wanneer in Het Zwin een ooievaar wordt doodge schoten krijgt men vijf jaar gevan genisstraf. maar wanneer er twee politie-agenten worden doodgescho ten krijgt men maar acht jaar". (Behalve de acht jaar die door de officier werd geëist, werd tevens de voorwaarde gesteld dat de ver dachte onvoorwaardelMk ter beschik king van de regering wordt gesteld - Red). Bankbediende vulde (te) laag salaris aan BREDA „Wat is gebeurd is na tuurlijk laakbaar, maar het onvol- .doende beleid van de werkgever heeft de doorslag gegeven". Dit zei de officier van Justitie bij de Breda se rechtbank gisteren over de zaak 37-jarige Bredase dat dit de tot Jacht omgebouwde employé van de Algemene Bank Ne- Zweedse kotter "Stöbt" is, die moedelijk hier is vergaan. Volgens informatie uit Zweden be vonden zich aan boord de 44-Jarige Zweed Stig Strömdahl en zijn Noor se vriend Oddbjorn Strengenes. Op 4 november hebben zy vanuit Zuid- Zweden koers gezet sche Eilanden, waar mevrouw derland, die in het filiaal in Rijen minstens een kleine twee ton heeft verduisterd. De officier eiste tien maanden ge vangenis met aftrek, waarvan vijf voorwaardelijk. Volgens de 1/nk is de Cacari- 6611 kwart miljoen gulden verdwenen, volgens de verdachte 180.000 gulden. Strömdahl en haar twee kinderen De IJmuidense politie aanvankelijk dat ook Strömdahl en de kinderen ws verdronken. Deze conclusie trok uit een portret, kinderklompjes pop die op de pieren waren i Op het tweemans kantoor had de verdachte procuratiebevoegdheid. Toen hiJ ging trouwen verdiende hij 300 gulden per maand. En toen de fraude werd ontdekt, zei de officier, had hij nog een salaris op het ni veau van een arbeider. Uitspraak op 3 december. Nederlanders verkochten nep-hasjiesj ESSEN —De politie in de West- duitse stad Essen heeft drie Neder landers aangehouden, die probeer den een mengsel van babypoeder, paprika en meel als verdovend mid del aan de man te brengen. De opvallende koffers van het drietal hadden de aandacht van een politiepatrouille getrokken. In de koffers zaten linnen zakjes die ge vuld waren met het merkwaardige mengsel. Stempels op de zakjes, moesten de indruk wekken dat het echte hasjiesj was. Volgens de Westduitse politie is het drietal in Nederland al eens gepakt voor handel in met andere stoffen gemengde hasjiesj. Sociaal Economische Raad: DEN HAAG De Sociaal-Econo mische Raad vindt de tijd nog niet rijp voor een (wettelijke) garantie van afvloeiingsregelingenuitkerin gen voor werknemers, die by ophef fing. inkrimping of reorganisatie van het bedrijf o pstraat komen te srtaan Wél meent de SER dat het vanzelf sprekend gewenst is dat eenmaal tot stand gekomen afvloeiingsregelin gen volledig worden uitgevoerd. Het is ook belangrijk dat bij nieuwe af vloeiingsregelingen in c.a.o.'s garan ties worden ingebouwd. DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer wil Suriname met spoed zelfstandig maken. De on afhankelijkheid van de Antillen zou iets langer op zich mogen laten wachten. PvdA, KVP en VVD zijn voorstan ders van een soort gemenebeststatuut waarbij deze overzeese gebiedsdelen hun eigen buitenlands beleid en hun eigen defensie verzorgen. Met D'66 denken deze partijen aan zelfstandig heid voor Suriname over een Jaar of vier. Zelfstandigheid zou niet moe ten betekenen dat de hulpverlening van Nederland zou worden afgekapt. Er mogen speciale banden blijven bestaan. De AR en de CHU zijn geen tegen standers van zelfstandigheid, maar zyn wat voorzichtigen. „In geza menlijk overleg moet de marsroute voor de komende tijd worden uitge zet," zei mej. Van Leeuwen. D'66- woordvoerder De Goede ging het verst; „Hoe langer we wachten, hoe slechter de situatie wordt." zei hij. De regering (minister Nelissen) komt volgende week aan het woord. HM zal dan ok moeten antwoorden op de bezorgdheid die vrijwel alle fracties uitten over de trek van Su- rinamers en Antillianen naar ons land. Alleen al uit Suriname kwamen dit Jaar ongeveer achtduizend perso nen hun geluk zoeken in het .moe derland". Overbevolkt „Nederland is een overbevolkt land. Uit dien hoofde hebben wij er het recht er op aan te dringen dat de grote stroom van Surinaamse en An tilliaanse immigranten wordt afge remd". (Pors, DS'70). En D'66-er De Goede: „Globaal gesproken bevindt zich op dit moment tien procent van de Surinaamse en Antilliaanse be volking in Nederland. Dat is geen goede zaak. Want Juist een proces naar zelfstandigheid wordt belem merd wanneer zo ongeveer elke fa milie van Suriname en van de An tillen hier bloedverwanten heeft". Met de meeste fracties was De Goe de van mening dat Surinamers en Antillianen. voorzover zij hier goed terecht kunnen, aanzienlijk beter op gevangen en begeleid moeten wor den. Want zij hebben als rijksgeno ten de Nederlandse nationaliteit. De vorige minister van sociale zaken, de heer B. Roolvink, had eind Juni van dit Jaar de SER om een spoedadvies over deze materie ge vraagd. Er komen steeds meer af vloeiingsregelingen, maar er bestaat geen enkele zekerheid dat die ook tot uitvoering komen wanneer een bedrijf moet inkrimpen of liquide ren. Als mogelijkheid noemde de mi nister een fonds in het kader van een wachtgeld verzekering, waar voor het bedrijfsleven dan echter wel zelf de middelen bijeen aou moe ten brengen. Gering De SER meent dat tot nu toe het aantal gevallen, waarin een onderne mer niet in staat is geweest afvloei- ingsuitkeringen te doen, gering is geweest. Bovendien heeft zich nog geen algemeen inzicht gevormd over het tijdstip, waarop dergelijke regelingen moeten worden getroffen (vooraf bij c.an. dan wel nadat de noodzaak tot sluiting of reorganisa tie is gebleken), en over de meest gewenste inhoud. Omdat de ontwikkeling op dit punt nog niet erg duidelijk is ziet de SER op dit moment geen reden om tot een garantieregeling te komen. Dat neemt niet weg dat in een later sta dium een dergelijke garantie wel ge wenst kan zijn. In dat geval wil de SER er niet bij voorbaat van uit gaan dat de kosten uitsluitend door het bedrijfsleven zouden moeten worden gedragen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7