(aron Van Dedem heeft het ruk met voorbereidingen Nieuw 'Huis ter Duin' kost ca. vijftig miljoen gulden tORIADE '0RDT EEN EBEUREN 4N WERELD- 1RMAAT Usclubs tonen weinig interesse voor jeugd Betoog Kret biedt niet veel nieuws NV Torenhoed wil combinatie hotel met 150 kamers en vele studio's VOERING MATTHL4S Bouwkraan van auto gevallen 12 NOVEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD Vaklieden uit de Nederlandse i joen bloembollen. Op de onderste i nen- en buitenland op het recla- bollenwereld zijn druk bezig foto foto Florientjehet meisje van de memateriaal aandacht zal vragen boven) met het planten van de Floriade '72', dat straks in bin-1 voor de internationale expositie, meer dan twee-en-een-half-mil- LISSE Het district Sassenheini van de Zuidhollandse IJsbond hield in het dorpshuis van Lisserbroek de jaarvergadering. Voorzitter Van der Voet toonde zich erg dankbaar voor de gastvrijheid. In zijn openingswoord tipte de voorzitter wat moeilijkheden aan administrateur Maat van het gewest Zuid-Holland moest wegens gezond- i heidsredenen afscheid nemen en Lis- se kan nog steeds niet uit de voeten er is geen ijsbaan. Ook Warmond kampt met moeilijkheden door bij - I zondere werkzaamheden in de pol- I ders. Secretaris-penningmeester Biemond kon de aanwezigen weer wat vreug- I de brengen door zijn mededeling dat i er een batig saldo is. Van veel be lang achtten de afgevaardigden het agendapunt 'Jeugd in de ysclubs'. Men werd er op gewezen, precies op te geven hoeveel jeugdleden de clubs hebben om zo de contributie te kun nen innen. Verwondering werd er over uitgesproken, dat er maar zo weinig medewerking is voor de Jeugdtrainingen. Slechts met heel veel moeite weet men de zaterdagse bus naar de ijsbaan in Utrecht vol te krijgen. Men kwam overeen een jeugdcom missie in te stellen die alles eens grondig gaat bekijken Voor de jeugdproblemen zal ook nog een aparte vergadering worden uitge schreven. Als slot werden de wed strijden verdeeld: schoolwedstryden in Leiderdorp kortebaan voor dames in Rijpwetering, j uniorenwedstrijd in Leidedorp, kortebaan voor senio ren in Hoogmade. langebaan voor junioren m Alkemade en Noord wijk, langebaan voor senioren in Lisser broek en een koppel wedstrijd in Lei derdorp. De publiciteit tijdens de vorstperiode zal worden verzorgd door districtsbestuurder Karremans. TERDAM Boskoops burgemeester G. W. baron van Dedem is voorzitter van de orga- jommissie van de internationale tuinbouwtentoonstelling "Floriade '72", die van 30 tot en met 1 oktober volgend jaar in en rond de Amsterdamse R.A.I.-gebouwen wordt en- Het is een expositie die alle sectoren van de sierteelt zal laten zien: bollen, bloe- omen en tuinbouwprodukten. Over ruim vier maanden is het zover. Dan krygt deze e en fleurige show, die nagenoeg tien jaar van voorbereidend werk heeft gevergd. ge- Het wordt een tuinbouwtentoonstelling van groot formaat. Eén van de mooiste inter- ile exposities, misschien wel de mooiste tot nu toe. an Boskoops eerste burger Baanden heel vaak in Am- iantreffen. Er komt heel en voor men zo'n grootse ,rond" heeft Honderden igen zijn er aan vooraf ge- velen zullen nog vol de poorten van de RAI en daar vlak bij liggende Bea- ombee jen het aan de andere zijde ropa-Boulevard gesitueer- park geopend kunnen wor- on Van Dedem, die tevens tter van het algemeen be de Stichting Internatio- ïbouwtentoonstelling Am- 72 en voorzitter van de .Plant Propaganda Hoi- •heeft aan al die vergade- ding mogen geven en is op de buitenlandse ..toer" im daar belangstelling te or dit grootse gebeuren Geen half werk Van Dedem kent weet, een half werk levert. Als rgens voor geeft, doet nij de volle honderd procent, in al die Jaren van voor- arbeid kans gezien om van eerste burger van het ersdorp Boskoop met volle te vervullen en daarnaast in te zetten voor „Floriade expositie noemt hij een propaganda voor onze sier- tuinbouwprodukten Zijn iR in zeer grote mate af- van het sierteeltproduct vinden er werk in en de cultures zijn bekend over wereld. Wanneer deze ex- i succes wordt niemand aan is dat voor een cite mede aan baron Van danken Als burgemeester fcoop en voorzitter van ropaganda Holland" heeft iar veel relaties in binnen- and. an Dedem: „Er zal op deze heel veel te zien zijn. Zo men er minstens een dag t uittrekken én dan zeker nog niet alles goed .Floriade '72" wordt een en manifestatie die haar et kent en die in de zes de opening zeker vele izenden zal trekken. Bin- ultenlanders. Het leuke is, Sds weer wat anders te zien het gebouw en in de par- Zeventig hectare De organisatoren hebben bijzonder veel medewerking ontvangen van 't gemeentebestuur van Amsterdam dat ongeveer de helft van het reeds bestaande en volgroeide Beatrixpark. dicht bij de RAI gelegen en het nog jonge Amstelpark aan de andere ril de van de Europa-Boulevard be schikbaar stelde voor dit doel Be grijpelijk want deze internationale sierteelt- en tuinbouwshow is niet alleen-een goede propaganda voor het „vak", maar ook voor de hoofd stad. Naast deze parken beschikt men over de 11.000 m2 grote Amstelhal van de RAI, waarin van maart tot oktober niet minder dan elf binnen- tentoonstellingen zullen worden ge houden. beginnende met een exposi tie van bolbloemen die zal worden garrangeerd door de Hillegommer Cock Velthuis. Het „bollenvak" geniet de eer deze internationale „Floriade '72" te mo gen openen: de Amstelhal en de par ken zullen worden omgetoverd in 'n kleurige en geurige boibioemenshow De bollen zyn nagenoeg de koude grond in. Een kleine drie miljoen zullen er buiten en binnen worden uitgezet: tulpen, narcissen, hyacin ten .irissen, crocussen en noem maar verder op. De bol zal niet alleen tijdens het specifieke bollenseizoen de eerste viool spelen, maar ook daarna zul len er bolbloemen te bewonderen zijn Dat is te danken aan de door het Laboratorium voor Bloembol- lenonderzoek in Lisse ontwikkelde Jaar-rond-cultuur. In de parken zal men allerlei soor ten bomen, heesters, rhododendrons, heisoorten en talloze planten kun nen bekijken. Beide parken zijn bij zonder smaakvol aangelegd. Met ter rassen en hier en daar glooiend. In het Amstelpark zal men zelfs plekjes aan kunnen treffen, die bepaald niet Hollands aandoen: terrassen en weelderig begroeide plateaus en val leien. zoals de rhododendronvallei. een heemtuin met ongeveer 600 soorten wilde planten, zonneweiden een modelkwekerij van de Boskoop- se boomkwekers, een hobbytuin en inzendingen uit vijf werelddelen en van de hoofdsteden van de zes EEG- landen. die allemaal met hun eigen produkten op de „Floriade '72" zul len verschijnen. Uniek belooft te worden het lang zaam glooiende Dahliarama in het Amstelpark, waar men vanuit een koepel neer zal kunnen kijken op een kleurig tapijt van duizenden dahlia-bloemen met op de achter grond de Amstel en een oude water molen in het groene landschap. In het Beatrixpark zal men op de groe ne weiden cirkelvormige heuvels kunnen zien met tulpen en hyacin ten. Deze zullen direct na de bloei plaats maken voor veelkleurige een jarige gewassen Daardoor blij ven die heuvels zes maanden lang één feestelijke bloemenzee. Onnodig te zeggen, dat ook aan de binnenexpositie in de RAI bijzonde re aandacht zal worden geschonken. De Amstelhal zal al die tijd een uit- biuidige bloemenweelde laten zien Daar zorgen de bekwame arran geurs voor die deze binnenexposities gestalte zullen geven. Daardoor zul len de bezoekers ook kunnen zien. dat Nederland groot is op het gebied van het maken van arrangementen van Flora's kinderen. Kwekers uit de bekende sierteelt centra als Rijnsburg, Aalsmeer en het Westland zullen demonstratie- teelten in de kassen laten zien Ro zen, coniferen, heesters en bomen zullen er zijn van de Boskoopse grond Op wetenschappelijk gebied is er onder andere het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek uit Lisse I met de jaarrondcultuur op welk terrein men ook met de lelies ai een heel eind op de goede weg is De liefhebbers van oude gewassen zul- I len alles van hun gading vinden in de Heemtuin, in de Artsenij- i tuin (vele kruiden» en in Hortus Bulborum «zeer oude bolgewassen 1 „Floriade '72" belooft een gebeu ren van wereldformaat te worden. Daarvoor is ook de vindingrijkheid van organisator Jac. Kleyboer die ook de Rotterdamse internationale I tuinbouwexpositie in 1960 gestalte gaf en talrijke andere evenementen succesvol voorbereidde. borg Hij kent het klappen van de „organisa- 1 torische" zweep. Daarvan profiteert nu „Floriade '72"! LEIDEN De uiteenzetting van wethouder Kret in de gisteravond in de Stadsgehoorzaal gehouden jaar vergadering van de Anti-Revolutio naire Partij was kennelijk bedoeld als grote trekpleister. Zelfs zijn be toog over stedebouwkundige ontwik keling van de stad Leiden vermocht echter niet meer dan ongeveer 30 A. R.-leden op de been te brengen «het totale ledental in de afdeling Leiden bedraagt op dit moment 803. zo werd gisteren bekend). Veel nieuws kon de wethouder niet vertellen. Op enige vragen antwoord de hij dat de doorstroming in de huisvesting door de Merenwijk waarschijnlijk wel zal worden bevor derd. Ook zou de Merenwijk een ant woord kunnen bieden aan de stroom van beter gesitueerden naar de rand gemeenten. Ds. Kret zei goede hoop te hebben dal de 4500 woningen die zijn gedacht voor de komende 4 jaar gehaald zullen worden als de zaak biyft lopen zoals dat nu het geval U». Het. „probleem binnenstad" kreeg de nodige aandacht. Er worden ovei ongeveer 4 maanden parkeerpasjes uitgegeven voor de bewoners van de afgesloten buurten. Ontheffingen zullen worden verleend, voor winke liers. maar alleen wanneer daar werkelijk noodzaak toe is. „Te veel worden allerlei smoesjes bedacht om een onnodige ontheffing te krij gen". vond wethouder Kret Parkeergelegenheid moet volgens de wethouder binnen een straal van 200-250 meter komen. Parkeergele genheid maken aan de rand van de stad is ondanks alle voorzieningen (gratis of bijna gratis openbaar ver voer om de drie minuten niet haal baar gebleken in Amsterdam en in Leiden bij de Groenoordhal. expositie beslaat een op- •an zeventig hctare. Dat 'bele van de in 1960 in Rot houden „Floriade". )ND De toneelgroep St. Beeft vrijdag 19 en zater- ivember a.s. in 't Trefpunt «eluitvoering. Opgevoerd toneelstuk „Glazen speel- Tennessee Williams in de Van M. Bergmans-Withaar. *taat onder regie van Han 1 dit stuk wordt op be gieren gebroken met de Qele theatervormen van die t wel beroep moet worden •P het voorstellingsvermo- bezoekers. ALPHEN AAN DEN RIJN Een bouwkraan, die op een dieplader door Alphen aan den Rijn werd vervoerd, heeft heel wat schade aangericht. In de Prins Bernhardlaan raakte van morgen om zes uur de kraan los van het draaipunt en de zwiepende hef arm slingerde eerst tegen twee bo men. daarna tegen een lichtmast, een ANWB-bord, een verkeerspaal en een bushalte. Nadat de hefarm n«ar de andere kant was gezwiept pakte hij nog een lichtmast, in de Karei Doormanstraat viel de kraan tenslotte helemaal van de wagen af. NOORDWIJK AAN ZEE Wat gaat er met Grand- hotel ,,Huis ter Duin" gebeuren als het exploitatiecontract tussen de N.V. Torenhoed Projectenontwikkelingsmaat schappij in Rotterdam en de E.M.S. eind 1972 afloopt? Het is een vraag, die menigmaal over de Noordwijkse lippen komt. Blijft dit in binnen- en buitenland bekende hotel, dat sinds de opening in 1 885 vele vooraanstaande gasten her bergde, in zijn huidige vorm bestaan of gaat het tegen de vlakte en komt er zoiets als een appartementenhotel voor in de plaats? Niemand weet het nog. Wel staat vast. dat deze zaak thans volop in studie is en dat, als de directie van de N.V. Toren hoed zijn zijn krijgt er iets komt van een kleine hoteleenheid met zo'n 150 kamers in de goede mid denklasse en een aantal studio's dus appartementen die ver kocht zullen worden met de mo gelijkheid, dat de eigenaars ze weer kunnen verhuren wanneer ze er geen gebruik van maken ge durende een bepaalde tijd van het jaar. De totale kosten van dit plan worden geraamd op f 50 mil joen. Directeur J. Herlaar van de N.V Torenhoed Projectenontwikkelings maatschappij heeft aan het vakblad Horeca het een en ander verteld over de n.v„ waaraan hy leiding mag ge ven, en daarby is ook "Huis ter Duin" ter sprake gekomen. Hy stelt nadruk- keiyk: "De E.MS. heeft tot eind 1972 de exploitatie van dit hotel in han den. Wat er daarna gaat gebeuren weten we nog niet precies. Op het ogenblik zyn we bezig in nauw over leg met het gemeentebestuur van Noordwyk een ander plan op te zet ten voor de bebouwing van dit ter rein. Het huidige hotel "Huis ter Duin" is nagenoeg niet meer te ex ploiteren. zodat we er iets anders op zien te vinden. Dat ligt nog wat moeiiyk, omdat "Huis ter Duin" in Noordwyk wordt gezien als een soort monument. Daar hebben we alle be grip voor". Afwachten Nu maar afwachten wat er met Heinrioh Tappenbecks geesteskind "Huis ter Duin" gaat gebeuren. Het duurt nog ruim een jaar voor het ex- plaitatiecontract met de E.M.S. af loopt en het ziet er, als men Herlaar mag geloven, niet naar uit, dat dit gigantische grüze bouwwerk daarna nog dienst zal biyven doen als ho- recabedryf Hoewel natuurlyk het laatste woord daarover niet gespro ken is. B. en W en de raad van Noordwyk hebben ook nog een be- langryke vinger in de pap. Zy zullen wel nauwlettend toezien op wat straks op dit prachtige punt in Noordwijks "zeereep" zal worden ge bouwd. Het zal toch bepaald wel Iets moeten worden in de "totale" horeca sfeer. Door Cees Combee Torenhoed-directeur Herlaar meent, dat het duinterrein, waarop "Huis ter Duin" thans «nog» glorieert, uitste kend geschikt is voor de exploitatie van een hotel. Niet in het minst door de gunstige ligging. Maar dan een hotel met een moderne visie, dat past in het kader van deze tyd. De gedachten van de n.v. gaan uit in de richting van een hotel met zo'n 150 kamers Men wil er eqp midden klasse-hotel van maken met een jaar-rond exploitatie, waardoor by- zondere aandacht moet worden ge schonken aan het creëren van vol doende ruimte in het gebouw dus zalen voor het houden van studie- by eenkomsten en congressen. Rendement De N.V Torenhoed Projectontwik- kelingsmaatschappy. die. zo blykt uit de verklaring van de heer Herlaar aan Horeca, is samengesteld uit Pak hoed Holdring N.V., Kon. Ned. Heide- maatschappy en Nederhorst United N.V., meent, dat een investering in een dergeiyk groots object alleen ren dement kan opleveren als er een mo dus wordt gevonden, waarby een be paald project qua Investering vol doende aantrekkeiyk kan worden ge maakt. Niet dus in de eerste plaats om de aantrekkeiykheid van het "monu ment Huis ter Duin", waarvoor men begrip zegt te hebben, maar om de aantrekkeiykheid van de investering Door het bouwen van studio's «appar tementen» wordt een gedeelte van het investerings- en exploitatierisico ver legd naar de kopers. Er moet. zo stelt Herlaar. een goede basis aanwezig zyn en dan kun je er een hotel by doen. Hy ziet in een hotel-sec geen mogelykheden. Zoutwaterbad Voor de recreatieve sector rond dit toeristische bedryf wil men al het mogelyke doen het zo aantrekkeiyk mogelyk te maken. Een zoutwater- zwembad in de duinen behoort tot de punten die worden onderzocht en daarnaast een overdekte met sauna's, zonneterras en wat er al meer by- hoort. Men ziet ook mogelykheden voor de aanleg van tennisbanen en zelfs van een kunstysbaan; Natuur lyk mikt de N.V. Torenhoed, die te vens de directie voert over de N.V. Duin Holdings Noordwyk, waarin "Huis ter Duin" is ondergebracht, op een casino nu er sprake is van de vestiging van vyf van deze speelge- legenheden in ons land. Begrypeiyk staat het project "Huis ter Duin" nog op losse schroeven. Het vormt een onderwerp van intensieve onderzoekingen naar de mogeiykheid een nieuw horeca-object op de plaats van het uit 1885 daterende "Huis ter Duin" te realiseren. De N.V. Toren hoed. die tot hoofdtaak heeft belang- ryke projecten in de recreatieve sfeer te ontwikkelen, zal in de toekomst de exploitatie niet zelf ter hand nemen. Daar zal een binnen- of buitenlandse exploitatiemaatschappy of exploitant voor gevonden moeten worden. Hoe het ook zy. Men mag er nu wel op rekenen, dat het huidige "Huis ter Duin" zyn langste tyd heeft ge had en dat de kans zeer groot is. dat dit grauwgrijze gebouwencomplex tus sen de Koningin Wilhelmina Boule vard en de Koningin Astrid Boule- Het gebouwencomplex van grand-hotel "Huis ter Duin" van uit de lucht gefotografeerd door KLM Aerocarto op een zomerse dag. Zal dit uit 1885 daterende hotel, dat in de daarop volgende jaren steeds werd uitgebreid, ver dwijnen en plaats moeten maken voor een nieuw hotel met zo'n 150 kamers en een appartementenge bouw? De N.V. Torenhoed Projec tenontwikkelingsmaatschappij in Rotterdam is druk bezig met het maken van plannen, want eind 1972 loopt het exploitatiecontract met de Exploitatie Maatschappij Scheveningen af. vard. zijn langste tyd het was lange Jaren bepaald een glorieuze heeft gehad.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13