gevolgen van elgië: stap verder naar een kernproef op federatie amsjitka bleven uit uitbreker la Oostenrijk nog vrij en spectaculaire verschuivingen bii verkiezingen I nezen jen weg oskou Castro woensdag naar Chili EXPLOSIE IN EERSTE TRAP EUROPA-RAKET CHINA BELOOFT PAKISTAN STEUN BIJ AANVAL )AG 8 NOVEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 i -I -a Uitsterven protest heeft symbolische waarde tyeense -politieman ver een weinig benijdens- n positie toen hij door de itsnapte gevangenen ch links en voorin Ne- jedly, met pistool) gedwongen i gijzelaar van het tweetaldat ijl werd als bestuurden van de poli- totaal twaalf personen tijdens tie-patrouillewagen op te treden, hun periode van vrijheidin gij- Hij ivas overigens niet de enigelzeling heeft gehouden. (DPA)Drie dagen na g ilaire uitbraak van- drie tot straffen veroordeelde ge- lit de gevangenis van het b e Stein aan de Donau be- t jvaarlijkste van het trio, ge Adolf Schandl, zich |e voeten. Zijn metgezel- irsch en Nejedly, gaven ag uitgeput en hongerig nse politie over. n zat een straf van tien Jaar roofovervallen, gepleegd ai 2-jarige vriendin Alexan- n de „roverbruid met het a nht", die zelf tot vier laar rdeeld. In het proces leg er van Alexandra destijds ende verklaringen tegen i Als voorzorgsmaatre- h Ie politie deze getuige en haar kinderen onder be- werd moordenaar ]e - zijn in de Cambodjaan- 9 ld Phnom Penh acht per- 'n od en elf gewond door een 11 Ie handgranaat. In een het centrum zat een tien- ren een spelletje kaart re terwijl een twintigtal omheen stond. Een der Mide militairen, die kenne- sgen zijn verlies kon, trok brte woordenwisseling de K een handgranaat en wierp de kaartspelers, met bo- d gevolg. It! J (AFP. Reuter, AP)- zen twee diplomaten en lalisten zijn zaterdag i van een bijeenkomst in gelegenheid van de 54ste van de oktober-revolutie. ?zen verlieten de zaal nia- Grisjin, lid van het vijf- tellende politieke bureau, hl Peking verantwoordelijk voor de huidige spanning al ina en de Sowjet-Unie. 1° Hak voor een gehoor van* 1 en. bben de Chinese leiders de i Sowjet en de regering van T^-Unie hun gelukwensen [omen in verband met de 1 van de oktoberrevolutie, ering van China is altijd geweest, dat geschillen en hcipiele kwesties tussen de Sowjet-Unie niet van >gen zijn op de betrekkin- de twee staten", aldus de die Peking naai' Moskou waking gesteld om te voorkomen, dat Sohandl zich eventueel op haar wreekt. De drie gevangenen ontsnapten donderdag. Zij dreigden drie gijze laars een rechter van instructie, een politie-officier en een secreta resse te doden, als zij geen vrije aftocht kregen. De autoriteiten stel SANTIAGO <AFP> De Cu baanse premierFidel Castro zal woensdagavond in Santiago in Chili aankomen. Dit is in betrouwbare kringen in Chili vernomen. Het doel van het bezoek van Fidel Castro is een plechtig karakter geven aan de eerste verjaardag van het herstel van de betrekkingen tussen Chili en Cuba, dat president Allen de op 12 november 1970, acht dagen na de aanvaarding van zijn ambt, be kendmaakte. Men meent te weten, dat de Cu baanse regeringsleider tien dagen in Chili zal blijven. Op het programma staan o.m. bezoeken aan kopermijnen in Chuquicamata in het noorden, kolenmijnen in het zuiden, belang rijke industrieën in het centrum van het land en besprekingen met stu denten en vakbonden. Volgens het Peruaanse blad El Commercio zal premier Castro naar verwachting woensdag op doorreis naar Chili vier a vijf uur op het vliegveld van Lima doorbrengen voor besprekingen met de Peruaanse pre sident, Juan Velasco Alvarado. De speculaties over het weer aanknopen van betrekkingen tussen Peru en Cuba nemen intussen toe. den hun noodgedwongen een kleine autobus ter beschikking. Nadat zij donderdag en vrijdag achtereenvol gens hun gijzelaars hadden vrijge laten. ruilden Schubirsch en Ne jedly (Schandl was al kort na de ontsnapping zijn eigen weg gegaan) de autobus in voor een politie-auto waardoor zij tevens twee nieuwe gijze laars in handen kregen. Zij dwongen de autoriteiten een bedrag van 7.500 gulden te betalen en de toezegging te doen, dat zij ongemoeid konden vertrekken. De volgende ochtend lie ten de vluchtelingen hun twee gijze laars vrij en doken onder in een woning in de Oostenrijkse hoofdstad. Daar capituleerden zij tenslotte voor de politie. KOUROU (RTR) Ruimtevaart deskundigen hebben verklaard, dat de ontploffing, die de Europese ruimteraket „Europa-2" vrijdag tot de ondergang doemde, zich heeft voorgedaan in de eerste trap, name lijk de Britse „Blue Streak"-raket. Op een film, die van de lancering is gemaakt, was een grote ontplof fing te zien in het bovenste deel van de „Bleu Streak", 150 seconden na de start. Dertien seconden later was een tweede explosie zichtbaar, dit maal in de tweede trap van de „Eu ropa-2", de Franse raket „Coralie". Volgens de Fransman Jean Cor- beau, de „vluchtleider" van de Euro pese ruimtevaartorganisatie ELDO is ook vastgesteld, dat een fout zich heeft voorgedaan in het navigatie systeem van ,de raket en wel vóóx de eerste explosie. Maar nog niet uit gemaakt is, of er samenhang bestaat tussen deze fout en de eerste explo sie. (Van onze correspondent) BRUSSEL De vervroegde parlementsverkiezingen in Bel gië hebben géén spectaculaire verschuivingen te zien gegeven. De regeringspartijen CVP (christen democratisch) en BSP so cialisten) hebben niet verloren. De liberale PVV daarentegen wel. De in het Waalse land nogal op merkelijke winsten van het extremis tische Fransgezinde FDF en de min der duidelijke vooruitgang die de Vlaamse Volksunie in Vlaanderen heeft geboekt, wijst er volgens Bel gische politici op dat de tendens tot federalisering van de staat sterker wordt en ook in het nieuwe parle ment nadrukkelijker tot uitdrukking zal komen dan voorheen. Premier Eijskens onderkende een verlangen naar verdergaande regio nalisering doch het woord „federa lisering" nam hij nog niet in de mond. De heer Eijskens die van daag het ontslag van zijn regering aanbood meent dat de regerings partijen geenszins door de kiezers zijn teruggewezen. Het feit dat er geen verlies te constateren viel voor alsnog noemde hij al veel want „als een partij aan een regering deel neemt volgt er gewoonlijk slijtage". Het is echter de vraag in hoever re de uitslagenn straks zullen beant woorden aan zijn verlangen om door vervroegde parlementsontbinding een sterker kiezersmandaat voor moeilij ke perioden met grote nationale en internationale problemen te verkrij gen. De Belgische verkiezingen zijn voorafgegaan door een rustige ver kiezingspropaganda die sommige po litici deed spreken van een klimaat van politieke windstilte waarin voor al de radicalere partijen als het Waalse FDF en de Vlaamse Volks unie niet zeer goed tot hun recht zijn kunnen komen. Opmerkelij ke actie: In het plaatsje Hombeek reikte een der partijen aan de stem mers gisteren een half brood uit met op de verpakking de mededeling dat men in 1968 voor de prijs van dat halve bfood nog een heel kon ko pen. Gandhi en Nixon niet dichter bij elkaar WASHINGTON Op het eenzame Aleoeten-eiland Amsjitka, tussen Alaska en de Sowjet-Unie, hebben de Verenigde Staten zaterdagavond om 23.00 uur onze tijd op 1790 meter onder de grond hun tot dusver sterkste kernbom tot ontploffing ge bracht. De door milieubeschermers gevreesde catastrofale gevolgen van de proef sterk verhoogde radio activiteit, hevige aardbevingen en vloedgolven zijn uitgebleven. Door Mr. H. L. Leffelaar PEKING (Reuter, AFP. AP De speciale Pakistaanse afgevaardigde Bhoetto is na zijn bezoek aan Pe king naar huis teruggekeerd met de belofte, dat China zijn land steun zal verlenen in geval van buitenland se agressie. De Chinese plaatsvervangende mi nister van Buitenlandse Zaken, Tsji Peng-fei, zei aan een lunch die aan Bhoetto werd aangeboden, dat on ze Pakistaanse vrienden ervan ver zekerd kunnen blijven, dat de Chines regering en bevolking in geval van buitenlandse agressie zoals steeds resolute steun zullen verlenen aan regering en volk van Pakistan in hun rechtvaardige strijd voor de verdedi ging van hun staat, soevereiniteit en nationale onafhankelijkheid. Hij be schuldigde de Indiase regering van grove inmenging in de binnenlandse zaken van Pakistan. Tegelijkertijd wees hij er op, dat de Pakistanen een redelijke oplossing moeten trachten te vinden voor de kwestie Oost-Pa- kistan. Maar. zei hij, dit is een bin nenlandse aangelegenheid en inmen ging door een ander land is ontoe laatbaar. Op een persconferentie weigerde Bhoetto te antwoorden op vragen of zijn bezoek had geleid tot beloften inzake uitbreiding van de militaire hulp van China aan Pakistan. „Wij kunnen onze kaarten niet op tafel leggen en u meedelen welke maatre gelen wij hebben genomen om onze nationale onafhankelijkheid en staatssoevereiniteit te waarborgen". De Chinese premier van Buiten landse Zaken, Tsjoe En-lai sprak aan een diner over dé vriendschap en sa menwerking tussen China en Pakis tan. Hij maakte melding van de „be vredigende resultaten" van de be sprekingen die hij met Bhoetto had. Geen uitspraak De Indiase premier mevrouw In dira Gandhi, heeft gisteren haar be zoek van vijf dagen aan de Verenig de Staten beëindigd. Zij reisde door naar Parijs, waar zij vandaag het standpunt van haar regering in het conflict met Pakistan uiteen zal zet ten. In Washington heeft mevrouw Gandhi tweemaal van gedachten ge wisseld met president Nixon. Zij slaagde er niet in hem tot een uit spraak te bx-engen, dat Pakistan ver antwoordelijk is voor de gespannen situatie. Op zijn beurt heeft de pre sident mevrouw Gandhi niet kun nen bewegen tot een terugtrekking van de Indiase strijdkrachten langs de grens met Pakistan. In een vraaggesprek met het tele visienet NBC verklaarde de Indiase premier nog eens dat haar land zoals altijd vrede wil. Volgens haar was er in feite geen conflict tussen India en Pakistan, maar alleen 'n geschil fus ten West-Pakistan en de wetig ge kozen leiding van Oost-Pakistan. Dit geschil had de reusachtige stroom vluchtelingen naar India in bewe ging gezet, waardoor dit land in de crisis was betrokken. De oplossing van deze crisis hing dan ook uitslui tend af van de totstandkoming van een akkoord tussen „het militaire be wind in West-Pakistan en het volk van Bengalen en zijn gekozen ver tegenwoordigers." aldus mevrouw Gandhi. De Sowjet-Unie heeft Pakistan de verzekering gegeven de Pakistaanse eenheid en souvereiniteit te steunen. Dit heeft een woordvoerder voor het Pakistaanse ministerie van Buiten landse Zaken in Karatsji bekend ge maakt. Pakistan had de Sowjet-Unie in augustus, na het bezoek van de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken, Andrej Gromyko, aan India, om opheldering over het Russische standpunt gevraagd. I De Sowjet-Unie heeft Pakistan I verder meegedeeld te streven naar vrede in net Zuid-Aziatische sub continent. Wel veroorzaakte de kernbom van 5 megaton of 5 miljoen TNT plaat selijke aardschokken. In de seismo logische centra in Tokio, Honoloeloe, Washington en Uppsala (Zweden) werden schokken met een sterkte tussen de 5.5 en 7.4 op de schaal van Richter geregistreerd. Als een schok van een dergelijke sterkte een be woond gebied treft, betekent dit een alles verwoestende aardbeving. Het epicentrum van de schokken van zaterdag lag echter ver van de be woonde wereld. De aardschokken die na de ondergrondse proeven in Nevada werden geregistreerd, ver toonden op de schaal van Richter een waarde van 6.25. De Amerikaanse Commissie voor de Atoomenergie verklaarde na de proef dat er geen radio-activiteit was ontsnapt. Het door de Amerika nen gegeven alarm voor vloedgol ven kon een half uur na de explosie weer woi'den ingetrokken. De vloed golven die ruim zes minuten na de proef op Amsjitka in Japan waren waargenomen, bleken niet van de Amerikaanse kernproef afkomstig te zijxi. Volgens Japanse seismologen zou een van de Aleoeten afkomstige vloedgolf eerst drie uur later de kust van Japan kunnen bereiken, maar volgens hen bestond er weinig vrees dat dit zou gebeuren. De proef op Amsjitka werd uitge voerd met een waterstofbom van 4% meter lang, die op 1790 meter onder het aardoppervlak tot ontplof fing werd gebracht. De explosie had een kracht van 5 miljoen ton TNT en was daarmee 250 maal zo sterk als de atoombom die in 1945 de Japanse stad Hirosjima verwoestte. Symbool Het belang van de ondergrondse proef met de superkernbom is ech ter niet dat er geen catastrofes plaats vonden, maar dat het mis schien symbolisch sen keerpunt is geweest in de Amerikaanse protest bewegingen van de afgelopen ja ren. Want ondanks een proces waar over het Hooggerechtshof op het al lerlaatste ogenblik nog een uit spraak moest geven, was het actie ve protest tegen de kernproef, op verspreide acties na, te verwaarlo zen. In die weken die aan de proef vooraf gingen, bleek dat de mili- tantse acties tegen de kernbom niet op touw werden gezet in de Verenig de Staten, maar in Canada. In Amerika bleef het protest be perkt tot actie-groepen van "milieu- beschex-mers", en zij waren het ook die tenslotte een proces aanhangig maakten dat in alle instanties werd verworpen, tot het Hooggerechtshof toe. dat vijf uur voordat de explosie zou plaats vinden met 4 tegen 3 stemmen geen redenen aanwezig zag om de proef uit te stellen. Nog maar enkele dagen tevoren was een poging het protest tegen de oorlog in Vietnam opnieuw opgang te brengen op zo goed als niets uit- Een uur nadut de kernbom op Amsjitka was ontploft bekijkt het hoofd van de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie Schlesinger de scheuren in de bo dem van het eiland. Schlesinger kwam met zijn gezin naar Am sjitka om aan te tonen dat de protesten tegen de ontploffing niets om het lijf hadden: gelopen, toen het Pentagon 4000 man in staat van alarm bracht om nog minder dan 1000 demonstranten in toom te houden. Dit waren de over gebleven activisten van de "mei- dag"-beweging die eerder dit Jaar de autoriteiten van Washington er toe brachten om 12.000 betogers zon der vorm van proces te arresteren. Eenzelfde betoging aan de westkust, de bakermat van de anti-oorlogs de monstraties en waar eerder dit Jaar een kwart miljoen demonstranten op de been kwamen om tegen Viet nam te protesteren, liep ook uit een flauw aftreksel van het oor spronkelijke enthousiasme. Oudste Van alle demonstraties is die te gen de kernbom misschien wel de oudste (men denke aan de aller eerste acties onder leiding van Ber- trand Russell). Deze acties waren in elk geval de eerste die een 6oort collectief internationaal bewustzijn creëerden, waaruit alle latere de monstraties mogelijk werden, inclu sief die tegen de oorlog in Vietnam, en vermoedelijk ook die in Frankrijk in de zomer van 1968 tegen het regi me van generaal De Gaulle. Dat zelfs het magische symbool van de "kernbom" (dat tenslotte met zijn doorsneden en omgekeerde "Y" ook het symbool werd van alle andere protest-bewegingen), ook nu niet meer dan verspreide tegen-ac ties wist op te roepen, moet dan ook gezien worden als een afscheid van een historische periode. ADVERTENTIE uixrd. Istelling tot de boodschap- Hdere communistische lan- het Chinese telegx'am uit- jpricht tot het presidium _)perste Sowjet exi de Sow- l8- De Sowjetrussische itische partij werd niet ge kt telegram was dan ook van het permanente co- te assemblee van volksafge- ln en de Chinese staatsraad-

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13