LEIDSCH mDAGBLAD LEIDEN BLIJFT IN LAST Kabinet zoekt wel naar „specifieke benadering" CHIPS Rijden met auto f150 duurder vandaag [S-tarief ion It elk lar hoger LEIDSCH Üfe DAGBLAD Rijn boekt weer triest record (9ud Qlie. r n A 1ARV0 [gericht I maart I860 DONDERDAG 4 NOVEMBER 1971 No. 33547 Kteur: O. Koopman DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte singel 1, Lelden - Tel.: 25041, Redactie: 21507 fdredacteur: Dra. J. R. Soetenhorst f20,65 per kwartaal (postabonnementen f23,05), f6,95 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f0,30 Nabezorging tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur# GOLDEN WONDER familiezak potato 443" paprika 425 79 •paar maa voor gratis faaatpakkattan JEN HAAG De regering zoekt voor de financiële problemen van Leiden een 'spe- ske benadering". Staatssecretaris Van Stuijvenberg (Binnenlandse Zaken) zei giste- in de Tweede Kamer dat dit geldt voor alle steden waar „verstorende factoren" wezig zijn. Onder die term verstaat de bewindsman bij voorbeeld verkrottende bin- isteden en historische kernen. i bijzondere behandeling van in met deze problemen brengt Igens op korte termijn geen ver- ringen. Want de maatregelen 1 de regering aan denkt moeten worden uitgewerkt. Voor de his- fche kernen wordt een verf ij- N HAAG (ANP) Er zijn [en om tegen het einde van dit de tarieven bij de Spoorwegen uw te verhogen. Aldus heeft iter dr. W. Drees van Verkeer faterstaat tijdens de behande- iran zijn begroting woensdag in reede Kamer meegedeeld, de naaste toekomst zullen af en ieuwe verhogingen noodzakelijk Het is evenwel de bedoeling om aan maar eenmaal per Jaar de ren aan te passen aan de kos- Jging- lister Drees zei te verwachten tellicht deze week nog bij de Ka- tan worden ingediend het wets- »rp ter regeling van de finan- positie van de NS. Alhoewel er e Spoorwegen gestreefd moet in naar een grote doelmatig- vond de minister het nog moel- m een duidelijk beeld te krijgen ie exploitatie-problematiek van ëdrijf. aatselijk regen Bilt verwacht van vanavond orgenavond het algemeen veel bewolking rooral morgen overdag plaatse- rat regen. Matige tot krach*''j"1 lijke wind. Minimumtempera- ongeveer 9. maxima morgen 12 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) op: 4.41 uur; onder: 17.06 uur lop: 18.27 uur; onder: 11.30 uur Klater te Katwijk te 4.20 uur 5.40 uur, laagwater te 0.18 en uur. ningsregeling uitgewerkt, die op 1 Januari 1973 van kracht zou kun nen worden. Dan zouden de in aan merking komende steden via een verandering van de verdeelsleutel hogere uitkeringen uit het Gemeen tefonds kunnen krijgen. Bedragen zijn nog niet bekend. Voor de verkrotting valt van de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken niets te verwachten Dat is een zaak van stadssanering, waar over minister Udink en staatssecre taris Buck van Volkshuisvesting gaan. Onderwijs Staatssecretaris Van der Stee (Financiën) beloofde de Kamer, dat de achterstand in de onderwijsuitke- ringen aan de gemeenten zoveel mo gelijk zullen worden ingelopen. De afwikkeling wordt geautomatiseerd. Minister Nelissen (Financiën) ver dedigde zich tegen de aanvallen uit de Kamer dat met twee maten ge meten zou worden. Zowel de rege ringspartijen als de oppositie had den kritiek geuit dat het Rijk de uitgaven met meer dan zes procent had laten stijgen, maar dit niet toe stond aan de gemeenten. Nelissen: „Die benadering is niet Juist". „Ondanks grote inspanningen is het ons niet gelukt onze eigen uit gaven binnen de norm te houden. Maar dat is een tijdelijke tot 1972 beperkte overschrijding van de uit gaven. Incidentele overschrijdingen van de uitgaven moeten ook voor de gemeenten mogelijk zijn. Maar daar VARKENSPEST IN ALPHEN ALPHEN AAN DEN RIJN De hele varkensstapel (105 dieren, waarde vee'rtienduizend gulden) van boer Ruting uit Alphen aan den Rijn zal moeten worden afgemaakt, omdat varkenspest is geconstateerd. Ruim veertien dagen geleden be merkte men. dat er twaalf biggetjes niet wilden eten. Tweemaal kwam een veearts de diertjes controleren, maar hij dacht toen nog niet aan varkenspest. Dat kwam pas later naar voren, toen voor de Rijks- seruminrichting een bloedmonster werd onderzocht. Hoe de ziekte is uitgebroken, is nog niet duidelijk. De heer Ruting heeft laatste tijd geen varkens ge kocht, alle dieren zijn eigen teelt. Vermoedens bestaan dat de ziekte is overgebracht door spreeuwen of rat ten. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs n Ik word abonnee per 19 nov. 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214. Lelden. i moeten wel zeer zwaarwichtige rede nen voor zijn". Sociale zorg Nelissen herinnerde er aan dat ook de uitkeringen aan gemeenten in het recente verleden diverse keren boven de toegestane norm zijn uitgekomen. Als voorbeeld gaf hij de stijging van de kosten van sociale zorg in 1969, die niet de toegestane zes procent bedroegen, maar zeven procent. Lelijke fout van Lau van Ravens Lissabon Neerlands topscheids- rechter Lau van Ravens heeft gis teravond bij de wedstrijd om de Europa Cup II Sporting Lissabon - Glasgow Rangers ten onrechte strafschoppen laten beslissen. De Portugezen namen deze strafschop pen het beste en waren, volgens Van Ravens winnaar. De Spaanse waarnemer van de UEFA besliste, echter, met het re glement in de hand, dat Van Ra vens een ernstige fout had gemaakt en dat niet Sporting Lissabon, maar Glasgow Rangers witmaar was. Dit was de gang van zaken: In Schotland wonnen de Rangers met 32. gisteravond was de uitslag precies andersom. Volgens de regle menten liet Van Ravens de wed strijd met tweemaal een kwartier ver lerugen. Beide teams scoorden nog eenmaal. En dus. dacht Van Ravens is de stand wederom gelijk en moeten er strafschoppen worden genomen. Maar wat Van Ravens niet wist is dit: Ook in de verlenging tellen de doelpunten van de bezoekende club dubbel. Van alle treffers, die Nederlandse ploegen gisteren in de Europa Cup-wedstrijden plaatsten, was dit de verrassendste: Oeki Hoe- kema schoot het veel geplaagde PSV naar 20 tegen Real Madrid en daarmee naar de volgende ron de. De Spaanse defensie stond en zat er ontredderd by. Ajax en Feyenoord kwamen eveneens een ronde verder. Moeiteloos. Ajax- Olympique Marseille 41, Feüe- noord-Dinamo Boekarest 20. Sparta werd in Belgrado door Rode Ster ternauwernood gewipt (21), FC Den Haag was kans loos by Wolverhampton Wande rers (4—0) PAGINA'S 19. 21 en 25 Drees is autoliefhebber, maar wil gebruik beperken PAGINA 5 Na Tito dreigt scheuring tn Joego-Slavië PAGINA 7 „Ome Jan" op zyn praatstoel STADSPAGINA Hoogovens investeert in „Spaans" woonoord PAGINA 13 De droomprinsen van de film en tv worden door vrouwen gemaakt PAGINA 17 Het eerste deel van een serie over wintersport PAGINA 27 Geen accijns op snoepgoed Duurdere sigaretten goedkoper Den Haag Volgend Jaar zal de automobilist met een wagen in de middenklasse, die 18 000 kilometer per jaar rijdt, ongeveer 150 gulden meer aan het autorijden moeten besteden. Dit is een gevolg van: - verhoging van de benzineaccijns, waardoor de literprijs stijgt met. ongeveer vier cent; - verhoging van de motorrijtuigen belasting: ƒ42 voor een auto van 800 kilo en f 53 voor een auto van 1000 kilo;— verhoging van de pre mie van de verplichte W.A.-verzeke- ring met gemiddeld dertig gulden. Een voorstel van de oppositie om de benzineaccijns nog meer te verho gen, maar de motorrijtuigenbelas ting minder omhoog te schroeven (meer het rijden met, dan het bezit van de auto belasten) is gisteren door minister Nelissen (Financiën) van de hand gewezen. Over de voorgestelde verhogingen moet ove rigens nog worden beslist door de Tweede Kamer. Dat geschiedt tij dens de behandeling van het dek kingsplan over enkele weken. Minister Nelissen heeft in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer nog gezegd, dat: —de regering vasthoudt aan de voorgestelde accijns op frisdranken, waardoor de literprijs ruim veertien cent per liter stijgt; een accijns op snoepgoed niet kan worden ingevoerd, omdat dit in internationaal verband op moeilijk heden zou stuiten: de accijnswijziging voor sigaret ten de prüs van het meest gangba re pakje (f 1,75 per 25 stuks) onver let laat. maar de duurdere sigaret ten goedkoper worden en de goed kopere vijf tot tien cent per pakje duurder; een belasting op pleziervaartui gen moeiüjk te realiseren is en ze ker niet per 1 januari 1972; de invoering van het nul-tarief van de omzetbelasting op weekbla den niet kan, omdat het de schat kist tien tot vijftien miljoen gulden zou kosten. Wapens voor Libanon Libanon heeft een wapencontract gesloten met de Sowjet-Unie. Het is de eerste keer dat de regering in Beiroet zich voor de bevoorrading van het leger tot Oost - Europe wendt. Tot nu toe heeft zy zich altyd verlaten op Westerse wapenleveranciers. De toestand van tiet Rijn water heeft een nieuw triest re cord bereikt. De afvoer die de ge hele zomer al laag is geweest is de afgelopen weken gedaald tot een nieuw laagtepunt: minder dan 900 kubieke meter per se conde. Omdat de zoutlozingen op de Rijn geiooon door bleven gaan steeg het zoutgehalte tot 330 mil ligram per liter watereen on aanvaardbare hoeveelheid voor drinkwater Door de geringe waterafvoer daalde het water bij Duisburg- Ruhrort tot een hoogte van 1.60 meter. Rijnschepen kunnen dan ook maar een fractie van de ge wone lading vervoeren. Een schrale troost is dat met man en macht gewerkt wordt om de drooggevallen Rijnoevers van alle vuil te ontdoen. teuws Heden werd door de Minis ters van Buitenlandsche Za ken gn van Koloniëi met dei, Britschen gezant ondertee kend éene overeenkomst be treffende Sumatra en eene additioneele bepaling, op de overeenkomst van 5 F ari 1871, betreffende den af stand der kust van Guinea. Z. K. H. Prinr Frederik is he denochtend te 8 uren met de Rijnspoor uit de residentie naar Moskou vertrokken. (Adv.) Alom verkrijgbaar Kolonisatie van Europeanen te Suriname. Opheffing van het pauperisme, ontwikke ling van Handel en Industrie door A. Halberstadt, prils 115. Vanochtend reeds zocht Van Ra vens vanuit Lissabon telefonisch contact met de KNVB Hij gaf toe dat hij fout was geweest. „Ik heb" zei hij. „van die regel nog nooit ge hoord". Prins Philip stopt met polo-spelen inmiiajffiixixilf' ...dekinderen hè... lekker TABV0 zit berstensvol LONDON (AP) Prins Phi- ip. de sportieve echtgenoot var Koningin Elizabeth, zegt zyn rote liefde .polo" vaarwel h. (e Prins 50 is. vindt hij hei mgzamerh-md welletjes wor len. Bovendien heeft hy een iniijke pols. De Prins begon in 1949 polo te •pelen. Sindsdien heeft nij een ?root gede '.te van zijn vrije tijd lan deze sport besteed. Hij wero *én van 's lands vooraanstaande »olospelers. Hij was aanvoerder van de exclusieve Windsor Pail, loeg en speelde voor Engeland Van de zijde van Buckingham 'alace is bekendgemaakt, d-t le koninklijke stoet polo-nonv's verkocht zal worden. Prins Charles, die evenals zijn vader traag polo speelt heeft ügen polo-pony's.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1