De avond waarop Cor stierf Werk genoeg voor de staf van Teuns 2 dagen Brussel Wandelen met NS MEDISCHE STUDENTEN: „BEHOEFTEPEILING IN LEIDEN IS EEN OPDRACHT DIE OP DE LACHSPIEREN WERKT" PREMIER BIESHEUVEL: Zoutgehalte van Rijn is veel te hoog SLACHTOFFER WILLEM DE ZWIJGERLAAN In de komende vier jaar: Zeven miljoen gulden extra voor de NAVO Lt. kol. v. d. Goes adjudant van de koningin Nederlander gedood in Belfast Maastricht krijgt universiteit NS-Minitrips in eigen land Neerlandia (120 man) staakt produktie Bescherming voor bedreigde dieren Het drama in het Scheveningse café PAGINA 8 LEEDSCH DAGBLAD ZATERDAG 13 NOVEMBER 1971 LEIDEN In Leiden en omgeving is behoefte aan een regionaal centrum voor gees telijke gezondheidszorg, met name aan een consultatiecentrum en een instelling voor psychotherapie. Dat is het oordeel van de staf van dr. Teuns na peiling van de behoefte aan psychotherapeutische hulp, vooral bij die instellingen die met kinderen en jongeren werken. Een los daarvan gehouden onderzoek door tien medische studenten onder zes tien Leidse huisartsen leidde tot dezelfde conclusie als die van de staf-Teuns. De staf van dr. Teuns is op 1 no vember jl. ontslagen bij het Medisch Opvoedkundig Bureau als gevolg van een conflict met het (vorige) be stuur van het MOB over het in de toekomst te volgen beleid'. Het de partement van Volksgezondheid gaf deze zomer te kennen dat de staf- Teuns mogelijk als eenheid bijeen zou kunnen blijven in een te vor men regionaal instituut voor geeste lijke volksgezondheid. Maar, zo bleek later, dan diende wel de behoefte daaraan te worden aange toond. Hoewel de staf van Teuns terstond heeft laten weten dat men in zo'n kort tijdsbestek onmogelijk een grondig onderzoek naar de be hoefte aan een regionaal centrum kon houden, is de peiling deze week dan toch verricht. De staf-Teuns heeft contact opgenomen met onge veer dertig organisaties die in Lei den en omgeving op het betrokken terrein werkzaam zijn. Verreweg de meeste organisa ties zeggen dat zo'n nieuw centrum voor geestelijke volksgezondheid, dringend' nodig is in Leiden. Slechts enkele instituten lieten weten met de huidige opvang- en hulpmoge lijkheden te kunnen volstaan. Tekort Enkele reacties: Leidse huisartsenvereniging: „Er is beslist behoefte aan een dergelijk in stituut maar voor exact cijfermate riaal hebben we meer tijd nodig". Sociaal-pedagogisch instituut: „Er is op dit moment beslist een tekort aan psychotherapeutische hulp". Release„Hulpverleningsmogelijk heden zijn thans volstrekt onvol doende". SÖS Telefonische 'hulpdienst: /„Enorme behoefte aan een bereik baar centrum". Kinderafd. Diaconessen Ziekenhuis: „Huidige instituten bieden onvol doende opvang". Drugafdeling Leidse politie: „Cen trum is dringend nodig". Elisabeth Ziekenhuis: „Aan emo tionele bijstand in stress-situaties wordt in ziekenhuizen niets gedaan". MOB-Leiden (dr. J. J. Frets): „Steun aan plan voor psychothera peutische instelling". Flard uit een onderhoud van een directeur van een hier niet nader te noemen school met de staf van Teuns:zij komen op school al lemaal met een minderwaardig heidscomplex; vaak bestaat dat al vanaf het tweede levensjaar. De meisjes voelen het zelf heel sterk. Ik werk graag op zo'n school juist om dat Je dan deze kinderen nog wat kunt opvangen. Maar ons personeel heeft dringend behoefte aan steun bij deze problematiek, want zij rom melen zo maar wat aan en doen wat jullie eigenlijk zouden moeten doen". Zestien artsen De tien medische studenten die samenwerkten met de Mediese Aksie- groep en Dolle Mina afd. Leiden) zeggen in hun rapport dat het "vrij wel onmogelijk" was in een paar da gen een goede behoeftepeiling te houden. Zij benaderden 36 artsen en psychiaters in Leiden en omgeving. Van hen bleken er dertien niet thuis of niet meer praktizerend. Zeven wensten niets met de zaak te maken hebben (wat een hoogst merkwaardig lichtje op de heren werpt). Zestien werkten mee. Van die zestien antwoordden er vüftien positief op de vraag „Heeft u het laatste jaar mensen willen ver wijzen voor psychotherapie". Vaak Door Ruud Paauw betrof het vele tientallen personen. Vele artsen uitten daarbij de klacht dat er een groot gebrek is aan psy chotherapeuten in Leiden. Noodge dwongen moest er vaak samenge werkt worden met psychotherapeuten uit andere steden. Lange wachtlijsten maakten een acute hulpverlening on mogelijk. Op de vraag "Als er een instantie zou komen die de mogelijk heid heeft de psychothearpie. zou u daarnaar in de toekomst willen ver wijzen" werd door veertien van de zestien artsen met "ja" beantwoord. Twee opmerkingen van artsen uit het rapport dat nog op een aantal andere zaken ingaat: "In Leiden is er tot nu toe onvoldoende mogelijk heid tot verwijzing naar kinderpsy chiaters. Een uitbreiding van deze mogelijkheid is welkom". En: "In de Leidse psychiatrische regio wordt een gebrekkige belangstelling getoond voor problemen van de Leidse bevol king zelf, met name voor alkoholis- Ziekenfondsen De medische studenten spraken voorts met de psycholoog dr. M. S. H. Schlemper, die zich kritisch uitliet over de ziekenfondsen in dit verband: "Vele ziekenfondspatiënten deinzen terug voor de administratieve romp slomp die vereist wordt door de zie kenfondsen om een vergoeding te krijgen voor psychiatrische hulp". Ook met prof. dr. J. A. C. de Koek van Leeuwen, directeur van het Ned. Instituut voor Preventieve Genees kunde. werd gesproken. Van hem een drietal punten: li De talrijke instituten en instel lingen die er in Leiden zijn sluiten niet aan op de problematiek van de moderne tijd. Dit wordt door de ge meente in stand gehouden. Bijv. Cu rium (kinderpsychiatrische kliniek) krijgt subsidie voor nieuwbouw en een stuk grond zonder dat er van enige integratie sprake is met andere der gelijke instellingen". Endegeest en Jelgersma stellen volgens hem niet veel voor, maar "de gemeente wil haar investeringen eruit halen". 2) Wat nodig is in Leiden is een bundeling van krachten, coördinatie van instituten. 3) Over Teuns: Teuns is een zeer capabel en kundig man. Vanwege zijn hoge speoialisatie kan niemand zijii werk In een slotopmerking zeggen de Leidse studenten de behoeftepeiling te beschouwen als "een opdracht die op de lachspieren werkt". ..Is het geen vreemde fedaehte om een s(ad als bevoegdheden Leiden de behoefte te peilen aan psychotherapeutisch centrum, als DEN HAAG Wanneer 22 novem ber in Bazel de internationale Rijn commissie bijeen komt, zal daar een Nederlandse delegatie zitten met ver- n de bezorgd heid van de Nederlandse regering tot uitdrukking te brengen. Het zout- l uitgaan, dat Leiden ook op dit gehalte van het Rijnwater heeft dan LEIDEN Het slachtoffer van het treinongeluk op de Willem de Zwijgerlaan was de 33-jarige vee houder Th. N. de Haas uit Oud Ade. De man had kennelijk de waar schuwingstekens niet opgemerkt en is voor zover kan worden nagegaan door de trein geschept. Het dodelijk ongeluk, het derde binnen drie jaar. heeft in Leiden-Noord de gemoederen in beweging gebracht. Gisteravond al was men in de buurt bezig tot actie, te komen onder het motto: „De overweg moet weg". Aan bevelingen in deze trant kreeg ook onze redactie verscheidene malen te horen. ADVERTENTIE Uitgaan, winkelen, eten, en drinken in het Parijs van België. Volledig verzorgd, dus incl. hotel, maaltijd en reis: J ij jfl van elk T Ir station. Vertrek dagelijks van 1 oktober 1971 tot 15 mei 1972. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. yx voordelig V '07 uit met NS BRUSSEL Nederland zal in de komende vier jaar nog zo'n zeven miljoen extra gaan betalen aan de NAVO wanneer minister De Koster van Defensie daarvoor de instemming van het kabinet kan krijgen. In het raam van het verbeterings programma voor de Europese verde diging, waarmee de Europese NAVO- landen verleden jaar de V.S. hebben willen tonen dat zij bereid waren een groter eigen aandeel te nemen in de kosten van de NAVO, betaalde Ne derland al 150 miljoen gulden in vijf jaarlijkse termijnen als aandeel in de totale extra inspanning van 420 mil joen dollar. De Europese NAVO-landen kwa men op dit toegezegde bedrag, dat voornamelijk wordt gebruikt ten be hoeve van een geïntegreerd verbin dingssysteem en voor schuilkelders voor straaljagers, nog 29 miljoen dol lar tekort. Gisteren heeft de zgn. 'Euro-groep' van tien Europese DEN HAAG (ANP) Luitenant kolonel der Huzaren jhr. A. van der Goes is met ingang van 15 november benoemd tot adjudant in gewone dienst van Koningin Juliana. Hij volgt luitenant-kolonel H, van Oordt op, die benoemd is tot adjudant in buitengewone dienst. Luitenant-kolonel Van der Goes is geboren op 14 september 1923 in Amersfoort. Hij volgde een officiers opleiding in Engeland, die hij in 1946 voltooide. Tot aan zyn benoeming van adju dant was jhr. Van der Goes com mandant van het in de Duitse Bonds republiek gelegerde verkenningsbatal jon in Seedorf. NAVO-landen in 't Europees hoofd kwartier in Brussel, vergaderd en be sloten dit tekort aan te zuiveren. Dit volgens de verdeelsleutel, al eerder overeenstemming reikt. ook. aldus heeft minister-president Biesheuvel gisteravond bekend ge maakt, de kritische grens aanzienlijk overschreden. Deskundigen hebben gemeten, dat momenteel de gemid delde zoutafvoer bij Lobith 340 kilo gram per seconde bedraagt. Daarvan is 120 kilogram per seconde afkom stig van de Franse kalimijnen in de Elzas. De rest moet echter afkomstig zijn van andere (Duitse) industrieën. Zoals bekend heeft de Tweede Ka mer deze week besloten zich met een brief tot de Franse Assemblée Natio nale te richten om te trachten langs deze weg een beperking van de lozing van afvalzouten door de Franse kali- mijnen te bereiken. Bovendien heeft de regering op alle mogelijke niveaus bij de Franse regering aangedrongen op een matiging van het lozen van ADVERTENTIE 12 wandelroutes in de mooiste streken in ons land. Vraag de folder .Wandelen met NS" aan het station. y-x x voordelig uit met NS afvalstoffen in de Rijn. Een gesprek van minister van Buitenlandse Zaken Schmelzer met zijn Franse collega Schumann heeft volgens premier Biesheuvel „enig resultaat gehad". Op dit moment profiteren wij daar echter nog niet erg van". BELFAST (AFP Reuter) De 18- jarige Nederlandse matroos N. Heemskerk uit Reeuwijk is gisteren in de Noordierse hoofdstad Belfast doodgeschoten. Hij zat in de wacht kamer van een tandarts op zijn beurt te wachten, toen twee mannen bin nenkwamen en met een automatisch geweer twee salvo's op hem losten. De jongeman, matroos op het 10.442 ton metende vrachtschip Waardrecht, overleed vrijwel onmiddellijk. Over de daders en hun motief is nog niets bekend. De Waardrecht is een week geleden in Belfast aange komen. MAASTRICHT (ANPi Maas tricht krijgt een rijksuniversiteit, d.w.z. naast een medische faculteit ook and'ere studierichtingen. Bij het ministerie van O. en W. is een wets ontwerp in voorbereiding over op richting van een rechtspersoonlijk heid bezittende universiteit te Maas tricht. Dit heeft minister De Brauw, mee gedeeld aan de voorbereidingscom missie „Achtste medische faculteit" in de Limburgse hoofdstad. Voorzitter dr. J. Tans was bijzon der verheugd over deze mededeling. Hij neemt aan dat het wetsontwerp in de loop van 1972 in de Staats courant zal verschijnen. ADVERTENTIE Volledig: verzorgd, dus incl. reis van ieder station, logies en maaltijden: 2 dagen Amsterdam f 39.- 3 dagen Zuid-Limburg f 48.- 3 dagen Twente f 49.- 3 dagen Montferland f49.- 3 dagen Bergen N.H. f 49.- 3 dagen Drente f 53.- 3 dagen Friesland f 64.- 3 dagen Brabant f 66.- 5 dagen Terschelling f 89.- 5 dagen Ameland f 89.- Vertrek dagelijks van 1 oktober 1971 tot 15 mei 1972. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. /~X_X voordelig X v7 uit met NS Koningin Juliana heeft gis teren het nieuwe provinciehuis in Den Bosch officieel geopend. Zij deed dat door het openduwen van een zware bronzen deiür een geschenk van de inwoners van de provincie Brabant. Toen de koningin uit haar auto stapte werd zij omstuwd door spandoe ken dragende jongeren, die toil- den protesteren tegen het vol gens hen veel te dure nieuwe gebouw. De politie wist de konin gin zonder veel moeite naar bin nen te loodsen. Op de foto presenteert de bur gemeester van Riethoven, de eni ge gemeente waarvan de inwo- ners geen geld hebben bijgedra- gen voor de deur van het gebouw, bedrijf met 120 man personeel, heeft maar waar gezegd werd: Je kunt in overleg met commissarissen UTRECHT De directie er beter gebak voor kopen", de hoge gaste het toegezegde gebak. DEN HAAG Staatssecretar Vonhoff (CRM) wil de bedreigde diersoorten beschermen. Daartoe zal bij de Tweede Kamer een wetsont werp worden ingediend de minis terraad ging daarmee gisteren ak koord dat het verbod bevat leven de zowel als dode exemplaren onder zich te hebben van met name ge noemde bedreigde diersoorten. De niéuwe wet zal ook het verko pen of te koop aanbieden van exem plaren van bedreigde diersoorten strafbaar verklaren. Het in voorraad hebben van uit heemse dieren zal worden gebonden aan een vergunning van de minister van CRM. Bovendien zal via een Ko ninklijk Besluit de bescherming van uitheemse dieren beter geregeld wor den. Nu uitheemse dieren in toene mende mate voor commerciële doel einden in ons land worden ingevoerd en in gevangenschap worden gehou den zijn nieuwe voorschriften nodig, aldus heeft de ministerraad besloten. Tot dusver was alleen mishande ling strafbaar, maar binnenkort zul len ook voorschriften kunnen wor den gegeven voor een behoorlijke verzorging en behandeling van deze uitheemse dieren. aandeelhouders besloten, de produk tie te staken en het bedrijf stil leggen. Zij is daartoe genoodzaakt door een gebrek aan orders. Het be drijf, dat draad, draadnagels puntdraad maakt, exporteert 90 pet, van zijn produktie. Verreweg grootste deel daarvan gaat naa V.S. Deze afzet is weggevallen door de op 1 oktober begonnen havensta king aan de Amerikaanse oostkust, De export werd al eerder bemoeilijkt door de Amerikaanse extra invoer heffing van 10 pet en de valuta moeilijkheden. De directeur van Neerlandia deelde desgevraagd mee dat surseance betaling is aangevraagd teneinde rustige afwikkeling van zaken moge lijk te maken. De vakbonden e ondernemingsraad zijn vooraf op de hoogte gesteld. De heer A. J. van Breukelen. dis trictsbestuurder van de Katholieke Metaalbond in Utrecht, heeft nog nietalle hoop op een redding het bedrijf opgegeven, maar hij ziet de situatie wel somber in. De gemid- delde leeftijd van de werknemers van Neerlandia is aan de hoge kant en bij een eventueel faillissement zullen zeker dertig van hen volgens het arbeidsbureau moeilijk herplaats baar zijn. De heer Van Breukelen zei, dat de bonden veel te laat met de keiharde realiteit zijn geconfron teerd. De N.V. Gelderland-Tielens papier, fabrieken in Nijmegen zal, als situatie in het bedrijf het in de ko mende maanden dringend noodzaké- lijk maakt, voor 350 van de 650 werk nemers een werktijdverkorting door voeren, evenals voor de 413 werkne mers van dit bedrijf in 't Limburgse van dit bedrijf in het Limburgse plaatsje Meerssen. De directie Gelderland-Tielens heeft dit vrijdag meegedeeld. DEN HAAG Cor Grootveld woensdagavond in Den Haag neergeschoten door een politieman stierf lachend. Tot op het laatste moment heeft hij gedacht aan een grapje. Terwijl hij badend in het bloed naast het biljart in het café Sport lag, mompelde hij met zijn zangerig Schevenings accent zijn jeugd vriend Cornelis Vink toe: „Cor, ze hebben me neergeschoten". Het waren zijn laatste woorden. Zijn vrienden die met hem de ge zellige woensdagavond deelden zijn diep geschokt door het gebeurde. „We hebben een fijne avond gehad met veel plezier. Er werd gelachen en wat gedold. Voor ons is het onbe grijpelijk dat die mevrouw van dat café naar de politie gebeld heeft met de melding dat er gevochten werd en dat er al geschoten was", zeggen zij. Geen kwaad woord over de agent, die schoot, komt bij hen over de lippen. In gedachten zien ze de man in het uniform nog steeds staan. Met een rokend pistool in zijn l^and en met een gezicht vol angstige ver bijstering. Ze hebben gehuild; hun vriend Cor Grootveld was niet meer. De 28-jarige Scheveningse los- werkman hield van plezier. Voor zijn vrienden was hij altijd de Blitzboy, die overal mut veel drukte en poeha binnenkwam. „Hij had een grote bek, maar een heel klein hartje", vertelt Jeugdvriend Cornelis Vink, de 33- jarige typograaf die samen met zijn jongere broer Willem en nog een an dere vriend met het slachtoffer een avondje uit waren gegaan. Met zijn vieren waren ze omstreeks zeven uur vertrokken. Een van hen stelde voor naar het café Sport te gaan, omdat dat onlangs verbouwd was. „We wilden wel eens gaan kij ken hoe het was veranderd", zegt Willem Vink. Toen ze naar binnen liepen was het niet druk In het café. Na enkele biertjes aan de bar begonnen zij te biljarten. Het leek een gezellige avond te worden. Eenmaal weer aan de bar (Cornelis Vink: „Ik denk dat we toen mischien vier of vijf biertjes op hadden") begon de ellende. 'Showjongen' Grootveld maakte een opmerking over het valsspelen van de gebroeders Vink. „Dat was typisch werd in acht genomen. Men kende beide broers Vink. „Hij maakte wel meer zulk soort geintjes. We gingen een beetje dollen en over en weer werden ér wat duwen uitge deeld. Maar van slaan was geen sprake. Het was gewoon vrienden onder elkaar". Grapje Volgens hen heeft vermoedelijk de caféhoudster dit alles verkeerd be grepen. „We begrijpen dat niet. Kort daarvoor hadden we nog gezellig met haar zitten babbelen. Ze bood ons sigaretten aan". Het dollen van de bezoekers liep in de ogen van de caféhoudster zo hoog op dat zij op een gegeven ogenblik met een soort harpoen Cor Grootveld te lijf wilde. „Met een biljax*tkeu hebben we haar op een afstand gehouden. Voor ons was dit alleen gezelligheid. Het was een grapje". Kort daarop heeft zij de politie gebeld. Volgens de politie meldde zij tot twee keer toe: „Er wordt gevoch ten en er ls geschoten". Via de alarmcentrale werden en kele surveillancewagens naar het café gedirigeerd. Voorzichtigheid Cor Grootveld van enkele vechtpar tijen En hoewel men wist dat hij niet ongunstig bekend stond, nam men alle voorzichtigheid in acht. „Met grote ogen van verbazing zag ik plotseling twee agenten bin nen komen. De een trok zijn pistool en riep „Handen omhoog. Allemaal tegen de muur". Zijn collega trok toen ook zijn wapen en liep verder de zaak in", vertelt de typograaf ge ëmotioneerd. Zijn Jongere broer die vlak naast Cor Grootveld stond vult hem aan: „Ik deed mijn armen omhoog, Cor volgde mijn voorbeeld. Op dat mo ment stond hij met zijn rug naar die agent. Geheel in zijn stijl draalde hij zich plotseling om en liet zijn armen zakken. Lachend zei hij zoiets van „Jongens, wat is dit nu". Ik keek toen net naar die agent. Wat Cor cies met zijn handen deed. zag ik niet. Wel zag ik toen het wapen vuur spuwen". Terwijl de loswerkman zwaarge wond in elkaar zakte, rende Cornelis Vink naar hem toe, de agenten ble ven verbijsterd staan kijken. Hij zag de wond en legde er zijn duim op: „Ik dacht dat ik daarmee het bloed verlies zou kunnen voorkomen. Later bleek de kogel er dwars door heen te zijn gegaan. Het bloed liep alle maal uit zijn rug". Waarom heeft die agent gescho ten, vragen de vrienden van Grootveld zich af. „Hij schoot op een afstand van minder dan centimeter. De kogel ging dwars door Cor heen en moet rakelings langs die andere agent zijn gegaan", is opinie. Cornelis Vink besefte toen dat het geen grapje was. Het was werkelijk heid. „Maar waarom?", vraagt hi) zich af, „er was volgens mij geen enkele reden om de politie te bellen, Ik heb niet gezien dat Cor eer pen bij zich had. Ik wist niet dat hi] dat alarmding op zak had. Waarom heeft die mevrouw dan zo'n meldinj doorgegeven?". Toch nog steeds geen kwaad woord over de agent. „Door die melding ii hij vermoedelijk gespannen binnen gekomen. Toen Cor die in zyn ogen vreemde beweging maakte moet hij gedacht hebben „Jij of ik". Die mal moet nu ook gebroken zijn".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6