"God nodig heeft gehad" vrouwen Wie zei er wat over occasions Verder nog aanwezig Kerkdiensten Leiden en omgeving PAGINA 8 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 6 NOVEMBER l! 3 Dominicanes Buisseret breekt een lans voor de vrouw in de kerk (Van onze correspondent) ROME (GPD) Voor de Pieterskerk stopt een taxi. Een meisje van een jaar of twintig, met zwart haar en kwieke ogen, rekent af. Ze draagt een tasje van peau de suède, zwarte hot-pants en een zwarte maillot met vlindertjes. Als ze op de hoge toegangsdeuren van de basiliek toeloopt, wemelt het daar al van de mensen. Ze gaat even onder in een gesloten groep toeristen en vlak voor de twee in blauwe uniformen gestoken ordebewakers komt ze er weer uit te voorschijn. Even is er een korte opstopping. De mannen hebben het meisje gezien. Uit de verte lijkt het korte gesprek een mime. Het meisje kijkt even om hoog, keert zich dan zonder iets te zeggen om en wandelt kordaat weer naar buiten. Als ze op het plein terug is, is de taxi weg en ze ver dwijnt in de menigte. Tussen de aan komst van de ongewenste bezoekster en haar vertrek zijn twee minuten verlopen. Het Vaticaan houdt niet van hot-pants. Kort voor dit kleine incident is op hetzelfde plein iets meer naar links het huiswaarts keren van de heren van de derde bisschoppensynode te zien geweest, want rond het middag uur is hun taak voor de ochtend beëindigd. Tweehonder-en-tien bis schoppen komen in groepjes, ande ren alleen, onder de Arco delle Cam- pane te voorschijn, in hun soutanes, het rood en paars fladderend langs hun lendenen, en in de hand de on vermijdelijke zwarte actetas. Het gezelschap heeft dezer dagen in grote meerderheid weten te berei ken, dat de priester celibatair zal blijven. Tegen hun meerderheid valt moeilijk op te boksen. Bang voor vrouw Aan de rand van de synode wordt gevochten voor de nieuwe tijd. De Paus noemt dit ongeoorloofde in menging, het uitoefenen van scha delijke druk, waartegen de synode heren zich dienen af te sluiten. Onder deze vechtjassen is een vrouw, de Belgische dominicanes zuster Valentine Buisseret. In een brochure over .de vrouw en de kerk merkt ze op: „De kerk koestert een soort aangeboren wantrouwen tegenover de vrouw, het symbool van een altijd mogelijke verlokking en verleiding en gecombineerd met een projectie van het bijbelverhaal dat in de geschiedenis van de zonde val vertelt dat Eva de bemiddelaar ster tussen de duivel en Adam was. dat beeld heeft altijd zwaar gewo gen in de houding van de clerus tegenover de vrouw als een wezen waarvoor je bang moet zijn en dat dus zorgvuldig buiten de deur moet worden gehouden als het om func ties en posities gaan waar ze althans eventueel en mogelijkerwijs enige invloed zou kunnen uitoefenen". Toch zijn er in de bisschoppen synode drie bisschoppen geweest die zelfs het thema van de vrouw als priester hebben durven aansnijden. Dit voorstel om ook de vrouw de priesterwijding waardig te achten gaat natuurlijk de doofpot in. Maar de laatste die er met vuur over sprak was de nog Jeugdige aartsbisschop van Marseille, monseigneur Roger Etchegaray. Hfl belegde voor dit thema en andere thema's zelfs een speciale persconferentie. Et chegaray is een daadkrachtig en helder man. Men fluistert dat hij wellicht één van de pausen van de toekomst zal zijn. Paradoxaal De verhouding tussen de R.K. Kerk en de vrouw is op zijn zachtst gezegd paradoxaal. Ter wijl de verering zich concentreert rond een vrouw, is de R. K. Kerk zowat de enige instelling ter we reld die op het ogenblik nog uit sluitend door mannen ivordt ge regeerd. Sommigen zeggen dat hiervoor zowel theologische als cultuur-historische redenen zijn aan te voeren, anderen zeggef: dat de theologie in zijn afwijzen van de vrouw geen been heeft om op te staanen dat het allemaal alleen maar cultuur-historisch te verklaren is. Het Nederlands pastoraal concilie heeft vorig jaar vastgesteld, dat er géén theologische argumenten tegen de vrouw als priester zijn aan te voe ren. Maar dit concilie is niet het zelfde als de Nederlandse bisschop penconferentie. Als men bijvoorbeeld kardinaal Alfrink, die de voorzitter van deze bisschoppenconferentie is, vraagt wat hij over de kwestie denkt, dan trekt hij alleen maar zijn be kende zuinig-guitige gezicht. Bij problemen als deze moet het verlossende woord natuurlijk binnen de muren van het Vaticaan klinken en dan kan men nog heel lang wach ten. Hier speelt de traditie zo'n over wegende rol, dat men er nauwelijks meer in staat schijnt duidelijk te on derscheiden tussen wat werkelijk we tenschappelijk fundament is en wat warrige traditie. Aan deze traditie kan echter worden getornd en dat gebeurt ook met de vertraging van gemiddeld een eeuw. Men ziet dat aan de manier waarop het Vaticaan steeds wat tegen heeft op de dames mode van het ogenblik, en waarop ze tot voor kort iedere naar het Vati caan gezonden buitenlandse vrouwe lijke diplomate van hogere rang wei gerde te accepteren. Deze opvatting is al 2000 Jaar oud en ze stamt uit de tijd, dat het christendom zijn wortels sloeg. Het was in het Nabije Oosten, aan de rand van het Azië waar de vrouwen gesluierd gingen en nog gaan, en ze op de achtergrond stonden in de maatschappij. Tzelfdertijd was in de Griekse wereld de emancipatie veel verder gegaan. De heidense wereld kende priesteressen als bewijs van volledige emancipatie. Maar juist dit heidendom was voor het ontluikende christendom een averecht voorbeeld, tegen de oude Joodse. Semitische en de hele oosterse wereld in. Tweederangs Niet alleen de cultuurhistorische, maar vooral de religieuse overweging in die dagen was dat men dit ver schijnsel want in feite was het sacrale hoererij niet kon overne men. Ook als dit hellenistische hei dendom verdwenen is. verlaat men in de christelijke kerk de eenmaal ingeslagen weg niet meer. De vrouw bleef in het Westen in de ogen van de kerk tweederangs. In onze tijd met zijn veranderde opvattingen over seksualiteit en huwelijk zit de kerk en niet helemaal alleen de rooms-katholieke met een tradi tie van 2000 jaar. De Belgische dominicanes Valenti ne Buisseret merkt in haar brochure die nu in Rome wordt verspreid bij onder toeschouwers van de synode de vrouwelijke opkomst de enige nog op: „De vrouw is nog steeds het troost die de priester heeft voor het religieuze wezen bij uitstek en daar- wegblijven van de mannen" Wie is de spelbreker? meeste parochies ADVERTENTIE Ter gelegenheid van onze L.I.A.M. Mercedes Benz-show is er ook een complete collectie gebruikte bestel- en vracht wagens aanwezig. Een greep uit onze voorraad: 10 MERCEDES BENZ bestelwagens, diverse uitvoerin gen, bouwjaren '67, '68, '69 en '70. 3 VW personenbusjes, type Clipper, bouwjaar '68- 69 3 Zuster Buisseret vervolgt: ,,God heeft vrouwen altijd nodig gehad hij koos ze dan ook uit om het goede nieuws van de opstanding te verkondigen. Deze boodschap I werd door de vrouwen aan de apostelen overgebracht en hierin U die op zoek bent naar een gebruikte bestel- of vracht-1 *i>n de enige verbinding tussen i 1 het lege graf en het geloof van wagen kunt nu slagende apostelen. U bent van harte welkom op onze show die gehouden FORD TRANSITS, ook met open laadbak. OPELS met en zonder bak, FORD D trucks, BEDFORDS en ook enkele MERCEDES BENZ vrachtwagens. Valentine Buisseret-.,, Het goede nieuws van de opstanding van Christus werd door vrouwen overgebracht" Ze gaat elders in haar brochure voort: „De kleine Maria van Naza- reth wordt de mede-verlosser van de wereld. Deze opdracht stelt haar op een trap van waardigheid die geen man. behalve Christus zelf, ooit zal bereiken. Ook op het cruciale mo ment (zo gaat zuster Buisseret voort en ze voegt er aan toe: deze uitdruk king is hier wel op verschrikkelijke manier op zijn plaats» van passie en dood van Jezus waren alle apos telen gevlucht met uitzondering mis schien van Johannes bij- één gele genheid, maar aan de voet van het kruis zaten Maria zijn moeder en de vrouwen die Jezus waren gevolgd". Nu hadden in die tijd getuigenis sen van vrouwen en kinderen geen enkel gewicht. Toch koos God vrou wen uit om de triomf van zijn zoon als eersten te onthullen". wordt op 5, 6 en 7 november in eigen huis. m lm J$L m 1%/E a 'ONOELLAAN 45 LEIOEN TEL. 44545 Zuster Buisseret merkt nog op: „Wat de waardigheid van de vrouw wel het duidelijkst onderstreept is, i dat zij voor de kerk martelares mag zijn. Maar waarom geeft een zo pijn- j lijk recht niet meteen de mogelijk heid ook andere rechten te krijgen met. betrekking tot het getuigenis van het geloof?" Maria-verering I Over de Maria-verering merkt de dominicanes op: „In een soort poging om de vrouw te vergoeden voor wat Als de tekenen niet bedriegen, zal het deze maand tot een scherpe confrontatie komen tus sen twee groepen binnen de Ne derlands Hervormde Kerk, die er beide aanspraak op maken, de ware bedoeling van het Evan gelie aan het licht te brengen. Na de rel om het weekeinde Kosmoskomplot, waarin ver schillende politieke actiegroepen hun strategie voor het komende seizoen wilden bepalen, ver scheen in oktober het zgn. "Ge tuigenis", dat ten strijde trekt tegen wat het noemt "verwereld lijkt messianisme" en de oplos sing van de maatschappelijke en politieke problemen afhankelijk stelt van de persoonlijke ver nieuwing van de mens door Christus. De opstellers van dit getuigenis zyn nu weer door een andere groep (om. Leidse) theo logen tot een gesprek uitge daagd. doordat deze een brief van Karl Barth aan de Duitse 'Bekenntnisbewegung' voor Hol landse verhoudingen hebben ge varieerd. Een debat, dat mor genavond op de Ikor-televisie zou plaatsvinden, is door de op stellers van het getuigenis afge zegd, omdat men eerst de be sprekingen op de november-sy- node wil afwachten. Wie het goed meent met de hervormde kerk, hoopt, dat de muren van onze kerk de spanningen van deze discussies nog zullen uit houden. De andere kerken, waar soortgelijke problemen bestaan, leven intens mee in de worste ling over de vraag wie het Evan gelie nu het meest authentiek heeft verstaan. Ook het Leidsch Dagblad heeft zich in de strijd gemengd door de redactionele bijdragen van C. J. Rotteveel in het nummer van jl. woensdag: Politieke Theologie en hogere defensiekosten. Uit geen van deze publikaties krijgt men de indruk, dat de opponenten eikaars diepere be doelingen al in het vizier heb ben. De verwijten vliegen over en weer en het schijnt erg moei lijk te zijn, een hoger gezichts punt te vinden, van waaruit de beide visies vruchtbaar op el kaar worden betrokken. Mag ik voor vandaag het volgende ter bezinning doorgeven? In het Evangelie van Mattheiis (hfdst 11) horen we, hoe Jezus "dit geslacht" vergelijkt met kin deren. die op de markt zitten en de anderen toeroepen: we hebben op de fluit gespeeld en jullie hebben niet gedanst, we hebben klaagliederen gezongen en' jullie hebben geen rouwmis baar gemaakt! Jezus legt dan deze vergelijking zo uit, dat ze slaat op Johannes de Doper, die door het volk werd gekritiseerd, omdat hij een boeteprediker en asceet was en op zichzelf, die dooi- hetzelfde volk werd gekri tiseerd omdat hij met de zonda ren mee at en meedronk. De uitleggers hebben er altijd grote moeite mee gehad, wie nu in de vergelijking de eigenlijke spelbrekers zijn: zijn het Jezus en Johannes, die met het volk niet meedoen of is het het volk, dat aan Johannes en Jezus geen gehoor geeft? Ik geloof, dat het diepzinnige van deze gelijkenis juist is. dat het beide gezegd moet worden. Jezus en Johan nes, in wie het rijk van God nabij is gekomen, zijn spelbre kers zowel voor de seculiere als voor de religieuze activisten van het volk. Wij hebben van ons zelf uit geen echte diepere bin ding en daarom kunnen we. al naar gelang de stemming of de mode, het beide spelen: brui- loftje en begrafenisje. Onze "ernst", die schijnbaar recht geeft tot verwijten, bestaat daarin, dat, als het ene spel ge- WOORD VAN BEZINNING speeld wordt, ook iedereen mee moet doen en als het andere gespeeld wordt, evenzo. Maar Jezus geeft, als spreker van de gelijkenis, het verwijt terug: dit geslacht is het, dat zich met steeds nieuwe en ande re argumenten, of ze nu wereld lijk zijn of religeus, onttrekt aan de boodschap van de komst van het koninkrijk God. Al naar ge lang de mode worden de maat staven verschoven. Jezus, predi ker van de vrije genade, van de gerechtigheid door het geloof al leen, wordt tegen Johannes, de boeteprediker, die persoonlijke en maatschappelijke ongerech tigheid concreet aanwijst, uitge speeld. Maar, zegt de gelijkenis, wie dat doen, dié spelen. Zij zijn het, die door de boden van het Evangelie, die niet spelen, niet dit of dat naar gelang de stem ming doen, maar, in rechte ernst en gebonden aan hun opdracht, slechts het ene nodige doen, ge meten aan dit koninkrijk van God als spelbrekers ontmaskerd worden. Bij deze confrontatie, bij deze polarisatie, blijken we in eens allemaal aan de verkeerde kant te staan. En dat is een goed uitgangspunt voor een vruchtbaar gesprek. Dr. A. Geense Ned. Herv. predikant Leiderdorp Leiden. Hervormde Gemeente Hooglandse Kerk 10 u. ds. C. H. Bijl, Jeugddienst 11.45 u. Oecumenische stu- dentendienst. Marekerk 10.30 u. ds A J. de Jong. 5 00 u. ds. A. van Eyk. Gouda. Maranathakerk 10.00 u., ds. H. J. van Achterberg. Koningskerk 10.00 u. dr, A. Geense. Leiderdorp. Bethlehemkerk 10.00 u. ds. E. M. Pannekoek. Bevrijdingskerk 10.30 u. ds. Joh. Poort. Vredeskerk 10.00 u. ds. A. J. Lam- Pl%r. Vrilz. Hervormden Aula Asser straat) 10.30 u. dr. J. L. Springer. Egllse Wallonne 10.30 u. Pasteur D. Ribs. Academisch Ziekenhuis 10.00 u. ds. P. J. D. van Malssen. Diaconessehuis 10.30 u. ds. H. W. Hemmes. Jeugdkapel Vredeskerk 10.00 u. dhr. J. H. Segaar. Jeugdkapel "De Goede Herder" (Oude Vest 13) 10.30 u. Dhr, H. Over- duln. Oec. werkplaats, Jan Vossensteeg 17 10 30 u. samenkomst. Gemeenschap van Kerken (Meren- wljk) 10.00 u. oec. dienst pater Van Well. Geref. Kerk Zuiderkerk 10.00 u. dr. v.d. Zwaan. 6.50 u. ds. G. Q. N. Veen- huizen Alphen aan den Kijn Noord. (Dienst met belangstellenden). Petrakerk 10.00 u. ds. Bo'."en*>erg. 5. u. dr. v.d. Zwaan. Oude Vestkerk 10.00 u. ds »^eder- veld. 5.00 u. ds. Bovenberg. Beloftekerk( 10.00 u. ds. KronemeiJ- er 5.00 u. ds. Brederveld. Bevrijdingskerk 9.00 u. ds. V t-^ge- ma, Oègstgeest, 5.00 u. ds, Kï*ne- Groenhoven 10.00 u. dr. Dronkert. Gezinsdiensten "Jeugdhaven" 10.00 u. "De Mint" de heer De Jong. 10.00 "Het Mierennest" ds. De Heer. Geref. Kerk (vrljgem.) 10. u. ds. J. v d. Haar 5. u. ds. H. W. Ophoff Geref Gem 10 en 4.30 u. 1 Baptistengemeente (Oude Rijn 3) 10 u. samenkomst. Doopsgezinde Remonstr. Gem. 10 u. prof. dr. G. J. Hoenderdaal. Evang. Luth. Gem. 10.15 u. ds. J. Happéé. Leger des Heils 10 u. Heiligings- dienst 7.30 u. verlossingssamenkomst. Chr. Science (Steenschuur 6) 10.30 u Hollandse Dienst. Evang. Chr Gemeenschap Middel stegracht 3) 10 u. ds. Durieux RK Kerk H. Antonius (zat. av. 7 u.) 9.30. 11.00 en 12.15 u. Hartebrug (zat. av. 7 u.) 8. 9. 10. 4 en 11.30 u. Bijkerk Timorstraat 9.30 en 11 u. St. Jozefkerk (zat. av. 7 u) 8, 9.30. 11, 12.15 en 6 u. 12 en 7 u. Petruskerk (zat. av. 7 u.) 9. 10.30. 12 en 6 u. Nieuwe Aopstolische Ker Nieuwe Apostolische Kerk (Hoge Rijndijk 24) 9.30 en 4 u. dienst (don derdag 7.45 u.). Oud Kath. Kerk (Zoeterwoudsesin- gel 49 9.45 u. eucharistieviering, 5 u. Verspers van St. Willibrord. Vrije Kath. Kerk Vreewijkstr) 10.30 u. gezongen H. Mis. Chr. Geref. Kerk 9 u. ds. Den Boer te Sassenheim, 2.30 u. ds. Van der Weele te Huizen. Aaiianderveen Herv. Gem. 10 u. ds. heer J. Goedhart te Nieuwkoop. 7 u. ds. G. van Hoegee; Geref. Kerk 10 u. en 6.30 u. ds. M. van Harmeien te Alphen; Chr. Geref. Kerk 9.30 u. Dienst des Woords, 7.15 u. ds. D. J. Klein Onstenk te Maassluis; RK Kerk (zat. 7 u.) 7.30 u. en 10.30 u.; Dorpshuis Aardam Ter Aar 9 en 12 Alphen a.d. Rijn Herv. Gem. Ad- ventskerk Julianastraat 10 u. ds. P. A. Lefeber. 6.30 u. ds. M. Hanemaaijer, Kruiskerk Gouwsluis 6.30 u. ds. A. J. de Jong te Leiden voor de GB; Op- standingskerk Prinses Marijkestraat 10 u. ds. M. Hanemaaijer. 6.30 u. ds. P A. Lefeber; Gebouw Nabij Van Len- nepstraat. 10 u. Jeugdkapel ds. J. H Rogers; Zaal Opstandlngskerk Prinses Marijkestraat 10 u. Jeugdkapel de heer K. J. van Zwieten; Martha- Stichting "Rijnstroom" 10.30 u. ds. I. J. Walpot. In de Gymnastiekzaal rechts voorbij de Kerk; Herv. Kerk Oudshoornseweg 10 u. ds. A. Kalis te Deventer; Herv. Slonskerk, Hooftstr. 9 u. ds. S. W. Verploeg. 6.30 u. ds. G. J. Wlsgerhof te Bergschenhoek: Ge bouw Onderweg Lijsterlaan 10.45 u. Interkerkelijke Jongerendienst ds. N J. M. Hoogendijk; Goede Herderkerk Ten Hannsenstraat 9 u. ds. N. J. M Hoogendijk; Dankdienst voor gewas en arbeid. 6.30 u. Community-Singing m.m.v. Koperkwartet Arti "en Chr, Gem. Koor uit Bodegraven. Rltlderveld "Het Kasteel" Veld- bloemweg ds. S. W. Verploeg; Aula Morgensterschool 5 u. ds. N. J. M. Hoogendijk; J. F. Kennedyschool 11.15 u. Zondagschool: Geref. Kerk Marana thakerk Raadhuisstraat 10 u. ds. Fr. de Jong. 6.30 u. ds. SJ. Tlemersma te Zwammerdam; Salvatorikerk W. de Zwijgerlaan 10 u. ds. A. Borman. 6.30 u. ds. W. P. H. Pouwels te Hillegom; De Goede Herderkerk 10.30 u. ds. W P. H. Pouwels te Hillegom, 6.30 u Open Deurdienst. ds. N. J. M. Hoogen dijk: Kasteel Ridderveld Veldbloem- weg 9 u. ds. G. O. N. Veenhuizen, 6.30 u ds. A. Borman: Geref. Kerk (Vrij gemaakt) 9.30 u. leesdienst. 7 u. ds. K. Wesseling; Chr. Geref. Kerk Jeru- zalemkerk Grijpenstelnstraat 9.30 u. Dienst des Woords. 5 u. ds. P. Sneep, Oud. Geref. Gem. 4 u. Leesdiensten; Kerkgebouw Hooftstraat 240 9.30 u., Rem. Geref. Gem. Geen opgaaf ont vangen; Baptisten Gemeente 10 en 6.30 u. ds. Koekkoek;Leger des Heils Gebouw Corn, de Vlamingstraat 9.30 en 7.30 u.; RK. St. Bonifacluskerk (zat, 7 u. Jongerendienst ds. J. Velt- huijse 8.30. 10 u. (Nederlandse) en 11.30 u.; RK. Pius X Kerk (zat. 7 u.) 7.30. 9.10. 11.45en 5.30 u.; Parochie Ridderveld (zat. 6.30 u.) 8.45, 11.15 en 5.30. Benthuizen Herv. Gemeente 9.30 u. ds. Den Dikken, 6 u. ds. M. van Rennes te Oud Beljerland; Geref. Ge meente 9.30 u, leesdienst, 3 u. ds Honkoop (woensdag 9.30. 2,30 en 7 u. ds. Honkoop dankdag voor het gewas). Bodegraven Herv. Gemeente 't Anker 9 en 10.30 ds. G. J. van Emb- den. 6.30 u. ds. J. H. Cirkel; Salvator- kerk 10 u. ds. W. Balke. 6.30 u. ds. van Embden; Bethlehemkerk 9.30 u. ds. J. H. Cirkel. 6.30 u. ds. B. Schroten, Langerak: Geref. Kerk 10 u. ds. L. Buitenhuis. 6.30 ds. B. J. F. Schoep (Nleuwerbrug) 10 u. ds. Schoep. 6.30 u. ds. Buitenhuis; Geref. Kerk (vrij- gem.) 10.30 u. ds. H. J. de Vries. Am sterdam. 4.15 u. Leesdienst: Geref. Ge meente 10 en 6.30 u. Leesdienst (don derdag 7.30 u ds. G. Schipaanboord. Rotterdam): Evang. Luth. Kerk 9 u ds. D. Pobuda; Evangelisatiekring 10 u. eredienst 6.45 u. Jb. Klein Haneveld. Boskoop Herv. Gemeente 9.30 A de Leeuw. 6.30 u. ds. W. L. Heijmans (Jeugddienst); Geref. Kerk 9.30 en 5 u. C. van der Tas; Maranatha-mavo 11 u. ds. C. van der Tas: Chr. Gerèf. Kerk 9.30 en 4.30 u. leesdienst; Geref. Gem. 9.30 en 7 u. ds. R. Boogaard; Vrijz. Prot. 10 u. in Rem. kerk de P. v.d. Laarse; Evangelie-centrum "Nieuw Leven" 9.30 u. ds. heer Th. Verwoerd; Verg. van gelovigen 9.30 en 5 u. samenkomsten in lokaal Nieuw straat 27; Volle evangelie Bethel 9.30 tl. de heer J. Modderkolk; RK. Kerk (dorp) (zat. av. 7 u.) 8.45, 10 en 11.30 u.; Ontmoetingscentrum Snijdelwijk (zaterdagmiddag 5.30 u.) 9.30 u. HazerswoudeHerv. Gem. 9.30 u. 6.30 u. ds. L. Boer; Geref. Kerk 10.45 u. ds. Brink; RK St Bernarciuskerk Rijndijk (zat. 7 u.) 9.30 en 11 u.: RK St. Michael kerk Rijndijk (zat. 7 u.) 9 u. en 11.30 u.; RK kerk Dorp (zat. 7 u. 8. 10 en 11.30 u.). Ilillegoni Herv. Gemeente 10 u. ds. J. Bronsgeest Jr (H.A.); 7 u. H L Boonstra; Ger. Kerk 10 en 5 u. ds P Is; Chr. Geref. 10.30 en 5 u. ds. D H. Bicsma van Lisse; RK. kerk St. Martinuskerk (zat. 7 u. 8.30 u 10 u 11.30 u. 12.45 u. 5.30 en 7 u.; St. Jozef kerk (zat. 7 u.) 8.30, 10, 11.30 en 5 u.; Kapel Bloemswaard (zat 7. u 8 10 1 u. Hoogmade Herv Genv 10 u. ds. P. Schoonenboom; RK Kerk (zat. 7 u.) 9 en 11 u. Katwijk a.d. Rijn Herv. Gemeen te Dorpskerk 9.30 u. ds, A. van Buu- ren, van Wassenaar; 6 u. ds. M. Hey- mans: Ontmoetingskerk 10 u. ds. M. Heymans; 6.30 u. ds. A. Makkenze: School Narcisstraat 10.30 u. Kandidaat Hoek. van Katwijk aan Zee; Geref. Kerk 9.30 u. ds. G. van Halsema; 5 u ds. R. de Vries; RK. Kerk Kerkstraat 72 (zat. 7 u.) 8. 9.30 en 11.15 u. Leiderdorp Herv. Gem/Geref. Kerk (Dorpskerk) 10 u. ds. J. P. Hon- nef (Hoofdstraatkerk) 10 en 6.30 u. ds G. van Loenen (Schepplngskerk) 9 en 10.30 u. ds. J. A. van Netten, 5 u ds. Honnef; RK. Kerk (zat. av. 7 u j 9 10.30 en 12 u. Leimuiden Herv. Gem. 9.30 u. ds. P. J. Mackaay te Oegstgeest. 7 u. ds. J. A. van Boven te Den Haag Interker kelijke Jeugddienst; Geref. Kerk 10 u. ds. Jos G. Los, 7 u. Jeugddienst in de Herv. Kerk ds. van Boven Den Haag: RK. Kerk (zat. 7 u. 7.30. 9.30 en 11.15 Katwijk aan Zee Herv. Gemeente Nieuwe Kerk 10 u. ds. W. Vroeginde- wey (H. D.) 6 u. ds. Jac. de Vos; Oude Kerk: 10 u. ds. J. P. van Roon (H. D.) 6 u. ds. J. Kooien, van Wer kendam; Ichthuskerk 10 u. ds C A Helms, van Delft (H D.) 5 u. ds C. Treure; Phlëlkerk 9.30 u. ds. c. van den Bergh <H. D.) 6 u ds. J. P. van Roon; Groen van Prlnstererschool 10 u. ds. W Kool; Zeehospitium 8.45 u. Geref. dienst; Ziekenhuis "Overduin" 2 u. ds. J. G. van Ieperen; Wijkge- bouw "De Hoeksteen" 10 u. Doven dienst; Geref. Kerk Vredeskerk 10 ds. F. Pijlman 5 u. ds. G. van Halse ma Trlumfatorkerk 10 u. ds. R. Vries 5 u. ds. F. Pijlman; Chr. Geref. kerk 10 en 5 u. ds. H. C. van der Ent (woensdag 3 en 7.45 donderdag ds van der Ent); Geref. Kerk (vrijge maakt) 9 en 7 u. ds. G. Roukema 10.30 en 5 u. ds. T. Hoff) Geref. Ge meente Remisestraat 10 en 5 u. Lees diensten (woensdag 3 en 7.30 u. dank dag ds. v. d. Bijl); Soefi Bewegln (Sportlaan) 3 u. bijeenkomst voor be langs tellenden, 4 u. universele ere dienst, thema 'de Goede gedachte' vol le Evangelie Gemeenten Voorstraat 100) ds. Bulthuis). Lisse Herv. Gemeente Grote Kerk 10 u. ds. H. G. Oostinga. 7 u. ds. J. van der Velden (Zangdienst).; Helvetleka- pel 10 u. ds. J. van der Velde; Geref. Kerk 10 u. en 5 u. ds. J. J. Kuiper van Zuidlaren (H. Avondmaal); Chr. Ge ref. Gemeente 10 en 4.30 u. ds. D. H. Blesma van Veenendaal; Geref. Ge meente 10 en 4 u. ds. W. Suyker (don derdag 7.30 u. ds. W. Suyker; Geref. Kerk (vrijgemaakt) 10 u. ds. Ophol van Gouda 4.30 u. Leesdienst: Geref. Kerk vrijgemaakt (buiten verband Ge bouw Salvatori 9.30 u. ds. J. J. Ver leur. 5 u. ds. J. J. Verleur; Oud Ge ref. Gemeente 9.30 en 3 u. Leesdiens ten (donderdag 7.30 u. Leesdienst); Ned. Prot, Bond geen dienst; Aktie Kruistochten NederlandMaandagav. 8 u. ds. J. Gravendeel in Gastenhuis Welkom Bondstraat maandag 4 u. Jeugdbijbelclub in Welkom: RK. Kerk St. Agatha parochie (zat. av. 7. U.) 8.30 u. 10.15 u. 11.45 en 7 u.; Dependan ce Poelpolder (zat. av. 7 u.) 9 en 11.30 u.; Maria-Parochie (zat, av. 7 u.) 8.30 u. 10.30, 12.00 en 5.30 u.; Engelbewaar ders-Parochie (zat. av. 7 u 7.30 9.30 u. 11.00 u. en 5.45 u Nieuwkoop Herv. Gem. 10 u. ds. G. van Doorn, 6.30 de heer J. Goed hart; Geref. Kerk 10 u. ds. J. Snoev te Katwijk aan Zee. 6 30 ds. J. A.C. Rull- man te Maarssen: Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 u. Dienst des Woords; Rem. Geref. Gem. Geen opgaaf ont vangen; RK. Kerk (zat. 7 u.) 7.30. 9, 10.45 en 7 u. Nieuwveen Herv. Gem. 9.30 u. ds. G. van Hogee te Aarlanderveen. 6.30 u. ds. L. Lagerwey te Den Haag Jeugd dienst; Geref. Kerk 9.30 u. en 6.30 u. ds. H. Kaptevn te Reeuwijk; RK. Kerk (zat. 7 u.) 9. 10.45 en 5 u.). Xoordwijk Binnen Herv Gemeen te (in geref. kerk) 10.30 u. dr. J. G. B. Jansen (H. D.) 7 u. ds. D. Kcuning; Geref. Kerk 9 u. ds. H. Lijesen (af scheid) 5 u. ds. H. Elderman v.d. Berghstichting) 11 u. ds. H. Lijesen; RK. Kerk (zat. av. 7 u.) 8. 9.30 en 11.15 u. Noordwijk aan Zee Herv. Ge meente (Oude Kerk) 10 u. ds. J de Vos (Kapel Hoofdstraat) 5 u. dr. Jan sen (De Rank) 10 u. ds. A. L. Lapré gezinsdienst met H. D Geref Kerk 10 u. ds. J. D. Koers, 5 u. ds. Lijesen (afscheid); Herv. Geref. Evangelisa tie 10 u. ds. C. Treure, 3 u. ds. G. van Kooten; RK. Kerk (zat. av. 7 u.) 7.30. 9. 10.30 12 en 7 uur. Wassenaar Herv. Gemeente rpskerk 10 u. d 4.30 veen. 7 u. ds, J. T. Wiersma, Kieviet- kerk 10 u. ds. J. T. Wiersma. Messias- kerk 10 u. ds. J. A. G. van Zanten, Dorpscentrum 9.30 u. ds. G. Boer, Zoetermeer, Shalom 10 u. Jeugdkapel, Chr. school Middelweg 10 u jeugd- kerk; Geref. Kerk (Bloemcamplaan) 10 u. en 7 u. ds. L. Bech, Zijllaan) 10 en 5 u. ds. A. Vos. Baarn: Ned. Prot, Bond (Lange Kerkdam) 10.30 u. prof. dr. J. Sperna Weiland. Sassenheim Herv. Gemeente (in geref. kerk) 9 u. ds. A. Wertha; Ont moeting 6.30 u. ds. J. Streefland. van Noordwijkerhout; Geref. Kerk 10.30 u. ds. H. v.d. Berg. 5 u ds. J. D. te Winkel; Chr. Geref. Kerk 10 en 5 u. ds. L. S. den Boer: RK. Kerk 8. 9.30 11 en 5.30 u Noordwijkerhoui Herv. Gem. 10 u. ds. J. Streefland; RK. Kerk St. Jo zef (zat, av. 7 u.). 7.30. 8.45. 10.15. 11.30 en 7 u.; St. Viktor (zat. av. 7 u.) 8.00 9.30, 11.00 en 6 u H. Hart van Je zus in De Zilk (zat. av. 7 u 8.30, 10 en 11.30 u. ze op het gebied van openbare func ties miste, kwam de langzaam groei ende vervoering voor vrouwelijke maagdelijkheid, het type van alle maagdelijkheid en algemeen begre pen als- het ontkennen van de sek sualiteit. Naarmate de vrouw haar seksua liteit opgaf zich als het ware ont- vleséiijkte steeg ze hoger op het erpodium. Een piëdestal dat, naar men zegt, de geestelijkheid maar al te graag steeds hoger bouwde omdat het voor hen het symbool betekende van hun monopolie op de gebieden van jurisdictie en bestuur". Oegstgeest Herv. Gemeente (Groene Kerk) 10.30 u. ds. W. E. Ver donk (H. D.) (Pauluskerk) 10 u. dr. F. O. van Gennep te Driebergen (Ge meentecentrum) Jeugdkerk 10.30 u. ds. J. de Haaf: Vrijz. Herv. (Gemeente centrum) 10.30 u. prof. dr. M. de Jonge Geref. Kerk 10 u. dr. J. M. Vlijm (Ge meentecentrum) 7 u. dr. Vlijm: Gerf. Kerk (vrijgemaakt) 8.30 en 3 u. ds. K. Deddens; RK. Kerk (zat. av. 7 u.) 10.30, 12 en 6 u. Bonaventurakapel (zat. av. 7.30 u.) 8 en 10 u. Ouriewetering Herv. Gem. 9.30 u. dr. Lalleman; Geref Kerk 9.30 u. ds. B Bouma te Noordwijk, 6.30 u. ds. F. Pijlman te Katwijk aan Zee: Rem. Geref. Gem. Geen dienst.; RK Kerk Meerkreuk (zat. 7 u.) 8.15, 9.45 en 11.30 u. Rijnsatcrwoude Herv. Gem. 9.3 ds. A. de Leeuw te Boskoop, 7 u. ds. T H. Oostenbrug; Chr. Geref. Kerk 9.30 Dienst des Woords, 2.15 u. ds. A. van de Weerd te Apeldoorn; RK Kerk (zat. 7 u.) 7.30. 9.30. en 11.15 u. Rijpwetering RK. Kerk (zat. av.) 7.30, 9 en 10.30 u. Rijnsburg Herv. Gemeente (Grote Kerk) 9.30 u. ds. Wisse. 5 u. dr. M. van Egmond (bethelkerk) 9.30 u ds. Makkenze. 5 u. ds. Wisse; Geref Kerk Petrakerk 9.30 ds. Hulsman. 5 u. ds. Bijleveld; Immanuëlkerk 9.30 u. ds. H. Rooze, Valkenburg, 5 u. ds. C. Warner, Noordwijk; Maranathakerk 9.30 ds H. Elderman. Katwijk aan den Rijn. 5 u. ds. Huisman; Geref. Kerk (vrijgemaakt) 10 en 5.15 u. ds. K. Ded dens; Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 u. dienst; RK. Kerk tuinbouwschool (zat av. 7 u.) 10.30 Woubrugge Herv. Gemeente 9.30 u. ds. Franken. 6.30 D. Quak. Koude kerk; Geref Kerk 9.30 en 6.30 u. ds. D. Hortenslus. Lelden. Zevenhoven Herv. Gem. 9.30 u ds. Reijenga, 7 u. ds. Rijenga (Dank- uur voor het Gewas); Geref. Kerk 9.30 Ün 7 u- ds' A- G- Baaljen te Rijnsburg: RK, Kerk (zat. 7 u.) 7.45, 9 en 10.45 u. Zoeterwoude Herv. Gem Geen op gaven ontvangen; RK. St. Janskerk Zuidbuurtseweg (zat. 7.30 u.) 7.30, 10 en 11 u.; RK. Christus Dienaarkerk (zat. 7 u.; 8.30, 10, 11.30 en 6 u.; RK Parochie Meerburg (zat. 7 u.) 8.45 10.30, 12 en 6 u. Zwammerdam Herv. Gem 10 u. en 6.30 u. ds. D. Goudzwaard; Geref. Kerk 10 u. ds. Sj. Tlemersma, 6.30 u. ds. A. C. Langendijk; Rem. Geref. Gem. Geen dienst; RK. Kerk (zat, 7 u.) 8. 10. 11.30 en 5.30 u. Waddinxveen Herv. Gemeente Brugkerk 9.30 ds. T. van 't Veld, 6.30 ds. D. v. Vliet; Herv. Wijkgebouw 10. ds. D. van Vliet. 6.30 ds. C. van de Bergh; Herv. Bethel 9.30 ds. C. de Boer, 5 u. ds. H. C. Bultman; Imma- nuë. 10 ds. N. J. Flink 5 u. ds. S. van der Land. Jeugddienst: Geref. Vereni gingsgebouw 9.30 en 5 u. ds D. J Men noemt Maria wel de perfec vrouw, aldus zuster Buisseret, ma men bedoelt daar dan mee het peet van haar „verborgen leven", va haar onderdanige, zwijgende. I scheiden, teruggetrokken houding men voegt er nog aan toe, dat niet eens een poging deed om pri€ teres te worden, hoewel het mogel: is' haar de titel te geven van med verlosser. De conclusie is dan o< dat dit model van wat een vrouw zi moeten zijn overeenkomt met men als perfectie ervaart: een w< doende uitstraling, maar in de sch duw en beter nog: in het klooster!" Interieur van de Oud-Kath lieke Kerk in Leiden. (Foto Holvas Modderaar H A. 9.30; Geref. On moetingskerk 9 45 en 5 u. ds. B Koe koek (H. A. 9.45 u.); Oud. Ger. in N< Zuidkade 158 10 sn 6.30 u. dienst; Chr. Afgesch. Gem 9.30 u. ds. A. P. Verloop. Voorschoten Herv. Gem. Dorp kerk 10 u. ds. Wagenvoorde. Leide 7 u. ds. Meijering; Hulp en Heil 10 drs. A. van Duuren, Wassenaar; Ai Noord-Hofland 9.45 u. ds. de Bei Rijndijk 10 u. ds. Meijering; Ger Kerk 9 u. en 10.30 u. ds. Reedijk. 5 ds. de Zeeuw: Geref. Kerk vrijg maakt) 10 u. en 5 u. ds. J. Bloklan Rotterdam; RK. Kerk Laurentius (zi av. 7 u.) 7.30, 9. 10.30, 12 en 5 u. mo der Gods (en zat. av. 7 u.) 8, 10, 11. u. en 6 u. Valkenburg Herv. Gemeente 10 en 6.30 u. ds. G. Zonneveld; Ger Kerk 9.30 ds. Bijleveld. 6.30 u. Rooze; Geref. Kerk (vrijgemaakt) u. ds. Th. Hoff, 5 u. leesdienst. Warmond Herv. Gemeente 10 ds. A. Oskamp uit Oegstgeest. 7 u. i J. Hogenkamp uit Voorhout; R Kerk (zat. av. 7 u.) 8, 10 en 11.30 u. Voorhout Herv. Gemeente 10 ds. J. Hoogenkamp; Geref. Kerk H. Kerk) 7 u. ds. J. D. te Winkel Sassenheim: RK. Kerk (zat. av. 8 1 7 u.), 9. 10.30, 11.45 en 5 30 u.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 8