RP-partijraad stemt n met 'eontactraacT Maasziekenhuis bouwde illegaal Boer wil pas op plaats maken na prijsverhoging Voordelig en lekker eten? wïnterpot f4.50 inclusief VVD'er Van Dijk wil parlementaire omroep }rof. Rothuizen wekt beroering Ton aan kleren s kinderen I li de dood ontsnapt Manuela De Groot gids uit Nederland kent city Londen op haar duimpje „GETUIGENIS NOODLOTTIG" Moord op matroos was vergissing VECHTPARTIJ TUSSEN TAXI CHAUFFEURS it* AMSTERDAM Een afzonderlijke parlementaire TV-omroep. die drie dagen per week telkens 20 minu ten over het werk van de Kamers bericht. Dit bepleit, ondanks vroegere afwijzing van het denkbeeld door partijraad en -vergadering van zijn partij, het WD-tweede-kamerlid drs. K. van Dijk. Deze liberale specialist voor radio- en tv-zaken zette zyn wens tijdens een congres over garan ties voor de vrije meningsuiting, be legd door de afdeling Amsterdam van de WD. Bij het publiek leven veelal volsla gen misvattingen over de eigenaar digheden van het parlementaire werk, aldus drs. Van Dijk. Een par lementaire omroep, die veel objectie ver moet zijn dan „Hilversum-Bus- sum" doorgaans is. zou daardoor tot een werkelijke vrije meningsuiting kunnen bijdragen. Het huidig systeem van uitzendin gen i via radio en tv) van de politieke partijen acht hij nutteloos: de par tijen hebben te weinig geld en de continuïteit der uitzendingen is veel te gering om enige invloed te hebben op een toch al weinig belangstellend pubriek. Volgens de heer Van Dijk zou een parlementaire omroep moeten ressor teren onder het presidum van de Tweede Kamer, dat een sleutel voor de verdeling van de zendtijd opstelt. ..Daardoor zou het mogelijk worden, dat ook de WD bijvoorbeeld zes a zeven minuten per week aan bod komt. Op het probleem van de financie ring van een parlementaire omroep en op de vraag waar voor de drie programma's per week een uur zend tijd vandaan zou moeten worden ge haald. ging het tweede-kamerlid niet in. Vraag naar de Voor slechts een heerlijke, Hollandse maaltijd. Bij de meeste stations restaurants. -y voordelig V V»/ uit met NS iAÖ 15 NOVEMBER 1971 ILLE (ANP) De partijraad van de Anti-Revolutio- •artij heeft zijn instemming betuigd met het deelnemen partij aan de contactraad van de drie christelijke par- die zich gaat bezinnen op mogelijke samen werkings van KVP. CHU en ARP. tegelijkertijd zal binnen de ARP het gesprek op gang gebracht over de probleemstelling en over de funda- |e zaken, om uit te maken waarover het precies moet overleg van de drie partijen. De politie in Den Bosch heeft zaterdag voor een ton aan gesto len kleren aangetroffen in de wo ning van een vrouw die in een TiVburgs warenhuis bij diefstal van een jurk was betrapt. Waar om zij de diefstallen pleegde, is nog niet duidelijk. Zij had de kleren, die volgens haar bekente nis de afgelopen vier jaar in wa renhuizen te Eindhoven, Tilburg, Den Bosch en Utrecht waren ge stolen, niet verkocht of weggege ven. I Na haar arrestatie is de vrouw, de 39-jarige H. van E. op het po- I litiebureau ingesloten. zaterdag, in Zwolle ge- zei ARP-voor- A. Veerman in zijn slot- at de partij niet voor vol eiten zal mogen worden ge- )e onderwerpen van het ge- de contactraad dienen vol- n doorlopend bij de partij e zijn. zodat de uiteindelijke tsbepalingen door de gehele ragen kunnen worden, srman zei niets te voelen fasering, zoals de ARJOS, evolutionaire Jongerenorga- (oorstelde. Dat wil zeggen rleg in de partij en daarna gesprek in de contactraad. jrake moeten zijn van een iering''. aldus dr. Veerman, met elkaar eerst moeten ver de fundamentele zaken, weten wat we met elkaar Geen kwaad woord todrik Colijn, de man die tor-oorlogse kabinetten leid- voor Biesheuvel de laatste utionaire minister-presi- kan men in AR-party kring kwaad woord velen. Op de ontstond grote beroering, fampense hoogleraar G. Th. zich veroorloofde te zeg de herinnering aan Drees ANP) Zes kinde- iterdagmorgen in Zierikzee - ld ontsnapt toen brand uit- h m zolderkamertje waar zij wr snel ingrijpen van bu- mdweer konden de kinde oud ers niet thuis waren, rook staande huis worden T an de brand is ver een straalkacheltje dat .lii lekens aan stond. een verbrand bed was er de. De kamer, die op de lieping lag. had geen an- itweg dan de huistrap. p vrouw Zwarte Panter doorzeefde lijk van vrouw, dat een week .gele voorstad van Los Angeles iden is geïdentificeerd als M Sandra Pratt, echtgenote Pratt, een van de leiden- van de Zwarte Panterbe- t vrouw was acht maan- (hij bedoelde de vroegere PvdA-pre- mier) langer onder ons zal voort leven dan die aan Colijn. „En dat niet zonder reden". Rothuizen plaatste zijn opmerking in een verhaal over christelijke poli tiek. Met enkele voorbeelden gaf hij aan, dat het in sommige staten christelijk heet toe te gaan, terwijl de werkelijkheid anders is. Hij noem de Spanje, Griekenland en Zuid- Af rika. „En", zei Rothuizen, „het zijn niet de leidslieden geweest van de christelijke CDU, die Duitsland een overtuigender aangezicht gege ven hebben temidden der volkeren: het waren de socialisten Heinemann en Brandt Sussen De fractieleider in de Tweede Ka mer, mr. W. Aantjes, moest de ge moederen sussen. Hij vreesde, dat de discussie over het „uitgangspunt van ons politiek handelen" zou afglijden naar het onderwerp „Colijn". Aantjes vond de opmerking van Rothuizen ook een .uitglijder". Aantjes: „Als ik het over Colijn heb, heb ik het over mijzelf". Hy wilde aangeven, dat men door Colijn af te vallen, de ARP zelf raakt. Rothuizen slikte zijn opmerking over Biesheuvels voorganger later in, maar kon toch niet nalaten, met een verwijzing naar Colijn, een gezegde te citeren uit het Duitsland van en kele jaren geleden: „Je kunt nog eerder iets misprijzends zeggen over de Heilige Drieeenheid, dan over Adenauer, zelfs bij kerkelijke men sen". - Behalve met zijn Colijn-uitlating had prof. Rothuizen de vergaderende anti-revolutionairen ook geschokt met de mededeling, dat hij bij de provinciale verkiezingen in 1970 op het PAK (een progressieve combina tie) had gestemd in Overijssel. Hij motiveerde dit met: „In het milieu beheer staat de schepping op het spel. Het is eenvoudig een schande dat het pleidooi voor de schepping in Nederland door de confessionele partijen wordt overgelaten aan de anderen." Uitgangspunt De prikkelende opmerkingen van Rothuizen brachten de partijraad niet tot andere gedachten: de ARP moest een partij-met-de-bijbel bly- ven en als KVP en CHU de ARP *- een nieuw algemeen-christelijke par ty willen hebben, dan moet die par tij het woord van God als uitgangs punt accepteren. Vandaar dat. op voorstel van de jongerenorganisatie ARJOS, werd besloten de AR-kamer- centrales in den lande te vragen be- zinningsconferenties te organiseren in het komende halfjaar. De ARJOS is een week geleden bewust buiten federatief verband van christen-democratische Jongeren ge bleven. dat door de jongeren van KVP en CHU .is gesticht. LONDEN Manuela de Groot, vele Nederlanders zullen haar heb ben ontmoet in Londen zonder te weten dat ze werden rondgeleid door de enige Nederlandse gids in de swinging city. Behalve dat is ze ook nog een van de Jongsten tussen de ruim 600 gidsen die het cultuur en vermaakzoekend toeristenvolke door de Britse hoofdstad leidden. Manuela is met haar vieren twintig jaar een reislustig meisje te noemen. Zij studeerde een tijdje in Frankrijk en daarna in Israël. Toen wilde ze naar Amerika om zich daar in de journalistiek te storten. Maar haar vader was daar tegen en zei dat ze maar naar Engeland moest gaan. Dat was niet zo ver. Via een advertentie werd zij reis- ieidster voor Italië, Oostenrijk en Zwitserland. Dat deed ze een jaar. Ook trok ze met groepen Britten naar de „wonderful tulips" in haar vaderland. Door haar werk in de toeristenin dustrie hoorde zij dat de British Touring Axxocation en de London Tourist Board een aantal gidsen voor Londen wilde aantrekken. Ze solliciteerde tezamen met 3000 anderen. Haar kansen leken erg ge ring. Temeer daar de toeristenorga nisaties niet zo erg gesteld zijn op Jonge meisjes. Door het talenexa men kwam zij met vlag en wimpel. Ze spreekt naast haar moedertaal uitstekend Frans, Duits, Engels en Hebreeuws. Met enig handen en voe tenwerk kan zij ook Italianen weg wijs maken. Ze zegt: „Na de talentest bleven er vijfhonderd kandidaten over. We moesten toen nog een test doen over geschiedenis en zo en toen ble ven er nog maar 65 over. Met die 65 gingen we een loodzware cursus volgen. Alles, maar dan ook alles moesten we weten over het land. En niet zo oppervlakkig, want de mogelijkheid dat een toerist méér wil weten dan alleen het bouwjaar van de Tower zit er iedere dag in. I Ook bijvoorbeeld hoe het land poli- tiek werkt, hoe de Britten leven, enzovoort enzovoort. Daarna examen. Wij werden in een bus gezet, die kris-kras door Lon- den reed. Achterin zaten de exami natoren. Je moest blijven praten UTRECHT (ANP) De minister van Volksgezondheid, dr. L. Stuyt, heeft het bestuur van het Maaszie kenhuis in Boxmeer op de vingers ge tikt omdat het ziekenhuis is uitge breid zonder dat daarbij de gebrui kelijke meldings- en goedkeurings procedure is gevolgd. Blijkens een publikatie van het ge meenschappelijk overleg van zieken fondsorganisaties is de minister al leen bereid het in gebruik nemen van drie van de in totaal zeven verdie pingen van de nieuwe vleugel goed te keuren. Een vierde verdieping, die al in gebruik was, mag niet in de zie kenhuisexploitatie worden meege nomen. De drie bovenste bouwlagen, die alleen nog in ruwbouw zijn uitge voerd, mogen niet als ziekenhuisaf delingen dienst gaan doen. De minister heeft het ziekenhuis- ook al reed Je een kwartier door J een buurt waar niets over te vertel- len was .Er slaagden er maar der- I tig. Het is erg fijn om met landgenoten I door de city te trekken. Lastig? Ach. je hebt lastige Hollanders 1 maar niet meer of minder dan las- tige Amerikanen of Schotten. Alleen is het mij wel opgevallen dat Engeland niet populair is bij de Nederlanders. Goed, het eten is niet zoals bij moeder thuis, en men denkt ook nog steeds dat het een I stijf volk is. En het weer, daar blij - ven ook veel mensen voor weg. Maar het is een prachtig land met een rijke historie. Het is een fijne bruisende, levende stad Kijk des avonds om een uur of elf maar eens op Trafalger Square, dan lo pen de mensen rijen dik over de trottoirs. De talloze eethuisjes zijn I open. Zo'n stad leeft dan nog volop. Kom daar in Nederland eens om. Ik kan wel zeggen dat ik Londen ken „on the back of my hand". Het is zalig werk. Je komt met allerlei mensen in aanraking. Amerikanen 1 die vijftien jaar hebben gespaard i om een de-luxe-tour door Europa te I maken. Verleden week zat er een Amerikaanse dame tussen de groep die aan het einde van de trip vroeg waar nou de Eifeltoren stond. Dat zijn onthutsende ervaringen. AMSTERDAM (ANP) De na jaarszitting van de hervormde sy node. die deze week wordt gehouden en als één van de belangrijkste na 1945 wordt beschouwd, is zaterdag ook ter sprake gekomen op de Lu therse synode die in Amsterdam vergaderde. In de discussie werd opgemerkt, dat de wijze, waarop in de Ned. Herv. Kerk de polarisatie aan de orde werd gesteld in het bekende „Getuigenis", noodlottig was. Zo worden er dingen tegenover elkaar gesteld, die niet te genover elkaar behoren te staan. Dr. J. Kooiman, meende dat er in het „Getuigenis" in de Hervormde Kerk elementen meespeelden die in de Lutherse Kerk niet leefden. In de discussie werd verder nog gezegd, dat het misschien mogelijk zou zijn om aan de Hervormde Kerk te laten zien dat deze polarisatie zich zo niet be hoeft te voltrekken, maar dat de Lu therse Kerk dat dan wel heel goed voor moest bereiden. Een ander punt was de steun van de Lutherse Kerk aan het program ma van de Wereldraad van Kerken ter bestrijding van het racisme. De synode stond voor de keus haar bij drage te geven aan de Lutherse We reldfederatie of aan de Wereldraad van Kerken. De Lutherse Wereldfe deratie oefent controle uit op de ge geven bedragen. Toch besloot de sy node met op twee na algemene stem men dat men zijn bijdrage zou geven aan de Wereldraad van Kerken. Nieuwe uitgaven De gevangene van de seks. door Norman Mailer. Uitg.: Hollandia, Baarn. Schaduwen op de sterren, door Pe ter Kolosimo. Uitg.: Hollandia, Baarn. De beste spionageverhalen ooit ge schreven. Verzameld door Allen Dul les (.Hollandia). bestuur verder geschreven, dat de vaste lasten die uit de gedane inves teringen voortvloeien niet in het ver- pleegtarief van het ziekenhuis zullen mogen worden opgenomen. Hij heeft het bestuur in overweging gegeven, over de nu ontstane situatie overleg te plegen met de provinciale autori teiten die in het kader van de wet ziekenhuisvoorzieningen zijn gelast met de opstelling van het Provinciale ziekenhuisplan BELFAST (EFE) De Nederland se matroos René Heemskerk, is by vergissing doodgeschoten. De daders hebben hem aangezien voor een Brit se militair, aldus een melding van de politie in Belfast. De 18-jarige jongen die matroos was op het vrachtschip "Waardrecht", werd vrijdag in de wachtkamer van een tandarts dood geschoten door twee jonge mannen, die met automatische geweren gewa pend waren. Hij is het eerste buiten landse slachtoffer van de onlusten in Noord-Ierland. Na de moord sloten de daders de tandarts en de overige wachtende pa tiënten op en namen de vlucht. De ambassadeur van Ierland in Ne derland, dr. Eoin Mac-White, heeft zaterdagmorgen uitdrukking gegeven aan het leedwezen van zijn regering over deze terreurdaad. "Dit is een uiterst immorele daad. Er moet hier sprake zyn van een persoonsverwis seling. Ik ben zeer geschokt", aldus dr. MacWhite. DORDRECHT (ANP) Zaterdag middag is in Dordrecht een aantal stakende en werkwillge taxichauf feurs met elkaar slaags geraakt. Bij het gevecht werden ijzeren staven en ploertendooers gebruikt. Twee sta kers liepen verwondingen op. De po litie heeft drie mannen aangehouden. Sinds vrijdag staken in Dordrecht 38 taxichauffeurs. Vier Dordtse taxi chauffeurs hadden zaterdagmiddag bij een in vals route voor verkeer uit de richting Rotterdam en Breda post gevat om te verhinderen, dat taxi's uit andere plaatsen Dordrecht zou den binnenrijden. Toen een taxi uit Zwyndrecht na derde, poogde men vergeefs de wa gen te laten stoppen. De Dordtse taxichauffeurs zetten de achtervol ging in en konden de taxi op de Dokweg tot stoppen dwingen. Er ontstond een gevecht van vier tegen vier man, waarbij de Dordrechters het onderspit dolven Eén van hen liep een hoofdwond op, een ander brak zijn rechteronderarm. DEN HAAG (ANP) Boer en tuinder willen, ter bestrijding van de inflatie, met hun reële inkomen best een pas op de plaats maken, maar dan op de plaats waar zij zouden moeten staan en niet op de meest achterlijke plaats van de laatste jaren Deze voorwaardelijke bereidver klaring legde de voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouwco- mité KNLC, ir. C. S. Knottnerus, vanmiddag af in de algemene ver gadering van zijn organisatie ln Scheveningen. Uit cijfers van de Europese com missie blijkt volgens hem, dat de landbouwprijzen de laatste vier jaren in totaal met ongeveer 14 procent hadden moeten worden verhoogd. In plaats daarvan zijn ze drie jaar lang bevroren geweest en pas het afgelo pen voorjaar met twee drie procent verhoogd. Er is dus beslist geen te genstrijdigheid tussen de vraag naar prijsverhogingen, die het EEG-boe- rensamenwerkingsorgaan COPA in Brussel heeft gedeponeerd, en het aanbod der Nederlandse boeren om op gelijke basis met andere bedrijfs groepen aan de inflatiebestrijding mee te werken. De ministers van Landbouw scher men nu druk met valutamoeilijkhe den om prijsbeslissingen tegen te houden. Ook minister Lardinois hoewel bereid eventueel in Januari zijn houding te herzien wil. ter- wille van het behoud van de vrije markt voor land- en tuinbouwpro- dukten. de monetaire aanpak voor de prijzen uit laten gaan. Maar, aldus ir. Knottnerus, een situatie waarm niets gebeurt omdat men het niet met elkaar eens kan worden, leidt onher roepelijk tot optreden van de natio nale regeringen, en daarmee is die vrije markt dan verdwenen. Ook het Landbouwschap wil die vrije markt behouden, maar niet ten koste van de achteruitgang in Inko mens van grote groepen in onze land -en tuinbouw. Vandaar dat het prijsaanpassing primair stelt. Ir. Knotterus zag geen redenen om de prijsverhoging in de verschillen de EEG-landen verschillend te doen zijn, iets waaraan de EEG-minister- raad blijkbaar denkt.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15