EIDSCH DAGBLAD Leiden wil in vier jaar 4500 huizen neerzetten SANOceL G=,G2 „Ik geneer me dood" 5ersoneel van bibliotheken wotesteert op et Binnenhof WIELERZESDAAGSE IN GROENOORDHAl vandaag Protesten tegen landbouw- ministerie PAK: nog niet over begroting vergaderen TARVO TARVO KRAMERS éW 9/u: teuws (gericht 1 maart 1860 DINSDAG 9 NOVEMBER 1971 No. 33551 jteur: G. Koopman redacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20,65 per kwartaal (postabonnementen f23,05), f6,95 per maand (by vooruitbetaling:), giro 57055, losse nummers f0,30 Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041, Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur), [Catwijks wethouder over kwaliteit van vele vakantie-adressen KATWIJK AAN ZEE „Wan neer ik met vakantie zou gaan en dat zou doen in de vorm van kamers-met-ontbyt, dan zou ik nooit van mijn leven in Katwijk willen zitten. Bij de meesten heb je alleen maar je slaapkamertje en verder niets. Zelfs geen gele genheid om overdag even rustig te kunnen zitten. In het buiten land is dat anders. Dat heb ik zelf meermalen meegemaakt. Daar heeft men een kamer waar de gasten kunnen vertoeven, zo dat ze niet gedwongen worden tussen bed en muur te moeten bivakkeren als het bijvoorbeeld slecht weer is". Deze opmerking maakte één van de aanwezigen tydens de gisteravond gehouden forumbyeenkomst van de CHU- kiesvereniging „Katwyk" in het Jeugdhuis aan de Voorstraat in Katwyk aan Zee. Voor wethouder J. Bergman was dat aanleiding hy maak te met zyn collega C. van der Plas en de overige C.H.-leden deel uit van het forum op te merken: „Ik geneer me dood als ik zie waar de mensen moeten logeren. In huizen die daar he lemaal niet op berekend zyn. Ik geloof, dat we maar eens voor goed van dat magische ge tal van 30.000 bedden afmoeten waarmee altijd wordt geschermd en dat we dat maar eens snel moeten terugbrengen tot by- voorbeeld 5000 met goede voor zieningen voor de gasten. Voor hun dure geld, waarvoor vaak 'n heel jaar is gespaard, worden mensen in huizen gestopt waar van de kamers ten enenmale ongeschikt zyn voor verhuur. Door die handelwijze zijn we in Katwyk een stuk goodwill kwijt geraakt. Ik heb werkelijk te doen met de gasten als ze by- voorbeeld in het Molenblok uit de bussen worden geladen. Is het wonder, dat de trek naar de goedkopere strand en in 't bui tenland groot is. Daar logeert men in een hotel voor een prijs, waarvoor ze hier amper een bed met ontbyt hebben". Wethouder Bergman f HAAG Een groot aantal bibliotheken in Nederland vandaag de deuren gesloten. Het personeel voert actie de verlaging van de rijkssubsidies en de verhoging van tributie, zoals die zijn opgenomen in de begroting van het ;erie van CRM. d twaalf uur vanmiddag trokken personeelsleden van heken uit het hele land op naar het Binnenhof, waar de deling van de begroting van CRM nog tot en met morgen aging van de subsidies komt gehele lyn neer op twee Staatssecretaris Vonhoff lie verlaging te kunnen op- door een verhoging van het itiegeld. De bijdrage van de wordt gesteld op maximaal |lden per jaar. fjeze regeling worden de klei- 1 imeenten het zwaarst getrof- I ïdat zy wettelijk slechts in king komen voor het mini- Ij lan gemeentesubsidie. In de iteden ligt dat anders. Daar is idie vaak veel hoger dan ver- ^DER WIND perioden met plaatselyk en en. Min. temp. van 5 graden tot om het vriespunt in het and, maxima rond 8 graden, lend matige, aan de kust og krachtige wind uit noord- noord. (Opgemaakt om 11.15 uur) Holland, rond de zeventig in Noord- Brabant en een aantal uit Gronin gen. Friesland en Limburg) werkten veel leeszalen vandaag met een mi nimale bezetting. In Leiden ging het merendeel van het personeel van de openbare bibliotheek Reuvens naar Den Haag, maar bleven er enkele mensen achter om de dienstverlening aan het publiek niet helemaal te storen. Een dergelyke situatie deed zich ook in de omgeving van Leiden in o.a. Alphen aan den Ryn, Voor burg, Voorschoten en Leidschendam voor. In de omgeving van Leiden werd tevens op grote schaal een actiekrant verspreid waarin de bibliotheken hun motieven voor de actie uiteen zetten: ,,CRM wil ons werk afrem men, op deze wyze wordt het voor ons onmogelyk om goed te blyven werken". Inmiddels heeft de Centrale Vereni ging van Openbare Bibliotheken aan de bibliotheken het advies gegeven om de contributie niet te verhogen. Men wil er naar streven om het mi nimum-bedrag aan contributie van f 3,50 te laten vervallen en de Jonge ren tot ongeveer 16 jaar geheel vry te laten. Aangezien dit echter in houdt dat de gemeentesubsidies dan moeten worden aangepast is dit nog een moeiiyke zaak. Ter kennismaking: het LEIDSCH &i DAGBIAD 4 weken voor de halve prijs i Q Ik word abonnee per 23 nov. 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee aam: dres: aats: ironummer: zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder >stzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 4, Lelden. Spandoeken zetten vandaag kracht bij aan het protest van personeelsleden van openbare bi bliotheken in heel Nederland te gen de aangekondigde subsidie verlaging en contributieverho ging. Hier wordt in de Alphense bibliotheek een spandoek ver- (Foto Dijkman) DEN HAAG Rond het ministerie van Landbouw in Den Haag dreigt een rel te ontstaan. De oorzaak ligt in de hardnekkige pogingen van minister Lardinois om allerlei dien sten aan te trekken. De minister vecht op die manier voor het voort bestaan van zijn departement, dat als gevolg van de concentratie van het Europese landbouwbeleid in Brussel tal van taken heeft verlo- De zaak spitst zich toe op twee fronten: De Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Diergeneeskunde is een koude oorlog begonnen met het ministerie. Het strijdpunt is de voorgenomen overheveling van de veterinaire hoofdinspectie van het ministerie van Volksgezondheid naar Landbouw. De verantwoordelykheid voor de vleeskeuring van slachtvee zou daardoor bij minister Lardinois komen. De Nederlandse natuurbescher mers zijn boos, omdat zij zijn inge kapseld zyn door Liandbouw. (Zie verder pag 7) 'Eerst ontbrekende stukken" LEIDEN De fractie van het Progressief Akkoord (PvdA, D'66 en PSP) in de Leidse raad heeft gister avond vastgesteld, dat de behande ling van de begroting door B. en W absoluut onvolledig is voorbe reid Dit is voor de PAK-fractie aanleiding om niet eerder aan de ver gaderingen van de begrotingscom missies (morgen is de eerste red.) waarom juist moutbrood.'' ...dokter zegt ook: Als bruin je te zwaar is, neem dan lichtverteerbaar TARVO! pak het, dat gulle goede deel te nemen dan nadat ontbreken de stukken tenminste vijf dagen in haar bezit zijn. In een brief aan het college noemt de PAK-fractie deze ontbrekende stukken. Dat zijn de nota „Leiden voorgoed in last", waarnaar in de aanbiedingsbrief bij de begroting wordt verwezen, maar die er nog niet is en verder het investeringsplan voor de Jaren 1972 tot en met 1976 en de lijst met toezeggingen, die volgens afspraak al enige maanden geleden aan de raad had moeten zijn uitge bracht. De PAK-fractie maakt er voorts bezwaar tegen, dat de nota van aanbieding nu pas is verschenen (v. publiceren er morgen uit red.), terwijl deze is gedateerd op 5 oktober. Hierin aangekondigde voor stellen tot verhoging van verschil lende tarieven zijn nooit aangekon digd en hebben de raad nog steeds niet bereikt, zo stelt de PAK-fractie. LEIDEN Het Leidse college van burgemeester en wethouders, dat heeft toegezegd in deze raadsperiode van vier jaar 4000 huizen te bouwen, verwacht vóór 1975 circa 4500 woningen te kun nen stichten. B. en W. zullen niet schromen aan de produktie van woningen prioriteit te verlenen. Dit gunstige perspectief is neerge legd in een aan de raad aangeboden bouwnota. Die geeft geen antwoord op de vraag in hoeverre hiermee de woningnood wordt bestreden. Wet houder Menken, die woningbouw en huisvesting in zyn portefeuille com bineert, is niet pessimistisch. Hy ge looft in het doorstromingseffect, dat langzaam op gang komt. Als voorbeeld noemt hy de in ge bruik genomen nieuwbouw in de Merenwyk. Byna de helft van de bewoners is „doorgestroomd" en het effect is nog veel groter, omdat met één doorstroming vaak vyf of zes gevallen worden geholpen. Op deze manier komen oudere huizen vry voor Leidenaars met het laagste in komen. Nieuwbouw voor deze categorie is met de steeds stygende bouwpryzen niet mogelyk. Wethouder Menken is biy met het feit, dat in de Leidse Merenwyk met een hoge grondprys flats en maisonettes kunnen worden gebouwd, die nog beneden de f400,- huur per maand blyven. Elders de wethouder verwyst naar de Alexan- derpolder in Rotterdam zyn huur- pryzen van f 500,- en meer al nor maal Doorstroming De doorstroming is totnogtoe tot stand gekomen doordat inwoners dat zelf wilden. De wethouder vertelt, dat het gemeentebestuur van plan ls ae doorstroming te stimuleren door huisbezoek e.d. Ook van de huur- harmonisatie verwacht hy een in jectie voor de doorstroming. Om de huurprys niet te hoog te laten oplopen moet Leiden soms een stap terug doen aan de stedebouw- kundige opzet. Met hoogte- en diep- tesprongen gedachte woningbouw in de Merenwyk is byv. omgevormd tot de bouw van rechthoekige, aan elkaar gelyke blokken. Extra moeilykheid is het feit, dat het steeds moeiiyker wordt beleggers te interesseren voor flatbouw. Be jaardenhuisvesting is een onderwerp, waaraan apart aandacht wordt be steed. Op de stadspagina wordt verteld wat Leiden momenteel bouwt en tot 1975 wil bouwen. de enige matras met de juiste celbalans (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Vanmorgen is officieel het „startschot" gelost van de orga nisatie voor een Zesdaagse ln de Groenoordhal. Het wielerspektakel, dat volgend jaar van 15—22 maart zal worden gehouden, moet het hoofdnummer worden van een Leidse Sportweek met verder o.m. boksen (Rudi Lubbers) en een profvoetbal- wedstryd in de Kikkerpolder. Voor de Zesdaagse in Leiden, offi cieel reeds goedgekeurd door de In ternationale organisatie van Winter- banen, zyn de plannen reeds zo goed als rond. Directeur-sportief Jan Derksen heeft toegezegd nagenoeg alle vedetten te kunnen contracte ren Alleen over het starten van Ger- beu Karstens bestaat weinig zeker heid De Leidse wielerpromotor Joop Riethoven, die zitting heeft in de or ganisatie, denkt echter de „Karst" in de houten piste (baanlengte 145 m) te kunnen krygen. Riethoven: „Ger- ben moet van 10 tot 16 maart ParysNice ryden. Maar dat maak ik wel in orde. Desnoods stapt hy in Frankryk gewoon een dag eerder af". ADVERTENTIE SCHOENREPARATIE SINDS 1929 Klaar terwyi U wacht. DAMESHAKKEN, extra sterk. v.a. 2.50 p.p. HERENHAKKEN. enorm sterk. 3,95 p.p. Ook donderdagsavonds en 's zaterdags geopend. KOREVAARSTRAAT 17 18 PAGINA'S Minister Geertsema van Binnen landse Zaken heeft enige tyd ge leden het plan geopperd om bur gemeesters niet langer dan twaalf jaar in één gemeente te laten die nen. Zoals dat zo vaak gaat vindt zo'n plannetje mee- en tegenstan ders. Maar ongeacht dat: het stuit op de nodige praktische bezwa ren. STREEKPAGINA Na elf maanden komt er weer een ijsrevue naar de Leidse Groenoord hal. Technisch perfectie hand in hand met romantiek, j Met het Leidsch Dagblad in de hand hebt u reductie. STADSPAGINA Uitdager Bas van Duiven bode heeft het weer niet kunnen red den. In de vyfde ronde sloeg Ne derlands kampioen Rudi Lubbers hem tegen de planken. PAGINA 13 De Leidse politie gaat in de st.- nicolaastyd „surprises" uitdelen aan overtreders in het wandelge bied- PAGINA 12 Uit het Leidsch Dagblad van 9 November 1871: Naar wij vernemen zijn de commissarissen der Mij voor Toonku st te Leiden voornemens om de nieuw ge bouwde Stadsgehoorzaal met een concert in te wijden met ?ene oorspronkelijke nationa le compositie Leidens Ont zet" van Richard Hol. De 30sten Nov. zal te Am sterdam eet buitengewo ne algemeene vergadering van de algemeene vr ede-ver- eeniging plaats hebben. Weenen 7 Nov. Heden haa de plech 'ie inwijding plant* van het monument 'er eerf van Keizer Maximiltaan vat, Mexico in tegenwoordigheia »an den Keizer, de Aartsher togen, de Ministers en eene talrijke menigte.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1