nicef werkt mee aan de fundamenten an de Indonesische gezondheidszorg lauwe samenwerking met nationale dienst en WHO LEIDSCH DAGBLAD Laird voor bespreking in Vietnam AUTO OVER DE KOP iWOENSDAG 3 NOVEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 (Van onze correspondent P. Schumacher) DJAKARTA (GPD) In verband met de financiële actie, fiie de afgelopen maanden in Nederland is gehouden voor het jyerk in Indonesië van het thans een kwart eeuw bestaande nderfonds van de Verenigde Naties (Unicef), nam ik mij fcnige weken geleden voor een paar Unicef-gezondheidscentra bekijken. Op het Unicef-kantoor in Djakarta verze kerde men mij, dat zoiets niet mogelijk was, omdat er geen specifieke Unicef-projekten bestaan. „Alles wat wij doen", al- Bus de heer Henk Lücker, een Limburger die al bijna 20 jaar jroor de VN werkt, „gebeurt in nauwe samenwerking met de Indonesische gezondheidsdienst. Er bestaat een zogeheten 'mas- ierplan' waarin alle activiteiten zijn samengevat ter verster king van de nationale gezondheidszorg. Dit 'masterplan' vormt weer een onderdeel van het eerste vijf-jarenplan, hier te lande fceter bekend als Repelita". gara heet. In het enigzins verander de gebouw Is een kliniek voor moe- der-en-kind gevestigd waar de tien tallen geduldig wachtende vrouwen, met haar geboren en ongeboren kin deren de hele dag via een luidspreker worden getrakteerd op voorlichting over geboortenregeling, afgewisseld, met gezellige muziek. Overal hangen bovendien nog biljetten over „fami ly-planning". Dokter Koesprapto bevestigt mijn vermoeden dat de belangstelling voor geboorten-beperking ste'rk toeneemt. De voorkeur gaat uit naar „de spi raal" maar op het platteland neemt Iooruit kijken |Maar hoe verleent de Unicef nu 3 steun"? Lücker: "Dat „masterplan" heb- len het Indonesische ministerie van pezondheid, wij van de Unicef plus i de Wereldgezondhei'ds- irganisatie samen opgesteld. Daar bij hebben wij gezegd wat, waar en Ëoeveel we kunnen bijdragen. Zelf standige projecten hebben we dus >t". 'Maar wat voor hulp levert Uni- rf hier in Indonesië nu precies"? L&cker: „U kunt dat natuurlijk al- dat plan terugvinden, .aar laat ik een paar voobeelden De belangrijkste bijdragen lie wij leveren wat betreft de ge- Hidheidscentra, waar ik speciaal belast ben liggen op het gebied de opleiding van personeel! in strumentaria, moeder-en-kind ver- irging en geboortenregeling. Daar- het opstellen van plannen van fundamenteel belang. Het heeft geen ikele zin om hier en daar maar at te doen. We kijken vier, vijf laar vooruit met onze plannen om de Rtyezondheidsdienst hier op een zo ireed mogelijk gebied op te bouwen, iet is nutteloos om ergens op een luitenplaats een duur röntgenappa- eer te zetten terwijl er geen zijn die er mee om kunnen Nog een voorbeeld: het is ildverspilling om honderdduizend eden pokkenvaccin te bestellen ils de plannen er niet in voorzien lit spul snel naar de plaats van ;temming te brengen of dat het worden opgeslagen in vrieskas- Wat ik hiermee zeggen wil is, ut wij in die 25 jaar een doelmatige irganisatie zijn geworden die welis- vrij willige bijdragen van landen leeft, maar liever niet ge- wil worden als een liefdadige istelling". 'Het klinkt misschien wat hard, le ene kant streeft Uni- dat zoveel mogelijk kin deren in leven blijven waardoor de levolking nog sneller toeneemt en de andere kant levert Unicef 0(jeen belangrijke bijdrage bij de cam pagne voor geboortenbeperking". Lücker lacht en zegt: „Ik begrijp wat u bedoelt, maar ons uitgangs- !i punt is dat de kinderen die geboren worden, gezonde kinderen zullen Tenslotte vraag ik de heer Ucker hoe ik ondanks de vervlech ting van het werk van Unicef met de Nationale Gezondheids dienst toch een indruk kan krijgen wat Unicef voor Indonesië betekent. 'We zullen u meenemen naar wat 4 ïezondheidscentra in Djakarta en daarbuiten, dan gaat ons werk mis- echien wat meer voor u leven". Dokter Koesprapto is hoofd van de izondheidsdienst van Oost-Djakar- a, dat een gebied van 150 vierkante' 9 tilometer beslaat en waar bijna een miljoen mensen wonen. Het gezond heidscentrum van Oost-Djakarta is gevestigd in het huis van de vroegere assistent-resident van het toenmalige Meester Cornelis, dat nu Djatine- men liever de pil. Vanuit dit ge zondheidscentrum vertrekken elke dag dertig vrouwen om bij de men sen thuis voorlichting over geboor tenregeling te geven. Ook gaan er el ke dag zusters op pad om de school kinderen geregeld te onder zoeken. Niet meer dan 20 procent van de lagere soholen kan worden bestre ken. Er is nog niet voldoende ge oefend personeel. Ook heeft het cen trum een röntgenapparaat voor tbc- onderzoek. Elke maand komen er ongeveer 50 nieuwe gevallen bij. Het centrum kent een kraamafdeling met ongeveer 50 bedden. „In de eetzaal van de assistent-resident liggen nu 21 vrouwen", zegt dokter Koes prapto. Na deée rondgang wil ik wel eens weten wat nu de bijdrage van Unicef is. „We hebben erg veel van onze du re instrumenten via Unicef gekregen en de „onzichtbare hulp" is natuur lijk de opleiding van een groot deel van ons personeel, zoals vroedvrou- Dokter Koesprapto is een beetje bang dat ik een te gunstig beeld krijg, en stelt voor naar Belo Ga- doeng te rijden waar een plaat selijke MCH is (mother and child Health: moeder-en-kind verzorgng) Als we er aankomen zitten er ze ker veertig vrouwen in alle stadia, van zwangerschap of kinderen aan de borst. Het is een zeer eenvoudig houten huisje met bamboe muur tjes en een aarden vloer. Er zijn tien bedden bestemd voor bevallin gen. Sommige vrouwen komen van plaatsen tot tien kilometer van dit centrum. Er is een ontwerp voor een nieuw gezondheidsgebouw, maar het zal nog zeker twee jaar duren voor dat klaar is. Weer stel ik de vraag in hoeverre de hulp van Unicef hier te merken is. De plaatselijk arts wijst op het bescheiden instrumentarium waar onder een tandartsstoel plus een met de voetgedreven boor, want elektrici teit is er niet. Ook is de opleiding van de aan het centrum verbonden vroedvrouw door een financiële bij drage van Unicef mogelijk gemaakt. En zo kent Djakarta nog enige tien tallen van deze, in Westerse ogen zeer primitieve maar door de bevolking zeer op prijs gestelde gezondheids centra. Tjilandak De volgende dag rijden we naar Tji landak, een zuidelijke wijk van Djakarta waar het grote Fatmawa- ti-ziekenhuis is gevestigd. We gaan daar speciaal naar toe om te spre ken met dokter Manikori, die zal Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Q Ik word abonnee per 18 nov. 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: Hokje zwart maken, bon invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden. worden benoemd tot hoofd van het Nationale Opeleidingscentrum voor medisch personeel, dat binnenkort gaat beginnen annex het ziekenhuis. Het hele zuidelijke district, dat een typisch overgangsgebied is tussen stad en platteland, zal als "oefenter rein" voor de leerlingen van het op leidingscentrum worden gebruikt. Voor wat betreft de opleiding van vroedvrouwen, waarvan er op het ogenblik ruim 5.000 zijn in heel In donesië (op een bevolking van 120 miljoen) zal Unicef veel financiële steun leveren, variërend van reis kosten-vergoeding tot kostbare leer middelen. Een punt waar Unicef ook veel aandacht aan schenkt is hygiëne. Men is in de dorpen begonnen met verbeteringen aan te brengen in de (niet-bestaande sanitaire voorzie ningen. Dokter Manikoro wil ons zo'n moderne w.c. laten zien in een na burig dorp. Twee "sanitaire wer kers" voeren ons naar een cement- plaat van één bij één meter met een gat er in. Het is een moderne w.c., en een grote vooruitgang vergeleken bij de manier waarop de meeste mensen al eeuwen hun behoefte er gens in een ondiep gat in de hoek van de tuin doen. Het gat in de cemen ten plaat sluit aan op een pijp met een bocht (een stankafsluiter), die naar een zeker acht meter diep gat voert. Om de cementen plaat heen, die evenals de bochtige buis te plaat se kan worden gemaakt, komt nog een bamboescherm. Volgens de sanitaire werkers is de bevolking over het algemeen wel blij met deze nieuwe voorzieningen. Er is .weinig overredingskracht voor nodig om ze van het nut ervan te overtuifwn. Vervallen couveuses Voor een kijkje in een gezond heidscentrum in de provincie valt de keus op Krawang, 80 kilometer ten oosten van Djakarta, een vrij welvarend gebied dat overvloedig rijst verbouwt. Het enige ziekenhuis in het gebied van ongeveer één miljoen in woners Krawang zelf telt nog geen 90.000 inwoners is voorzien van 150 bedden. Aan dit ziekenhuis zijn twee artsen verbonden, vijf an dere artsen staan aan het hoofd van plattelandscentra, met elk 20 hospi taalbedden. Verder heeft elk van de 110 dorpen, die het district Krawang kent, een zeer eenvoudige polikliniek. Ook hier strekt de zorg van Unicef zich voor namelijk uit over MCH's, waarvan er dertig zijn. Voor we echt nog die per de dorpen ingaan, laat de dok ter ons zijn ziekenhuis zien. Vergele ken met wat in in Djakarta zag is het hier erg armoedig. De lakens op de bedden zijn vies, de matrassen Als we op de kraamaf deling ko men wijst de dokter op drie bijna uit elkaar vallende houten couveu ses. "Daar zouden we best een paar nieuwe voor kunnen gebruiken", zegt de dokter zonder veel hoop dat zijn wens binnen enkele jaren in vervul ling zal gaan, "bovendien zou nieuw beddengoed ook zeer welkom zijn, maar zolang we met een gemiddeld verlies van bijna duizend gulden per maand draaien kan ik bij de over heid moeilijk om meer geld komen vragen". Het ziekenhuis is meestal maar voor de helft bezet. "Dat komt niet omdat de bevolking zo vreselijk gezond is, maar omdat veel mensen nog te on wetend zijn. Bovendien is voor veel mensen het liggeld (inclusief eten), van nog geen gulden nog te veel. ke patiënten betalen drie gulden per dag". In het ziekenhuis worden op het ogenblik veertig verpleegsters opge leid. Ze werken er ook en krijgen een "salaris" van vijf gulden per maand. Poliklinieken De dokter wil ons ook nog een paar poliklinieken in de dorpen laten zien. Het eerste dat we aandoen, in Tele- gasari, ziet er goed uit. Het is dan Ook niet alleen een polikliniek, maar ook een MCH en eens in de week wordt er voorlichtinng gegeven over geboorteregeling. Als ik me nogal verbaasd toon over de goede staat, waarin het eenn en ander verkeert, geeft de dokter eerlijk toe dat het wel een van de beste is van het hele dis trict. Op mijn aandringen voert hij ons naar een gemiddelde dorpspoli- Fundamentele gezondheids zorg: enorm moeilijk te realise ren in een land waar de plaat selijke kali niet alleen dient als riool, maar ook als wasplaats en daarnaast nog het noodzakelijke drinkwat&r'levert. (Foto Holvast) kliniek. Het is niet meer dan een wachtkamertje met een bank voor drie personen en nog een kamertje van twee bij drie meter met een me dicijnkastje, een onderzoektafel en een bureautje. Er komen gemiddeld zo'n 15 mensen per dag. De jonge assistent-vroedvrouw, die voorlichting over geboortenregeling geeft, dankt haar opleiding voor een deel aan de hulp van Unicef. En hoe belangrijk die geboortenregeling is, bewijst de recente uitspraak van mi nister Widjojo van het Nationaal planbureau, dat het bevolkings vraagstuk. wat eigenlijk wil zeggen, de overbevolking van Java, de ko mende tien jaar een goed eind naar een oplossing moet worden gebracht anders ziet de toekomst van Indone sië er zeer somber uit. Of, om de gedachten van Unicef's gezondheids chef in Djakarta, Lücker, nog eens kort samen te vatten: "Minder, maar gezonder en gelukkiger kinde ren". Bij dat streven kan Unicef hier in Indonesië nog best een steuntje in de rug gebruiken, want met een jaarlijks budget van zeven miljoen gulden doet men in zo'n groot land niet zo verschrikkelijk veel. WASHINGTON (AFP/AP) Van daag is de Amerikaanse minister van Defensie Meivin Laird uit Washington naar Saigon vertrokken met het voor nemen „de Vietnamezen gerust te stellen" wat de vastbeslotenheid van de Amerikaanse regering aangaat haar vietnamiseringsprogram tot een goed einde te brengen. Minister Laird zei vóór zijn vertrek nog ervan overtuigd te zijn, dat het Amerikaanse Congres zich reken schap zal geven van de betekenis van de hulp aan Vietnam en de kredieten zal herstellen, die kort geleden door de Senaat werden geschrapt toen die het program voor de Amerikaanse hulp aan het buitenland ter züde schoof. Laird legde er de nadruk op, dat de sterkte van de Amerikaanse troe pen in Vietnam vanaf 1 dececmber minder dan 184.000 man zal bedra gen. In april 1969 had de omvang der Amerikaanse strijdkrachten in Viet nam met 543.000 man een ongeken de hoogte bereikt. Van zijn bevindingen zal Laird ver slag uitbrengen aan president Nixon, die op 15 november het verdere schema van de vermindering der troepensterkte in Vietnam bekend zal maken. LEIDEN Een door een 27-Ja- rige inwoner van Leiderdorp be stuurde personenauto vloog vanoch tend omstreeks negen uur bij de Haagse Schouw uit de bocht van de Ommedijkseweg. De auto reed de berm in en sloeg vervolgens over de kop. De bestuur der bleef ongedeerd, maar zijn 24- jarige vrouw kreeg een hersenschud ding. De EHD bracht haar naar het Diaconessenhuis. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Angelica Rosalina Margrietha, dr. van C. van Aarden en D. P. Boender; Diana Elisa, dr. van P. F. A. Korea en C. Rljsbergen; Nicole Martlne. dr. 1 Ravesteljn en H. G. Dil; Spaanderman en W. terus Cornelis, zn. van T. J. Jacobs en M. C. Rotteveel; Fiona Sonia, dr. van A. R. Baron van Heemstra en M. T. M. van Zinnicq Bergmann; William, zn. van D. Haasbroek en L. Slappendel; Nicolette Apolonia Johanna Maria. dr. van W. H. Hogenboam en J. J. Vuur- Rooy; J. van Ees en E. C. J. Dlkkee. OVERLEDEN J. Bijleveld, 72 j., man; H. Spek. Neuteboom, 53 J., J. Chaudron. 48 J., man; A. de Groot, 71 J., weduwe van J. Schreuders; O. Oosterhoff, 59 J., man; K. Tisseur, 79 M. Verbooij, 61 J., J. Diks, 57 j., man; L. A. M. Noppe- ney, 50 J., man; M. van Galen, 69 1., weduwe van N. J. van der Krogt; D. de Mooij, 47 J., man; R. J. Coordes. E. de la Bije 82 J., man; H. Jansen, 87 J., Heijden, 11 J., zoon; A. Vlanen, 65 J. "jchtgen. van T. Paauw; C. van Eljk. 65 i; L. C. Geschlere, 52 J., echt- J. H. Geschlere; W. Schalks, Sonia McMahon chaimante gast op Witte Huis President en mevrouw Nixon i echtgenote te gast. Mevrouw So- avondjurk met een zeer forse hebben de Australische premier \nia McMahon deed gisteren de dubbele split te verschijnen Me- McMahon en zijn charmante adem van mode-verslaggevers in vrouw Nixon deed het wat kalmer het Witte Huis stollen door in een I aan.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15