jRAËL RIJGT EEN HANTOMS Peking vriendelijk begroet Ifflïlm HfW a kistan: al staat van oorlog langs grens Meany laakt politiek Nixon Vulkaan op Mars? RUSSEN BLIJ MET KOMST VAN NIXON 3BK Oersterk! VS-HULP KAN VOORT TOT 1 DECEMBER A.S. JNA HELE INDIASE STRIJDMACHT NAAR BEDREIGDE GEBIEDEN eine nacht invenedig HG 16 NOVEMBER 1971 LETOSCB DAGBLAD PAGINA 9 rersmilitaire ins ongewijzigd (Van onze correspondent) "tSHINGTON De Amerikaanse minister van Buiten- Zaken heeft verklaard dat er „tot nog toe" geen wijzi- jpgetreden in de militaire balans in het Midden Oosten, zei tevens dat de Sowjet-Unie zich in de afgelopen janden heeft onthouden van grote wapenzendingen naar De opmerkingen van de minister werden onmiddellijk Jen door de Israëlische ambassadeur in Washington, iatingen van minister Rogers een vraaggesprek met het leve Amerikaanse weekblad zakenwereld, ,,US News and leport," werden gezien als wijzing dat de Amerikaanse voorlopig nog steeds afziet everantie van de 'Phantoms' |ers die Israël verlangt. aëlische ambassadeur Rabin Rogers verklaring. Volgens er wel sprake van een be- wijziging in de militaire ba- Midden-Oosten ten gun de Arabische landen, en met lee £vpte. Rabin weerlegde met ti mverklaring in ieder geval la lere uitlating van Rogers, ze zei dat Israëlische zegs- de afgelopen vier maan dennen hebben gegeven dat d psche regering zich ervan dat de Verenigde Staten voor Israël hebben gedaan overige opmerkingen van Rogers viel op te maken dat faël als Egypte onwrikbaar mn standpunten ten aan een eventuele heropening heeft als eis daarvoor ge- het zijn troepen aan de mag stationeren in een iel te verlaten zone. Israël D ïeigerd zijn troepen terug te van de f"ktoren voor de in het Midden-Oosten inister Rogers de versterk te positie van de Jordaanse koning Hoessein. Rogers verklaarde dat Jor- danië's herstel, militair, te danken was aan de door de Verenigde Sta ten verleende hulp. Debat De voorzitter van de Algemene Vergadering van de VN, de Indone sische minister van Buitenlandse Za ken, Adam Malik, heeft gisteren Egypte laten weten, dat in beginsel op 1 december een debat over de si tuatie in het Midden-Oosten kan be ginnen. Egypte had deze datum voorgesteld, vermoedelijk zal het de bat een week duren. De Arabische staten wensen een Uitspraak van de Algemene Vergade ring dat Israël zich onverwijld en on voorwaardelijk uit alle bezette Arabi sche gebieden moet terugtrekken. Anders zou dit land met sancties moeten worden bedreigd. Naar in Arabische kringen in New York ver luidt, is er nog geen tekst voor een degelijke ontwerp-resolutie opge steld. Op 28 november wordt de Egyptische minister van Buitenland se Zaken, Machmoed Riad, in New York verwacht. tfrwegen ent als s te NA VO- id Hanoi Het Noorse parlement be- taniddag met 91 stemmen 45 tegen over te gaan tot ilomatieke erkenning van fetnam. De huidige ambassa- Peking Per Ravne wordt ort ook in Hanoi geaccredi- 'oorwegen is dus het eerste and dat een dergelijke stap nt. Denemarken wordt het Noorse voorbeeld bin- te volgen en wordt het twee- O-land dat hiertoe overgaat, ndinavië staat. IJsland als drie op de lijst om het «jte volgen. icto is de erkenning van ietnam al lang een feit voor ide Scandinavische lan- to|ftoeken op regeringsniveau regelmatig plaatsgevonden ïlf anitaire hulp wordt ook ver- 'A In Helsinki verzekerde een t ^woordvoerder dat een er van Hanoi plaats zal vinden diplomatieke erkenning van b aWest-Duitsland. MIAMI BEACH (AFP> De voorzitter van het invloedrijke Ame- rikaanse vakverbond AFLCIO, i George Meany, heeft een felle aan val gedaan op de politiek van toena dering tot de communistische lan den van president Nixon. Op het congres van het verband in j Miami Beach verklaarde hij, dat door dit beleid de Amerikaanse ar- .beider nog meer te lijden krijgt van de concurrentie van landen waar de arbeidskrachten goedkoop zijn. "De president doet alles wat hij Kan om communistisch China en vrijwel alle andere landen waar geen vrij heid meer is, sterk te maken", al dus Meany. Hij verweet de president naar Moskou te willen gaan "om bij Kosigin op schoot te gaan zitten". Twee weken geleden was het de pe riode geweest van "weest vriendelijk voor Tito". De leider van de AFL-CIO oefende weer kritiek op de recente beslissin gen van de raad voor de lonen, maar hij was minder streng in zijn uit spraken dan bij vorige gelegen heden. Zo repte hij niet van een eventuele terugtrekking van de vak- bondsvertegenwoordigers in deze raad. NEW YORK (AFP) Gisteren om 16.32 (Ned. tijd) heeft de Chinese delegatie onder leiding van Tsjiao Kwan-hwa, on der-minister "van Buitenlandse Zaken, en Hwang Hwa, vaste vertegenwoordiger bij de VN, zitting genomen in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. De vergadering was geheel gewijd aan de begroeting van de nieuwe af vaardiging. In tegenstelling tot de meeste andere afgevaardigden kwam le Chinese delegatie ruim op tijd. Veel delegaties kwamen de Chinezen hun gelukwensen aanbieden. De voorzitter van de Algemen Vergadering, Adam Malik, sprak 'n kort welkomstwoord, waarna de spre kers namens de regionale groeperin gen aan het woord kwamen. Zeker 3 delegaties hadden zich laten in schrijven bp de sprekerslijst om de Chinese afvaardiging te begroeten. Alle sprekers waren vriendelijk en hadden het over een „historisch moment" en het „begin van 'n nieuw tijdperk". Ook eensgezind- zagen ze in de aanwezigheid van Chi na nieuwe mogelijkheden voor ont spanning, internationale contacten en de oplossing van internationale problemen als ontwapening en de kolonisatie. Na afloop zei de Chinese delegatie leider dat Peking vastbesloten is For mosa als integrerend deel van het Chinese grondgebied, te bevrijden". „De Amerikaanse strijdkrachten moeten zich van Formosa en uit de ADVERTENTIE Fijn om over de vloer te hebben. 5 jaar slijtage garantie Straat van Formosa terugtrekken", aldus de Chinese delegatieleider, de onder-minister van Buitenlandse Zaken Tsjiao Kwan-Hwa. Ontwapening In een felle aanval op de twee su- permogendheden „de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie kon digde Tsjiao Kwan-Hwa aan, dat zijn land nooit zal deelnemen aan de ont wapeningsconferenties, die volgens hem alleen maar door de twee ge noemde' landen zijn georganiseerd, om hun monopolie op kernwapen - gebied te behouden. China, zo merk te hij op, wenst een volledig verbod op en de vernietiging van alle kern wapens. Ontwikkeling Een belangrijk thema in de eerste rede van de Chinese delegatieleider betrof „de onweerstaanbare revolu tionaire ontwikkeling in de wereld tegen de hegemonie van de supermo- gendheden". Hij wees er op, dat de VS, Frankrijk en Rusland alle him moderne maatschappij vorm hadden Oersterk het 501 kwaliteits- merk van Du.Pont garandeert u het sterke en duurzame tapijtnylon. (Wyers staat er achter) PASEDENA (RTR) De Ame rikaanse Mariner-9 die in een baan om de planeet Mars draait, heeft een gebied ontdekt, waar de tempe ratuur ongeveer twaalf graden hoger is dan elders. De streek ligt onge veer 2.000 km. ten zuidoosten van de formatie "Mix Olympica". De geleerden in het controlestation in het Californische Pasadena zijn erg voorzichtig in hun uitleg van het verschijnsel. Volgens hen is er mis schien een inwendige warmtebron. Of dit een vulkaan is, kon men niet zeggen. Een andere mogelijkheid was, dat het bewuste gebied hoger ligt dan het niveau waar een stof storm woedt, en dat het daardoor meer zonlicht krijgt. Om 3.37 uur in de afgelopen nacht werd de raketmotor van de Mariner- 9 voor zes seconden in werking ge steld. Hierdoor werd de baan zodanig gewijzigd, dat de kleinste afstand tot het marsoppervlak van 1.398 tot 1.388 km. werd verkleind en de om looptijd met 34 minuten tot twaalf uur ,werd verminderd. Een woordvoerder in Pasadena zei dat de manoeuvre naar wens verlo pen was. Doel van de operatie was de overbrenging van de gegevens van de Mariner-9 naar de aarde in de ko mende drie maanden te verbeteren. gekregen na revoluties. Hoewel het na de Tweede Wereldoorlog niet tot een derde wereldstrijd was geko men, waren er toch onophoudelijk plaatselijke gewapende conflicten waarbij nog steeds het gevaar van 'n wereldoorlog aanwezig was. „Revolu tie is evenwel de voornaamste stro ming in de wereld van vandaag. De historische ontwikkeling en de socia le vooruitgang verheugen de harten van de volkeren van de wereld en geven him inspiratie, terwijl een handvol decadente reactionairen die hun uiterste best doen om wanhopig strijd te leveren, in paniek raken. Zij plegen gewapende agressie tegen an dere landen, werpen de wettige rege ringen van andere staten omver en mengen zich in de binnen landse aangelegenheden van andere landen, onderwerpen anderen aan hun politieke, militaire en economi sche macht en tiranniseren andere landen naar willekeur. De wereld ontwikkelt zich zeker in de richting van vooruitgang en het licht en be paald niet in de richting van de re actie en de duisternis", aldus de lei der van de Chinese afvaardiging. Johnson waarschuwt voor isolationisme WASHINGTON lAP) Leiders van de Amerikaanse Senaat hebben besloten een voorstel te zullen steu nen waardoor de Amerikaanse bui tenlandse hulp tot 1 december kan worden voorgezet, terwijl het Congres wetgeving opstelt waardoor het pro bleem van de hulp aan het buiten land wordt geregeld. Na ontmoetingen in het Witte Huis en in de Senaat heeft Senator Al len Ellender gezegd dat hij de com missie voor de toewijzingen van de senaat bijeen zou roepen om een re solutie te doen aannemen waardoor de toestemming om hulp aan het bui tenland te verlenen zal worden ver lengd. Maar die verlenging zou slechts tot aan het einde van november lo pen. Oud President Lyndon John son heeft gisteren de Amerikanen ge waarschuwd tegen de opkomst van 'n nieuwe coalitie van isolationisten, die men ten onrechte zou kunnen hou den voor vertolkers van de denkbeel den van de meerderheid. In een rede voor de universiteit van New York verklaarde hij, dat Ame rika een uiterst belangrijke rol te spelen heeft bij het verzekeren van de veiligheid en de welvaart van de wereld. „Het verlangen zich in het „Fort Amerika" terug te trekken, is niets nieuws. Wat wel nieuw is en zeer verontrustend, is dat het zo wijd verspreid is geworden", aldus het voormalige staatshoofd. „Neo-isolationistische" tendenzen in de Verenigde Staten zijn een gro ter gevaar voor het Amerikaans-Eu- ropese veiligheidsverdrag dan welke, druk uit Moskou ook. Dit heeft de Westduitse minister van Defen sie Helmut Schmidt verklaard. In een van te voren op de band ge zet radio-interview zei Schmidt dat de leiding in de Sowjet-Unie realis tisch genoeg is om in te zien dat zij geen hoop kan koesteren op het drij ven van een wig tussen de Verenigde Staten en Europa wat betreft de defensiepolitiek. „Het gevaar bestaat in de ziel van de Amerikaanse gemeenschap, in het neo-isolationisme en het neo-natio- nalisme dat merkbaar is in vele krin gen in de Verenigde Staten", aldus de minister. Lasten President Nixons adviseur Kissin ger heeft verklaard, dat de Ameri kaanse regering haar troepen slechts onder dwang eenzijdig uit Europa za] terugtrekken. Op een Westduits-Amerikaanse conferentie in Washington heeft Kissinger echter niet nader aange duid. wat hij precies onder „dwang" verstaat. Uit conferentiekringen is nog vernomen, dat Nixons raadgever voor Buitenlandse en Veiligheidsza ken aangedrongen heeft op een ver deling van de verdedigingslasten met een grotere Europese bijdrage. Kissinger waarschuwde, dat de Amerikaanse openbare mening zon der hogere bijdragen van de „rijk geworden" Europeanen niet voor een onveranderde voortzetting van de legering van Amerikaanse troe pen zal stemmen. MOSKOU Een vooraanstaand Amerika-kenner in de Sowjet-Unie meent dat het komende bezoek van president Nixon aan de Sowjet- Unie mogelijk een overeenkomst over controle op de bewapening zal bespoedigen en nieuwe onderhan delingsterreinen openen tussen de twee grote wereldmachten. De deskundige. Georgy Ar ba tow directeur van het Instituut voor Amerika Studie waarschuwde tegen te hooggespannen verwach tingen dat er na het bezoek van Nixon aan Moskou een „tijdperk van harmonie" zou aanbreken, maar hij liet er toch geen twijfel aan bestaan dat de Russische lei ders erop rekenen dat het bezoek concrete resultaten zal opleveren. Arbatow heeft zijn visie op het bezoek neergelegd in een artikel in het novembernummer van het blad „USA" van zijn instituut. Het no vembernummer is het afgelopen weekeinde in Moskou verschenen. Het artikel „Een stap in het be lang van de vrede" schijnt te zijn geschreven voor de officiële aan kondiging dat Nixon naar Moskou zou komen. Uit een noot op de titelpagina blijkt dat de Inhoud van het novembernummer van „USA" voor publikatie is vrijgege ven op 12 oktober, de dag dat de reis van Nixon werd bekendge maakt. Arbatow, een gezaghebbend des kundige op het gebied van Ameri kaanse zaken en een der topadvi seurs van het Kremlin schrijft dat Nixons besluit naar Moskou te komen „een positieve daad" is ge weest, die de „bilaterale samenwer king" kan bevorderen en de pers pectieven voor wereldvrede verster ken. De wijze waarop Arbatow het be zoek van Nixon bespreekt bevestigt de indruk van veel waarnemers in Moskou die van mening zijn dat de Russische leiders de komende topconferentie beschouwen als de belangrijkste gebeurtenis van de di plomatieke kalender van 1972. Arbatow erkent de verschillen die Moskou en Washington scheiden en de oorzaak van de spanningen tus sen de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten. Maar hij zegt dat de reis van Nixon de gelegenheid kan bieden „de betrekkingen te normaliseren" en „acute problemen die beide landen aangaan" op te lossen. „Het grootste van deze proble men is het voorkomen van een we reld-kernwapenoorlog", aldus Ar batow. Hij prijst de recente Russi- sche-Amerikaanse accoorden voor het voorkomen van een „toevallig" uitbreken van een kernoorlog. Ook noemt hij in dit verband het be sluit de „hot-lijn" tussen het Kremlin en het Witte Huis te ver beteren. Arbatow meent dat het in sep tember door de „grote vier" be reikte akkoord over Berlijn bewijst dat er een „reële mogelijkheid is dè meest dringende, slepende interna tionale vraagstukken die vaak de oorzaak zijn geweest van interna tionale crisis en conflicten door on derhandelingen op te lossen". Deze woorden schijnen een uit nodiging aan Nixon het Indochi- nese vraagstuk en de crisis in het Midden-Oosten via besprekingen in Moskou uit de weg te ruimen. „Beperking van de bewapening is eveneens een gebied van gelijkelijk belang voor beide landen" zegt Ar batow. HU schrUft dat de bewape ningswedloop voor ledereen te kost- baar is: „Zelfs de Verenigde Sta- ten kunnen zich niet kanonnen en boter tegelyk permitteren". Eén van de terreinen waar de Sowjet-Unie graag meer samenwer king zou zien, laat Arbatow indi rect blijken, is het gebied van de handel, en de technische bUstand aan de relatief achterlopende Rus sische economie. Sprekend over de omvang van de handel tussen Amerika en Rusland in het afgelopen Jaar (177 miljoen dollar) zegt hU Het huidige lage niveau van de bilaterale handel kan niet als normaal worden be schouwd". HU noemt dan het streefgetal van een tot twee miljard dollar per jaar voor de wederzUdse han del, en zegt dat Amerikaanse des kundigen dit streefgetal spoedig haalbaar achten. 6HINGTON Aan de grens "ia en Pakistan heerst een oorlog, zo verklaarde de J van ^nse minister van Buiten I'd 1 Zaken sultan Móhamed ïisteren na afloop van een )ud met zijn Amerikaanse William Rogers in Was- -i. Het is volgens hem slechts zelfbeheersing van Pakistan u~ dat de situatie nog niet is gelopen. lingis volgens Chan veroor- N door invallen van guerrilla- 41 fs die door Indiase troepen ki!n g steund. Minister Chan j fe VS voor overleg met de Pa- 01!B5e delegatie bij de VN. Hij zei weinig over zijn besprekingen met minister Rogers, maar hij waardeerde de belangstelling van de VS voor het Indiaas-Pakistaanse subcontinent. Voorbereiding ."ken tr hand De Indiase minister van Defensie Jagjivan Ram heeft gisteren ver klaard, dat Pakistan voorbereidin gen treft voor een mogelUke aanval op India. „Ik wil niets overdrijven, maar de toestand aan onze grenzen is werkelijk zeer ernstig," verklaarde Ram bij de heropening van het parlement na een reces van drie maanden. „Hun tankdivisies, die volledig in staat van paraatheid zijn, staan opgesteld om op te treden," zei hij. „De berichten, die door ons ont vangen worden wijzen op uitscha- kelingsaanvallen op onze vliegvel den in het kader van hun plannen". Ram zei, dat India's strijdkrach ten langs alle grenzen met Pakis tan staan opgesteld en dat zij vol ledig in staat van paraatheid zijn om aan alle eventualiteiten het hoofd te kunnen bieden. Ram deelde mee, dat India bijna zijn gehele strijdmacht naar het grensgebied heeft overgebracht om een oorlog te voorkomen. De rege ring is bereid haar troepen terug te trekken als de repatriëring van de vluchtelingen uit Oost-Pakistan is geregeld. Aan het geschil tussen beide kan volgens de minister al leen langs politieke weg een einde worden gemaakt. Hij legde er de nadruk op, dat deze „politieke op lossing" slechts zal kunnen worden bereikt door onderhandelingen tus sen de regering in Islamabad en de leider van de Awami Liga, Sjeik Moedjiboer Rachman, die thans in West-Pakistan terecht moet staan. Minister Jagjivan Ram beschul digde de militaire leiders van Pa kistan van wreedheden in Oost- Bengalen, die „hun weerga in de geschiedenis niet hebben". Hij juichte de acties van de „Moekti Bahini" 't bevrijdingsleger van Bangla Desj toe, die, zo zei hij, worden gevoerd ter land, op zee en op beperkte wijze in de lucht. Vol gens de minister zijn de wapens waarover de vrijheidsstrijders van Bangla Desj beschikken afkomstig van de Bengaalse gemeenschappen ln het buitenland. Peking In goedingelichte kringen in de Chinese hoofdstad ls gisteren ver nomen, dat de Chinese Volksrepu bliek Pakistan zeer duidelijk en on omwonden te verstaan heeft gege ven dat Peking beslist geen oorlog tussen India en Pakistan wenst. De Chinese regering heeft bij herha ling haar bezorgdheid over de ont wikkeling tussen de twee landen uitgesproken. Zo onder meer bij de besprekingen van vorige week tus sen premier Tsjoe En-lal en Zoel- fikar Ali Bhoetto, de speciale afge zant van het Pakistaanse staats hoofd. generaal Jachja Chan. In het bijzonder in de gesprekken met de militaire leiders die met Bhoetto in Peking waren, hebben de Chine zen duidelijk gemaakt dat een oor log met India moet worden verme den, aldus deze kringen in Peking. De Chinese plv. minister van Bui tenlandse Zaken. Tsji Peng-jei heeft er Bhoetto op gewezen, dat „geschillen tussen staten moeten worden opgelost door overleg tus sen de betrokken partijen en niet door het gebruik van geweld". ADVERTENTIE ri Hang. CtlurehiUplein 10. Telftoon 070-08.000 WOENSDAG 17 NOVEMBER DONDERDAG 18 NOVEMBER

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9