.EIDSCH DAGBLAD erk voor bijna L 5.000 man is erloren ZATERDAGMIDDAG WINKELS DICHT? Drie gevangenen met gijzelaars ontsnapt vandaag Ontslagen bij Philips- Duphar en Werkspoor Wi alles Vlieland In Alphens verkeer tweedoden J" Kom J BOBO gntiekjfflarkt Crtólong (§ud teuws ericht I maart 1860 Iteur: G. Koopman lredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst VRIJDAG 5 NOVEMBER 1971 No. 33548 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 120,65 per kwartaal (postabonnementen 123,05), 16,95 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,30 Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur) TtECHT De algemene bond handel- en kantoor personee' :urius gaat onder zijn leden in etailhandel een onderzoek in- ;n naar hun ervaringen met de avond. Het congres van Mer- is in Amsterdam heeft zijn felle ïtwaardiging uitgesproken ovei feit, dat door een toenemen de avondopenstelling de posi- an de werknemers in de detail handel verslechtert zonder dat daarop invloed kan worden uitge oefend. Mercurius wil een beroep doen op alle in aanmerking ko mende instanties in het bijzon der de drie vakcentrales om een uitspraak te doen over de koop avond. De koopavond wordt als een feit geaccepteerd. Mercurius wil gaan streven naar sluiting op zaterdag- Een - niet representatief - onder zoek dat het Leidsch Dagblad on langs hield onder verscheidene winkeliers in Leiden wees uit, dat er inderdaad met name in de detail handel oppositie bestaat tegen de koopavond, doorgaans niet zozeei om zakelijke als wel om persoon lijke redenen. De groot-winkelbe drijven bleken unaniem van mening dat een koopavond zo al niet ple zierig, dan toch in elk geval onver mijdelijk was in Leiden in verband met de activiteiten van vooral Den Haag op dit gebied. Bij het onderzoek bleek dat over sluiting op zaterdagmiddag ver deeldheid bestaat. De groot-winkel- bedrijven zyn unaniem tegen, om dat naar hun mening de zaterdag nog altijd één van de belangrijkste verkoopdagen is. De detailhande laren die tegen de koopavond wa ren voelden dikwijls wel voor slui ting op zaterdagmiddag ter com pensatie van de koopavond. Ook hier waren echter winkeliers dit weinig heil sagen in deze oplossing Wellicht, merkten enige winke liers op, kan het van invloed zijn wanneer de KNVB op zaterdag be taald voetbal laat spelen. jladheid door kippemest [JPWETERING Een kar jemest heeft gistermiddag Lheel wat consternatie in etering gezorgd. Hetlbon- |ijf Los uit Nieuwe Wetering lerde dit produkt met een pn, waaruit nogal wat drek gt wegdek werd hierdoor gel glad, met als eerste htoffer Marja Hartog. Al tend en glibberend kwam zij [fiets en al in de Rypwete- Vaart terecht, waar ze op kracht weer uit kon ko- de Paardenbrug kwam later een bromfietser te n, hij hield er een gescheur- iroek en geschaafde knieën over. Nummer drie in de ry slachtoffers was een wiel- r, die voor de school onder ging. n bromfietser werd hierdoor larschuwd, ging erg voor- ,ig ryden, met als gevolg dat door de heg de tuin van er Van der Werf binnenreed, politie was inmiddels ge schuwd, niet alleen omdat nest gevaar opleverde voor 'eiligheid, maar ook omdat mwonenden niet te spreken in over de lucht. Personeel het loonbedryf was tot laat e avond bezig om de boel e ruimen. DEN HAAG/LEIDEN In de eerste negen maanden i van dit jaar gingen al 14.736 arbeidsplaatsen verloren ten gevolge van inkrimpingen en sluitingen van bedrijven. Het gehele vorige jaar was dat aantal ruim 1 2.800. Vooral in d& metaalindustrie en in de kleding- en reinigingssector vielen de laatste drie maanden harde klappen. In totaal wer den daar ruim 2200 man ontslagen. Andere tekenen die er op wijzen dat de Nederlandse econo mie er niet zo rooskleurig voorstaat zijn de voortdurende da lingen van de koerswaarde van de Nederlandse aandelen op de beurs en de scherpe winstdalingen bij diverse grote concerns. OGSTE llen planben. Bloembollen in en kleuren, kerngezond, met en mooiere bloemen. Extra voor tuin, balkon of kamer. :n, narcissen, nthen, krokussen, twhites, amaryllis itallen soorten bollen in het logenaamde „kleingoed". aanbieding: diverse soorten tulpen 25 stuks voor 4.45 Rijn 50 Tin 20824 (01710) ijdelijk regen Bilt verwacht van vanavond Jrgenavond: in het algemeen ►ewolking met op de meeste :n tijdelijk regen. Vrij krach- t harde zuidwestelijke wind. umtemperatiuren ongeveer 9 a morgen rond 11 graden, (opgemaakt om 12.40 uur). 6 november p: 7.43 uur; onder: 17.04 uur. op: 19.36 uur; onder: 12.28 u., 'ater te Katwijk te 5.08 en Uur, laagwater te 1.03 en 13.20 Zo kondigde Hoogovens gisteren een minder gunstige ontwikkeling aan en vielen ook de resultaten van Kon. Olie tegen. De Verenigde Machine Fabrieken (VMF) kondigden aan dat het per soneelsbestand met 400 man zal wor den verminderd. Aan 300 mensen zal per 15 december ontslag worden aan gezegd, terwyl de resterende honderd via natuurlijk verloop zullen af vloeien. De personeelsvermindering heeft Ex-kamerleden verlaten PPR Den Haag Twee voormalige Kamerleden van de Politieke Partij Radikalen zijn uit de partij getre den. Het zijn drs. P. Janssen en mej. A. A. M. Kessel. Janssen heeft zich aangemeld als lid van de PvdA. Mej. Kessel blijft voorlopig partijloos. Mej. Kessel en Janssen verlieten begin 1968 samen met mr. H. van Doorn en drs. J. Aarden de KVP- fractie in de Tweede Kamer. Mr. Van Doorn zegde tevens zijn Ka merlidmaatschap op. De andere drie bleven zitten en vormden de Groep-Aarden, die werd beschouwd als de parlementaire vertegenwoor diging van de enige tijd later opge richte PPR. betrekking op personeel dat niet di rect by de produktie is betrokken. Wanneer deze inkrimping by Werk spoor is voltooid zal het personeels bestand zyn teruggebracht tot 2000 man. Om efficiënter te kunnen werken zal by de machinefabriek Werkspoor onder meer het werk dat voor derden wordt uitgevoerd sterk in omvang verminderd worden. Gisteravond is aan de ondernemingsraad een toe lichting gegeven op de plannen voor 1972 en 1973. Onderdeel van dit plan zyn activiteiten die nu reeds renda bel zijn of snel rendabel zyn te maken. Het personeelsbestand by NV Phi- lips-Duphar zal met ongeveer hon derd personen worden verminderd. Er werken in deze sector in ons land op het ogenblik ruim 1000 mensen. De personeelsvermindering zal in de eerste helft van het volgend jaar worden doorgevoerd. Philips heeft meegedeeld te zullen streven naar een gering aantal ontslagen. De af vloeiing hoopt men te kunnen vangen door het niet opvullen van openge vallen plaatsen. Ravage na de „storm" in het Groningse huis van bewaring. De moeilijkheden tussen de directie en de gedetineerden, welke vorig jaar reeds aan het licht kwamen, leidden gisteravond tot een uit barsting. Na een tv-uitzending over popgitarist Jimmy Hendrix werden vier verbouwereerde ge vangenisbewakers door een groep jeugdige gevangenen overmees terd en gedurende vier uur ge gijzeld. De aangekondigde inlichtingen over de achtergronden van de opstand die vanmorgen door de volkomen verraste autoriteiten zouden worden verstrekt bleven uit. Kennelijk wilde men eerst 'n gesprek met staatssecretaris van Justitie mr. J. H. Grosheide, die vanochtend naar Groningen reis- Het PvdA-kamerlid Roethof heeft de staatssecretaris vanoch tend gevraagd de Kamer onver wijld in te lichten over de om standigheden, die geleid hebben tot de opstand onder de gevange nen. In de schriftelijke vragen verzoekt het kamerlid in het bij zonder een verklaring voor het feit, dat het in enkele weken nu al binnen drie inrichtingen tot ernstige moeilijkheden is geko men. Meer nieuws over de gevange- nisoproer in Groningen op pag. 7. UIT STEIN BIJ WENEN ALPHEN AAN DEN RIJN Het verkeer heeft vannacht en vanmor gen twee slachtoffers geëist in Al phen aan den Ryn. De 25-jarige automobilist G. Ulbrlch uit Boskoop reed in de Prins Hen drikstraat by de Hefbrug vannacht rechtdoor tegen een boom. De auto vloog onmiddeliyk in brand, terwyl de portieren waren vergrendeld. Een viertal toegeschoten omwonenden sloeg de voorruit in en wist de be stuurder te bevryden. Het slachtoffer werd naar het Academisch Zieken huis in Leiden vervoerd, waar hy aan de opgelopen verwondingen overleed. Vanmorgen stak de 15-jarige Baren- dina Kom uit Alphen de Steekterweg over om het rywielpad naar Zwam- merdam te bereiken. Op dat rywiel pad werd zy door een bromfietser werd met verwondingen in het zie kenhuis opgenomen. Verkoopstertje volgt dievegge tot in trein Rijswijk Tot vóór de deur van een treintoilet heeft gistermiddag een verkoopster van een modemaga zijn in het Rijswykse winkelcen trum In de Bogaard een winkeldie vegge achtervolgd. Om drie uur viel het de verkoopster op. dat een aantal vrouwen rijksgenoten uit de west zich verdacht bij de kledingrekken op hielden. Toen de vrouwen zagen, dat ze de aandacht trokken, ver spreiden ze zich maar de verkoop ster besloot de vrouw met de groot ste tas te volgen. Bij een flat aan de Busiaulaan gooide de vrouw-met-de-tas de por tiekdeur voor de neus van de ver koopster dicht en stapte brutaalweg de open deur van één der woningen binnen. Maar op hetzelfde moment keerde de bewoonster van die flat terug en de dievegge vluchtte op nieuw, nadat zij wat kleding in de kelder had gegooid. Ze had er nu nóg een achtervolger bij gekregen, want de flatbewoonster verzocht een Jongetje om de vluchtende vrouw achterna te gaan, terwijl zij zelf de politie belde. Op het Rijswijkse station stormde de vrouw-met-de-tas een net aan gekomen trein binnen, nog steeds op de hielen gevolgd door de ver koopster. Het jongetje waarschuwde de conducteur, die op zijn beurt de treinbestuurder inlichtte. Alle deu ren werden meteen afgesloten en de trein bleef staan, tot de recherche arriveerde. Het laatste toevluchtsoord van de vluchtelinge was het toilet, waar door ze in wanhoop drie portemon nees, een portefeuille en een panty liet verdwijnen (totale waarde ƒ300). Dit alles werd recht onder het toilet op de rails gevonden, toen een rechercheur daar een kijkje ging nemen. De jonge directeur van de Leidse schouwburg Hans van Dam ziet het niet meer. Zonder theater kan hy in de Sleutelstad niets berei ken. „Het Leidse theaterleven is zo dood als een pier", verzucht h(J PAGINA 5 Binnenkort wedstrijden bloot zwemmen PAGINA 1 Geheim bezoek van de Ierse pre mier aan Londen PAGINA 9 Jeanne Moreau: „Succes is voor my een bevrijding" PAGINA 11 Voorzichtigheid is de macht van de bank PAGINA 15 0 Bestuur van Barcelona blyft Michels vertrouwen PAGINA 21 MEUBEL DISCOUNT N.V. IN DE CONSUMENTENMARKT LEVENDAAl 150 HET BETERE MEUBEL VOOR EEN LAGERE PRU5 voor een kwaliteits piano of orgel kijken en vergelijken bij BOOT in Bodegraven WENEN (AP) Drie gevange nen, die in Stein ten noordwesten van de Oostenrijkse hoofdstad straffen van zeven tot tien jaar uitzaten, hebben gistermiddag kans gezien uit te breken en een rechter-commissaris en de hoofd commissaris van politie van Krems als gijzelaars mee te ne men. De gijzelaars werden van ochtend vrijgelaten, het drietal is nog voortvluchtig. Het trio, de 24-Jarige Nejedy, de 33-Jarige Schubirschwel en de even- oude Schandl, slaagden er gister middag in twee cipiers te ontwape nen, toen zij met rechter-commissa ris dr. Weiss en 'n secretaresse 'n be spreking hadden over hun grieven. Aanvankeiyk leek het erop alsof er spake was van 'n grootscheepse mui- tery toen nog 8 gevangenen zich by het drietal probeerden aan te slui ten. Maar deze acht stemden er ten slotte mee in naar hun cellen terug te keren. Het drietal eiste een vrijge leide naar Wenen, burgerkleding en honderdduizend Öostenrykse Schil lingen. De autoriteiten stemden met deze voorwaarden in, behalve het geld. Daarop vertrokken zij met de gijzelaars (hoe zij zich van de hoofd commissaris van politie van Krems, majoor Howanietz, meester konden maken, is nog niet duidelijk) per gevangenisbus naar Wenen, waar zij een taxi namen. De taxichauffeur en een krantenverkoopster voor het sta tion waar de mannen uitstapten, wer den ook gegijzeld. De taxi reed naar het hoofdbureau van politie aan de Ring in Wenen, waar de kranten verkoopster werd vrijgelaten en de gevangenen gingen onderhandelen met de directeur-generaal voor open bare veiligheid van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Peterlun- ger. Tenslotte wisten zij de politie de verzekering te ontwringen, dat deze pas hedenmiddag om 12 uur de ach tervolging zou inzetten. De taxi ver trok met Weiss en Howanietz als gij zelaars. Kort daarna hielden de drie een andere wagen aan, bonden de chauffeur en de taxichauffeur vast en vluchten in de andere met de bei de functionarissen, die zich vanoch tend meldden by hoofdcommissaris Holaubeck van Wenen. Het drietal zou vanochtend in de gestolen auto door de woonwijk Hietzing heb ben gereden. De politie heeft alle uit valswegen afgezet, zodat zij na 12 uur snel gegrepen zouden kunnen wor den. FIAT 124 EN 124 SPECIAL Zakelyk en elegant Optimaal weggedrag Maximum aan comfort Fiat 124 betekent snel en veilig reizen. vanaf f8208,incl. b.t.w. vraag vrjjbiyvende proefrit KOREVAARGARAGEnv Showroom: Korevaarstraat 19 Leiden, tel. 01710—42146* Donderdagavond - koopavond Hillegom zaterdag 6 november van 11 tot 22 uur zondag 7 november van 11 tot 18 uur grootste antiekmarkt van Nederland 79 stands U zult er een unieke collectie electronische orgels en plano s aantreffen van vele merken, modellen en prijzen betalingsspreidinq inruilen franco levering landeli|ke service-dienst enzovoort ORGEL- EN PIANOHANDEL Kerkstraat 2-28 BODEGRAVEN Telefoon 01726-2541 De Staatscourant behelst hei verslag van den staat der Rijksinstelling, van onderwijs in Indische taal, land- en volkenkunde te Leiden over het studiejaar 1870—1871 Daartoe blijkt o.a. dat aan de lessen door 53 ingeschre venen werd deelgenomen. LONDEN 4 November. De Telegraph meldt, dat de Pa- rijsche politie eene samen zwering tegen het Spaansche gouvernement ontdekt heeft. PARIJS 4 November. Lim- perassi is tot president van de algemene raad van Cor sica benoemd; tot vice-pres Arrichi, en Pozzi di Borgho Er zijn d rs geen Bonapartis- ten gekozen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1