Onderzoek naar achtergronden van de opstand r 5 dagen Ameland Christelijke tikken Van hoofdonderwijzers Veen op de vingers .Ik verwachtte die opstand pas volgende week dinsdag Vakbonden maken met willen ernsl bezitsvormini ICI 150 Staatssecretaris Grosheide sprak niet met de gevangenen i STEEDS MEER ONWETTIGE KINDEREN zet man Wie zei er wat over occasons op straat L.I.A.MI. NS-dagtochten in herfst en l' winter LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 6 NOVEMBE GRONINGEN Staatssecretaris mr. J. H. Grosheide heeft zich gistermiddag j langdurig overtuigd van de toestand in het Huis van Bewaring te Groningen. Daarbij nam hij geen kontakt op met de gedetineerden. Geestelijk verzorger ds. Bongenaar: Hij kondigde na een gesprek met de procureur-generaal mr. W. C. van Binsbergen. de burge meester van Groningen, hoofd commissaris K. Heijnk en staf leden van het Huis van Bewaring aan, dat er twee maatregelen zul len worden genomen. Er zal met grote spoed een com missie worden ingesteld, die de ach tergronden van de opstand door de Jeugdige gedetineerden zal onder zoeken en de Groningse recherche zal nagaan of de negen gedetineer den, die na het oproer werden op gesloten in het politiebureau zich hebben schuldig gemaakt aan straf bare feiten. Hij verklaarde verder, dat hij tot de conclusie was gekomen, dat nie mand van de gedetineerden de avond tevoren had duidelijk gemaakt welke concrete grieven er leefden. Voortzetten De staatssecretaris zal te zijner tijd naar Groningen teruggaan om het gesprek met de bewakers voort te zetten. Het is hem gebleken, dat „een zekere ongerustheid is ont staan" onder het bewakingskorps. Op een persconferentie merkte de directeur van het Huis van Bewa- ,,'s Rijks koffie, die wordt geschon ken, schijnt niet van de beste kwa liteit te zijn". Staatssecretaris Grosheide ten slotte op de vraag of hij geen aan wijzingen had gekregen, dat het rom melde in Groningen: „Ja, maar dat heeft mij niet ongerust gemaakt. Het rommelt tenslotte overal in het gevangeniswezen". En over het in cident van de vorige week, toen 25 gedetineerden een sitdown-staking hielden: „Niet zo erg, zulke dingen gebeuren wel meer in de gevangenis sen. Ze zyn niet uitzonderlijk". GRONINGEN - „Volgens mijn berekening had er volgende week dinsdag een opstand moe ten komen. Donderdagavond had ik het zeker niet verwacht. Dinsdag is er namelijk weer een contactavond onder mijn lei ding en dan zouden alle gedeti neerden aanwezig zijn geweest. Natuurlijk kende ik de span ningen. Ik heb diverse autori- door Thom Olink teiten daar meerdere keren op attent gemaakt. Op 26 mei van het vorig jaar is er een brief naar de toenmalige minister van justitie Polak, gegaan met het verzoek de tijdsduur van de voor arresten - toen nog één van de belangrijkste klachten - te ver korten. Ik heb de heer Alewijn, directeur-generaal van het ge vangeniswezen, gevraagd naar het Huis van Bewaring in Gro ningen te komen om er over de moeilijkheden te praten. Hij antwoordde: „Als ik zou komen, zou dat alleen maar illusies wekken." Alsof er hier nog enige illusie bestond". Dominee A. Bongenaar: „Ik ben al 26 jaar geestelijk verzorger in het gevangeniswe zen en ik heb in die tijd vier opstanden meegemaakt. Twee in het rijksasiel S. van Mesdag - dat overigens grenst aan het Huis van Bewaring - en twee keer nu in dit gebouw. Veertien dagen geleden was er een sit down-staking. Na overleg met de adjunct-directeur, schikten de gedetineerden zich in de gang van zaken en verdwenen in hun cellen. Is dominee Bongenaar slecht behandeld door de muitende gevangenen? „Nee, ik ben erg correct behan deld. Toen de bewakers waren overrompeld door de jonge gede tineerden, verzocht men mij in de radiokamer te verdwijnen. Dat heb ik gedaan. De opstan- digen zeiden met nadruk, dat er niets met mij zou gebeuren en dat mij niets zou overkomen. Koesterden de gevangenen grieven tegen één of meer dere leden van de directie of het bewakingscorps? „Nee, dat kan nauwelijks. De ene bewaker is populairder dan de ander, maar gehaat was nie mand. Ook niet van de directie, want die is dermate gewisseld de laatste Jaren, dat er niet eens de tijd was voor een haat- verhouding. Die wisselingen is één van de oorzaken geweest van de opstand. Omdat er voortdurend nieuwe mensen op de brug kwamen, ontbrak het de respectievelijke functionaris sen aan tijd om zich in te wer ken. Zij kenden de klachten niet goed. Wij hebben vaak verteld van de moeilijkheden, maar die klachten over eten, tijd van het voorarrest, verzorging, tijd van mar de cel gaan enz. werden met reserve ontvangen. Toen ik donderdagmiddag de regionaal directeur voor noord-oost-Ne derland voor het gevangeniswe zen waarschuwde, dat is de heer Hoe is het mogelijk, dat gedetineerden binnen een Huis van Bewaring met een sterk verloop, toch zo een drachtigtot een actie kan komen? „De stemmingmakers zijn reci divisten, jonge recidivisten, die ik allen van naam, gezicht en daden ken. Zij komen van tijd tot tijd terug in het H.v.B. en vatten dan als 't ware de draad weer op. Zij bepraten de andere jongere gevangenen. Er wordt volgens de voor schriften een verdeling gemaakt tussen gedetineerden tot en met 22 Jaar en ouderen. Omdat men nog altijd van mening is dat de oudere gedetineerden een slechte invloed hebben op de jongeren. Misschien dat na deze opstand andersom wordt geredeneerd. Het leidt geen twijfel, dat in ons land veel zal moeten verande ren. Overal broeit het in de ge vangenissen en Huizen van Be waring". De langdurige droogte heeft i Waar normaal het water langs de de rivieren veranderd in smalle pijlers van de spoorbrug stroomt beekjeszoals blijkt uit deze foto lopen nu paard en koe vredig op die genomen werd in Nijmegen.het droge. HOOFDAGENT STIKTE IN ZIJN GEBIT MAASTRICHT <ANP> De 48- jarige hoofdagent van politie uit Maastricht, P. H. Castermans, is gis teren door verstikking om het leven gekomen, toen bij een aanrijding, waarbij hij nauwelijks letsel opliep, zijn gebit in zijn keel schoot De hoofdagent reed met zijn auto op de weg Maastricht-Vaals. Ter hoogte van het militaire kerkhof Margraten haalde een hem tegemoet komende vrachtauto een langzaam rijdende wals in. Hij kwam daarbij op de verkeerde weghelft en botste frontaal tegen de auto van de hoofd agent. ADVERTENTIE i Bekijk tijdens de L.I.A.M. Mercedes Benz-show ook de j personenwagenoccasions! DEN HAAG Ondanks het toe nemend gebruik van middelen om zwangerschap te voorkomen, stijgt het aantal buitenechtelijke geboor ten. Het relatieve aantal onwettige kinderen was in 1969 bijna tachtig procent hoger dan in 1955. Toen was het 12.7 per duizend geboorten en in het 21.8 per duizend ge boorten, meer dan een vijfde van alle kinderen. DEN HAAG De drie metaal- vakbonden hebben deze week hun eisen voor een nieuw contract in de groot-metaal op tafel gelegd. Bij de presentatie van hun voor stellen is het accent gevallen op de verbetering van de materiële voorwaarden voor het komende Streepje voor Oudere werknemers moeten een streepje voor krijgen, menen de bonden. Daarom willen zij aange paste werktijden voor de mensen boven de zestig jaar. Bovendien die nen werknemers van 55 Jaar en ou de materiële verbeteringen voor en 1974, wanneer tenminste driejarig contract tot stand komt.ia jaar, mede met het oog op de j der niet verplicht te zijn om over- moeilijkheden rond de matiging van lonen-en prijzen in 1972. Het is echter de bedoeling van de bonden andermaal een driejarig contract af te sluiten en het om vangrijke eisenpakket bevat dan ook een reeks belangrijke ver beteringen in de secundaire sfeer. Zo willen de bonden dat nu einde-1 lijk eens ernst wordt gemaakt met het vraagstuk van de bezitsvorming Werkgevers en vakbeweging zijn het er in groté lijn wel over eens dat een wat evenwichtiger vermogens- spreiding gewenst is. De vraag is echter hoe dat moet gebeuren. De vakbonden denken aan vermo- gensaanwasdeling (naast het loon krijgt de werknemer aanspraak op een deel van de ingehouden win sten). de werkgevers vinden eigen door N. B. Burgers MERCEDES BENZ 250 Coupé, 3600 km MERCEDES BENZ 220, 4000 km MERCEDES BENZ 220 D, 18000 km1971 vindt men in de grootste steden MERCEDES BENZ 230, 30000 km1970 Vooral in Limburg. Noord-Brabani lijk alleen maar vrijwillige besparin- |Q7n Deze cijfers geeft dr. D. Hoogen- *en ut het loPende inko"ien m08e" z/Uj doorn in het Nederlands Tijdschrift 1971 voor Geneeskunde Het hoogste De metaalbonden vinden dat de aantal buitenechtelijke geboorten werkgevers zich moeten uitspreken over de wenselijkheid van een bete- ROZENBURG zgrondig jworden MERCEDES BENZ 230 SL Sport Coupé en diverse andere Mercedes Benz occasions van recente bouwjaren gereorganiseerd Als gevolg daarvan zal ongeveer 150 man moeten wor den ontslagen. Volgens de ICI Hol land zal nog alles m het werk wor den gesteld om werknemers over te plaatsen naar andere onderdelen van het bedrijf, maar de mogelijk heden zijn zeer klein. De reorganisatie zal uitgevoerd worden over een periode van ander - hall Jaar. Zo zal de European Pro ject Group worden overgeplaatst van Rozenburg en Oestringen naar ICI's nieuwe technische centrum in Brussel, zodra dit gereed is. Voor de personeelsleden die moe ten worden ontslagen is een af vloeiingsregeling ontworpen. Ook zal waar mogelijk hulp worden geboden bij het vinden van een nieuwe werk kring. ADVERTENTIE hoog als in de jaren 1955 tot 1957 Het blijkt dat de doodgeboorte aldus dr. Hoogendoorn, steeds hoger en vaak belangrijk hoger is bij bui tenechtelijke kinderen dan bij andere. Tevens OPEL GT 1 900 7, 3 mnd. oud OPEL COMMODORE, 62000 km Tot ziens op de L.I.A.M. Mercedes Benz-show 5, 6 en 7 november. MERCEDES-BENZ Vergeet de muizenissen. Geniet van de rust en de ruimte. In Ameland vindt u die volop. Volledig verzorgd, dus incl. logies, maaltijden en reis: X OA van elk T m station. Vertrek dagelijks van 1 oktober 1971 tot 15 mei 1972. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS VONDELLAAN 45 LEIDEN TEL. 44545 re spreiding van het vermogen. Wanneer de ondernemers die kant op willen kan er een studie com missie worden ingesteld, die tot taak krijgt op korte termijn aan te geven op welke wijze een evenwich tiger spreiding van het vermogen binnen de bedrijfstak kan worden bereikt. Een ander belangrijk voorstel be treft de vakanties. Bondsbestuurdcr W. A. Wamsteeker (NW)„Wij willen een geleidelijke ombouw van functie- en seniorenvakantie tot een leeftijdsvakantie". Daarom stel- DORDRECHT Om de voorraad len de bonden voor werknemer van 45 tot 50 jaar drie dagen extra va kantie te geven, voor werknemers van 50 tot 55 jaar moeten er vier dagen extra vakantie komen en zij, die 55 jaar zijn en ouder, moeten recht krijgen op vijf extra vakan tiedagen. Uiteraard behouden de werknemers tot 45 jaar hun norma le vakantie, die overigens komend jaar met een dag moet worden uit gebreid. 1968 Korter werken bij Lips' van een aantal produkten tot een aanvaardbaar niveau terug te kun nen brengen, heeft Lips' Brandkas- tenfabrieken NV vergunning aange vraagd tot werktijdverkorting gedu rende 6 weken voor 175 van de in totaal ongeveer 450 werknemers. De directie is van mening, dat 20 pet. korter werken gedurende eer beperkte periode voldoende zal zijn om de verhouding tussen voorraad en afzet te herstellen. irerk te verrichten of in ploegen te werken. Wanneer zij langer dan drie jaar in ploegen hebben gewerkt moeten zij volgens de bonden de ploegentoeslag behouden. De bonden verlangen ook facilitei ten voor het goed functioneren van de vakbeweging op het niveau van de onderneming, het z.g. bedrijven- werk. Kaderleden van de bonden moeten vrij krijgen voor het bijwo nen van bijeenkomsten van de bon den, de werkgevers moeten als regel buiten de bedrijfstijd ruimte be schikbaar stellen voor vakbondsver gaderingen en schriftelijke informa tie door de bonden in de onderne^ ming moet mogelijk zyn. De werkgeversbijdrage aan de bon den zal een half procent van de loonsom per onderneming moeten worden, menen de bonden. Dat is ruw geschat vjjf keer zoveel als het vakbondstientje van nu. Het geld zal niet alleen voor scholing en vor ming. maar ook voor uitkeringen aan leden worden gebruikt. Dat laatste moet ook in de cao worden vastgelegd. Dat zal vrijwel zeker moeilijkheden geven, want op deze manier gaan de werkgevers via hun bijdrage aan de bonden onder- schied maken tussen georganiseer - den en niet-georganiseerden. Nog enkele andere voorstellen uit het omvangrijke pakket verlangens voor drie jaar: Q een verscherping van het cao-ar tikel, gericht tegen koppelbazen, zo dat ook tegen koppelbazen in de rol van onderaannemer kan worden op getreden. bewer- het omringen van fusies met meer waarborgen voor de werkne mer. Zo moet er volgens de bonden een sanctie op overtreding van de fusiecode in de cao worden opgeno men. In de komende week beginnen de eigenlijke onderhandelingen over het nieuwe contract, die begin de cember moeten zijn afgerond. Er zal op een later tijdstip verder overleg plaats moeten vinden over De 26-jarige Engelse zanger Rod Stewart, die hoge verkoopcijfers haalt int Verenigde Staten en Engel 8 met zijn elpee Every picture a story" en de single „Ma May" heeft gistermiddag in sterdam een aantal gouden I ten en een Edison gekregen Rod Stewart heeft de afgelo weken een record gevestigd dd_ dat hij zowel met zijn ei „Every picture tells a story" de single „Maggie May" op eerste plaats staat van de En\ se en de Amerikaanse hitlijs een uniek record in de plat industrie. De concerten die Rod Sten in Nederland zou geven gaan door wegens ziekte van de dn mer van de Faces, de dingsgroep van Stewart. (ADVERTENTIE) (Van onze onderwijsredacteur) scholen van de Protestants Christe- lijke Bond van Onderwijzend Perso- NIJMEGEN Uit de vanouds J neel, zei dat de onrust groeit: „De zo rustige kring der christelijke spanning is onder ons voelbaar. Vele schoolhoofden van Nederland schoolhoofden leggen het bijltje erbij stegen vandaag ongekend heftige aeer. Ieder kent collega's die voor kreten op over het beleid van kortere of langere tijd hun werk minister Van Veen (Onderwijs». moeten onderbreken. Duizenden Of eigenlijk zoals de schoolhoof den via voorzitter A. A. van der Leer lieten weten: over diens ge brek aan beleid. De heer Van der Leer, voorzitter van de functiegroep hoofden van schoolkinderen zijn de dupe. Weet men op het ministerie dan helemaal niet wat er in de schoolwereld te koop is?" Het is in deze tijd onmogelijk om nog langer én hoofd te zyn én voor een klas te staan, aldus de heer Van der Leer, en dit moet kunnen worden opgelost door inschakeling van part time krachten. Maar de aanpak van de taak van het schoolhoofd is „een vergeten post op de begroting, een ministeriële vergissing. Het is onge lofelijk en diep treurig". De heer Van der Leer eiste van de regering een beleidsplan om zo spoedig mogelijk voor kinderen tot 8 jaar klassen van maximaal 24 te krijgen en voor de ouderen van maximaal 30. Hij riep krachtig op om mee te doen aan de massale demon stratie „Onderwijsprotest "71", op 29 november in de Utrechtse Irenehal. Minister Van Veen (Onderwijs) blykt zijn goedkeuring te hebben onthouden aan een nieuw reglement voor de rijksscholen voor voortgezet onderwijs. De minister vond dat de daarin vervatte regeling voor in spraak door leerlingen en ouders niet ver genoeg ging. Tijdens de vorige kabinetsperiode heeft de toenmalige staatssecretaris van Onderwijs Grosheide een proce- dure op gang gebracht om tot een nieuw reglement te komen. In theo rie dient het reglement uitsluitend de rijkscholen en -scholengemeen schappen, waarvan de bewindsman zelf het „bevoegd gezag" is. Maar in de praktijk is het toonaangevend voor de rest van het onderwijs. Er wordt thans dus opnieuw aan het reglement gewerkt om het in overeenstemming te brengen met de opvattingen van de minister. i Spring- er eens een dagje 1 tussenuit met NS. Ga 1 naar bet station en kies |l uit één van de tien berfst- en winterdag- toebten. Leuke dag voor sn fijne prijs, want u krijgt reductie op zowel treinreis als programma onderdelen. Alle informatie in bet vouwblad op de stations. voordelig uit met NS

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6