jijn Russen bereid om over MBFR te praten jandhi Iroevig aar huis lid OAS rosio reist wel heen en weer maar niet naar Moskou p inel uw Ijjd mee (ja naar de nmbf OOK VOOR EEN PERSOONLIJKE LENING IRA belet wraak van vrouwen Vuurgevecht in Peruaans mijnclorp in vogelvlucht in vogelvlucht Vergissing in Vietnam eist 8 mensenlevens Castro: Cuba geen méér werk in minder tijd gDAO 13 NOVEMBER 1971LEIDSCH DAGBLADPAGINA 9 ;L De wederzijdse even- vermindering van strijd- 5htën (volgens Engelse initialen genoemd), het stokpaard de NAVO in een tijdperk van Rijdende ontspanning tus- Oost en West, lijkt vooralsnog i onderwerp waarover de Rus- zlch erg druk maken. Tot te- stelltog van de NAVO-experts W zij althans tot nu toe op enkele wijze laten blijken be itelling te koesteren voor een bezoek van de Italiaanse ex- taris-generaal van de Noord- ntische Verdragsorganisatie lbo Brosio. Deze werd onlangs st met de delicate taak om na- s 14 van de 15 NAVO-landen nkrjjk doet niet mee) te gaan fzoeken in hoeverre de Sow- Inie werkelijk van plan is over lenvermindering in Centraal- opa te gaan onderhandelen. osto reist echter momenteel niet verder heen en weer dan n zijn flat in Turijn en werk ten in het riante histo- eEgmondpaleis in Brussel. Bussen hebben vanzelfspre- een zeer gunstige uitgangs- Zij weten dat de NAVO r toenemende druk staat vtan 't uitzicht dat de Verenigde Sta- hun Europese troepenbestand verminderen. Zij beseffen dat de diepere inhoud van de term „wederzijdse evenwichtige vermindering" nooit zo kan worden gepreciseerd dat hun militaire overwicht zal verdwijnen. Door Henk Kolb Ook in het Kremlin geeft men er zich voorts rekening van dat in West-Europa de defensiebereidheid in een volgens NAVO-specialisten onrustbarend tempo vermindert. Met welgevallen zullen de Russi sche militaire deskundigen dan ook in de Jongste dagen de kaarten van Noord-Europa nog eens voor de dag hebben gehaald om te becijfe ren wat het waarschijnlijke verlies van bases op IJsland voor het NAVO-verdedigingssysteem bete kent. Jarenlang is van Westerse mili taire zijde geklaagd over de kwets bare zuidflank van de NAVO, maar helaas is de situatie in de Middel landse Zee thans minder onrust barend dan die in het noorden dreigt te worden. Gebrekkige middelen De NAVO beseft terdege dat zij met dure, doch onmiskenbaar ge brekkige middelen moet oproeien tegen de politieke stroomver snellingen en het prestigeverlies die nu eenmaal onvermijdelijk zijn als er zichtbare incongruentie ont staat tussen het welbehagen van politieke ontspanning en een voort durende oproep tot versterking van een kostbare maar schijnbaar steeds minder zinvolle defensie. Dit leidt op het nationale vlak tot politieke situaties als bijvoor beeld ha Denemarken waar een marginaal regerend links kabinet vermindering van de defensie-in spanning suggereert teneinde daarmee eventueel zijn man daat in een binnenlandse crisis de situatie te verstevigen. Helaas echter is het ook vandaag de dag nog zo dat de internationa le politiek slechts tussen machts blokken kan worden bedreven. Voor beide partijen wordt die even interessant wanneer wederzijds de overtuiging bestaat dat een mili taire confrontatie als uiterste con sequentie van meningsverschillen, zich evenzeer tegen het eigen land richt als tegen de vijand. De NAVO minus Frankrijk hecht zoveel betekenis aan MBFR op zo kort mogelijke termijn, omdat daarmee tijd valt te winnen voor dat bijvoorbeeld een economische crisis andere prioriteiten bij de be steding van nationale budgetten gaat voorschrijven dan deskundi gen in verband met de staat van de Westerse verdediging verant woord achten. Niet alleen in Euro pa, maar ook in de Verenigde Sta ten. Kortom de NAVO heeft niet zo heel veel meer aan te bieden dan haar verlangen vóór alles de vrede te handhaven tegen zo gering mo gelijke kosten. In Brussel doet inmiddels een be langwekkend verhaal de ronde dat fantastisch klinkt maar niet persé onwaar behoeft te zijn. De Russen, zo zegt dit gerucht, willen eigen lijk helemaal geen onderhandelin gen met de 14 NAVO-landen, om dat zij daarbij niets hebben te winnen. De Europese Veiligheids conferentie daarentegen kan het Oostblok politieke en economische voordelen van veel groter belang verschaffen. Daarom hebben de Russen doel bewust de Belgische regering wil len belemmeren in haar schijn baar puur formele taak om na mens de 14 NAVO-landen voor Manlio Brosio diplomatiek d«e weg naar Moskou te effenen. Het Kremlin immers kon hem nauwe lijks meer weigeren nadat het zo duidelijk scheen te zijn ingegaan op het visje dat de NAVO, ironisch genoeg tijdens een vergadering op het nu rebellerend IJsland, had uitgeworpen. De Russen zouden daarop hun spionagedienst opdracht hebben gegeven een lid van hun handels missie in België te laten overlopen met gegevens op zak die er na de affaire-Lialin in Londen wel toe moesten leiden dat ook België een flink aantal Russen zou uitwijzen. Op deze wijze zou de onvermijde lijke verkoeling van de relaties tussen Brussel en Moskou de Bel gische ambassadeur in Moskou tot de op één na slechtste NAVO-bood- schapper maken, wiens onder neming met voorlopig stilzwijgen kon worden afgedaan. Fantastisch? Het ziet er in elk geval naar uit dat het klimaat steeds slechter wordt voor de ver vuiling van de kennelijke ambitie van mr. Joseph Luns, thans secre taris-generaal van de verdragsor ganisatie, om het door hem van dag tot dag beheerde defensie-in stituut om te vormen tot een be langrijk instrument in de verhou ding tussen Oost en West. De gesprekken tussen Pompidou en Brezjnew in Parijs zullen aan de Franse afkeer van de bespre kingen over vermindering van troepen in Centraal-Europa nie* zijn voorbij gegaan. Sommige zegs lieden willen zelfs weten dat Pom pidou zou hebben beloofd het Rus sische streven naar een veiligheids conferentie te zullen steunen in ruil voor Moskous stilzwijgen over de in Parijs verafschuwde MBFR. En zeker is dat nu ook in Duitse politieke kringen het idee veld begint te winnen dat bespre kingen over strijdkrachtenreductie bijeen veiligheidsconferentie thuis horen. Inmiddels vergaderen de EEG- ministers over de houding van de gemeenschappelijke markt bij zo'n veiligheidsconferentie en wordt het steeds meer waarschijnlijk dat de aanstaande vergroting van de Ge meenschap ook voor de internatio nale organisaties van de Europese verdediging consequenties zal heb ben. Niet slechts in Frankrijk maar ook onder Nederlanders, Engelsen en Italianen begint men zich in ernst af te vragen of de NAVO zich niet eerder zou moeten be kommeren om het verstevigen van de al eerder genoemde defensiebe reidheid in Europa in plaats van te spreken over troepenverminde ring terwijl zij zelf voortdurend documenten rondstuurt waaruit moet blijken hoezeer de Sowjet- Unie zich militair blijft versterken. Daaruit vloeit noodzakelijkerwijs voort dat het verschil in militair potentieel tussen de NAVO en Rus land nog steeds toeneemt. Blokvorming In de NAVO blijft de nog altijd onofficiële Eurogroep van Europe se NAVO-landen aan beteke nis winnen. Ook daar tekent zich een neiging tot blokvorming af binnen een organisatie die zich gaarne als hecht geheel pre senteert, maar dat kennelijk niet altijd kan waarmaken. Op 9 en 10 december komen in Brussel de NAVO-ministers van Buitenlandse Zaken bijeen. Zij moeten (bij waarschijnlijke onstentenis van vooruitgang op het punt van de strijdkrachtenvermin dering) vooral uitmaken of de kwestie-BerliJn ver genoeg la ge vorderd om de voorbereiding van een Europese veiligheidsconferen tie te bevorderen, maar kort voor dien vergadert ook de Westeurope- se Unie in de Belgische hoofdstad (van 29 november tot 2 december). Op die bijeenkomst komen rappor ten aan de orde over de toekomst van de Westerse verdediging en de organisatie van de conferentie over de rationalisering van de Europese defensie. Het valt nog niet erg te voorzien hoe al deze politieke raderen be hoorlijk gesynchroniseerd tege lijkertijd aan het draaien kunnen worden gebracht. (Reuter, AP, DPA, AFP) er Indira Ghandi heeft haar ekse rondreis langs westelijke teden beëindigd en is pessimis- laar Nieuw Delhi teruggekeerd lals zij het zei, zich te gaan louden met de "grimmige tra- de grenzen van India, een vraag of haar reis heeft bij en aan een voorkomen van een met Pakistan, zei mevrouw 1 "de toestand is niet afhan- van myn reis maar van wat er et ogenblik gebeurt aan de Terwijl zij sprak kwam uit de hoofdstad het bericht dat Delartillerie het vuur had ge- een Pakistaans toestel dat ichtruim boven Kasjmier was igevlogen. nier Ghandi zei nog steeds, be- zjjn tot een ontmoeting met ent Jachja Chan om de span- tussen hun landen te bespreken, zjj sloot elk gesprek over de toe- in Oost-Pakistan uit. Zij zag ans op een overeenkomst zoals Tasjkent is gesloten be nde Kasjmier. e premier sprak voort- ie over Bangla Desj en zei zulks te doen omdat de inwo- ook niet spreken over Oost- an"., lenvraag of India Oost-Pakis- ls onafhankelijke staat diplo matiek zal herkennen, zei mevrouw Ghandi: "Wij zullen deze kwestie nu overwegen. Het is een vraag of dit de situatie zal helpen oplossen of niet". Het volk van Pakistan moet beslis sen of een politieke oplossing Oost en West-Pakistan verenigd zal hou den. "Maar met de bitterheid en haat als gevolg van de gruwelen die het Pakistaanse leger heeft bedreven, lijkt eenheid tamelijk twijfelachtig", Mevrouw Ghandi ontkende haar reis langs Westelijke, hoofdsteden te hebben gemaakt omdat zij een oorlog met Pakistan als onvermijdelijk be schouwt en steun wilde hebben voor India. Zij uitte zich gelukkig met de belofte van de Bondskanselier Willy Brandt die heeft toegezegd een brief aan generaal Jachja Chan te zullen schrijven. De Westduitse bondskanselier heeft inmiddels verklaard niet te willen be middelen in het geschil tussen India en Pakistan. De brief, die hij aan de Pakistaanse president heeft geschre ven, is ook geen "oproep". De Westduitse regeringswoordvoer der Conrad Ahlers, zei dit in een reactie op eerdere berichten, volgens welke Brandt zou willen bemiddelen tussen India en Pakistan. De brief 'aan Jachja Chan, zo verduidelijkte Ahlers, is een antwoord op een schrij ven van de Pakistaanse president dat vorige week in Bonn is ontvangen. ADVERTENTIE leder mens staat wel eens voor onverwachte uitgaven. Oplossing? Een persoonlijke lening bij de NMB. Dat gaat zonder veel pape rassen of plichtplegingen. U leent bijvoorbeeld 2000,U lost af 18 X ƒ131,16. Of 3500,— en u lost af24x 173,71. Rente en kosten zijn daar al bij inbegrepen. Stap everi naar de NMB. Binnen enkele dagen is alles voor elkaar. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! BELFAST (AP) Het Ierse Re publikeinse Leger (IRA) heeft voor komen dat een meisje dat zich met Britse soldaten had ingelaten werd kaalgeschoren en met beer inge smeerd. Het meisje zou het viex-de slacht offer zijn geweest van de geheimzin nige „vrouwenwraakgroep" die ope reert in de r.k. wijken van Noord- Ier land's tweede stad Londonderry. Het meisje, wier naam niet bekend gemaakt werd, werd door een groep gemaskerde vrouwen uit haar huis gehaald en in een auto meegevoerd. Een eenheid van de IRA kwam ech ter tussenbeide voordat de 'vrouwen- wraakgi-oep' haar voornemen kon uit voeren. Volgens ooggetuigen bracht de IRA het meisje weer thuis. Het Ierse Republikeinse Leger heeft al eerder wraakacties tegen vrouwen die zich inlaten met Britse militairen, veroordeeld. Op de marinescheepswerf in Philadelphia passen de technici een geheel nieuwe methode toe om de schepen in de mottenballen te leggen. Zoals een dezer dagen getoond werd, kost een met lucht opgeblazen huls over het gehele schip heel wat minder werk als de bedekking van elk onderdeel afzonderlijk. LIMA (AP) In een vuurgevecht tussen de politie en stakende mijn werkers van de Amerikaanse Cerro de Pasco Corp. zijn vijf personen gedood en 18 gewond, aldus het Pe ruaanse ministei-ie van Biixnenlandse Zaken. Het gevecht ontbrandde toen de politie woensdag het kantoor van een vakvereniging in het mijndorp Cobriza bestormde. In dat kantoor bevonden zich twee topfunctionaris sen van de mijnbouwmaatschappij, die al zes dagen als gijzelaars wer den vastgehouden. Een der gijzelaars Daniel Bronkhorst. Beide gijzelaars waren volgens het ministerie mis handeld. De vijf doden waren stakers. Ge wond werden tien stakers en acht manschappen van de Guardia Civil. Van drie der politiemannen is de was de Nederlandse geoloog I toestand zeer ernstig. Het zojuist begonnen bezoek van de Cubaanse pi-emier Fidel Castro aan Chili betekent niet alleen rechtstreeks contact tussen de leiders van de twee enige „marxistische" staten in Latijns-Amerika, maar ook een eerste stap bij het dooi-breken van Cuba's isolement. Men hei*innert zich, dat Castro bijna dertien jaar geledeix, in Januari 1959, erin slaagde na een langdurige guerrilla de macht over te nemen. Toen hij er daarna toe overging vierhonderd goeddeels Ame rikaanse ondernemingen op het ei land te nationaliseren, droeg dit er allei-minst toe bij de sympathie van Washington voor zijn regime te ver groten. Later, in oktober 1962, volgde bovendien de "Cuba-crisis", toen de Verenigde Staten, destijds geleid door president Kennedy, zich krachtig verzetten tegen verdere vestigiixg van Sowjetrussische raket-installaties op het suiker-eiland. In ruil voor het opheffen van een paar steunpunten in Turkije verkreeg Kennedy van Chroesjtsjow het terugtrekken van de raketten en van het grootste deel van de op Cuba gelegerde zeventiendui zend Sowjetnxssische militairen. Eni ge jaren later verbraken de ledeh van de Organisatie van Latijnsameii- kaanse staten (OAS) op aandringen van de V.S. de diplomatieke betrek kingen met Cuba, wat in de pi-aktijk In sterke mate bijdroeg toe het eco nomisch isolement. Maar niet alleen met Washington en de OAS-landen kreeg Castro het aan de stok, ook met het Kremlin heeft hij enige ma len moeilijkheden gehad, eerst door (voorbijgaand) naar Peking te lon ken. vervolgens door hulp aan de re volutionaire bewegingen in Latijns- amei-ikaanse landen. Moskou heeft namelijk steeds vastgehouden aan zijn steun voor de orthodox-communisti sche paitijen in die landen en be- titeldë de guerilla als „anti-marx istisch". Het was intxxssen vooral de economische boycot, diehet regime van Castro moeilijke jaren heeft be zorgd. Nog altijd leeft de bevolking in armelijke omstandigheden en de Cubaanse schulden aan Oosteuropese landen belopen vele miljai-den. Mei-k- waardig was echter dat Cuba in de afgelopen jaren behalve van commu nistische staten ook bijstand kreeg vanSpanje, dat, in ruil voor de levei-iixg van maohinei-ieën, de beste klant voor Havanna-tabak is en als derde prijkt op de lijst van afnemers van Cubaanse suiker, na de Sowjet- Unie en Japan. Maar in de laatste tijd zijn die Spaans-Cubaanse han delsbetrekkingen er allerminst op vooruitgegaaix. Castro toonde zich namelijk een slechte betaler, reden voor Madrid om op betaling in de viezen aan te dringen. Castro's mi nister van Buitenlandse Zaken ba gatelliseerde deze kwestie als „een klein meningsverschil" en onder streepte dat „het niet alleen de ge meenschappelijke taal is die ons ver bindt". In elk geval is nu toch be sloten, dat de Cubaanse onder-minis ter van Handel eind november naar Madrid zal reizen om daar, aan het hoofd van een delegatie, met de Spanjaarden over de economische problemen tussen beide landen te spreken. Voegt men deze kans op re paratie van de relaties met het anti communistische bewind in Madrid bij het huidige bezoek van Castro aan Chili's president Allende, dan lijkt het erop, dat Fidel Castro zich in spant de buitenlandse betrekkingen zoveel mogelijk te versterken. Waar- i mee hij niet alleen zijn binnenlandse aanzien kan herstellen, maar moge lijk ook de economische omstandig heden van de bevolking kan verbe teren. Wat nu Chili aangaat op 4 novem ber j.l. was het juist een jaar ge leden, dat president Allende daar aan het bewind kwam. Niet zoals Castro met militaire middelen, maar door verkiezingen met steun van de christen-democraten. Evenals zijn huidige bezoeker werd ook hij be dreigd door isolement. Maar reizen naar Argentinië, Colombia, Ecuador en Peru, alsmede een tegenbezoek van de Argentijnse president Lanus- se verhoogden zijn prestige zowel naar binnen als naar buiten. Overi gens heeft ook Allende het op deze beide fronten niet gemakkelijk. Met Amerika ligt hij overhoop door de nationalisering van de grote koper mijnen Anaconda en Kennecott, waarvoor hfj geen enkele vergoeding wenst te betalen. Volgens zijn be- rekeixingen hebben de Amerikanen In de loop der jaren zóveel winst op de koperwinning gemaakt, dat zij eigenlijk nog bij Chili in het krijt jouden staan. Tegelijkertijd moet Ellende in eigen land niet alleen rekening houden met het verzet van le rijke bovenlaag tegen zijn maat regelen, maar heeft hij ook te ma ken met de linkervleugel van socia listen en vooral communisten, die allerminst tevreden zijn over de naar hun mening nog veel te gematigde politiek van de marxistische presi dent. De „Neue Ziircher Zeitung" stelde dezer dagen een „vergiftiging van de politieke atmosfeer" vast ten gevolge van een reeks politieke moorden en andere misdaden van de kant van ultra-links. Ook Allende beseft terdege, dat zijn positie ter dege bedreigd wordt door linkse fana tici, wie hij evenwel op duidelijke wijze de oorlog heeft aangezegd. In een rede voor hoge staatsambtena ren sprak hij over „ïxamaak-revo- lutionairen". Maar namaak of niet, hun doel is duidelijk: zij pogen een breuk tussen de christen-democraten en Allende te bewerkstelligen, waar na de president alleen op steun van de linkse extremisten zou zijn aan gewezen. Naast die politieke span ningen wordt in Chili ook een eco nomische crisis voelbaar. Wel deelde de president kortgeleden mee, dat er, in de strijd tegen inflatie en werkloosheid, door verhoging van de industrieële produktie voortgang wórdt geboekt en dat het land „wel moeilijke, maar geen wanhopige ogenblikken" doormaakt, doch de tekorten aan verbruiksgoederen en aan artikelen als vlees, eieren en ingeblikt voedsel wegen zwaar. Er ger nog is, dat de deviezenpot van Chili vrijwel leeg is, niet in de laat ste plaats door de lage prijzen voor koper op de wereldmarkt. Eind november 1970 beschikte het land nog over 388 miljoen dollar aan vreemde valuta, maar deze voorraad is thans geslonken tot ongeveer 250 miljoen. Voorts hebben de nationa liseringsmaatregelen van de rege- ring-Allende de neiging van buiten landse ondernemingen tot vestiging vrijwel tot het nulpunt doen dalen. Chili maakt derhalve, naar Allendes woorden, inderdaad een moeilijke tijd door. Of het bezoek en de vriend schap van Castro veel zal helpen om die moeilijkheden te overwinnen, moe4- betwijfeld worden. Rl. SAIGON (Reuter) Amerikaanse helikopters hebben bij een actie te gen Noordvietnamezen acht Zuidviet- namese infanteristen gedood en er 21 gewond. Het incident deed zich voor in de kust-provincie Binh Dinh. Bij een soortgelijke vergissing kwa men op 18 oktober achttien Zuid- vietnamese militaii-en om het leven, terwijl er zeven ernstig werden ge wond. SANTIAGO „Cuba zal nooit deel uitmaken van de Organisatie van Amei-ikaanse Staten, zelfs als het eenstemmig door de leden van deze organisatie wordt uitgenodigd". De Cubaanse premier, Fidel Castro, heeft dit tijdens zijn bezoek aan Chili verklaard. In een toespraak tot een groepje diplomaten en journalisten zei hij, dat Latijns-Amerika bezig is de periode van onderontwikkeling te boven te komen en dat „het socialis me zich in tal van sectoren zal ma nifesteren". ADVERTENTIE 'Mijn taken nemen toe; mijn tijd lijkt wel steeds schaarser.' Dat hoort u overal... daarom moet uw bedrijf modern georganiseerd zijn, met snelle hulpmiddelen die tijdwinst brengen. Een interessant onderwerp om bij ons aan de werktafel te bespreken. (Ongeacht of u een kleine of een grote onderneming hebt). Belt u voor een afspraak en oriënteert u in ons tooncentrum. Welkom dij ons aan tafel! ASPA-LEIDEN NV Willem Barentszstraat 23 (Industrieterrein 'De Waard') Telefoon (01710) 20342* zaandam leiden delft breda riordrecht- den bosch utrecht enschede

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9