£ONI - LAATBLOEIER Slechts 30 pet slaagt direct bij rij examen \enault 6 kreeg met 1100 motor wat hij nodig had Kies SAMENGESTELD DOOR KOOS POST iris Bernhard opent maandag nieuwe schokdemperfabriek uw auto per computer AUTO ALLERLEI JDAG 6 NOVEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 I yen. wagens, wielen ett n ut - ev~z> Ter gelegenheid van de *1 officiële ingebruikneming netlvan 'n nieuwe fabriek intro- apjduceert Koni een zelf ont- ;m wikkelde schokdempertest- dmachine. Terwille van de vei ligheid op de weg wordt te genwoordig veel aandacht besteed aan banden, remmen, T stuurinrichting en andere vi- 1 tale delen van een auto. De -|Jschokdempers waren tot nu Koe echter de stiefkinderen, Jm\hoezeer zij ook van invloed zijn op het weggedrag van een wagen. Dit ivas mede het gevolg van het ontbreken van een betrouwbaar instrument, waarmee de werking van de schokdempers kon warden gecontroleerd. Koni heeft nu een eenvoudige machine ge construeerd, die zo'n controle in enkele minuten mogelijk maakt. Deze machine komt volgend voorjaar in seriepro- duktie. Met de machine zal ook een complete documen tatie vergelijkingsmateriaal worden geleverd, zodat een ieder aan de hand van het door de machine geleverde diagram zelf kan zien of zijn schokdempers aan vervan ging toe zijn. Op de foto een testwagen op de machine. Met een sim pele druk op een knop vallen de stangen onder de wielen weg, de auto ploft neer en het apparaat rechts produ ceert het testdiagram. j p> Bernhard opent maandag de nieuwe schokdemper van Koni in Oud-Beijerland. groots moment voor de gebroeders A. A. en K. K. K. ettaing, die nog geen 25 jaar(!) geleden begonnen met de Van schokdempers. Öels hebben zij een fabriek opgebouwd, die exporteert linjegentig landen in de wereld en waarvan de naam alleen eeant staat voor kwaliteit. Want Koni-schokdempers wor- l0(j de autowereld als de beste op hun gebied beschouwd, (joch het bedrijf heeft al vier jaar geleden het eerste eest gevierd. Duidelijk een laatbloeier dus. we moeten teruggaan naar het begin te vinden. Toen d^de heer A. de Koning de [er van de huidige directie lelmakerij, die als beziens- ,eid nog steeds in het hart |-Beijerland staat. >t maken en repareren van jen en het bekleden van 1 kwamen de De Konings toj^ (leuken er^ spuiten van c Kort kwamen de eerste wrij- apers op de proppen, maar iuktie was geen lang leven ^n. In de crisisjaren gooiden erikanen schokdempers te- ipingprijzen op de markt en bast het jonge industrietje pdere mogelijkheden uitkij- bepaalde zich voorlopig tot reren en verkopen van auto- In de tweede wereldoor- ïen daar nog wat activitei- Er werden gasgeneratoren en ook verdeelkranen. Itijd stamt de naam Koni. Na kwam het bedrijf via hef- autosteunen. hydrauli- ricKs. hefbokken en auto- terecht bij de schokdem- toen kreeg men daar in [ijerland pas goed de wind in en. In 1953 kwam er een fabriek bij. In 1957 bij het st een nieuw kantoorgebouw, een eigen testbaan om de npers aan het afgrijselijkste igen bloot te stellen. Want moest kwaliteit voor- o. Een slogan, die door de ja- onverkort is gehandhaafd. |m in de nieuwe fabriek komt lopende band vele con- tussenstations tegen. Die kolossale nieuwe fabriek vormt voorlopig de klap op de vuurpijl. Na tuurlijk ratelen de machines er aJ lang. Reeds negen maanden draait, de lopende band. Machines zijn vaak in eigen beheer ontwikkeld. Maar hebben desondanks soms een ver mogen gekost. Een half miljoen per stuk is geen uitzondering. De heer De, Koning, die ons met enige trots langs door zijn nieuwe aan winst voerde, wees ons op een rijtje in de hoek van een hal. Vier machi nes op één lijn, slechts een onder deeltje van het totale produktiepro- „Bij elkaar de waarde van meer dan twee miljoen. Ze sparen ons ech ter enorm veel geld uit. Een m?-hi- ne verdient zich soms in één jaar, terug. Dat moet ook. Wij willen die machines niet te lang houden. Zij verslijt niet, ze veroudert. Na een jaar of zes moet ze weg zijn. Dan kunnen wij er nog een fiks bedrag voor terugkrijgen en kunnen wij een nieuwe kopen. Zo houden we een volledig modern machinepark. Tot het moment, dat wij moeten zeggen: „Tot hier en niet verder. Nu zijn zulke investeringen niet langer ver antwoord". En ik moet helaas zeg gen, dat het er naar uitziet, dat dat moment niet ver meer weg is. Niet zó erg Het klinkt somber uit de mond van deze verder zo optimistische fi guur, die ons langs de lange batte rij machines leidde. Tweederde van het 900 man tellende personeelsbe stand heeft er een plaats aan gekre gen. De heer De Koning laat hen en de machines graag zien. Hij daalt met enthousiasme tot in de diepste LONDEN (AP) Op de Londense autotentoonstelling kon men per computer laten uitzoeken welke auto men ideaal vindt. Het was een van de grote attracties op de mo tor show. Prinses Alexandra vulde bij haar bezoek alle vragen in omtrent de eisen die men stelt. Hoeveel kilometer men elk jaar rijdt enz. Toen raad de de computer haar de Re nault 12 aan, als eerste op de lijst. Eerder al had de president- directeur van British Ley- land, de grootste autofabrie ken in Groot-Brittannië, een verlanglijstje ingevuld. De wagen die de computer Lord Stokes aanbeval was een Mercedes. 1 DEN HAAG (ANP) Van de in 1970 bijna 855.000 door het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen ge ëxamineerde kandidaten, was onge veer 65 procent in de leeftijd van 18 tot 29 Jaar. Van de in totaal 893.772 personen, die een aanvraag voor een rij-examen hebben ingediend, was 46,7 procent vrouwen. Dit staat in het* voor de eerste maal gepubliceerde Jaarverslag van het CBR. Uit het Jaarverslag blijkt, dat gemiddeld 70 procent het examen twee of meer keren moet afleggen. Vanuit 57 oproepplaatsen in het land zijn 437 examinatoren werkzaam. De kleine daling in het aantal aanvra gen na 1966 heeft zich niet voort gezet. Wel heeft deze daling bestuur en directie genoopt tot bijzondere voorzichtigheid in het aantrekken, van examinatoren in vaste dienst. In het Jaarverslag wordt er nog eens uitdrukkelijk op gewezen, dat de lei ding van het CBR ernaar streeft nooit onverdiend een kandidaat te laten zakken. Bij de uitvoering der werkzaam heden wordt van directiewege veel aandacht besteed aaneen zo groot mogelijke gelijkheid in de beoorde ling van de rijexamenprestaties en het menselijk tegemoet treden van de examenkandidaten. Vorig Jaar hadden er tijdens exa mens 894 aanrijdingen plaats. Er waren zes doden. Nerveuze kandidaten voor het rij bewijs hebben vorig Jaar tijdens het examen een examinator met een kap stok bedreigd, een ander in de vin ger gebeten en een derde werd letter lijk bij de neus genomen. Het complex van Koni in Oud-Beijerland. Rechts boven de door Prins Bernhard te openen nieuwe fabriek. details af. En dan blijkt uit andere opmerkingen, dat hij het in feite echf niet zo somber ziet. Want hij blijkt onder meer bereid tot het uiterste mee te werken aan het tegengaan van de vervuiling van het nog schone leefklimaat in Oud- Beijerland. Schadelijke zeepres ten worden met chemische middelen tot de bodem afgebroken voor zij in de natuur terecht komen. „Bij onze alwatering zwemmen de vissen", constateert de heer De Koning met duidelijke trots. En chroomrestanten worden tot het alleruiterste gezeefd. Niet alleen om zo min mogelijk ver loren te laten gaan (kostenbespa rend), maar ook om vervuiling te gen te gaan. De heer De Koning zegt het meermalen: „Alstublief geen vuile industrie, dat moeten we voor alles vermijden". STIRLINGMOTOR Het Philips-concern is gestruikeld over de hoge kosten v an het ontwik kelingsprogramma voor de Stirling motor. In deze tijd, nu bezuiniging allerwege troef is, wordt de ontwik keling van de zware en zeer zware motoren ingekrompen en gereorga niseerd. De ontwikkeling van deze motoren buiten het Philips Natuur kundig Laboratorium wordt stopge zet. „SCHOON" IN JAPAN Drie Japanse firma's hebben be kendgemaakt een elektrische auto te hebben ontwikkeld, die geen luchtvervuiling veroorzaakt. De wa gen behoeft niet periodiek te worden opgeladen. Hij kan vijf uur rijden, j Een ander Ford nieuwtje: er wordt Maximum-snelheid ongeveer 90 ki- een assemblagebedrijf voor perso- lometer per uur. Maar het duurt nog zeker drie Jaar voor deze auto in produktie komt. MILJOEN ESCORTS Half oktober is in Liverpool de miljoenste Ford Escort van de band gekomen. Het eerste model verliet in januari 1968 de fabriek. Van dat miljoen zijn er 550000 in Engeland gemaakt, de rest in België. nenauto's gebouwd in Kinsjasja in de democratische republiek Kongo. De produktie begint in 1974. VAUXHALL-MOTOR Vauxhall, de Britse dochter van General Motors zal voortaan de Vi va en de Firenza uitrusten met een motor van 1256 cc, wat soepeler en krachtiger dan de tot nu toe gevoer de 1159 oc krachtbron. De nieuwe motor levert 64 pk bij 5400 toeren. Hij zal worden gecombineerd met zwaardere, minder geruis makende versnellingsbakken en achterassen. „RUIKENDE" AUTO Een auto, die dienst weigert als hij alcohol ruikt is door Honda ontwik keld. Een apparaat, dat op het stuur wiel wordt gemonteerd, verbreekt het contact en zet daardoor de motor stil als het alcohol „waarneemt". De grondslag van dit apparaat is een platina draad, die veranderingen in de temperatuur tengevolge van alco hol in de adem van de bestuurder re gistreert. Honda wil dit apparaat in de naaste toekomst in haar auto's monteren, waardoor de prijs één procent zou stijgen. ïault 6 zit alweer twee Jaar j. De eerste indrukken wa- Btijds niet slecht, maar ook erweldigend. Over het alge- rond men, dat er te weinig het motortje zat. Het publiek ie critici van weleer in het jesteld. Dit jaar is er in Ne- ook een TL-versie bijgeko- ïet een 1100 inplaats van 850 or) en eigenlijk tot verras- in Renault gaat die sterkere beter van de hand, on- het niet geringe prijsverschil eer dan 500 gulden. De TL 525. len toch niet zo gek, want leeft nu voor die prijs een redelijk comfortabel, vrij en ook nog vinnig autootje. 1 zei ons, dat hij de carrosse- steeds niet mooi vond. Het auwelijks een punt van dis- zijn als men bedenkt, dat eslist niet mooie modellen (rer en de eend tot de verkochte in de autohistorie Moeten we dan nog hassebas- er het model? Laten we het en: voor ons mooi genoeg, s wat het uiterlijk betreft, de ruimte binnenin kunnen et Juichen. Voorin gaat het maar de passagiers hebben teveel armslag toegemeten n. Over de bagageruimte we nauwelijks wat te zeggen model met een vijfde deur. men de achterbank naar vo- apt kan men er om zo te zeg hele familie in verhuizen, dat heeft men in de Renault de 850 cc motor ook allemaal. En of dan de grille wat groter is, nou goed, dat is meegenomen, maar erg veel kan het ons niet doen. Het belangrijkste verschil schuilt onder de motorkap en in de grotere wie len. Het zou te ver voeren om in de fi nesses de motoren van de twee ver sies te vergelijken. Maar de presta ties van de TL met zijn 1108 cc motor, die 48 SAE-pk levert, liegen er niet om. Men kan er heel flink mee wegtrekken. Aanvankelijk voelt men de motor dan wat trillen van inspanning, maar hij doet het uit stekend. Eenmaal zo rond de negen tig kilometer acceliereert de wagen niet meer zo fel. Dan gaat de wij zer heel wat minder snel omhoog. Maar hij houdt er niet snel mee op. Pas om en nabij de 140 kilometer blijft de naald stilstaan, en dat vinden wij voor zo'n autootje echt wel voldoende. Inmiddels heeft het motortje diverse kritische punten gepasseerd met heel donkere brom geluiden, maar in de hoogste toe rentallen viel het geluid ons beslist niet tegen. Als men bij ongeveer 135 kilometer op de teller de auto radio nog redelijk kan beluisteren kan dat geluid nooit zo verschrikke lijk zijn. Ook langdurige ritten met hoge snelheden leverden geen moeilijkhe den op. Maar dat vraagt wel wat benzine. We hebben nog niet zo lang geleden hier betoogd, dat het gebruik van benzine voor een heel groot deel afhankelijk is van de rij stijl. En natuurlijk van de soort ritten die men maakt. Veel stads werk kost veel liters. Bij heel hard werken slurpt de motor ook gretig brandstof. We varieerden in de testperiode van 1 op 10 tot 1 op 12, maar we zijn ervan overtuigd, dat bij „normaler" geb'ruik dat getal nog wel kan worden opgevoerd. Het TL heeft grotere wielen, wat uiteraard de wegligging ten goede komt. Daarover trouwens niets dan lof. De wagen geeft de indruk aan de weg gekleefd te liggen. Ook in de bochten. Door de soepele vering (voor het overige erg prettig) helt de carrosserie dan flink over. En dat is dan ook het enige moment, dat men het betreurt, dat de stoe len in de rug niet wat meer hou vast geven. Voor de rest zit men er erg comfortabel in. De besturing is zeer precies. Het wegcontact blijft tot op hoge snel heden goed behouden. Het wagentje laat zich gemakkelijk wenden. Het moet gezegd: zelfs in het naargees tige stadsverkeer is het een heel handig karretje. Soepel en redelijk licht te hantéren. We zeiden het al, de vering is goed, wat het algemeen comfort van deze sterkere „zes" mede ton goede komt. Natuurlijk is er windgeruis, maar niet hinderlijk. De op de testwagen gemonteerde banden resoneerden nogal. Het interieur is prettig sober, het dashboard nuttig uitgevoerd. Een miezerig klein kastje wordt gecom penseerd door een lange plank. Knopjes en Instrumenten zitten vlak onder handbereik. Het ideale dashboardpookje direct naast het stuur. Waarom al die hinderlijke ribbeltjes op het stuur moeten, be grijpen we niet goed. Het irriteert. Links de „gewone" Renault, rechts de sterkere versie met de 1100 cc motor En op de plekken, waar het stuur glad is, zetten wij toevallig onze handen niet. Neen, voor ons hoeft dat niet. Verwarming en ventilatie geven ons geen reden tot klagen. De TL kreeg ook een elektrisch verwarmde achterruit mee, wat we in ons klimaat een bijna onmisbare toevoeging vinden. Geen dag ging voorbij of we hebben het oranje waarschuwingslichtje van deze ver warming even laten branden. Zo'n nuttig accessoire betekent echter wel, dat de wagen moet worden uit gerust met een wisselstroomdynamo, want die verwarmingen „vreten" stroom en dat moet worden gepro duceerd. Naturlijk is in deze Renault de vei ligheid niet vergeten, maar dat is tegenwoordig nauwelijks meer een punt om extra te vermelden. Rem men reageren onmiddellijk, de wie len zijn aangepast aan de grotere snelheden. Verder: goede weglig ging. en andere punten van actieve veiligheid. Daarnaast het passieve in de vorm van zacht materiaal binnenin, een veiligheldsstuur, vei ligheidsgordels, schokabsorberend motorcompartiment en meer van zulke bijzonderheden, die echt niet bijzonder meer zijn, omdat men ze in vrijwel alle automobielen terug vindt. Maar we kunren echt zeggen, dat de Renault 6—1100 een vlot en vinnig automobieltje is. misschien niet zo erg mooi, maar wel bijzon der nuttig. En gezien de politiek van Renault zal het als type ook wei niet zo gauw verouderen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15