Onderneming en de macht Laat u niet overtroeven aan de deur Zeg maar dag tegen de democratie Chocoladeletter: vele prijzen en gewichten Een Shell-directeur die uit Marx voorleest ZATERDAG 13 NOVEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 De opmerkingen van Prins Bernhard in zijn omstreden in terview met NRC/Handelsblad galmen nog na. Vooral zijn "naieve" bedoelingen, voor hel parlement, hebben volksverte genwoordigers pijn gedaan Maar wie het parlementaire spel van deze week bekijkt, moet zich toch wel afvragen wat de zin van dit' alles heet. Wat heeft begrotingsbehande ling in de praktijk van het Ne derlandse parlementaire stel sel te betekenen? De behandeling van de be groting van de minister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk, Engels, lijkt naar niets. De oppositie wil discus siëren, probeert met geringe middelen er het beste van te maken, en de minister zegt: geen gezeur, we hoeven er niet over te praten, er is toch geen geld. Sommige kranten beweren dan dat de minister zijn tanden laat zien, maar dat is natuur lijk onzin. De minister houdt zich doodgewoon aan de regels van de democratie. Hij valt premier Biesheuvel af, die vo rige week prins Bernhard ern stig de mantel heeft uitge veegd, omdat die opvattingen had verkondigd, die tegen het zere been van de parlementaire leiders én van de premier wa- Maar goed het parlement moet tegen de regering optor nen en dat is een buitengewoon ongelijke strijd. De regering heeft stoeten ambtenaren ach ter zich, die voorstellen kun nen uitwerken en tegenargu menten pareren. Van een twee richtingsverkeer tussen over heid en volksvertegenwoordi ging is nauwelijks sprake, ten minste zolang het gaat om de oppositie. Want het parlement is ook nog eens flink in zich zelf verdeeld. De regering wordt vanouds gesteund door regeringspartijen, die aan de kant staan te Juichen en zo nu en dan heel voorzichtig flüiten als een regeerder te opzichtig uitglijdt. Soms komt er dan een piep klein correctietje uit de rege ringsgezinde banken, maar als de minister of de staatssecre taris achter de groene tafel zegt. dat hij danbaar is voor de suggestie, maar geen kans ziet om die te verwezenlijken, laten de meeste vertegenwoor digers van de regeringspartij en het ook maar afweten. Op die manier komt de toch al slecht bewerktuigde volks vertegenwoordiging duidelijk in de verdrukking, optornend tegen de grootste Nederlandse werkgever, de overheid in een maatschappij waar bedrijf sle pen en overheid steeds meer in elkaar vervlochten raken, naar het grote Amerikaanse voor beeld van de corporatieve staat. De ontevredenheid over het parlement uit zich op twwe manieren. Ten eerste: buiten parlementaire actiegroepen, al of niet soepel opgevangen in het ingewikkelde netwerk van de overheid. Als overheid doe je een enkele concessie voor het goede doel, maar het moet niet te gek worden. Je begint met lippendienst te bewijzen aan krakers, maar na een tijdje sla Je ze met een nieuw wetje in de de hand uit een al Jaren leeg staand huis. Want woningnood of geen woningnood', de wet is de wet, ook al is die gisteren uitgevonden. Tweede uiting van ontevre denheid: de roep om de sterke man. Prins Bernhard vindt dat namens zeer velen. Wat dat be treft is het opvallend als Je de publiciteit rond een man als dr. Drees jr.volgt. Vorige week trad hij de man van de be leidsombuigingen op in het parlement. Nou, daar hebben ze hem op het verkeerde been gezet.En laat het nou zo zijn, dat die Drees nog niet eens alle vraagstukken van nu had opgelost. Hij wil dan wel openbaar ver voer. maar weet nog niet pre cies hoe dat moet ten opzichte van het particulier vervoer. Studiecommissies van hoge ambtenaren zijn op dit soort vraagstukken al Jaren aan het studeren, en hebben geen pas klare oplossing gevonden. De discussie gaat door. Velen heb ben kennelijk in stilte gehoopt dat Drees het wel even zou we ten. Maar Drees mag dan ei genwijs zijn, en een vervelende ?esprekstoon hebben, hij is nog ;een verlicht despoot, die be slist: alles voor u. niets door u. En als sommige kranten nu schrijven dat Drees parlemen tair optreden teleurstelde, dan zitten ze fout. Net zo fout als prins Bernhard en minister En gels. Want we hebben, al ruim honderd Jaar geleden gekozen voor de parlementaire demo cratie, een regeringsvorm, die geen ongecontroleerd bestuur duldt. Aan die controle schort het nodige. Maar we mogen on ze onmacht niet afwentelen door van de overheid wonderen te verwachten. Wat dat betreft doet griezelig aan om een waar schijnlijk bekwaam bestuurder als Drees afgeschilderd te zien als een engel die op het punt staat te vallen. JRS. (Van onze politicologische medewerker) „Zakenlieden, eerlijk als goud" vormen voor veel mensen een soort innerlijke tegenstrijdigheid, maar zakenlieden die uit de werken van Marx citeren lijken totaal ondenkbaar. Toch heeft mr. G. A. Wagner, die volgend jaar de hele Shell-groep ('s werelds op drie na grootste concern) gaat leiden, afgelopen zondag in een interview voor de KRO-televisie met Ad Lange- bent minstens twee uitspraken gedaan, waarmee Karl, Marx zich zeker gedeeltelijk zou kunnen verenigen. 1. Mr. Wagner (en met hem. de tativstaat") bij elkaar horen omdat Shell) zou liever met grote interna tionale overheden tè maken hebbèn, dan met de rond 120 overheden waar- Shell nu in vrede moet blij ven leven. "De problemen worden allemaal met 120 vermenigvul- id", zo zei hij. Door Joop van den Berg 2. Ondernemingen ontplooien zich in een vrije, democratische maatschap pij in het algemeen heel wat beter dan in een monolithische (alle macht ze beide zijn gebaseerd op het zelf de produktieprincipe van de vrije concurrentie. Letterlijk zegt Marx daarover: "De ideeën over gewetens- en godsdienstvrijheid weerspiegelden slechts de heerschappij der vrije concurrentie ook op het terrein van het wetenschappelijk denken". Tot zover zijn de heren het dus eens. Wat dreef Marx er dan toe, naar revolutie te streven, iets wat Je van de heer Wagner nauwelijks mag verwachten, ook al heeft hij revoluties van dichtbij meegemaakt. Onenigheid De onenigheid met Marx zit daar in, dat de laatste aan het begrip penpaar "vrije onderneming" en "vrije democratie" nog twee ande re toevoegde en gezien de realiteit van die dagen, niet helemaal ten on rechte: klassenmaatschappij en ont- rechting (letterlijk: uitbuiting) van de bezitsloze klasse (het pro letariaat). Al die vier verschijnselen hoorden naar de opvatting De heer Wagner wilde niet ont kennen dat er drukmogelijkheden op overheden bestaan, maar zei dat Je zulke druk alleen maar kan uitoefe nen in geval van nieuwe vestigingen. In een later stadium zijn de ver plichtingen al zo groot, dat een bedrijf zich niet meer kan permitteren politieke ruzie te maken. Volgens Wagner zou men hooguit enige voorzichtige kritiek kunnen uiten achter gesloten deu ren. Naar mijn smaak onderschat de heer Wagner daarmee zijn politieke mogelijkheden, zoals veel anderen haar doorgaans mateloos overschat ten. Investeren is geen incidenteel gebeuren maar een continu proces. Het probleem is nu Juist, dat daarbij doorgaans alleen de econo mie de argumenten levert en niet of nauwelijks de politiek, ook als dat in het eigen bedrijfsbelang zou zijn. Het merkwaardige aan grote zaken lieden is dat hun inzicht in politieke verhoudingen en eisen vaak omge keerd evenredig is aan hun inzicht in management. Dat betekent dus ook, dat ze hun eigen politieke ver mogens onderschatten. Het is reëel te veronderstellen, dat hoe groot de macht van het Kapi taal ook moge wezen, een verstandi ge en kordate overheid een sterke en intelligente vakbeweging en een bur gerij zonder spokenvrees in staat moet worden geacht om de econo mische machten te beheersen. Zeker is wel, dat op den duur (eigenlijk nu al) vrij drastische in ternationalisatie van de economische politiek nodig zal zijn, zodat afzon derlijke landen zich niet meer tegen elkaar hoeven te laten uitspelen. Zo als het nu ligt. zijn het niet de grote concerns die de politieke alternatie ven van regeringen beperken (dat is: macht uitoefenen)maar de regerin gen zelf die hun mogelijkheden ern stig beperken. Weet u hoe groot de chocoladeletter is. die u in een mooie, royale doos koopt? Schrik niet, dit kan het ge wicht zijn: 40 gram, 50. 67, 70, 75, 85, 95, 97, 100, 125, 132, 135, 137, 140, 145. 150, 190, 200, 240, 250, of 450 van j gram. Mr. G. A. Wagner samentrekkende) dictatuur. A Wagner. Wens Wat het eerste "Marx-citaat" be treft: tegenover grote internationa le ondernemingen zouden internatio nale overheden moeten staan. Wat bij Wagner wens is, is dat ook bij Marx, maar de laatste ziet het te gelijkertijd als eenonontkoombaar gevolg. Immers, in het beroemde Communistisch Manifest (dat 123 Jaar oud is) constateerde hij de we reldwijde verspreiding van de grote ondernemingen en vroeg zich af wat dat zou betekenen; zijn antwoord: "In plaats van de oude, locale en nationale zelfgenoegzaamheid en ge slotenheid komt een zich naar alle kanten verspreidend verkeer, een totale afhankelijkheid van alle na ties ten opzichte van elkaar. En dat, niet alleen in materiële zin, maar ook in geestelijke De natio nale eenzijdigheid en beperktheid worden geleidelijk aan onmogelijk". Het punt waar Marx nogal dras tisch afwijkt van zijn hedendaagse tegenvoeter is dit: terwijl de heer Wagner liever (onder) handelt met Internationale overheden, wilde Marx en velen met hem tegen over internationaal kapitalisme de revolutie van een internationaal pro letariaat. Luidden de slotwoorden van het Manifest niet: "Proletariërs aller landen verenigt U"? We zijn toe aan de tweede "mar xistische uitspraak" van de Shell- directeur, die over de positieve wis selwerking tussen parlementaire de mocratie en vrije onderneming. Marx heeft daar meer dan honderd Jaar geleden al op gewezen, zowel iQ het meergenoemde Communisti sche manifest als in Das Kapital, waarin hij zei dat ondernemingsge wijze produktie en parlementaire de mocratie (letterlijk: "der Reprasen- Marx onverbrekelijk bij elkaar. Daartegenover stelt hij de socialise ring van de produktiemiddelen, dictatuur van het proletariaat zowel in bedrijf als in staat en na ver loop van tijd een klassenloz* maatschappij. Dat de samenstelling onjuist was, heeft de historie bewe zen. Immers, socialisme in economi sche zin betekent nog helemaal niet noodzakelijk een even socialis tische klassenloze maatschappij. Min lovan DJilas heeft in zijn beroemde boek over de communistische sa. menleving. „De Nieuwe Klasse' precies het tegendeel geconstateerd in plaats van de oude klasse der rij ke kapitalisten is een nieuwe klasse van sterk bevoorrechte partijmanda rijnen getreden. Maar ook de identificatie van vrije onderneming en economische uit buiting bleek geen noodzakelijk sa mengaan. Hoezeer sommigen zo'n klassentegenstelling la Marx als nog proberen te construeren, het is een onmiskenbaar feit, dat dankzij geleidelijke toename van de wel vaart, een betere inkomensspreiding en toenemende controle door over heid en vakbeweging de liberale economische orde de klassentegen stellingen heeft overleefd, al zal iedereen willen toegeven dat er nog veel ongelijkheid bestaat, niet al leen in inkomens maar ook in zeg genschap. Van de oude droom der revolutie te gen het groot-kapitaal is alleen nog een niet gering wantrouwen tegen de grote ondernemer overgebleven. Hoe groot is in werkelijkheid de macht van de onderneming, vooral ten opzichte van de politieke overheid? In tweeëerlei opzicht was de Shell- directeur bereid toe te geven dat er van de politieke macht sprake was: bij planning van nieuwe investerin gen kan men de overheid nog wel eens onder druk zetten; daarnaast, indien een onderneming vraagt om overheidssteun voor een in moeilijk heden verkerend bedrijfsonderdeel. Als de overheid in dit soort zaken echter kwetsbaar is, dan komt dat (mede dankzij de..socialisten van vandaag) doordat zij zoveel beteke nis hecht aan uitbreiding, respectie velijk behoud van de werkgelegen heid. De heer Wagner gaf zelf het voorbeeld van Verolme. Goed, u kunt onderscheid zien tus sen grote en kleinere dozen. Maar binnen bepaalde formaten ontgaan de verschillen u. Aan de doos is dan niet meer te beoordelen of u een letter van 75 of van 97 gram koopt. Want die dozen zijn in be paalde grootten allemaal wel onge veer gelijk. Hoewel er al Jarenlang van de kant van de consumentenorganisaties op wordt gehamerd dat de ge wichten op de verpakkingen moe ten staan, ook bij chocoladelet ters. zijn er nog steeds fabrikan ten die dit niet doen. Dat constateert met enige bitter heid het Consumenten Contact Orgaan (CCO dat ook dit Jaar weer een prijsoverzicht heeft ge maakt van de meest gangbare merken chocoladeletters. Daarbij blijft natuurlijk wel de kwaliteit buiten beschouwing. Omdat ze door de uiteenlopende ge wichten niet zomaar in prijs ver gelijkbaar zijn, heeft het CCO uit gerekend wat de letters per hon derd gram zouden kosten. Hierbij dan dit prijsoverzicht. Waarbij mij dan eerst nog wel even van het hart moet, dat het voor de fabrikanten, als zij zou den willen, niet zo moeilijk zou zijn het publiek te laten zien wat er in de verpakking zit. Uiteraard moet het gewicht op de dozen worden gezet. Maar waar om zou daarbij ook niet de af beelding van de letter op de doos de ware grootte (en dikte) kun nen worden aangegeven? Over één ding zouden we dan af gezien van de kwaliteit nog wel in het ongewisse blijven. Dat is het punt of de letters die we kopen heel zijn of gebroken. Je krijgt wel de indruk dat er heel wat kapot zijn. Het CCO maakt een aantal dozen open en vond er veel stukken en brokken in. Wij vonden er op het tiental dat wij voor de illustratie gebruiken, ook twee gebroken. Je zou wel de neiging krijgen om in de winkel te vragen of de doos eventjes opengemaakt kan wor den, voordat Je hem mee neemt. Want het aardige van een choco ladeletter is toch uiteindelijk dat het een letter is.„ Prijsoverzicht chocoladeletters Naam nettogewicht prijs prijs per 100 in grammen gram omgerekend Albert Heijn 50 50 100 100 100 100 200 185 93 Baronie 67 90 134 135 180 133 CO-OP 67 59 88 Droste 70 115 164 145 230 159 250 385 154 450 725 161 Edah 75 69 92 125 135 108 De Gruyter 100 85 85 150 125 83 Hema 40 38 95 100 85 85 150 125 83 Van Houten 85 105 124 132 210 "159 Jamin 50 49 98 95 89 94 190 175 92 Simon de Wit 40 33 83 100 89 89 Spar 40 35 88 100 79 79 Union 67 100 119 97 150 155 137 200 156 Verkade 70 105 150 140 210 150 Vroom en Dreesmann 50 50 100 150 125 83 Chocoladeletters met hazelnoten Albert Heijn 100 140 140 Hema 150 150 100 Union 97 185 191 (extra) 240 450 188 Verkade (praliné) 140 265 189 Vroom en Dreesmann (praliné) 150 165 110 Chocoladeletters voor diabetici (suikervrij) Ringers 70 150 214 Union 97 240 247 DEN HAAG De tijd is weer rijp voor de ontroerende handel. De dagen worden donkerder. Voordat je het weet, zit je in de winter- feestmaan. Met binnen behaag lijkheid en dampende terrienen op tafel en buiten kleine arme meisjes met de neusjes vastgevro ren aan het vensterglas. Ik bedoel maar; je laat je wat makkelijker dan anders ontroeren door men sen, die zeggen dat zij zorgen en noden bestrijden. Pas echter op, want dat weten ze. Dezer dagen kwamen er weer eens Jongelui aan de deur met hun al leen al door zijn diepe eenvoud zo overrompelende handel. Een dun bosje goedkoop briefpapier, vyf goedkopere prentbriefkaarten en tien nog goedkopere groenige enve loppen. Voor bij elkaar f2.45 (twee gulden vijfenveertig, ja). Voor het goede doel. Dat goede doel staat op de envelop pe waarin de rommel verpakt zit: „Maatschappelijk sociaal Jeugd werk. Stichting kinderboerderij van de Jordaan, Nieuwe Leliestr. 54 Amsterdam. De Stichting Kin derboerderij van de Jordaan staat ingeschreven in het openbare stichting register. Dank voor de aankoop van deze artikelen waar door u ons sociaal en maatschap pelijk jeugdwerk voor alle gezind ten steunt". Door Bert Bakker Ik zei het al: ontroerend. Maar la ten we alsjeblieft even nuchter blij ven Er staat in feite alleen maar, dat de Stichting Kinderboerderij een ingeschreven stichting is. Maar dat zijn nu toevallig alle stichtingen, voor een paar gulden. Verder kom Je totaal niets te weten. Niet waar die kinderboerderij staat (als hij ergens staat en dat zou toch zo langzamerhand wel eens moeten, want deze actie kom je al enige jaren lang tegen). Niet wie er achter die stichting zitten. Ook niet een telefoonnummer, waar Je kunt vragen hoe dat zit met die noden in Amsterdam. Niets. Hoeveel? Ook niet, hoeveel geld er van die f 2.45 voor een armoedig bundeltje slechts te-van-de-slechtste-kwaliteit er nu eigenlijk netto aan het doel ten goede komt. In de meeste van deze soort gevallen wringt d&ar de schoen. Dan gaat er een gulden naar de verkopers, nog eens twee kwartjes naar een „plaatselijke agent", enzovoort. Bij het goede doel kom dan als regel niet meer dan een paar kwartjes terecht. Kijk er mee uit. Zoals u eveneens moet uitkijken met aanbiedingen van schoonmaakmiddelen, autover banddozen en -blussers „voor hel gehandicapte kind".En met kalen ders en prentbriefkaarten, waar voor de ontwerpen zijn geschilderd door gehandicapte kunstenaars Staat er niet bi) hoeveel er voor die gehandicapten is dus geen i flauwekul zoals de oncontroleer bare „netto opbrengst", haar ge woon een bedrag in geld dan is dat reden om aan de hele handel te twijfelen. Ongevraagde reclame Ongevraagde en ook ongewenste re clame, die Je op Je naam en adres wordt toegestuurd op een manier alsof de afzender Je persoonlijk kent en Je iets mee te delen heeft dat van belang voor Je is, hebben wij in deze rubriek bij herhaling als verwerpelijk bestempeld. In een artikel in het reclamevak blad Ariadne wordt het tegendeel betoogd. Het gaat over een onder zoek naar de mening van vrouwen over ongevraagde persoonlijke be nadering met reclame. De uitslag (met enige dubbel-antwoorden) slechts 2.3 procent vond het ver velend of opdringerig, 15.8 pet SLECHTS 2.3 procent vond het ver velend of opdringerig, 15.8 pet vond het prettig, 40.3 pet. leuk 24.1 pet. niet-storend en 26.5 pet. informatief. Op grond van deze en verder uit gesponnen cijfers uit het onderzoek, wordt er voor gepleit gegevens uit de bevolkingsregisters beschikbaar te stellen voor gerichte reclame. In volle ernst. Maar waar komen die cijfere over inschikkelijke consumenten van daan? Uit een vraagstelling onder 1.000 vrouwen, die eerst een ca deaupakket hadden ontvangen van de felicitatiedienst. Waren die dui zend daardoor al enigszins mild (of beleefd) gestemd geraakt, er gaven er slechts 673 antwoord op de vragen. Waarom die andere 327 daar geen lust toe toonden, ver meldt de historie niet. Het is niet zo erg dat de reclame- lastigvallers elkaar graag ver draaide verhalen vertellen. Maar we moeten er voor oppassen, dat overheid of volksvertegenwoordi ging dit soort dingen ook gaat gelo ven. ADVERTENTIE f auto-inzittenden brand glas inbraak ongevallen rechtsbijstand st^ZEKE wettelijke aansprakelijkheid voor particulieren ziekte KIPHÏ ziektekosten om zéker te zijn! vraag uw «twrvntitman Inlichtingen ovar Rijnmond-vercekeringen of wend o rechtstreeks tot f verzekeri rujsmaalsc happy \*-grmnd|fcwal 88 fdw-3 tal 010-366844^

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7