Ds. Bongenaar is ook schuldig aan opstand' Benzine nog duurder en minder auto belasting Huisvrouwen voeren actie tegen witter-dan-wit" - wasmiddelen Synode zet streep onder de kwestie-Kosmokomplot Gedetineerden beschuldigen: Regeringspartijen stellen voor: Filmprijzen Diefstal uit wapendepot opgehelderd ZWARTE PIET BEDENKT ZICHZELF VIJF MILJOEN GEVEN EN NEMEN DINSDAG 16 NOVEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD Koningin Juliana, die zo als wij gisteren reeds meldden de Haringvliet dam officieel heeft ge opend, kwam gistermiddag voor een onverwachte hindernis te staan. Toen zij in het zeer oude busje was gestapt om naar de ge opende dam te rijden sloeg de motor af. Wat de chauffeur ook probeerde er was geen beweging in het oude vehikel te krijgen. Er moesten politiemannen en toege schoten toeschouwers aan te pas komen om de zaak weer aan het rijden te kfrijgen. De zwaaiende koningin moedigde de „duwers" GRONINGEN Dominee A. Bongenaar is medeverantwoorde lijk voor de opstand op 4 novem ber in het Groningse huis van bewaring. Dit zeggen twee gede tineerden in een open brief, waar in zij ook de rol hekelen die de gevangenispredikant tijdens en na afloop van de opstand heeft gespeeld. De twee briefschrijvers zeggen dat zij namens de 'oudere' gedetineerden spreken. Zü verwijten ds. Bongenaar dat hij, hoewel hij wist dat er grote span ningen waren, niet op de een of an dere manier heeft ingegrepen. Oude re gedetineerden die op een contact bijeenkomst koffie serveerden zouden hem op het dreigende oproer hebben gewezen. „Zy voelden duidelijk dat het los zou barsten en maakten Bongenaar daarop attent", aldus de brief. Ds. Bongenaar zou op deze waarschu wing hebben gereageerd met: „Dat valt wel mee". Toegekeken Ds. Bongenaar heeft volgens de brief van de gedetineerden ook niet ingegrepen toen de opstand eenmaal was begonnen, maar rustig staan toekijken. Hij zou ook niet zijn ge gijzeld. „Waarom", wagen de brief- schrüvers zich af, „de rol van de man die alles wist, voorzag, waarschuwde, maar weinig anders deed?" Als een van de achtergronden voor het schrijven van de brief geven de „oudere" gedetineerden op, dat zij wezen dat zij het slachtoffer zullen worden van eventuele strengere maatregelen en beperkingen die als gevolg van de opstand zullen worden Ingevoerd. Over de grieven van het personeel schrijven zij: „Het personeel is veel vuldig het mikpunt van onheuse be jegeningen van de zijde van vooral de jeugdige gedetineerden, de perso-" neelsleden worden vaak, gezien als voetvegen". Ds. Bongenaar maakt vandaag zijn rentree in het huis van bewaring. Na de opstand heeft de directie hem gevraagd enkele dagen verlof te nemen. „Het gevaar dat de predikant gemolesteerd zou worden was niet denkbeeldig", zegt gevangenisdirec teur H. Nieboer. VATICAANSTAD (APP) De Ju- ry van het Internationale Katholieke Filmbureau, het belangrijkste rooms-katholieke instituut op film gebied, heeft de grote prijs van dit jaar toegekend aan de Britse rol prent "een dag uit het leven van Iwan Denisowitsj", gemaakt naar de roman van Alexander Solzjenitsin Voorts werden de Italiaanse film "Sacco en Vanzetti" en het Hongaar se werk "Szerelem" onderscheiden. In beide films gaat het om gevallen van misbruik van het gerechtelijke apparaat. Het embleem van de Apollo 14. Deze week bij elk Shell- station, dat in het teken van de Apollo-actie staat. Gratis bij 20 liter benzine of 2 liter Shellina Premix. Elke week een nieuwe. Verzamel ze alle tien en plak ze op de gratis verzamelaffiche. Nu gratis Apollo-stickers bij Shell. Eerste maanlanding op LP. Het historische overzicht van hoogtepunten uit de ruimte vaart-historie tot en met de maanlanding van de Apollo 11. Met het originele televisie commentaar van Henk Ter- lingen. En dat op een Philips LP voor slechts 4,98. Bij Shell, zo lang de voorraad strekt. APELDOORN Alle zeven raket- werpers en de springstoffen die twee maanden geleden uit een militaire opslagplaats nabij Loenen werden gestolen zijn nu terecht. Een 20-ja- rige Zuidmolukker, die in Twello woont, en een 17-Jarige jongeman uit Apeldoorn hebben de diefstal be kend. Van het begin af aan bestond het vermoeden dat een of meer Zuidmo- lukkers de hand in de wapendiefstal hebben gehad. Het wapendepot ligt namelijk onder de rook van een Am bonezenkamp. Dit vermoeden werd bevestigd toen na een onlangs door enkele Zuidmolukkers gepleegde bankover val in Nijmegen twee raketwerpers tevoorschijn kwamen. Eén raket werper werd eerder in een bos ont dekt. De rest van de wapens en de springstoffen werd op aanwijzing van de twee gearresteerde Jonge mannen teruggevonden. De Legervoorlichtingsdienst wil nog niet zeggen hoe de zaak is op gehelderd. Mogelijk volgen nog mer arrestaties. De grote prijs op het gebied de Franse letterkundige kritiek is toegekend aan Maurice Bardeche, voor zijn werk "Marcel Proust Ro mancier". Deze studie is gebaseerd op de notitie-boeken van de schrij ver van "A la recherche du temps perdu", die zich sinds kort in nationale bibliotheek in Parijs vinden. Bardeche heeft onder n ook kritieken geschreven over Bal zac en Stendhal. Beleid breed moderamen goedgekeurd (Van een onzer redacteuren) DRIEBERGEN De hervormde synode heeft zich vannacht met 41 tegen acht stemmen gesteld achter het door het breed mode- ramen (synodebestuur) eind au gustus gevoerde beleid inzake de manifestatie "Kosmokomplot 2". Dit weekeinde dat in de vredes- week zou worden gehouden op Kerk en Wereld in Driebergen met mede werking van het Interkerkelijk Vre desberaad en een groot aantal actie groepen is inderdaad na een felle en niet erg op feitelijkheden berustende perscampagne in 'n krant niet door gegaan. Aan het synodebesluit is een urenlange duscussie voorafgegaan. Eerst is gesproken over het instituut Kerk en Wereld, dat deels vormings centrum, deels service-instituut, deels lectuurproducent is. Het ver vult een brugfunctie tussen evangelie en maatschappij, maar ook tussen kerkelijke instituten en losse groe pen. Daarbij fungeert het als kerke lijke 'snuffelpaal' in het maatschap pelijk gebeuren. Scherpe kritiek werd in de synode vooral van rechtzinnige zijde uitgesproken over onzekerheid die er bij Kerk en Wereld zou be staan over de uitgangspunten van het werk. De synode nam deze be zwaren niet over, maar de president curator, oud-minister mr. Y. Schol ten, moest wel beloven volgend jaar met een beleidsnota op dit punt terug te komen. Felle discussie De discussie over het weekeinde Kosmokomplot 2 werd met grote fel heid gevoerd. Beurtelings kregen de schuld: 1. Het breed moderamen, dat de manifestatie wel niet had verboden maar er zich wel negatief over had uitgelaten; 2. De leiding van Kerk en Wereld die volgens de een vervreemdt van de brede rech terflank van de kerk en volgens anderen zich mede op sleeptouw had laten nemen door vrees voor de zwij gende meerderheid; 3. De actiegroep Sjaloom die zich gepikeerd terug trok waardoor het weekeinde niet kon doorgaan. Het oordeel over het weekeinde-programma zelf varieerde van "verantwoord" tot "vol revolu tiegeest die de kerk verwoest". Mevr. Chr. de Ruyter-De Zeeuw zocht de oorzaak van het conflict niet in kwaadaardige publiciteit. Er is volgens haar enerzijds een soort "paranoïde communistenangst" an derzijds vinden actiegroepen conflic ten wel mooi voor de publiciteit. Nu het vredesplan in alle politieke par tijen muurvast zit, is het de opdracht van de kerk daar weer beweging in te krijgen, zei de vroegere Zuidhol landse PvdA-gedeputeerde. Kerk en Wereld is daarvoor het aangewezen orgaan en het moet dat doen in con tacten met allen die de vrede ter harte gaat. Dat laatste was de secretaris-gene raal, ds. F. H. Landsman, niet met haar eens, Hij zag de tijd komen, dat de kerk niet langer binnen de bestaande structuren de vrede zou kunnen bevorderen. Als zij buiten die structuren treedt, zal zij ter dege moeten weten wat zij doet. Daarom is het niet juist de strategie en de methode van het vredeswerk nu al te laten dicteren door groepen als Sjaloom, waarvan ds. Landsman ("persoonlijk") meende dat hier de oorlogsduivel met Beëlzebulb werd uitgedreven. Op voorstel van het moderamen werd aan Kerk en Wereld verzocht om zich in nauwe samenwerking met het Interkerkelijk Vredesberaad te beraden op "de eventuele verant woordelijkheid ten aanzien van di inzet en de strategie van een.vredes- actie die heel de kerk en heel het volk voor ogen heeft". Negen van de 55 synodeleden stemden hiertegen; zij behoorden tot de rechterflank en konden het hierbij in Kerk en We reld uitgesproken vertrouwen niet delen. DEN HAAG Zowel regerings als oppositiepartijen hebben be ren tegen de forse verhoging van de motorrijtuigenbelasting zoals door het kabinet in het dek- kingsplan voor 1972 is voorge steld. De vijf regeringspartijen wilen naast een minder sterke verhoging van de wegenbelasting een extra verhoging van de ben zineprijs. Men denkt aan twee cent per liter naast de reeds voor gestelde 3.7 cent. Bij de oppositie wil men zelfs helemaal afzien van de wegenbe lasting. Als compensatie wil men de benzineaccijns verhogen met vier cent per liter. Op die manier hoopt tegemoet te komen aan de ern stige bezwaren van de kleine autobe zitter en het beroepsgoederenver- voer. Nog voor het debat vandaag begon hadden zowel de oppositie partijen en de regeringsfracties nog aantal andere wijzigingsvoorstel len ingediend. Het kamerlid drs. M. W. J. M. PeiJ- nenburg (KV) heeft voorgesteld het verlaagde vier procents tarief de omzetbelasting (btw) ook toepassing te verklaren op de prijzen van kermisattracties en zijn collega drs A. J. Vermaat (ARP) wil laag tarief laten gelden, voo'r de toegangsprijs tot dierentui- Beide zaken vallen thans onder het algemene, het tarief van 14 pro cent. De drie oppositiepartijen, PvdA en '66 en R zijn met de volgende voorstellen gekomen: BAUER Alleenvertegenwoordiging voor Nederland* N.V. Willem van Rijn. Postbus 8005, Amsterdam bepaalde opinieweekbladen moe ten, evenals de dag- en nieuwsbladen vallen onder het nul-tarief van de btw; de accijnswijziging bij sigaretten moet zodanig zijn, dat de prijs van f 1,40 voor een pakje van 25 stuks, niet stijgt tot f 1,55, maar tot f 1,45, en die van f 1,75 voor een pakje van 25 sigaretten niet gelijk biyft, doch omhoog gaat tot f 1,80; de prijs voor een aanmaning van de belastingen moet niet gehand haafd blijven op een gulden, doch verhoogd worden tot twee gulden; de voorgestelde verruiming van de zelfstandigenaftrek in de inkom stenbelasting moet beperkt worden; de tijdelijke verhoging van het tarief van de vermogensbelasting moet niet gehandhaafd blijven op 6 pro mille doch verhoogd worden tot 7 pro mille. DEN HAAG <ANP) F veertig gulden had een Zwarte Piet gistermiddag in Den Haag reeds bijeen gecollecteerd, voor dat argwanende voorbijgangers de politie waarschuwden, die spoedig ontdekte dat de knecht van de goedheilig-man niet van plan was arme kindertjes te bedenken, maar slechts zichzelf. "Piet" bleek de 29-jarige ver koper J. de G. uit Den Haag te zijn. Tegen hem is proces-ver baal opgemaakt wegens het col lecteren zonder vergunning en het zich als Zwarte Piet ver kleed op straat bevinden, want ook dat is niet toegestaan. AMSTERDAM (ANP) Een aantal „milieubewuste" Neder landse huisvrouwen heeft de strijd aangebonden tegen fosfaat- houdende wasmiddelen, die via het huishoudelijk afvalwater het watennilieu in Nederland ernstig bedreigen. Ze hebben hun actie ,anti witter-dan-wit" genoemd. Het inmiddels ingestelde landelijk actiecomité heeft een brief ge stuurd aan verschillende wasmidde len-fabrikanten waarin met de meeste klem wordt verzocht op zeer korte termijn met fosfaatloze zeep- middelen op de markt te komen. De huisvrouwen, aldus deze brief, wen sen niet langer fosfaat-houdende zeep te gebruiken. De ontwikkeling tot het fabriceren en op de markt brengen van vei-beterde, dus fos faatloze, zeep duurt volgens hun mening te lang. Eveneens achten zij het onverantwoord te wachten tot overal in Nederland de rioolzuive ringsinstallaties voorzien zijn van een fosfaatzuiverende trap. Onnozel De Nederlandse huisvrouw, zo schrijven ze, wenst niet langer ge confronteerd te worden met onnozele reclamekreten als witter dan wit. De zaak van de vervuiling is daar voor te ernstig. Als de was maar schoon wordt, wil men minder wit best accepteren. De enige voorwaar de is dat er gewassen kan worden met veilige het milieu niet bederven de zeepmiddelen. Het vele geld uitgeven voor onnodi ge en tegenzin verwekkende reclame zou van nu af besteed kunnen wor den aan de versnelde ontwikkeling van het fosfaatloze wasmiddel waar op al zo lang wordt gewacht, aldus de brief van het landelijk comité ac tie "Anti-witter-dan-wit". Het actiecomité had een bespreking met een afgevaardigde van de Vereniging van Nederlandse Zeep fabrikanten, Deze bespreking heeft echter geen nieuwe perspectieven geopend, aldus het comité. Op korte termijn zien de gezamenlijke Neder landse zeepfabrikanten geen reële mogelijkheden om de fosfaten in de wasmiddelen «e vervangen door ande re, niet voor het watermilieu schade lijke stoffen, al wordt er naarstig naar gezocht. Kritisch Het actiecomité blijft echter van mening dat de Nederlandse huis vrouw zich actief en kritisch moet opstellen ten aanzien van het water vervuilingsprobleem, waar zij door middel van haar wasmiddelen dage lijks een grote medeverantwoorde lijkheid voor draagt. Het actiecomité geeft enkele prak tische aanbevelingen: men kan be ginnen met voor handwasjes en wol- was uitsluitend wasmiddelen op zeep- basis te gebruiken. Ook voor veel vuldig gebruik in huis kan heel goed gewerkt worden met zachte zeep igroene zeep) en soda en ook wel met zogenaamde "houtzeep". Voor de wasmachine is er ook reeds een fosfaatloos wasmiddel, maar dit schijnt in hard-waterstreken nog wel bezwaren op te leveren. Het actiecomité heeft de hulsvrou wenorganisaties om medewer king gevraagd. Het thema van de actie is: was milieubewust. Grauw sluiers belagen uw welzijn niet. Mi lieuverontreinigingen wel". Vijf miljoen heeft het kabinet- Biesheuvel in het uitzicht ge steld voor een bedrijfsfonds voor de Nederlandse dagbladen. De commissie-Rooy, die zich met de stichting van zo'n fonds be zighoudt, had om twintig miljoen een bedrijfstak die het moeilijk heeft, uit de ergste zorgen te verlossen. Kortom het bedrijfsfonds voor de pers, waar over al bijna vier jaar wordt ge sproken, komt niet echt van de grond. Bovendien zal die vijf miljoen wel op een ander manier aan de kranten worden onttrokken. Want de adverteerders van de STER moeten meer gaan betalen om die vijf miljoen op te bren gen. En gezien de aarzeling in de economie valt te verwachten dat die adverteerders ergens an ders vijf miljoen zullen beknot ten op hun reclamebudgetten. En dat zal wel weer betekenen, dat de getroffen adverteerders voor vijf miljoen minder adver teren in dag-, week- en nieuws bladen. Tel uit je winst: vooral voor week- en nieuwsbladen is het dan verdrietig dat ze hele maal niks krijgen van die vijf miljoen die in het bedrijfsfonds gaat. etekent dit nu dat regering en regeringspartijen hun handen aftrekken van een reeks verspreide avondbladen en ook ochtendbladen die in nood verkeren? Als je de meeste heren hoort, zou je het tegenovergestel de denken. Er worden nog steeds lofzangen gehouden op de diversi teit van meningsuitingen en ook in het regeringskamp wordt ge zegd dat bladen als De Tijd, Trouw, De Volkskrant en NRC- Handelsblad een waardevolle bij drage leveren aan de menings uitingen in de democratie. Sommige woordvoerders van de regeringspartijen leveren de meest idioten staaltjes om hun ongelijk te bewijzen. Wat valt er nog te zeggen van de kreet: de regionale kranten zijn zo goed, dat er best wat landelijke uit kunnen? Volkomen onzin. De re gionale kranten en het bewijs ligt voor u zijn zich de laatste jaren steeds meer bewust gewor den van hun betrekkelijke mono poliepositie. Dat betekent dat zij veel re gionaal nieuws brengen en minder landelijk en inter nationaal nieuws, omdat daar wel andere bronnen voor zijn: bijvoorbeeld landelijke dagbladen. Als minister Engels weer komt aanklungelen met de oude op merkingen dat steun niet over het hele krantenfront kan, omdat dan ook goedlopende bladen wat meepikken, haalt hij oude koeien uit de sloot. De Persraad, hoog adviescollege van de regering, heeft al in 1968 vastgesteld, dat men met compensatie aan kran ten niet gemakkelijk onder het principe zou uitkomen, dat ook goedlopende kranten een graantje zouden meepikken. Trouwens wat zijn goedlopende kranten? Het ziet er naar uit, dat 80 procent van de Nederlande kranten dit jaar in de rode cijfers belandt. Als het de regering werkelijk ernst zou zijn met haar bewerin gen dat de pers in haar verschei denheid bijdraagt tot de demicra- tie, zou zij over die cijfers eens goed moeten nadenken. JRS.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7