Ik heb nooit actrice willen worden' Reprises en 'prolongaties overheersen bioscoopleven Films in Leiden Filmster Catherine Deneuve: MJTCH CASSIDY ETC. TAKING OFF, WAT ZIEN IK, BLUE MOVIE, WAIT UNTIL DARK iiiiiiua Nana en Satans Doods kreet RIJDAG 19 NOVEMBER 197' LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 PARIJS „Ik wil niet dat er foto's gemaakt worden", zegt itherine Deneuve. „Ik verfoei het om voor foto's te poseren, jto's die bij een film gemaakt worden of tijdens een première, it is iets anders, dat hoort bij mijn vak. Maar om er speciaal or te gaan zitten, vind ik afschuwelijk. Bovendien is iedereen op uit om zo onflatteus mogelijke foto's van me te maken, ik er niet op verdacht ben, met mijn mond open zit of dat »t lijkt alsof ik een onderkin heb. Ik ben vier jaar lang met n fotograaf getrouwd geweest (de Brit David Bailey), dus ju wéét ik het wel". gaat zitten en zoekt naar een pret. Een dikke laag make-up, per- aangebracht. Haar oorspron- jjke donkere haar is nu dbruin geverfd en hangt los, wat m tr een minder Ijzig, Angelsaksisch Briijk geeft dan vroeger. Maar de ;fc wèl zeer ijzig. Jk heb nooit actrice willen wor- a. Mijn ouders speelden toneel, oudere zusje Francoise (Dor- k) was actrice, mijn jongere zusje [vie zat op de toneelschool. Ik Kg thuis genoeg van de keerzijde de medaille te zien om daar geen skleurige dromen over te heb- Ik wilde mode-ontwerpster wor- Maar omdat mijn hele familie het vak zat. kwamen er wel steeds isseurs over de vloer. En die vroe- i dan wei eens of ik een 'rolletje de spelen, als zusje van Francoise Om hen een plezier te doen ïd ik dat, niet omdat ik er zin in VADIM ,En toen ontmoette ik Vadim. Va- wil van iedere vrouw op wie hij iiefd wordt, een ster maken, haar vormen naar zijn ideaalbeeld, heb ik me laten aanleunen. Niet idat ik erin geloofde, maar omdat ■nmaal met hem samen was, eeg ik een kind van hem en irna moest ik wel blijven werken, l voor ons te verdienen. Jacques Demy gaf me de hoofdrol „Les Parapluies de Cherbourg", was de eerste keer dat ik kon ge en in wat ik deed, me niet 3 namde toen ik mezelf zag. En ima wilde ik ook zélf doorgaan, top bereiken. Net zo goed als wan- ik ontwerpster was geworden, dan nummer één had willen zijn". Dus niet Roger Vadim, maar Jac- Demy heeft Catherine' Deneu- „gemaakt"? Pel: „Niemand heeft mij gemaakt! idlm heeft Brigitte Bardot gemaakt is sinds hun eerste film dezelfde bleven, ze kan niet anders. Annet- (Stroyberg), die was niemand gr toen Vadim van haar geschei- was. Ik heb net zoveel verant- jording voor het succes van Demy als hij vow het mijne. En daarna heb ik het allemaal alleen gedaan: zelf mijn carrière uitgestippeld, nie mand om advies gevraagd, mijn ei gen risico's genomen. Ik heb toen een gruwelijke rol in .Repulsion" geac cepteerd, in Engeland terwijl ik geen Engels sprak, met een regisseur waar nog niemand van gehoord had: Roman Polanski. Polanski had toen al een andere, erg beroemde film gemaakt, „Een Mes in het Water". „Die heb ik nog noodt gezien. Maar door „Repulsion" en „Belle de Jour" Door AB VAN IEPEREN ook een rol die maar weinig ande ren aangedurfd zouden hebbed heb ik bereikt wat geen enkele andere Franse actrice gehaald heeft. Ik ben een internationale ster ge worden, die ook in Amerika succes heeft, wat Brigitte nooit gelukt is. BUNUEL Hoe was het werken met Luis Bun- nuel, bij ,3elle de Jour" en „Tris- tana?" „Als een regisseur als Bunuel Je een rol aanbiedt, dan moet je wel debiel zijn om te weigeren. Dat is een mijlpaal in Je carrière. Zo'n film wordt over de hele wereld ver toond, gaat naar festivals; krijgt rui me aandacht dn de pers. Dat weet Je van tevoren. Maar het is een moeilijke man. Een oude brombeer, van wie ik geen hoogte kan krijgen. Zijn films be grijp ik trouwens ook niet. Die scè nes met dat geamputeerde been in „Tristana," afschuwelijk! Niet om te doen, maar om te zien. Hij moppert altijd, geeft nooit complimenten. Maar het schijnt dat hij waardering voor me heeft, want na de opnamen van Tristana vroeg hij steeds of ik met hem wilde gaan eten en dat doet hij anders nooit, hebben ze me verteld". „Maar het gaat er me niet om, bij een film een prettige tdjd te hebben. Van alle regisseurs met wie ik ge werkt heb zijn er hooguit 1 of 2 met wie ik me amuseer. Belangrijk is of zo'n film mijn carrière verder helpt. Toen ik in Hollywood was voor April Fools, zeiden Jack Lemmon en re gisseur Stuart Rosenberg maar steeds tegen me: „Relax, relax". Maar hoe kan dat, als je met een film bezig bent?" klagen zich in over uw ontoegankelijkheid. Zelfs" Michel Piccoli in zes films uw tegenspeler zei dat hij nooit hoogte van u heeft kunnen krijgen. „Ik heb met mijn tegenspelers niets te maken. Ze moeten niet den ken dat ik omwille van him ij delheid terrein prijs geef. Piccoli en ik vor men kennelijk een goed paar op de ADVERTENTIE Aan- en verkoop van alle vreemde valuta tegen de officiële, dagelijks In de grote dagbladen gepubliceerde koersen ook voor cheques, reisver zekeringen spaar-, salaris- en depositorekeningen goud en zilver. Station N.S. Leiden - ma. t/m za. van 8 tot 20 u; zo. van 10 tot 17 u. DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. film en we werken goed samen, maar Ik vind dat geen aanleiding om meteen dikke vrienden te wor den. Sinds Francoise dood is, heb ik geen vrienden. Ik heb toch geen tijd voor ze. Ik heb mijn werk en ik heb mijn zoon Christian en dat is genoeg. Hoe bereidt u uw rollen voor? „Ik lees het scenario en dan pro beer ik me voor te stellen hoe het personage eruit moet zien, de hou ding, de make-up, het kapsel, de kle ding. Behalve wanneer het een kos tuumfilm is, kan niemand dat beter bepalen dan ik zelf". Maar dat betreft alleen de uiter lijke kant. „Precies. De rest is werk van de regisseur. Ik leen een film mijn ver schijning, mijn moteriek, maar voor de emoties moeten het scenario en de regie zorgen. Op mijn emoties heeft niemand recht. Privé loop ik daar ook niet mee te koop en ik zou niet weten, waarom ik dat op de film wel zou doen. Het is gewoon een vak en dat beheers ik nu wed door en door. Ik weet exact welke belichting ik moet hebben, wat vanuit de camera mijn beste hoeken zijn. Ik hoef me aan niemand over te leveren. Ver staan ze hun vak, des te beter, anders zeg ik ze wel hoe 't moet. En daar om heb ik een hekel aan naaktscè nes, omdat ik 't niet allemaal in de hand heb. Met kleding kun Je Je zwakke punten verdoezelen, je sterke punten accentueren, maar naakt ben Je weerloos". „Natuurlijk kies ik wel zoveel mo gelijk dramatisch sterke scenario's krachtige regisseurs, omdat ik dan het beste tot mijn recht kom. Door het contrast. De film waarmee ik nu bezig ben „Melampo" van Marco Fer- reri, met Marcello Mastroianni is weer een harde. In Amerika gaat hij „The Bitch" heten. (Ze giechelt). Maar ik zou niet anders willen. Vol gend jaar ga ik een film maken met Joseph Losey. Ze hebben me al ge waarschuwd: denk er om, Losey is zo'n lastige man. Nou, ik kan óók lastig zijn als het moet". CHABROL Ze verstart: „O dat! Daar had ik erg veel zin in, omdat dat ook weer een hard, dramatisch verhaal was. Maar Charbol belde me dit voorjaar op: er is wat vervelends, Orson Wel les (die mijn man zou spelen) is niet vrij. Ik vroeg: wie gaat de rol dan spelen? Hij: niemand, we wachten gewoon tot hij beschikbaar is. Toen werd ik natuurlijk erg kwaad Wat dècht hij wel, dat ik zo maar 'n paar maanden rustig zou zitten af wachten? Ik had voor dat moment geen directe andere projecten, dus ik hoefde niets te laten schieten, maar daar gaat het niet om". persoonlijkheid als Welles voor een regisseur een belangrijke ervaring moet zijn? „Het zal wel. Maar ik werk alleen met regisseurs van wie ik de indruk heb dat ze graag met mij willen wer ken. Als Chabrol kennelijk liever met Welles werkt dan met mij, dan moet hij dat maar doen. Hij heeft zijn film nu toch gemaakt, met Wel- CATHERINE DENEUVB les en een andere actrice. Ik hoop dat hij tevreden is". Catherine Deneuve: „Maar u moet niet denken dat ik niks voor een film over heb, hoor. Laatst nog bij de opname van „Ca n'arrive qu'aux Autres" heb ik een keer voor de hele filmploeg eieren gebakken'*. Het klinkt zeer verbolgen. LEIDEN Het bioscoopleven wordt de komende week overheerst door prolongaties en reprises, die kwalitatief ge zien boven de nieuwkomers uitsteken. Cassidy REX Butch Cassidy en de Jundance Kid, het legendarische ilmverhaal van twee spits(e) boe lenis terug in Leiden. Paul New- en Robert Redford tekenen 'oor dit verrukkelijke verhaal van het oude Wilde westen, toen dat nog het goede oude wilde westen tfas. De beidie boeven, treinoverval- lers bij uitstek, worden zo achter ie vodden gezeten dat zij, verge eld door hun beminde Katarine i, moeten uitwijken naar Zuid- Amerika, waar zij na een aanvan kelijk braaf leven sneuvelen onder het vuurgeweld van vele politie mannen. De ondeugd wordt dus niet beloond, maar de film is er niet minder om. Taking off STUDIO De Tsjech Milos For- ®an heeft zich met zijn Taking Off met succes gewaagd aan een satire °D de Amerikaanse samenleving. Vla een indringende met een can- Üd-camera opgenomen auditie, 'nar Jeugdige popsterren worden leselecteerd, neemt hij ons mee haar het milieu van de Amerlkaan- •n middenstand. Daar voert ver vreemding niet alleen tussen Jeugd tn ouders, maar ook tussen de ouders ouders, maar ook tissen de ouders ouderling en tussen vrouwen en jannen de boventoon. Formans vi de is hard, maar hij laat toch nog ftdmte voor het sprookje, het meis je to kwestie komt uiteindelijk thuis met een popster. Een film die be loond werd met de jury-prijs van Cannes. Zien LIDO Wat zien ik voor de elf de week, en daar hoeft dus niet veel aan te worden toegevoegd. Ronnie Bierman en Sylvia de Leur spelen met verve de hoofdrollen in deze film van Paul Verhoeven naar het boek van Albert Mol. Bijlmer TRIANON Een ander Neder landse sexprodukt: Blue Movie is voor de achtste week te bewonde ren op de Breestraat. Wat Je niet allemaal in de Amsterdamse Bijl mermeer kan beleven. Nana LUXOR "Nana,nu" is een film, die niet te vergelijken valt. met de televisieserie over het ge lijknamige boek van Emile Zola. De film is zeer modern van opvat ting (er wordt een complete pa ringsscène vertoond) en ook het de cor en de mensen zijn eigentijds: Het verhaal van Emile Zola is in deze film wel erg ondergeschikt ge maakt aan de artistieke aspiraties van regisseur Mac Ahlberg (van o.a. "Ik, een vrouw"). De film doet voor een gedeelte nogal show-ach- tig aan. Er worden vele filmische trucjes toegepast, die doen denken aan de produkten van Bob Rooy- ens. Veel verhaal zit er niet in de Linnea Heacock in Taking Off. ter houdt het eveneens vrijdag- en zaterdagnacht op The great white hope. of in het Nederlands Einde van de laatste ronde. Tenslotte zij nog vermeld dat in Camera iedere zaterdag- en woens dagmiddag om 2/30 uur en zondags om 2.00 en 4.15 uur Dik Trom voor de jeugdige kijkertjes schittert. 1 Nieuwkomers: film. De artistieke foefjes, soms tot in het abstracte toe, zijn echter meesterlijk. De film doet denken aan een abstract schilderij, vol met kleurrijke wervelingen gemengd met schokkende bliksemschich ten. Een korte samenvatting van het verhaal: Nana (gespeeld door An na Gael) heeft veel succes in een nachtclub. De financier Werner von Falke leent haar zijn flat tegen be taling in natura. Nana heeft echter zeer veel "bewonderaars", waaron der een echte aanbidder die zich zelf vermoord als Nana zijn aan zoek afslaat. Nu is Nana niet meer te redden. De geur van de rijkdom, waaraan zij mag ruiken bedwelmt haar. Ze wil geld voor liefde en, zoals bekend, geld maakt niet ge lukkig. Nana, een meisje uit de achterbuurt, kan niet aanpassen aan het nieuwe milieu. Dit leidt tot een aantal excessen: ze gaat naar bed met haar vriendin Tina (Gillian Hills) en met oude mannetjes. Haar minnaars zijn uiteindelijk dood ol geruïneerd en Nana komt ais een afgetakelde vrouw uit de strijd. De enige liefde die ze heeft gekend. Robert Redford in Butch Cassidy en de Sundance Kid. kwam van de man, wiens aanzoek ze afwees. Heksen CAMERA „Een sadistische heksenjager roert in een poel van kwaad en terreur en dat is zijn on dergang". Actueel Film NV die voor American International „Cry of the Banshee" of „Doodskreet van Sa tan" in Nederland produceert gaf dit laatste griezelprodukt met Vin cent Price in de hoofdrol, deze slag zin mee. Het verhaal van film deze week in het theater aan de Hogewoerd is er aardig mee geken schetst. Lord Edward Whitman (Price) is zoals dat in de Middeleeuwen ge bruikelijk was naast edelman ook rechter. In deze functie is hij een manische heksenjager. Hij stoot op Oona, een Macbethachtige heks, die hem vervloekt. De uitvoerder van deze wraak blijkt de stalknecht van Whitman te zijn. Deze zo op het oog sympathiek uitziende Jon geman, kan zich niet alleen koeste ren in de gunst van Lord Whitmans echtgenote maar tevens in het bed van diens dochter. De sympathie en warmte waarmee hij is omringd maken het voor hem makkelijk zijn werk te doen. Br is gisteren in Camera al ie mand onwel geworden en dat is heel goed te begrijpen. Hoewel Cry of the Banshee omgeven is met al de doorzichtige poespas, die na Dra - cula nimmer verbeterd is gewor den, wordt het nu wel erg bont ge maakt. Het thema daargelaten en ook de gebruikte methodes kan de film desondanks toch niet hele maal bekoren. De argwanende toe schouwer hobbelt van de ene gru wel in de ander, wat wel eens op de lachspieren werkt. Dat laatste kan echter ook komen, doordat de film keuring die voor een coitus op het witte doek niet meer uit de weg gaat, in the Cry of the Banshee fors heeft laten snijden. Nacht NACHTVOORSTELLINGEN —In Camera draait vrijdag- en zater dagnacht om 23.30 uur Wait untiJ dark met Audrey Hepburn.Wait un til dark is een van de beste thrillers die in het tijdperk na Hitchcock in de Verenigde Staten gedraaid zijn. Audrey Hepburn speelt een blinde vrouw die in haar appartement be zoek krijgt van een bende moorde naars. Het Haarlemmerstraat-thea- "V OIRSCHOTSE KARAKTERMEUBELEN. Kom xe xien in Nieuwkoop waar de showroom van Mecuwis uit Oirschot gevestigd is. U vindt er alle typen dcpcliik

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11