Plan van Geertsema niet envoudlg uit te voeren ZAALVOETBAL Hondenbelasting fors omhoog in Voorschoten ORGEN TOPPER IN NOORDWIJKS imeesters niet langer dan 12 jaar in gemeente Super-kamerconcert in Leiderdorp Tentoonstelling in Noordwijkse kapel JWACHTER pRKWAM fVARING W. PERQUIN VOORZITTER VAN NKOV OPPASSEN MET PARKEREN NOVEMBER 1971 LETDSCH DAGBLAD ALPHEN AAN DEN RIJN Het plan van minister Geertsema (Binnenlandse Za ken), om een burgemeester niet langer dan twee ambtsperioden (twaalf jaar) in één ge meente te benoemen, zal beslist niet gemakkelijk uit te voeren zijn. Bij „overplaatsing"' (door sollicitatie) of benoeming in een kleinere gemeente, zal terdege rekening moeten worden gehouden met de kerkelijke- en politieke kleur van de betreffende burgemees ter. Daarnaast komt het niet zo heel erg veel voor, dat een eerste burger van een dorp promotie maakt door te worden benoemd in een grote stad. Meestal worden voor der gelijke zetels ex-politici, vanwege de grote verdiensten voor het land aangewezen. Het is een ondenkbare zaak, dat een oud-minister in een dorp van een paar duizend tot burgemeester wordt benoemd. Meestal is zo'n ex- bewindsman al op een gevorderde leeftijd en vanwege zijn standing kan hij echt niet zijn "laatste" ja ren slijten als burgemeester van een dorpje. Zolang de politieke- en kerkelijke kleur een rol meespeelt, is door stroming van burgemeesters voor een groot aantal erg klein. De mi nister moet na zes jaar kritisch na gaan of de burgemeester wordt her benoemd. Vragen als of hij wel ge schikt is; of hij veel hulzen bouwt; of hij bij de bevolking populair is en noem maar op wo'rden dan onder de loep genomen. Als die man zijn werk niet naar behoren uitvoert, kan de commissaris van de konin gin altijd ingrijpen. En is het zeer ernstig, hem zelfs voordragen aan de koningin voor ontslag. Rechtspositie De minister heeft bij de behande ling van de begroting voor het ko mende jaar gezegd: "Bij mij weegt het belang van de gemeente hierbij zwaarder, dan het individuele be lang van de burgemeester. Maar dat houdt wel in, dat deze een bij zonder goede rechtspositie moet hebben. "We dachten, dat deze zaak alleen in het Georganiseerd Over leg burgemeesters, dat enige tijd ge leden tot stand is gekomen, behoort te worden behandeld. De rechtsposi tieregeling is voor een burgemeester minder geregeld dan voor een amb tenaar. De burgemeester is in de Gemeentewet een orgaan. Dat maakt zijn positie, ambtenaarrech- telijk gezien, wonderlijk. Als je dat wilt gaan regelen, moet dat rechts- positieneel gebeuren. Door Jan Westerlaken Als er gemeenten zullen worden samengevoegd, wie moet er dan van de nieuwe plaats burgemeester wor den? De minister zal dan rekening moeten houden met de kerkelijke samenstelling van de nieuw gevorm- eens, dat een burgemeester op zijn dertigste jaar wordt benoemd. Na twaalf jaar is hij dan waarschijnlijk wel uitgepraat. Maar wat moet hij dan gaan doen? Tot zyn vijfenzes tigste op wachtgeld is dwaas. Hij zal toch ook moeten leven. De mi nister kan niet tegen een burgemees ter zeggen ik plaats je over, omdat hij altijd moet solliciteren als hij er gens anders naar toe wil. Het is nog niet eens zo heel erg lang geleden, dat het burge meestersambt als een ere-baantje werd beschouwd. Voordat iemand werd benoemd, werd zijn bankreke ning nagegaan. Voldeed hij aan de "eisen", dan was er geen vuiltje aan de lucht. De regering is dus tot de conclusie gekomen, dat er iets moet gebeu ren. Maar met wie wordt er over leg gepleegd? Alleen met de bonden de gemeente. Hij zal dan echt geen Dat overleg is zonder meer eenzij- gebruik van een goudschaaltje ma ken, maar zich wel moeten afvragen wordt het er één van de samenge voegde dorpen of moet er een nieu we man komen. Dat kan natuurlijk wel eens een pijnlijke zaak worden. Een goed voorbeeld hiervan is Goes. Toen er dorpen bij deze ge meente werden gevoegd, dacht ieder- I een, dat de burgemeester van Goes zonder meer zou worden benoemd. Maar hij ging, evenals de anderen, op wachtgeld. Er is toen een hand- tekeningenactie voor hem gevoerd en daarna is hij benoemd. Stel nu dig. Wat meer openbaarheid zou de zaak beslist geen kwaad doen. LEIDERDORP Voor K. en O in de Herv. Kapel in Leiderdorp traden samengevoegd het Amati Kwartet en het Ardito Kwintet op. geconstitu eerd dus als Nonet. Dit met enkele wijzigingen. Waar dienstig speelden de contrabas Anthony Woodrow en de harpiste Vera Badings ook mee. Het strijkkwartet is ongetwijfeld een van de beste kwartetten in ons land. Technisch uitzonderlijk erva ren. mentaal van een verrassende homogeniteit en eensdenkendheid. Het Ardito Blaaskwintet heeft zich vijf jaar geleden eens in een besloten concertje aan een paar Leidse mu ziekrecensenten voorgesteld. kort vóór het in roulatie ging (de Leide- naar Rien de Reede was toen de flui tist). We schreven daarover: ze heb ben alle vijf de maarschalksstaf in de ransel. Dat is sindsdien door niets en niemand ooit weei-sproken. Der halve had Leiderdorp gisteren een super-kameravond. De componistennamen luiden Brit ten, Eisma, Ravel, Spohr. Van de 19- jarige Britten Sinfonietta opus 1 (1932). Wat eclectisch, maar een stuk origineler van taal en toon en visie dan een figuur als Louis Spohr. Er is iets. moeilijk duidbaar. overeenkom stigs met Ravel's Introduction et Al legro voor strijkkwartet, harp. fluit en klarinet. De harp werd verblij dend vakkundig betokkeld. de harp. ook Fauré en Debussy zo dierbaar. Ravel weeft droomklanken. begoo chelt de luisteraar, die onlichamelijk meezweeft als een stip in de ruimte Dat doet een meesterwerk gelijk aan Ravel's kwartet. Will Eisma is lid van het Radio Kamer Orkest, zijn werk heet Jf (1970)". If is „Als". Uit de drieledige toelichting van Eisma zelf citeren we het eerhte lid. „Als.voor dit werk een honorarium in het vooruit zicht was gesteld, zou het niet beter of slechter geworden zijn". Eisma laat al wat er gebeurt in zijn stuk onbeslist. Een continu even in bewe ging brengen om dan het geluid in z'n fysieke beloop te geven. Wiat in NOORDWIJK Burgemeester mr. vond. temeer omdat een en ander bij eer [VEEï Een snelle an,e brugwachter in Wad- ift een aanvaring voor de Gouwe kreeg een iwab boot tweehonderd bri v tin de richting van moeilijkheden met de brugwachter zag dit en Ide hef brug omhoog. 'erschenen de gealar- ers uit Gouda, die een i de schroef haalden. Het 'erkeer moest enige tijd ric jelegd. Financiële commissie aarzelend akkoord M. Bonnike van Noordwijk heeft in de expositieruimte bij uit stek de kapel van de NH Kerk in de Hoofdstraat een tentoonstel ling geopend van schilder- en beeld houwwerk van Waldy Vastrick en poëzie van Jacques Besancon. Een combinatie, die mr. Bonnike uniek VOORSCHOTEN De commissie voor de gemeente financiën had gis teravond tijdens een openbare ver gadering veel moeite met de door het Voorschotense college ««ij B. en W. voorgestelde maatregelen tot verho ging van de elektrieitewsttarievende hondenbelasting en de reiiiigingsver- ordening. De elktriciteitstarieven worden met ongeveer 20 verhoogd, hierin is in begrepen de verhoging van 10 door de verhoogde b.t.w., de andere 10 komen ten goede aan het elektrici teitsbedrijf, dat volgens de begroting dan een winst gaat maken van rond f 100 000 De leden van de commissie vroegen wethouder Iestra dringend om op bestuursniveau overleg te plegen, waardoor het contract met de ge meente Leiden dusdanig veranderd wordt waardoor de randgemeenten niet gedwongen worden tot ta riefsverhoging omdat Leiden op be drijfseconomische gronden een ta riefsverhoging nodig heeft. Het elek triciteitsbedrijf in Leiden werkt met grote verliezen, dit in tegenstelling tot Voorschoten, waar bijna een sluitende exploitatie is. Voorschoten zal evenals andere randgemeenten thans Leiden moeten volgen. De gastarieven worden in Voor schoten niet verhoogd ondanks de aanbeveling van de SROG (Samen werkende Regionale Organen Gas- voorziening Het Voorschotense gas bedrijf werkt nog met winst. Om toch enige tarieven aan te passen aan de SROG worden de meterhuren ad. f 6 per jaar geschrapt en hiervoor de vastrechttarieven met f 6 ver hoogd. De verbruiker krijgt dus geen verhoging. Fors De hondenbelasting wordt verhoogd van f 24 per jaar tot f 40 per Jaar. Een forse verhoging, die de gemeen te f15.000 per jaar gaat opleveren De commissieleden hadden bezwaar ging met het wegwerken van het be grotingstekort. In de aanbiedings brief lazen de commissieleden dat de verhoging van de hondenbelasting i gebruikt wordt als sluitpost voor een evenwichtige begroting. Wethouder Iestra verzocht de leden deze koppe ling niet te trekken. De belasting is sedert 1965 niet aangepast en waar om nu juist de honden wel en de katten en duiven niet belast worden, daar kon de wethouder geen ant woord op geven. De gemeenten heb ben het recht hondenbelasting in te vorderen, maar andere belasting op d'ieren is niet mogelijk. De reinigingsrechten worden met 33 procent verhoogd oftewel van f 36 tot f 48 per jaar. De leden vroegen om een differentiatie in de taxie ven, deze is echter volgens de wet houder moeilijk te verkrijgen. De vuilverbranding maakt de verhoging noodzakelijk evenals het arbeidsin tegen de koppeling van deze verho- tensieve werk bij de ophaling. toeval bij elkaar was gebracht Daarvoor had Jacques Besancon (foto Holvast) ook buiten het organi seren van exposities intensief met woorden bezig een aanval gedaan op de waarde-oordelen. die „men" te genwoordig aanlegt bij het beschou wen van de kunst. Hij vroeg zich af of diezelfde mensen ook de snel heid van de huidige auto's relateren aan de tempogang van de antieke trekschuit, de produkten van Philips vergeleken met de kaarsen uit de middeleeuwen. In deze tijd, zo stelde Besancon kunnen we beelden verwachten deze tijd en terecht. Steeds weer moeten kunstenaars nieuwe uitgangs punten vinden, die passen in deze tijd waarin zij leven. Steeds weer vindt een „Umwertung aller Werte" plaats, waarbij het in principe mogelijk is. dat een volkomen lelijk ding toch een ongewone zeggingskracht aan de dag legt. Het werk van Vastrick is wel dege lijk „mooi" in de historische zin van het woord. Het is een verbeelding van de visie van de schepper; bij elk doek wordt het ontstaan van mens en universum weer opnieuw bezien. Het resultaat is een visioen, waarin de structuren van leven en univer sum op hun eigen plaats zijn gescho ven. beweging? Lucht als voorwaarde voor klankbaar, klank als voorwaarde voor atmosfeer, atmosfeer voor kleur- sfeer. Alles dus fysiek in de orde van het effect. Britten. Ravel. Spohr heb ben klankziel, in de orde van affect. Eisma's stuk is louter beklankt. Knap werk. met gevoel voor harmonische verhouding, smaak en maat, dat bui ten kijf. Spohr heeft een loopbaan gekend „in de gloriam". als dirigent, viool virtuoos. componist (opera's. 34 kwartetten, enz. enz.). Spohr vóór Spohr na. De ttfd heeft het weg- gevlakt. Een van de vioolconcerten en een klarinetconcert krijgen nog wel eens een kans. En nu dit Nonet, wegens de sporadisch voorradige literatuur voor strijkkwar tet plus blaaskwintet. Men waant eerst een opera-ouverture te horen la Carl Maria von Weber. Tijdens de finale, een sprankelend rondo wil je Mozart's schim interviewen. Rossi ni biedt ook goede diensten aan. Alles zingt, het elegische Adagio pakt. Eigenlijk is het coloriet. waarin Spohr nog het meeste boeit. Om te spelen moet dit voor grote technici een heerlijk werk zijn. KEES VERHOEF RIJSWIJK «ANP» Verte genwoordigers van de vak- en ge westelijke organisaties aangesloten bij het Nederlands Katholiek Onder- nemersverbond hebben in een beslo ten vergadering 'n nieuw bestuur ge kozen. Daarbij is de tot nu toe gel dende bestuursstructuur verlaten, lnplaats van een dagelijks bestuur en een bondsbestuur is nu een alge meen bestuur van elf leden gevormd. Voorzitter is de heer W. Perquin (Voorschoten), vice-voorzitter de heer B. P. Verberne (Den Haag) en penningmeester de heer J. P. ,M. Janssen (Venray). In deze vergadering heeft de heer Th. S. J. Hooy afscheid genomen als vice-voorzitter van het N. K. O. V. De heer Perquin heeft hem de gou den legpenning van het verbond overhandigd „wegens persoonlijke inzet gedurende vele Jaren voor het midden- en kleinbedrijf en zijn or ganisaties". BOSKOOP Met de verkeersvei ligheid gaat het in Boskoop bergaf waarts. De Rijkspolitie in Boskoop is dan ook van plan in te grijpen in deze verkeerschaos. Scherpe maat regelen zullen worden genomen te gen willekeurig parkeren en het la den en lossen. Ondanks de vele parkeermogelijk- heden (parkeerterreinen en parkeer- an j havens) wordt er door velen op plaatsen geparkeerd die er niet voor zijn bestemd. Zo heeft men de laatste tijd de gewoonte auto's ge heel op trottoirs en voetpaden te "stallen". Ook denkt men. dat iede re willekeurige plaats geschikt is om te laden en te lossen. Door de gemeente wordt veel ge daan om het parkeerprobleem op te lossen. Van de bestaande parkeerge legenheid wordt echter een beperkt gebruik gemaakt. Men "gooit" zijn wagen liever neer waar het voor hem persoonlijk het beste uitkomt, zonder op de belangen van anderen te letten. De politie gaat iets doen aan deze wantoestanden. De kans op een "bonnenregen" in Boskoop lijkt dan ook niet uitgesloten. dd 2 UK - „Het belang- er morgenavond in zaalvoetbaltopper Drie Hein —Van Rooyen op e^pat is de gunst, van het zo wat het enige paoh van de Driehoek/ ngsfLeen van der Deyl, en m, speler van en grote er Van Rooyen, hel ins zijn. et eens zo zeer de gunst iliek waar het gaat om moeilijke strijd, want tgemaakte zaak. In voor- 5 is immers al gebleken ^e tribune Van Rooyen. ongenaakbaar, wil zien fepan Vieveen, zeker deel fan de ploeg van de au- lerover: „Dat gejoel ia 'Stimulerend. Hoe harder ons begint te gillen, hoe itü n spelen". 1 inst van het publiek voor alsport staat voor de beide blij "i". En ook daarom ziet '81' 'in het liefst dat de straf- gel|dag van tien tot elf uur van de Leidse scheids man behoeft te worden bT Niet zo groot is het aantal spelers van ui Van Rooyen hele- zo groot, als algemeen inomen. Arie Duindam l0# graag van het fabeltje 5ta in Rooyen helemaal op drijft. „Alleen Brokamp pgj 'ring. red.) en Albert spelen er in en de maar invaller ook". /Juis zijn wel gedupeerd Teldvoetbal Hans West- Gerard Duindam aan it en Heinz Stark (been letsel), A ad Sluys en Cor Barn- hoorn (enkel) aan de andere kant zullen als gevolg van op het gras op gelopen blessures misschien (Stark, Sluys) of zeker aan de kant staan. En dat zal vooral voor Leen van der Deyl een slok op een borrel schelen. Ondanks de grote blikken trommel met tactische concepten. Ondanks de aanwezigheid van de twee leiders van de Nooi'dwijkse topscorerslyst, Cees van 't Wout en Albers van der Berg. Die laatsten zijn overigens niet zo gevaarlijk, dat Arie Duindam specia le bewaking voorziet. Als Van Rooyen de eenheid (voor al in de verdediging) weet te hand haven en Jan van der Lippe vóór een beetje geluk heeft, zo redeneert Duindam, zit er voor ons winst in. „Maar het zijn twee gelijkwaardige ploegen en mijn inziens zal de ge lukkigste winnen". Met die gelijk waardigheid is Kees Karstens het eens: „Het is niet meer zoals in het begin van de competitie en vorig jaar dat Van Rooyen iedere tegenstan der (LDWS, Nederlands kampioen DIO) maar oprolde en zelfs Ajax voortreffelijk pai-tij bood". Waarop Jan Vieveen aansluit: „Nu is het voor ons een eer om van Driehoek/ Piet Hein te winnen". Meer artistiek Leen van der Deyl wacht maar af. Voor hem is de show voor het publiek als goed publiciteitsman het belangrijkste, al twijfelt hij aan de andere kant niet aan een overwinning. „Onze ploeg speelt het meer artistieke zaalvoetbal, toont meer inzicht. Bovendien groeien we nog steeds; momenteel speelt de ploeg op 60 pet. van haar capaciteit en de match tegen van Rooyen is een leuk oefenpartijtje op weg naar de top. Tenslotte is het voor iedere ploeg een uitdaging om de hautaine houding van Van Rooyen af te straf fen en daar is het publiek het mee eens". Arie Duindam ziet als meest voor aanstaande taak: het ontregelen van de Driehoekcombuiaties. „Cees van 'l Wout en Albert van der Berg mogen niet worden aangespeeld en dat moet ons met Jan van der Lippe wel lukken. Als hij dan vergeet, dat je met „assists" even hoog op de top- scorerslijst komt, dan maken we het". Voor de Ajax-liefhebbers is er overigens goed nieuws. De bespre kingen om de Europa-Cup houders op 23 november naar Noordwijk te halen zijn in een vergevorderd sta dium. Zij zullen tegen de ploeg van Van Rooyen een revanche voor de 5-3 nederlaag van vorig jaar spelen Daarnaast zullen, indien de KNVB daarvoor haar fiat zal verlenen, ook het Nederlands zaalvoetbalteam en een Leidse selectie naar de badplaats komen om tegen een vertegenwoordi gend team te spelen. Voor dit Noord wij ks team, dat zowat het sterkste zaalvoetbal in Nederland zal spelen zijn in eerste instantie geselecteerd: keeper Jippy Barnhoom, Heinz Star, Gerard Timan. Ruud Bröring, Gerard Duindam, Teddy Lumoin- dong, Klaas Menger, Rob van Rees. Map Marijt en Albert Spaander man. Deze beker vormt de inzet van de competitie zaalvoetbal in Noordwijkde kanshebbers hou den hem nu nog samen vast maai morgen zal de strijd weer hoog oplaaien. (Foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11