Reorganisatie - commissie Kreatief Sentrum bekend PIERROT n.bmk Noord" wil de spoorlijn kwijt Niet klagen en vroeg sterven... SCHRIJVEN leiden krijgt weer wijkagenten Horlogier v. d. WATER ALS EEN VIS IN 'T WATER SINT NICOLAAS Verkeers- circus SCHOLEN AAN HET SCHAKEN Gruwel Ij; jOAG 19 NOVEMBER 197' LEIDSCH DAGBLAD „c JSIDEN De drie "sterke mannen" die bij het Kreatief sti itrum de reorganisatie ter hand zullen nemen zijn bekend. I de gisteravond gehouden begrotings-commissie-vergadering CRM onthulde wethouder mevr. Den Haan, dat naast drs. de Plank, van wie al bekend wat dat hij tot deze "sterke lat mnen" zou behoren, ook mevrouw Cieslak, bestuurslid van j vormingscentrum „Troef" en het raadslid mej. Kappeijne de Coppello, deel van deze commissie gaan uitmaken. (rerigens bestonden er bij enkele 1 missieleden grote bezwaren tegen In perspublicaties gebruikte term 5D1 tfke mannen". Bovendien merkte '.er Gerkema op, dat CRM alleen ander bestuur had geëist en niet »ze commissie van drie. ADVERTENTIE HAARLEMMERSTRAAT 181 TELEFOON 24469 «halve het Kreatief Sentrum gisteravond ook de sport uit- d aan de orde. Mevrouw Den vertelde dat eerst de kredieten, vorig jaar zijn toegezegd, zullen den verstrekt. het jeugdwerk wordt prioriteit Si «ven aan de Kooi, Noord en het skwartier. de bespreking van de begroting Maatschappelijk werk werd o.a. dacht besteed aan het werk van »se. Gerkema vroeg of het nuttig ijjn dat er naast Release nog een l. zou komen. Mevrouw Den in wilde liever afwachten hoe Re- dat onder leiding van deskun- m staat, zal gaan functioneren. Fluoridering lokter Bazuin, directeur van de en GD in Leiden, antwoordde PvdA-raadslid Dirks dat het aan- schoolmelk-drinkende kinderen löi sis daalt. Ook zei hij naar aanlei- van vragen van Dirks, dat de ijding van tandbederf alleen ':ifi kan gebeurer door fluoridering het drinkwater. Aangezien daar •c liet ogenblik niets van mag komen wij alternatieve mogelijkheden het onderzoeken om tandcaries ■n te gaan. Het is echter vrijwel 81 [Bloten dat wij op andere wijze elfde resultaten zullen boeken als fluoridering", aldus dokter Ba- j. l Hierop verzocht Dirks de wet- Gi der om de fluorideringszaak weer sta« te halen. Leidse politie is van plan met mg van 1 januari a.s. gedeeltelijk sj tarten met wijkagenten. Een sug- vi tie van PvdA-raadslid Kwik om deze wijkagenten "huisvesting" zoeken bij de clubhuizen werd ikbaar aanvaard. erder zal de herziene algemene itieverordening spoedig gereed nen. "Dit pun* staat bovenaan ons iriteiten-lijstje", aldus burgemees- Vis, die gistermiddag zowel voor- er van de commissievergadering openbare orde en veiligheid was houder van de betreffende porte- 01e. Schaarste hele vergadering stond in het n van de schaarste aan personeel ie politie. Vrijwel alle voorstellen ien bij burgemeester en commis- van politie wel een willig oor, i leder initiatief loopt vast op het irtaan beschikbare manschappen, huidige korpssterkte is 175 man, rvan een aantal nog niet beschik- r) Op een vraag van PvdA-frao- d Van der Horst antwoordde bur- eester Vis dat voor uitbreiding het politiebureau wordt gewacht iet rijk kosten van deze uitbrei- op zich wil nemen, dezelfde vergadering kwam ook randweer ter sprake. "In hoeverre de scholen er. andere dergelijke inbare gebouwen brandveilig?", leg PSP-er Gerkema zich af. "Be- wi er gegevens over al deze ge wen?" Burgemeester Vis zei dat een inventarisatie hiervan hard rdt gewerkt. "Niet alle scholen zijn dit moment brandveiig", vertelde In dit verband merkte hij op dat andagavond in de raad zal worden Proken over een brandtrap voor de reschool Irandweercommandant Broeshart telde dat naar aanleiding van de ADVERTENTIE kent Uw PARKEER PROBLEMEN EN LOST ZE OP! Bij aankoop van HONDERD GULDEN of MEER Een ZWITSERSE PARKEER-WEKKER CADEAU (waarde f 12,50) HORLOGER - JUWELIER Maarsmanssteeg 21 Leiden - Telefoon 20778 recente branden in studentenhuizen een nota aan B. en W. is gestuurd waarin wordt gevraagd of het niet wenselijk is dat er iets gebeurt aan de brandveiligheid van deze huizen. Laatste onderwerp van de vragen van de commissie was het gereed ko men van de rieuwe brandweerkazer ne. "Ons eerste plan was te duur, daarom hebben we twee alternatieve plannen laten maken, één voor een nieuw, maar goedkoper opgezet, en het oude plan, maar dan in fasen uitgevoerd. Welke van beide we gaan kiezen weten we nog niet, omdat het eerstgenoemde plan nog niet klaar is". ADVERTENTIE Gemeente Leiden De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter openbare kennis, dat het College van Burgemeester en Wethouders voornemens is aan de Stich ting Paardrijden voor Gehan dicapten in Leiden en omge ving, vergunning te verlenen tot het voor een tijdvak van vijf Jaren bouwen van een houten manége op een op te kening Et. 4357 gearceerd aan gegeven terrein ..an de noord zijde van de Verlengde Was- senaarseweg, zulks met vrij stelling ingevolge artikel 17 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening van de voorschrif ten van het geldende bestem mingsplan „Leiden-Pesthuis- polder 1960". Rechthebbenden op aangren zende en nabij gelegen perce len kunnen gedurende veertien dagen bij Burgemeester en Wethouders schriftelijk bezwa ren indienen. De bouw- en si tuatietekeningen liggen gedu rende genoemde termijn voor een ieder ten Stadhuize (ka mer 111) ter inzage. De Burgemeester voornoemd, A. J. VIS. juwelier horloger J J eigen graveer- en reparatie-inrichting HOOIGRACHT 45 - LEIDEN m LEIDEN/KOUDEKERK Hij moet zich voelen als een vis in 't water, Jacques de Wit (18) uit de Julianastruat in Koude kerk, die morgen in Leiden van zijn aquariumhobby zijn werk gaat maken. Met ruggesteun van vader, moeder en anderen is op de Apothekersdijk 7 een pakhuis vpranderd in een aqua rium-speciaalzaak vol klein, kleurrijk leven in zoet en zout water (Foto Holvast). Jacques' moeder: „Hij is al tijd gek op de natuur geweest. Als kleuter kwam hij uit de pol der met een zieke haas, met een lammetje, dat door de moe der was verstoten. Toen kreeg hij ziln eerste goudvis. Vade- vult aan: "We maak ten ee.i bakje, het werden er twee. drie Op een gegeven mo ment stond de kamer vol. Toen kwameu ei bakken op de verdie ping en tenslotte bouwden we nog een speciale schuur. Hon derd touaxia staan er in huize De Wit met een niet te schatten aantal vissen. Ik heb een spe ciale v 'rzekering voor water schade afgesloten. Jacques zelf: "Het ouderlijk huis in Koudekerk blijft het op- vangcenfcrum voor deze zaak. Ik wil zelf gaan importeren en dat vraagt y. k de nodige ruimte". Bescheiden als hij is, praat hij niet over het feit, dat hij zonder noemenswaardige studie zijn vakexamen deed met bijna allemaal negens op zijn lijst. Wel over het feit, dat het mis ging met de installatie in de zaak, waardoor honderden visjes het loodje legden. Hij begint zijn carrière als zakenman met dui zenden guldens schade. Overigens ziet hij de toekomst wel rooskleurig. „Leiden is de belangrijkste aquariumstad van ons land denk aan de ten toonstellingen in de Hortus en er zijn lang niet zoveel zaken als in steden, waar veel minder liefhebbers wonen. Het houden van aquaria neemt toe, zeker met de huidige flatbouw, waar het houden van andere huisdie ren niet kan of moeilijkheden geeft". LEIDEN Het wijkcomlte "Plan Noord" steunt de door de Van Iterson opgezette actie om de overweg in de Willem de Zwijger laan. waar al drie doden zijn ge vallen, te laten verdwijnen. Het heeft de directie van de Neder- Internationale abortusactie LEIDEN In vele landen wordt morgen een abortusactiedag georga niseerd. In o. a. Amerika, Frankrijk, Duitsland en België worden tal van demonstraties gehouden, die moeten leiden tot het zelfbeschikkingsrecht van de vrouw inzake abortus. In Lei den zal een stencil verspreid worden met de eisen van Dolle Mina. Bij Release, Nieuwe Rijn 20 de Der de Wereld Winkel, Haarlemmerstr. Kreatief Sentrum Breestraat, Kof- fieklub Walenkamp, Nieuw steeg zul len handtekeningenlijsten gedepo neerd warden om de mensen op te roepen zich solidair te verklaren met de voorwaarden van Dolle Mina Inza ke abortus. Het gaat erom aan te tonen, dat er in Nederland massa's vrouwen zijn, die voor hun recht op komen. Handtekeningen en adhesie betuigingen kunnen worden opge stuurd naar Dolle Mina, Post bus 1587, Den Haag, of Dolle Mina Herengracht 53 Leiden met vermel ding: „Tegen het regeerakkoord in zake abortus. Voor baas in eigen buik". landse Spoorwegen gevraagd het lijntje op te heffen. Het wijkcomité schetst de angst en onrust, die bij de omwonenden leven. Het wijst erop. dat het lilntje behalve over de Willem de Zwijger laan ook over de Marnlxstraat gaat. Daardoor worden enkele stadswij ken in tweeën gesneden Daar wo nen 12.000 Leidenaars. Een verbin ding tussen Noord en Kooi wordt door het lijntje tegengehouden. De bewoners van de wijken zijn volgens het comité zó door c'. aan wezigheid van het lijntje geërgerd, dat ze er bijna niet vanaf te houden zijn het zelf af te breken. Het comité vraagt het lijntje op te heffen en de vrijkomende grond aan de gemeente Leiden ter beschikking te stellen. ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN De ruimste keuze. De beste merken. Blijvende serivce. Gratis graveren, desgewenst handgravure. Uw Juwelier v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 De bezuinigingsmaatregelen van bereid de regering hebben ook het onder wijs getroffen. Het aantal lessen per week (enkele Jaren geleden 34) wordt nu van 32 gebracht op 30. De werkgelegenheid in het onderwijs zal ongeveer ze^ procent teruglopen. Waarschijnlijk zullen vooral de ex pressievakken het kind van de reke ning worden. Aan de storm van protesten hier tegen dedei- o.a. de leraren van het Lyceum Dr. W. A. Visser 't Hooft en de Vereniging van Christelijk onder wijs in Katwijk mee. Lerarenorgani saties, vooral de AVMO, wensen actie. Op 29 november begint 's avonds in de Jaarbeurs in Utrecht een massale protestdemonstratie. Leidse schoolkinderen kregen hier over een stencil van de plaatselijke afdelingen van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs, de ABOP en de AVMO. Ongehoorde aanva Tot voor kort werd over het Ne derlandse onderwijsniveau gunstig geoordeeld, vergeleken by bijv. de V.S. Sinds' de laatste verkiezing is dat anders. Dr. P. J. Gathier, direc teur AVO/VWO ten departemente, vermeldde op 23 september de ko mende maatregelen en deed daarbij een ongehoorde aanval op docenten en rectoren van het voortgezet on derwijs. Hij heeft daarbij niet duidelijk ge maakt, waarom het percentage min der bekwame vaklieden in het on derwijs persé grotei moest zijn dan in andere beroepen. Staatssecretaris Vonhoff achc de kwaliteit van on derwijzers minder, eveneens zonder argumenten of cijfers daarvoor te ging Gathier nader op zijn rede in. Van de leraren zijn 10 tot 20 procent kankeraars. Rectoren en leraren to nen hun falen en schaden hun image door al die klachten. Somm.ge les sen konden vanwege de onbekwaam heid van de leraar zelfs beter niet gegeven worden Op zichzelf is het -:en handige zet, om personen te ver wijten dat ze teveel klagen, vlak voordat men ze reden tot klagen geeft. Het regende protesten Geen vorig kabinet wist zoveel leerkrach ten In zo korte tijd in het harnas te Jagen. Drs. J. van Dijk, voorzitter van de AVMO, verweet de regering, dat er door het departement noch financi eel; noch onderwijskundig iets voor toen de Mammoetwet in werking trad. In Zweden neemt men daar tien Jaar voor. Dat er nog zo veel van terecht komt, is alleen aan de buitengewone inspanning van do centen en rectoren te danken. Het doceren is een veeleisend beroep, voeg daarbij, dat de leerstof, het schooltype en de leerling sterk ver anderen. De onderzoekingen van de Unesco in Duitsland en Engeland wezen uit, dat leraren meer neurotische klach- hart- en vaatziekten hebben, dan industriële managers en lager leidinggevena personeel. De toestand in Nederland is slechter. De gemid delde leetijd van de leraar wordt op 65 Jaar en 3 maanden geschat. Een volledig gesalarieerde betrekking in Engeland houdt 30 lessen van 30 of 40 minuten in, hetzelfde in Duits land 23 lessen van 45 minuten. Een volledige betrekking in Nederland betekent 26—29 lessen van 50 minu ten. Nederlandse leraren zyn mach teloos. want ze mogen niet staken, wel later met pensioen dan de mees te buitenlandse collega's Gezagsgetrouw Vele docenten beschouwen zichzelf graag als inleiders in een weten schap of cultuur aspect en niet als werknemer. Ze zijn dan ook verdeeld. H. van Beuzekom noemt ze in het Weekblad voor leraren bij het voor bereidend wetenschappelijk en hoger algemeen voortgezet onderwijs (nr. 2) „ziekelijk gezagsgetrouw". Het lijkt erop, dat er nu een grens wordt overschreden, ze gaan demonstreren, en zelfs het woord staking valt schuchter. Helaas hebben ze geen stakingsfondsen. Het kamerlid Baruch (DS '70) stelde de minister vragen, waarop mr. Van Veen antwoordde, dat de rede van Gathier verkeerd was over gekomen, maar dat hij er wel achter stond. Dr P. J. Gathier zelf be tichtte de leraren van het Zaanlands Lyceum, dat berichten in de pers vaak een weinig genuanceerd beeld geven van het besprokene. De re dactie van Het Parool antwoordde daarop, dat de ambtenaar het in terview voor de publicatie zelf ge lezen heeft. Van Veen heeft de lerarenorgani saties zonder meer meegedeeld, dat aan een vermindering van het aan tal lessen niet te ontkomen is. Wel mogen de scholen zelf bepalen, welke lessen verdwenen. Het was bekend, dat de leraren organisaties soms alleen gespreks partners zijn om van een dictaat te maken wat er van te maken valt. Toen zij weigerden te vergaderen, zei minister Van Veen dat hij dan wel in zyn eentje zou vergaderen. Het is echter nog niet eerder ver toond, dat een bewindsman zo over duidelijk laat merken, dat het alleen een geldkwestie is, waarbij het on derwijs hem onverschillig laat. De leerling moet bij minder lessen toch aan dezelfde exameneisen vol doen. Daarnaast moet hij ook nog schoolgeld gaan betalen, zodat hij meer betaalt voor minder onderwijs. Als enig argument voerde P. J. Ga thier aan, dat een aantal scholen in het land bewezen hadden dat het kon. De leerstof zelf is niet kritisch bekeken; laat de leraren onder el kaar het maar uitvechten, welke les sen het slachtoffer worden. De leraren lijken van hun gezags getrouwheid bekeerd. Er zit namelijk nog meer in het vat. Het Leidsch Dagblad van 12 november meldt, dat Van Veen de schoolweek in de toe komst wil verlengen, ondanks het teruglopen van de leraarslessen. De taak van de leraar wordt dus naar alle waarschijnlijkheid weer ver zwaard. In de laatste aflevering van het Weekblad schrijft de docent J. Elf- fers: „En anders, heren, niet klagen en vroeg sterven." Melodramatisch, behalve voor de docent die binnen een schooljaar getuige was van het overlijden van een docent (54 Jaar) aan een hartaanvalTwee docenten kregen een hartinfarct, één is afge keurd, één zal afgekeurd worden, een derde mag van de dokter tot Kerst mis geen lesgeven Al deze docenten gaven les aan dezelfde school. Kwade gevolgen Uitsterven is voor de leraar toch teveel gevraagd. Zy zullen hun inzet, hun lesmethode moeten wijzigen. Minder correctie, minder voorberei ding, minder studie minder aan dacht per kind. De kwade gevolgen voor het onderwijs liggen voor de hand. B. B. Jagt, César Franckstraat 36, Leiden. Na schier eindeloos gepraat en ge zeur over het programma, is het „cir cus Kret" nu enige tijd ln bedrijf en naar ik meen lang genoeg, om één en ander te kunnen beoordelen. Men behoeft bepaald geen ver- keersexpert te zijn, om, reeds na en- kelp ritten door onze stad. tot de con clusie te komen, dat het geheel een LEIDEN De storm die het Rijn lands Lyceum over de borden van het Stedelijk Gymnasium ontketende deed vijf koningen tei neder storten: de eer werd gered door een magere remise (5H—Het Chr. Lyc. Vis ser 't Hooft volgde met een iets min der stormachtige 4^—1% zege op dc Scholengemeenschap Zuidwest De beide rode lantaarndragers, Chr. Lyc Katwijk en de W.A MAVO, deelden broederlijk de beschikbare puntjes (3—3) De stand in poule A na drie ronden ziet er als volgt uit: gesp. m.p b p Rijnlands Lyc 3 5 14 >6 Chr. Lyc. Visser 't Hooft 3 5 13 V» Sted. Gymn3 4 81» Scholengem Zuidwest 3 2 5% Chr. Lyc Katwijk 3 1 7V4 W.A MAVO 3 1 4Vi Terwijl ln poule A een volledig programma werd afgewerkt, noteer den we in poule B slechts twee uit slagen. De twee grote titelklantjes, Fioretti College en Rembrandt Ly ceum, gaven elkaar niets toe; he was een fel gevecht zonder remises (33). Bonaventura profiteerde dankbaar van het slippertje van de grote bonken en werd zowaar kop loper na het opruimen van de tegen stand van de Ped Akademie <4*6 1%). De stand in poule B is nu; gesp. m.p b..p Bonaventura 3 6 12 Fioretti College 3 5 13 Rembrandt Lyc3 3 10 Mi Louns de Coi2 0 3 Chr. Lyc. Alphen 2 0 3 i Ped. Akademie 3 0 3 Vi klucht Is met enkele dramatische hoogtepunten tijdens de drukke uren. De vluchtheuvel-, trottoir- en om leidingsneurose heeft geleid tot een kostbare (en Leiden is al zo arm» en bijna geen enkele verbetering bren gende toestand, die regelmatig bijn- chaotisch genoemd mag worden. In de Steenstraat, waar zo nodig een soort wandelgebeid moest worden ge creëerd, rijden de bussen, politie auto's, ziekenauto's, enz voor en ach ter iedereen langs, om dan voor de brug samen te komen met het omge leide verkeer. Ware verkeersacroba- tiek is hier nodig, om heelhuids thuis te komen. Komend van het Rapenburg en gaande naar het station, passeert men binnen 150 meter drie lichten en als men de derde of vierde auto Is, loopt men de kans al deze lichten op rood te zien staan, bepaald nie bevorderlijk voor een snelle doorstro ming van het verkeer. Vanaf de Boommarkt komend, mag men alleen nog maar rechts af en dus het centrum uit, zowaar een onvoorstelbare en onnodige maatre gel. Ook kwam ik op de Nieuwe Rijn het bord tegen, dat inrijden verbiedt, behalve voor bedienend verkeer. Ik vraag mij af. wie behalve mijn heer pastoor, de arts, de post enz., enz. er nog overblijven voor dit ver bod. Met alle respect voor de wandelaar en het tegenwoordig zo beschermen de openbaar vervoer, meen ik toch, dat onze stad voor normaal en on ontbeerlijk verkeer onbegaanbaar wordt. Begrotingsweek LEIDEN Er zijn negen verga deringen vastgesteld, waarin de Leid se raad de begroting moet behan delen: maandag 6 december alleen 's avonds en de rest van de week 's middags en 's avonds, 's Middags om 2. 's avonds om 7.30 uur. Mag ik even Ingaan op het stukje over lang en kort parkeren, 't Kan dan voor sommige autobezitters voor delen hebben, maar voor de bewo ners van de Raamsteeg is het een grote gruwel. Want nu staat het grootste gedeelte van het parkeer terrein aan de Garenmarkt leeg. Maar in de Raamsteeg staan ze aan 2 kanten geparkeerd. Zo dat de bak ker en melkboer, moeite hebben, hun klanten te bedienen. Kinderen moe ten met de fiets op de stoep rijden, omdat het op het smalle middenge deelte levensgevaarlijk ls. Om van het grote ongemak wat de grote au to's ondervinden maar te zwijgen Waarom geen blauwe zone in de Raamsteeg en het parkeerterrein vrij? Dan zouden wij er tenminste ook niet zo'n last van hebben. C. Privé-Lacourt Raamsteeg 57 Lelden. ADVERTENTIE VAN T&N KAASFONDUE een origineel Zwitsers gerecht waarbU vruchten en stokbrood geserveerd worden f7.50 Dagelijks geopend van 17.00 tot Ï3.00 uur, zaterdags en zondags vanaf 12 tot 23 uur. HOOFDSTRAAT 63. NOORDWIJK AAN ZEE

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3