ïoge Pakistaanse delegatie zoekt steun bij Chinezen 0' 23K Romeinse synode verdeeld ROOIJAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. op-militairen onverwacht in Peking nederlands congresgebouw BOB DE LANGE 'TANENDE INVLOED VAN TERRORISTEN' olgend jaar G-top bijeen Minister Connally kalmeert Djakarta in vogelvlucht in vogelvlucht l! - IRDAG 6 NOVEMBER 1971 LEJDSCH DAGBLAD PAGINA 9 ING (Reuter, AFP) Een aantal Pakistaanse rege- mctionarisen en hoge militairen is gisteren geheel on- :ht voor overleg met de Chinese regering in Peking aan- ;n, De delegatie, bestaande uit ambtenaren van het lanse ministerie van Buitenlandse Zaken en bevelheb- an de strijdkrachten, wordt geleid door oud-minister litenlandse Zaken Zoefikar Ali Bhoetto. De Pakistanen ontvangen door minister van Buitenlandse Zaken Tsji ei. Volgens Pakistaanse kringen brengt Bhoetto het als persoonlijk vertegenwoordiger van president Jachja irek met Tsjoe een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse meedeelde dat het een chappelijk bezoek" betreft ingenomen dat de delegatie cht heeft de steun van Chi- oeken in het steeds scherper conflict met India, na aankomst ha de dele- gesprek met premier i-lai. Volgens een Pakistaan- dvoerder vindt het bezoek uitnodiging van de Chine- ing „voor overleg over za- srzijds belang". De mi- den van de acht man sterke nse delegatie zijn het hoofd gezamenlijke chefs van sta- inant-generaal Coel Hassan, ief van de luchtmacht Ra- en diens collega van mari- t-bij-nacht Rasjid. Ook on ster van Buitenlandse Za an Mohammed Chan maakt ïvaardiging deel uit, loge Pakistaanse delegatie ;het vliegveld welkom gehe- i leuzen als "Wij steunen pen het volk van Pakistan strijd om zijn onafhankelijk- len agressie en inmenging [enaf te beschermen". Maar fer spandoek; -met de tekst grote eenheid van de Afro- le volkeren" toont hoe am Peking opereert in het lussen India en Pakistan, lemers menen dat China |u optreden als vredestich- j Azië, mede om daardoor Istigewinst zijn intrede te 'maken in de Veiligheids- het conflict tussen India en over Kasjmier in 1965 en i de Sowjet-Unie met succes d. Ook toen al stond Peking ijde van Pakistan. Op het is China de belangrijkste 'erancier van Pakistan en De leider van de Pakis- Ali Bhoetto, heeft jester van Buitenl. Zaken in )(jin van de jaren '60 een oc ke rol gespeeld bij de toe- tussen China en Pakistan. Lichte dooi s diplomatieke kringen heb- uese functionarissen in pri- ikken gezegd dat het con- len India en Pakistan niet eld, maar door onderhan- I moet worden opgelost, de betrekkingen tussen Pe- Nieuw-Delhi niet by zonder jfiappelijk zijn sinds iflict van 1962 is er de laat- och een lichte dooi in de ver merkbaar. is ook een medespeler in de „pingpong-diplomatie". In- iafeltennissers, die op het deelnemen aan een vriend- ijk Afro-Aziatisch tournooi ontvangen dezelfde eer- de spelers uit bevrien- en. Een Indiase journalist tor het eerst.na een periode jaar toestemming om Chi- jezoeken. De Chinese pers ïn volledig stilzwijgen be over het vriendschapsver - t India en de Sowjet-Unie in i sloten. Ook berichten over and aan de Indiaas-Pakis- [rens blijven in de Chinese achterwege. zijds heeft Peking sinds het m de opstand in Oost-Pakis- haaldelijk zijn „vastberaden (j Jetuigd aan de regering Chan in zijn „gerechtvaar- S "Jd voor het behoud van de e onafhankelijkheid en soe vereiniteit en tegen interventie en agressie van buitenaf". De Chinese kranten hebben echter sinds 10 sep tember geen Pakistaanse verklarin gen over „de integriteit van het Pa kistaanse grondgebied" en over „In diase agressie" gepubliceerd. Uit deze Chinese terughoudendheid en uit de voorzichtige toenadering tot Inida leiden de buitenlandse waar nemers af, dat Peking in elk geval een gewapend conflict op het Pakis- taans-Indiase subcontinent aan zijn zuidgrens wil voorkomen. Mevr. Gandhi en Nixon Permier Gandhi van India die een bezoe kaan de VS brengt, heeft gis teren voor de tweede keer in het Witte Huis in Washington een onder houd met president Nixon gehad. Bij het eerste gesprek dat beide staatslieden donderdag voerden, heeft Nixon met nadruk gepleit voor een politieke oplossing van het con flict tussen India en Pakistan. Ni xon zou ook aangedrongen hebben op terugtrekking van de troepen van India uit het grensgebied met Pakis tan. Mevrouw Gandhi zou verklaard hebben dat dit niet mogelijk is vóór het politieke vraagstuk in Oost-Pa- kistan is opgelost. ADVERTENTIE Den Haag. Churchillplcin 10. Telefoon 070-548000 ZATERDAG 13 NOV. 20.30 uur HET RESIDENTIE-ORKEST DIRIGENT: HIROYUKI IWAKI SOLIST: STOMU YAMASH'TA, slagwerk Schönberq: Drel kleine StOcke für Kammerorcheeler Varèse- Hyperprlsm Schönberq: Drel kleine StOcke fOr Kammerorchester (herhaling) Strawlneky: Ebony concerto Yamash'ta: Nembutsu, voor elagwerkaolo Llebermann: Furioao für grosses Orchester Tlrcult: Odoru Katachl. voor alagwerkaolo Breuker: Denk toch aan moeder Prijzen f 10,— 8.— 6.C.J.P. f5.— 4.— 3.25. Losse kaarten nog verkrijgbaar NOG SLECHTS T/M 14 NOVEMBER (behalve 8 november) DAGELIJKS 20.15 UUR CURTH FLATOWS SUCCES BLIJSPEL HET GELD LIGT OP DE BANK Oordeel van de pers: "Verrassingen en gewiekste humor" "Een plezier van begin tot eind" "Bob de Lange te zien spelen is een feest "Onverwachte verwikkellngan" Vooraf een gezellig etentje in ons restaurant. Plate-service vanaf f 7,80 BELFAST (Reuter) Een wer vingsbureau van de Britse marine in het centrum van Belfast is gister- a.vond' door een bomontploffing ver nield. Een man, een vrouw en vier kinderen die in 'n passerende auto zaten, werden gewond en zijn naar het ziekenhuis gebracht. Vóór deze aanslag had premier Brian Faulkner van Noord-Ierland op een bijeenkomst van zakenlieden in Belfast verklaard dat er al lang een burgeroorlog in Noord-Ierland zou zijn uitgebroken „als het volk niet één was geweest in zijn verzet tegen het terrorisme". Volgens hen is de invloed vaai de terroristen tanen de. De premier noemde het bericht in een Londense kramt dat de Brit se regering mogelijk het bewind over 'LE (AP) De ministers i 'tenland'se Zaken van de zes pacten zijn gisteren in Rome 0 gekomen om volgend jaar conferentie te beleggen met <i en de drie andere kandi- staten. Op deze conferentie p acht worden een gezamenlij- 1 iek op te stellen voor de on dingen met de Verenigde en de rest van de wereld over (in griike internationale kwes tnaten die de besprekingen bijgewoond, verklaarden dat 1 »pese topconferentie nog in de tèlft van 1972 kan worden ge- (Van onze correspondent) ROME (GPD) De verdeeldheid in de r.k. synode in Rome is nu zo groot, dat er van de vijf stellingen over het tweede thema (dat van de rechtvaardigheid' in de wereld) slechts één de vereiste meerderheid behaalde. Bovendien zal er geen eindstemming volgen over de twee thema's met hun wijzigingen. De paus zal alle uitspraken ontvangen en zien wat ermee te doen. De laatste dagen dreigde de ver warring hier in Rome groter te wor den en met deze oplossing hoopt men de teleurstellingen over de gang van zaken op deze synode wat te ver zachten. Het is een weinig bevredi gende oplossing voor vele afgevaar digden. Maar het Vaticaan wilde dui delijke tegenstellingen bij een eind stemming voorkomen. Op de dag vóór de sluiting verklaarde het Vaticaan nog eens duidelijk dat de synode een louter adviesgevend orgaan is. Wel werden de formuleringen over stelling 14 in het onderwerp over het ambt van de priester de wense lijkheid ongehuwde mannen tot priester te wijden nu duidelij ker. De teksten waarover vrijdag avond werd gestemd luiden nu als volgt. Ten eerste: onverkort het recht van de paus wordt de wijding van gehuwde mannen niei toegestaan, ook niet in bijzondere gevallen. De twee de stelling luidt als volgt: het is al leen aan de paus om in uitzonder lijke gevallen wegens pastorale nood zaak, rekening houdend met het heil van de kerk, de wijding van gehuw de mannen van rijpere leeftijd en on besproken levenswandel tot priesterambt toe te laten. Noord-Ierland rechtstreeks in han den zal nemen, „krankzinnig". Tijdens zijn toespraak drongen drie gewapende mannen een café in Belfast binnen en gingen er van door met ruim 8.500 gulden en kaapten drie guerrillastrijders een postauto bij de Ierse republiek en reden ermee d'e grens over. Een deel van het kasteel Brattensteindaterend uit de 17de eeuiv, gelegen bij Ochsen- furt in Beieren en gebruikt als textielbedrijf, is gisteren inge stort ivaarbij een aantal vrouwen die werkzaam waren in de fa briek werd bedolven. Eén vrouw is gestorven nadat zij uit het Vuin was uitgegraven. Vier vrou wen zijn vrijwel zeker omgeko men, zo meldde de politie. Acht vrouwen en een man loer den uit de puinhopen bevrijd en naar ziekenhuizen overgebracht. Drie van hen bevinden zich in ernstige toestand. Volgens de politie vertonen de vier vrouwen die nog onder het puin zijn bedolven geen enkel teken van leven.Men kon haar zien liggen tussen de puinhopen maar er ivas vrijwel geen kans dat ze nog levend zouden worden aangetroffen. Het reddingswerk wordt bemoeilijkt doordat de muren van het kasteel op in storten staan. De instorting wordt geweten aan de bouw van (Van onze correspondent) I tievelijk 90 miljoen en 25 miljoen dol- DJAKARTA De Amerikaanse voort te zetten minister van Financiën, John Con-I Indon<fe steunt wel voor e«i groot nally, is gisteren in het Merdeka-pa- deel °P Amerikaanse financiële hulp, leis ontvangen door president Soe- J8* harto. De Amerikaanse bewindsman "™TQ "ocr,ro' c is in het kader van een Aziatische rondreis, voor 3 dagen in Indonesië aangekomen. De reis van Connally, al maanden geleden voorgenomen, komt voor Amerika's vrienden in Azië, die over het algemeen erg geschrokken zijn van de verwerping van het buit- tenlandse hulpprogramma door de Amerikaanse senaat, op een goed ogenblik. Connally zal ongetwijfeld namens president Nixon de verzeke ring geven dat de Amerikaanse rege ring alles zal doen de economische en een garage naast het oude slot- militaire hulp aan Indonesië, respec- ADVERTENTIE 0 REEDS 31 JAAR MERCEDES BENZ DEALER OEGSTGEE9T - Leidsestraafweg 1 - Telefoon 0171052643 „Als tegenwicht tegen de onvol-1 ledige en tendentieuze informatie, waarmee de wereld wordt over stroomd" heeft de regering van Pa kistan een „Witboek" laten verschij nen, waarin zy peogt aan te tonen, dat India reeds geruime tijd doende is geweest een gewapende opstand te steunen, die tot doel had „Paki stan te breken". Reeds in 1967, aldus het Witboek, vielen Pakistan bewij zen in handen, dat India samen spande met tegen de staat gerichte elementen in Oost-Pakistan. Dat was de „samenzwering van Agar- tala" waar in juli vier jaar geleden een ontmoeting plaats had tussen Oostpakistaanse samenzweerders en vertegenwoordigers van India, dat wapens en munitie zou leveren. Daar in Agartala werd het plan opgesteld in een bliksemactie de wapenvoor- raden van het Pakistaanse leger te bemachtigen om het op die manier te. verlammen. Maar in december d.a.v. werden de samenzweerders ge arresteerd. Een hunner onthulde, dat India, behalve wapens en financiële hulp, ook had toegezegd alle zee- en luchtroutes tussen Oost- en West- Pakistan te zullen verlammen. In februari van dit jaar kwam het tot een blokkade van de luchtverbinding, waarvoor het kapen van een Fokker - Friendship van India Airlines als ex cuus diende. De regering in Nieuw- Delhi verbood namelijk onmiddellijk daarna alle Pakistaanse vluchten over haar grondgebied, dat de twee delen van Pakistan over een afstand van elkaar scheidt. Volgens een Pa kistaanse commisie van onderzoek was die kaping door Indiase agenten op touw gezet, aldus het Witboek, dat verder melding maakt van het samentrekken van vijf Indiase divi sies in West-Bengalen. Dat zou reeds eind februari geschied zijn, zoge naamd voor binnenlandse beveiliging met het oog op de verkiezingen in West-Bengalen. Maar toen die achter de rug waren arriveerden in de tweede helft van maart nog aanzien- I lijke versterkingen, o.a. een groot aantal bataljons van de grensbevei- ligingstroepen iBSF, Border Security Force). Op 2 april bestookten Indiase oorlogsschepen een Pakistaans koop vaardijschip, luchtbases aan de grens werden in staat van paraatheid ge bracht en Indiase vliegtuigen begon nen vluchten uit te voeren ter ver kenning van Pakistaanse scheeps- en troepenbewegingen. In Pakistan werd later een grote voorraad geweren met het merk van een Indiase fa briek in Isjapoer in beslag genomen, alsmede grote hoeveelheden munitie, vervaardigd in de Indiase fabriek in Kirkee. Een correspondent van de Londense „Times" rapporteerde, dat er later in India honderd oefencen tra voor de Bangla-Desj-troepen op gericht waren, waar Indiase instruc teurs 30.000 (volgens de laatste be richten: 75.000) recruten hebben op geleid, en dat er zich op grondgebied van India radiozenders bevinden, die tegen Pakistan ageren. Reeds op 14 april maakte een correspondent van de Engelse „Guardian" er melding van. dat de regering van Bangla Desj (Vrij Bengalen) zich niet in Oost- Pakistan maar in de Indiase stad Calcutta bevindt. Volgens de Paki staanse regering is de achtergrond van dit alles, dat India de vestiging van Pakistan als een onafhankelijke soevereine staat (in 1947) nooit heeft willen erkennen en die door een ein deloze renks van ondermijningspogin gen teniet tracht te doen (afsnijden van irrigatiewater, Kasjmier, enz.). Zelfs de hoogste Indiase leiders, zoals Vallabhai Patel, hebben verklaard, dat zij de hereniging nastreven van „Bharat", het hindoese moederland, aldus het Witboek van Pakistan, waaruit hierboven enkele saillante punten zijn geciteerd, die overigens door India nadrukkelijk bestreden worden. Intussen duurt de verontrustende toestand aan de grenzen tussen In- I stroom van vluchtelingen nog steeds mmd."^mdat deTroepeTva"'beidé 'ot .st»s">nd f, Bekomen. Eén landen elkaar reeds talryke inoi-d,nï 13 lntussen wel zeker: dat de denten te lijf zijn gegaan, maar vooral omdat het gevaar niet denk beeldig is, dat ook de twee grote communistische machten in de strijd gemengd worden: de Sowjet- Unie aan de kant van India en Chi na aan de zijde van Pakistan. Na tuurlijk beseffen zowel Moskou als Peking welke ruïneuze gevolgen een dergelijke botsing zou hebben, maar niettemin gaan beide partijen voort met levering en toezegging van wa pens. En dat is een allerminst ge ruststellende omstandigheid, die vroeg of laat tot een explosie kan leiden. Een ander verschijnsel, dat bezorgdheid wekt. is het gemis aan onaantastbare informatie. Van Indiase zijde wordt gezegd, dat de menigte Ocstpakis tanen, die naar het gebied van India is gevlucht, nu reeds tegen de tien miljoen beloopt en dat daardoor een noodsituatie is ge schapen, die de regering in Nièuw- Delhi niet langer voor haar rekening kan nemen: haar ontbreekt het geld om voor zo'n enorm aantal „kost gangers" in de kampen zorg te dra gen. Neen, zegt Pakistan, al die ver halen over negen en tien miljoen zijn sterk overdreven. Het gaat om „slechts" twee miljoen vluchtelingen en zelfs zijn .er al 150.000 vluchtelin gen maar Oost-Pakistan terugge keerd, onder wie vele hindoes. Dat getal van 150.000 zou trouwens al dus nog steeds Pakistan al lang veel groter zijn geweest, als de In diase troepen het beschieten van grensdorpen zouden beëindigen en als de Indiase radio zou ophouden paniek te zaaien. Men ziet, dat de meningen wel héél sterk uiteenlopen, want India onderstreept, dat Juist de vrees van de Oostpakistanen voor de wreedheid van de Westpakistaanse troepen de oorzaak is geweest, dat de strijdmacht waaroverlndia kan be schikken aanzienlijk groter is dan die van Pakistan. Laatstgenoemd land zit bovendien met de moeilijk heid, dat de aanvoer van Westpa kistaanse troepen naar het oostelijk deel van het rijk alleen kan geschie den door de lucht (duizend mijl over i gebied van India) of over zee, maar dan met het gevaar, dat de Indiase zeemacht de Pakistaanse schepen onderweg aanvalt. Militair gezien zou voor Pakistan oorlog een kwade kans betekenen. Hoe dit zij, het pro bleem van de vluchtelingen blijft in tussen de allesoverheersende factor, die de spanningen op benauwen- de wijze opvoert. En Pakistan heeft I verzuimd duidelijk te maken waar om er dan toch nog altijd twee mil- I Joen Oostpakistanen naar India zijn gevlucht, aangenomen dat dit cijfer Juist zou zijn. Want of het er nu twee of tien miljoen zijn, dergelijke kolossale aantallen mensen gaan niet zómaar op de loop en moeten dus wel een gegronde reden hebben om hun armzalige hebben en houden over enorme afstanden naar een ge bied te slepen, waar hun, materieel gezien, nog armzaliger omstandighe den te wachten staan. Het enige lichtpunt is op het ogenblik alleen te vinden in het aanhoudende ge rucht over ruil van Oost-Pakistan tegen het door India overheerste deel van Kasjmier. West-Pakistan zou zijn oostelijk gebied verliezen, maar schadeloos gesteld worden door toevoeging van het geografisch prachtig aansluitende deel van Kasj mier. Overigens: wel een aanhou dend gerucht, maar dan toch maar een gerucht is die hulp nogal gespreid. De steun die het land b.v. krygt via de zoge naamde iggi- of donor-landen, is voor 1/3 de Amerikaanse steun. De even tuele direkte gevolgen voor de ont wikkeling van Indonesië vallen op het eerste gezicht wel mee. Op de iggi- conferentie. die volgende maand in Amsterdam wordt gehouden, zal de zaak verder worden opgehelderd. Dat alles neemt niet weg dat het senaatsbesluit hier hard is aangeko men. Praktisch alle kranten hebben er de hele week uitgebreide commen taren aan gewyd. Daarby heeft do nationalistische „Merdeka" al zijn anti-Amerikaanse frustaties in ellen lange hoofdartikelen naar hartelust kunnen botvieren. „Sinds 1940 Is de Amerikaanse bui tenlandse hulp teruggelopen, omdat veel Europese landen en Japan er weer aardig bovenop kwamen en vol doende economische vooruitgang boekten. Maar daar de V.S. haar rol als politieagent van de wereld wilde voortzetten, werd veel van die buiten landse hulp, die bedoeld was voor ont wikkeling, vaak direkt of indirekt ge bruikt voor het voeren van „beperkte" oorlogen in Korea, het Midden-Oosten en Vietnam." En Merdeka gaat dan verder „Het gevolg is dat de bedoe lingen van de Amerikaanse hulp on duidelijk werden, omdat men niet meer wist of dat geld nu werd ge bruikt om andere landen te helpen by hun ontwikkeling, of de belangen moest dienen van de Amerikaanse ambitie de politieagent van de wereld te blijven. Maar hoe men de zaak ook bekijkt", concludeert Merdeka. „buitenlandse hulp kan alleen maar nut hebben als zy werkelijk wordt gebruikt voor ont wikkeling en de welvaart van die lan- den, en niet voor duistere doelein den". Vrijwel alle kranten wijzen erop dat eens te meer is komen vast te staan hoe afhankelijk een land als Indonesië is van buitenlandse hulp en dat het land zo snel mogelijk voor zich zelf zal moeten gaan zorgen. ÏT' eer nieuwe gijzelaars van Oostenrijkse gevangenen WENEN (AFP) Twee van de drie gewapende gevangenen uit Stein in Neder-Oostenrijk, die donderdag vrijgeleide kregen en er met een hun ter beschikking gesteld busje plus twee gijzelaars vandoor gingen, heb ben zich gisteren meester gemaakt van een politiewagen en een politie man en een vrouw als gijzelaars mee genomen. Zij eisten dat de politie de achter volging zal staken. Gebeurt dit niet, dan zullen de gijzelaars gedood wor den. De derde gevangene is verdwe nen. Honderden politiemannen ne men deel aan de jacht op de ge vangenen, die wegens diefstal en roof tot langdurige gevangenisstraf fen zijn veroordeeld. De drie kregen donderdag een door hen geëist vrijgeleide omdat zij ge dreigd hadden hun gijzelaars een rechter van instructie en een secre taresse dood te zullen schieten als hun eis niet ingewilligd zou wor den. Deze twee gijzelaars zijn later vrijgelaten.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9