let veel beleid gr oen gebruiken Vogels vrij bij Rembrandt en op 2 andere plaatsen Atheneum en havo in Sassenheim van start KRENTERIG ALS EEN BOOM MOET WORDEN GEROOID Lssische onnen Belgie m gevaar directeur Alpheuse plantsoenendienst: DREES HOUDT ZICH NOG OP DE VLAKTE Nicoiaas i Gymlessen november Amsterdam in Delft ONGEVALLEN IN HUIS IN ONDERZOEK ERDAG 4 NOVEMBER 1971 -f LEIDSCH DAGBLAD jLeidse Baan: ALPHEN AAN DEN RIJN „Het groen zal echt met beleid moeten worden gebruikt. De plantsoenendienst heeft er be slist geen bezwaar tegen als er op een groenstrookje een bal letje wordt getrapt of dat er bijvoorbeeld badminton op wordt gespeeld. Maar de jeugd is vernielzuchtig. Van grote bomen worden tak ken afgerukt en men ziet er ook niet tegenop om een „reus" te ringen (de bast er rondom afhalen). In het laatste geval gaat de boom onherroepelijk dood. Die kun je dan natuurlijk wel door een jonge vervangen, maar er blijft een gat in zo'n rijtje. Daar blijft het niet bij. Want ook bloembakken moe ten het vaak ontgelden". Jeugdnatuurwacht Directeur Du Bois betreurt deze gang van zaken. Hij kan zich er groen en geel aan ergeren als er weer een telefoontje binnenkomt, dat er een boom het slachtoffer is gewor den van baldadigheid. „Ik weet wel dat het moeilijk is om de jeugd in toom te houden. Ze moet a.ls het ware heropgevoed worden. Daarmee moet al op de scholen worden begon- Door Jan Westerlaken Foto Wim Dijkman RDAM (ANP) De be- >aanse bisschop Sint Nico- deelde het Initiatiefcomi- fdam mee, uit Spanje ver net zijn schip om op zater- 13 november tegen 12 u. msterdamse bodem te kun- p. Evenals in de voorgaande pt de goedheiligman aan bij p Amsterdam die zijn naam zal in zijn twee kilometer pstoet dit jaar ongeveer 30 ins, muziekkorpsen, paarden jlk mee laten lopen en rij peer 550 agenten van de mse politie zullen zorg i het goede verloop van de jssen rond de aankomst van Iet motto van dit jaar, dat |r de praalwagens, luidt: ,in Amsterdam. Er zullen lie Zwarte Pieten, die een bleiding hebben gehad, in meelopen. EL (AP) De Belgische eft gisteren bekendgemaakt iSowjetrussische staatsbur- jBelgië zijn uitgewezen en erde Rus geen toestemming' krijgen naar België terug te in vierde Rus zal binnen ben uitgewezen, aldus de jordvoerder voor de politie prde de twee uitgewezen (s de 34-jarige Gloetsjenko p-jarige Parfenow beiden rissen van de Russische tmaatschappy Aeroflot. k directeur van de Bel- piche Exportmaatschappij pp het ogenblik in Moskou leeft te horen gekregen dat jaar België mag terugkeren, jgische maatregelen tegen jen werden genomen nadat inaand de Russische han- fonaris Tsjbotarew een lijst hamen van 30 Russische had overhandigd aan het ministerie van Buiten- DELFT De kans is groot dat Delft zonder gymleraren bij het openbaar lager onderwijs komt te zitten. Twee gymleraren moeten nog deze maand in militaire dienst en de derde heeft ontslag aangekon digd. De Delftse schoolhoofden vre zen door dit ontslag een noodsituatie. Onderwijzers, in de regel de Jon geren, moeten zich nu aan de lesseh in de klassen onttrekken om de spie ren van de Delftse lagere scholieren zo goed en zo kwaad als dat gaat soepel te houden. Gevolg: een chaos in de lesroosters. De gemeente wordt door de onderwijzers niet als schul dige ten tonele gevoerd. Zy heeft volgens hen alles gedaan om twee van de drie vakleerkrachten uit militaire dienst te houden, maar de talloze brieven die naar het de partement zyn gestuurd hadden geen Directeur Du Bois laat zien dat men de bomen zelfs met za gen te lijf gaat. Boven één dei- vele afgekraakte takken, links een geschilde stam van 'n boom pje. dat ten dode is opgeschreven. VOORHOUT „Wist u, dat er door ongevallen in huis, waaronder ook begrepen de tuin van het huis of erf, evenveel slachtoffers vallen als in het verkeer?" De inwoners van Voorhout werden met deze stelling geconfronteerd in een bekendmaking van het Nederlands Instituut voor Preventieve Geneeskunde TNO uit Leiden. Dit instituut heeft Voorhoul uitverkoren voor een onderzoek hoe ongevallen in huis tot stand kunnen komen. In ieder gezin is een gele kaart be zorgd, met het verzoek deze in te vullen. Er wordt alleen een kaart terugverwacht, als er inderdaad een ongeval(letje) heeft plaatsgevonden. Hierna maakt het instituut een af spraak om precies te komen door praten hoe een en ander is gebeurd. Het onderzoek zal worden afge sloten met een analyse, waaruit men lering hoopt te trekken hoe ongeval len in huis in de toekomst kunnen worden ve'rmeden. nen. ook de ouders hebben een be langrijke taak. Zij zullen hun kin deren moeten wijzen op het belang van het groen. Vaders en moeders zijn wel eens te gemakkelijk. Velen huldigen het standpunt gooi maar weg de plantsoenendienst ruimt de rommel we op. En dan is het be grijpelijk. dat de kinderen dezelfde weg bewandelen". Moeilijk Als er een boom is vernield, is dit moeilijk in geld uit te drukken. Het verlies is wel groot. De Alphense plantsoenendienst verleent niet gauw toestemming voor net rooien van bo men. „Wat dat betreft", zegt direc teur Du Bois, „zijn we erg krente rig. Bomen hebben voor de strijd te gen de milieuverontreiniging grote waarde. Aangezien Alphen niet al te veel van die grote kanjers heeft, moeten we wel kritisch tegenover het rooien staan". „Gelukkig is de boom in. Niet al leen in Alphen, maar ook elders in ons land. In het verleden zijn we veel te grof met .het groen omge sprongen. Dat ziet men nu wel in. Het beleid van de regering is hier min of meer op afgestemd. Ik dacht dat we blij moeten zijn, dat einde lijk tot de mensen is doorgedrongen, dat groen van levensbelang is". Directeur Du Bois kan uren „bo men" over het wel en wee van het groen. Druk gebarend wil hy wel alles tegelijk vertellen. Ineens doet hij een felle aanval op de hond. „Ik kan me dood ergeren aan die grote hopen die her en der op de groenstroken verspreid liggen". Maakt een wijds gebaar met zijn armen en zegt dan: „Dit is voor mij onbegrijpelijk. De hondenbezitters laten him huisdie ren toch ook niet in de kamer hun behoefte doen? Laten ze het beest in de goot neerzetten en het daar laten drukken. Wanneer het dan gaat re genen stroomt de viezigheid in de put en dan heeft niemand er last van". Alphen heeft een jeugdnatuur- wacht. waarvan zo'n tweehondervijf- tig kinderen lid zijn. „Veel te weinig", vindt de heer Du Bois. „Het ont breekt ons echter aan geld, waardoor we de jeugd slechts twee keer in een j jaar kunnen voorlichten. Maar als deze groep zal moeten worden uit- j gebreid, zullen ook de middelen bre der moeten worden. Jaarlijks laten we de leden van de natuurwacht deel nemen aan de boomplantdag. Op de ze manier hopen we te bereiken, dat de vernielingen beperkt blijven. Iets wat ze zelf opbouwen (in de ze dus een boom planten) zullen ze niet gauw kapot maken. Al zijn er natuurlijk altijd wel elementen, die zich hiervan niets aantrekken". Staan er nog grote (groen)plan nen op stapel voor de toekomst? „Jazeker. Rond het recreatiemeer (zandwinningput) wordt in de ko mende jaren wel het nodige voor de recreatie gedaan. Voornamelyk oeverrecreatie. Om de Bylen wordt een ruiterpad aangelegd van onge veer 2% kilometer lengte tevens j van dezelfde grootte. Daarnaast zijn er ook nog wat sportvelden in dit plan gepland. De tweede fase van de oeverrecreatie kan nog niet worden uitgevoerd. Er is geen geld. We zul len echter hard moeten opschieten want de behoefte aan recreatiemoge lijkheden groeit erg hard. Voordat dit hele plan klaar is, zal er wel een jaar ofvijf, zes zijn verstreken. En dan is er natuurlyk nog het plan Zegersloot. Dat omvat ongeveer ne gentig hectare. Dat zal niet alleen voor Alp hen van betekenis zijn. maar voor de hele streek. De kosten van dit DEN HAAG Minister Drees be raadt zich over een betere verbin ding tussen Den Haag en Leiden. Hy wacht af wat de besprekingen tussen alle betrokkenen over de Leidse Baan gaan opleveren. Die betrokkenen zyn de gemeenten, het ministerie van Verkeer en Wa terstraat, provinciale Staten, de spoorwegen en de NZH. Zy proberen een advies op te stellen aan dc hand waarvan op 27 Januari door het provinciaal bestuur van Zuid-Hol land een beslissing kan worden ge nomen. Dat het uitstel van een beslissing door provinicale staten van Zuid- Holland hem niet onwelkom was on derstreepte de minister door met een bly gezicht te verwyzen naar de plannen van NS en NZH. Die stellen een aantrekkeiyker openbaar ver voer voor tussen Den Haag en Lei den, als de Leidse Baan er niet komt. plan worden op vier miljoen gul den geraamd". Een wens? „Uiteraard. Dat is de jeugd bij de beplanting van boven genoemde objecten inschakelen. Het betekent geen kostenbesparing. Maar en ik heb dat al eens gezegd, het betekent, dat ze een steentje kan bij dragen aan de groenvoorzieningen in Alphen. Voor ons betekent het te vens een heropvoeding. Als het straks zijn waarde terugvindt in minder vernielingen, dan hebben wij (plantsoenendienst) er baat bij". 1 ogelwacht Rijnland dringt aan LEIDEN Het ligt in de be doeling, dat in de Leidse binnen stad drie stukken plantsoen wor den afgezet en verboden ver klaard voor mensen om ruimte te geven aan de vogels. Vogels moeten een paar plekken hebben om rustig te kunnen leven en vrij te zijn. De Vogelwacht Rijnland, die zich inspant voor de vogels, die ook in Leiden neerstrijken vooral in de winter heeft van daag bij de gemeente nog eens extra aangedrongen op uitvoe ring van het plan. Dit voorziet in vogelplaatsen in het plantsoen- langs de Witte Singel, rondom het beeld van Rembrandt (op foto), in de strook langs de Rijnsbur ger singel tussen de Valkbrug en „In den vergulden Turk" eri het eilandjein de Zoet&rwoudse- singel aan het eind van het Le vendaal. Volgens de Vogelwacht Rijn land is de gemeentelijke plant soendienst voorstandster van het plandat ook geen bezwaren heeft van de in de Leidse henge- laarsbond verenigde sportvissers. De Vogelwacht Rijnland heeft gisteren een extra aanleiding ge had om nogeens bij de gemeente aan te dringen. Enkele leden zijn urenlang bezig geweest om een zwaan in één van de singels te verlossen van een lang hengel snoer, dat om de poten van de vogel was gekomen. Later op de dag werd dezelfde zwaan aange troffen met een gedeeltelijk in geslikt vistuigdat met veel moeite door een dierenarts is ver wijderd. Ben Jorge Daniel Pala- pretaris-generaal van de jche beweging in Argenti jn ex-president Peron zyn [angeboden. Paladino was ersoonlyke vertegenwoordi- reron in Argentinië. De ex- woont in ballingschap in par hy geregeld werd op- poor Paladino. Als reden I aftreden gaf Paladiro op 1 probeert de beweging te poor ondermyning van bin- (Van onze streekredactie SASSENHEIM In augustus van het komende jaar moet in Sassen heim de brugklas van een scholen gemeenschap voor atheneum en ha vo van start gaan. Deze scholenge meenschap, een derde vestiging van het Rynlands Lyceum (na Wasse naar en Oegstgeest), zal volgens de prognoses ha afronding van de eer ste fa.se - over 5 jaar - 425 leerlingen (ovei*heid) of méér (eigen onderzoe ken van de initiatiefnemers) her bergen. In de jaren '80 zal Sassen heim een volledige school kennen met rond 800 leerlingen. Het Rijnlands Lyceum zal in au gustus in houten noodlokalen van start gaan. De plaats van vestiging is officieel nog niet bekend maar komt hoogstwaarschijnlijk in het in ontwikkeling zijnde plan Wasbeek. waar Sassenheim komende jaar ook het nieuwe openluchtzwembad hoopt te openen. Situering in het uitbrei dingsplan Wasbeek houdt zowel voor de scholengemeenschap als de ge meenschap duidelijke voordelen in. Zeker nu de gemeente Sassenheim voorlopig (een periode van vele Ja ren) geen kans zal zien een aantal „in het achterhoofd zittende" voor zieningen te realiseren, die wellicht we door de te bouwen school tot de mogelijkheden behoren. Het zijn de zeer veel geld vragende projecten als sporthal, bibliotheek, aula (ge meenschapsruimte) en mogelijk ook instructiebad. Voor sporthal en in- structiebad had het gemeentebe stuur in principe ruimte gereser veerd nabij het in aanbouw zijnde openluchtbad omdat dan ook gebruik kan worden gemaakt van de par keervoorziening, die hier wordt aan gelegd. Veiligstellen De scholengemeenschap voor athe neum en havo in Sassenheim, is ove rigens van méér dan plaatselijke be tekenis. De komst van een derde Rijnlands Lyceum houdt voor de gehele zuidelijke bollen- en wellicht ook kuststreek het veiligstellen van beide vormen van voortgezet onder wijs in. Een „veiligstelling", die bij de huidige stand yan zaken niet meer aanwezig zou zijn. Of, zoals T. Platje namens de ini tiatiefnemers (ook L. A. Colijn, G. Melchers en later ir. S. van Veen in verband met de verhuizing van Mel chers naar Aerdenhout, P. J. A. de Nennie en J. Stehouwer; een vijftal dat de gehele gemeenschap vertegen woordigt) stelt: „Uit allerlei onder zoeken is gebleken dat binnen enkele jaren het maximum aantal leerlingen op de bestaande scholen (Rynlands Oegstgeest, Fioretti Lisse) ver over- geschredenr zou worden. Wilde men, zo bleek uit het prognose-rapport van het centraal bureau voor het katholieke onderwijs in Den Haag dat voor het Rijnlands Lyceum Oegstgeest was opgesteld, leerlingen van buiten Oegstgeest in de toekomst niet teleurstellen, dan moest tot ves tiging van een nieuwe school in de driehoek Voorhout-Sassenheim- Voorhout worden overgegaan". De noodzaak tot een extra school komt voornamelijk voort uit de sterke bevolkingsaanwas van plaat sen als Oegstgeest, Voorhout, Noord- wijkerhout, Lisse en Sassenheim, waar zich voor het merendeel Jonge gezinnen met schoolgaande kinderen vestigen. Het Rijnlands Lyceum Oegstgeest, gestart in 1956 in nood gebouwen aan de Tromplaan en sinds een drietal jaren in het nieu we (reeds te kleine) gebouw gehuis vest, nam naar aanleiding van het rapport van het centraal bureau voor het katholiek onderwijs in Den Haag contact op met personen en in stanties in Sassenheim. Voor het Rijnlands Lyceum (een stichting, waaronder schoolbesturen de „vestigingen" ruhnen) deden dat ir. Stapel (voorzitter van de be stuurscommissie) en de heer Oost hoek. Deze laatste, zeer nauw betrok ken bij de stichting van de school in Oegstgeest (Sassenheimer Platje: „Die man weet overal de weg; het stichten van een school is een enorm ingewikkelde materie, waaraan ad ministratief zoveel haken en ogen zitten, dat wij blij zijn met hem in zee te kunnen gaan, want zonder hem had het nog Jaren geduurd"): „In Sassenheim hebben we direct veel medewerking gekregen. Het is van begin af aan ook keihard ge steld, dat er op zijn minst van een zeer dreigend gevaar met betrekking tot de mogelijkheden voor het mid delbaar onderwijs in Sassenheim en de aanverwante gemeenten in dit deel van de Bollenstreek moest wor den gesproken. De burgemeester zag dit ook in en heeft zich er direct voor ingezet". Met het inzetten van het gemeentebestuur (dat alle mogelij ke medewerking toezegde» en het harde werken van de initiatiefne mers is in alweer bijna een tweetal Jaren een flinke vooruitgang geboekt. Het Rijnlands Lyceum diende 30 Januari 1970 een aanvraag voor het iSassenheómse) scholenplan in en vorige week op 28 oktober) kwam van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen de officiële toe- stemminjg af om tot het stichten van de school over te gaan. Oost hoek: „Het is eigenlijk een wonder dat dit is gelukt. Sassenheim was al van de lijst afgevoerd en is tenslotte nog Juist uit het vuur gesleept. Heel wat andere aanvragen zyn doorge streept". Positief Platje over zijn bemoeiingen: „Ik ben door de bestuurscommissie van het Rijnlands Lyceum benaderd, na- da/t de reacties bij het gemeentebe stuur positief waren. Ik heb me voor dit plan wilden inzetten met als uit gangspunt, dat het één gezamenlijke school zou worden. Er was voor zo'n school in mijn overtuiging in Sas senheim plaats. Er zou geen versnip pering van kraohten plaats mo gen vinden. De andere initiatiefne mers waren het hiermee eens. Zij vertegenwoordigen nagenoeg alle richtingen van Sassenheim. Wij hebben de mogelijkheden on derzocht. Het behoefde, dat stond bij alles voorop, beslist geen nieuw Rijnlands Lyceum te worden. Maar voor ons was al snel duidelijk, dat we van de grote ervaring en know how van het Rijnlands Lyceum zouden moeten profiteren. Ook uit oogpun ten van efficiency. Straks bijvoor beeld, wanneer de school op poten staat en we voor de vele keuze vakken leerkrachten nodig hebben. Voor enkele uren in de week krijg Je moeilijk de kracht die je graag zou wensen, In combinatie met Oegst geest en ook het Fioretti college in Lisse (men heeft daar direct gunstig gereageerd) kun je zo'n man of vrouw een volledig aantal uren bie den". Dit laatste is voorlopig nog even toekomstmuziek. Evenals Platjes die pere achtergronden met betrekking tot de school: „De school moet in de gemeenschap komen te staan. Er moet een duidelijke relatie met die gemeenschap komen. Ruimten moe ten gezamenlijk gebruikt kunnen worden." En concreter: „Als je ziet wat het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest voor moeilijkheden heeft, dan sta Je er als Sassenheimer wel even bij stil. Een aula (hoe graag willen we hier geen ruimte die als toneel-con certruimte kan dienen), een sporthal (de gemeente kan het voorlopig niet doen), een bibliotheek. Het zijn stuk voor stuk zaken die combineerbaar zijn". De realisering van deze school/ gemeenschapsvoorzieningen zal voorlopig nog wel een tiental Jaren Periode Oosthoek: „Op zo'n periode kun Je wel rekenen. Voordat de definitieve plannen op papier staan, er de nood zakelijke goedkeuringen en finan ciën voor zijn. gaat er wel wat tijd overheen. Dat hebben we ook in Oegstgeest gezien, waar we uiteinde lijk slechts ten koste van veel finan ciële lijdenswegen tot de uiteinde lijke nieuwbouw zijn geko men". Oegstgeest is voor Sassenheim overigens in veel opzichten belang rijk. Niet alleen als voorbeeld (een door Sassenheim gewenst instructie- bad is in Oegstgeest indertijd van het wensenlijstje afgehaald), maar ook bij de realisering. Oosthoek: „Het ls eigenlijk onge looflijk, dat er over nog geen negen maanden met het onderwijs in de nieuwe school gestart moet worden. We zullen de nieuw te bouwen nood- lokalen zo spoedig mogelijk in uit voering geven en hopen daarna van de verdere uitbreiding van Oegst geest te kunnen profiteren. Daar staan nu nog acht houten noodlo kalen. Komt deze maand de toestem ming voor de permanente uitbreiding (tot 1200 leerlingen) af dan kun nen de noodlokalen in de loop van de volgende Jaren wellicht geleidelik naar Sassenheim worden overge plaatst. Komt de toestemming Met dan zullen andere oplossingen ge vonden moeten worden".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9