EIDSCH DAGBLAD legering gaat opnieuw over )rijzen >raten IS» STILSTAAN OP DE WEG GAAT STRAKS OOK GELD KOSTEN LP „Pakistan treft voorbereiding voor aanvallen vandaag lelkprijs maandag vierde maal omhoog VROLIJK EN DE GOEDE GENOEMD ALS OPVOLGER COMMISSARIS KONINGIN IEIDSCH DAGBLAD VRIJ KOUD Moeilijkheden bouw bejaarden huizen opgelost Waarom groeit Nieuwkoop zo hard HOMBURG ROOKWORST Chinezen drinken warm water ÉW ?fiïeuw$ igricht I maart I öóO teur: G Koopman iredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DONDERDAG 18 NOVEMBER 1971 No. 33559 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 20,65 per kwartaal (postabonnementen f23,05), f6.95 per maand (bij vooruitbetaling:), giro 57055, losse nummers f 0,30 Witte Singe) 1. Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur. tel. 30500 (zat. 18 uur) )EN HAAG De regering gaat op korte termijn op- met de Stichting van de Arbeid praten over de lonen de prijzen. Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft in brief aan de stichting meegedeeld dat de regering de dpunten wil weten van de organisaties om de inflatie omende jaren te beperken. Mr. M. VrolijK, DEN HAAG De eerste kandidaten voor de vacature van Com missaris der Koningin in Zuid-Holland zijn bekend. De grootste fractie van de Zuidhollandse Staten, de Partij van de Arbeid, ziet in mr. Vrolijk, het huidige tweede-kamerlid en plaatsvervangend fractievoorzitter van de socialistische partij een goede opvolger voor mr. J. Klaasesz. Mr. Vrolijk was in het kabinet-Cals minister van CRM. De fractie van D'66 in de Staten heeft voor deze vacature een beroep gedaan op de heer A. de Goede uit Leiderdorp, lid van de Tweede Kamer voor D'66. De heer De Goede heeft meegedeeld een dergelijk beroep serieus te zullen overwegen, wanneer de meerder heid in de Staten zijn kandidatuur zou ondersteunen. De Statenfractie van D'66 is van oordeel dat het traditionele pa troon van partij-politieke benoemingen voor dergelijke functies moet worden doorbroken. het overleg zal evenals tij- het eerste op 23 september Jl. )k worden deelgenomen door de iters van Economische Zaken, nciën, Landbouw en Visserij en shuisvesting alsmede de staats- taris van Economische Zaken, aiddels is al aangekondigd dat ielkprijs maandag omhoog gaat cent per liter in het westen van ïn twee cent in de rest. is de vierde prijsverhoging van dit jaar: in februari kwam er cent by, in april ging de prijs twee cent omhoog en in sep- er steeg de prys met drie cent. mee kwam de prys voor een melk op 71 tot 74 cent, afhan- van de verpakking, nieuwe en mogelijke gedifferen de melkprijs zal gelden tot be- Dan zullen de prijzen tuw worden bekeken. Het -is wel mogelijk dat dan zomer- interprijzen voor melk worden zo bleek gisteren op de bering van het produktschap mivel. de prijzen van andere zuivel- ^ten, met name kaas, zijn de tijd behoorlijk opgelopen. De tijging in de periode oktober ■oktober 1971 was ruim twaalf °t. De ontwikkeling van de WJs houdt nauw verband met wijsontwikkeling van -de. andere Mondeling In de Tweede Kamer zal mevr. Brautigam (PvdA) volgende week woensdagavond minister Langman (Economische Zaken) mondeling on dervragen over de scherpe prijsstij gingen van de laatste tijd. Di< prijsverhogingen komen ongetwij feld ook aan de orde tijdens een nader overleg van het kabinet met werkgevers en vakbeweging dat vol gende week dinsdag wordt gehou den. Enkele andere ontwikkelingen: volgens het bestuur van het be drijfschap frisdranken is bij ac cijnsheffing een investering ir voorraden- door groot- en kleinhan del te verwachten. Die voorraadvor- ming zou wel eens tot moeilijkhe den kunnen leiden in de zomer van 1972 omdat er dan onvoldoende flessen bij de fabrieken terug zijn; een eventuele verhoging van de landbouwprijzen in de EEG-landen met gemiddeld acht procent zal lei den tot een stijging van de duurte met een tot ruim anderhalf procent, aldus drs. S. L. Mansholt, vice- voorzitter van de Europese commis sie. Een dergelijke verhoging is bij de commissie in overweging. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 3 dec. 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee adres: plaats: Hok|e zwart maken, bon invullen In open envelop (zonder Postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 2'4, Lelden. NIEUW DELHI (Reuter) Pre mier Indira Gandhi van India heeft in een brief aan VN-secretaris Thant gezegd, dat Pakistan „zich ernstig voorbereidt op een gewapend conflict op grote schaal met India". India zal elke door Thant onder nomen poging steunen een politieke oplossing tot stand te brengen in de crisi-s om Oost-Pakistan. India heeft er geen behoefte aan een oorlog met Pakistan uit te lokken, aldus de don derdag gepubliceerde brief, maar het is gedwongen defensieve maatregelen te nemen. De opbouw van de Paki staanse strijdmacht aan de grens bevestigt de veronderstelling dat „Pakistan zich op de aanval voorbe reidt". Mevrouw Gandhi heeft de brief, dinsdag verzonden in antwoord op het aanbod dat Thant vorige maand heeft gedaan zijn invloed aan te wenden ter voorkoming van oorlog Het conflict wordt veroorzaakt, al- De Bilt verwacht van vanavond tot morgenavond Zwaar bewolkt met regen of buien, maar morgen ook enkele opklaringen. Minimumtemperaturen van 5 graden aan zee tot rond 2 graden in het bin nenland, maxima omstreeks 6 graden. Matige tot krachtige wind tussen west en noord. (Opgemaakt om 12.40 uur). 19 NOVEMBER Zon op: 8.06 uur; onder: 16.44 uur. Maan op: 10.03 uur; onder: 17.00 uur Hoogwater te Katwijk te 3.44 en 15.55 uur, laagwater te 11.58 uur. dus mevrouw Gandhi, door aantas ting van de Oostbengaalse bevolking in haar onvervreemdbare rechten Het probleem kan slechts worden op gelost door onderhandelingen tussen het militaire bewind in Islamabad en de gekozen leiders van Oost-Benga len. De eerste stap zou de vrljlatl-g moeten zijn van de leider van dr Awami-liga, Sjeik Moedjiboer Rach- man. In Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Na ze ven Jaar moeilijkheden is men in Noordwijkerhout zo ver, dat met de bouw kan worden begonnen van een bejaardencentrum. Lange tyd werd dit onmogelijk gemaakt door de vele problemen rond het Alge meen Instituut Maatschappelijke Diensten en rond het hoofd van de sectie bejaardenzorg, Aad Mechelse. Voor notaris Th. Hoekstra heeft men elkaar gevonden en zijn de ac- ten getekend voor de oprichting van de stichtingen Huisvesting Bejaarden en Dienstencentrum Bejaarden In Noordwijkerhout. Binnenkort kan er nu met de bouw worden beg nen van het centrum in het uitbrei dingsplan Victor III, dat ongeveer zeven miljoen gulden gaat kosten en, over anderhalf Jaar klaar kan zijn. LONDEN De Engelse voetbaltoto heeft gisteren voor een wereldrecord ge zorgd: een uitkering van ruim vier miljoen gulden. Michael Turnton, een auto monteur uit Rugby (links) kreeg uit handen van miss Engeland 2.110.934 gulden. John Herald uit Mexborough, en als sinds enkele jaren ar beidsongeschikt, streek 2.060.523 gulden op. Beiden voorspelden precies de eind standen van de op het toto formulier voorkomende wed strijden: de gelijke spelen telden niet mee. Turnton, 37 jaar en vader van twee kinderen, is van plan een wereldreis te ma ken. Hij begint met een sa fari in Afrika. ..Het gevoel dat ik nooit meer behoef te wer ken is niet onder woorden te brengen. Tien jaar lang heb ik ongeveer tachtig uur per week gewerkt om mijn gezin te onderhouden. Die tijd is nu definitief voorbij'. Herald (63 jaar) heeft nog geen vastomlijnde plannen ..Ik ben in ieder geval vanaf vandaag van niemand meer afhankelijk". DEN HAAG/NIEUWKOOP De gemeente Nieuwkoop becyfert de groei groter dan alleen het geboor te-overschot en dat zit drs. R. den Dunnen (PvdA) van de provinciale staten hoog. Hy heeft hierover vra gen gesteld aan gedeputeerde staten, waarin hy constateert dat de nota op de ruimteiyke ordening een heel andere ontwikkeling voor staat. Den Dunnen is van mening dat er hier een verstedeiykingsproces aan de gang is, dat men reeds nu, in de beginfase, een halt moet toeroepen. Van onze politieke redactie Den Haag De grondslag voor de motorrijtuigenbelasting wordt gewij zigd. Niet het rijden op de weg maar het gebruik van de weg wordt het nieuwe criterium. Zowel de rij dende als de stilstaande auto gaan onder de belasting op de motorrij tuigen vallen. Wanneer de wet op dit punt wordt verruimd is nog niet bekend. Staatssecretaris Scholten (Finan ciën) heeft de zaak in studie geno men. Op korte termijn denkt hij een wetswijziging niet in te kunnen dienen. De staatssecretaris zei gisteren in de Tweede Kamer ook dat de con trole op de motorrijtuigenbelasting zal worden verscherpt. Volgend Jaar zal de controledienst vier miljoen Toto's maken van rijdende auto's. De heer Scholten wilde niet uit voerig meedelen hoe de controle op de betaling verder zal worden uitgebreid. Hij gaf toe. dat er een „licht stijgende tendentie valt waar te nemen in de fraude (ontduiking) van de motorrijtuigenbelasting". Gisteren werd nog niet gestemd over de lastenverzwaringen op het wegverkeer. Maar het staat vast dat de regeringspartijen hun zin krij gen. De benzineprijs gaat ruim vier cent per liter omhoog per 1 januari. Dat is één cent meer dan de re gering had voorgesteld. Motorrijtuigenbelasting hoeft dan Iets minder sterk te worden ver hoogd, dan de regering in petto had. Voor een auto in de midden klasse komt dat neer op 35 tot veertig gulden per Jaar. Minister Drees (Verkeer) maakte het voorstel van de oppositie kans loos. Dit voorstel wilde de motorrij tuigenbelasting op het zelfde nivcsti houden, en de benzineprijs nog eens vier cent extra verhogen. Drees voerde aan dat motorrijtui genbelasting moet worden gezien in het kader van het profijtbeginsel. Men moet betalen voor het bezit van de auto, omdat men daarmee profiteert van het kostbare wegen net. Een al te sterke verhoging van de benzineprijs zou ingaan tegen de harmonisatie die de Benelux wordt nagestreefd. Tf K**0 is meer dan 80.000 liter Noors drinkwater verkocht. Di verse bedrijven zien wel brood in deze handel in helder water. Tot grote ergernis van burgemeester Thomassen van Rotterdam. Die vindt het allemaal overdreven. Het drinkwater van de Maasstad is volgens hem goed genoeg. Ove rigens zal op dit drinkwater geen accijns worden geheven PAGINA 7 Voor de slagwerker Stomu Ya- mash'ta is niets te gek PAGINA 5 De knipselprijsvraag PAGINA 11 Strijd tegen Luxemburg werd goede voetbalshow PAGINA 15 Cassius Clay was weer te sterk PAGINA 17 Prof. Heertje wil lonen perma nent matigen om milieu veilig te stellen PAGINA 19 deze week bij 350 gram 225 r gratis feeetpakketten NEW YORK (AP) De verte genwoordigers van Communistisch- China naar de Verenigde Naties ge bruiken veel vers fruit, soep en gla zen warm water alvorens zich naar de diplomatieke arena te begeven. „Warm water is vrywel het enige wat zy drinken", zei John J. Amo- deo, hoofd van het keukenbedryf van het hotel „Roosevelt", waar de delegatie van Peking verbiyft. Wun en likeur worden ln China wel gedronken, maar de afgezanten naar de V.N. hebben tot dusverre alle sterke drank vermeden. „Tot dusverre hebben zy slechts één gast ontvangen, een Albanees. Toen zy in hun eigen eetkamer dineerden vroeg hy om een glas bier. Van de rond 50 Chinezen in die kamer, dronk er slechts één een biertje met hun gast mee". Peking mag dan weinig voelen voor de Amerikaanse buitenlandse politiek, maar het eten in New York vinden de gedelegeerden kenneiyk heeriyk. „zy hebben een bepaalde voorkeur. Zo willen zy liever vers fruit dan een dessert en alle vlees moet door en door gaar zyn", zei Amodo. Elke avond begeeft Amodo zich naar de 14de verdieping, waar de delegatie verbiyft om daar met Joeng Tien. lid van de delegatie, het menu voor de volgende dag te be spreken. „zyn Engels is niet Je dat. maar hy wil geen tolk gebruiken en daar om gaat alles erg traag", aldus Amadeo. „De eerste dag dat de Chinezen in ons hotel waren, serveerden wy ze filet Mignon. zy namen er slechts uit beleefdheid een vorkje van", al dus Amadeo. „zy spraken er byzon- der vriendeiyke woorden over, maar zy gaven wel te kennen, dat zy geen zeldzame vleessoorten wensten. Eigeniyk geven zy de voorkeur aan vis, kip en varkensvlees. Bovendien eten ze graag Duitse aardappelsla maar zonder mayonaise". De Chinezen eten vlug, per maal- tyd hebben zy 25 minuten of minder nodig. Tydens het eten wordt vry wel geen woord gewisseld. De Vereeniging ter bevor dering der muziekgeschiede nis in Nederland heeft in gouden eeremedaille toege kend aan den heer F. Gre- goir, in België, voor zijn bio grafische arbeid over den be roemden toonkunstenaar Sweelinck. Z M heeft aan de emeri tus-hoogleer aar in de bespi' gelende wijs begeerte aan de hoogeschool alhier een pen sioen van f 2800 's jaars ver leend.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1