;:fies van Britsum (40) oopt met jnannen atletiek) traditie eruit Bij Ajax-Feijenoord „Schick meisjes om te stelen Heren te kijk gezet loodenburg-Gouda ioejaké voor staken van duel gestraft Koerstips L.F.C.~Leoi?idas Weer druk op de strafbank PAGINA 13 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD .Ook een dame kan best tien kilometer lopen dij (EIDERDORP De fotograaf Voert' onmiddellijk. „Zo me- r", zegt hij ironisch als Jan van Britsum in trainingspak de ur r opent, „stiekum aan het trainen om de conditie op peil louden?". Van Britsum lacht, zegt op de trap van de Leider- pse drive-in flat: „Jawel, we stonden net op het punt te gaan nen". De dialoog krijgt een vervolg in de smaakvol inge- ite woonruimte waar Van Britsum vraagt 'wat de heren len drinken'. Het antwoord ligt voor op de tong: „Geeft u maar frisdrank, ik wil later niet voorbijgelopen worden mijn vrouw ^laar hebben we weer zo'n deni- ter per uur en is vast van plan aende opmerking," reageert Van sum die niet uit zijn humeur te en is. „Bijna iedereen benadert irestatie van mijn vrouw nega- voor mij, dus negatief voor de Niemand denkt eraan het po- voor de vrouw te benaderen, nissen komen grinnekend naar je om te vragen: hoe voel je je Belabberd zeker. Zo is het na- lijk niet; dat is gewoon het niet sarden van de volledige eman- tie van de vrouw...." iderwerp van die kortstondige sa- spraak (geëindigd omdat Van mm met een kennis gaat trainen het „een paar rondjes extra ze- LEIDEN Opmerkelijke verschijning in het veteranenveld dat zondag in de Leidse Hout in actie kwam was Wies van Britsum. Deze 40-jarige atlete van de AV Leiden, die zich als enige vrouw aan dit 'mannen-evenement' waagde, draaide haar hand voor de 10 kilome ter lange race niet om. Soepel lopend liet zij een meer dan behoor lijke tijd van 42 minuten ll'seconden voor zich afdrukken, waarmee ze heel wat heren, die niet zo snel uit de voeten kwamen, „te kijk" zette. Tot die heren behoorde o.a. ook haar echtgenoot die ruim vier minuten langer nodig had om de finish te bereiken! van de fotograaf nog oren) ls volslanke Wies van ium. Veertig jaar, maar dat is nauwelijks aan te zien, helblond ézegend met een gulle lach. Die weerklinkt tijdens het gesprek haar prestaties. Als „veterane" de atletiekvereniging Leiden irhaalde zij in twee veldlopen over vijftien en één over tien ïeter) de bestofte stelling dat vrouw duizend mannen te erg ls. vrouw en dan nog de enige die lam ook was in Utrecht tien de 45) en in Leiden 52(van de voortzwoegende mannen te snel Waartoe in de Leidse Hout ook echtgenoot behoorde: hij kwam viertal minuten later hijgend 'de finish. Vandaar Doorbraak heb dat soort reacties als mijn i krijgt ook gehad," zegt ze. „Ook mensen die het maar gek vinden een vrouw van veertig zulke lan- Istanden loopt Dat is onvrouwe- wordt gezegd, dat kan een vrouw chisch en fysiek niet opbrengen. Rilde bewijzen dat een vrouw dat kan. Ik wilde de traditie dat da- alleen voorbestemd zijn voor de i afstanden gewoon eens door- ten". I) heeft die gewoonte recent twee- omver gedraafd met een Iheld van pakweg vijfbien kilome- ADVERTENTIE ZONDAG A.S. 2.30 UUR de belangrijke wedstrijd Sportpark Noord. dat nog vaker te doen. Voorbeeld „Als voorbeeld voor andere vrou wen. Waarom zou een vrouw van 40 geen tien kilometer meer kunnen lo pen? Als Je maar traint en als Je maar fit bent. Natuurlijk is het een voordeel dat ik me dagelijks fit kan houden (zij is gymnastieklerares op de Rembrandt scholengemeenschap) maar er zijn heel wat andere vrou wen die het ook zouden kunnen. Die worden nog te vaak weerhouden dooi valse schaamte. Meestal is dat het generen voor de omgeving: angst voor opmerkingen als: mens, sloof je niet zo uit. Verlegenheid om tussen allemaal- mannen te lopen ook: or de weg, in het bos met schreeuwen de mannen langs de kant. Maar iK- wordt heel aardig opgevangen, en thousiast. Tijdens die wedstrijden krijg ik weieens een zuurtje van een andere veteraan of er komt er een naast me lopen die zegt: kom mee loon maar achter mij aan. Die eerste keer in Utrecht bijvoorbeeld, merkte ik dat er heel wat waardering voor bestond. Ik dacht dat ik zo ongeveer uitgefloten zou worden, vooral om dat Je de eerste bent. Ja er is in Hil versum weieens een dame geweest die meegelopen heeft maar die kwam toen minuten na de laatste man bin nen. toen zei de KNAU, „mevrouw dat is geen reclame houd u maar ob" dus ik wist: als ik mee ga doen moet ik in ieder gevftl geen laatste wor den. Dat werd ik gelukkig ook niet en dat werd gewaardeerd. Toch heb ik lekker in mijn eigen tempo ge draaid met als enige doel niet als een afgezakte vrouw aan de finish te komen. Het is niet erg als de ha ren verwaaid zijn, maar Je moet na tuurlijk niet met schuim op Je mond aankomen. Dat is afstotend". Mooie benen En daarvoor probeert Wies van Britsum („Als het regent denk ik weieens: hemel mijn haar. maar dan loop ik die wedstrijd ook uit) zoveel mogelijk te waken. Ook als ze wordt afgeleid door opmerkingen van de beste stuurlieden die ook bij atletiek aan wal staan. Zoals: „Als ik zulke mooie benen had. zou ik nooit meer hardlopen: hééé er loopt een vrouw mee, (en de volgende ronde) loopt ze daar nou nog steeds? „Of" Je hoeft niet zo hard te gaan, ze hebben hem al Dat soort opmerkingen behalve de laatste maken het uitkomen op zo'n afstand leuk voor Wies van Britsum (op 23-jarige leeftijd met atletiek begonnen, op 36-jarige leef tijd Leids kampioene op de 1500 me ter) Ze zegt: „Zo'n afstand is vee) fijner op mijn leeftijd. Als Je veer tig bent, kun je niet meer „explode ren". Dan is bijvoorbeeld tién kilo meter een lekkere afstand als Je ge- (Van onze sportredactie) ©DEN De zaalvoetbalcommissie van de Afdeling Leiden heeft ejaké verantwoordelijk gesteld voor het staken van de wedstrijd Lugdunum. Het team heeft twee winstpunten in mindering ïegen èn een geldboete van tien gulden. Indien de stand op de iglijst het noodzakelijk maakt zullen de nog resterende 24 minuten Wen uitgespeeld. Koejaké zal dan bij de stand 0l met één doel- 'dediger en slechts twee veldspelers moeten beginnen. Na 2 mi- ten zal een derde speler in het veld mogen komen. *egen drie spelers werden de volgende straffen opgelegd: B. de Mesquita geschorst tot 1 augustus 1972 wegens het trappen de scheidsrechter. R. de Meza geschorst voor 6 wedstrijden wegens bedreiging van. scheidsrechter. C. van Lierop geschorst tot 1 augustus 1973 wegens bedreiging en op zeer gevaarlijke wijze aanvallen van de scheidsrechter, als- We wegens het stompen van de tijdwaarnemer. Wies van Britsum („Ik wil niet als een afgezakte vrouw aan de finish komen") met man r en kennis in de 'houding'. traind bent. Het is enkel de traditie die wil dat vrouwen alleen op korte afstanden uitkomen. Op de 800 meter, zeggen „ze" lopen halve manwijven, op de 1500 meter ben je al manwijf, dan moet ik op de tien kilometer zo langzamerhand man geworden zijn. Ik moet zeggen dat ik me helemaal niet zo voel..." Als de fotograaf er nog was ge weest, zou hij ongetwijfeld gezegd hebben dat ze er ook helemaal niet zo uitziet Autosport Jean Pierre Beltoise, de prominente Franse coureur zal bij de formule 1 races van het komende jaar uitkomen in het Britse BRM- team. De Franse Matra-stal, waar? voor Beltoise sinds 1965 reed heeft hem uitgeleend aan de Britse fabriek. De top-coureurs van BRM, Pedro Rodriguez en Jo Siffert verloren dit seizoen bij race-ongelukken het leven. HILVERSUM, 14 NOVEMBER - 1.30 Karwatsprijs: Jubar Oaktree, Ja cobus O, Jeroen Belwin, Izanto Gareelprijs: Jorri Buitenzorg, Joke Signal, Jackie T, Jariolaine - Sulky- prijs: Hanneke Tabor, Friso AB, Dorus van Rood en Noot, Fabiola Spencer - SjambokprijsIsnathan, Geisha Double, Ida de Mercelle, Hanny Hollandia - Trensprijs: Iwin Buitenzorg, Guit. Hortence, Iwan Mao H - Grote Novemberprijs- Eronica W, Florissant, Entry Volann, Evelyn Hollandia - Kitzelaar Bo kaal: Hornblower, Fina, Hardy Re- gina, Galatea - Camacheprijs, 2de afd.: Important D, Friscoline Mac, Hadewych, Flits - Camacheprijs, le afd.: Ivanovna Heather, Ina, Ilona, Helios CH - Sjambokprijs, 2de afd.: Important N, Jelle v. d. Lente, Gino Westlandia, Joyce. Feijenoord is geinteresseerd in Mrosko ROTTERDAM Landskampioen Feijenoord is - geïnteresseerd in de Neurenbergse aanvaller Charly Mros ko en heeft vandaag trainer Happel afgevaardigd naar de ontmoeting Nürnberg FCJahn Regensburg. ADVERTENTIE Zondag 2.30 uur n.m. Terrein Boshuizerkade. Al 77 spelers (Van onze sportredactie) LEIDEN Het is druk op het "strafbankje". Het aantal schorsin gen van senior-voetballers uit Leiden en omgeving steeg de afgelopen we ken met 15 tot 77. Voor de straf- commissie van de KNVB en de Af deling Leiden moesten zich de vol gende spelers verantwoorden: KNVB A. van der Plas (Quick Boys) geschorst voor 2 wedstrijden van Quick Boys 4 wegens aanmerkingen maken op de leiding, alsmede met woorden bedreigen van een tegen stander tijdens de wedstrijd Quick Boys 4 's-Gravenzande 2 (d.d. 9/10). H. Tijssen (Ter Leede)ge schorst voor 3 wedstrijden van Ter Leede 1 wegens herhaaldelijk ruw spel tijdens de wedstrijd DOTO Ter Leede (d.d. 9/10). N. Sluymer (Ter Leede)ge schorst voor 4 wedstrijden van Ter Leede 1 (waarvan 1 voorwaardelijk) wegens trappen van een tegenstan der tijdens de wedstrijd DOTO-Ter Leede (d.d. 9/10). H. van der Plas (Quick Boys) geschorst voor 5 wedstrijden van Quick Boys 2 (waarvan 1 voorwaar delijk) wegens trappen van een te genstander tijdens de wedstrijd Quick Boys 2 Zwaluwen 2 (dd. 16/10). A. van der Meij (Rijnsburgse Boys)geschorst voor 4 wedstrijden van Rijnsburgse Boys 1 (waarvan 1 voorwaardelijk) wegens trappen van een tegenstander tijdens de wedstrijd Rijnsburgse Boys Hazerswoudse Boys (d.d. 16/10). H. Dreef (ASC)voorwaardelijk geschorst voor 2 wedstrijden van ASC 1 wegens ruw spel tijdens de wedstrijd ASC Vredenburch (d.d. 24/10). Ajax—Feijenoord omvatte al les wat een topwedstrijd moet zijn. Zwarte handel in kaartjes (de Journalist die naast me zat had een Reynoldstribune zien verkopen voor 110 gulden), il legale overschrijding van de Ajax-grenzen (ik heb zelf twee longetjes die de eerst controle waren gepasseerd, achter in de auto door de tweede controle geloodst, moet je soms nee zeg gen in deze tijd van kraakpan den en twijfel aan het autori taire gezag?), en een zo grote drukte dat voorzitter Jaap van Praag en penningmeester Henk rimman de wedstrijd staande hebben moeten bijwonen, na dat ze als goede gastheren him plaatsen aan begerige hoog waardigheidsbekleders hadden nf gestaan. Door Nico Scheepmaker Uiteraard vloog er ook van alles rond, in de lucht. Geen bierblikjes deze keer, alhoewel die nog wel werden verkocht «wat me een groot risico leek Juist bij Ajax waar het publiek ao dioht rond het veld zit), maar om te beginnen meeu wen, wachtend op Eddy Trey- tel, de bekende meeuwentem mer, en ook reclamevliegtuig jes. Eentje daarvan bleef tegen twee uur nagenoeg doodstil in de lucht hangen. Als een heli copter, en begon toen vrolijk te "«tijgeren" toen de Feijenoor- ders het veld betraden. Blijk baar een Feijenoord-gek, zo op gewonden over de komende match dat hij enkele spelfouten had gemaakt in de reclame die hil meesleepte. Tevoren im mers hadden we een reclame- sleep gezien met "Chick, de enige echte nr. 40 is uit", en daarna kwam die stijgerende Feijenoordfan met "Schick mesjes om te stelen". Dat moest natuurlijk zijn: "Chick meisjes om te stelen'.' Schoonvaders Ik zit op de Ajax-perstribune altijd pal achter de beroemdste schoonvader van Nederland, die weer naast "één van de be kendste schoonvaders van Am sterdam" zit. Te weten: de he ren Coster en Hoopman, schoonvaders van respectieve lijk Johan Cruyff en Piet Kei zer. Hoopman is meer de stille genieter (van voetbal), Cos- ter reageert levendiger, maar voor Ajax-leden en vooral voor Ajax-schoonvaders zijn ze alle bei opmerkelijk reëel en „onder koeld" in hun reacties. Op een gegeven ogenblik werd Cruyf- fie door een Feijenoorder on deruit gehaald, zonder dat er voor gefloten werd. "Dat kan toch niet", zei Cor Coster, „of ben ik nu partijdig"? "„Nee hoor", zei ik geruststellend, „alleen maar familieziek". Fraude Hoe kwam het dat er toch nogal wat kaartjes zwart ver handeld werden door "ticket dealers"? Er is een aantal mo gelijkheden. Sigarenwinkeliers die een aantal kaartjes voor de dubbele prijs aan zwarthande laars verkocht hebben. Ajax- spelers die hun kwantum niet aan hun 5000 plotseling opgedo ken vrienden hebben uitge deeld, maar voor het driedub bele bedrag aan een opkoper nebben verpatst. Handige lie den die aan het begin van het seizoen niet één maar bijvoor beeld tien registratiekaarten vijf of tien gulden hebben ge kocht die recht geven op het aanschaffen van één kaartje, alvorens de hele bups in de voorverkoop wordt gegooid (de kosten heb je er in één klap uit, als Je een Reynoldstribune voor 110 gulden verkoopt, zoals zondag gebeurde). En dan is er nog de ingewik kelde methode van die Amster dammer, die niet voor de zwar te handel werkt, maar louter voor zichzelf, om er altijd ze ker van te zijn dat hij erin komt, wat voor wedstrijd het ook is. Ik zal u vertellen wat Lau van Ravens foto mèt handtekening hij doet. Hij koopt elke keer twee staanplaatsen als Ajax speelt. Dat kost hem dan twee maal drie gulden is zes gulden. Een van die kaartjes gebruikt hij om op de tribune te komen (het wordt afgescheurd en is waardeloos geworden), het an dere bewaart hij. In zijn ar chief. Ajax geeft zijn kaart jes iedere week weer een ande re kleur, om gemakkelijke fraude te voorkomen. Wat doet onze man dus als hij naar AjaxFeijenoord wil (zoals afgelopen zondag) en geen kaartjes kan krijgen? Hij gaat na in welke kleur de staanplaatsen gedrukt zijn, duikt in zijn archief, en vindt daar een kaartje van twee Jaar geleden voor de vriendschappe lijke wedstrijd Ajax—Chelsea in dezelfde kleur. Af en toe kleurt hij een kaartje ook wat oij, als dat nodig mocht zijn *Bij de Ingang houdt hij (zoals zondag bij AjaxFeijenoord) zijn duim op de naam van Chelsea, de suppoost ziet in de grote drukte voldoende (goede kleur, de naam Ajax, onafge- scheurd gedeelte), en onze man is binnen. Kijk, dat vind ik een toelaat bare vorm van bedrog, daar komt zoveel geduld aan te pas. bovendien is er normaal voor het kaartje betaald (behalve als hij met een kaartje van AjaxTelstar naar de Europa- Cupwedstrijd Ajax—Borussia gaat natuurlijk en de verhoog de toegangsprijs ontduikt), zulk particulier initiatief moet be loond worden, vind ik. Tramkaartjes Het doet me trouwens sterk denken aan mijn vriendje Jan Stok van de lagere school die later niet toevallig conservator van het Zoölogisch Museum is geworedn. Hij bewaarde (zo omstreeks 11940, 1941 schat ik) tramkaarten en tramkaartjes waarvan de overstapjes onbe nut waren gebleven. Op het stempel stond de datum: 12-4, de tramlijn: 13, en het uur van afgifte 16.15, wat betekende dat je tot vijf uur op 12 april op een andere lijn dan lijn 13 mocht meerijden, als er geen gaatje in geknipt zat. Dus wat deed Jan Stok? Hij bewaarde en raapte alle ongeknipte over stapjes op, en keek dan na een jaar op welk tijdstip hij, op 12 april, voor niks met de tram meekom Ingewikkeld. Maar toch heb ik zijn slimheid één keer in tens bewonderd. Dat was toen hij op een Olympische dag in 1939 in het Olympisch Stadion na afloop nableef, en op de tri bunes alle wikkels van de opge geten Tjoklatrepen opzocht, want voor dertien Tjoklat-sol- daatjes kreeg je één reep gra tis. Hij haalde op die manier dertien repen bij elkaar. U ziet, je kan heus nog wel wat versie ren in dit leven, als je maar vindingrijk bent. En geduld hebt. Professional Lau van Ravens floot (daar was iedereen het over eens) een grandioze wedstrijd. Hijzelf was nog vol van die foute pe naltybeslissing in Lissabon, u weet wel. Ik zei hem dat die vergissing weliswaar begrijpe lijk was, maar ook een typisch onprofessionele, vergelijkbaar met Zoetemelk die na een etap pe als eerste de wielerbaan op draait, maar dan niet blijkt te weten dat hij nog twee ronden in plaats van één moet rijden, waardoor hij door onachtzaam heid toch nog verliest. „"Maar ik ben nu eenmaal geen profes sional", zei Lau van Ravens (gekscherend). Vervolgens vroeg het zoon tje van staatssecretaris Von- hoff hem om een handtekening. Lau haalde een foto in prent- briefkaartformaat van zichzelf uit zijn zak (van het type dat ik in mijn jonge jaren spaarde van Cor Bijster, Jan Derksen en dat soort wielerprofs), waarop met duidelijke let ters het voetbalschoenenmerk "Quick" stond afgedrukt, zette er zijn handtekening op en gaf hem aan Vonhoff Jr. Ik vergat nog te vragen: "Hoe bedoel Je precies, geen professional?" Film en sport Een opmerkelijk verschijnsel dat mijns inziens bewijst dat de sport steeds meer een inte grerend en geaccepteerd onder deel van het dagelijks leven wordt is het feit dat in steeds meer films de sport een rol gaat spelen. En dan bedoel ik meer in het byzonder re zoge naamde "betere films", waar in de sport niet de functie ver siering, maar gebruikt wordt om iemands karakter, of het karakter van de film zelf, te verduidelijken. In "Love Story" was Ryan O'Neal (Rod in Peyton Place) een ijshockeyspeler, in "Drive, he said" van Jack Nicholson werden we naar de wereld van het profbasketball verplaatst. Niet om te laten zien hoe mooi basketball is, maar om te la ten zien hoe mensen in zo'n ge spannen omgeving functione ren en in .Husbands" van John Cassavetes gaan de drie hoofdpersonen op een gegeven ogenblik naar een basketball- zaal om zichzelf weer wat te rug te vinden in die jeugdsenti- mentele omgeving. Ik praat nu niet over films als Le Mans, Grand Prix en dergelijke, waar de "sport" moet dienen als sensatie-ele ment (films waar Je als auto sportliefhebber naar toe gaat, of films waar je als voetbal liefhebber etcetera naar toe gaat, omdat bijvoorbeeld Pele er in meespeelt). Maar ik be doel films waar ja naar toe gaat omdat het goede films zijn die "La condition Humaine" (de 6ituatde van de mens) uit beelden, en waarin veel vaker dan vroeger de sport een "nor- AFDELING LEIDEN P. van der Reyden (ZLC)ge schorst voor 6 wedstrijden van ZLC 1 wegens het trappen van een tegen speler. H. Vergunst (Koudekerk)ge schorst voor 6 wedstrijden van Kou dekerk 2 wegens het slaan van een tegenspeler. C. Bouys (Randstad Sport): ge schorst voor 6 wedstrijden (waarvan 2 voorwaardelijk) van Randstad Sp. 2 (zat.) wegens het slaan van een tegenspeler. E. Dubbeldeman (DOCOS) voorwaardelijk geschorst voor 2 wed strijden. P. v. Velzen (Weteringse Boys) t voorwaardelijk geschorst voor 2 wed strijden. T. Augustinus (VVSB)ge schorst voor 5 wedstrijden van WSB 3 (zat.) wegens het bij herhaling uitoefenen van niet toelaatbare kri tiek ten aanzien van de leiding, als mede wegens het niet voldoen aan de oproep om ter vergadering van de strafcommissie te verschijnen. A. Pols (SC Lisse): geschorst voor 3 wedstrijden (waarvan 2 voor waardelijk) van SC Lisse 10 wegens het maken van ontoelaatbare aan merkingen ten aanzien van de lei ding. A. C. Hakker (UDO): geschorst voor 3 wedstrijden van UDO 8 we gens tegenwerking van de leiding van de scheidsrechter, alsmede het recht ontzegd als aanvoerder op to treden tot 28 oktober 1972. G. Holswilder (Roodenburg) t geschorst voor 2 wedstrijden (waar van 1 voorwaardelijk) van Rooden burg 8 wegens het onheus bejegenen van de scheidsrechter.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13