loeibond (met miljoen tekort) bij clubs basis voor topsport INRB ontwikkelt ambitieus vijfjarenplan aseroms n duel schorst Bona Stars benut de coach-fout van DED Koerstips Spartaan tegen Simson Ter Leede tegen Noordwijk HANS HOOGKAMER: „Lisse kan tegen Alphen doorbraak naar top forceren' Zandvoort niet veilig GOED DAT ER POLITIE IS..? RIJDAG 12 NOVEMBER 1971 PAGINA 21 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD AMSTERDAM De roeibond heeft de „democratisering" in zijn nogal heterogene tderen (eindelijk) vrij ingrijpend ter hand genomen. Daarbij is niet, zoals in brede Bg zal zijn verwacht, uitgegaan van de topsport,, maar het bestuur van de KNRB is de andere kant begonnen: bij de leveranciers van de beoefenaars van deze sport, de is. Daarbij geïnspireerd, zoals het bondsbestuur sportief bekent, door de verenigin- zelf. IBOND MAAKT VIJFJAREN- idat deze tot de pijnlijke ont- og waren gekomen, dat er noemenswaardige groei zat in edenaanwas. Tussen 1963 en slechts negen procent, terwijl portnota 1970 tot de conclusie komen dat het aantal Neder- sportbeoefenaren met 26 pro- was toegenomen. Nader onder wees uit dat het ledenbestand ie studentenroeiclubs met zeven pt was teruggelopen en de rverenigingen slechts twee ent hadden gewonnen, ere analyse bij de burgerver- ngen bracht aan het licht, dat jeugdroeien (tot veertien jaar) oename vertoonde van zelfs 52 ot maar dat daarmee de piek .icaal was afgelopen. Jonge' leeftijdsgroepen na ze- in, die van achttien tot eenen en van 22 tot 30 jaar gaven aling te zien van respectieve- chttien en zeven procent en ;eer bij de oudere groepen, m veteranenleef tijden" ging de wat omhoog met een maxi- van vijf procent. t „sprong" bij het jeugdroeien is t) te verklaren door de posi- aanpak van de roeibond (het eschikking stellen van jeugd- en het organiseren van jeugd wedstrijden). Maar de stagna- de prille teener leef tijd ver- ist de KNRB uiteraard in niet ;e mate. Een beleidsnota is er evolg van geweest, die gisteren s een persconferentie (een zeldzaam verschijnsel in roei en) is toegelicht door voorzit- okkum. Veertig procent een vijfjarenplan ontwikkeld, in wordt gemikt op een leden van niet minder dan 40 jit. Een loffelijk streven, dat dreigt te worden doorkruist ruim één miljoen gulden die tijdens de clubinventari- aan de oppervlakte is komen n, neerkomende op zo'n 33.000 per club. Niet bepaald een leurig beeld om op verder te in. rzaken van het deficit zijn on- -fcneer de grote investeringen die eisport eist en het gebrek aan lies op dit gebied, die de veld- alsporten wel krijgen. De roei- urderen zijn dan ook van plan wat dat betreft de grote trom aan roeren, zowel plaatselijk, naai als landelijk. Temeer, om- bet massale aantal jeugdleden de grootste investering vergt, 60 gulden per lid. uitbreiding van het ledenaantal echter snel tot een verbetering de financiële positie van de leiden. In tegenstelling tot andere sporten laat een club- en -vloot, voor zover zij uitsluitend op wedstrijdactivi- worden gericht, namelijk ge- dijker een grotere bezetting onder belangrijke kostenverho- Theo Laseroms geschorst ÏN HAAG De tuchtcommissie de KNVB heeft Theo Laseroms Feyenoord geschorst voor één tode wedstrijd. Dit naar aanlei- van de waarschuwing die Idsrechter Van Ravens hem gaf en overtreding tegen Barry Huls- in de wedstrijd tegen Ajax op Member in Amsterdam. Laseroms voorts een boete van 250 gul- Door Piet Kienhiiis Uit het onderzoek is voorts geble ken. dat de verenigingen geen of nauwelijks enige uitgaven doen ter begeleiding van de roeiers bij de training door coaches. Een vaststel ling die uiteindelijk betrekking heeft op de topsport, een van de voornaamste pijlers waarop ook het roeien steunt. De voortdurende „restauratie' aan deze steunpilaar heeft echter sinds de vorige Olympische Spelen nogal wat te wensen overgelaten, hetgeen temeer verontrustend is met d^ Spe len van München al voor de deur. Maar ook dat is uiteindelijk weer te rug te voeren tot de zwakke onder bouw van de clubs, tot het verschil in conceptie van burger verenigingen en studentenclubs. Voor het zeggen De studenten hebben het in de Ne derlandse roeisport nog altijd voor net zeggen wat het topwedstrijdwe zen betreft. Zij beschikken in oud- wedstrijdroeiers wel, en goedkoop, over bekwame coaches. Er bestaat een gezonde rivaliteit tussen de clubs en in het verleden nebben deze „clubmootjes" meerma len geleid tot internationale roem. Maar de concentratie in het wed strijdwezen, zodat het het interna tionale vlak betreft, wordt zo lang zamerhand algemeen en zal ook in de roeibond niet mogen voorbijgaan wil men op Europees en Wereldni veau niet achterop raken. Dc nieuwste ontwikkeling is, dat de roeibond een centrale conditietrai ning heeft georganiseerd onder lei ding van Iwan Vanier, oud-coach van Nereus, die de laatste jaren de Zweedse en Noorse, roeibovenlaag heeft wakker geschud en nog gere geld tussen Nederland en Oslo pen delt. Doze winter bundelt hij de nationa le krachten tijdens diverse weekein den op het sportcentrum Papendal. Dat is al heel wat. Maar een bondscoach, die de toproeiers uit de diverse clubs op roei-technisch ge bied in een nationaal roeicentrum voorgaat, blijft voorlopig nog een vrome wens. De KNRB zegt er geen geld voor te hebben en legt het streven van de clubs om sponsors te vinden, dan ook niets in de weg Tenminste f als er maar geen re clame op shirts of trainingspakken werdti Rem Een andere rem op de samenbun deling van krachten moet worden gezocht in de autonome instelling van de studentenclubs. Het geeft zelfs nog wel eens moeilijkheden om in één en dezelfde club een roeier van de ene ploeg in de ande re te krijgen. Zolang deze hokjes geest blijft voortleven zal het erg moeilijk zijn internationaal een sterk front te vormen tegen bij voorbeeld de „staatsamateurs" van het toonaangevende Oost-Duitsland. Maar met de hechte onderbouw is In ieder geval een begin gemaakt. De roeibond is vast van plan met vlag en wimpel uit te varen. Zij wil meer tam-tam gaan maken, niet al leen in de studentenverenigingen, maar in de volle breedte, omdat deze bond tenslotte een sport verte genwoordigt die men (aangepast) een mensenleeftijd kan beoefenen Als we „straks" dan ook behalve de student ook de gewone volksjongen in het schip krijgen zal het onge twijfeld oppassen worden geblazen voor de Oosteuropese krachtpatsers. Basketbalcompetitie AMSTERDAM Bona Stars heeft de coach-fout van DED's Henny Blom met beide handen aangepakt. Toen Blom in de 15de minuut zijn sterkste troef Paul Hoeksema (tot op dat moment 12 punten) van de vleugel afhaalde en hem in het midden van de aanval zette, voelde Bona Stars dat het kon. De fraai besnorde Amsterdammer Hoeksema kwam niet meer tot scoren en de Leide- naars bogen de gelijke stand (2424) om in een riante voor sprong: 42—26 bij de rust. Door Jan van der Nat Na de hervatting greep Bona Stars zelfs een voorsprong van 21 punten. Toen moest Peter de Jong met een (enkel) blessure naar de kant. DED ging over op full-press en dat bracbl Bona Stars zó van de kook, dat Paul Hoeksema c.s. konden inlopen tot 49- 55. Halverwege de tweede helft kwa men de Leidenaars de klap te bovpn en wisten de winst zeker te stellen: 70-77. In de eerste vijftien minuten is er van enig krachtsverschil nauwelijks sprake geweest. De tussenstanden spreken voor zichzelf: 10-10, 16-16 en 24-24. De fout, die DED-coach Henny Blom toen maakte stelde Bona Stars in staat orde op zaken te stellen. Wim Stol, Peter de Jong en Harry Stol kwamen regelmatig vrij en voerden de stand vrij gemakkelijk op tot 42- 26 halverwege. Ook na de rust ging Bona Stars rustig door. De voorsprong groeide gestaag en DED had geen antwoord klaar. Dat antwoord kwam wel toen Peter de Jong naar de kleedkamer moest. De full-press verdediging van DED kon door Bona Stars niet ont regeld worden. Slechts een enkele maal kon er een goede aanval opge zet worden. Langzaam slonk de voor sprong van Bona Stars. Teveel per soonlijke fouten maakten een eidn aan het DED-offensiefHans df Block, Hans de Liefde en Bart Jes- surun verdwenen in die volgorde naar de spelersbank. Er kwamen wat gaten in de verde diging van de Amsterdammers. Dri ver Har Stol maakte daarvan gretig LEIDEN Na Jaap Maassen zijn ook Harry Stol en Peter de Jong uit genodigd voor het Nederlands Stu dententeam. Het drietal zal met o.a. Paul Ruysenaars en Pieter van Tuyll deelnemen aan een toernooi in Bra tislava, waaraan ook teams meedoen uit Tsjecho-Slowakije, Roemenië en Hongarije. Het toernooi wordt gespeeld van 17 tot en met 21 november. Ter voorbe reiding spelen de studenten volgende week dinsdag een oefenwedstrijd te gen het Nederlands jeugdteam. gebruik: tot driemaal toe scoorde hij Een laatste paniek-offensief mocht DED niet meer baten: Bona Stars speelde in de laatste minuten een gewonnen wedstrijd: 70-77. Bona Stars: Har Stol 21 (11-10), Jaap Maassen 16 (11-5), Wim Stol 12 (8-4), Peter de Jong 12 (10-2), Rob Wallaart 10(0-10), André de Jong 4 (2-2) en Elco Rosario 2 (0-2). Vrije worpen 65 pet. (20-13). DED: Paul Hoeksema 26 (12-14), Hans de Block 17 (.4-13), Hans Hoek sema 9 (2-7), Bart Jessurum 8 (6-2), Dick Rengers 4 (2-2), Jaap Sluik 4 (0-4) en Nico Boots 2 (0-2) Vrije worpen 67 pet. (12-8). DUINDIGT, 13 NOVEMBER - 1 uur Une de Maiprjjs: Jorno Beroona, Jungle Boy, Jeune Premier R, John ny Bake:- - Janky Buitenzorgprjjs: Jonathan, Intrepid Girl, Igor M. Ivo D - Tot Ziensprijs, 2de afd.: Stal Moers, Accelcranda, Rukshan, Parkia - WinterprijsIngrid Hano ver, Donar Scotch, Ferdanda D, Fil- lette Six - Tot Ziensprijs, 1ste afd,: Eggerik, Patrick, Newbury, Garlic - Jojo BuitenzorgprijsIneke Hanover, Ivonne Mac, Hans, Herman ce - Elandprijs: Ina van Hovi, Galatea, Francina, Gay Rodney - Tot Ziens prijs, 3de afd.: Jock, Stal De Bloe- mert, Sir Warlock, Atlas - Henri BuitepzorgpriJs: Isac Cavaljos, Im port N, Isolde O, Joke. LEIDEN Morgenmiddag, aan vang 3 uur, treedt de LKV De Spar taan voor de competitie aan tegen het Haagse Simson, altijd een lastige tegenstander voor de Leidse (Neder landse) kampioenen. De strijd speelt zich af in de gymzaal van de Albert Schweitzerschool aan de Oude Vest. LKV De Spartaan heeft voor dit belangrijke treffen met de Hage naars de volgende atleten geselec teerd: Van t Riet, Sanders, Fllipo. Swagers, Marijt, Anneze en Turen- hout. JAN W1ENESE gewone „volksjongen" SASSENHEIM Ter Leede en Noordwijk benutten morgenmiddag de vrije zaterdag (volgende week be gint de tweede competitiehelft) voor het spelen van een vriendschappelijke wedstrijd op het sportpark aan de Menneweg in Sassenheim. De wed strijd begint om half drie. 9 IJshockey De ijsnockey- ciub Den Bosch heeft gisteravond in een wedstrijd om de Cup Internatio nal de thuiswedstrijd tegen Parijs Olympique gewonnen met 53. LISSE Hans Hoogkamer, de 24-jarige aanvoerder van Sportclub Lisse, krijgt er zo langzamerhand wel genoeg van. Niet van voetballen, want dat doet hij al ruim twaalf Jaar met het grootste plezier. Maar meer van het feit, dat Sport club Lisse (met ruim 700 leden tot de grootste voetbalverenigin gen uit de streek behorend) nog steeds niet heeft kunnen door stoten naar de top van het ama teurvoetbal. „We spelen nu al ruim zes jaar in de derde klasse. Ieder jaar draaien we wel zo'n beet je in de top van de competitie mee, maar telkens missen we de boot", vertelt hij. „Ik hoop dat het dit jaar nu eindelijk eens zal lukken om in de twee de klasse terecht te komen. En gezien het aantal spelers, dat we hier hebben rondlopen moet dat mogelijk zijn". Door Simon van Meijgaarden De huidige stand van zaken in die derde klasse, met Lisse op de derde plaats van onde ren (7 punten uit 8 wedstrijden) is voor Hans Hoogkamer nog seen reden tot paniek: „Lisse ueeit, aoor een onbegrijpelijke jorzaak, altijd een zwakke start. Maar dat wordt wel weer goed- „oinaaki. tegen het einde. Boven dien zijn de krachtsverschillen dit Jaar wel erg klein. Als we zondag van Velo hadden gewon nen ln plaats van verloren met i-O, dan nadden we op de der de plaats gestaan. Wat dat be treft is de competitie nog hele maal open. We zijn eigenlijk ook verplicht ten opzichte van andere elftallen om nu eens ho ger te gaan spelen. Ons eerste junioren elftal speelt dit jaar voor het eerst regionaal en ze noen het tot nu toe niet gek. Het tweede en derde elftal spelen KNVB en doen het bijzonder goed. Vooral in het regionale elftal zitten enkele aardige spe lers. Jongens als Peter Ou de Velthuys, Ruud van der Voort en André van der Klauw zullen binnen niet al te lange tijd wel staan te dringen voor net eerste elftal". De rechter verdediger van Sportclub Lisse ziet toch nog wel enkele zwakke punten aan zijn team: „Onze wedstrijdmen taliteit is nog geen honderd Cyril Muntslag „krijgt een mannetje" procent. Een achterstand kun nen we nogal moeilijk verwer ken. Neem de wedstrijd tegen ADS; we zijn constant in de aanval en dan maakt de tegen partij een doelpunt. Op dat mo- men klappen we als het ware mentaal dicht. Het resultaat was dat we met 3-1 verloren. Ook gebeurt het wel, dat we ons het spel laten opdringen door de te genpartij. En zo verlies Je dan soms wedstrijden van kwalita tief mindere ploegen. Zoiets mag natuurlijk niet gebeuren. Maar ik hoop dat onze trainer de puntjes zo gauw mogelijk zal veranderen". Hoogkamer over de wedstrijd tegen Alphen van aanstaande zondag: „Na de 3-0 overwinning op Bodegraven van eer-verle- denweek zit de stemming er on der de jongens weer prima in. We hebben lange tijd niet tegen Alphen gespeeld en ik verheug me er op om zondag tegen ze te spelen. Alphen schijnt één gevaarlijke speler te heb ben: Cyril Muntslag. Die krijgt wel een apart mannetje bij hem, daar hoef Je niet bang voor te zijn. Ik zie er zondag wel een kleine winst voor ons in". Met die winst kan Lisse mis schien de basis leggen voor de gewenste doorbraak naar de top van het amateurvoetbal Wielrennen De Mexicaan José Eudaves heeft gisteren de 13e etappe van de Ronde van Mexico voor ama teurs gewonnen, een rit over 95 ki lometer van Patzcuaro naar Toluca. Fedor den Hertog en Piet van Kat wijk eindigden als tweede en derde. In het algemeen klassement staat Fedor den Hertog op de derde plaats achter de Italiaan Marlo Corti en de Cubaan Arencibia. Hockey Het Nederlandse mili taire hockeyelftal heeft gistermiddag in Ukkel met 2-0 gewonnen van Bel gië. De Nederlandse doelpunten wer den gemaakt door Ties Kruize, weer hersteld van zijn knieblessure, en Doesburg. Tennis In het toernooi om de Dewarcup in de Engelse plaats Tor quay heeft Betty Stöve verloren van de Britse Virginia Wade. De cijfert van deze ontmoeting voor de kwart finales waren: 64 60. Wereldkampioen Stewart: GLASGOW Volgens Jackie Stewart, wereldkampioen der auto coureurs, bestaat er een gerede kans dat er volgend jaar op het circuit van Zandvoort geen Grand Prix formule I wordt gereden. In een interview ter gelegenheid van de opening van de autoten toonstelling in Glasgow, ging Stewart in op de veiligheid van de zestien 'Grand Prix-circuits. Hij kwam tot de conclusie dat sommige banen, als ze niet tijdig verbeterd worden, voor de coureurs onaan vaardbaar zullen blijken. Zandvoort was een van de door de „vlie gende Schot" bedoelde banen. „Het weggedeelte, waar Piers Courage vorig jaar verongelukte (tunnel-oost), is nog steeds niet overeen komstig onze eisen veranderd. Dat is een kwalijke zaak. Er komen de laatste tijd te veel rijders om het leven", aldus Stewart, die zich in de „niet al te verre toekomst" maar zeker niet in 1972 denkt terug te trekken uit de autorensport. ADVERTENTIE Ik ergerde me dóód: rijdt er eentje voor mij uit met maar één brandend achterlicht, po- litie-auto passeert ons - doet niksl Rijdt doorl Toch de volgende morgen eens de verkeerspolitie opge beld. Er was die avond een „bericht aan alle wagens" uit gegaan: kijk uit naar groene auto nummer-zoveel. Dédr had den ze naar uitgekeken. Had een dodelijk ongeluk veroorzaakt

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 21