China wil ook Fin Jakobson ils opvolger van Oe Thant VS: 5000 TON RUSSISCH WAPENTUIG NAAR INDIA Verkiezingskoorts straks een epidemie Gematigden in Labour kunnen zich handhaven !Üleen beroepsdemonstranten en politici in VS in ban van stembus ^DONDERDAG 11 NOVEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD WASHINGTON (AFP) Rus sische vrachtschepen met 5000 ton oorlogsmateriaal, w.o. vliegtuigen, Èjn Daar India onde'rweg, zo wordt ■van welingelichte zijde in Was hington vernomen. Het materiaal wordt geleverd op grond van het verdrag voor vriendschap en sa menwerking, dat ln augustus is jesloten. Een Pakistaans schip, zo wordt verder van bevoegde zijde in Was- lington vernomen, is naar China inderweg, waar het artillerie en nunitie zal laden voor Pakistan. De Amerikaanse regering heeft ille wapenleveranties aan Pakis- an gestaakt. Hoewel dit besluit net de instemming van de Pakis taanse regering is genomen, wordt hier vermoed dat het motief hier voor het tot zwijgen brengen van de kritiek op vermeende Ameri kaanse hulp aan de onderdruk king van de opstand in Oost-Pakis- tan, en verbetering van de betrek kingen met India was. Officieel is Pakistan een bond genoot van de Verenigde Staten in de Zuidoostaziatische Verdragsor ganisatie (ZOAVO). Pakistan heeft zich steeds meer in Chinese richting gewend, hoewel de betrekkingen met Washington nog steeds vriendelijk zijn. De gro te ommekeer werd veroorzaakt door de grootscheepse militaire hulp die Washington in 1962 aan aartsvijand India leverde om dit land te helpen in de grensoorlog met China. Hoogtepunt De vijandelijkheden aan de grens tussen India en Pakistan hebben gisteren een hoogtepunt bereikt, zo wordt in Dacca (Oost- Pakistan) verklaard. Pakistaanse strijdkrachten hadden een krach tig offensief van India gestuit, dat werd gesteund door tanks en artil lerie, in de omgeving van Belonia. De Indiërs, wier sterkte op drie bataljons werd geschat, lieten 74 doden en 130 gewondeü op het slachtveld achter. Tijdens het of fensief, aldus het bericht uit Dac ca, zijn duizend Indiase granaten op dorpen in Pakistan gevallen. Inmiddels plegen Bengaalse re bellen steeds meer aanslagen in Dacca. Volgens de pers zijn gisteren nog vier mannen onder wie een rechtse politicus door de 'rebel len neergeschoten. Bommen ontploften in een school en een meisjes seminarie in de dichtbevolkte Azimurwijk. De ge bouwen werden beschadigd maar voor zover bekend zijn er geen do den en gewonden gevallen. In andere delen van de stad kwa men vier bommen tot ontploffing. Een Jutepakhuis brandde af daarbij gingen grote hoeveelheden Jute in vlammen op. De autoritei ten zeggen dat het pakhuis door de opstandelingen in brand gestoken werd. Het was het derde Jutepak huis, dat deze maand in vlammen opging. Een commando van Bangla Desj blies donderdag een elektrische centrale in de buurt van Dacca op. Een groot gebied kwam zonder stroom. Het was de tweede aan slag op een elektrische centrale in een week tijd. Bereid De Indiase premier Indira Gandhi heeft gisteren op een pers conferentie in Parijs gezegd dat ze graag bereid is met de Pakistaan se president Jachja Chan te spre ken over bilaterale problemen, maar niet over kwesties, die Oost- Pakistan betreffen. De problemen van Oost-Bengalen moeten gere geld worden tussen het volk van Oost-Bengalen en het Westpakis- taanse leger, aldus mevrouw Gandhi. Ze zei dat president Pom pidou en premier Jacques Cha- ban-Delmas veel begrip hadden ge toond voor de problemen van In- dia. Uit kringen van de Indiase dele gatie is vernomen dat mevrouw Gandhi meer begrip heeft gevon den in Frankrijk dan in de Vere nigde Staten en Engeland. De In diase premier zei verder dat ze geen tegenstander is van het in- sohakelen van de Verenigde Na ties, maar dat deze zich dan niet alleen met de situatie aan de In- diaas-Pakistaanse grens moet be zighouden, maar met het hele pro bleem van oost-Pakistan. De Indiase minister van staat voor Binnenlandse Zaken, Krisjna Pant, meent dat de Pakistaanse missie onder leiding van Zoelfikar Bhoetto naar Peking geen succes is geweest. Volgens hem heeft de Chinese leiding de Bangla Desj-po litiek van de militaire regering in Islamabad niet geaccepteerd. Pe king houdt zijn opties open, meent hij. NEW YORK (DPA, Reuter) De Chinese delegatie bij de VN zou vandaag in New York aankomen en doet morgen of volgende week maandag haar intrede in de Algemene Verga dering van de VN. In twee ploegen komt de vijftig man sterke delegatie onder leiding van onder-minister van Buiten landse Zaken, Tsjiao Kwan- hwa od de Newyorkse luchtha ven Kennedy. De zes kwartiermakers heb ben op de 14de verdieping van hotel Roosevelt in New York voor 1200 dollar per dag 35 ka mers gehuurd. Het hotel heeft sinds woensdag politiebewaking. Volgens het blad Chicago Sun Times is het hoofd van de kwartiermakers. Kao Liang, lid van de inlichtingendienst. Door gaand voor verslaggever van het persbureau Nieuw China heeft hij volgens het blad in lichtingen verzameld in Azië, Afrika en Europa. In 1962 zou hij de opstandelingen in Zanzi bar van geld en wapens hebben voorzien. In 1960 was hij door India uitgewezen en vier Jaar later door Mauritius. Het Amerikaanse publiek is be nieuwd naar het doen en laten van de Chinezen en verslagge vers volgen de zes kwartierma kers dan ook op de voet. Omdat zij niet veel meer dan een vriendelijke glimlach aan hen kunnen ontlokken, halen zij hun nieuws bij hotelpersoneel en taxichauffeurs. Ook serieuze kranten houden him lezers op de hoogte van de eetgewoonten, de kleur van de overhemden en de grootte van de fooien van de zes. De eerbied waardige New York Times kwam er achter, dat de Ameri kaanse chauffeur van de zes Chinezen eigenlijk huischilder is, een bril draagt, John Bur ton heet en zijn klanten aan vankelijk voor Russen hield. Een zakenman uit het midden westen sprak er tegenover een tv-verslaggever zijn verwonde ring over uit dat de mannen uit Peking er "eigenlijk als gewo ne mensen uitzien op die grap pige Jasjes na". Het hoofd van de Amerikaanse delegatie bij de VN, George Bush, heeft zijn medewerkers op het hart ge drukt zich in het verkeer met de Chinezen "correct, zakelijk en zo rustig mogelijk" te gedra gen. (Van onze correspondent) WASHINGTON Volgens diplomaten bij de Verenigde Na ties van landen die relaties onderhouden met Peking, zou China zich niet verzetten tegen de kandidatuur van de Finse diplo maat Max Jakobson als de opvolger van secretaris-generaal Thant. Tegelijkertijd werd bekend dat een groep bij de VN aangesloten landen onder leiding van de Sowj et-Unie enkele dagen geleden een telegram gestuurd zou hebben naar de Oost- duitse minister van Buitenlandse Zaken, met een uitnodiging in New York deel te nemen aan gesprekken over de ontwape ning. Premier Fidel Castro van )a is gisteren in Chili aange ven voor een officieel bezoek, eerste buitenlandse reis in '■r dan zeven jaar. Vlak voor vertrek kondigde hij ook aan de Sowjet-Unie, Algerije, Bulgarije en Hongarije te zullen gaan. Voor deze andere reizen zijn geen data genoemd. De Cubaanse premier werd op het vliegveld van Santiago ont vangen door president Salvador Allende (zie foto) en diens gehele kabinet. Castro, gekleed in com- mandopak. werd bij zijn aan komst toegejuicht door duizen den, die „Fidel, Fidel" riepen. „Ik ben zeer tevreden, zeer ontroerd en zeer blij hier te zijn", zei Castro voor de televisie. Wat de kantdidatuur van de Finse diplomaat Jaokbson voor de post van secretaris-generaal betreft, werd duidelijk gemaakt dat het bericht over Pekings bereidheid om zich niet tegen zijn benoeming te verzetten, niet afkomstig was van de groep Chi nezen die enkele dagen geleden in New York aankwam om kwartier te maken voor de officiële VN-delega- tie van China die vandaag uit Parijs wordt verwacht. Volgens dezelfde di plomaten die dit bericht lanceerden zou China de kwestie van de benoe ming van een opvolger voor secre taris-generaal Oe Thant prioriteit willen geven op de agenda. Jacobson heeft de steun van En geland en Frankrijk, en in iets min dere mate van de Verenigde Staten die vrezen dat hij door de opposi tie tegen hem van Arabische landen niet effectief zou zijn in het bespoe digen van een oplossing voor het con flict in het Midden-Oosten. De Fin se diplomaat heeft ook de steun van de Sowjet-Unie, en om die reden vraagt men zich in andere VN- kringen af waarom Peking geen be zwaren zou maken tegen zijn benoe ming. Mysterie Een waas van mysterie omgeeft het bericht dat tien VN-landen on der leiding van de Sowjet-Unie al en kele dagen geleden de Oo"tdu1tse minister van Buitenlandse Zaken te legrafisch zou hebben gevraagd om naar New York te komen voor ge sprekken over de ontwapening. Oost- Duitsland is geen lid van de Ver enigde Naties, en de minister zou dan ook een visum van Washington no dig hebben om het land binnen te ko men. Het is niet waarschijnlijk dat dit visum zal worden verleend, omdat Washington, als het al geen andere redenen had om hem niet tot de VN- vergadering toe te laten, rekening zal willen houden met de wensen van de Westduitse regering van Brandt. En Bonn zal zich ongetwijfeld ver zetten tegen deze vorm van niet-of- ficiële erkenning van Oost-Duitsland, terwijl West-Dutsland ook geen lid is van de Verenigde Naties. In diplomatieke kringen wordt dan ook aangenomen dat de uitnodi ging gezien moet worden als een Russische manoeuvre om het „uni- versaliteits-principe" aan de orde te stellen, dat de Verenigde Staten aan voerde om Formosa in de VN te houden. Man van de stilte Het Franse kabinet heeft de benoeming goedge keurd van de 35-jarige mijningenieur Yves Martin tot „man van de stilte", een nieuwe topfunctie die is inge steld ter bestrijding van lawaai. Jenkins wint eerste confrontatie met links LONDEN Labours linkervleuge, die tijdens de behandeling van het voor stel inzake Engelands toetreding tot de EEG in de Lagerhuis-fractie de lakens mocht uitdtelen omdat zulks in Wilsons politieke kraam te pas kwam moet weer een toontje lager zingen. Want de gematigde middenmoot van de fractie won gisteren de eer ste ronde van de veldslag die links had geopend tegen Roy Jenkins, die in de ogen van de linkervleugel tot de kwaaie pier van de fractie werd uitgeroepen, omdat hij „verraad pleegde" door tegen Labours officiële anti EEG-lijn in met de regering mee te stemmen. Omdat hij plaatsver vangend partijleider was haalde hij zich de haat van links en andere principiële anti's op de hals. Vandaar dat men probeerde hem als plaats vervangend leider (onder Wilson) te wippen. Oppositieleider Wilson, die altijd al le kanten uit kan, liet zich inzake de Politie van West-Berlijn op spoor van Baader-Meinhof WEST-BERLIJN (DPA) De Westberlijnse politie heeft gisteren verscheidene postpakketten met springstoffen, munitie en uniformen in beslag genomen en later drie verdachten aangehouden. De pakketten bevatten ojn. 16 pistolen, drie geweren, geluiddem pers, 3280 patronen van verschillend kaliber, twee "walkie-talkies", luis ter apparatuur, pruiken, kunstbaar den, valse kentekenplaten, verdo vende middelen en uniformdelen van de Beierse politie en van het leger. De politie vermoed hiermee een spoor te hebben van de extreem linkse "Baader-Meinhof" groep. Gearresteerd werd een 32-jarige werknemer van een aardewerk fabriek aan wie de pakketten waren geadresseerd. De afzender is gefin geerd. Later hield de politie nog twee vrouwen aan. De zaak kwam aan het licht toen de posterijen de politie waarschuwden dat uit één van de pakketten munitie was gevallen. In verscheidene woningen in West-Ber lijn zijn gisterenmiddag invallen gedaan. EEG, die hij na een eerste anti-pe riode als premier besloot te omhel zen, meedrijven op de voornamelijk linkse anti-EEG-stroom. Maar Jen kins bleef voet bij stuk houden. Hij weigerde de partijlijn te volgen om dat dit een daad van politieke on eerlijkheid zou zijn geweest. Zelfs wanneer hij zich op het beslissende moment van stemming zou hebben onthouden. Jenkins heeft echter moeten be loven zich met de rest van de partij braaf tegen de meeste wetgevende maatregelen die uit Engelands ko mende EEG-lidmaatschap voort vloeien te zullen verzetten. Volgens Wilson is het een misdaad niet al leen wanneer in de komende perio de een lid van Labours fractie voor een EEG-maatregel zou stemmen, maar zelfs wanneer hij zich van stemming zou onthouden. Jenkins wilde echter niet beloven dat hij zich aan dat laatste nooit zal schuldig maken. Niet sterk Gisteren toen de fractie opnieuw een plaatsvervangtnd leider moest kiezen, is gebleken dat de linkervleu gel niet sterk genoeg is om zich van Jenkins te ontdoen. In de eerste ron de behaalde hij op twee stemmen na de absolute meerderheid zodat er volgende week opnieuw moet wor den gestemd. De strijd zal dan gaan tussen Jenkins en Michael Foot. Maar er is geen schijn van kans dat Foot, de linkse leider, het wint, zo dat Jenkins ondanks de felle campag ne tegen hem ongetwijfeld zijn posi tie zal handhaven. Jenkins kreeg gisteren 140 stem men (dit is meer dan toen hij vorig jaar werd gekozen), Michael Foot 96 en Wedgwood Benn, de nieuwe partijvoorzitter 46 stemmen. Hierdoor valt Benn af. Het lijkt erop dat Foot het maximale aantal stemmen op zioh heeft verzameld dat hij kon ver wachten en dat groter is dan de ei genlijke linkervleugel welke op on geveer 40 tot 60 man kan worden ge schat. Maar tegenover Foot is Jen kins verre favoriet, hoewel sommige Benn-stemmers wellicht Foot zul len steunen. Koude in Europa In verschei dene delen van Europa is de winter ingevallen: in de Alpen moesten door sneeuwval 22 passen gesloten worden, het noordelijk deel van de Spaanse provincie Valencia is door zware sneeuwval van de rest van het land afgesneden en bij Clermont-Fer rand is het stadje Rochefort-Mon- tagne door een sneeuwmuur van de buitenwereld geïsoleerd. w (Van onze correspondent) WASHINGTON (GPD) Wel- leaar zullen de Amerikanen pas I november volgend Jaar, na een getwijfeld verhitte verkiezings- 'jppagne, uitmaken of Richard herkozen wordt of niet, „aar de Republikeinen noch de «nocraten laten er gras over Roeien. Alleen al gisteren waren I berichten in het nieuws, die al- tól rechtstreeks te maken had met de op handen zijnde pre- Qtsverkiezingen in 1972. Ut H. L. Leffelaar maakte bekend dat de door het leger verguisde kolonel Anthony Herbert in maart aan zijn verkie zingsstaf zou worden toegevoegd als „expert op militair gebied". Maar McGovern moest deze be kendmaking ijlings intrekken toen de kolonel hem eraan herinner de, dat militairen die nog in vast dienstverband zijn, niet geacht wor den een officieel standpunt in te nemen (kolonel Herbert diende onlangs zijn ontslag in uit de mi litaire dienst, nadat het leger hem op velerlei manieren had dwars ge zeten omdat hij twee superieuren had beschuldigd van het verdoeze len van misdaden, bedreven door Amerikaanse soldaten in Vietnam). Om te beginnen trok prest- Rt Nixon ei- gisteren op uit om Ij New York en in Chicago de be- tóe diner-toespraakjes te hou- waarvoor de aanwezigen in dit »al 1500 gulden per couvert neer- en om de Republikeinse partij- te spekken. Senator George McGovern, de (e officiële Democratische kan- at voor het presidentschap, Verdienstelijk Het kamp van de Democrati sche senator Edmud Muskie maakte bekend, dat een belangrijke Nixon- supporter in Californië, die zich in 1968 verdienstelijk had gemaakt als financier in Nixons campagne, was overgelopen naar Senator Muskie. Op de avond dat dit bericht be kend werd, zou deze financier nog een diner ten bate van Nixon aan richten, met minister van Justitie Mitchell als belangrijkste gast. In de hoofdstad van Georgia (Atlanta), is een congres aan de gang van de gouverneurs van de zuidelijke staten, waar gouverneur George Wallace van Alabama erop duidde, dat hij wel eens deel zou kunnen nemen aan de voor-ver- kiezingen in Florida (op 14 maart) als gegadigde voor de presidents kandidatuur van de Democraten. Het was Wallace die in de verkie zingen van 1968 roet in het eten wierp van Hubert Humphrey door zich „onafhankelijke" kandidaat te stellen en de steun won van vijf zuidelijke staten die anders Hum phrey de overwinning hadden kun nen geven. Maar op het congres in Atlanta bleek dat de zuidelijke gouverneurs dit keer minder ge neigd waren om Wallace te steu nen. John Lindsay, de burgemees ter van New York die onlans over stapte naar de Democratische par tij, stelde zijn loco-burgemeester aan in een nieuwe functie en stuur de hem als zijn politieke afgezant het land in om de stemming te peilen van de politieke leiders in de staten ten aanzien van een mo gelijke Lindsay-kandidatuur voor het presidentschap. Vanuit Californië werd een bijeenkomst gemeld van de zeer Conservatieve groep „Verenigde Re publikeinen van Californië": die zich ten doel hebben gesteld om Nixon in 1972 te ontzetelen. Deze groep, die zegt een 9000 leden te hebben, is verontrust over Nixons toenaderingsplannen voor Peking, over het verloop van de nationale economie, over het niet-winnen van de oorlog in Vietnam en over de uitwijzing van Formosa uit de Ver enigde Naties. In het Witte Huis, waar de voorbereidingen voor Nixons herverkiezing in volle gang zijn, is men minder ongerust over de activiteiten van de „Verenigde Republikeinen van Californië" dan over die van senator Edward Ken nedy. Want hoewel geen kandidaat voor het Democratische president schap, treedt Kennedy meer en meer op de voorgrond als de spits roedeloper van zijn partij. Hij valt ln toespraken de Nixon-regering op haar gevoeligste punten aan: de economie, de werkeloosheid, de veronachtzaming van de Jongeren en de negers. En te oordelen naar de venijnige replieken in het offi ciële partijblad van de Republikei nen houdt men er in elk geval ernstig rekening mee dat Kenne dy de grootste bedreiging kan op leveren voor Nixons kansen. Het Witte Huis houdt tegelijker tijd een andere Democratische se nator goed in de gaten: senator Henry Jackson van de staat Wash ington. Jackson, die zichzelf libe raal noemt maar die ten aanzien van de defensie en van Viet nam een conservatief standpunt in neemt, zal zeer waarschijnlijk in de komende twee weken maken dat ook hij op de markt is voor de kandidatuur van zijn Democrati sche partij om het tegen Nixon op te nemen. Omdat Jackson een con servatieve reputatie heeft, conserva tiever dan Muskie of Humphrey, is het Witte Huis niet gerust op zijn campagne die, denkt men. veel kiezers aan Nixon zou kunnen onttrekken. Tot de nu al circulerende geruch ten behoort het bericht dat presi dent Nixon en gouverneur Ronald Reagan van Californië (die van plan zou zijn geweest om zich te gen Nixon kandidaat te stellen, waardoor Nixons kansen in de be langrijke staat Californië zouden dalen), het op een akkoordje zou den hebben gegooid. Bij deze af spraak zou de president Reagan het ambassadeurschap in Londen heb ben toegezegd, wanneer hij van zijn kandidaatsplannen zou afzien. Voorbereiding Zelfs in San Diego, de stad waar de Republikeinse partij in augustus volgend Jaar zijn congres zal hou den, worden nu al voorbereidingen getroffen om het hoofd te bieden aan de eventuele demonstraties die er tegen Nixon gehouden zouden worden. Niet alleen heeft het stads bestuur zich verzekerd van de hulp van de honderden extra politie agenten uit de omringende steden, maar het heeft de hippies al gezegd dat zij tot vlak by 't congresgebouw zullen kunnen demonstreren (in te genstelling tot Chicago 1968, waar de demonstranten niet tot de omge ving van het Democratische con gres-gebouw werden toegelaten). Jerry Rubin, één van de hippie- leiders die ook in Chicago actief was en die onlangs een „inspectie bezoek" bracht aan San Dieo, zei te verwachten dat er op zijn minst een miljoen op de been gebracht zouden kunnen worden om tegen Nivons herverkiezing te protes teren. Het is duidelijk: de koorts van een presidentieel verkiezingsjaar heeft nu nog de beroeps-de monstranten en politici in zyn ban, maar over enkele maanden zal de ze koorts zich verbreiden als een epidemie. Het Jaar 1972 wordt voor de Verenigde Staten een politiek interessant Jaar, waarin de Repu blikeinen minder in de belangstel ling zullen staan dan de Democra ten, die zullen moeten bewijzen dat zy de interne tegenstellingen binnen de partij aan de kant hebben we ten te zetten en dat zij in staat zijn gebleken een nieuwe politieke image te creëren, die aan een gro tere bevolkingsgroep appelleert dan de Republikeinen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9