Oppositie botste frontaal met de regeringspartijen Huisvrouwen gaan vaker naar arts dan hun mannen Natrinon! Zoutarm dieet? SINT NICOLAAS GRAMMOFOONPLATEN Sam van Weesel en Zoon Signalement van de verzender „bom van Maarheeze" bekend Nachtelijke vluchten op Schiphol beperken Proefmeetnet watervervuiling VRIJDAG 12 NOVEMBER 1971 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 7 HOGEWOERD 112 LEIDEN Van een onzer verslaggevers „Huisvrouwen gaan vaker naar de dokter dan hun mannen en onge huwde vrouwen. Hun klachten zijn vaak van nerveuze aard en het ge volg van psychische stoornissen". Dit zijn twee conclusies van een onderzoek by 538 huisvrouwen dat werd verricht door de Nijmeegse arts H. G. M. van den Velden. Dr. Van den Velden promoveerde van daag aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen op een proefschrift („Huisvrouw - huisarts - huisge zin") over dit onderzoek. Volgens dr. Van den Velden lópen huisvrouwen lang niet met al haar Wachten en kwaaltjes naar de dok ter Hij vraagt zich dan ook af of er misschien sprake is van „onder consumptie" van de medische hulp verlening. Van de onderzochte vrouwen bleken patiënten met een neurotische aan leg meer klachten over gezondheid te hebben dan geestelijk meer sta biele huisvrouwen. De mate van kennis die de huisvrouwen beaaten aanzien van medische proble men bleek van invloed te zijn op hun gedrag bij het ervaren van stoornissen in hun gezondheid. Dr. Van den Velden wijst erop dat vooral deze bevindingen nadere stu die behoeft, „omdat dit directe con sequenties kan hebben voor het be leid inzake de gezondsheids voor lichting en de medische opvoeding van het publiek". Evenals verscheidene onderzoekers vóór hem, constateerde ook dr. Van Velden het gezinsmatige karak- Leden van toneelgroep Stu dio, in toneelkostuums, luisteren op de publieke tribune naar de behandeling van de begroting van CRM in de Tweede Kamer. Zes bommen op Venlose heide VENLO (ANP) De mijnoprui- mtngsdienst heeft op de Grote Hel de bij Venlo in totaal zes vliegtuig bommen uit de tweede wereldoorlog Bevonden. Een bom woog 250 pond, een andere 500 pond. zy werden ge vonden op een diepte van 1 tot 4 me- ter in een gebied, waar in de oorlog een Duits vliegveld was gevestigd. De mijnopruimingsdienst heeft een strook van 4% km lengte en 10 m breedte uitgekamd, waarin een pe- kelleiding wordt aangelegd, die van ®e'gië via Nederland naar Duits land loopt. ter van stoornissen in de gezond heid. „Voor kinderen van huismoe ders die vaak naar de dokter gaan wordt relatief vaker doktershulp ge vraagd dan voor andere kinderen". Slechts voor 12% van alle aandoe ningen waarmee mannen en vrou wen van de onderzoekpopulatie zich in- de loop van één jaar bij de hulsarts melden, werd de hulp van een specialist ingeroepen. Voor on geveer 2% procent van deze aan doening was opname in een zieken huis noodzakelijk. Het onderzoek werd verricht met medewerking van het Nijmeegse Universitair Huisartsen Instituut waar Dr. Van den Velden werkzaam Promotor was prof. dr. P. J. A. Huygen, buitengewoon hoogleraar in de toepassing van de geneeskunde aan Nijmeegse universiteit. De carnavalsvereniging De Kaninefaten in Noordwijkerhout maakt zich ongerust over de ver wikkelingen rond de bejaarden huisvesting. Het geharrewar ver oorzaakt dat de bejaarden nu moeten uitwijken naar buurge meenten. Om die situatie te on derstrepen werd een krans gelegd over Griet de bloemenverkoopster voor het gemeentehuis, terwijl aan het bordes een groot span doek werd opgehangen. (Foto Holvast) Brandstichters van kazerne aangehouden EINDHOVEN (ANP) Na een uitgebreid onderzoek, waarin de ge meentepolitie van Eindhoven en de Koninklijke Marechaussee nauw sa menwerkten. heeft de gemeentepoli tie van Eindhoven woensdag de 20-jarige A. T en de 19-jarige J. J aangehouden, die hebben bekend in de nacht van 3 op 4 september brand te hebben gesticht in een loods op het terrein van de militaire ry- en traotieschool in de De Con stant Rebecque-kazerne te Eind hoven. In bedoelde nacht wisten A. en J zich toegang tot het terrein te ver schaffen door verbreking van de af rastering. zy drongen vervolgens de loods binnen en staken daar een legertruck in brand. Het vuur werd echter tydig ontdekt door de offi cier van piket, die met behulp van enkele andere militairen het bran dende voertuig naar buiten wisten te slepen. Namens de regeringsfracties veegde de KVP-er P. J. A. van der Sanden de wijzigingsvoorstel len in één klap van de tafel met een verwijzing naar de beroerde financiële situatie. Hij noemde het „een stuk efficency in het parlement" om er niet verder over te discussieren. De AR-afgevaaxdigde mr. J. N. Scholten betichtte de oppositie er van Don Quichotterie te bedrijven. Naar zijn mening was het zinloos om deze reeks veranderingen voor te stellen, omdat zij is gebaseerd op de alternatieve begroting van de drie. Scholten zei, dat deze begroting een maand geleden in de Kamer al is verworpen. D'66-woordvoerder drs. W. A. F. Wilbers. die als debuterend Kamer lid van veel kanten ondering oogstte voor zijn gevate, optreden, zei dat het kennelijk weinig zin heeft volgende week te discussiëren over de belastingvoorstellen van de regering. De Kamermeerderheid heeft zich daar blijkbaar al bij neer gelegd. Waarnemend fractieleider mr. M. Vrolijk van de PvdA noemde het op treden van de regeringsfracties „bij zonder onbevredigend" Verschuivingen De bewindslieden van CRM, P. J. Engels (KVP)H. J. L. Vonhoff (V. V.D.) en mevr. S. van Veenendaal- van Meggelen (DS'70) wezen ook alle oppositie-voorstellen van de hand. Niettemin is de kans groot, dat hun begroting op veel plaatsen wordt gewijzigd. De rege ringsfracties hebben twintig voor stelling ingediend om verschuivingen binnen de begroting aan te bren gen. De grootste verschuivingen zijn er op gericht meer geld beschikbaar te sstellen voor de sport (niet de top sport. maar de „breedte-sport") ten koste van de culturele sector. De post subsidies voor de kunst zinnige en culturele film wordt zwaar belaagd DS'70 wil dit subsidie met 150.000 gulden verminderen. Van dit bedrag wil DS '70 een ton geven aan de werkgroep P 2 in Utrecht (de voormalige werkgroep Belangen Be hartiging Creatieve Kunstenaars) en vijftigduizend gulden voor de Fede ratie van Nederlandse Zangersbonden en Harmonie en Fanfare. De CHU wil op deze post twee ton beknibbe- bouw van de vormingscentra Den Alerdinck en Klein Vredeveld. Muziekscholen Voor de muziekscholen wil de ARP 274.000 gulden meer beschikbaar stellen. „Een symbolisch bedrag", mr. Scholten er zelf van. De ARP bezuinigt daartoe een ton op de be roepsorkest. een ton op het subsi die voor de bevordering van kundigheid op net gebied van maatschappelijke ontwikkeling en 74.000 gulden op het subsidie aan instellingen voor studie en onderzoek. De KVP wil een kwart miljoen gulden minder uitgeven aan culturele centra, hetgeen volgens partijgenoot minister Engels inhoudt, dat in Leeu warden (de woonplaats van de mi nister) en Amersfoort volgend Jaar dergelijke centra niet van de grond kunnen komen. Het Jeugd- en Jon gerenwerk krijgt van de KVP daar entegen een kwart milioen meer. KVP-woordvoerder Du Chatinier maakte zich in de Kamer voorts zeer druk voor een verhoging van het subsidiebedrag aan organisaties op het gebied van de lichamelijke op voeding en de sport met een half mil joen gulden. Het bedrag zal dan stijgen tot 6.3 miljoen. Deze verhoging kan volgens hem ten koste gaan van: voor het oudheidkundige bodemon derzoek (100.000 gulden): (wederom) culturele streekcen- tra (250 000 gulden) De kosten van onderzoek (150.000 gulden). Over de 53 wijzigingsvoorstellen stemt de Tweede Kamer volgende week. MAARHEEZE De bom. die maandag de 23-jarige Rinus Louwers uit Eindhoven zó ernstig verwondde, dat de man blind werd en waar schijnlijk zijn rechterarm zal moe ten missen, is bij het postkantoor in Mierlo-Hout afgegeven door een man die een wat stramme, militaire hou ding heeft. Hij moet tussen de der tig en veertig Jaar oud zijn en heeft zwart, enigszins grijzend haar. Dit overigens vage signa lement heeft de houder van het postagentschap in Mierlo-Hout, die od 5 november het explosieve pakket aannam, aan de politie gegeven. De politie diept nu met dit sig nalement in het achterhoofd de vele tientallen tips uit die zijn bin nengekomen. Het staat, volgens de politie, wel vast dat de dader moet worden gezocht in de tweedehands autohandel. Door de „reputatie" die de autohandelaar Moers aan wie het pakket was gericht zich met zijn handel heeft verworven, komen er volgens de politiek wel honderd man in aanmerking, die iets tegen de heer Moers hebben. De dader moet zeer goed op de hoogte zijn geweest van het doen en laten van de heer Moers. Als af zender stond op het pakket name lijk de naam van de Brabantse krui dendokter Van de Moosdijk. Moers heeft met Van de Moosdijk een geld transactie gedaan, waarover eerst ruzie is ontstaan. Deze twist is byge- legd en de twee zijn nu goede vrien den. Volgens de politie zij maar enkele mensen van de vriendschap tussen Moers en Van de Moosdijk op de hoogte. Door het tv-programma Koning Klant en door de Consumentenbond werden de praktijken van de heer Moers fel veroordeeld. Dit leidde tot sluiting van Moers autohandel. Hij liet zich inschrijven als veeboer maar is, volgens de poli tie, nog steeds door middel van stro mannen actief in de autohandel. Roruiom de huisjes van de Zaanse Schans dansten gister avond de lichtjes van de lam pionnetjes, die de kinderen bij zich droegen, terwijl zij de tra ditionele St. Maartenliedjes voor de bewoners ten beste gaven. Zo als uit de foto blijkt werd er gul gegeven. Overleg regering en luchthaven (Van onze politieke redactie) DEN HAAG De mogehjfcheid het nachtvliegen op Schiphol te be perken zal dooi- staatssecretaris dr R. J H. Kruisinga (Verkeer en Wa terstaat) met de directie van de Amsterdamse luchthaven worden be sproken. Dat heeft de bewindsman gisteravond in de Tweede Kamer meegedeeld by de behandeling van een wyziging van de Luchtvaartwet Speciaal zal in het overleg worden gesproken over de vraag of het mo gelijk is voorschriften te geven over de types vliegtuigen, die 's nachts van Schiphol gebruik mogen maken over de aanwijzing van bepaalde banen voor nachtvluchten. Door de zonder hoofdeüjke stem ming aangenomen wijziging van de Luchtvaartwet wordt het, indien al thans ook de Eerste Kamer akkoord gaat, mogehjk meer te doen aan de bestrijding van de geluidshinder. De staatssecretaris nam een amen dement van de heer L. M. de Beer (VVD) over, waardoor het parlement betrokken zal worden by het verder uitvaardigen van concrete maatrege len voor de geluidshinderbestryding Ook een amendement van dr. ir. J P Oele (PvdA) werd overgenomen: zo spoedig mogelyk zal bekend worden gemaakt in hoeverre de te stellen eisen in de toekomst zullen worden verzwaard. Staatssecretaris Kruisinga zei ook nog, dat van de zyde van de over heid by de vliegtuigindustrie steeds wordt aangedrongen op de noodzaak van geluidsreaotie Volgens hem heb ben de nieuwe vliegtuigen, die door de KLM zyn besteld de Boeing 747 en de DC 10 dan ook al een beter geluidsniveau dan de Boeing 707 en de DC 8 Felle brand op linnenafdeling van Rode Kruis AMSTERDAM (ANP) in Am sterdam heeft vannacht 'n felle uit slaande brand gewoed bij het centra le laboratorium van de bloedtrans fusiedienst van het Rode Kruis aan de Plesmanlaan in Amsterdam-West. Het vuur ontstond omstreeks 4 uur door nog onbekende oorzaak ln de op de parterre gelegen llnnenaf- deling. die geheel uitbrandde. Het bloedstolllngslaboratorium op de etage erboven bleef gespaard. De brandweer bedwong het vuur bin nen een uur met negen stralen. Zoutarme melk van Nutricia, Lekker om zó te drinken en gemakkelijk in gerechten te verwerken. Natrinon van Nutricia. in poedervorm of vloeibaar DEN HAAG In de Tweede Kamer zijn de drie samen werkende oppositiepartijen PvdA, D'66 en PPR frontaal in botsing gekomen met de vijf regeringsgezinde fracties, KVP, ARP, CHU, VVD en DS'70. De regeringsfracties weigerden in te gaan op de 33 wijzigingen die de oppositie in de begroting van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft voor gesteld. BILTHOVEN (ANP) In de eerste helft van 1972 zal een proefmeetnet voor het opsporen van watervervuiling worden op gezet. Dat zal gebeuren aan de Maas tussen Eijsden en Nijmegen, waar een aantal automatische meetpunten wordt gekoppeld aan de bestaande meetstations voor luchtverontreiniging. Een werkgroep onder voorzit terschap van ir. Zijlstra, direc teur van het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater (Ri- za), brengt binnen enkele maan den een rapport uit over de op zet van dit proefmeetnet. In de ze werkgroep hebben verder zit ting vertegenwoordigers van het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid (RIV), het Rijksinsti tuut voor de Drinkwatervoorzie ning, en Philips, welke laatste de apparatuur bouwt. Dit heeft dr. J. Spaander, directeur-ge neraal van het RIV, gisteren meegedeeld De ontwikkeling van automa tische meetapparatuur voor wa terverontreiniging is even ver als de S02-meter, drie Jaar ge leden, die thans de ruggegraat vormt van het landelijk licht- meetnet in aanbouw. De coör dinatie tussen deze meetnetten van de Benelux en West-Duits- land en de uitwisseling van ge gevens is vandaag het onder werp van internationale studie dagen in het RIV te Bilthoven. Medio 1972 zullen de meetsta tions in de regio Limburg zijn geïnstalleerd. Deze geautomati seerde snuffelpalen geven hun S02-metingen en enkele meteo rologische waarnemingen via een regionaal centrum door aan de centrale computer van het „nationale meetnet Nederland" in het RIV te Bilthoven. Deze zal omstreeks eind 1972 gereed zyn, medio 1973 zullen alle cir- oo 250 meetstations zyn ge plaatst in de andere provincies. De kosten hiervan bedragen ongeveer tien miljoen gulden. In deze meetstations zullen te zijner tijd ook metingen wor den verricht van zwaveltrioxyde (ten behoeve van zwavelzuur metingen), stikstofdioxyde en koolmonoxyde.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7