Kroaten keren zich tegen Belgrado Barcelona heeft nu een martelaar Reservepolitie Ulster krijgt een bewapening Tsjoe Jbuigt om sterker op te staan CELIBAAT BLUFT GEHANDHAAFD Verscheurd Joego-Slavie wacht op Tito GOED DAT ER POLITIE IS..? Gevechten in grensgebied Oost-Pakistan )NDERDAG 4 NOVEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 jolgens de guerrillaprincipes, ver- kndigd door Lin Piao, tot voor prt de nauwe wapenbroeder van jiorzitter Mao Tse-toeng, die tot iens opvolger was benoemd, moe- p revolutionairen zich eerst eester maken van het land en karna de steden omsingelen. In s Chinese strategie voor wereld- volutie moet het onderontwik- fclde „land" de continenten jfrika, Azië en Latijns-Amerika de onderdrukkers eruit gooien i zich verenigen om de hoogont- Ikkelde „stads" continenten bord-Amerika en Europa eronder I krijgen. [et het besluit Peking tot de erenigde Naties toe te laten men verwachten, dat de linezen hun eigen „landen" blok In achtergebleven en geëxploi- erde naties zullen zien te schep- in. Dit zou tenslotte de „steden" lan overheersen en de Verenigde aties een betere vorm geven, fe communisten hebben een lange eg afgelegd sinds zij de regering in de nationalisten van Tsjang wL ni •oor •ennis Bloodworth ai-sjek in 1949 overwonnen, |aar belet werden de Chinese zetel i de Verenigde Naties in te nemen, lin kritische houding had Jaren- ng veel commentatoren ervan over- igd, dat zij liever buiten de Ver- ligde Naties bleven en op hun eigen anier wereldpolitiek zouden be- ijven. Verenigde Naties waren, aldus jt officiële „Volksdagblad" in 65, „een smerige effectenbeurs or politiek gekonkel tussen de I Erenigde Staten en de Sowjet- nie". China zou er beter buiten innen blijven. De Verenig 'e Na- »s, zo schreef dit blad, zouden ook maar enige schade v^n zou der vinden. i Verenigde Naties zouden niet ipabel zijn om een maoistische Hegatie zitting te doen nemen nder een totale hervorming te ibben ondergaan, een hervor- Ing die niet slechts het regime in Tsjang Kai-sjek in Formosa u buitensluiten, maar alle „im- irialistische marionetten-regerin- n" en bovendien onder spijtbe- iging de resolutie hadden inge- akken, waarbij China werd ver- rdeeld wegens agressie in Korea, nd Juni echter liet een meer rzoeningsgezinde Tsjoe En - lai ?n. dat de tijden waren veran- ird en dat de enige voorwaarde in Peking voor aansluiting bij de Ub in New York verdrijving van sjang Kai-sjek was. De ping- ing-aiplomatie begint vrucht te lagen en China wil nu wel lid prden. De Chinese premier was p een man, die even buigt om |or een lage doorgang te lopen, p hij China veilig en wel binnen 5 Verenigde Naties geloodst heeft lm hij zich weer oprichten en de jctiek van •Jekjng kan dan weer |n minder verzoenlijke houding |ten zien die de overhand har (en er nog weinig kans op toela- pg oestond en er niets te verlie- n viel. ji de periode werden alle onge- Ikkige pogingen van de Verenig- Naties om de vrede te herstel- p of te bewaren door Peking (ingevallen. De suggestie, dat de rganisatie moest trachten een pd te maken aan het Vietname- conflict lie' het „Volksblad' erontwaardigd schrijven„Ver- nder de nkuwe zwendel van edesond^rhandelingen door de erenigde Naties". De Verenigde es „onderdrukten de bew 'ng Kongo. Hun vredesmacht al- werd „een werktuig van gewapende imperialistische agres- genoemd. 'e Verenigde Naties, zo merkte het ersbureau Nieuw China in 1965 op, ebben „een hele lijst van wandaden misdaden op hun geweten", riomfantelijk werden de pogingen 8 n tien verschillende landen een ind te maken aan bloedige gevech- !n als bewijs hiervoor aangevoerd, nder net schuim van al deze be ihimping lag echter iets funda lentelers: de opvatting, het geloof, at de Verenigde Naties een speel- al waren van de Amerikaanse, en iter van de Russische imperialis- in. (Van onze correspondent) WENEN (GPD) Aan de universiteit van Zagreb dreigt 'n opstand van Kroatische studenten. Het afgelopen weekeinde zijn meer dan duizend demonstranten bijeengekomen om een agitatieprogramma op te stellen. Belangrijkste eisen zijn: 1) nationale status voor Kroatië; 2) opname van Kroatië in de Ver enigde Naties; 3) invoering van het Kroatisch als officiële voertaal; De grondwetswijzigingen van de ze zomer, om de federale status van Joego-Slavië bij het geleidelijke af treden van president Tito te bevor deren. hebben de studenten als on toereikend van de hand gewezen. Zij veroordeelden de „uitbuiting van Kroatië door Groot-Servië, zoals de president van de studentenorganisa tie in Zagreb, Drazen Bodisa, het formuleerde. Door An Salomonson Al in april van dit Jaar hadden Kroatische studenten de universiteit van Zagreb bezet. Gedurende de zo mer verloor de partij haar controle over de nationalistische agitaties, die zich tot in de kleinere steden en zelfs tot in delen van Servië en Bos nië, waar Kroaten leven, uitbreidden. Een van de studentenleiders, Zvoni- mir Cicak, kondigde voor het begin van het nieuwe academische jaar een „hete herfst" aan. Met de studen tenbijeenkomst van dit weekeind, die Vuurgevecht in steengroeve HOCKENHEIM (AP) De West- duitse politie heeft gisteren na een vuurgevecht in een steengroeve na bij Hockenheim drie Turken gear resteerd en een vrachtwagen met ongeveer een ton hasjisj in beslag genomen, de grootste hoeveelheid, die ooit in West-Duitsland kon wor den achterhaald. De politie was poolshoogte gaan nemen toen zij van een man, die in de buurt van de steengroeve woont, de tip had gekregen dat hij een Turkse vrachtwagen zonder licht in de buurt had zien rondrijden. Toen een patrouilleauto van de politie ter plaatse verscheen, bleken er naast de vrachtwagen ook twee personenauto's in de steengroeve te staan. Een man die op de uitkijk had gestaan, nam op het zien van de politie de benen. Een van de agenten ging achter hem aan en arresteerde de man. De andere mannen openden het vuur op de overgebleven agent. Deze schoot terug, maar de mannen kon den ontkomen. De daaropvolgende opsporingsactie van de politie had snel resultaat: er werden twee Tur ken gearresteerd. Een woordvoerder voor de politie deelde mee dat men nog steeds een voortvluchtige zoekt. Zaterdag kernproef Zaterdag om 23.00 uur Ned. tijd zal op het eiland Amsjitka voor de kust van Alaska een ondergrondse kernproef worden uitgevoerd. Dit heeft de Amerikaanse Commissie voor Atoom energie gisteren bekendgemaakt. De bom, die een kracht heeft van naar schatting 5 megaton, zal op een diepte van 2000 meter tot ontplof fing worden gebracht. Tegen deze kernproef op de Aleoeten zijn pro testen gerezen in de Ver. Staten, Canada, Japan en Alaska. De bom is 250 maal sterker dan die in 1945 op Hirosjima werd geworpen. door het partijblad „VJesnid" als „se paratistisch" is gebrandmerkt, is het conflict tot uitbarsting gekomen. De vete tussen het welvarende r.- katholieke Kroatië en het orthodoxe, onderontwikkelde, centralistische Servië is al tientallen Jaren oud. Door het geleidelijk terugtreden van Tito, wiens autoriteit de zaak nog bij elkaar had kunnen houden, zijn de harts tochten dit jaar opnieuw opgevlamd. Dagelijks maakt de Joegoslavische pers melding van studentenrellen, veteranenprotesten en incidenten tussen verschillende fracties in de communistische partij in Kroatië. De nationalistische groepen eisen verre gaande politieke, economische en cul turele autonomie. Zij willen zich niet langer aan de richtlijnen uit Bel grado (hoofdstad van Servië) onder werpen. De recente grondwetswijzi ging doet volgens hen Kroatië in al le opzichten te kort. Onenigheid groeit De partijleiding in Zagreb, wier po sitie door dit nationalisme wordt be dreigd, probeert de agitaties met kracht te onderdrukken. Want de po litieke winst van een zekere graad van onafhankelijkheid ten gevolge van de grondwetswijziging zou weer worden verspeeld. Om het studen tenprotest de kop in te drukken, zijn die twee hoogleraren, die de meest prominente leiders van de nationalistische fractie waren, name lijk Marko Veselica en Sime Djo- dan, afgezet. De onenigheid in de Kroatische partijleiding over de te volgen stra tegie groeit met de dag. De gema tigd federalistische fractie verliest de laatste weken terrein aan de na- tionaal-communisten enerzijds en de orthodox-centralisten anderzijds. Dit conflict is slopend voor het toch al zo wisselvallige en verdeelde Joego slavië. President Tito had zijn land door de decentralisering van deze zo mer voor een uiteenvallen in een handvol dwergstaten willen behoe den. Als hij straks uit Amerika te rugkomt, vindt hij zijn volk ver- scheurder dan ooit. In Roemenië grotere druk op kunstenaars WENEN (AP) De Roemeense partijleider en president Ceaoesescoe heeft gisteren de schrijvers en kun stenaars in zijn land gewaarschuwd dat deze geen niet-communistische ideologieën moeten gaan aanhangen. Hij zei dit op de bijeenkomst van het oentrale comité der partij. Al eerder was duidelijk geworden dat het com munistische regime in Roemenië de greep op de kunst zal gaan verster ken. „Terugkeer naar het verleden", is niet mogelijk, zei Ceaoesescoe. Hier mee bedoelde de premier het leven in Roemenië vóór de communistische tijd. Tenslotte vestigde hij er de aan dacht op, dat „de Roemeense onaf hankelijke buitenlandse politiek en geestelijke vrijheid in eigen land niet een en hetzelfde zijn". Waterzuivering Langs de Bel gische kust zullen in de komende Jaren vier waterzuiveringsstations gebouwd worden. Daarvoor heeft de regering een eerste krediet van 140 miljoen gulden goedgekeurd, ge spreid over vijf Jaar. Vechtpartij Een betoging van rond 500 personen in het stadje Castellamare di Stabia, bij Napels, ls gisteren uitgelopen op een hevige vechtpartij met de politie. Veertien politiemannen en acht demonstran ten zijn gewond. De betogers waren werklozen die werk eisten en haven arbeiders die protesteerden tegen een loonsvermindering. Geen operatie VN-secretaris generaal Thant lijdt aan bloedingen van een maagzweer. Hij zal onge veer twee weken in het ziekenhuis moeten blijven en rust moeten hou den. Thant zal waarschijnlijk niet geopereerd worden. In Ottawa heeft de Canadese gouverneur-generaal Michener (midden) tijdens een receptie de nieuwe Chinese ambassadeur Hoeang Hoea (links), die voor Pe king de zetel in de Veiligheids raad zal innemenvoorgesteld lan de Joegoslavische president Tito. Schietpartij Bij een schietpartij tussen stedelijke guerrillastrijders en politie in de Argentijnse stad Cor doba zijn vier guerrilleros doodge schoten. Vier politiemannen zijn ge wond. De afgelopen vijf dagen zijn in Argentinië tien personen (vijf politiemannen en vijf guerrillastrij ders) om het leven gekomen. „Tito moordenaar" Toen presi dent Tito van Joego-Slavië gisteren In Ottawa het Canadese parlements gebouw bezocht stond buiten een menigte van 150 Serven, die de pre sident kwade dingen toeriepen als „Tito moordenaar". Er deden zich geen incidenten voor. (Van onze correspondent) BARCELONA Onder de 24.000 werknemers van de grote Saat- autofabriek heerst een eigenaardige kalmte, die goed-ingelichte bronnen beschrijven als „stilte voor de storm". Pas gisteren publiceerde de Barce- lonese pers. en dan niet eens als of ficieel bevestigd bericht, dat de Seat- arbeider, die op 18 oktober tijdens de eerste betogingen door de politie was neergeschoten, maandagmiddag is overleden en dinsdag werd begraven. Dit was echter reeds maandag be kend in de kringen van de illegale arbeidersoppositie in de Catalaanse hoofdstad. Desondanks besloot deze om de dood van de Seat-arbeider niet onmiddellijk aan te grijpen als nieuwe aanleiding voor stakingen en Naar het schijnt berust deze kalm te op twee redenen. Ten eerste heb ben de ondergrondse vakbonden de belofte gekregen, dat twintig leiders, die verleden zomer werden ontsla gen en op 18 oktober niet werd toe gestaan om, na de gewonnen rechts zaak, weer het werk hervatten, toch opnieuw aangenomen zullen worden. Bij een soortgelijke staking op een nabijgelegen papierfabriek hebben de arbeiders wel loonsverhoging ge kregen, maar weigerde de directie uiteindelijk toch om aan een als „op roerkraaier" ontslagen arbeiderslei der weer werk te verschaffen. Ten tweede heeft de illegale arbei dersoppositie gemerkt, dat haastig en slecht-voorbereide acties op grotere schaal een negatieve boemerang uitwerking hebben. Haar oproep tot algemene staking en betogingen vo rige week vrijdag werd een onver bloemde mislukking. Het bleef bij enkele groepjes, die hier en daar de ruiten van de Seat-dealers ingooiden en enkele kreten tegen het regime riepen, maar reeds uiteengingen nog voordat de politie ter plaatse was. Nu hebben de arbeidersleiders met de dood van Antonio Ruiz Villalba, de Seat-betoger die op 18 oktober acht politiekogels in de maagstreek kreeg, precies wat zij nodig hadden voor een algemene solidariteitsbewe ging in Barcelona: een martelaar. Goedgekeurd Met 98 stemmen tegen één (Portugal) en twee ont houdingen (Brazilië en Malawi) heeft de speciale politieke commissie van de Algemene Vergadering der Ver. Naties gisteren een ontwerp resolutie goedgekeurd, waarin de „diepe verontwaardiging en bezorgd heid van de Ver. Naties" tot uitdruk king worden gebracht over de „slech te behandeling van tegenstanders van de apartheid in Zuid-Afrika" en over „de toenemende vervolging, waarvan godsdienstige leiders die tegen apartheid zijn te lijden heb ben". ADVERTENTIE Omdat ik geen vijf meter van de hoek stond! Een bon. Om twee héle meters verschil, de uitslovers! Bij mijnglaasje-voor-het-eten las ik, dat een man van 32 jaar zwaar gewond was geraakt: hij was een drukke straat in gefietst, en hij had onvoldoen de zicht naar links gehad. Vanwege een auto, die zo wat op de hoek geparkeerd had gestaan. Na protesten over machteloosheid (Van onze correspondent) LONDEN De Noordierse pre mier Faulkner heeft in Belfast aan gekondigd, dat de reservepolitie in Noord-Ierland, wanneer deze in be paalde gevaarlijke omstandigheden moet opereren, minimaal zal worden bewapend. De wapens moeten, zodra het gevaar is geweken, weer worden ingeleverd. ISLAMABAD, NIEUW DELHLI (Reuter, AP.) Volgens Pakistaanse officieren heeft India meer dan een half miljoen soldaten klaar staan aan de grenzen met Oost- en West- Pakistan. In het oostelijk grensge bied zijn gisteren 25 Pakistaanse militairen in een gevecht met In diase troepen gedood. In de Oostpa- kistaanse deelstaat Tripoera zouden Indiase troepen 26 burgers hebben gedood met granaatvuur. Volgens een woordvoerder van de Indiase rege ring hebben vier Pakistaanse vlieg- militairen tuigen het Indiase luchtruim boven de Poenjaab geschonden. De toestel len werden snel verdreven, maar waarnemers zien hierin een nieuw bewijs voor het toenemen van de spanning tussen beide landen. De In diase regering heeft de Pakistanen er ook van beschuldigd de wapenstil- stan do vereenk omst in Kasjmir te hebben geschonden. Pakistaanse functionarissen heb ben te verstaan gegeven dat India bezig is om Oost-Pakistaan te om singelen. De Indiase strijdkrachten in het grensgebied zijn sterk uitge breid. Ze zouden onder meer be schikken over 250 Russische T 55- tanks, Britse geleide projectielen van het type Tigercat en meer dan dui zend vliegtuigen van verschillende typen. De marine bezit onder meer twee Italiaanse eenmansduikboten uit de tweede wereldoorlog en zes helicopters van Britse makelij. Tot de „omsingelingsstrijdkrach ten" behoort ook een luchtmacht van Bengla DesJ met 10 tot 20 gevechts vliegtuigen. Er is verder een nieuwe, 6000 man sterke Oostbengaalse bri gade gevormd, die bestaan uit Ben galen die uit het Pakistaanse leger en de politie-eenheden zijn overge lopen. Begin september hadden de In diase strijdkrachten volgens de Pa kistaanse inlichtingendienst rond om Oost-Patoistan zeven divisies, drie regimenten en drie gepantserde re gimenten gelegerd. Half oktober was de troepensterkte, met inbegrip van die langs de grens van Poenjaab en Kasjmir, op twaalf divisies gebracht. De Indiase strijdkrachten zijn drie maal zo sterk als die van Pakistan, aldus officieren van de Pakistaanse inlichtingendienst. Het besluit is een gevolg van de bittere stemming in politiekringen Jegens de regering. Het personeel ls nu nog onbeschermd tegen de steeds intensievere aanvallen van het IRA. die het speciaal op de politie heeft gemunt. Op last van Londen zijn in Ulster enige tijd geleden hervormingen in gevoerd. De politie, de koninklijke Ulster gendarmerie werd ontwapend en daarmee op gelijke voet gesteld met de rest van de Britse politie. Dit betekende, dat de gendarmerie zou ophouden een para-militaire macht te zijn een een civiele macht zou worden. Tevens werd de overwe gend protestants-sectarische hulp politie, de zogenaamde B-specials, ontbonden. In de plaats daarvan werd het eveneens uit burgers gere- cruteerde Ulster defensie - regiment opgericht, dat onder bevel van het Britse leger staat en waarin 1700 ADVERTENTIE Ford Escort AUTOMOBIELBEDRIJF Rijnland N.V. v. d. Valk Boumanweg 71, Leiderdorp, telefoon 30325. Lammenschansplein 6, Leiden. Telefoon 42451 vroeger B-specials waarvan be kend was dat zij geen extremisten waren, werden opgenomen. Duizend man te kort Het kamerlid dominee Paisley. woordvoerder voor de protestantse Ultra's in Ulster, was hier ontevre den over. Hij eiste maximale bewa pening voor de politie, namelijk au tomatische geweren. Op het ogen blik kosit de Ulster politiemacht dui zend man te kort en is de politie in Belfast en elders, wanneer er gevaar dreigt, meestal slechts met revolver! en pistolen uitgerust. Nu het IRA tot de aanval op de politie is overgegaan, waarbij agen ten en rechercheurs op laffe wijze worden neergeschoten, politiebu reaus door bommen worden opgebla zen en woningen van politieperso neel in brand gestoken, is een deel van de politiemacht in Belfast van wapens voorzien. Maar dat is onvol doende. Vandaar dat de twee plaat selijke politiedivisies de Noordierse regering dreigen met een „stakings"- ultimatum met de eis om onmiddel lijk van automatische wapens te worden voorzien. Dit Jaar zijn 16 politiemannen in Ulster gedood. Sinds september zijn zeven leden van het politiekorps in Noord-Ierland door terroristen ver moord. De week werden twee re chercheurs, die in een modeboetiek een onderzoek naar een diefstal in stelden, in koelen bloede door de IRA vermoord. Vele honderden po litiemannen werden sinds het begin van de onlusten vermoord. ROME (GPD) De leden van de synode hebben bepaald, dat de wet van het celibaat, die nu 15 eeuwen geldt, in de Latijnse kerk onveranderd blijft, maar er is een opening ge maakt, waarbij de Paus de mogelijkheid kan laten onderzoeken om gehuwde mannen tot priester te wijden. Bij de uitslag en de stemming bleek gisteren, dat van de 202 ge machtigden om te stemmen, 168 de de celibaatswet onveranderd wilden handhaven, 10 leden van de synode stemden tegen, 21 deden voorstellen tot wijziging en drie onthielden zich. Met het voorstel om gehuwde mannen tot priester te wijden, lag het anders. Slechts 95 leden stem den in met dit voorstel, dat de Paus de mogelijkheid geeft om dit voor stel nader in studie te nemen onder bijzondere omstandigheden, 10 le den van de synode waren er tegen en 91 kwamen met aanvullingen of tegenvoorstellen. Voor dit onderwerp zal vandaag een nieuwe tekst komen. Veertien van de 19 voorstellen werden nu al door de synode aangenomen met een absolute meerderheid. Onderwerpen, variërend van de doctrinaire opvat tingen over het ambt van de pries ter, tot voorstellen over de verhou ding van priesters tot hun bisschop pen en hun relatie met de leken. Gisteren werden de bisschoppen ook onderworpen aan een lange in terventie over de "Lex Fundamen talist het voorstel voor een nieuwe grondwet van de kerk. Kardinaal Felice had het moeilijk met zijn ont werp. Uit de 1313 antwoorden, die hij van bisschoppen uit de gehele wereld kreeg, bleek dat er slechts 593 voor een grondwet zijn, 462 kwa men met tegenvoorstellen en 251 an deren waren er ronduit tegen. De huidige tekst werd beoordeeld net slechts 61 stemmen voor, 798 bis schoppen gaven voorstellen tot wijzi ging en 422 waren afwijzend. Een van de afgevaardigden vroeg zich af of de kerk van vandaag wel een grondwet nodig heeft. „Onze wet", zo zei hij, „berust op het evangelie. Als we dat nakomen, doen we onze plicht".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7