Gewest Leiden ieeii regionale woningmarkt' Om Jan op praat stoel over zijn leven Verkiezingen bij Rijnland BALLY 10 'onderzoek verhuisl usti 'en honkvaste inwoners (parkeer wacht achter 'Rex') )Ni^xtDAG 4 NOVEMBER 1971 LEIDSCB DAGBLAD EIDEN Uit de inventarisa- van de leefbaarheidsfactoren iet gewest Leiden, opgemaakt [r de Vereniging voor Neder- eöse Gemeenten, blijkt, dat de huisrelaties in dit gebied zijn weven tot een vrijwel niet te Jjwarren patroon. Het is uiterst 'tfilijk hieruit één of meer re- utiale woningmarkten af te i4en. Toch zijn daarvoor wel l$e aanknopingspunten. Alphen en de randgemeenten 'spren op geen enkele wijze tot delfde woningmarkt als de kust- 'bekgemeenten. Wassenaar behoort qua wo lmarkt duidelijk tot het Haagse ed. 1 Het gewest Leiden lijkt in het Ijsgebied te liggen van twee regio- ei woningmarkten, t.w. de bollen- en de Haagse agglomeratie, ijl laatste manifesteert zich wel a duidelijk in Voorschoten. el De Leidse agglomeratie vormt eigen regionale sub-woning- kt Warmond en Zoeterwou- l 'Katwijk, Rijnsburg en Valken- J zitten „op de wip" tussen de se agglomeratie en de bollen- Jk, maar nemen bovendien rela- weinig deel aan het verhuisme- lisme. ^tevredenheid met de huidi- >oning in de zeer oude en sane- ^behoeftige gebieden als Leiden- enstad-Noord, binnenstad-Zuid ;'kooi- en stationsdistrict is 'et groot als in de nièuwbouw- ■^en waarin hoogbouw veel voor- ee> (Morsdistrict, Hoornespolder c1oord-Hofland), hoewel de rede- aavan ontevredenheid verschillend 1 Woningtype in het algemeen en %k aan comfort in het bijzonder Vooral redenen van ontevreden en Leiden (binnenstad en Kooi- ntationsdistrict) en in Katwijk- emes, waar overigens de wonin- -%ok nogal eens te klein worden ijlden. In het algemeen zijn voor- ,n belang: onprettig woningtype, „•einig comfort, grootte van de Gh?- geen tuin (behalve in laag- wij ken). Winkels ver weg vallend is echter dat niet minder _18 van de ondervraagden in d-Hofland in de eerste plaats ft over het feit dat de winkels te peg zijn. In Zoeterwoude is dat tDe afstand tot het werk of de n is zelden bezwaarlijk. Het b van een tuin neemt een grote ts in. vooral in de binnenstad Leiden en in de gebieden met g- |etagebouw. ^t blijkt dat ook in Boerhaave, •nburg en Wassenaar ontevre- iid over de nabijheid van een ?nd winkelapparaat bestaat. De d tot scholen blijkt een (bij lig) probleem te zijn in Val- irg en Zoeterwoude. grootte van de woning is ken- vooral in Voorschoten-cen- en Vlietwijk nogal eens aan ■appe kant, terwijl het comfort il in woningen in oud-Leiden te overlaat. elke mate is men als gevolg van deze bezwaren bereid tot ver huizen? In het algemeen wil slechts 10 - 30 7o beslist wel en 40 - 50% zeker niet. Toch blijkt dat de situa tie in een aantal gebieden zodanig is, dat dit duidelijk afwijkende per centages verhuislustige of honkvaste Inwoners oplevert. De verhuisanimo is duidelijk het grootst in: Leiden- binnenstad, Kooi- stationsdistrict en Katwijk-Hoornes. Ook vrij groot is de verhuisanimo in Leiden. Mors- Bos- en Gasthuisdistrict, Katwijk a. d. Rijn en Voorschoten centrum. Leiden komt er dus wat dit betreft in het algemeen slecht af. In Noord-Hofland waar in het al gemeen toch ook een duidelijke on tevredenheid heerst is de animo tot verhuizen veel geringer, waarschijn lijk omdat men verwacht dat in de nabije toekomst de oorzaken van de belangrijkste grieven (bereikbaar heid van de winkels) zullen worden geëlimineerd, zowel door uitbreiding van het voorzieningenpakket ter plaatse als door verbetering van de verbindingen en mogelijk ook door het ontbreken van uitzicht op be taalbare andere woonsituatie. Gering is in het algemeen de ver huisanimo in: Katwijk-dorp. Lei den Rodenburgerdistrict en Boerhaavedistrict. Leiderdorp, Sas- senheim. Valkenburg, Voorschoten, Warmond en Wassenaar. W oonsatisfactie In totaal is de woonsatisfactie het grootst in Wassenaar en het geringst in Hoornespolder, direct gevolgd door het Kooi- en stationsdistrict. Opval lend is overigens dat in Katwijk dorp, Valkenburg en Warmond de verhuis-animo gering is. terwijl hier toch betrekkelijk veel bezwaren tegen de woonsituatie zijn geopperd. Het is niet onwaarschijnlijk dat bij deze honkvastheid motieven een rol spelen die eerder verband houden met sociale bindingen dan met de bezwaren tegen de woonsituatie. Het blijkt, dat een reeks van be zwaren steeds in bepaalde combina- Eenbank die iedere spaarder iels le bieden heeft Noord-Hofland in Voorscho ten: de bewoners zijn wel onte vreden. maar willen niet weg (Foto Holvast) ties voorkomt en veelal ook onder bepaalde omstandigheden. Het komt opvallend vaak voor dat zowel over de buurt als over de buren wordt geklaagd. Deze klachten lijken niet beperkt tot enig woningtype. Ook het veelvuldig genoemde bezwaar tegen het type van de woning lijkt niet aan een beoaald woningtype gebon den. Het komt in alle gebieden en bij alle woningtypen voor. ook daar waar men dat niet zou verwachten. Het is dus zeer waarschijnlijk dat grote groepen mensen ontevreden zijrt met hun huidige woonsituatie, zonder dat daar conclusies uit zijn te trekken betreffende één of meer bepaalde woonsituaties. Bezwaren betreffende grootte, comfort, aan- of afwezigheid van tuin etc. verschillen echter wel degelijk naar woonsitua tie. Het lijkt waarscijnlijk dat men in het algemeen, naarmate de directe woonsituatie (dus betreffende de woning zelf) gunstiger is en de wel stand hoger is, meer gaat letten op de situering en de nabijheid van voorzieningen (scholen, winkels) en de afstand tot het werk. Woningzoekenden uit de lagere in komensgroepen kunnen door de krappe woningmarkt gedwongen, niet primair op deze aspecten letten, maar streven er vooral naar om een huis te bemachtigen zonder al te veel eisen te stellen. Inderdaad blijkt dat deze groep vooral bezwaren heeft tegen de kwaliteiten van de woning zelf, terwijl de groep die in kwalita tief betere woningen woont de voor zieningensituatie wat kritischer be kijkt. JUBILEUM OP „DON BOSCO" LEIDEN Op woensdag 10 no vember zal het 25 Jaar geleden zijn. dat de heer M. Jacobs, leraar tim meren aan de lagere technische school „Don Bosco" in overheids dienst trad. Aanvankelijk gaf hij zijn krach ten aan de wederopbouw van zijn geboorteland Limburg, dat door de oorlog zwaar getroffen was. Na als leraar gewerkt te hebben aan tech nische scholen in Waalwijk en Hen gelo, kwam hij in 1952 naar Lei den. Als adjunct directeur heeft hij een grote invloed gehad op de ont wikkeling en groei van een kleine naar een grote technische school, waar men nu weer aan de derde bouwfase bezig is. sinds de stichting ln 1952. Honderden leerlingen heb ben van hem een grondige opleiding gehad, zowel praktisch als theore tisch en zij nu schakels in het op lossen van de woningnood. Als algemeen voorzitter van de Kath. Vereniging van directies, do centen en consulenten bij het be roepsonderwijs Sint Bernardus is hij de grote stuwkracht bij de vernieu wingen en veranderingen bij dat beroepsonderwijs. In tal van func ties geeft hy zijn krachten aan mo dernisering en aanpassing van het technisch onderwijs aan het voort gezet onderwijs in zijn totaliteit. Op - woensdag 10 november is er voor ouders, leerlingen en oud-leer lingen gelegenheid de Jubilaris te ko men gelukwensen van half vijf tot vijf uur aan de school Boerhaave- laan 44 Door Bert van Dommelen Foto Holvast LEIDEN Een kleurrijke figuur in Leiden zit al jaren-: lang achter de bioscoop „Rex" aan de Haarlemmerstraat waar hij het parkeerterrein in de Camp onder zijn hoede heeft. „Ome Jan" eigenlijk Gerard de Vries heeft een bewogen leven achter de rug. waardoor hij stof genoeg heeft voor het vertellen van geweldige verha- Het is ondoenlijk om de ver halen weer te geven zoals Ome Jan ze vertelt, niet alleen van wege de zeer klare taal, die hij zo nu en dan gebruikt, maar ook omdat hij zijn verhalen in zo'n hoog tempo en met zo'n onnavolgbare humoristische on dertoon vertelt, dat er maar één manier is om er goed van te genieten: zelf een praatje met Ome Jan gaan maken. Ome Jan is daar best voor te vinden. „Myn vader", zo begint hij zijn verhaal, „was particulier chauffeur bij de miljonairs Stork, van de Koninklijke Weefgoederenfabriek in Twente. Zodoende konden wij naar de MULO. wat in die tijd lang niet voor iedereen was weggelegd. Ik geloof niet eens dat ik de MULO afgemaakt heb, maar ik heb me er wel verdienstelijk gemaakt met het uithalen van allerlei kattekwaad". Ome Jan belandt, van de hak op de tak springend, vanzelf bij zijn diensttijd, toen hij ser geant-instructeur was bij op perbevelhebber Winkelman. „Ik had mijn opleiding gehad in Hoorn, maar raakte tenslotte verzeild in Den Haag. Meer dan ééns heb ik daar de wacht ge presenteerd aan Prins Bern- hard. Opgepakt Op een morgen, om 5 uur werden wij door de Duitsers op gepakt (inmiddels was de oor log uitgebroken). We werden naar Rotterdam vervoerd en daar zomaar ergens neerge gooid. Drie dagen lang hebben we rechtop tegen een boom ge zeten met uitzicht op een sta pel lijken. We hadden niet eens een officier bij ons, we waren met alleen onderofficieren. Aan mij vroegen ze toen of ik als leider op wilde treden. „Dat wil ik wel doen", antwoordde ik, „maar dan móet er wel gebeu ren wat ik zeg." „Na een paar dagen zouden we worden ondergebracht in ADVERTENTIE Schoenen Aet kenmerk ua-n hu/a.Citeit van Dalen Don,lcersle.ec\ 2/ LEIDEN In enige kiesdistric ten van het hoogheemraadschap van Rijnland zijn verkiezingen gehouden voor hoofdingeland en hoofdinge land-plaatsvervanger, vertegenwoor digende het ongebouwd eigendom (agrarische sector). Hoofdingelan den maken deel uit van Rijnlands verenigde vergadering, qua be stuursvergadering vergelijkbaar met de raad van een gemeente In een drietal districten waren verkiezingen noodzakelijk in ver band met per 1 januari a.s. te ver wachten vacatures wegens na 6 Jaar periodiek aftreden van zit tende bestuursleden, terwijl in twee andere districten moest worden voorzien in vacatures. In het 3e district (hoofdplaats Hoofddorp) zijn de zittende leden, t.w. de heer P. Bos te Vijfhuizen, hoofdingeland en de heer C. J. Blom te Halfweg, hoofd ingeland-plas tsver- vanger, herbenoemd. In het 7e district (hoofdp1 "ts Nieuw Vennep zijn eveneens de zit tende hoofdingeland, de heer N. van Reeuwijk Jzn. te Abbenes en de hoofdingeland-plaatsvervanger. de heer A. P. W. Stokman te Abbenes. herbenoemd. Dit was ook het geval in het 10e district (hoofdplaats Alphen aan den Rijn) met de hoofdingeland, de heer J. A. Straathof te Alphen aan den Rijn en de hoofdingeland-plaatsver vanger, de heer C. J. Kempenaar te Aarlanderveen. In het 8e district (hoofdplaats Woubrugge) is tot hoofdingeland- plaatsvervanger benoemd de heer J. P. van der Poel te Oud Ade. Aldus is voorzien in de vacature ontstaan door de benoeming tot hoof din" "'and van de heer G. J. van der Poel te Rijpwetering. In het 15e district (hoofdplaats Wassenaar) is tot hoofdingeland be noemd de heer H. R. J. Graaf van Zuylen van Nijevelt te Wassenaar Hierdoor is voorzien in de vacature ontstaan door de benoeming tot hoogheemraad van de heer mr. A. J. O. baron van Wassenaer van Cat- wijck te 's-Gravenhage. Rotterdam ergens ln een school. Rotterdam brandde als een fak kel toen we daar aankwamen. Wat gebeurt er nou? Er was daar een Nederlandse kapitein, en er stonden daar drie leger auto's. „Is daar ook benzine bij?", vroeg ik zo langs mijn neus weg aan de kapitein. En fin, na een paar dagen soebat ten kreeg ik die auto's mee en gingen we dwars door de Duit sers heen naar Den Haag. Ik had een brief opgesteld in het Duits ik spreek vloeiend Frans en Duits en een beetje Engels en in die brief stond dat wy zo snel mogelijk naar Den Haag moesten. Op die brief had ik zo'n beetje alle stempels gezet, die ik kon vinden. Ze ke ken wel hun ogen uit op het hoofdkwartier aan het Voor hout. Ik heb trouwens nog een heel mooi verhaal uit myn dienst- tyd. Op vrydag moesten dege nen die iets uitgevreten hadden altijd by de kapitein op het matje komen. Op een gegeven moment komt daar een boer binnenstappen die om drie da gen verlof kwam vragen. Nou was net telegram Q afgekon digd, dus de kapitein wou graag weten wat voor dringende reden die man had om nu plotseling drie dagen naar huis te willen. Gezinsuitbreiding, meneer, zei de boer. Goed, hy kreeg toe stemming, als hy maar weer op tyd terug was. Dat was hy ook. plichtsgetrouw. Komt de kapi tein langs hem tydens de in spectie en informeert belang stellend of het een Jongen of een meisje is geworden Niet zo haastig, kapitein, antwoordt die man. dat moeten we nog negen maanden afwachten. Nee, ik heb nooit spyt van myn diensttyd gehad. Je leert er kameraadschap, saamhorig heid en om op tyd je mond open te doen. Ververij Later in de oorlog werd ik naar Dantzig gebracht. Dat was by de Arbeitseinsatz. Ik was van beroep verfmeester, ik verf de tapyten en zo. Uit Dantzig was ik hem al snel weer ge smeerd en de rest van de oor log heb ik by een neef gezeten. Na de oorlog ben ik in een oude stomery en eigen ververy begonnen. Ik heb indertyd nog eens hoge-drukmachines over genomen van de fa. Parmentier in Leiden, die later naar Dok- kum is gegaan. Veertien Jaar heb ik myn eigen ververy ge had: Ververy De Vries aan de Geuzenstraat in Hilversum. Na die 14 jaar waren myn belang rijkste klanten weggevallen, de één omdat hy een eigen ver very had gebouwd, de ander omdat zyn zaak tot de grond toe afgebrand was. Ik had toen geen werk meer en ben in dienst gegaan by Krantz in Leiden. Daar schoot ik op een gegeven moment een verfappa- raat in, waardoor ik drie keer in het Elisabeth-ziekenhuis en de vierde keer in het Academisch ziekenhuis terecht kwam. De laajste twee jaren vóór myn pensioen ben ik dan ook inva lide geweest. Dat zal zo'n acht, negen Jaar geleden zyn". Muziek „Ach, ik was aan het wandelen en toen hoorde ik dat er Ie mand weg zou gaan. Nou, dacht ik, ik doe dat maar eens. zo kan ik nog eens met de mensen praten. Ik hou er nu eenmaal niet van om thuis te zitten. Ome Jan thuis hangen? Kom nou. Ik heb altyd veel gedaan, aan muziek byvoorbeeld. Ik speel nog altyd citer, en ik heb vroeger in allerlei koren gezon gen: in het Toonkunstkoor in Hengelo, in het Twentsch Ge mengd Dubbelkwartet. Ik ken alle oratoria, en een Gregori aanse Mis ken ik beter dan 80% van de katholieken. Ik kan hem zingen en nog vertalen ook. (Ome Jan demonstreert dit aan de hand van het "Agnus Dei" en het "Gloria"). Harmonica heb ik ook nog gespeeld, maar in dienst heb ik myn harmonica finaal in de vernieling getrokken. Behalve dat ik aan muziek deed, ben ik ook nog jarenlang toneelmees ter geweest in Hengelo. Zelfs ben ik nog een tydje toneel meester geweest by Fritsch Hirsch, toen de eigen toneel meester ziek was. "Wenn die Veilchen wieder blühen", speel den ze toen. Albert May, Her- bert Weisbach, noem ze maar op. Claire Clairy, ik heb ze alle maal meegemaakt. Nee, Ome Jan houen ze niet thuis. Laat my maar met de mensen pra ten. Geen zouteloos gezwam, maar een gedegen gesprek, daar hou ik van. Ik vind dat gezel lig". Bazaar f 5250 LEIDEN De bazaar ten bate van de schulddelging van de Evang. Luth. Gemeente heeft f 5250 opge bracht. Beroepingswerk NED HERV. KERK GEREF. KERKEN Beroepen te Baarn en Zwijndrecht L. van der Veer te Willemstad (N. Br.), te Zaamslag: C. A. Koeman te Appelscha. GEREF. KERK (VRIJGEM.) Beroepen te Alkmaar- Broek op Langedijk: D. Th. Vreugdenhil te Oldehove. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Nieuw-Beijerland en Veen: Chr. van der Poel te Yerseke. Voor Waardenburg: C. de Ridder te Nun speet. Ruim drie ton voor restauratie Boroboedoer AMSTERDAM De actie tot be houd van de Borobroeder op Java, het boeddhistische monument uit het jaar 800 dat door verval wordt be-1 dreigd. heeft in Nederland 330.000 gulden opgebracht. Voor de restau ratie is byna twintig miljoen gulden nodig. Indonesische, Franse en Neder- j landse deskundigen werken onder leiding van de Unesco samen om de I restauratie, die zes Jaar zal duren, uit te voeren. Beiaardprijzen LEIDEN Vanavond zal in het Leidse stadhuis de prijs voor uit nemendheid voor beiaard worden uitgereikt aan twee leerlingen van de Nederlandse Beiaardschool. Duik Donker uit Sneek en Bernard Winse- mius uit Amsterdam. Het is de eer ste keer in de geschiedenis van de Nederlandse Beiaardschool, dat de ze prijzen worden uitgereikt. Beide geslaagden zullen om half acht een concert op de beiaard van het Leidse stadhuis geven. Regionale judotraining LEIDEN Na overleg is beslo ten de regionale Judotraining, die op zaterdagen in Leiden wordt gehou den, te verplaatsen van de „Een dracht" naar de dojo van Leo de Vries aan de Uiterstegracht. Deze regionale oefengelegenheid wordt een unieke gelegenheid genoemd, waarbij de opkomst beslist groter kan zijn dan totnutoe. ADVERTENTIE Ford Escort 1100-1300 vanaf 6830,incl. b.t~w. AUTOMOBIELBEDRIJF Rijnland N.V. v. d. Valk Boumanweg 71, Leiderdorp, telefoon 30325. Lammenschansnlein 6. Leiden. Telefoon 42451

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3