WITTE HUIS WIL REDDEN WAT ER TE REDDEN VALT .WELCOME TO THE UNION ALASKA Londen treedt hard op tegen olielozers Poging Senaat voor buitenlandse hulp te winnen BLUNDER VAN 4 DE GEHEIME - DIENST IN DENEMARKEN Autotentoonstelling in Turijn Nieuwe modellen van AlfaFiat en Lancia Pakistaans diplomaat in Bern loopt over Israël verwacht er niet veel van OAE-MISSIE NAAR ISRAËL AARDIG, MAAR NIET BEPALEND COMMISSIE: OP GROTE SCHAAL CORRUPTIE IN LEGER VS De klauwier is een echte saté-eter. Hij spietst zijn gevangen prooien vast aan doornige struiken. WOENSDAG 3 NOVEMBER 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 (Van onze correspondent) WASHINGTON In een intensieve, door het Witte Huis geleide campagne om de Senaat er alsnog toe te bewegen om althans een deel van de afgekapte fondsen voor de buitenlandse hulpverlening te herstellen, zei minister van Buitenlandse Zaken Rogers, dat het staken van de buitenlandse hulp „een factor zou kunnen zijn" in de overwegingen van president Nixon wanneer deze zich op 15 november tot het Amerikaanse volk zal richten met een nadere verklaring over zijn Vietnam- beleid. Minister Rogers zei verder dat het iblokkeren van de buitenlandse hulp verlening door de Senaat al krach tige reacties uit het buitenland had uitgelokt, en dat het aan deze landen moeilijk was om uit te leggen. Rogers vreesde ook dat de situatie in het .Midden-Oosten beïnvloed zou worden """door de abrupte Senaats-beslissing, en hy noemde met name het belang van de militaire hulpverlening aan Jordanië „om de neutraliteit van dat land te waarborgen". Gisteren werd minister van De fensie Meivin Laird ingezet met een Balvo op de Senaat. Laird zei dat het Vietnamiserings-programma van de president in gevaar was gebracht. Hij vertrok gisteren naar Vietnam om de Door Mr. H. L. Leffelaar regering van president Thieu gerust te stellen, en om een rapport op te stellen over de stand van zaken in Zuid-Vietnam dat als basis zal dienen voor een beleids-verklaring van Nixon later deze maand. mm Maar ondanks deze verhitte cam pagne van het Witte Huis. zijn de politici het erover eens dat het pre sident Nixon zelf is geweest die deze ■Tjehandeling van de Senaat in de hand heeft gewerkt. Men wijst erop Jdat Nixon, door zijn bittere aanval S KOPENHAGEN (AP) De Deense I geheime dienst heeft een pijnlijke 'prop moeten doorslikken en kan lang piet plezierige vragen in het parle- Iment verwachten. Gebleken is dat twee geheime agenten, verbonden aan de inlichtingendienst van de politie, het openbaar aan de kaak zijn ge steld door een lid van een extremis tische groep die zij hadden willen aantrekken als verklikker. De geheime agenten, die o.m. bij hun onderzoek hadden gelogeerd in een luxueus hotel in Amsterdam, wa ren ineens met hun foto plus naam hier in de krant verschenen en als iets niet te pas komt voor een ge heime agent, dan is dit het wel. De speurders legden geheime con- Itacten met de man die zy wilden voor hun dienst. Dat was jCasper Neergaard, een welbekende I activist en lid van een Trotzkistische jeugdgroep. Terwijl men met hem praatte at en dronk werd het geheel gefotografeerd door een man die in opdracht handelde van Neergaard en die hen zelfs naar Amsterdam was gevolgd. Toen de reis voorbij was ging Neer gaard met de foto's naar een krant die ze publiceerde. De groep-Neer- gaard wil de inlichtingendienst aan klagen omdat deze op illegale wijze Neergaard had aangemoedigd in het kantoor van de beweging in te. bre- :n en brieven en inlichtingen over de leden mee te nemen. Neergaard is evenwel door de groep geschorst als lid. Blijkbaar denkt men dat hij een "dubbele agent" is. Bomaanslag in "Rode Leeuw in Belfast: twee doden BELFAST (DPA/Reuter) Zeker twee mensen werden gedood en 35 gewond by een bomaanslag die gis termiddag een café in de protestantse wyk Ballynafeigh in de Noordierse hoofdstad bijna geheel verwoestte, Reddingsploegen zoeken nog naar een onbekend aantal mensen die on der het puin bedolven moeten liggen. Volgens ooggetuigen waren twee ge wapende mannen café "De Rode Leeuw" aan de Ormeau Road binnen gekomen. Ze riepen de talrijke bezoe kers toe: "Eruit, heeft nog tien seconden de tijd, dan gaat de zaak de lucht in". Zij plaatsten in het café een 22 kilo zware bom en vluchttn weg. Vijf seconden later volgde de ontploffing die de zaak in puin legde ou gaten sloeg in de muren van het aangrenzende politiebureau. De ex plosie was zo hevig dat zelfs passa giers van een passerende autobus door de rondvliegende stukken steen werden gewond. Volgens de politie was de bom ge richt tegen het politiebureau. Tegelijk ontplofte in ee i aangrenzende boetiek een minder zware bom. Onder de ge wonden zijn twee politiemannen. op de uitwijzing van Formosa uit de Verenigde Naties, de ultra-conserva tieven in de kaar1, speelde die de fondsen voor de VN wilden besnoeien om ook die landen te „straffen" die hun woord niet hielden bij de uitein delijke stemming over de toelating van China en de uitstoting van For mosa. De regering hoopt eerst de Senaat ertoe te kunnen bewegen om de bui tenlandse hulpverlening nog vier maanden op de bestaande basis voort te zetten, maar het bleek al spoedig dat dit compromis geen haalbare kaart was. Een tweede compromis richt zich nu op december als af sluitdatum, maar de stemming in de Senaat is dat een meerderheid er niets voor voelt om verder te gaan dan 15 november. Nieuwe wet Senator McGovern, één van de kandidaten voor het presidentschap van de Democratische partij, heeft aangekondigd dat hij een nieuwe wet op de buitenlandse hulpverlening zal indienen, waarin alleen Israël mili taire hulp toegewezen zou krijgen ten bedragen van 625 miljoen gulden. De overige fendsen zouden dan al leen bestemd worden voor economi sche hulpverlening, voedselzendingen, en vluchtelingenhulp. Senator Frank Church, die al jaren bezig is om een anti-Vietnam-amendement door de Senaat geaccepteerd te krijgen, is van plan om nu een nog krachtiger resolutie in te dienen, waarbij de to tale terugtrekking van alle Ameri kaanse troepen wordt geëist, en pre sident Nixon de mogelijkheid zal worden ontnomen om ook de „30.000 tot 50.000" man troepen achter te laten die hij nodig acht om een on middellijke val van het regime- Th ioe te voorkomen. De door de Senaat verworpen wet op de hulpverlening bevat ook de niet geringe post van ongeveer een miljard gulden voor Cambodja, een post waar president Nixon veel aan gelegen is, maar waar juist de Senaat over gebelgd is omdat het Congres niet door Nixon werd gekend in zyn beslissing om Laos en Cambodja binnen te vallen. Frustratie De spectaculaire beslissing van de Senaat, die in elk geval op het eerste gezich een breuk betekent in het buitenlandse hulpverleningsprogram ma, dat begon met de Marshall-hulp 25 jaar geleden, weerspiegelt dan ook een opeenhoping van opgekropte ergenis, teleurstellingen, en nauwe lijks verhulde congressionele on macht over presidentiële beslissingen die buiten het Congres om genomen werden. Senator William Fulbright, de kri tische voorzitter van de Senaatscom missie voor Buitenlandse Betrekkin gen, bracht dit gevoelen het best onder woorden toen hy gisteren zei dat de afwijzing van de hulpverle- nings-wet het voortreffelijkste ogen blik was om tot een nieuw program ma te komen. Het streven van de li- berael senatoren is nu een nieuwe wet op te stellen die minder het ac cent zal leggen op militaire hulpver lening dan op daadwerkelijke econo mische en humanitaire bijstand. Er zal zonder twijfel nog veel (vervuild) water door de Missisippi moeten stromen voordat het zover is. You'll Have A BIast. TURIJN (ANP) De personen- autotentoonstelling in Turijn, heeft vandaag de poorten voor de sterk in automobielen geïntereseerde Ita lianen geopend. De expositie heeft drie Italiaanse primeurs te bieden. Een wereldprimeur betekent de pre sentatie van „Alfasud 2000" van Al fa Romeo. Fiat komt met een coupé- uitvoerin gvan de 128 en Lancia (ook behorende tot de Fiat-groep) brengt nu de 2000 HF-coupé uit. Het staatsbedrijf Alfa Romeo heeft met de onverwachte presentatie van de Alfasud zijn grootste concurrent in Italië, Fiat, duidelijk een hak willen zetten. De 2- en 4-deurs Alfasud, die plaats biedt aan vijf personen, is de eerste auto, die is geconstrueerd door het instituut voor industriële recon structie van Alfa Romeo. De produk- tie geschiedt in de gloednieuwe fa briek in het plaatsje Pomigliano d'- Arco bij Napels. Alfa Romeo hoopt in 1973 dagelijsk 1000 Alfasud te produceren. De nieuweling van Alfa onder scheidt zich duidelijk van zijn voor gangers. Het is de eerste Alfa Romeo met voorwielaandrijving. Enkele technische specificaties: de 4-cilin- der 1186 cc motor ontwlkketl 75 Din- pk bij 6000 omwentelingen per mi nuut en kan een maximum snelheid bereiken van 150 km/uur. Een an der snufje is de verstelbaarheid van het stuur. De cilinderinhoud is door Alfa met zorg gekozen, omdat de LONDEN (Reuter) De Britse regering bezit vanaf 22 november de bevoegdheid op buitenlandse sche- pèn in internationale wateren beslag te leggen of, in het uiterste geval, ze tot zinken te brengen als die sche pen de Britse kust met olie dreigen te bevuilen. De eigenaar van een dergelijk schip zal dan geen enkele mogelijkheid op verhaal hebben. De regering in Londen ontleent de bevoegdheid aan nieuwe bepalingen van een wet die eerder dit jaar van kracht werd na gebeurtenissen waar bij grote hoeveelheden olie in zee te rechtkwamen die schade toebrach ten aan de Britse kust. Volgens het ministerie van Handel en Industrie worden de nieuwe bepalingen op 22 november van kracht en stellen de de regering in staat bepaalde op drachten te geven aan de kapitein van een schip (van welke nationali teit dan ook) dat olie loost of zelf direct handelend op te treden. "De regering kan bijvoorbeeld beslag leggen op het schip, het doen verwij deren, olie of andere vracht doen lossen, bestrijdingsmaatregelen ne men of in het uiterste geval het schip tot zinken oren ger. of vernieti gen", aldus het ministerie. De nieuwe bepalingen hebben spe ciaal betrekking op schepen in in ternationale wateren. Dezelfde be voegdheden binnen de Britse territo riale wateren zijn al vastgelegd in een aparte wet die in april door het parlement werd aangenomen. Een woordvoerder van het minis terie van Handel en Industrie zei nog: "In voorkomende gevallen ge ven de nieuwe bepalingen ons erg drastische bevoegdheden. We zullen echter zeer voorzichtig moeten han delen en de zaak aan alle kanten zorgvuldig bekijken alvorens tot ac tie over te gaan". verkoopcijfers van de laatste maan den hebben aangetoond dat de mid denklassewagen beter in de verkoop ligt dan de kleinere auto. De nieuwe 4-persoons Fiat 128 coupé het eerste 128-model uit deze serie kwam in 1969 op de markt en thans verlaten er 1600 per dag de Fiatfabrieken wordt in vier uitvoeringen gebracht. Zowel de 128 Sport S als de 128 Sport SL kun nen worden geleverd met 1116 en 1290 cc motor, respectievelijk goed voor een top van 150 en 16Ó km/uur. De „2000 HF" coupé van Lancia kreeg onder meer een motor met benzine-inspuiting en verschilt met name in technisch opzicht van de bestaande 2000 coupé. De motor levert 125 pk, waardoor een maxi mumsnelheid werd verkregen van 190 km/uur. De show verenigt 585 exposanten uit veertien landen. Er worden 63 merken getoond. Zoals ieder Jaar hebben de beroem de Italiaanse carosseriebouwers ook een belangrijk aandeel in de autosa lon van Turijn, die duurt tot 14 november. Zo toont Maserati een luxe sportwagen, „Bora" genaamd, die goed is voor een top van liefst 280 km/ uur. BERN (Reuter) - De tweede secre taris van de Pakistaanse ambassade in Zwitserland en voormalig zaakge lastigde Walliur Rachman heeft dinsdag meegedeeld te zijn afgetre den. Hij heeft politiek asiel gevraagd In Zwitserland. Op een persconferentie beschuldig de Rachman de Pakistaanse regering van het doden van anderhalf mil joen Oostpakistanen. De Pakistaanse ambassade in Bern bevestigde dat Rachman is afgetre den. Een woordvoerder zei, begrepen te hebben dat hij van plan ls een voorlichtingsdienst voor Bangla DesJ (de Oostpakistaanse onafhankelijk heidsbeweging) in Genève op te rich ten. Rachman verblijft sinds februari 1970 in Bern. waar hij enkele malen bij afwezigheid van de ambassadeur als zaakgelastigde is opgetreden. Hij zei asiel gevraagd te hebben voor zichzelf, zijn vrouw en zijn schoon zusters, die „de bloedige nachten van 25 en 26 maart in Dacca hebben overleefd en naar Zwitserland zijn gevlucht om te ontsnappen aan ver dere onderdrukking door het leger van (de Pakistaanse president) Jach- Ja Chan". Niet alleen in Alaska maar ook in de Amerikaanse hoofdstad Washington wordt heftig gepro testeerd tegen de kernproef die de Verenigde Staten deze week op het eiland Amsjitska van de Ale- oeten willen houden. Een woord voerder van de Amerikaanse com missie vóór kernenergie verklaar de gisteren dat de proef geen ge vaar zou opleveren voor het vrij komen van het gifgas dat de Amerikaanse marine in 1947 400 kilometer van de plaats van de proef deponeerde. De vloedgolf die de kernproef veroorzaakt zou daar maar zwak zijn. Op de foto een demonstratie voor het Witte Huis van tegen standers van de proef. Eén van hen draagt een bord met de sar castische uitspraak: Welkom in de unie Alaska, de onderste regel heeft een dubbele betekenis-, dan krijg je een ontploffing te horen, en: je kunt barsten. Alaska is nog maar enige jaren de 51-ste staat van de Verenigde Staten. Militaire satellieten Twee com municatiesatellieten zijn gisteravond op Kaap Kennedy in een baan om de aarde gebracht. De beide satellie ten zullen dienen om het Pentagon (ministerie van Defensie) te verbin den met Amerika's militaire installa ties in de verst afgelegen delen van de wereld. Indien het systeem werkt zullen de hoogste militairen van het land rechtstreeks kunnen spreken met schepen op zee en met militaire eenheden te velde. (Van onze correspondent) TEL AVIV Het bezoek van de vier Afrikaanse presidenten, te weten Senghor van Senegal, Ahidjo van Kameroen, Gowon van Nigerië en Moboetoe van Zaire (het vroegere Kongo-Kinsjasa), is het gevolg van een compromis in de Afrikaanse eenheidspolitiek. De meeste Afri kaanse landen onderhouden goede betrekkingen met Israël, voorname lijk omdat de Israëlische ontwikke lingshulp in Afrika erg populair is. Aangezien aan de andere kant Egypte in Afrika ligt en in de zwarte Afrikaanse landen veel moslims wo nen, onderhouden de meeste Afri kaanse landen ook met Egypte en andere Arabische landen goede be trekkingen. Op het congres van de Organi satie voor Afrikaanse Eenheid, waar van ook Egypte lid is, heeft dat land een grote invloed. Daar wordt dan ook Jaarlijks een anti-Israëlische resolutie aangenomen. Dit Jaar was het voor het eerst een niet zo van zelfsprekende zaak, als direct ge volg van een succesvolle reis van Is- raëls minister van Buitenlandse Za ken, Aba Eban, door een aantal Afrikaanse landen. Meestemmer Een aantal landen heeft voor de anti-Israëlische resolutie gestemd, niet omdat ze voor waren, maar ze stemden eevoudig met de meerder heid mee om niet voor een niet- Afrakaans probleem de eenheid te verstoren. Tot die categorie van te genstemmers behoren onder meer Keizer Haile Selassie van Ethiopië, wiens politie en leger door Israëli ërs getraind worden. De huidige missie van de vier pre sidenten, waarvan Moboetoe en Ahidjo als meer pro-Israëlisch, en Gowon en Senghor als meer pro- Arabisch gelden, moet een tegen wicht vormen tegen de anti-Israë lische resolutie die de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid in Juni in Addis Abeba heeft aangenomen. Verlegenheid Een aantal landen zoals Ethiopië, Liberië,' Oeganda, Kameroen en Zaire voelden zich in verlegenheid gebracht door die anti-Israëlische resolutie. Daarop besloot de Organi satie voor Afrikaanse Eenheid een commissie van 10 uit haar midden aan te wijzen en deze commissie heeft op haar beurt de vier presiden ten op een oriënterende reis naar Israël en Egypte gestuurd. Na hun reis moeten de vier aanbevelingen doen, op grond waarvan de Organi satie voor Afrikaanse Eenheid een standpunt kan innemen. In Israël verwacht men geen concrete resul taten van deze missie, al ls alleen al haar komst een Israëlische succesje. Maar wat voor nieuwe initiatieven kunnen de Afrikanen ontplooien? Gevreesd wordt dan ook dat de OAE op grond van deze missie haar standpunt niet zal herzien. Het feit dat de vier eerst naar Jeruzalem komen en dan pas naar Cairo gaan, waardoor de Egyptenaren het laatste woord hebben, wordt voor Israël on gunstig geacht. Aan de andere kant realiseert ook Israël zich wel dat het doel van de reis meer een intern Afrikaanse zaak ls, dan dat hierdoor werkelijk het conflict in het Midden-Oosten zal worden opgelost. WASHINGTON (AP) Een com missie uit de Amerikaanse Senaat die drie jaar lang een onderzoek heeft Ingesteld naar de beschuldigingen, d at in de militaire clubs en postorder bedrijven grote corruptie is binnen geslopen, heeft gisteren een eind rapport ingediend waarin gevraagd wordt om drastische hervormingen. De commissie concludeert dat het ministerie van Defensie nooit tijdig of effectief heeft ingegrepen tegen de corruptie in het militaire postorder systeem, dat met zijn omzet van 3,5 miljard dollar per jaar, het op twee na grootste postorderbedrijf van de wereld is. In hun rapport geven de senatoren 41 afzonderlijke conclusies, 16 aan bevelingen. zy zijn voornemens aparte wetten in te dienen ter be strijding van de misstanden. Eén van de conclusies uit het rap port luidt dat de militaire postorder, bedrljfsleden en organisatoren ia Vietnam 'naïef en incompetent wa ren, wanneer zy al niet corrupt wa ren'. Onder andere wordt het door de senatoren 'bespottelijk' genoemd dat de winkels in gebieden waar werd ge vochten diamanten, bontmantels en juwelen in voorraad hielden. De senatoren stellen voor alle gok automaten uit militaire clubs te ban nen. In de aanbevelingen wordt ver der nog voorgesteld de militaire post orderwinkels en de militaire clubs onder een centraal Pentagon-bureau te brengen. De sentoren hebben tijdens hun onderzoek getuigen gehoord, die ver klaarden, dat een groep sergeanten in West-Duitsland per jaar 850.000 dollar opstreek uit de winst op gok automaten. Deze sergeanten hebben later een verkooporganisatie opge richt die een omzet haalde van een miljoen, onder andere uit transacties met militaire clubs in Vietnam. Belediging rechtbank De presby teriaanse geestelijke Ian Thompson die. toen het vonnis viel over de An glicaanse deken van Johannesburg, uitriep dat ook hij schuldig was, is gisteren in Pretoria voor de rechter verschenen op beschuldiging van be lediging van de rechtbank. Na een kort verhoor is de zaak verdaagd tot 16 november. Thompson is op ere woord vrijgelaten. ADVERTENTIE Over de klauwier en vele andere dieren kunt u lezen in prachtig verzorgde en unieke boek „Grote en Kleine Spaarders van Moeder Natuur" (120 pagina's, meer dan 50 kleurenfoto's). Speciaal voor de Amro Bank geschreven door prof. dr. Stolk en ingeleid door Bert Garthoff. Een waardevol bezit voor iedereen. Hoe u als nieuwe spaarder bij de Amsterdam-Rotterdam Bank eigenaar kunt worden van dit bijzonder interessante boek, kan ieder Amro kantoor u vertellen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11