huisbe vallingen nemen Au pair-meisje iet 5 procent per jaar af... krijgt contract „Lieverdjes zijn het" Om uitbuiting tegen te gaan 'AK VAN DE VROEDVROUW VERSCHOVEN Ook stewardessen worden groot.... i@ Mevrouw Tempelman houdt van "reuzen" Ach mensen, voor <44,-is uw bodkamer verwarmd. Daalderop pAG 13 NOVEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 bevallen. Je kind ter wereld laten komen in je imgeving, je eigen sfeer. Nederlandse vrouwen pre- die eigen sfeer als de bevalling tenminste geen ;aties met zich mee lijkt te brengen boven de onpersoonlijke van de kliniek. Van alle geïndustria- landen heeft Nederland het hoogste percentage «Lallingen: 60%. waarschijnlijk omdat de van de vroedvrouw, spe- 4 het begeleiden van de j thuis, in Nederland op een hoog niveau staat. De duw kan - en dat weet ze - Opbaar vertrouwen. t Is Nederland het enige t kraamverzorgsters kent: opgeleide meisjes, die tot dagen na de bevalling in inspringen voor de moeder e dagelijkse zorg voor haar snen. Eken steeds meer Neder - «uwen hun koffertje als j, zich aankondigt. Per jaar c aantal thuisbevallingen L Te klein x tie Klomp, geneesheer van de Amsterdamse ooi voor vroedvrouwen/an - - ikliniek, ziet als oorzaken 5» daling „Allereerst de on- a j woon-omstandigheden wonend bent is de ruimte te klem en dus ongeschikt 1 bevalling. Daarnaast krij- huisartsen steeds minder Bi levallingen te doen, terwijl i een groot gebrek is aan n torgsters. Verder vormt ui s drukker wordende ver in d belemmering voor de llng: als het even tegenzit vroedvrouw of de huisarts U Bt. En wat de nazorg be- k dat heen en weer reizen |drovend zijn." - leor kinderen worden .gebo- m en ziekenhuisbed. Vodr de liw heeft dat een belangrij- llUentie: ze moet mee het 3|is In, wil ze zichzelf ten- 1 (gen uitsterving van haar 9 (schermen. Dat was ook de van een congres, dat vori- 1 ter gelegenheid van het strum van de Ned. R.K. g van Vroedvrouwen werd „De toekomst van de w kan rooskleurig zijn, als is afstand te doen van Ine zelfstandigheid en sa- jaan werken in verloskun- ns met andere medische UI I60-' Bereidheid dheid, die echter van twee moet komendie andere jen «arts, gynaecoloog, psy- moeten haar als een gelij- teren. Nog steeds ziet men dvrouw als een goedkope oor hulpverlening aan de rakkeren. Nog steeds ziet ir als een ongelijkwaardig van de huisarts. Ten on- want de vroedvrouw staat „normale" bevallingen be- oeilijke bevallingen zal ze lorverwijzen naar een zie- op hetzelfde niveau als [ga's-verloskundigen Klomp vindt zelfs, dat een ziekenhuis verbonden gy- g altijd geassisteerd zou worden door een vroed- I ,Zo'n bevalling kan komen aan het opereren is. Dan me voor hem een gerust- idee om te weten dat er lallste is om het op te van- le oudere vroedvrouwen er jmoeite mee hebben om zich team-idee aan te passen, in Jongere, pas agestudeer- ja's zal het weinig proble- lt zich meebrengen. Dokter ,De Jeugd van deze tijd is (r op de maatschappij ge- ziet ook wel, dat Je niet ider elkaar kunt. Onze leer den ook stage, doen beval- iiuis. Ze moeten eruit, leren net anderen..." toe mentaliteit brengt met dat ook de opleiding aan- aoet worden. „Vroeger was ide alleen maar verloskun de dingen er omheen wist HC inlijk niets. Nu krijgen de ïNINGEN Vrouwen die willen doen om een ge- 'by te krijgen al vóór zij zijn, kunnen laten on- fcen welke risico's er mo- zullen zijn. Zij kunnen l november terecht in het Q«se Academisch Zieken- ®ige afwijkingen bij pas- in kinderen kunnen wor- voorkomen als de arts al zwangerschap over be te gegevens beschikt, ronderzoek kan bijvoor- nnn het licht brengen of touw aan verhoogde bloed- SJit ot zi) roeger rode ft gehad, of haar voe- nwichtig is en of zij ge bakt van geneesmidde- onderzoek via de te regelen kost 57 leerlingen ook psychologie, sociolo gie, sexuologie, kennis van anti-con- ceptiva. De taak van de vroedvrouw omvat tegenwoordig veel meer dan alleen maar het kind ter wereld helpen brengen. Het checken en op peil houden van de gezondheid van de vrouw voor en na de bevalling is een even belangrijke zorg voor de vroedvrouw geworden," aldus de ge neesheer-directeur van de vroed vrouwenschool. Plaatsgebrek De school telt op het ogenblik vijf tig leerlingen. Zo'n 30 aspiranten moesten aan het begin van de cur sus wegens plaatsgebrek afgewezen wcfrden. De belangstelling voor de vroedvrouwen-opleiding is groeiende. Ook meisjes met een middelbare opleiding melden zich aan: zij zien het als een alternatief voor de art senopleiding. Doker Klomp: „Er zit de opleiding worden ook binnekort verhoogd: tot nu toe was mulo ge noeg, straks wordt dat havo met biologie en scheikunde." De toekomst van de vroedvrouw kan rooskleurig zijn. Dokter Klomp ten met haar vele anderen» ziet dat toekomstbeeld zo: „Er zullen meer verloskundige centra moeten worden opgericht. Klinieken, waar gynaeco logen, psychologen, vroedvrouwen en maatschappelijk werksters samen werken en waarin ook de kruisver enigingen betrokken moeten worden. Van_ higruit moet de aanstaande moeder voortdurend gecontroleerd en begeleid worden door de vroed vrouw. Vindt deze een afwijking, dan neemt een arts het van haar over. Poliklinisch Of het poliklinieken moeten worden, waar de vrouw vrijwel direct na de bevalling weer naar huis gaat? Ik weet het niet. Het principe is goed. maar de uitvoering heeft nog wel eens gefaald. Het gevaar is dat men het teveel op de bevalling laat aan komen. Men wordt slordig met de begeleiding vooraf, de periode waar in nog een heleboel dingen voorko men kunnen worden."Ook de beval lingen thuis moeten vanuit deze centra „georganiseerd" worden. Want ondanks de tendens om in de kliniek te bevallen, zullen er altijd vrouwen zijn, die liever thuis blij ven. Dokter Klomp: „En waarom ook niet? Het is en blijft vreselijk gezellig..." Air France heeft besloten de maxi- over dal ze niet kleiner mogen zijn male lengtemaat voor solliciterende dan 1.58 meter. Bij Ah France wordt stewardessen van 1.72 meter met i geen minimum-lengte genoemd. 3 centimeter te verhogen tot 1.75 me- DAMESMODE in exclusief jonge stijl._ BREESTRAAT108°-112 LEIDEN Elegant en comfortabel moet bij de mannenmode hand in hand gaan anders deugt het niet. Katoenen rib fluweel is een artikel dat voor een jas. die aan deze eisen moet voldoen bijzonder geschikt is. Deze maxi-crea- tie is gevoerd met een ton- sur-ton gedessineerde stof. De grote kraag en geaccen tueerde zakken zijn echte toppertjes voor deze winter. ter. Ook in Frankrijk is de jeugd nl. langer geworden dan de vorige gene ratie. Bij vrijwel alle luchtvaartmaat schappijen wordt de hand gehouden aan strenge restricties ten aanzien van gewicht en lengte der stewar dessen. Bij de KLM mogen deze gastvrouwen aan boord al Jaren lan ger zijn dan bij Air France, nl. 1.76 meter, maar daar staat tegen- ADVERTENTIE Omgekeerd is het bij Japan Air Lines. Deze maatschappij stelt als enige restrictie een minimum-lengte van 1.52 meter. Bij Pan American kan men kenne lijk de langste gastvrouwen aantref fen. Bij deze maatschappij komen meisjes voor de functie van stewar dess in aanmerking als ze minimaal 1.60 meter zijn en mazimaal 1.78 me- Afwassen; vloer dweilen; kanarie eten geven; kleden uitkloppen; auto wassen; voor de tweeling zorgen: aardappels schillen; gras maaien; boodschappen doen; strijken, hond uitlaten. Het is de werkstaat voor een van de zestigduizend meisjes, die in Europa au pair werken. Au pair: opgenomen in een gezin waar door de taal vrij snel wordt geleerd en als tegenprestatie „het spelen van hulp in de huishouding" Officieel omschrijft de overeen komst de tewerkstelling van au pairs zo: „Het tijdelijk opnemen door ge zinnen, in ruil voor bepaalde dien sten, van Jonge buitenlandse meisjes die naar een land toekomen om hun kennis van de taal, en mogelijker wijze ook van hun vak, te vergroten en tevens hun algemene ontwikke ling te verrijken, waardoor zij het land dat hen ontvangt, beter kun nen leren kennen'. Deze Europese overeenkomst en het modelcontract. beide opgemaakt door de Raad van Europa, zijn po gingen om de talloze misverstanden, die er in de loop der jaren zijn ge rezen tussen teleurgestelde au pairs en buitenlandse gezinnen, te voorkomen. Ingrid Neem bijvoorbeeld Ingrid uit Ne derland eens. Uit de briefwisseling met het Engelse gezin, waar ze een jaar lang als au pair zou gaan wer ken. had ze begrepen dat ze een eigen kamer zou krijgen. Daarbij moest ze zorgen voor twee kleine kinderen. Het werd een teleurstelling. Het be gon al de eerste dag. Toen ze in het kleine stadje in Sussex aan kwam zei mevrouw Brown poeslief, dat haar kamer aan het oudste kind was gegeven, en dat Ingrid met het kleintje op een kamer moest slapen. „Goed", zei Ingrid. Maar mevrouw Brown vroeg steeds meer. En iedere keer knikte Ingrid: „Het is goed mevrouw" Ze haalde de kinderen uit bed, waste ze. maakte een boterhamme tje, ging daarna met de twee wan- I delen. Het kwam er op neer, dat ze I tot een uur of zeven 's avonds ach- J ter elkaar met de kinderen in de weer was. Geen uur vrij Daar tussendoor vroeg mevrouw nog i of zij boodschappen kon doen als het goed weer was - om de auto te wassen. Dan weer stond Ingrid aan de wasmachine en hing de hele boel'op zolder te drogen. Ingrid had geen uur meer vrij. Ook op zondag niet, want de Browns kregen op deze vrije dag veel be zoek. Ingrid zorgde voor alles: zette thee. bracht het gebak naar binnen, rende de tuin in om te kijken of de kinderen niet het tuinhek uit wa ren. 's Avonds dook ze, doodmoe, vroeg onder de wol. De Engelse les sen. die bij een lerares in de buurt volgde, raakten in het slop. Ze had er gewoon geen tijd meer voor en was 's avonds te moe om nog te studeren. Mevrouw Brown vond het opper best. Iedere keer dat ze iets vroeg zei ze tegen Ingrid: Fijn hè. Je hoort steeds meer bij ons gezin. Tot Ingrid op zekere dag haar kof fers pakte, afscheid nam, en naar Nederland terug ging. Een illusie armer. Voor zo'n vijt, zes iienljes-ja, zelfs al voor 43,50 - vooriaan aliijd behaaglijke warmie in uw badkamer of douchecel. Onmiddellijk. Mei een Daalderop badkamerkachel. Keuze uit zes modellen. Alle mei KEMA-keur en walerdichiheidsieken: een dubbele garanlie voor een uiisiekend produki. Zo'n koesterende kachel moei u loch eigenlijk nog snel even kopen voor de kou komi. badkamerverwarming BEMMEL Echte lieverdjes zijn het", zegt mevrouw M. Tem pelman-Van der Mey uit het Be- tuwse Bemmel. Het liefst zitten ze bij hun baasje op schoot". Naast haar strekt een robuuste verschijning de poteneen Ierse wolfshond de grootste hond die er in ons land rondloopt. Het lieve dier weegt tachtig kilo en ijn schoften zijn op ruim 92 cen timeter boven de begane grond te vinden. Een stevig lieverdje! Mevrouw Tempelman heeft twee van die vriendjes in huis: Kilkea en Dara of St.-Doulagh. En nog maar kortgeleden was ook de natio nale en internationale kampioen Moloney kind aan huis in Bemmel. Moloney is nu in België onder gebracht, omdat de reuzehonden het met zijn drieën te bont maakten. De Ierse wolfshond komt nog maar schaars voor als huisdier. „Officieel zijn er maar enkele tientallen inge schreven", weet mevrouw Tempel man. „Tot voor kort bestond er nauwelijks belangstelling voor. In 1951 is het zelfs gebeurd dat een nest met Jonge Ierse wolfshonden moest worden afgemaakt, omdat niemand ze wilde hebben". Nu vliegen de Jonge hondjes alle kanten uit: zodra er ergens een nest is, melden zich liefhebbers uit reeksen landen. „Dat is wel leuk", zegt mevrouw Tempelman, „maar toch moeten die mensen goed weten wat ze in huis halen. Zo'n reuze viervoeten moet een hoop ruimte hebben. Op een flatje kun Je ze niet hebben, want eigenlijk zijn het windhonden en die hebben veel beweging nodig". De aanschafkosten zijn evenmin voor de poes: om en nabij de ze venhonderd gulden. En dagelijks eet een Ierse wolfshond zeker twee tot drie kilo vlees op. De meeste bezitters van Ierse wolfs honden zijn aangesloten bij de ver eniging Ierdie, die ook eigenaren van deerhounds onder haar leden telt. De deerhound en de wolfshond zijn allebei windhonden ofschoon ze meer doen deken aan waakhon den. En daarom - om Ingrid en al die andere Mlesjes, Annies, Marja's, Emmy's en hoe ze ook mogen heten te beschermen, heeft de Raad van Europa deze overeenkomsten en contracten gemaakt. Beide partijen moeten hun handtekeningen zetten: de au pair en de familie waar ze bij intrekken. Betaling moet beter Van de zestigduizend au pairs wer ken er ongeveer dertigduizend in Engeland. Veel anderen gaan naar Frankrijk en de laatste tijd ook naar West-Duitsland. Driekwart is tussen de achttien en 25 jaar oud. Enkele Jaren geleden nog waren de au pairs bijna allemaal studenten. Nu heeft de helft van de au pairs een beroep. Zij willen promotie ma ken in hun eigen vak of overstap pen in een andere baan, waarvoor kennis van vreemde talen vereist is. Ook de betaling, die tot nu toe vrij bedroevend was - in Engeland twee tientjes per week - moet beter wor den. meent de Raad van Europa In de schriftelijke overeenkomst tussen au pair en gastgezin zal dat bedrag voortaan worden vastgelegd Voor gesteld is ongeveer 35 gulden per week. Daarnaast zal de au pair vol doende vrije tijd moeten overhou den om talen te kunnen studeren en in diezelfde overeenkomst zal ook komen te staan, dat ze recht heeft op tenminste een vrije dag per week. Beide partijen hebben dus rechten, maar ook plichten. Ideaal zal het eerst zijn als de au pair en het gastgezin zo goed met elkaar kun nen opschieten, dat geen van bei den zich ook maar herinnert ooit een overeenkomst te hebben gete kend. Maar een Jachtinstinct hebben ze. Mevrouw Tempelman: „Als Je mt ze in de bossen loopt en ze zien een hert, dan zijn ze gewoon niet te houden. In Australië werden ze vroeger zelfs gebruikt voor de Jacht op reuzekangoeroes. En oorspronke lijk werden ze gefokt voor de Jacht op wolven en elanden". „De overlevering wü dat het echte helden zijn. Ze komen voor in veel Ierse legenden. Ook in wapens zie Je ze wel". Volgens mevrouw Tempelman heb ben we het aan een zekere kapitein Graham te danken dat er vandaag de dag nog Ierse wolfshonden rond lopen. „Die man heeft er kapitalen in geïnvesteerd voordat hij weer raszuivere honden had". De Ierse wolfshond heeft zich sindsdien ontpopt als een goedmoe dige makker, vriendelijk en uiterst gevoelig voor een vriendelijk woord of een klopje. Het blijft alleen op passen voor zijn vrolijk gekwispel een tik van zijn staart kan aan komen als een zweepslag. geen kilo lichaamsvet komt overeen met circa 8000 calorieën en dat is erg veel. Wil men die kilo vet kwijt dat moet er een lichamelijke inspanning zijn die ca. 8000 calorieën verbruikt. Daarna is het dan oppassen gebla zen met eten en drankjes want de door de lichamelijke inspanning verdwenen calorieën keren weer zeer snel terug bij een onjuist voedselgebruik of gebrek aan li chaamsbeweging. Prof. Dr. G. Schönholzer van het onderzoekings instituut ETS-Magglingen in Zwit serland heeft een tabel opgesteld waaruit de caloriewaarde van diver se vormen van lichamelijke inspan ning zijn af te lezen, de tekening geeft een indruk van deze calorie - waarden. Het is duidelijk dat het nog niet zo simpel is om lkllo li chaamsvet kwijt te raken want 8000 calorieën is een dermate grote hoe veelheid dat er heel wat lichaams inspanning nodig is wil men dit calorie-aan tal weer- kwijt zijn. Daar komt bij dat voor het lichaamsge wicht het totaal van de calorieën balans in ons lichaam bijzonder be langrijk is en van grote invloed of men een kilo lichaamsvet vlot kan kwijtraken. Ook voor de allerjongsten is er dit voorjaar de marine look. De peuters en kleuters zullen rondstap pen in cabans. Jurken en broekpak- ken, blouses en plooirokken die al lemaal aan het matrozen-tijdperk doen denken. De kleur verdringt ecru. De Franse markt voor huishoud textiel wordt veel kleuriger. Overal kleurige tafellakens en beddelakens hebben veel terrein gewonnen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 17