Alphens middenstand is niet gek op de markt Atelier in onbewoonbaar verklaard Katwijks huis Marktmeester Scholten vindt het niet vreemd Fons van der Berg sterkste in veldrit CHRYSANTEN GOEDKOOP Orgel in Alphen staat op punt van instorten Albert Jan Cool is veelzijdig kunstenaar LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 16 NOVEMBER 1971 ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense weekmarkt is iedere zaterdag weer een trefpunt waar vele duizenden (men schat dertigduizend) hun inkopen doen. Ondanks dat het bezoek en de omzet (ongeveer eenton per zaterdag) van de markt goed is, bliift de Alphense middenstand slecht vertegenwoordigd. Van de'in totaal 96 kramen worden er vijf door plaatselijke zakenlieden bemand. Hoofdmarktmeester Schol-alleen te beslissen ten„Ik heb niet het recht om (Foto Dijkman) NOORDWIJKERHOUT Op lietgehouden met de nabuurclubs Kenne- vertrouwde duinparcours in de om- merland (Beverwijk), De Kampioen geving van Noordwijkerhout hield de J (Haarlem). UWTC (Uithoorn), Ren- en Toervereniging De Bollen- j Avanti (Alphen a. d. Rijn) en De streek een rit voor de wintercompe- Bataaf (Halfweg). Het clubkampioen- titie cycle-cross en daarin was j schap cycle-cross is vastgesteld op Fons v. d. Berg onbetwist de sterk- zondag 16 januari, ste. Reeds in de eerste ronde ging hij er vandoor en liep steeds verder uit op zijn tegenstanders. Aan de fi nish had hij een voorsprong van 21,£ minuut. De uitslag: 1. Fons v. d. Berg. 12 km. in 30.52; 2. R. van Trigt, 3. N. Slingerland. 4. Ton v. d Berg. Bij de nieuwelingen scheen gast- renner Jan Jansen van Swift onbe dreigd op de zege af te stevenen, maar door materiaalpech verspeelde hij zijn winstkansen. Cok Kooloos nam de kop van hem over en zege vierde tenslotte onbedreigd. De uit slag: 1. C. Kooloos. 8 km. in 24.26; 2, W, Looyestein. 3. K. Duivenvoorden (pech). In de strijd van de adspiranten was nationaal veldritkampioen Ge rard Looyestein een klasse apart. Hij reed zijn concurrenten op een achterstand van bijna vier minuten. De uitslag: 1. G. Looyestein, 5 km in 14.25 2. K. v. d. Akker. 3. S. van Ruiten. 4. B. van Gelderen. Bi] de veteranen was Ouwerkerk sneller dan Mieremct (beiden Swift). Zij reden net als de nieuwelingen vijf rondes. Naast de wekelijkse veldritten or ganiseert De Bollenstreek van de winter nog een aantal andere eve nementen in het bos- en duingebied bij Noordwijkerhout. Zo wordt er zondag 12 december voor de twee de keer een wandeltocht gehouden en vindt zondag 19 december de vier de bos- en duinloop doorgang. Zater dag 8 Januari wordt er een zeskamp Hoofdmarktmeester Scholten vindt dit niet zo'n vreemd verschijnsel. Zijn mening is: "De Alphense mid denstand is niet markt-minded. Het is een bepaald slag mensen, dat met een kraam op de markt staat en de Alphenaar voelt zich daar tussen waarschijnlijk niet thuis. Maar ze zullen zich geen raad weten als de markt zou verdwijnen. Want- iedere winkelier pikt er wel een graantje van mee". ."Stel Je nu eens voor. dat er een Alphense middenstander direct een plaatsje op de markt zou willen heb ben. Dan is het echt niet zo, dat hij voorrang krijgt. Toen de markt werd opgebouwd wilden ze ook niet. Waarom zal ik ze dan nu voorrang gaan verlenen, boven ieman die niet uit Alphen komt? Ze hebben er zelfs sterk tegen geageerd toen het plan werd gel^ceerd om een week markt in te richten". Er zijn plannen om de markt nog verder uit te breiden. Als het wan delgebied eenmaal rond is. wil Schclten aan de Thorbeckestraa i drie verkoopwagens en een kraam of drie, vier vergunning verlenen om hun koopwaar aan te bieden. Maar denk nu niet. dat iedereen, die een plaatsje wil, er ook maar zonder meer een krijgt. Er wordt sterk geselecteerd, zodat, men niet al te veel doublures krijgt. "Als die uitbreiding er eenmaal door is", zegt Scholten. "dan wil ik de Alphense middenstand wel voor rang verlenen. De belastingcenten blijven dan tenminste ook in de ge meente. Maar ik heb niet het recht om alleen te beslissen. Tenslotte hebben burgemeester en wethouders ook nog wel het een en ander in de ze zaak te zeggen. Als er een zaken man met garen en band, gereed schap. horloges en zuidvruchten een stand wil inrichten, kan hij direct bij mij aankloppen. We zitten als het ware te springen om mensen, die deze artikelen verkopen". Alphen heeft op het ogenblik een kleine wachtlijst waarop drie stand houders staan, die graag een plaats je op de weekmarkt zouden willen hebben. Scholten: "Het is echt geen probleem om die wachtlijst tot vijf tig uit te breiden. Maar daar heb ik beslist geen behoefte aan. Ik pro- j beer die middenstanders aan te I trekken, waaraan de markt de meeste behoefte heeft. Het valt wel j eens niet mee. Voorlopig zijn we er. dacht ik. aardig in geslaagd". Verkoopwagens vindt marktmees ter Scholten ondingen. "Als het aan mij zou liggen, zou ik ter Scholten ondingen. "Als het aan mij zou liggen, zou ik deze zonder meer weren Waarom? Ik vind, dat het traditionele karakter door d eze j verkoopwagens naar beneden wordt I gehaald. Over niet al te lange tijd I wil ik ze dan ook tussen de stands j vandaan halen en ze ergens anders bij elkaar neerzetten". Een wens? "Ja, nou reken maar Ik zou er alles voor over hebben als j ik eens een paar goede standwer- kers zou kunnen aantrekken. Dat valt echt niet mee, want er zijn er niet zoveel meer. Iemand die bij- voorbeeld planten te koop aanbiedt voor een kwartje en als ze dan aan i de plant trekken, dat er geen wor- tel aanzit. Dat is toch leuk? Zoiets j brengt sfeer op een markt. Een I markt moet, zo besluit hij„twee ingangen en geen uitgang hebben, dan is het pas gezellig". De zuidelijke muur van de r.k. kerk in Rijpwetering is bedekt door een zwamachtige aanslag. (Foto Dijkman) RIJNSBURG De prtfs van de chrysanten is op het moment zeer laag te noemen. Met inachtname van het feit dat de ene soort nu eenmaal 1 duurder uitvalt dan de andere, kun nen we toch met zekerheid vaststellen dat vele partijen de grens van het voor de kweker nog lonende minimum hebben bereikt. Voor iets anders dan een eenvoudig bosje troschrysanten zal meer moeten worden betaald. De eerste narcissen die deze week door de Fa. J. J. Scha venmaker uit Warmond werden aan gevoerd lagen aanmerkelijk hoger in prijs, maar daarvoor hebt u dan ook de eerste lenteboden. Plannen voor jachthaven LISSE De watersportvereniging van Lisse houdt maandag 22 novemy- ber een belangrijke vergadering in de Beurs aan de Haven. Architect Syts- ma komt dan met zijn tekening voor een jachthaven in Lisse op de prop pen en zal hierop de nodige toelich ting geven. Natuurlijk- zal hij ook vragen van de belangstellenden be antwoorden. RIJNSTREEK Een tweetal kerken in de Rijnstreek heeft te kampen met ernstige ouderdomsverschijnselen. In Alphen aan den Rijn treffen deze moeilijkheden voor al het orgel in de Oudshoornse kerk. In Rijpwetering baart de zuidelijke muur van de pa rochiekerk het kerkbestuur ernstige zorgen. Het kerkbestuur in Alphen ziet het spook van een piano of een elek tronisch orgel al voor de deur staan. Restauratie van het fraaie orgel wordt „geen eenvoudige zaak" ge noemd. Er komen wel giften binnen, maar men kian hier niets mee doen door de procedure die wordt voorge schreven door Monumentenzorg. Het beste zou zijn het orgel in eigen beheer te restaureren, als men op Monumentenzorg moet wachten zal men nog ongeveer tien jaar ge duld moeten hebben. Eerder heeft deze dienst- geen mogelijkheid de no dige herstelwerkzaamheden te laten verrichten. Restauratie is overigens dringend gewenst deskundigen heb ben uitgemaakt dat het orgel in zijn huidige staa-t niet langer dan drie tot vijf jaar mee kan. De zuidelijke muur van de Rijpwe- teringse parochiekerk is evenals de pilaren aan die zijde aangevreten door de zogenaamde muurkanker. Deze veroorzaakt een zwamachtige Kenners weten te vertellen, dat dit vanuit de grond moet optrekken, dat de stenen poreus worden en nen afzienbare tijd onbruikbaar. „We zullen", zegt pastoor Van Diepen, „hier wat aan moetén doen. Eerst zullen we zoveel mogelijk mensen moeten inschakelen om precies te weten te komen wat er nu wel of niet aan de hand is. Daarna moeten beslissen wat er moet gebeuren. In 't ergste geval en dat mogen we niet uitsluiten moet de gehele muur worden vervangen. Dat zou dan een zeer kostbare zaak worden minder dan tweehonderdduizend gulden zal het zeker niet zijn". WOUBRUGGE Het bestuur van de plaatselijke ijsvereniging organi seert weer bustochten naar de Jaap Edenbaan in Amsterdam. Zowel vol wassenen als kinderen kunnen mee Prijzen (inclusief vervoer, en toe gangsprijs) resp. f 5,- en f 3,75. voldoende deelname vertrekt de bus elke dinsdag om 18.45 uur bij West maas. Staatssecretaris onder Schiller neemt ontslag BOON (DPA/AFP) De parle mentaire staatssecretaris bij het Westduitse ministerie van Econo mische Zaken en Financiën, Philip Rosenthal (55) heeft kanselier Brandt om ontslag gevraagd. Hij voert diepgaande verschillen van me ning met minister Karl Schiller aan op het gebied van belastingen, con- Junctuurpolitiek en vermogensvor ming. Rosenthal is een bekende porse leinfabrikant uit Selb (Beieren), die het personeel van zijn bedrijf al ja renlang in de winst laat delen. Hij heeft in zijn openbare functie gestreefd naar een geforceerde ver mogensvorming voor werknemers, terwijl minister Schiller heeft ge waarschuwd voor een grotere belas ting van de economie. KATWIJK AAN DEN RIJN De Grote Steeg in Katwijk aan den Rijn is voor niet-Rijners i moeilijk te vinden. Het is een smal straatje, dat uitmondt op de Rijnstraat, precies tegenover ho tel-restaurant „De Roskam". Op nummer 4 heeft Albert Jan Cool (24 en afkomstig uit Oegstgeest) zijn atelier en expositieruimte. Albert Jan is een veelzijdig kun stenaar. Hij maakt etsen, teke ningen. lino's en schilderijen. Dit jaar tijdens de zomermaanden heeft hij in dit oude, markante huisje voor het eerst een exposi tie van zijn werk gehouden. Het sloeg in. Ruim tweehonderd be zoekers mocht hij begroeten. Ze waren weg van zijn werk, dat i voor een deel betrekking had op Katwijk. Z'n ets van de boulevard i deed het wel bijzonder goed. Door Cees Combee Albert Jan Cool is één van de jonge kunstenaars die in Katwijk werken. Hij voelt zich nauw verbon den met de „Groep De oude pas torie". Op de zolder van dit voor malige huis van de hervormde pre dikant heeft hU ook al eens ge- exposeerd. In de zomermaanden gaat dat wel, maar in de herst- en win termaanden is het er niet warm te stoken en blaast de wind door het dak heen. Daarom is Cool zo ver schrikkelijk blij. dat hij nu. bijna twee en een half jaar geleden, het pandje Grote Steeg 4 van de Rijns- burgse kweker Heemskerk kon hu ren. Hij kan er rustig werken en tevens exposeren. Collages Toen die expositie van eigen werk een succes werd besloot Albert Jan Cool de ruimte ter beschikking te stellen van andere kunstenaars. Nu wordt de vierde al gehouden. Men kan er collages bewonderen van de Warmonden- Aat van Rijn. Deze ex positie is vrijdag geopend en duurt tot 3 december. Op werkdagen *kan men in de Grote Steeg terecht van 's middags vijf tot 's avonds tien uur sn op zaterdag van 's middags een tot 's avonds tien uur. Op zondag is de expositieruimte gesloten. Vooral dcor de bijzondere verlichting doen c,ie collages het zeer goed. Er wor den verrassende kleureffecten mee bereikt. Albert Jan Cool is zelf overdag ntet vaak in het pandje met het oruin geschilderde houtwerk en het utthangbordje met de woorden „Ex positie" te vinden. Dan werkt hij in lieiden als archeologisch tekenaar bij het Instituut voor Palestijnse Oudheidkunde en een paar avonden per week volgt hij de lessen aan de Kon Academie voor Beeldende Kun sten in Den Haag. Daar is hij bijna mee klaar. Hij is vierdejaars en hoopt in het voorjaar van 1972 de Dolgelukkig Wanneer Albert Jan er niet is ontvangt zijn charmante vrouw Cocky Cool—van Wijk (afkomstig uit Tiel) de bezoekers van de expo sitie. Zij is, evenals haar man, kunstzinnig aangelegd. Zelf zegt Cocky: „Albert Jan is veel meer een gericht kunstenaar. Dat ben ik In dit pand aan de Grote Steeg in Katwijk heeft kunste naar Albert Jan Cool zijn atelier. Er is nu een collage-expositie van Aat van Rijn uit Warmond te be wonderen. (Foto Van Duijn) niet. Ik doe van alles wat, maar heb me nog niet op een speciale tech niek geworpen, 'k Ben wel blij, dat ik hier met hem mag werken. We z\jn dolgelukkig met dit atelier. Da! begrijpt u. 't Is voor de meest< mensen van buiten helaas wat moei lijk te vinden Als men echter een maal de loop heeft zal het gaan". In het met antieke meubelen in gerichte woonvertrek er staat een grote oude linnenkast, die hei echtpaar Cool volgens Cocky voo: een prikje op een veiling in Leiden Leeft weten te bemachtigen zii op een rieten stoel een jong poesje heerlijk te spinnen. Albert Jan aait het beestje eens over de rug. Het even stil in het spaarzaam verlichte vertrek. Alleen boven de tafel voa bet raam brandt een schemerlamp die fel licht uitstraalt. Dan zegt hij plotseling: „t If hier in Kawijk leuk werken, woonden in het verleden veel kun stenaars. Lees maar in het doo: het genootschap „Oud Katwijk" uit gegeven boek „Vissen voor de kerk". Daarin komen heel wat namen van bekende schilders voor, die hebben gewerkt. Ook zijn straten naar hen vernoemd Jammer dat w In Katwijk geen echt kunstenaars centrum hebben. Het gemeentebe stuur burgemeester A. G. meulen en wethouder H. Haasnoo! hebben dat meermalen betoogd voelt er wel iets voor om in hei te conserveren deel van het oude centrum van Kafwijk aa^ Zee ieti dergelijks te creëren. We wachten dus maar rustig af Het zou echt leuk zijn. Wij als kunstenaars zou den dan wat minder geremd kun nen werken Die oude pastorie is tijdelijke oplossing, waar we als be ginnertje heus wel blij mee zijn. Het is echter geen blijvertje. Ex posties houden is namelijk onmoge lijk" Albert Jan Cool is dolgelukkig md z'n huisje. Zo gelukkig, dat hij col lega's „om-niet" in staat stelt hun werken te exposeren. Allee licht en verwarming moeten van zelfsprekend betaald worden. Daa' heeft niemand bezwaar tegen, is beslist van plan door te gaan me: het houden van tentoonstellingen Na deze van Aat van Rijn komt weer een andere. Wat het prccie zal worden weet Cool nog niet. K leeft bij de dag. Wel heeft hi) na al in de gaten, dat het bezoek de^ vakantiemaanden drukker is dat er voor of er na. Cool is ook van plan les in te gaan geven aan oud en jong hij is bijzonder verheugd, dat bi met zijn vrouw is uitgenodigd één van de avonden van de jeugd- sociëteit „De Schuit" aan de Ba> juwstraat bij de gereformeerde kerl iets te vertellen over en te lat# zien van zijn werk. Ook aanschou welijk. Hij ziet daarin een unw mogelijkheid de Katwijkers in con tact te brengen met de onder levende kunstenaars en omgekeerd

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6