waterzorg emeenlandshuis: hart van |an Aken: Leiden centrum van warenkeuringsdienst ADVIESRAAD VOOR DE RINNENSTAD OVERWEG IN W. DE ZWUGERLAAN VMMISSIE VER GA DER ING EN bvER BEGROTING BEGONNEN Reductie op ijsrevue BEHANDELING VAN BINNENSTADSNOTA 1? piNSDAG 16 NOVEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD Het werd afgebroken, waardoor als het ware een tweede, kleine binnen plaats ontstond die met een paar trapjes afdaalt naar de eigenlijke binnenplaats. De bezoeker die vanaf de Bree- straat het gemeenlandshuis binnen komt, krijgt meteen in de hal al een indruk van de rijke bouwstijl van Rijnlands hoofdzetel. In de hal is een nieuwe vloer gelegd van zwart en wit marmer, geheel in de geest van de zeventiende eeuwse bouw meester Pieter Post, die tijdens zijn leven verscheidene verbouwingen heeft uitgedacht voor het pand aan de Breestraat. Kenmerkend voor de stijl van die Pieter Post is het krioelende snij werk van lindenhout, dat hier en daar ter versiering is aangebracht. De foto rechts toont dit houtsnij werk op de ombouw van de trap. Links wel een heel fraai staaltje, boven de schouw in de kamer van de dijkgraaf. Het houtsnijwerk zat hier nog dik onder de verf, toen men aan de restauratie begon. De verfijnde de tails gingen daardoor schuil onder de dikke lagen, die er tenslotte na uiterst moeizame behandelingswij zen van verwijderd konden worden. Elektronisch En dit historische pand is dan het hart van de waterzorg in een wijd gebied. Achter de zestiende eeuwse gevel bevindt zich de nieuwste elek tronische apparatuur waarmee de administratie wordt bijgehouden. Een staf van civiele en scheikun dige ingenieurs, waterbouw- en werktuigkundigen, laboranten, op zichters, sluiswachters, kantonniers, duinwachters enz. voeren de taak van Rijnland uit: toezicht op en onderzoek van de boezemwateren, lozingen, zuiveringsinstallaties en waterstaatkundige werken. (Foto's Holvast). LEIDEN Als koningin Juliana vrijdag het gemeenlandshuis van Rijnland aan de Leidse Breestraat bezoekt, betreedt zij het schitterend gerestaureerde pand van waaruit wordt gewaakt over de kwaliteit van het water in een groot deel van Zuid-Holland en nog een stuk van Noord-Holland. Op het ogenblik baart die kwali teit grote zorgen De Rijn voert mo menteel by de binnenkomst in ons land een zoutgehalte van 365 mili- gram per liter mee. De gevaren - grens voor de land- en tuinbouw ligt bij 300 mgr., die in het gebied van Rijnland gelukkig nog niet is be reikt. Door water in te laten van het Amsterdam-Rijnkanaal ziet men nog kans het zoutgehalte op 250 mi- ligram per liter te houden. Maar aan de randgebieden (Katwijk, Noordwijkerhout, Sassenheim en vooral Spaarndam) worden al wa termonsters opgehaald met een wel schadelijke hoeveelheid zout. Watervervuiling De hoofdzetel van Rijnland ziet er door de in de toestand van 1600 te ruggebrachte voorgevel helemaal niet uit als het centrum waar met hand en tand het acute gevaar van deze tijd wordt bestreden, de water vervuiling. De indrukwekkende kamers van de dijkgraaf. de secret a ris-rent- meester en de verscheidene verga derzalen (zoals de Grote Zaal en de Blauwe Zaal met de blauw geverf- de eiken balken, gordijnen en stoe len in dezelfde kleur) lijken eerder de voorname Heeren-verblijven j van pijptabak rokende regenten dan de werkvertrekken van academisch geschoolde technici die met één te- i lefoontje opdracht kunnen geven tot het openen van een sluis teneinde het opdringende zout een halt toe te roepen. Zeven jaar lang heeft de restaura- tie geduurd, in welke periode de ge vel door een hoge schutting aan het oog werd onttrokken. De kosten: 1 drie miljoen gulden. Drie kwart van I dat bedrag werd vergoed door sub sidies van het rijk, de provincie en de gemeente Leiden. De opzet van architect J. Kruger uit Voorburg is geweest, het ge meenlandshuis zoveel te restaureren naar de toestand van 1600. Niet al leen hij heeft zich op dit project kunnen uitleven ("naast de gewone nieuwbouw is dit een hobby voor mij"). Ook voor de vaklieden die aan de uitvoer hebben meegewerkt, zoals timmerlieden en metselaars, is het een genot geweest om zonder de in hun branche zo gebruikelijke haast het "vakmanschap is mees terschap" te kunnen bewijzen. Oude baksteen Het meest omvangrijke onderdeel van de restauratie was het in de originele vorm van 1600 terugbren gen van de v oorgevel in de Bree straat. De in de vorige eeuw aange brachte gevelsteen werd vervangen door oude baksteen, van afmeting en kleur gelijk aan de oorspronke lijk gebruikte. Aan de voorkant werden de ra men vervangen door de nagemaak te kruiskozynen van vroege- met glas-in-lood-ramen. Een deel van de ze ramen bevat fraaie gebrand schilderde medaillons. Ook binnen in het gebouw heb ben zich ingrijpende veranderingen voltrokken. Het trappenhuis is bij voorbeeld één verdieping hoger op gevoerd, zodat een betere overloop ontstond naar de zolder Die zolder vertoont zulke knappe houtverbin dingen in het negen meter hoge puntdak, dat elke rechtgeaarde tim merman er zijn vingers bij zal af likken. Op de onverwacht mooie binnen plaats (met schitterende doorkijk jes naar de Pieterskerk) is eveneens het één en ander gebeurd. Bij toe val werd ontdekt, dat een bouwsel op die binnenplaats daar eerst in later Jaren moest zijn neergezet. ADVERTENTIE EIDEN Gisteren zijn de com- slevergaderingen begonnen, die rafgaan aan d'e behandeling van 11 begroting voor 1972. Vroeger ge- u iedde deze behandeling schrifte- Voor de openbare verga ingen van de commissies van eco- a nische zaken en van cultuur, re en maatschappelijk werk be- ïc Dd zeer weinig belangstelling. Jethouder Lijten kon "nauwelijks ïheden" geven over wat er gaat euren met het openbaar slacht- L Uit de vleeskeuring zijn geen H omsten te verwachten. Hierop ii rtbordurend merkte PvdA-frac- p rider Van Aken op, dat het mis- ien nuttig zou zijn als Leiden cen- m zou worden van de warenkeu- fsaienst voor de regio en niet Haarlem zoals nu. Huisvuil lej Kappeijne van de Coppello ft» vroeg wat het college van is te gaan doende tarieven hogen of éénmaal per week vuil lalen. Een duidelijk antwoord op e vraag bleef uit. Van Aken vroeg af of de politie en de directeur de reinigingsdienst niet meer be- Jubilea bij Rotogravure LEIDEN Op een vrydagavond tKarrewiel te houden feestelijke Wikomst zal een aantal jubilaris- 1 van de Ned. Rotogravure Maat- happij, die in dit Jaar hun zilve- dienstjubileum vierden, worden 'Idigd. Het betreft hier de heren Ptson, A. van Polanen, W. Deyn, van Rootselaar, P. W. F. Sierat, Wels, I. Pardon, A. van Es en J. voegdheden kunnen krijgen om te kunnen optreden tegen onnodige stadsvervuiling. Enige duidelijkheid werd wel verschaft over de bestem ming van het terrein van de voor malige gasfabriek. Daar zal een nieuw kantoorgebouw voor de Stede lijke fabrieken voor gas en elektrici teit komen, met de nodige parkeer ruimte. Oplossing voor het tekort aan de werkgelegenheid zag wethouder Lij- ten vooral in het ontsluiten van "De Waard" en in het vestigen van kan toorgebouwen in de Merenwijk. Hij merkte op dat het aantal arbeids plaatsen in de industrie afneemt, terwijl er in de dienstverlenende sec tor meer werkgelegenheid komt. Universiteit Op vragen van KVP-raadslid Cor- nelissens antwoordde burgemeester Vis dat hij wel voelt voor het ver beteren van het overleg met de uni versiteit, maar dat hij hiermee nog even zou willen wachten in verband met de ombouw van de structuur van de universiteit. 's Avonds was het de beurt aan mevrouw Den Haan om haar begro ting voor cultuur, recreatie en maat schappelijk werk "door te lichten". Zij antwoordde op vragen van de communist Hoeven dat zij nog wei nig prioriteiten kan stellen Een uitzondering maakte zij voor verbe tering van de wijk voorzieningen in Noord en de Kooi. "Het wegvallen van de subsidie aan de Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting maakt het nodig dat het woonwa- genwerk onder een andere noemer wordt gebracht, zodat we eraan kun nen blijven werken", vond mevrouw den Haan. Een moeilijke zaak in Leiden is het tekort aan maatschappelijk werksters. Oorzaak hiervan is volgens mr. ten Napel, hoofd van de Sociale Dienst, de concurrentie van omlig gende gemeenten waar het werk Bft LEIDSCH DAGBLAD heeft de directies van Holiday on Ice de Wiener Eisrevue een exclusieve :tie-regeling getroffen voor de van het LD. Deze reductie voor de volgende rangen: norm. voor LD-lezers •ntfauteuil 'inmerde plaatsen) f 15,— f 12,50 (links en rechts, rimunerde plaatsen) f 13.— f 11,— "k fll,— f 9.— f 9,— f 7.— LEJDSCH DAGBLAD Deze bon geeft bij aankoop recht op 2 reductieplaatsen. Geldig voor alle voorstellingen zolang de voorraad strekt! In wisselen bij de kassa van de Groenoordhal en bij bespreek bureau Leidsch Dagblad. De ijsshow is slechts zes dagen in Leiden, van 23 tot en met 28 november. minder zwaar is en waar dikwijls een woning beschikbaar is. Om het slechte functioneren van de sociale instellingen in Leiden tegen te gaan komt er begin volgend Jaar een voorstel om het maatschappelijk raad van overleg en advies. Lakenhal ,t Verbouwingsplan voor de Lakenhal zal voornamelijk tot doel hebben om de kunstwerken te beschermen tegen aftakeling. Hiertoe zal een luchtver versingsinstallatie worden aange schaft. Pas daarna heeft het zin om te beginnen met restauratie van de kunstwerken. De concerten van het Residentie orkest zullen volgend jaar meer in overleg met het K en O plaatsvin den, omdat 1e belangstelling voor de niet door het K en O georganiseerde concerten jaarlijks afneemt, volgens mevrouw Den Haan o.a. door de slechte reclame. PvdA-raadSlid Dirks vroeg zich af of het hele sub- sidie-beleid niet op de helling moet. Mevrouw den Haan wilde hiermee wachten op het advies van de com missie. De commissievergadering van CRM wordt donderdag avond voortgezet. GEMEENTE LEIDEN Gemeentebegroting 1972 Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter open bare kennis, zulks ter voldoe ning aan het bepaalde in de artikelen 238 en 253 der ge meentewet, dat de begroting der plaatselyke inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1972, alsmede de begrotingen voor dat dienstjaar van de takken van dienst, aangewe zen krachtens artikel 252 der gemeentewet, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zyn neergelegd en tegen betaling der kosten al gemeen verkrygbaar zyn ge steld. Leiden, 16 november 1971 De Burgemeester, Alpenpassen gesloten Elf van de 21 Alpenpassen in Zwitserland zijn gesloten. Daartoe behoren de Grote St. Bernhard en de St. Ber nardino, waarvan de tunnelwegen echter normaal berijdbaar zijn. Bijeenkomst van V ietnam-comité LEIDEN De afdeling Leiden van het medisch comité Nederland-Viet nam houdt donderdag een informatie -avond over het werk van het comi té. De bijeenkomst begint om acht uur in het fysiologisch laboratorium aan de Wassenaarseweg. Er zullen twee films worden vertoond: „Bataille sa nitaire" en ..Robert Jackson". De Am sterdamse internist Groening zal over de activiteiten van het comité een in leiding houden. De informatieve vergadering heeft voornamelijk tot doel om mensen aan te sporen hun medische, technische of andere wetenschappelijke kennis in te zetten voor projecten in Viet nam, Laos en Cambodja. Twee nieuwe Leidse bestemmingsplannen LEIDEN Een zware wacht donderdag de raadscommissie openbare werken. Ter sprake komen ontwerp-bestemmingsplan "Coebel" (by Haagweg) en "Boekhorst" (bij Plesmanlaan» Voorstellen staan op de agenda in verband met vernieu wing van de Scheluwbrug en het huren van het winkelpand van Ger- zon in de Breestraat door de ge meente. B. en W zullen de raad voorstellen de bydrage in het exploi tatietekort van het badhuis van de woningbouwvereniging "De Een dracht" te verhogen met ruim f 34.000. Met verbazing heb ik kennis ge nomen van de reacties naar aanlei ding van het ongeluk met dodelijke afloop op de met knipperlichten be veiligde overweg in de Willem de Zwijgerlaan. Zij behoren tot de be kende emotionele reacties, die voor al opkomen indien zich conflictsi tuaties tussen wegverkeer en een an dere verkeerstechniek voordoen, veel al kruisingen met spoorwegen doch ook wel bij kruisingen met waterwe gen (denk aan wachttijden voor bruggen). Uiteraard dienen deze con flictsituaties waar dit (econo misch» haalbaar is opgeheven te worden, doch dat geldt ook voor krui singen van gewone verkeerswegen. Mijn vraag is nu hoe de reactie van het publiek zou zijn geweest, in dien sprake was geweest van een gewoon wegverkeerskruispunt bevei ligd met verkeerslichten, welke ove rigens meestal minder uitgebreid met wegbebakening worden aangekon digd dan een spoorwegovergang. In dien nu ook zo'n kruising een ver keersdeelnemer door het rode licht rijdt waarvoor op dat moment al andere verkeersdeelnemers staan te wachten en hij veronge lukt doordat hij in botsing komt met een van links of rechts komend voer tuig waarvoor de weg is vrij gege ven. zou dan de reactie zijn dat de kruisende weg maar moet worden opgeheven of afgesloten? Naar mijn mening zou de reactie afgezien van het medeleven met het slachtoffer veel nuchterder zijn. Men zou het slechts zien als het gevolg van het maken van een verkeersfout. Lezers schrijven Het al dan niet handhaven van de betreffende spoorweg dient daar om naar myn mening niet afhan kelijk te zijn van incidentele door derden veroorzaakte calamiteiten en de daarop volgende emotionele reac ties. Opheffing zal slechts moeten worden overwogen op economische gronden, waarbij ook aan de gevol gen voor de verladers moet worden gedacht, dan wel op grond van het niet (meer) passen in de gemeente lijke bestemmingsplannen. Tenslotte mag ik er op wijzen, dat ook als het vervoer op andere wijze geschiedt de daardoor ingezette voer tuigen bij ongelukken betrokken kunnen raken, hetgeen bij tankver- voer vooral in de stad tot gevaarlijke situaties kan leiden J. Poortman, Paganinistraat 10, Leiden. Namens het Wijkcomité Plan- Noord heeft de heer L. Cavé zich met een aantal vragen tot het colle ge van B. en W. gewend. Is het col lege, zo wordt gevraagd, niet met het wijkcomité van mening, dat de si tuatie bij de spoorwegovergang in de Willen de Zwijgerlaan levensge- vaarlyk blykt te zyn. En verder: is het college er zich van bewust, dat bij de aanleg van een moderne stads wijk (Merenwijk) deze voorhistori sche situatie uit den boze is en dat alle mogelijke maatregelen dienen te worden getroffen om aan deze pre caire situatie een einde te maken. LEIDEN Burgemeester en wethouders zullen de raad vragen akkoord te gaan met instelling van een adviesraad voor de bin nenstad, bestaande uit twee hoofdgroepen, een presidium en voor een beperkte tijd uit de hoofdgroepen te vormen functio nele groepen voor concrete deel taken. Met ingang van komend jaar vragen ze f. 5000 per jaar voor deze raad. Het beleid blijft by het gemeentebe stuur. Via de hoofdgroepen kan in spraak tot stand komen. Om doel matig te kunnen werken worden functionele groepen gevormd, die worden ingesteld uit de hoofdgroepen en een deeltaak hebben voor een be paalde tyd. Het presidium, dat de zaken coördineert, bestaat uit de wethouder van stadsontwikkeling als voorzitter, de chef van de afdeling stadsontwikkeling als secretaris en de secretarissen en mogeiyk nog 'n ver tegenwoordiger, allemaal niet ambte- lyk, van de hoofdgroepen. De twee hoofdgroepen zyn: Hoofdgroep onderzoek binnen stadsfuncties: binnenstadsstruc tuur; vormgeving delen binnen stad; verkeer en vervoer, en eco nomische aangelegenheden. Hierby waren in principe op te nemen vertegenwoordigers van de Bond van Nederlandse architecten, verenig. Oude Leiden, 'wergroep bin nenstad', de Verkeerscommissie de universiteit, het Leids City Centrum, de Leidse middenstandscentrale, de Kamer van Koophandel, de Leidse Vereniging van Industriëlen, de Raad van Vakcentrales, het marktwezen, de V.V.V., het Leids Vrouwencontact, de Federatie van woningcorporaties, en naar behoefte ook van de bejaar denhuisvesting, de stichting Leidse Hofjes, de NV. Stadsherstel, de stichting Leidse studentenhuisves ting, de stichting werkende Jongeren, en van bewoners. Hoofdgroep sociaal-culturele func ties, onderwys, verbetering van het woon- en leefmilieu en sociale begeleiding van de sanering. De leden van deze hoofdgroep zullen in de komende tyd kunnen wor den aangewezen door de Raad van Overleg en Advies voor het welzyn in de gemeente. Hierin in principe op te nemen vertegenwoordigers van de stichting Leidse Jeugdactie, de Culturele Raad, de Sportstichting, de maatschappe- ïyke dienstverlening, de gezondheids zorg, de wykopbouworganisatie, de stichting Maatschappeiyk Contact Orgaan, de Raad van Kerken te Leiden, de schoolbesturen, en van bewoners. Elke hoofdgroep bestaat uit: voorzitter: een door B. en W. aan te wyzen lid van het college: secretaris: één van de niet-ambte- ïyke leden, door de hoofdgroep aan te wyzen; vertegenwoordigers van de orga nisaties en groeperingen, die by de betreffende sector zyn betrok ken; eventueel geïnteresseerde deskun digen; bewoners binnenstad; één of meer hoofdamtenaren van de gemeente, voorzover dit door het presidium of de hoofdgroep wenseiyk wordt geoordeeld (met adviserende stem). Taak van deze ambtenaren is voorlichtend. B. en W. willen op dit moment nog geen permanente adviesraad voor de stadsuitbreiding. De ervaring met Inspraak in de Merenwyk heeft ge leerd, dat niet altyd de meest effec tieve weg i6 bewandeld. Ten aan zien van komende stadsuitbreidingen willen B. en W. een beslissing nemen zodra meer bekend is over de plano logische en financiële mogeiykheden Binnenstadskrant Begin volgend jear komt er een binnenstadskrant van het bureau voorlichting, die huis aan huis wordt verspreid. Deze krant bevat een po pulaire samenvatting van de binnen stadsnota. Over deze problematiek wordt in het waaggebouw een exposi tie inericht. B en W. vragen hier voor een krediet van f 30 000. Het college wil de binneflstadsnota in januari behandelen en de conclu sies inbrengen by het binnenstads- onderzoek ten behoeve van een struc tuurplan en bestemmingsplannen. Gedurende de eerste maanden van het Jaar kan de burgery Ideeën en wensen inbrengen en kan een meer gestructureerde inspraak op gang komen via de adviesraad voor de binnenstad. Begin mei kan deze In formatie en inspraak zyn afgerond B. en W willen vervolgens een tweede nota produceren, die in okto ber gereed kan zyn. Ook hierby en by verdere plannen zal de spraak- procedure worden gehanteerd. Het college komt met betrekking tot het binnenstadsbeleid komend jaar met: voorstel met betrekking tot de be bouwing van het gebied Heren grachtzy lsingel gewyzigd ontwerp-plan voor het gebied De Camp; ontwerp-bestemmingsplan (re constructieplan voor de noord zuid-verbinding nota omtrent het monumentenbe leid; tweede nota inzake het voetgan gersgebied in de binnenstad; tweede nota met betrekking tot het parkeervraagstuk. waarin ook het vraagstuk van parkeergarages zal worden behandeld; nota met betrekking tot het open baar vervoer; nota omtrent voortzetting van de koopavond; ontwerp-bestemmingsplan voor de oost-west-verbinding (Lange- gracht en omgeving); nota omtrent de inventarisatie van het oude woningbestand; nota's ivoorstellen) inzake de uit voering van voorzieningen tot ver betering van de woonomgeving en het leefmilieu in de oudere wyken.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3