TOCH WATER? Drie etmalen op de maat Bomen en aardgas Raket door bodem Vitamine tegen schizofrenie? t MARS ONDER DE LOEP Voedsel genoeg Stormen in boeien vliegfiets Europa, YS en dé ruimte l zeeleeuw als berge! Benzine plastics Mini-camerfr LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 6 NOVEMBER 1^ Komt er tóch water voor In de maanbodem? Er zijn aanwij zingen voor en wanneer het inderdaad zo ls, betekent dit waarschijnlijk dat de explora tie van de maan in de toe komst veel eenvoudiger zal worden dan men had verwacht. De mogelijkheid is onlangs geopperd door de natuurkundi gen John Freeman en H. Kent Hills van de Rice University in Texas, die signalen analyseer den van de instrumenten, op de maan achtergelaten door vorige Apollo-bemanningen, in het bijzonder ionen-detectoren en seismometers. Enkele malen toonden de detectoren het voorbijtrekken van zeer ijle gaswolken aan, die karakteris tieke eigenschappen van geïo niseerde waterdamp toonden. de gegevens leidde de natuur kundigen tot de meest aan vaardbare verklaring: bij maanbevingen komt door scheuren van de bodem water door de ionen-detectoren werking zet. Waarschijnlijk zal de beman ning van de Apollo-17 van eind volgend Jaar de opzienbarende Deze ionen-activiteit viel sa men met sterke bevingen in de maanbodem, geregistreerd door de seismometers. Nauwkeurige vergelijking van vrij, dat voordien in het ge steende was opgesloten, welk water dan als een soort geyser door de oppervlakte stoot, ver dampt en ioniseert en daar- theorie kunnen testen. Dan wordt een elektronische appa ratuur meegevoerd, die Juist dit soort zaken kan vertellen over het inwendige van de maan. Zou er in de maan water voor komen in grote hoeveelheden, t dan wordt ook het groeien van planten onder koepels met een atmosfeer mogelijk, derhalve niet alleen de drinkwater-voor ziening maar ook de voedsel voorziening in de Jaren tachtig voor langdurig op de maan vertoevende mensen heel v/at 11 eenvoudiger. Bovendien zijn er dan perspectieven voor een ei gen zuurstofvoorziening op de maan. Alles reden genoeg om met spaning af te wachten, in hoe- 1 verre de revolutionaire theorie bewaarheid wordt. m Dit zijn de belangrijkste landingsplaatsen op de maan, vamoaar maanmateriaal naar de aarde is (wordt) gébracht. Het zijn: 1. Apollo-12 in Zee der Stormen2. Apollo-14 in Fra Mauro-gebergte; 3. Apollo-15 bij Hadley Rille; 4. Apollo-16 bij Descartes in maart a.s.; 5. Apollo-11 in de Zee dér Stilte; 6. Loena-16 in de Zee der Vruchtbaarheid. Op 17 maart volgend jaar zul len weer drie Amerikaanse ruim tevaarders van Kaap Kennedy starten naar de maan, waar twee hunner 73 uur (voor het eerst meer dan drie etmalen) zullen vertoeven. John W. Young, Char les M. Duke en Thomas K. Mat- tingly bemannen de Apollo-16 waarvoor de NASA onlangs het vluchtschema heeft gepubliceerd. Dit omvat ondermeer drie ritten over de maan met een mee te ne- In vele steden zijn de laatste Jaren toch al schaarse bomen doodgegaan na het over schakelen op aardgas. Vrijwel onvermijdelijke kleine lek ken brengen aardgas in de bodem, waarvan de bomen het slachtoffer worden. Tot dusver heeft men dit euvel voornamelijk bestreden door lekkages op te sporen en uit te schakelen. Een Engels onderzoek heeft volgens het tijdschrift New Scientist than uitgewezen, dat de dood van de bo- De Amerikaanse Mars-sonde Mari- ner-9 zal volgende week zaterdag 13 november om 22.05 uur een kriltdek moment beleven: dan moet de boordraket gedurende 15 minuten gaan werken om de sonde in een baan om Mars te brengen. Voordien zal de fotografische appa ratuur al in werking treden. Op 10 mei nemen de camera's dertig opna men van de Rode Planeet, die de volgende dag naar de aarde worden gezonden. In de eerste plaats wil men nauwkeuriger overzichtsfoto's van de planeet hebben en in de tweede plaats heeft men dan al thans enig resultaat van de vlucht, wanneer de operatie van het ingaan van de juiste baan om Mars ndet volgens plan verloopt en de rest van de missie de mist in gaat. Op 12 november wordt nog eens een serie gemaakt. Het ligt in de bedoeling, dat in le der geval drie maanden lang uit de Marsbaan foto's van de planeet worden genomen, zodat deze gro tendeels gedetailleerd in kaait kan worden gebracht en ook veranderin gen op het oppervlak gedurende de drie maanden observatie geregi streerd kunnen worden. Dat was bij vorige Mariners, die de planeet slechts korte tijd passeerden, niet mogelijk. Iedere dag zal de Mariner tweemaal om Mars wentelen en in iedere om wenteling dertig opnamen maken. Wanneer deze fotografische verken ning op 13 november begint, staan de aarde en Mars ongeveer 120 mil joen km van elkaar; negentig da gen later, bij het eind van de ope ratie, is die afstand gegroeid tot ongeveer het dubbele. Twee weken later arriveren de Rus sische sondes Mars-2 en 3 (die op 19 en 28 mei Jl. werden gelanceerd) bij Mars. Het radiocontact is even wel zo goed als verloren gegaan. Het tienvoudige van de huidige we reldbevolking, meer dan 31 miljard mensen, kan gevoed worden door middel van landbouw en veeteelt, wanneer overal ter wereld de goede bemesting wordt toegepast en de landbouwmethoden worden gebruikt, die in Nederland en Japan al ge meengoed zijn geworden. Tot deze gedurfde uitspraak kom de UNESCO in een recent rapport op grond van langdurig Intensief on derzoek. men niet een direct maar een indi rect gevolg is van het aardgas. Waarschijnlijk tieren bepaalde soor ten bodembacteriën welig in een milieu met verhoogde concentratie van methaan en methanol (compo nenten van het gas) waardoor zij zich zo snel ontwikkelen, dat teveel zuurstof aan de bodem wordt ont trokken. Pas daardoor gaan de bo men hun ondergang tegemoet, niet door de aanwezigheid van het aard gas zelf. Men gaat thans laboratoriumproe ven na, of het euvel is te voorko men door zuurstofinjecties in de grond in de nabijheid van bomen. De moeilijkheid daarmee is echter, dat de bodembacteriën dan even eens kans krijgen, zich nog weer sterker te ontwikkelen. Bovendien gaat de gas-lekkage, zolang althans niet de lekken radicaal zijn gestopt, voortdurend door, terwijl men al leen met dure technische voorzie ningen de zuurstofverrijking van de grond permanent kan opvoeren. Voorlopig lijkt het er op, dat de moeilijkheden alleen kunnen wor den bestreden door de lekken te voorkomen, al trekken de bomen zelf zich blijkbaar weinig aan van de toch altijd betrekkelijk kleine concentraties aardgas. men auto'tje, een iets verbeterde versie van de wagen waarmee Scott en Irwin afgelopen zomer over de maan rondtoerden. De vlucht is de voorlaatste van het Apollo-maanprogramma. Dit pro gramma wordt afgesloten met de vlucht van de Apollo-17 in decem ber komend jaar. Start 1 7 maart De lancering is vastgesteld op 17 maart om 10.03 uur (Nederlandse tijd: zoals ook de volgende tijdstip pen) Ruim vier dagen later, op 21 maart om 20.25 uur, moeten Young en Duke landen op het hoogland bij de krater Descartes, op ongeveer 1200 kilometer ten zuidoosten van de landingsplaats van de Apollo-15. Dit is de zuidelijkse plaats op de maan, waar tot dusver mensen zijn geland (ruim 10 graden zuider breedte) maar niet de verst van de evenaar verwijderde plek: cEat was de landingsplaats tijdens de vorige vlucht, namelijk de Hadley-rille op ciroa 25 graden noorderbreedte. Het bergland van Descartes is wel de hoogste landingsplaats: ongeveer 3000 meter. Ongeveer vier uur na hun landing zullen Young en Duke om 02.18 uur op 22 maart aan hun eerste uit stapje beginnen. Hun tweede en derde maan-excursie zullen begin nen resp. op 23 maart om 00.48 uur en op 24 maart op 00.13 uur. Elke excursie duurt ongeveer zeven uur, dat is in totaal een paar uur langer In het Instituut voor Bouwkunde in Leningrad is een raketachtig instru ment ontworpen voor het onderzoek van de „anti-kosmos", zoals de Rus sen dat noemen. Het is een straal- thermo-boor die veelbelovende per spectieven biedt voor geologen, bouwkundigen, mijnbouw, exploratie van de bodem en dergelijke. Het gaat om een instrument, dat als een raket een zeer krachtige straal gas van hoge temperatuur uitstoot en daardoor in de aarde kan doordringen. Het wordt radio grafisch bestuurd en kan dus onaf hankelijk van boorpijpen de vreemdste wegen door de aarde vol gen. Men hoopt er diepten tot meer dan vijftien kilometer mee te kun nen bereiken. Er zijn reeds proeven mee genomen bij het delven van goud uit diepliggende aders. Waarschijnlijk hebben de Russen dit instrument op het oog gehad, toen zij onlangs aankondigden dat zij middelen hadden gevonden voor proefboringen tot ongekende diepte. Overigens hebben de Russen ver klaard, dat het nieuwe instrument ook bijzonder nuttig kan zijn voor diverse bouw-projecten. Losse zand gronden kunnen op enige diepte verstevigd worden door met behulp van de raket hete gassen in de bo dem te brengen, waardoor het losse zand sterk samenklontert en een Een dagelijkse dosis vitamine kan een goed geneesmiddel zijn in de strijd tegen schizofrenie, een van de meest voorkomende geestesziekten. Dr. Abram Haffer uit de Canadeze stad Saskatoon, heeft na onderzoe kingen sinds 1950 verklaard, dat grote doses vitamine B3 een pre ventief geneesmiddel tegen deze ziekte kunnen vormen. „Indien wij tenminste een gram per dag aan ons eten zouden toevoegen, zouden wij in de komende tien tot twintig Jaar het aantal gevallen van de ziekte aanzienlijk zien afne men", zo verklaarde hij op een ge meenschappelijke vergadering van de Britse, Canadese en Amerikaanse verenigingen ter bestrijding van de schizofrenie. Haffer beschreef de resultaten bij patiënten, die doses van 3 tot 24 gram per dag kregen. Negentig pro cent van de patiënten, die minder dan een jaar ziek waren, bleken na de behandeling genezen te zijn te gen doorgaans 35 procent bij ge bruik vaji de conventionale genees middelen. De resterende 10 procent was na de vitaminebehandeling veel beter, hoewel niet volledig hersteld. Van de patiënten, die van 1 tot 20 Jaar ziek waren, maar nimmer in een psychiatrische inrichting waren verpleegd, herstelde 75 procent. „Een psychiatrische inrichting is niet bevorderlijk voor het herstel van schizofrenen", zo constateerde hij overigens. De Britse reactie op de verklarin gen waren echter sceptisch. Daar hadden vitamine-behandelingen nauwelijks aanwijsbaar resultaat opgeleverd. Amerikaanse geleerden zijn van plan volgend Jaar in de Stille Oceaan de kracht van wervelstor men te beperken door stormwolken te bewerken met zilverjodide. Het experiment zal twee maanden duren en worden uitgevoerd vanaf het ei land Goeam. De geleerden hopen minstens zes tyfoons „onder han den" te nemen. Al eerder werden op zeer beperkte schaal dergelijke experimenten uitgevoerd in het Ca- raïbische gebied. Een en ander is bekend gemaakt tijdens een internationale bijeen komst van meteorologen in Tokio onder de auspiciën van de economi sche commissie van de VN voor het Verre Oosten. Japanse geleesden hebben ver klaard, dat als de grootste kracht van een wervelstorm met vijftien procent zou kunnen worden vermin derd, het aantal slachtoffers moge lijk tot de helft zal dalen en de materiële schade minstens zoveel. hechte laag gaat vormen, waarop de zwaarste gebouwen kunnen wor den opgericht. Voorts verwacht men er veel van op het gebied van we genbouw in moeilijk terrein. dam het record, dat tijdens de vori ge maanvlucht werd gevestigd. Na het verblijf van 73 uur op de maan starten Young en Duke weer naar de moederoapsule op 24 maart om 23.23 uur. In die moedercapsule, die in totaal f47 uur in een baan om de maan draait, heeft Mattingly inmiddels vele wetenschappelijke experimenten uitgevoerd, waarne mingen verricht en foto's genomen. Tenslotte moet de landing van het drietal in de Stille Oceaan ten noorden van Samoa plaatsvinden op 29 maart om 21.14 uur. Op de maan worden weer stenen verzameld, instrumenten geplaatst en foto- en filmopnamen gemaakt. De volledige expedities zullen via een televisie aan boord van de ver beterde maan-auto op aarde te vol gen zijn. Een van de nieuwe experi menten zal zijn de opbouw van een astronomisch waarnemings-appa- raat, dat van de aarde af bediend kan worden. Descartes Het bergland bij de krater Descar tes is als landingsplaats gekozen omdat men daar vermoedelijk voor het eerst materiaal van vulkanische oorsprong kan vinden. Als vergelij kingsmateriaal met de oogst van vorige vluchten (nummer 11 naar de Zee der Stilte, 12 in de Oceaan der Stormen, 14 in het Fra Mauro hoogland en 15 bij de Hadley-Riüle) kan dit het beeld, dat wij ons kun nen vormen over ontstaan van maan, aarde en zonnestelsel verder com pleteren. Bovendien hebben de Amerikanen nog enkele grammen materiaal van de Russen ontvangen, dat door de Loena-16 eind septem ber vorig jaar op de maan werd opgeraapt in de Zee der Vrucht baarheid en naar de aarde werd gebracht. In juni jl. hebben Russen en Amerikanen maanmateriaal uit- Mattingly Voor Mattingly is de komende maanvlucht een extra uitdaging hij moest indertijd kart voor de start van de Apollo-13 zijn plaats afstaan aan Swigert omdat men vreesde, dat hij rode hond had op gelopen. Achteraf bleek dat niet waar te zijn. Mattingly weet nog altijd niet of hij blij moet zijn met zijn vervanging of niet. Enerzijds loopt hij rond met de gedachte, dat hij bij Lovell en Haise had horen te zijn, toen op 14 april de Apollo- 13 schipbreuk leed en een zeer moeilijke thuisreis moest aanvaar den. Mattingly zou commandant ge weest zijn van het moederschip en van het drietal de zwaarste taak' hebben moeten uitvoeren. Ander zijds vindt hij het toch ook wel plezierig, een normale maanvlucht mee te maken en ook nu weer is hij commandant van de Apollo. Charles M. Duke is een ruimte-de butant. Hij treedt op als comman dant van de maanlander. Vierde vlucht van Young John W. Young, commandant van de gehele missie, heeft al drie vluchten op zijn naam staan: met Grissom in de Gemini-3 (de eerste bemande Gemini) op 23 maart 1965, met Collins van 18 tot 21 juli 1966 in de Gemini-10 en van 18 tot 26 mei 1969 in de Apollo-10 met Staf ford en Cernan. Tijdens die laatste vlucht maakte hij 31 omwentelingen om de maan, die toen op 126 km afstand benaderd werd. Stafford en Cernan vlogen de maanlander tot op 15 km van het oppervlak. Dat was de generale repetitie voor de eerste maanlanding twee maanden later. Young heeft in die drie vluchten 267 uur en 47 minuten ruimte-ervaring opgedaan. Hij wordt na Lovell de tweede mens die voor de vierde keer de ruimte in- \Vijzigingen Hoewel er nog ruim vier maanden verlopen, voordat de Apollo-16 start, moet men toch hard doorwerken om tijdig de voorbereidingen te hebben voltooid. Gedurende de Vlucht van de Apollo-15 hébben zich niet minder dan 40 storingen voorgedaan, die op zichzelf wel van weinig betekenis waren maar die alle een gevaar voor de missie had den kunnen opleveren wanneer de omstandigheden minder gunstig wa ren geweest. Men tracht de kans op het optreden van al deze manke menten, vóór de volgende vlucht te hebben verkleind. Ongeveer de helft van de mankementen deed zich voor bij de maan-auto, die dan ook naarstig wordt verbeterd. Eén van de onregelmatigheden vond plaats tijdens de terugkeer op aar de: een van de parachutes, die aan vankelijk wel was ontplooid, klapte weer dicht en de landing moest op twee parachutes geschieden. Hoewel het weigerachtige valscherm niet kon worden geborgen, heeft men toch de waarschijnlijke oorzaak ge vonden. Na ontplooiing van de pa rachutes wordt uit veiligheidsover wegingen alle overtollige brandstof door de capsule geloosd, opdat er geen ongelukken voorkomen bij de klap op het water. Waarschijnlijk heeft de 2.3 kg brandstof, die de Binnenkort wordt een nieuwe po ging ondernomen, om een tientallen jaren geleden uitgeloofde prijs van tienduizend pond sterling in de wacht te slepen. Deze prijs is uitge loofd door de Engelse Royal Aero nautical Society voor degene, die met mankracht een vliegtuig laat vliegen over één mijl in een acht baan. Gemotoriseerd is de droom van Icarus al bijna zeventig Jaar een dagelijkse praktijk geworden, maar spierkracht is tot dusver nog onvoldoende gebleken. Naarmate materialen lichter worden, steviger constructies met minder materiaal tot stand kunnen worden gebracht en allerlei bewegende delen met minder wrijving kunnen worden ge construeerd, komt de mogelijkheid echter dichterbij. Nu heeft een groep Jongere mede werkers van de British Aircraft Corporation in Weybridge een vlieg tuigje geconstrueerd, waarvan de propeller wordt aangedreven door een soort fietsachtlge constructie, die op deze foto te zien is. Het toe stel heeft al een proefvlucht ge maakt op 90 cm hoogte over een afstand van vijftig meter. Lang nog niet die mijl, maar het project ziet er veelbelovend uit. Overigens zal de prijs zijn langste tijd toch wel hebben uitgediend. Er staat niet bij, dat de vlucht op aar de gemaakt moet wofden. Wanneer er mettertijd overkoepelde nederzet tingen op de maan zijn, kunnen mensen dank zij de geringere zwaartekracht daar heel makkelijk met een soort vleugels aan de ar men of met andere eenvoudige con structies vliegen. Tegen die tijd zullen er ongetwijfeld ook al lerlei nieuwe sporten bedacht wor den om in drie dimensies te bedrij ven. Driedimensionaal voetbal lijkt ons een bijzonder interessant spel letje, wanneer er tenminste vol doende mensen op de maan wonen om een stadion rendabel te maken. Apollo-15 uitstootte, vlamgJ waardoor de koorden van de pjrl chute het ten dele begaven. u paald is nu, dat de brandstoflo niet meer zal plaats vinden. E*é borgen parachute bleek een vafi= bevestigingshaken het te hebben1 geven. Deze bevestiging wordt tl verbeterd. Zo zijn er vele kleinere wijzigda?e noodzakelijk, die in enkele maaa|_ tot stand moet worden gebrf" terwijl de drie astronauten De Verenigde Staten ztfn beF onder bepaalde voorwaarden ip rikaanse draagraketten beschik!81 te stellen van de lidstaten lh' de Europese ruimtevaartorganisf1, voor andere dan zuiver wetenscjp1 pelijke doeleinden, b.v. voor mr rologisch onderzoek, navigatie18- communicatie. De Amerika^ staatssecretaris Alexis Johnson J° deze toezegging in een brief aaP* voorzitter van de Europese ruifl® vaart-conferentie, de Belgische V1 nister Theo Lefèvre. a Johnson stelde voorts voor, c hankelijk van deze kwestie befal kingen te beginnen over Eur^ deelneming aan het Post-Apire project. De moeilijkheid met betrek! tot deze nu al lange tijd hang kwesties is, dat Amerika tot diF- geen raketten beschikbaar wilde!00 len b.v. voor Europese communici satellieten, omdat de kosten vap ontwikkeling van deze raketten^1 dragen zijn door de Amerikabe belasting-betaler en de batenst geïnd zouden worden door com ciële organisaties elders, die aan de kosten hebben bijgedri n Europa kon echter niet aan het PS Apollo-project deelnemen, als ook nog de kosten van een F1 lanceercapaciteit moet opbreng!11 Zeeleeuwenworden door de Aip kaanse marine getraind in hetzij sporen en bergen van voorweet op diepten, die voor de mens (jfc reikbaar zijn of andere zeer Jt lijk toegankelijke plaatsen. Ijes, van het project is Martin Col' 1 De zeeleeuwen worden getrainrr< te reageren op signalen van ee^ai nar-apparaat, dat zij meevc^c Bovendien hebben zij een rt schijf bij zich, die zij tegen hl zoeken voorwerp moeten drulya Deze schijf, waaraan een i w naar de oppervlakte is bevddiu hecht zich dan aan het te bino voorwerp. jeu Men hoopt met deze techniekar gingsoperaties veel vlotter te pj nen uitvoeren. jljk De Japanse scheikundige Tompe Takesue heeft een procédé onj® pen om bepaalde plasticst) waarmee men nu als afval I1» raad wet, op te ruimen en eifn benzine van te maken ook. Dele tics worden samen met watr' een drukketel onder 10 tot 20 sfeer verhit tot circa 500 gr celsius. Dan wordt tachtig tof gentig procent van het matt omgezet in benzine. Het is noC bekend, of het procédé conC cieel is toe te passen. Lj In het Moskouse instituut vooËfp tomatisering en afstandsbedienC1 een miniatuur-camera vervat die slechts enkele milimetersLij vang heeft. Er kunnen ragscl 0D beelden mee worden gemaakt. De lilliputter kan zowel voor j sche doeleinden als voor de trie van groot belang zijn, situaties en processen zichl, kunnen worden gemaakt, dief op ontoegankelijke plaatsen U doen, aldus meldt Bild der wfr schaft.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 12