LEIDSCH DAGBLAD EIS METAAL: 3 PCT. REËEL ,Wat moet Leiden met 'n lege Werkgevers gaan loonwensen onderzoeken LËD vandaag Contract 3 jaar, maar nu praten over 1972 OPKLARINGEN Biesheuvel betreurt opvatting van Prins Openhartig éw é%Z Vloedgolf in India: mogelijk 50.000 doden Opgericht I maart 1860 WOENSDAG 3 NOVEMBER 1971 No. 33546 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f20,65 per kwartaal (postabonnementen f23,05), f6,95 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041, Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur). DEN HAAG De metaalvakbonden hebben vandaag hun looneisen voor het volgend jaar op tafel gelegd. Ze wil len in 1972 een reële loonsverbetering van drie procent, wat gelijk is aan de door het Centraal Plan Bureau becij ferde stijging van de produktiviteit. In deze drie procent is geen rekening gehouden met even tuele verkorting van de arbeidstijd en de uitbreiding van va kanties, omdat daarmee volgens de vakbonden al rekening is gehouden bij de berekeningen van het Planbureau. De voorstellen komen zo zeggen de werknemers neer op een totale loonkostenstijging van 10.45 procent, wat ruim beneden de twaalf pro cent ligt die met het oog op de mati ging gewenst wordt geacht. De sa menwerkende vakorganisaties in di metaal gaan uit van een driejarig contract. Wat de materiële punten betreft wil men voorlopig alleen over 1972 praten. Het vervolg-ge- Bprek kan worden gehouden enig inzicht bestaat over aal-economische ontwikkelingen op wat langere termijn. Voorwaarden Een gedeelte van de drie procent reële loonsverhoging zal blijkens werknemersvoorstellen gebruikt worden voor verbeteringen arbeidsvoorwaarden. Volgens Opvallende camouflage Schotse Hooglandkleuren in Wilson Glenny. Wazige verten met de briljance van grijze rotsen, de gele bergnarcis, zilveren berken. Zestig variaties op authentiek Schotse dessins. Oorspronkelijk camouflage 'on the hill*. Nu opvallend geklede kostuums, suits that suit your personality Haarlemmerstraat 175- Lelden voorlopige berekeningen zullen dp werknemers in de metaal het vol gend jaar 1.7 procent meer in hun loonzakje krijgen. In een eerste re actie od de metaaleisen zeggen de werkgevers dat de voorstellen niet veel afwijken van hetgeen in het centraal overleg op tafel is gelegd "Ze hebben alleen de metaalcijfers ingevuld in Dlaats van de landelij'-' cijfers". Volgende week zullen de werkgevers na een toelichting van de vakbonden hun definitie ve standount beDalen. Vanmiddag hebben de werkgevers aangekondigd een onderzoek te zul len instellen hoe de werknemers den ken over de economische vooruit zichten en de loonsverhogingen voor het komende jaar. via een opiniepei ling wil de ondernemersorganisatie VNO te weten komen of de werkne mers in meerderheid akkoord gaan met de stelling van de werkgevers: nu eens een jaar geen loonsverho ging (maar wel een compensatie van de prijsstijgingen) na een stijging van het reële loon met veertig pro cent in de afgelopen tien jaar. Onderzoek De resultaten van het opinieonder zoek komen eind deze maand. Een proefonderzoek heeft al uitgewezen dat de meerderheid van de werkne mers de economische ontwikkeling niet erg gunstig beoordeeld. Zeer velen zouden tot matiging bereid zijn. Drs. S. C. Bakkenist, voorzitter in het bestuur van de Stichting van de Arbeid, heeft dit vanmiddag meegedeeld in zijn jaarrede od de algemene ledenvergadering van het VNO. Angst De Bilt verwacht van vanavond tot morgenavond: droog weer met enkele opklaringen. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Overwe gend matige zuidwestelijke wind. Minimumtemperaturen van 10 gra- q iet noordwesten tot 5 gra den in het zuidoosten van het land Maxima morgen rond 13 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 4 NOVEMBER Zon op: 7.39 uur; onder: 17.08 uur. Maan op: 17.33 uur; onder: 10.13 uur Hoogwater te Katwijk te 3.34 en 15.53 uur, laagwater te 11.54 uur. HFet heeft te lang ontbroken aan het appeleren aan het gezonde ver stand van de kiezer, werknemer en consument. Maar wij blijven gelo- in de overtuigingskracht van het reëele argument", zei hij. Het moet het laatste jaar zijn in- i. voor iedereen duidelijk zijn dat de economie aan het afglijden Maar in het parlement werden steeds nieuwe uitgaven gevraagd en verkregen. In de loononderhandelin gen werden steeds hoge looneisen gesteld en die eisen ingewilligd. Oorzaak van deze gang van zaken is angst. Angst bij de politici, bij de vakbondsleiders, ook bij de werkge- „Men is bang om te zeggen het op staat, bang voor verlies van aanhang, bang voor elkaar, 'oor de leiders, voor iedereen" Ontwikkeling Enkele andere ontwikkelingen: Volgens minister Boersma (So ciale Zaken) is het overleg tussen kabinetsdelegatie en vertegen woordigers van organisaties van beoefenaren van vrije beroeDen artsen, advocaten, notarissen, architecten, accountants, makelaars) matiging in 1972 bevredigend verlopen. Men heeft zich bereid verklaard de mogelijkheden van matiging in inkomen en tarieven te onderzoeken. Tegen 15 november zullen de organisaties concrete voorstellen op fafel leggen; In een eventueel gesprek met de regering blijft de vakbeweging uit gaan van haar laatste „aanbod" aan de werkgevers, resulterend in een loonkostenstijging van twaalf procent. NVV-voorzitter drs. H. ter Heyde heeft dit meegedeeld. Hij signaleerde in ons land verschijnse len, waaruit blijkt dat de politieke partijen niet meer functioneren en hun aansluiting bij belangrijke maatschappelijke problemen missen Het gevaar dreigt dat de vakbewe ging taken van de politieke partijen gaat overnemen, zoals in Italië. Drs. Ter Heide acht zo'n ontwikkeling funest. Oliestroom uit omgeslagen tankwagen Een tankauto met ruim 20 ton ruwe stookolie is gisteravond op het grote viaduct Kleinpolderplein bij Rotterdam uit de bocht gevlogen en gekanteld. Het deksel van de tank werd weggeslingerd. Meer dan 15.000 liter olie stroomde het hellende wegdek af. De afslag naar Den Haag maar ook de laagste onderdoorgang van het pleinwas urenlang onberijdbaar. De chauffeur van de wagen liep een lichte shock op. Met grote hoeveelheden zand trachtten brandineer en vrijwilligers de oliestroom zoveel mogelijk in goede banen te leiden. Maar ook vanochtend ivas de afrit door het vele zand non steeds levensgevaarlijk. D 66-er Terlouw in Kamer DEN HAAG ..Hoe moet een stad als Leiden prioriteiten bepalen t een praktisch lege pot?" De D'66-er Terlouw vroeg zich dit gisteren vertwijfeld af in de Tweede Kamer. Achter de regeringstafel vier bewindslieden: minister Geertsema staatssecretaris Van Stuijvenberg «beiden van Binnenlandse Zaken) en minister Nelissen en staatssecretaris Van der Stee (beiden Financiën). Zij zouden vandaag antwoorden. Terlouw vroeg de bewindslieden om aan de hand van Leiden nu eens heel concreet aan te geven hoe een gemeente uit zijn financiële perikelen moet komen. Hij deed daarbij zelf als suggestie om een gemeentelijk sane ringsfonds voor incidentele uitkerin gen in te stellen. Daarbij dreigde hij met een motie als het antwoord van de regering hem niet tevreden zou stellen. Niet alleen de D'66-er sprak over Leiden in de eerste termijn van het kamerdebat over de gemeentefinan- ciën. Ook de woordvoerders van de PvdA en VVD betrokken de nood kreten uit deze stad in hun betogen. De WD-er Koning vroeg zich af wanneer er een verfijningsregeling komt voor de gemeenten met historische kern. Hij sprak van „levensgroot probleem" voor oude stedelijke gemeenten met een krottende binnenstad. Daarbij nc de hy als voorbeelden niet alleen Leiden, maar ook Dordrecht 's-Hertogenbosch Eén kam De PvdA-woordvoerder Franssen keerde zich tegen het nog te veel ge hanteerde principe ..gelijke monni ken, gelijke kappen". Hij zei: „Onbe grijpelijk voor my ,dat niet wordt ge keken naar het gemiddeld inkomens niveau van de inwoners van een ge meente. De aanvullende bijdrage blijft een subpectieve zaak. Men kan een gemeente als Leiden, met een sterk door de historie bepaalde ont wikkeling niet met andere gemeenten over één kam scheren". En over het feit dat de grote ste den een extra uitkering van ander halve gulden per inwoner krijgen als aanvullende bijdrage en een middel grote stad als Leiden niet, zei de DEN HAAG Minister-president Biesheuvel betreurt dat Prins Bernhard in een interview in NRC-Handelsblad opvattingen naar voren heeft gebracht, die afwijken van de grondslag van onze parle mentaire democratie. Gisterochtend heeft hij de Prins de bezwaren van de regering tegen diens uitspraken kenbaar gemaakt. Om een herhaling te voorkomen heeft de premier gewezen op de noodzaak de regeling voor publici teit voor het Koninklijk Huis na te leven. Deze regeling is in over leg met het parlement tot stand gekomen en houdt onder meer in dat er geen interviews worden ge geven buiten medeweten van de Rij ksvoorlichtingsdienst. De premier heeft een en ander ge antwoord op vragen van acht fractievoorzitters in de Tweede Ka mer naar aanleiding van het be wuste inteview. De premier beantwoordt de vraag bevestiging of hy van mening is dat „een nieuw democratisch stel sel" zoals tot uitdrukking is ge bracht in het betreffende inter view, afwijkt van de grondslag van onze parlementaire democratie. Eveneens bevestigend beantwoordt de premier de vraag, dat suggesties als deze in strijd zijn met letter en geest van onze grondwet en met de do>r het geldend staatsrecht vast gelegde bevoegdheden en bevoegd heidsverhoudingen van koning en Staten-Generaal, Premier Bies heuvel deelt tenslotte mee dat het gebeurde onder de ministeriële verantwoordelijkheid valt. heer Franssen: „Er worden geen voorwaarden voor die ééngulden vijf tig gesteld. Maar kan de regering be grijpen dat dan een gemeente als Leiden, die een bestemmingsreserve eerst moet opeten voor iets te krygen, op de achterste benen staat?" Van der Kroft fluit toch DEN HAAG - De Haagse scheids rechter Leo van der Kroft blijkt toch niet voor niets naar Engeland te zijn gereisd. Weliswaar is hem gister avond de wedstryd Tottenham Hot spur—Nantes, waarvoor hij reserve stond, ontgaan, doordat het Poolse arbitrale trio tijdig arriveerde, maar vanavond komt hij toch binnen de lijnen, namelijk om de wedstryd in Londen tussen Chelsea en Atvida- berg voor de Europese beker voor bekerwinnaars te leiden. De voor deze wedstrijd aangewezen Spaanse scheidsrechter is namelijk overge plaatst naar de wedstryd Wolver hampton Wanderers—FC Den Haag/ ADO, waarvoor de aangewezen scheidsrechter niet in Engeland is aangekomen. Van der Kroft zal bij zijn leiding worden geassisteerd door twee Engelse grensrechters. De eerste wedstrijd tussen Chelsea en Atvida- berg eindigde in een doelpuntloos gelijkspel. Wildwest in Wassenaar WASSENAAR (ANP) Wilde tonelen hebben zich vannacht in Wassenaar afgespeeld, nadat een surveillance van de Wasse- naarse politie een personenauto wilde aanhouden, omdat men vermoedde dat de wagen was gestolen. De drie inzittenden voelden er niets voor om aan de tand te worden gevoeld en de bestuur der gaf dan ook vol gas. De po litie bleek evenwel niet in staat, een lelijk eendje, tot stoppen te dwingen, zodat om assistentie werd gevraagd. Pas nadat met een gericht schot een van de achterbanden van de auto was lekgeschoten (eerst was nog een waarschu wingsschot gelost», kwam de wagen op de Rijksstraatweg tot stilstand. De inzittenden vlucht ten via een sloot de bossen in. Een van de agenten sprong eveneens in de sloot en kon de bestuurder van de auto grijpen. Maar de agent verloor de strijd, werd onder water gehouden en moest flinke klappen Incasseren. De man ontkwam daarop ook in het bos. ondanks het feit. dat de politie nogmaals een schot loste. De politie begon een inten sieve speuractie, die omstreeks vijf uur het eerste succesje op leverde. In een bouwkeet troffen politiemannen een man aan, in wie een der agenten de bestuur der van de gezochte auto her kende, om niet op te vallen had de man een schildersoverrall aangetrokken. In het politiebureau bleek, dat de politie met een 24-jarige Fransman uit Parijs had te maken. Wat de Jongeman in Nederland doet, staat nog niet vast. De politie speurt nog steeds naar zijn twee metgezel len. Uit het onderzoek is ook gebleken, dat de personenauto waarmee het drietal reed, in j Wassenaar was gestolen. In een interview heeft Prins Bernhard openhartig gezegd dat hij het niet eens is met de wijze waarop de Nederlandse democratie functioneert. Voor aanstaande parlementariërs doen nu hoogst ontdaan over deze uitspraken, maar de vraag is of de Prins geen recht heeft om voor zijn mening uit te ko men. Als de RVD boos is omdat de dienst niet op de hoogte was -van het interview met NRC- Handelsblad, dan moet de re gering wat dat betreft de hand in eigen boezem steken. Er schort kennelijk nog steeds wat aan de voorlichtingslijnen tus sen Soestdijk en Den Haag. Verder kun je je hooguit afvragen of vorige regeringen en functio narissen rond de Prins wel vol doende moeite hebben gedaan om hem tot andere gedachten te brengen. Maar daar blijft het dan ook bij. De Prins heeft een reeks meningen verkondigd, die kritiek inhouden op de gang van zaken in ons land. Daar mee is bepaald nog geen man overboord. 24 PAGINA'S 0 De atlete Mieke Sterk weigert de beslissing van de Kon. Ned. Atle tiek Unie te aanvaarden. Die heeft de banvloek over haar uitgespro ken, omdat zij in een interview pittige kritiek had geuit. Mieke vindt, dat zij daartoe het recht heeft. Ze wil de schorsing onge daan gemaakt zien. "Ik deins zelfs niet terug voor een proces" PAGINA 19 Klimaat tussen Arabieren klaart langzamerhand wat op PAGINA 9 NEW DELHI (Reuter, AP) De schattingen over het dodental als gevolg van de wervelstorm en de vloedgolf die de staat Orissa in Oost- India troffen, variëren nu van 3500 tot 20 000. De verbindingen met het gebied zijn nog gebrekkig. Officieel werd gisteravond het dodencijfer op 3391 gesteld, maar re geringsfunctionarissen in Orissa spraken toen al van ongeveer 6000 doden, terwyl onofficiële persbureaus het aantal doden van 20.000 tot 50.000 schatten. Wat de schade betreft, worden bedragen van 950 miljoen tot 1.4 miljard gulden genoemd. In de kustgebieden van de ooste lijke Orissa. die al eerder dit jaar door een vloedgolf werd getroffen, dreigen nu nieuwe gevaren als hon gersnood en cholera door gebrek aan voedselvoorraden en epidemieën door de vervuiling van het water. Ooggetuigen zelden dat in veel ri vieren lijken dreven en dat ook de velden bezaaid lagen met stoffelijke overschoten van slachtoffers. leuws Uit het Leidsch Dagblad van 3 November 1871: Dezer dagen overleed alhier de heer L. Springer, een onzer bejaardste (82 jaar) stadge- nooten, die tevens nog tol een dier enkele overgebleven oud soldaten der grande ar mee behoorde, welke de veld tocht naar Rusland mede- maakten. BATAVIA, 19 Sept. Naar wij vernemen, zal de heer Mr. 1 Loudon, benoemd Gouver neur-Generaal van Nederl.- Indië, met de mail van me dio November, die hier onge veer 20 December aankomt uit Nederland vertrekken. (Adv.) Men vraag te huur te Leiden -net primo Mei, een Huis of Bovenhuis met 5 ka mers. Keuken en verdere ge makken, voor een klein gezin Franco offerten van stana huurprijs er localiteit ond letters T. B. bij den Boek handelaar H. van Tussen broek te Wageningen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1