Sparta sneuvelt als held superieur Ajax spaart tracht, benen en )lympique Marseille Arsenal en Celtic bij laatste acht LOTING Koudijzer vermorst dotten van kansen JJDERDAG 4 NOVEMBER 1971 PAGINA 19 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD een paniek na 0-1 achterstand: 4-1 AMSTERDAM Het triomfantelijke armgebaar, waarmee Ajax' trainer Stefan racs het laatste fluitsignaal van de Schotse scheidsrechter McKenzie begroette, was fr dan alleen maar een uiting van vreugde. Niet zozeer het bereiken van de laat- acht in het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen stemde de kleine (ui- ard) gelukkig. Maar vooral het feit, dat zijn Ajacieden in het plichtmatige prestige- echt want meer was de strijd in het toch nog uitverkochte Olympisch Stadion zelfs niet na de 01 achterstand tegen Olympique Marseille zonder (ernsti- blessures de kleedkamer hadden gehaald lip-succes (41) inhalerend: ir ik het meest over in heb en, was niet het resultaat, de angst voor blessures. Dat n deze fase van de competi- paarin ik iedere speler hard heb, funest kunnen zijn", beminnelijke Roemeen maakte tia afloop ook niet al te druk het feit, dat twaalf minuten het einde Barry Hulshoff uit fcld was gestapt. De Amsterdam - raffe" zal er zondag in het gro- iffen tegen Feijenoord zeker bij Hulshoff: „Ik kreeg een trap in knieholte. Daar was ik tegen head ook al gepakt. Maar het hlemaal wel mee". Het eerste doelpunt van Ajax: Olympique-doelman Car- nus oogt het afstandschot van de niet-zichtbare Johan Cruijff („Iedereen dacht dat ik dat laat ste mannetje ook nog zou nemen, maar ik schoot lekkerverbaasd na: 11. i Onvlee fan Kovacs kan zijn formatie >ok onbezorgd gaan voorberei- <p de eerste van de twee moei- wedstrijden van het Jaar tegen de revalatie van het e voetbal, Olympique Marseille. 1-2 nederlaag met slechts de Dp een voetbalwonder naar Ani^ m gereisd, bewees Ajax al te zijn voor Feijenoord. Het [at de roodwitte brigade begrij- de benen èn de krachten wil- ttren, want anders was de les h Cup-voetbal voor Olympique leel wat hogere (doel) cijfers allen..... ,,Magnifique. ignifique, magnifique", stamel- kalende trainer van OM, Lu- fieduc, na afloop slechts. „Wat oeg dit Ajax". En daarmee ging lemaal voorbij aan het feit, dat doeg aanvankelijk nog een on- opt grote kans had gekregen lor een Cup-sensatie te zorgen. niet het superieure Ajax, |het als kansloos de milde en olie Olympische „kuip" binnen >te Olympique had al na n minuten de leiding geno- Ajax-doelman Heinz Stuy liet de bal na een vrije schop van a's topscorer van vorig seizoen, Skoblar <44 treffers) los, ia Magnussen de bijna op de taande Couecou in staat stelde pen (0-1). i toch wel verrassende ope- Boelpunt Ajax had daarvoor driemaal het houtwerk ge in: een afstandschot van Muh- ien uithaal van Keizer en een 1 van Swart na een sublieme van Keizer deed Ajax ech- pts. Vertelde trainer Kovacs la- londer veel ophef: „Ik had het hgens zelfs voorspeld: Marseil- tnt met één-nul voor. Maar ik veel vertrouwen in myn elfftal. Bt vertrouwen hebben zij niet bamd". Grappenmaker uitspraak typeert het Ajax- [e-stijl voortreffelijk. Onder [g van de gezellige „.grappen- p" Kovacs tijdens de gebrui- e persconferentie maandagmid- ertelde hij de Franse verslagge- taet een doodserieus gezicht dat e opstelling, overigens geheel te- lijn principe in („Alleen kleine jen maken hun opstelling niet fid") nog niet kon geven omdat pzat over de blessure van Van Eemheeft de Amsterdam- Glgroep zich omgeturnd tot een przekerde formatie. Bewust van feigen kracht. En meer nog dan Ier onder het tuchtregime van p Michels gerijpt tot een profes- pl gezelschap van voetbal-ar- k. dat resultaat en speelvreug- pt een geheel heeft versmolten, e „planken" van het Olympisch jon zette hoofdrolspeler Ajax fi- ht OM ver in de schaduw. En de l moeiteloze wijze, waarop het klassieke Cup-stuk maakte, het even geschrokken legioen Berust. Bx zette Olympique letterlijk en irlijk opzij. Barry Hulshoff I hadden de opdracht om onze hstanders zo snel mogelijk te in- Beren" "gleed" de om zijn hcid gevreesde Couecou met een r-professionele tackle zelfs een- I op de (harde) sintelbaan. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Twee Britse ploegen hebben zich bij de „laat- j ste acht" gewerkt in het toernooi om de Europa Cup voor lands kampioenen: Arsenal en Celtic. En dat was uitermate logisch. j Want Arsenal startte gisteravond In Londen al met een in Zürich veroverde 2-0 voorsprong op Gras- hoppers, liet de Zwitsers eerst even vrolijk uitdollen en sloeg toen pro fessioneel zoals dat heet toe. De 30.000 zagen Ray Kennedy, Charley George en John Radford uithalen: 3-0. Celtic maakte er de afgelopen da gen een pleziertochtje van. Het kwam naar Malta, maakte er pret en voetbalde er ook nog even tegen Sliema Wanderers, waarvan veertien dagen geleden met 50 gewonnen was. Toch nog een Schotse zege Hood schoot twee maal raak en Cocks liet de Sliema-fans juichen. Alzo 2-1 voor Celtic. Benfica. dat in Lissabon met 2-1 van CSKA had gewonnen, stond gisteren in Sofia vrijwel de gehele wedstrijd met de rug tegen de muur. Maar de Portugezen ver traagden knap, lieten CSKA niet in zijn spel komen en hileden het op 0-0. De gevolgen: 50 000 diep teleur gestelde Bulgaren verlieten het Levsky-stadion en Jimmy Hagan, de Britse trainer van Benfica, kon na afloop zeggen dat zijn tactiek goed was geweest. Het tweede doelpunt, dat voor Ajax én het aanvankelijk ge schrokken legioen een vastigheid- je betekende: Sjaak („Paco") Swart kogelt de bal achter de kansloze OM-doelman Carnus. Ujpest Dosza uit Hongarije wandel de vrij gemakkelijk de kwartfinales in. Nadat tevoren in en tegen Va lencia met 1-0 gewonnen was. liep Ujpest in eigen huis via Dunal II (goals in de 51ste en 53ste mi nuut) naar een 2-0 voorsprong uit. Geen vuiltje dus meer aan de lucht. Dat Valdez daarna ook een keertje voor Valencia scoorde, deerde de uitgelaten Hongaren op de tribunes niet: 2-1 was ook mooi. Tenslotte de triomf vam Standard In Moskou hadden "Les rouges" met 1-0 verloren, maar in het ei gen, intieme stadion was de wraak zoet. Standard zegevierde met 20, waarna Takac op de schouders ging. Want hij was (7de en 59ste minuut) de man van beide doel punten. drukking en de volgepakte toeschou wers snel tot grote geestdrift. In de 31ste minuut passeerde Johan Cruijff met een schitterend afstand schot doelman Carnus voor de eers te maal en nauwelijks acht minuten later liet Sjaak Swart het (opgeluch te) legioen opnieuw juichen: na voorbereidend werk van Suurbier en Keizer knalde "Paco" de bal in eens in het nylon. Na de rust spaarde Ajax zoals ge zegd de benen én de krachten. Al bleef vooral Couecou "Een grote boef", vond Sjaak Swart na afloop terecht, "hij heeft geweldige kwali teit. maar hij heeft ons allemaal een schop gegeven" provocerend voetballen, de Amsterdammers lie ten zich niet meer verleiden tot risi co's of stuntwerk. Ajax maakte berekend mét de gedachten aan het grote competitie- treffen tegen Feijenoord ("Ik gok voorlopig op het Cup- en het lands kampioenschap", vertelde Kovacs later nog het verplichte Cup-num mer af. Johan Cruijff (in de 64ste minuut met een kopbal na een mili- meter zuivere voorzet van Sjaak Swart) en Arie Haan (in de 80ste minuut na een afgeslagen corner van Piet Keizer hoekschoppen verhou ding: 144) gaven de statistici nog enig werk (41). Tussen de bedrijven door gaf het speelse Ajax het publiek nog wat waar voor het (dure) entreegeld. Zoals het buitenspel zetten van zes Franse aanvallers. Naar de tv Toch bleven vele duizenden toe schouwers niet tot het laatste fluit signaal van de Schotse scheidsrech ter McKenzie, die overigens na af loop verklaarde Couecou, Skoblar en Neeskens officieel te zullen rappor teren bij de UEFA wegens ruw spel. Die duizenden prefereerden een uur tje Cup-samenvattingen op de tv bo ven de steeds vervelender wordende rol van toeschouwer bij een uitge bluste wedstrijd. En daarvan zullen zij bepaald geen spijt hebben gekregen Treffers ZURICH De Europese Voet bal Unie heeft gisteren in Zü rich bekend gemaakt, dat de lo ting. die morgen in Zürich plaats vindt, slechts betrekking heeft op het toernooi om de Europa Cup 3, de UEFA-beker. Het gaat in dit toernooi, waarin twee keer zoveel verenigingen uitkomen als in de Europa Cup 1 en 2, om de derde ronde. In een nog nader aan te wij zen plaats zal op 12 Januari 1972 worden geloot voor de kwart finales van de toernooien voor de landskampioenen, de beker winnaars en de UEFA-Cup en ook voor de kwartfinales van de Europese kampioenschappen voor landenploegen en voor de nationale elftallen voor spelers onder de 23 jaar. BELGRADO Janusz Kowalik, Sparta's stille Pool, had de glimlach afgezworen. Toen geknakt Sparta zich definitief met 21 „geflikt" wist door ene José Ortiz de Mendibil; toen Jan Klijnjan na de laatste schrille toon van de laffe Spanjaard al zijn gramschap had ontladen in die ene onbeheerste trap tegen de enkel van de waakhond Keri; toen torste Kowalik met Dries Visser de koffer vol vuile shirtjes. Zwijgend, met stijf opeen geklemde kaken. Want Kowalik kwam tegen Rode Ster on danks Elek Schwartz's vurige wens tóch niet binnen de lijnen. De officiële reden daarvan luidde dat Kowalik hinder ondervond van een gescheurde spier in de rechter dij. Boze tongen evenwel wisten dat hy tegenover zijn teamgenoten de comedie verder wilde spelen. Een romedie, die begon nadat hij tijdens Sparta-PSV door Schwartz werd in geruild voor Arend Koudijzer. Die verontwaardiging teweeg bracht toen hij de overige spelers bij ver trek toeriep dat hij niets meer met hen te maken wilde hebben. En die Kowalik wat NEC-Sparta betreft buiten de lijnen hield omdat hij tijdens de training een spierblessure zou hebben opgelopen. Kowalik dan, trok uit de houding van zijn collega's conclusies en be riep zich vlak voor Rode Ster-Spar - ta tóch weer op die ondragelijke pijnen. Waarna pinchhitter Koudijzer bepraat moest worden wat lukte. Bittere ironie van het noodlot wilde evenwel dat uitgerekend Arend Koudijzer als gevolg van domme pech, vooral, twee, drie dot ten van kansen vermorste. En ver hinderde dat Sparta op één doelpunt na de kwartfinale in het Europa Cup toernooi voor bekerwinnaars binnen wandelde. Door Ger Stolk Waarmee tevens werd aangetoond dat Sparta alvorens scheidsrechter Ortiz de Mendibil als oorzaak van de overigens heldhaftige bekerdood aan te wijzen de hand in eigen boezem had moeten steken. Toege geven, de Spaanse rechtspreker was er mee gediend na het omstreden duel Panathinaikos-Rode Ster (vo rig seizoen: uitslag 3-0) zich des noods ten koste van Sparta van alle smetten te ontdoen. Toegegeven ook, de brave man tolereerde van de Joegoslaven alles wat de lieve heer pertinent op een voetbalveld heeft verboden. Maar dat alles zou zeker glimlachend zijn weggewuifd indien Sparta via het produceren van doelpunten de volgende ronde zou hebben bereikt. Datlukte dus net niet. Waardoor Sparta's penningmeester betaald voetbal Dolf Aarse na de ontgoo cheling plotseling de mond vol had van een grof schandaal. Waardoor Elek Schwartz ook teleurgesteld uit riep: „Dat de USFA zó'n aan vechtbare arbiter durft aan te wij zen." Waarbij én Aarse én Schwartz over het hoofd zagen dat zij bij de UEFA hadden kunnen protesteren tegen Ortiz de Mendibil als scheids rechter, naar aanleiding van zijn voorgeschiedenis" bij Rode Ster. Omdat zij zulks niet deden, ver speelden zij ondanks de begrijpelij ke emotie die de schrijnende teleur stelling opwekte, alle recht. Sparta sneuvelde, en dat is de an dere waarheid, als een held. Dat het troosteloze, met tienduizend toekijkers gevulde, Marakanastadion (ten onrechte in Belgrado als het stadion van de zon aangeduid) toch sfeer, oneindig veel sfeer kende, dat mag Sparta zeker op zijn conduite- rapport bij laten schrijven. Omdat het karakter toonde, toen Filipovic's trekbal en Karasi's knal in de lin kerhoek, goed voor één-nul tegen de verhouding in, was gebleken. Omdat het via inzet, veel inzet, de kracht opbracht terug te vechten. Ongestraft Tóen al viel fluitist Ortiz de Men dibil op. Glimlachend liet hij Rode Ster vrije trappen nemen toen Ka- rasi Nol Heijerman vertrapte, Nov- kovci, Heijerman even later onge straft en rechtse hoek verkocht. Tactisch gezien haalde Sparta in die periode trouwens het slechtste cijfer. Want de Schwartz-elf stond Rode Ster een veel te groot mid denveld toe. Dat kwam omdat Hans Venneker en Stef Walbeek als vleu gelverdedigers zonder directe tegen stander (Rode Ster verzamelde zich met de 1-1 van Rotterdam in het achterhoofd op het middenveld) in de achterste lijn bleven hangen. Aan welk euvel tijdens de pauze bleek gesleuteld, want daarna ope reerden Venneker en Walbeek een linie verder. Waardoor Sparta niet langer werd uitgetikt op het mid denveld en plotseling handenvol kansen creëerde. Jan Klijnjan, later door niemand minder dan Tsjick Cajkovski van „Weltklasse" genoemd, vertolkte in die periode de hoofdrol. Het doel punt waarmee Sparta langszij kroop, was dan ook voor een groot deel zijn werk. Drie verdedigers (Bogecivic, Keri, Karasi) werden- door hem speels misleid, want Jan stapte eerst buitenom, haalde de bal vervolgens terug en speelde als laatste foefje de bal door de benen. Charley Bosveld maakte er vervolgens een halve-volley van, goed voor 1-1. Tóen was Rode Ster stomrijp, tóen ook rukte Sparta zich definitief los uit de Joegoslavische positiedekking. Dat al die agressie niet werd be loond, kwam omdat uiterst nuttige Arend Koudijzer op de beslissende momenten niet dat killersinstinct kende dat Kowalik in goede doen wellicht wél zou hebben gehad. Om dat verkeerd uitvallende doelman Dujkovic de bal per ongeluk tegen de schoen kreeg en een keer in de zij. Omdat Jörgen Kristensen, na een wriemelactie van Jan Klijnjan door Keri binnen de lijnen aan zijn middel teruggetrokken en toen hij protesteerde nog een draai om zijn oren kreeg ook, net niet professio neel was om er bij te gaan liggen En omdat Rode ster schoppend en slaand allengs weer vat kreeg op Sparta's in de allerhoogste versnel ling draaiende middenveld. Andermaal wenste Ortiz de Mendi- I bil evenwel de ogen te sluiten. Zelfs toen Karasi eerst Eijkenbroek en vervolgens vreselijk hard werkende Jan van der Veen een rechtse di recte toediende. Waarna Sparta moegebeukt, zelf vol op de kin werd getroffen. Als gevolg van snel coun teren, omdat vermoeid Sparta de li nies bij balbezit van Rode Ster ook niet goed meer liet aansluiten. Acimovic bleek de aangever en opkomende Antonfjevic dompelde Sparta vervolgens in diepe rauw Benieuwd kon je daarna alleen nog zijn naar commentaar van José Or tiz de Mendibil. Waartoe de Span jaard maar al te graag bereid bleek in de waan met een Joegoslavische verslaggever te hebben te doen. Toen hem evenwel werd gevraagd waarom hij er geen Joegoslaaf had uitgestuurd, zette hij zijn stekels hoog op. Toen lispelde hij: „Het is niet de gewoonte dat Spaanse scheidsrechters commentaar leveren op de wedstrijd...." Tennis Nick Fleury is met de finalisten van het herenenkelspel bij de nationale kampioenschappen, Fred Hemmes en Jan Hordijk aan gewezen voor het Nederlandse team, dat op 13 en 14 november in Djurs- holm tegen Zweden speelt in de tweede ronde van het toernooi om de Koning Gustaafbeker. Pim Doesburg moet met een ferme trap redding brengen bij een aanvalspoging van Karasi. Jürgen Rumor op staande voet ontslagen WEST BERLIJN Een uur voor aanvang van de UEFA-cupwedstrijd tegen AC Milaan heeft de Berlfjnse voetbalclub Hertha BSC zijn speler Jürgen Rumor op staande voet ont slagen. Dinsdag had Rumor tegen over zijn voorzitter toegegeven dat hy vorig seizoen door Arminia Biele feld was omgekocht. Arminia won de desbetreffende wedstryd in Berlijn geheel tegen de verwachting in met 1-0. Jürgen Rumor, die 26 Jaar oud is( stond nog tot het eind van het huidige seizoen onder contract van Hertha. Wielrennen Drie Nederlandse wielrenners zullen deelnemen aan de zesdaagse van Brussel, die op 8 no vember begint in het sportpaleis van Vorst. Peter Post rijdt met de Belgische oud-wereldkampioen ach tervolging Ferdi Bracke en Leo Duyndam en Gerben Karstens vor men een compleet Nederlands kop pel.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 19