Waarde van Jesus People Drie Wassenaarse gereformeerden schreven een brief aan de Generale Synode over: Een boodschap uit Rome Met superkerk is de oecumene niet gediend VAN BEZINNING Kerkdiensten Leiden en omgeving PAGINA 8 LEIDSOH DAGBLAD BATERDAG IS NOVEMBER 1971 WASSENAAR Ruim een week geleden richten drie gere- formerden uit Wassenaar zich tot de Generale Synode der Ge reformeerde Kerken met de „hoogst ongewone suggestie" een oproep te doen tot de Jesus People (Jezus Beweging) in ons land door middel van aanplakbiljetten en door advertenties in de z'g' underground pers. Het drietal is van oordeel dat het streven van deze jongeren van grote betekenis kan zijn voor de Synode „in deze tijd van verkilling en vermaatschappelij king van het Evangelie". De drie ondertekenaars (de schrij ver Sipke van der Land, dr. ir., J. P. Poley en mr. H. C. Visser) geven in hun brief ook aan hoe de oproep tot de Jezusbeweging zou kunnen lui den: „Jesus People! Jullie hebben het geluk in Jezus Christus gevonden. Wij ook. Wij zien hoeveel Jullie voor Hem over hebben. Graag zouden we mot Jullie kennis maken en als ge lovigen eens met Jullie praten. De Heer, die wij beiden liefhebben, laat ons in de Bijbel zeggen, dat wij, dat zijn tooh Jullie en wij, de onderlinge samenkomsten niet mogen verzui men. Nu is het zo dat onze kerken samen een bijeenkomst hebben in Door Ruud Paauw Lunteren, een synode noemen we dat, waar gewone kerkleden en do minees over de dingen van de Heer spreken. Zouden Jullie ons het ge noegen willen doen één keer of va ker met een stuk of wat mensen daarbij te komen zitten? En eens mee te praten over allerlei dingen, ook dingen waar wij soms geen weg mee weten en waarbij jullie ons mis schien kunnen helpen? Wij als ker ken doen wel vaak gewichtig, maar we zijn ook maar heel gewone men sen en willen zo graag dezelfde Heer als Jullie goed dienen. Het is niet de bedoeling Jullie in te kapselen of iets dergelijks, maar als Christenen horen we bij elkaar". Verder merken de drie Wassenaar - ders op dat een dergelijke oproep voor de geloofwaardigheid van de Gereformeerde Kerken een „mach tige steun" kan betekenen en dat men anderzijds de Jesus People kan bewaren voor „afglijden naar de 6ecte". Ongewoon Inderdaad, een hoogst ongewoon geluid en dat uit een gemeente als Wassenaar, waar de vooruitstre vendheid nu niet direct uit de grond pleegt te schieten, Sipke van der Land (hij is o.a. een aantal Jaren godsdienstleraar op het Christelijk Lyceum in Leiden geweest; voor de NCRV gaat hij met ingang van 4 december maandelijks een tv-pro- gramma van een half uur maken onder de titel „Je kunt het geloven of niet") wil de brief aan de Synode nog wel even nader toelichten. „Het grote probleem van dit ogen blik is dat de kerken met zoveel Jon ge mensen die in moeilijkheden ver keren geen contact kunnen krijgen. Ze spreken niet aan. Dat is tragisch. Want christen zijn betekent toch: proberen elkaar uit de rotzooi te ha len. Wat gebeurt er in de sub-cul tuur? De kerken weten het nauwe lijks. Maar iedereen die opgroeiende kinderen heeft, krijgt te maken met een stuk subcultuur. En wat doen de kerken en de Synode? Ze houden zich voornamelijk bezig met het su per-culturele. Dat is mooi, het is ook belangrijk werk. Daar zal ik niets van zeggen. Maar grote groepen van ons volk zegt het bitter weinig". Zwervenden „Ik ben in Amsterdam in contact gekomen met een stroming van de Jezus People, ze zitten er ergens in een gekraakt pand. Ze hebben geen bureau, geen woordvoerders, geen organisatie. Het zijn Jonge mensen, van wie een geweldig vitale beleving uitgaat. En zij hebben dat contact met de jongeren wél, zij zijn deenigen die deze generatie kunnen be reiken. Bij de Jezus People tref je dingen aan die Je ook in het Evan gelie tegenkomt en in de handelin gen van de apostelen: het opgeven van baan en studie en zich verder laten leiden door de geest van God In de meest letterlijke zin zijn het hippies, zwervenden. Dat waren de apostelen ook, die lieten ook alles liggen. De Jesus People hebben geen cent. ze bidden en bedelen hun kostje bij elkaar. Dat doet herinne ren aan Paulus, die hield immers ook collectes. Ik herken dit allemaal als authentiek christelijk. Het zou heel erg zijn als de kerken zo'n stuk authentiek christendom buiten haar muren niet als zodanig zouden zien. Dat zou betekenen dat we met heel zieke kerken zitten". „Zo'n Synode houdt zich bezig met allerlei zaken, men heeft een programma, men vergadert, schrijft nota's, maar het is geen operationele club. Wat de kerken missen aan spontaniteit en dynamiek in de evangelieverkondiging, dat hebben nu juist de Jesus People. Het is een alternatieve vorm van christen-zijn Het is anders verpakt, maar het is hetzelfde geloof. Nogmaals: we zijn klunzen als we dat niet zouden zien". U vindt het contact tussen Jesus People en de kerken voor beide van betekenis. Sipke van der Land: „Ja. Daar waar mensen met Christus bezig zijn, heb je elkaar nodig, moet je elkaar aanvullen, anders verval Je in eenzijdigheid. De Jesus People zijn een beweging die de Jongeren raakt, maar er moet wel een wissel werking komen met anderen. De kerk kan daar een belangrijke rol bij spelen. De kerk is ook het appa raat om het geloofsleven te stabili seren. Het zou fataal zijn voor de Jesus People zich buiten de kerken om te blijven bewegen. En het zou fataal zijn voor de kerk als de in vloed van de Jesus People niet zou kunnen worden ingebracht in onze manier van geloven. We moeten el kaar kunnen vinden". Er is ook wel kritiek op de Jesus People. Sipke van der Land: „Die heb ik ook. Ze geven zich over aan een te uitbundige geestdrijverij en je kunt ook zeggen dat ze de Bijbel eenzij dig uitleggen. Bijvoorbeeld de Je sus People zeggen„Geld is vies. geld is verdacht, met geld is deze hele zieke maatschappij opgebouwd; er is zoveel te doen, er is zoveel nood, stop toch met dat geldverdienenWat ik hen nou probeer duidelijk te maken is dat je ook een goed christen kunt zijn met een baan, een baas en een eigen huis". De kerken wekken de indruk de Jesus People als een soort mo degril te beschouwen. Sipke van der Land: ,,De chris tenheid en daarmeé bedoel ik alle kerken maken zich er van af met de gedachte: mensen met die extre me opvattingen houden het toch niet lang vol. Maar zo mag je Je niet opstellen. In Amerika zijn ze al twee jaar bezig. Bijna een miljoen hippies zijn bekeerd. De grote massa daar van was hard-drugs gebruiker. Nou. de ervaring heeft geleerd dat er voor die mensen weinig hoop is. Het lukt haast nooit ze van de drugs af te krijgen. Maar daar heeft men het toch maar gedaan gekregen. En dan zeg ik: dat is geen mensenwerk, dat is de geest van God". Wat zijn de reacties op de j brief geweest? Sipke van .der Land: „Van de Sy node hebben we nog niets gehoord. En eerlijk gezegd verwacht ik daar ook niet zo veel van. Belangrijker is dat de brief de kranten bereikt en i dat het publiek er kennis van neemt i en mee gaat denken. Ik besef dat dat niet zo vriendelijk klinkt voor de Sy node. maar zo zie ik het. Wat de Je- sus People betreft, dat is moeilijk te I peilen. Ze hebben geen vaste adres- i sen of woordvoerders. De groep met wie ik contact heb, luistert niet naar je als je gewoon wat zegt. In dit ge- val luisterden ze pas toen ik citeer - de uit de Bijbel en hun voorhield dat j we het samen moesten doen. Toen zeiden ze: dat is fijn, we willen sa men met je bidden dat het lukt". Tot slot ditu spreekt in de brief op negatieve wijze over de Sipke van der Land „hoogst ongewone suggestie" vermaatschappelijking van het Evangelie. Maar dat Evangelie móet toch wortelen in de maat schappij? Sipke van der Land: „.Dat bedoe len we anders. Een goed christen is sociaal bewogen, maar het om gekeerde hoeft bepaald niet het ge val te zijn. En wat zie je nu meer en meer? Dat de mensen het chris tendom vertalen met „goed voor el kaar zijn" en „iedereen het zijne ge ven" en de rest als franje beschou wen. Kijk, dat. noemen we de ver maatschappelijking van het Evange lie. Dat is stukken uit de Bijbel knippen en ermee aan de haal gaan. Natuurlijk, iemand die uit. sociale bewogenheid werkt, zal goede dingen doen. Maar het is géén christelijk geloof". DELFT Een ééngemaakte kerk biedt volstrekt geen garantie voor de waarheid. Met compromissen of met een superkerk is de zaak van de oecumene niet gediend. Dit zegt het hoofdbestuur van de vereniging Protestants Nederland in een open brief "aan allen, die be horen tot de kerken, aangesloten bij de Raad van Kerken in Nederland" Deze open brief is een reactie op de „Proeve van een beginselverkla ring" van de Raad van Kerken. De vereniging spreekt in de brief die is toegezonden aan alle predi kanten en' kerkeraden in Nederland. Een paar weken geleden drong er iets tot de buitenwereld door van een rapport, dat waar schijnlijk aan het begin van het volgend Jaar zal verschijnen en dat was samengesteld door de zg „Club van Rome". Dat is een groep van hooggequalificeer- de wetenschapsmensen en in dustriëlen, die zich tot taak had den, gesteld, de snelle ontwikke lingen, die zich in onze tijd op alle aparte levensgebie den voordoen, in het verband met het geheel van de toekomst van de mensheid door te reke nen. De conclusies zijn allerwe- ge onderwerp van gesprek: ze schijnen daarop neer te komen, dat wij als mensheid in haar geheel nog ongeveer dertig Jaar te leven hebben, dw.z. als wij ïr niet in slagen de huidige be volkingsexplosies, uitputting van hulpbronnen, vervuiling van het milieu en bewapeningswedloop te stoppen. De reacties op dit soort publi caties kunnen heel verschillend zijn: we kunnen, na ons eerst als door een spannende detecti veroman te hebben laten prikke len in onze behoefte aan span ning, gaan denken: 't zal ook dit leer wel weer meevallen en alles komt zoals altijd op zijn pootjes terecht. Anderen willen direct tot actie overgaan, maar waar zinvol te beginnen? Weer ande ren kleden hun angst in, in de vraag, of het nog langer ver antwoord is, verder kinderen „in de wereld te zetten", zoals dat dan heet. En soms wordt ook de vraag van de abortus als moge lijke bijdrage tot de bevolkings planning onder dit soort overwe gingen bekeken: wij moeten de „grote" geschiedenis, die alle le ven zal doden, vóór zijn met de ze kleine dood. Huiveringwek- tende heerschappij van de dood in onze gedachten! Deze ernst, deze gespeelde verantwoordelijk- aeid is in diepste zin radeloos- aeid, nihilisme en met de frivo liteit van het „laten wij eten an drinken en vrolijk zijn, want morgen sterven wij", zijde en weerzijde van dezelfde medaille. De vragen rondom het einde van de geschiedenis hebben niet alleen onze tijd bezig gehouden. 2e vloeien noodzakelijk voort'uit het joods-christelijke geloof, dat de geschiedenis geen kringloop is, waarin zich steeds weer het zelfde herhaalt, maar op weg is naar een doel. Het verschil is, dat nu dat einde niet in zicht komt op grond van een profetie of van een oncontroleerbare be rekening van een of andere sec- te, maar eenvoudig uit het door rekenen van ontwikkelingen, die zich nu al onder ons voltrek ken. Moeten wij daarin nu een welkome bevestiging zien van de bijbelse boodschap van het einde? Of moeten wij Juist aan deze tastbare bedreiging de in- priratie tot de tegenstand ont lenen? De boodschap uit Rome wijst terecht op onze grote ver antwoordelijkheid: de toekomst ligt in eigen hand. Maar is dat genoeg? Ziet onder dit aspect het heil van de toekomst er niet alleen maar uit als afweer van de ondergang, zoals men er ook in slaagt een ten dode opge schreven leven met medicijnen nog langer te rekken, zonder het qualitatief anders te maken' En toch is dat laatste het beslissen de, waar God met onze geschie denis te maken krijgt. Die an dere nieuwe qualiteit van het le ven is geen resultaat van een WOORD ontwikkeling zonder meer en ook niet de vrucht van een waargenomen menselijke verant woordelijkheid. Ze is gevolg van het ingrijpen van God in onze geschiedenis. Uit deze bijzondere geschie denis van Jezus Christus put de kerk haar interesse voor het eind van de geschiedenis. En dan niet in een apocalyptische on dergangsstemming, die zich ver heugt in de ondergang van al het ware, goede, schone, maar in het uitzien naar de opheffing van de schrijnende tegenspraak tussen geloof en ervaring: het geloof nl. dat de nieuwe wereld van de opheffing van dood en schuld en zinloosheid in Jezus al aangebroken is en de ervaring van de dagelijkse heerschappij van de dood, inclusief de door gerekende ervaring van de club van Rome. Onze voornaamste medewerking aan deze nieuwe wereld bestaat er in, dat wij aan die nieuwe wereld in Christus geloven. Daarmee hoeven we niet tot het Jaar tweeduizend te wachten. En wie dit gelooft, zal wel merken, hoe practisch dat is Dr. A. Geense. Ned. Herv. Predikant, Leiderdorp. haar grote bezorgdheid uit over de wijze, waarop in de „proeve" de verhouding kerk-wereld wordt be sproken De mening, aldus de vere niging. dat de kerk er uitsluitend zou zijn voor de wereld, verovert steeds meer terrein, doch blijft een onjuiste mening. De mens wordt ge plaatst in het middelpunt der din gen. Hij is de maat van alle dingen en autonoom. Zelf beslist hij wat goed js. De mens is het, op wiens goede wil een beroep wordt gedaan zijn krachten aan te wenden tot verbetering van de wereld en tot het bouwen van "aller mensen broeder schap". De vereniging geeft als haar me ning dat hier wel van een heel groot en lichtvaardig optimisme sprake is. In de brief zegt de vereniging zich beschaamd te voelen over de ver deeldheid van de kerken, in het bij zonder van de kerken der reformato rische belijdenis. Zij is echter tevens van oordeel, dat in de „proeve" eenheidsstreven zichtbaar wordt, dat op lichtvaardige wijze de eenheid der kerken tot stand wil brengen. Hiertegenover plaatst het hoofdbe stuur van de vereniging het stand punt, dat de boodschap der refor matie weer zal moeten worden ver staan en beleefd, zowel in de kerken der reformatie als in RK. Kerk. Rem. Geref. Gem. Geen opgaaf ontvan- R.K. kerk (zat. 7 u.) 7.30. 9. 10.45 7 u Leiden, Hervormde gemeente Hooglandse Kerk 10 u. ds. J. H. de Vree, Leimulden. 11.45 u. Oecumenische 6tudentendlenst. 5 u. ds. G. C. Post. Marekerk 10.30 u. ds. E. M. Panne- koek. Bethlehemkerk 10 u. dr. K. E. H. Op- penheimer. 5 u. ds. E. M. Pannekoek. Maranathakerk 10 u. ds. H. W. Hem mes. Bevrijdingskerk 10.30 ds. Joh. Poort. Koningskerk 10 u. ds. G. C. Post. Vredeskerk 10 u. drs. P. S. A. Lefeber Ver. Vrijz. Hervormden (aula Asser straat 1) 10.30 u. ds. M. J. Wagenvoor de. (Herdenking gestorvenen). Egllse Wallone 10.30 u. Pasteur Ribs. Academisch Ziekenhuis 10 u. ds. P. J. D. van Malssen. Dlaconessenhuis 10.30 u. prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. Jeugdkapel Vredeskerk 10 u. mej. R Brandenburg. Jeugdkapel „De Goede Herder" (Ou de Vest 13) 10.30 u. dhr. M. van der Zee Gemeenschap van kerken (Meren- wljk) 10 u. oecumenische dienst. Ger. Kerk. Zuiderkerk 10 u. de heer Brouwer, Katwijk, 5 u. ds. Kronemeijer. Oude Vestkerk 10 u. drs. Hofman, 5 u dr. v. d. Zwaan. Beloftekerk 10 u. dr. Dronkert. 5 u. d6. C. Warner. Noordwljk. Bevrijdingskerk 9 u. ds. Krone meijer, 5 u. ds. Hortenslus. (Dienst met belangstellenden). Groenhoven 10 u. dr. v. d. Zwaan. Gezinsdiensten „Jeugdhaven" 10 u. „De Mirt" ds. De Heer. 10 u. „Het Mie rennest": le heer de Jong. Geref. Jeugdhuis: 10.15 u. ds. Krone meijer (Jeugddienst). Petrakerk 10.30 u. de heer J. F. van Erkel, (Dienst voor doven). Clubhuls „De Tamboerijn" Valerlus- str. 73, 10.30 u. Jeugddienst voor kin deren van 4 tot 13 Jr. Geref. Kerk (Vrljgem.) 10 u. lees- dlenst 5 u. ds. J. v. d. Haar. Geref. Gem. 10 en 4.30 u. R. Boo gaard. nte (Oude Rijn Baptistengemeente (Oude Rljr 10 u. ds. R. Relling m.m.v. dubbel- kwartet (doop en avondmaal). Doopsgezinde Remonstr. Gem. 10 u. d6 H. van Bllderbeek. Evang. Luth. Gem. 10.15 u. ds. H. J. A. Haan. Leger des Hells 10 u. Heiligingsdienst 7.30 u. verlossingssamenkomst. Chr. Science (Steenschuur 6) 10.30 u. Hollandse Dienst. Evang. Chr. Gemeenschap Middel- etegracht 3) 10 u. de hr. Dlkkes. RK Kerk H. Antonlus (zat. av. 7 u.) 9.30, 11.00 en 12.15 u. Hartebrug (zat.av. 7 u.) 8. 9. 10. 4 en J1.30 u. Bijkerk Tlmorstraat 9.30 en 11 u. St. Jozefkerk (zat.av. 7 u.) 8. 9.30, 11 12.15 en 6 u. Studentenparochie (zat. 7 u. in Lo- dewljkskerk) 11.45 u. In Hooglandsche- kerk. Leonarduskerk (zat.av. 7 u.) 9, 10.45 12 en 7 u. Petruskerk (zat.av. 7 u.) 9. 10.30. 12 en 6 u. Nieuwe Apostolische Kerk (Hoge Rijndijk 24) 9.30 en 4 u. dienst (don derdag 7.45 u.) Oud Kath. Kerk Zoeterwoudsesingel 49) 9.45 u. eucharistieviering. Vrije Kath. Kerk Vreewijkstr.) 10.30 u. gezongen H. Mis. Chr. Geref. Kerk 10 u. leesdienst, 7.15 u. ds. Klein Onstenk te Maassluis. Aarianderveen Herv. Gem. 10 u. en 7 u. ds. G. van Hoegee. Geref. Kerk 10 u. en 6.30 u. ds. Fr. de Jong te Al Ëhen a/d Rijn. Chr. Gerf. Kerk 9.30 u. •lenst des Woords.7 u. ds. P. Sneep te Alphen aan den Rijn, R.K. kerk (zat. 7 u.) 7.30 u. en 10.30 u. Dorpshuis Aar- dam Ter Aar 9 en 12 u. Alphen aan flen Rjjn Herv. Gem. Adventskerk Jullanastraat 10 u. ds. M. Fokkema, 6.30 u. dr6. F. G. M. Broeyer. Kruiskerk-Gouwsluis 10 u. ds. P. A. Lefeber. Opstandingskerk Prinses Ma- rijkestraat 10 u. ds. J. H. Bogers. 6.30 J. C. de Geus. Zaal Opstandingskerk Prinses Marijkestraat 10 u. Jeugdka pel de heer J. J. Scholten. Martha- stlchtlng „Rijnstroom" 5 u. ds. H. A, Visser te Amsterdam. In het gymnas tieklokaal van Rijnstroom. Kerkgebouw Oudshoornseweg 10 u. ds. J. Th. W. Quak te Koudekerk aan den Rijn. 5 u. mevrouw A. Joor-Cannegieter te Sant poort. Hervormde Sionskerk Hooft- straat 9.30 u. ds. B. J. Wlegeraad te Bennekom, 6.30 u. in de Kerk Ouds- hoornsweg ds. S. W. Verploeg. Goede Herderkerk Ten Harmsenstraat 9 u. ds. G. Lans te Amsterdam. Rldderveld „Het Kasteel" Veldbloemweg 10.30 u. ds. G. Lans te Amsterdam. J. F. Ken- nedyschool Luplnensingel 11.15 u. Zon dagschool. Geref. Kerk Maranathakerk Raadhuisstraat 10 u. en 6.30 u. ds A. Borman. Salvatorlkerk W. de Zwijger- laan 10 u. en 6.30 u. ds. M. van Harme ien. De Goede Herderkerk Ten Harm- 6traat 10.30 u. ds. J. Vos Heilig avond maal. 6.30 u. ds. J. Vos Heilig avond maal en Dankzegging. Kasteel Rldder veld Veldbloemweg 9 u. ds. G. O. N. Veenhuizen H. Avondmaal. 6.30 u. ds G. O. N. Veenhuizen Heilig Avondmaal en Dankzegging. Geref. Kerk (Vrijge maakt) 10.30 U. DS. E. J. Oosterhuis. 6.45 u. ds. T. Dekker. Chr. Geref. Kerk 9.30 u. en 4.30 u GriJpenstelnstraat ds P. Sneep. Od Geref. Gem. Kerkgebouw Hooftstraat 240 9.30 u. en 4 u. Leesdlen sten. Rem. Geref. Gem. Van Mander- sloostraat Geen opgaaf ontvangen. Bap tisten Gemeente 10 u. ds. Postma 6.30 u. ds. Koekkoek. R. K. St. Bonifaclus- kerk (zat, 7 u.) 8.30. 10 en 11.30u. R.K. St. Plus X Kerk (zat. 7 u) 7.30. 9 10.30. 11.45 en 5.30 u. R.K. Parochie Rldder veld (zat. 6.30 u 8.45 u. en 11.15 u. Leger des Heils Gebouw Corn, de Vla mingstraat 10 u. en 7.30 u. Benthuizen Herv. Gemeente 9.30 en 6 u. ds. J. den Dikken. Geref Ge meente 9.30 en 6 student Hofman te Klaaswaal. Bodegraven Herv Gemeente 't Anker 9. en 10.30 u. ds. W. Balke, 6.30 u. kand. W. Westland (Hulzen. N.H.). Salvatorkerk 10 u. ds G J. van Emb- den, 6.30 u. ds. B. de Graaf (Harme ien). Bethlehemkerk 9.30 u. ds. J H. Cirkel. 6.30 u. ds. G. J van Embden, Geref Kerk 10 u. ds. L Buitenhuis. 6.30 u. ds. v. d. Loo (Slledrecht)Nleu werbrug 10 u. ds. v d. Loo, 6.30 u ds. Buitenhuis. Geref. kerk (vrijgemaakt 9 en 4.15 u. ds. E. J. Oosterhuis, (Le- melerveld). Geref. Gemeente 10 en 6.30 u. ds. J. Kleppe (Woerden) HA. Donderdag 7.30 u. ds. J. v. Haaren (Amersfoort). Evang. Luth. Kerk 10.30 u. ds. D. Pobuda. Evangelisatiekring: 10 u. eredienst 6.45 u. de heer A. Ro- Boskoop Herv. Gemeente: zendal. 9.30 u. ds. W. L. Heljmans 6.30 u. ds. A de Leeuw. Geref. Kerk 9.30 en 5 u. ds. H. Dijkstra. Maranatha-mavo 11 u. ds. H. Dijkstra. Chr. Gefef Kerk 9.30 u en nm. 4.30 u. prof. dr B. J Oosterhof uit Apeldoorn. Geref. Gemeente 930 en 3.30 u. ds. H. Rijksen. Evangeliecen trum Nieuw Leven 9.30 u. In Concor dia de heer Th. Venvoerd. Verg. van gelovigen 9.30 en 5 samenkomsten in lokaal Nieuwstraat. 27. Volle evange lie Bethel 9.30 u. de heeer J. Modder kolk. Vrijz. Prot. 7 u. in Rem. kerk de heer P. van der Laarse. R.K. kerk (dorp) zaterdag 7 u.) 8.45, 10 en 11.30 u.. Ontmoetingscentrum (zaterdagmid dag 5.30 u.) 9.30 u. Hazerswoude Herv. Geni 9.30 en 6.30 u. ds. L. Boer. Geref. Kerk 10 en 5 u. ds. Brink R.K. Kerk St. Bernardus Rijndijk (zat. 7 u.) 9.30 en 11 u R.K. kerk St. Michael RJndiljk (zat. 7 u.) 9 u. en 11.30 u. R.K. kerk Dorp (zat. 7 u.) 8, 10 en 11-30 u. Hlllegom Herv. Gemeente 10 ds. H. L. Boonstra 7 u. jeugddienst in geref. kerk Geref. Kerk 10 u. ds Pou- wels 7 u. Jeugddienst ds. Westra. R.K kerk St. Martinus (zat. av. 7 u.) 8.30. 10. 11.30. 12.45. 5.30 en 7 u. St. Jozef (zat.av. 7 u.) 830. 10 11.30 en 5 u. Ka pel Bloemswaard (zat. av. 7 u.) 8 en 10 u. Hoogmade Herv. Gem 10 u. ds P Schoonenboom Dankstond voor gewas en arbeid. R.K. kerk (zat-7 u.) 9 en 11 u. Katwijk aan den Rijn Hervormde De Vos Katwijk aan Zee. 6.30 u. ds. Bogers Alphen aan den RiJn.School Marnixstraat 10.30 u. ds. J. G. van Ie peren. Geref. Kerk 9.30 u. ds. Pijlman Katwijk aan Zee Herv. Gemeen te Nieuwe Kerk 10 u. ds. J van Win terswijk van Zeist 6 u kand J. J. W Mouthaan (te BleskensgraafOude Kerk 10 u. ds. C. van den Bergh 6 u ds. A. Vink Ichtuskerk 10 u. ds. W. Vroegindewev 5 u ds. J. Gebraad van Bleiswij k (Jeugddienst) Pniél- kerk 9.30 u ds. W. Kool. gezlnsdienst -6 u. ds C. van den Bergh. Groen van Prinstererschool10 u dr. C Be- zemer v. Schevenlngen Zeehospitium 8.45 u. Gereformeerde Dienst. Zieken- hls „Overduin" 2 u ds. J. G. van Ie peren. Geref. Kerk Vredeskerk 10 u. ds. R. de Vries-5 u. ds. F Pijlman. Trium- fatorkerk 10 u ds. D. H. Elderman-5 u. ds. R.de Vries. Chr. Geref Kerk 10 en 5 u leesdienst, Geref. Kerk (Vrijge maakt) 9 en 7 u. ds. G. Roukema (dankstond v. gewas en arbeid). 10.30 u. ds. T. Hof-5 u. Leesdienst. Geref. ge meente Remisestraat 10 en 5 u. ds. v. der Bijl. van Uddel. Soefi Beweging i spnri laan i 2 u. bijeenkomst met be langstellenden. 4 u. Universele ere dienst (thema „De tempel Gods"). R K. kerk (in Vredeskerk) 7 u. Volle Evangelie Gemeente (Voorstraat 100) ds. Bulthuis. Leiderdorp Herv. Gem./Geref Kerk (Dorpskerk) 10 u. ds. A. Geense. (Hoofdstraat) 10 en 6.30 u. ds. Van Netten (Scheppingskerk)9 en 10.30 ds. Van Loenen. 5 u. ds. Geense. R.K. kerk (zat. 7 u.) 9 00. 10.30 en 12.00 u. Lej in ui de n Herv. Gem. 9.30 u. ds. M Hanemaaijer te Alphen a. d. Rijn. Geref Kerk 9.30 u. ds. Joh. G. Los. 7 u. ds. Sj. Tiemersma te Zwammerdam. R. K kerk (zat.7 u) 7.30, 9.30 u. en 11.15 Llsse Herv Gemeente Grote Kerk 10 u. ds. J Lalleman van Oude Wete ring. 7 u. ds. H. G. Oostinga. Helvetia- kapel 10 u. ds. H. G Oostinga Geref Kerk 10 en 5 u ds. A. Koornneef van Schermerhorn. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 u. ds. D. H. Biesma. Geref. Ge meente 10 en 4 u ds. W. Suyker (don derdag 7.30 u. ds. W. Styker. bijbelle zing) Geref. Kerk (vrijgemaakt). 10 u. ds. v. d. Haar van Leiden. 4.30 u. lees dienst Oud Geref. Gemeente 9.30 en 3 u. leesdiensten. (donderdag 7.30 u. leesdienst, Geref, Kerk vrijgemaakt (b:ten verband) Geb. Salvatorl 9.30 en 5 u. ds. J. J. Verleur. Aktie Kruis tochten Nederland: Maandagavond 8 u. ds. J. Gravendeel, in Gastenhuis Wel kom. Bondstraat, maandag 4 u. Jeugd- bijbelclub in Welkom. R.K. kerk St. Agatha-parochie (zaterdagavond 7 u. 8.30 10.15 u. 11.45 en 7 u. Dependance Poelpolder (zaterdagavond 7 u. 9 en 11.30 Maria-Parochie (zaterdag avond 7 u. 8.30 u. 10.30 12 en 5.30 uu. Engelbewaarders-Parochie (zaterdag avond 7 u. 7.30 u. 9.30 u. 11. u. en 5.45 Nieuwkoop Herv. Gem. 10 u. ds. G. van Doorn. 6.30 u. ds. Gras te Schie dam. Geref. Kerk 10 u. en 6.30 u. ds. Rinse J. A. Hanenburg. Chr. Geref.kerk 9.30 u. en 6.30 u. Dienst des Woords. Nleuwveen Herv. Gem. 9.30 u. ds. A. de Leeuw te Boskoop. 6.30 u. ds. G. van Doorn. Geref. Kerk 9.30 u. ds. J. B. Vanhaelen te Mijdrecht, 6.30 u. ds. K A. van Doorn te Nieuwkoop Gemeen Noordwijk Binnen Herv Gemeente (ln geref. kerk) 10.30 u. ds. Keunlng. 7 u. dr. J. G. B. Jansen Geref. Kerk 9 u Dr A. Wind. 7 u. gem. dienst met hervormden (v. d. Berghstichting) 11 u. ds B. Bouma R.K. kerk (zat 7 u.) 8. 9.30 en 11.15 u. NoorqwUk aan Zee Herv. Ge meente 10 u. dr. J. G. B. Jansen (de Rank). 5 u. ds D Keuning Herv.-ge ref. evangelisatie (Schoolstraat) 10 u. ds. H. Stolk, 3.30 u. ds. C. v. d. Bergh. Geref. Kerk 10 u. ds. P. Heinen te Utrecht. 5 u dr. A. Wind Ned Pro testantenbond (Llndenplein) 10.30 u. mej. ds. L. A. v. d. Voort. R.K. Kerk (zat. av. 7 u.) 7.30, 9, 10.30, 12 en 7 u. Noordwijkerhout Herv. Gem. 10 u. ds. J. Streefland, 7 u. In de Zilk (aula r.k. meisjesschool) ds. J. Streefland. R.K. Kerk St. Jozef (zat. av. 7 u.) 7.30 8.45. 10.15, 11.30 en 7 u. St. Viktor(zat. av. 7 u.). 8. u.. 8.30. 11 en 6 u. H. Hart Jezus ln De Zilk (zat. av. 7 u.) 8.30 I Sassenlieim Herv. Gem. (ln de Geref. Kerk) 9.00 uur ds. A. Westra i Ontmoeting 7 uur Open deur dienst ds D. Westerveld van Rotterdam. Geref Kerk 10.30 Prof. dr. H. Ridderbos van Kampen. 5 uur Ds. K. Bronswijk, van Breda. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 uur ds. L. S. den Boer. Ned. Prot. Bond i 10.30 uur de heer A. W. Berkhof, van Leiden. R.K. Kerk 8. 9.30, 11 en 5.30 11.30 Oegslgeesl Herv. Gemeente (de Groene Kerk) 10.30 uur ds. J. Irik (H.A.) Paultiskerk 10 uur ds. W E. Verdonk (gezlnsdienst) Vrijz. Herv. (Gemeentecentrum) 10.30 u. ds. J. van Rossum te Voorburg. Geref. Kerk 10 uur ds. P. Jansen (hervormd), 7 uur ds. K. Vegter. Geref. Kerk (vrij gemaakt) 8.30 uur ds. J. v. d. Haar. 3 uur dienst. R.K. Kerk (zat. av. 7 uur) 10.30, 12 en 6 uur Bonaventurakapel. 7.30 t i 10 t Oudewetering Herv. Gem. 9.30 u. dhr. Kooy te Leiden, 6.30 uur ds. Lal leman (Jeugddienst). Geref. Kerk 9.30 uur en 5 uur ds. J. Th. Heemskerk te Oegstgeest. Rem. Geref. Gem. 7 uur ds. Prof. dr. H. J. Heering te Leiden. R.K. Kerk Meerkreuk (zat. 7 uur) te 8.15, 9.45 en 11.30 uur. RIJnsaterwnude Herv. Gem. 9.30 uur ds. T. Oostenbrug 7 uur ds. F. A. L. Franken te Woubrugge Chr. Geref. Kerk 9.30 uur Dienst des Woords, 2.15 uur Ds. G Bouw te Schevenlngen. RK Kerk (zat 7 uur) 7.30. 9 30 en 11.15 u. Rijnshurg Herv. Gemeente (Grote Kerk) 9.30 uur ds. R. Hengstmanges te Heemstede. 5 uur ds. J. P. van Roon te Katwijk (Bethelkerk) 9.30 u. ds. L. Kievit, te Gouda. 5 uur ds. P. A Le feber te Alphen. Ger. Kerk Petrakerk 9.30 uur as. J. Bovenberg. Leiden 5 u. Ds. Baayen. Immanuëlkerk 9.30 uur ds. Baayen, 5 uur Ds. Bijleveld. Ma ranathakerk 9.30 uur ds. Bijleveld. 5 u. Ds. J. Bovenberg. Geref. Kerk (vrij gemaakt) 10 uur leesdienst, 7 uur ds H. W Ophoff Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 uur dienst R.K. Kerk tuinbouw- I school (zat.av. 7 uur) 10.30 uur. Valkenburg Herv. Gemeente 10 uur kandidaat B. van der Nagel 6.30 uur Ds. J. de Vos uit Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Roo- ze. Geref. Kerk (vrijgemaakt) 9 en 5 uur ds. Th. Hoff. Voorhoul Herv. Gemeente 10 uur Ds. J Hoogenkamp, 10 uur Jeugd dienst 1. d. Boerhoaveschool. R.K. kerk (zat, 8 en 7 uur) 9 10.30, 11.45 en 5.30 Voorschoten Herv. Gemeente (de Dorpskerk) 10 uur ds. v. d. Schoot. 7 uur ds. v. d. Geest (Rijndijk) 10 uur dhr. J, Kattenberg (Hulp en Heil) 10 u ds. Verheule. Geref. Kerk 9 en 10.30 uur ds. Reedijk 5 uur (jeugddienst) ds L, Boeylnga. (aula Noord Hofland) te 9.45 uur ds. De Zeeuw. Geref. Kerk (vrijgemaakt) 9.30 uur leesdienst. 3 u ds. Th. Hoff. Rem.-Doopsgezinde kring (Cultureel Centrum) 10.30 uur dr. E. P. Meyerlng te Amersfoort. RK kerk 8. 10 en 11.30 uur. St. Laurerutiusparochle (zaterdag 7 u.) 8.30, 10.30, 12.00 en 5 uur. Moeder- godèparochie(zaterdag 7.00 u), 8.00. ds. J. v. d. Heuvel: Herv. Wijkge- bouw: 9,30 u. ds. J. v. d. Heuvel; 6.30 u. ds. T. van 't Veld; Herv. Bethel: 9.30 u. ds. T. van 't Veld; 5.00 u. ds. D. van Vliet; Herv. Immanuel: 10.00 u. ds. N. J. Flink; 7.00 u. ds. Th. E. v. d. Brug. Geref. Verenigingsgebouw: 9.30 u. ds. D. J. Modderaar; 5.00 u. ds. B. Koekkoek; Geref. Ontmoetlngskerk: 10.00 ds. B. Koekkoek; 5.00 u. ds. D. J. Modderaar. Rem. Ger. Gem.: 10.00 u. ds G. A. Hooijkaas: Oud Geref. in Ned., Zuidkade 158: 10.00 en 16.30 u. Leesdienst, Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5.00 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gemeente: 10 u. ds. J. M. Snijders. Oogstdienst. m.m.v. Zondagschool en Blokfluitgroep, 7 u. ds. J. M. Snijders („Gods naom niet misbruiken"). R.K. Kerk (zat.av. 7 u.) 8.00, 10.00 en 11.30 uur. Wassenaar Herv. Gemeente (De Dorpskerk) 10 uur ds Th. C. Frederik- se, 4.30 uur ds. C. Treure te Katwijk aan Zee. 7 uur dr. Frederlkse (Kievit- kerk) 9 uur Jeugdkerk, 10 uur ds. R. Steenstra (Messlaskerk) 10 uur drs. A. van Buuren (Dorpscentrum) 9.30 uur ds C. Treure (Deylerhuis) 10 uur ge combineerde dienst Jeugdkerk en kapel De kansel van de Oud-Katho lieke Kerk in Leiden. (Foto Holvast) Geref. Kerk 10 en 5 uur ds. v. d. Meu- len (zuid) 10 en 5 u. ds. G. Meyster te Ede R.K. Kerk Willibrordus (zat. a' 7 uur) 8. 9.30, 11. 12.15 en 5 uur. Goe de Herder (zat. av. 5 uur) 8.30. 10 en 11.30 uur Joseph (zat. av. 7 uur) 7.3C 8.45, 10.30. 12.15 en 7 uur. Woubrugge Herv. Gemeente 9 30 uur ds. Franken. 6.30 ur Ds. Ooster- brug, Rljnsatenvoude. Geref. Kerk A. P. Heiner te Ter Aar, 7 uur dr C. W. Thijs te Amsterdam. RK ker* (zat. 7 uur) 7.45, 9 en 10.45 uur. Zoeterwoude Herv. Gem. geen op gaaf ontvangen. R.K. St. Janskerk d» Zuidbuurtseweg (zat. 7.30 uur) 7.30. w en 11 uur RK. Christus Dlenaarkerl (zat. 7 uur) 8.30, 10. 11.30 en 6 uu[. R.K. Kerk Meerburg (zat. 7 uur) 8.45, 10.30, 12 en 6 uur. Zwammerdam Herv. Gem. 10 en 6.30 uur ds. D. Goudzwaard. Gei Kerk 10 uur ds. Sj. Tiemersma 6 ur Ds. Joh. G. Los te Lelmufjen Rem. Geref. Gem. 10 uur ds. T. -- ders-Mayer te Rotterdam. R.K. (zat. 7 uur) 8. 10. 11.30 en 5.30 uuf Ei- 1

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 8