EIDSCH mDAGBLAD (§ud SJUe -, PHNOMPENH BEDREIGD laringvlietdam in gebruik Miljoen schade ii felle brand in Vlaardingen Ook Alphen heeft wandelgebied LO PREMIES ZIEKTE KOSTEN 23 PCT. OMHOOG IN '72? vandaag LEIDSCH h DAGBLAD ipgericht I maart I860 MAANDAG 15 NOVEMBER 1971 No. 33556 (recteur: G Koopman DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wttte singe] 1, Leiden - Tel.: 25041, Redactie: 21507 hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst 120,65 per kwartaal (postabonnementen f23,05), f6,95 per cnaand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f0,30 Nabezorging tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur) HELLEVOETSLUIS (ANP) Koningin Juliana heeft inmorgen in een hal in Hellevoetsluis symbolisch de weg de dammen en het sluizencomplex in het Haringvliet, verbinding voor het verkeer tussen Voorne en Goeree, opend. Zij deed dat nadat minister dr. W. Drees van Verkeer en Wa- staat het woord had gevoerd en haar tot de openingscere- me had uitgenodigd. r. W. Drees verklaarde vanoch- dat de Haringvlietsluizen het Dtste civiele werk zijn, dat ooit land is uitgevoerd en één van grootste waterbouwkundige wer- ter wereld. Op 2 november 1970 de sluizen door de toenma- minister drs. J. A. Bakker van n Waterstaat in gebruik- eld. j er verder op, dat de slui- een krachtige bescherming bie- verzilting uit zee en steden bijv. Dordrecht beter tegen hoog er beschermen. Mede dank zij het leer bewolking Bilt verwacht van vanavond tot genavond tot zwaar bewolkt met voorna- jk in de middag plaatselijk regen tige tot krachtige wind uit zuid- tot west. temperaturen aan zee rond 9 den en in het binnenland onge- 5 graden, maxima morgen rond graden. (Opgemaakt om 12.40 urn:) op: 8.00 uur; onder: 16.48 uur. snop: 6.31 uur; onder: 15.30 uur. «water te Katwijk te 2.01 en uur laagwater te 10.13 en 22.24 I Haringvlietcomplex is het tot op ze kere hoogte mogelijk om de verdeling van de rivierinvloeden van Rijn en Maas te regelen. De ervaringen van dit eerste jaar noemde de bewinds man gunstig, de verziltende invloed van de zee is beperkt. Bestrijding van de zoutpenetratie uit zee zal voltooid zijn als de bo demverhoging van de Nieuwe Wa terweg zal zijn voltooid en als de Volkeraksluizen geen zout meer door laten. Dit laatste duurt nog tot de afsluiting van de Oosterschelde (1978). Hij noemde het Haringvliet complex dan ook van essentiële bete kenis voor het waterbeheer. In februari 1955 begon Rijkswater staat met de aanleg van een ringdijk in het Haringvliet, waarbinnen het spuisluizencomplex is gebouwd. Het complex,, dat ongeveer een km breed is, bestaat uit 17 uitwateringssluizen. In 1970 is met behulp van een kabel baan een verbinding tussen het com plex en Voorne tot stand gebracht. Tussen het complex en Goeree kwam ook een veel kortere dam, maar deze werd op de traditionele wijze gebouwd. In september 1970 was de dam, zoals de waterstaatsmensen het uitdrukten, waterdicht. Daarna is men begonnen over de dammen en het sluizencomplex een weg aan te leggen, die nu door de koningin is geopend. De totale kosten van dit werk heb ben 500 miljoen gulden bedragen. van politie WEERT De politie van Weert be stempelde vanmorgen de toestand van de 23-jarige E. M. nog als kri tiek. De Jongen moest het afgelopen weekeinde een spoedoperatie onder gaan. nadat hij vrijdagavond werd getroffen door een waarschuwings schot dat de politic op hem afvuurd- Bij een café in Weert ontstond vrijdagavond een vechtpartij tussen enkele agenten en vier mannen, na dat een ruit van het café was ge sneuveld. Een van de agenten voel de zich daarbij zo bedreigd dat hij een schot loste. De vier mannen vluchtten daarop, achterna gezeten door de politie. E.M. werd gepakt en overgebracht naar het bureau waar hij in elkaar zakte. Een ijlings gewaarschuwde arts constateerde dat de jongen was getroffen door een kogel. De kogel is dwars door de hals van de .iongen gegaan Een long werd doorboord en daarna verliet de ko gel aan de achterkant het lichaam. Sint Nicolaas is in de Leidse streek. Zaterdag kwam hy per boot in Leiden aan. Ook bezocht hij diverse andere plaatsen. Bur gemeester Vis van Leiden liet de Sint overstappen op zyn paard en hield toen de staf even vast. Mis schien dacht hy wel: „Als ik Sin terklaas was zou Leiden uit alle moeilijkheden zijn STADSPAGINA De Franse tv-omroepsters moeten het voor alles fyn houden PAGINA 5 ARP gaat confessionele samen werking onderzoeken PAGINA 15 Frankryk koopt Mirages terug PAGINA 17 En dan natuurlijk de maandagse portie sport. De moeiiykheden van Feyenoord. Ajax' benauwde triomf UVS' nederlaag bij Papendrecht. En veel ander sportnieuws uit stad en omstreken. Totaal zes pagina's. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 30 nov. 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor halt geld en noteer mij aansluitend als abonnet naam: adres: plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Leiden. Door tiet verschuiven van twee TL-balken, die het Deitateken vormen, verrichtte de Koningin vanochtend de officiële opening van de Haringvliet dam. Links minister Drees. UTRECHT (ANP) Hoewel nog niet precies valt vast te stellen hoe veel de premies voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering omhoog zul len gaan, houdt de Ziekenfondsraad nu al rekening met een gemiddelde stijging van 23,3 procent. In plaatsen waar de academische ziekenhuizen zijn zal de stijging aanzienlijk hoger uitvallen, elders kan ze iets geringer zyn. Een stijging met ruim 23 procent zou betekenen, dat de gemiddelde premie volgend jaar bijna f 59,- per betalende verzekerde per maand zal Volgens de ziekenfondsen valt ver der te verwachten, dat de uitgaven voor de AWBZ (dit jaar iets meer dan 1500 miljoen gulden) in 1972 de twee miljard zullen overschrijden, dat de ziekenfondspremie voor de verplichte verzekering van 7,7 op 8,2 procent zal worden gebracht en dat het rijk volgend jaar ruim 296 mil joen uit moet trekken voer 905.000 bejaarde verzekerden, terwijl de ver plichte verzekering daar nog eens 276 miljoen bij moet leggen. KANTOORINRICHTING N.V.CIEBA LEIDEN WILLEM BARENTSZSTRAAT 35•terrein„De Waard"«Tel. 01710-49044 Boskoop en Hazerswoude krijgen geen snuffelpalen HAZERSWOUDE De gemeente besturen van Boskoop en Hazers woude werken al geruime tijd samen om oplossingen te vinden voor de be strijding van de milieuvervuiling. Hierin zullen zij niet geholpen wor den door de provincie. Uit een nota van Gedeputeerde Staten over 't mi lieubeheer in de provincie staat ver meld, dat er geen metingen naar de luchtverontreiniging in het sierteelt centrum van Boskoop en Hazerswou de zullen worden verricht. (En dat juist nadat burgemeester Dyckmees- ter van Haarlemmermeer heeft ge zegd dat de kassen grotendeels ver antwoordelijk zijn voor de luchtver ontreiniging door de verwarming, red.). De provincie acht het dus kenne lijk niet urgent snuffelpalen voor S02 in Hazerswoude en Boskoop te plaat sen. Toch hadden wethouder Van den Dool en zijn Hazerswoudse collega Verweij bij de de provincie al eerder aangedrongen op de plaatsing van meetputten. Verweij heeft al te ken nen gegeven te zullen biyven stryden. De kwekeryen in het gebied van bei de gemeenten noemt hy veel te kwetsbaar om niet regelmatig op de hoogte te zyn van de mate van lucht verontreiniging. VLAARDINGEN Een fel uitslaan de brand in een der gebouwen van de NV Doggermaatschappij aan de noordzijde van de Koningin Wilhel- mina-haven in Vlaardingen heeft vannacht een schade van rond één miljoen gulden aangericht. Directeur ir. A.Hoogendijk schatte de schade aan gebouw en kostbare installaties op een half miljoen gul den, daarnaast gingen 5000 kistjes bokking, 10.000 emmertjes en 400 kanjtes haring (totaal ongeveer 70.000 stuks) verloren, .net een waarde van teminste 300.000 gulden. De brand brak om vijf uur van morgen uit. Toen de brandweer, met groot materieel, arriveerde, sloegen de vlammen al metershoog uit de linkervleugel van het oude pand. Het gehele vrieshuis, (koel cel, vriescel en vrlesbewaar- plaats, een van de modernst geou tilleerde van ons land) stond in lichterlaaie. Met 24 gewone en twee waterkanonstralen ging men de vuurzee te lijf: het was zaak om te voorkomen dat de naastliggende panden van de haringhajndel Sterk, niet eveneens een prooi van de gre tige vlammen zouden worden. Toen men die gebouwen onder controle had er. het vuur, dat zich inmiddels tot de hele zijvleugel had uitge breid. was gelokaliseerd, duurde het nog ruim een uur voordat het was bedwongen. Zowel de brandweer als de politie tastte vanmorgen nog in het duister over de oorzaak van d'e brand. De meest voor de hand liggende veron derstelling is kortsluiting. In sa menwerking met de recherche be gon de arbeidsinspectie vandaag een onderzoek. teuws Gisteravond te ruim 10 uren heeft een zekere L. R de O. getracht zich door ver wurging van het leven te be- rooven. De politie, spoed ter plaatse tegenwoordig, heefr hem zoveel mogelijk bij ken nis gebracht. Huiselijke twist moet daarvan de oorzaak zijn geweest. Haar men verneemt is de bekende chirurgijn Mezger wiens talrijke genezingen van rhumatiek en verstuikin gen door wrijving en kwjping algemeen bekend zijn uit Amsterdam ontboden naar Stokholm ter behandeling van den Kroonprins. Lausanne 13 Nov. Er ts een ontzettende brand te Ge- nève uitgebarsten. De Rue du Rhone is gedeeltelijk ver nield. Het hotel de la Conron- ne is verbrand. PHNOM PENH (Reuter. AFP, AP) De hoofdstad van Cambodja staat sinds vorige week onder sterk toene mende druk van pro-Sihanoek strijdkrachten, die gesteund worden door Noordvietnamese eenheden. Het vliegveld van Phnom Penh werd vandaag gesloten, nadat het voor de tweede achtereenvolgende dag onder zwaar raketvuur was komen te lig gen. De westkant van de stad was gisteren zevenmaal het doelwit van aanvallen. Bij de voorstad Toel Leap op elf kilometer afstand, werd de hele dag gevochten. Het afgelopen weekeinde leed het leger van de regering Lon Nol ander maal een zware nederlaag toen het stellingen bij Roemlong. 110 kilome ter van Phnom Penh moest ontrui men. De pro-Sihanoek troepen con troleren nu een sleutelpunt in de be langrijke verbindingsweg nummer 6. De fronttroepen van het leger van Lon Nol zijn daardoor van de hoofd macht afgesneden. De stad Roem long is vrywel geheel platgeschoten. De terugtocht kwam op een moment dat versterkingen op een afstand van ongeveer 100 meter van de buitenste rand van de stad waren genaderd. Zaterdag werden de kabelverbin dingen met Phnom Penh, nadat eni ge uren eerder Sihanoek-aanhnngers de zender in Kambaul vijftien kilo meter ten zuiden van de hoofdstad hadden vernietigd. De Amerikaanse luchtmacht zal zich in de komende zes maanden con centreren boven Laos en Cambod ja en een grootscheepse actie voeren om de Noordvietnamese aanvoerrou- tes te blokkeren. De campagne zal worden uitge voerd vanaf vijf Amerikaanse basis in Thailand en een of twee vlieg kampschepen van de zevende vloot in de Golf van Tonkin. Er zul len in Vietnam slechts drie superso nische squadrons jachtbommenwer pers overblijven, voornamelijk voor luchtdefensie. Zwaar gewond door schot ALPHEN AAN DEN RIJN De Van Mandersloostraat, de drukste winkelstraat in Al phens centrum, is voetgan gersgebied. Twee werklieden van de dienst gemeentewer ken hebben in de loop van de ochtend de borden, waarop een wandelaar met een kind staan afgebeeld aangebracht. Daaronder is een bord beves tigd waarop de tijden staan waarop het expeditieverkeer toegang tot de straat heeft. De afsluiting werd gadege slagen door enkele politie agenten. Een vertegenwoor diger van het college van B. en W. ontbrak En wat het verkeer betreft: het was erg rustig. Begrijpe lijk want bijna alle winkels zijn 's maandagsmorgens ge sloten. Een enkele aiitomobi- list, die de straat toch wilde inrijden, werd door een pos tende agent teruggestuurd De politie zal deze week slechts corrigerend optreden. Overtredersdie volgende week de straat proberen in te rijden, zullen warm wor den onthaald. (Foto Dijkman) Vliegveld voor de derde maal gesloten onder offensief

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1