Tsjechen hebben nu alleen nog elkaar 3 dagen Twente Jaarkaart 65* RUSSEN PEILEN BEHOEFTE INDIA AAN WAPENTUIG NS-Minitrips naar het buitenland. in vogelvlucht in vogelvlucht LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 1. Alexander Doebtsek, de grote man van de hervorming en lei der van de Tsjechoslowaakse communistische party van ja nuari 1968 tot april 1969: hotel directeur in het Slowaakse stadje Nitra, waar geen van de personeelsleden hem ooit te zien krijgt. 2. Frantisek Kriegel, voorzitter van het nationale front en lid van het partijpresidium tijdens de Praagse lente, door Brezjnew voor „vuile Jood" uitgescholden, de enige politieke leider die weigerde de verdragen over de bezettmg met Moskou te onder tekenen: ontslagen als chef-arts van het Thomayer Ziekenhuis in Praag na in april 1970 uit de party te zyn gestoten, leeft, in volledig isolement van een klein pensioentje. 3. Josef Smrkowski, parlements voorzitter en één van de popu lairste voormannen van de libe ralisering: als zwaar ziek man woont hij in zyn buitenhuisje bij Praag, geheel afgesneden van de buitenwereld. 4. Watslaw Slawzik, lid van het presidium en secretaris van het centrale comité tydens de „Praagse lente": verdient zijn brood als bouwvakarbeider. Zyn vrouw is verkoopster in een melkwinkel. 5. Prof. Jaroslaw Klofats, hoog leraar sociologie aan de politieke hogeschool, groot voorstander van de hervorming: stoker van de centrale verwarming bij de firma Metas, evenals 6. Prof. Karei Kaplan, hoog leraar aan de Karelsunlversiteit. 7. Dr. Wilem Pretsan, historicus, medewerker aan het zwartboek over de Russische invasie: stoker in een kliniek. 8. Emil Zatopek, atleet, gouden medaille-winnaar bij de Olym pische Spelen, aanhanger van Doebtsek, die het „manifest van de 2000 woorden" ondertekende: mynwerker in Slowakye, nadat hij gedwongen werd het be wuste manifest in Roede Pravvo te herroepen, hetgeen hy even wel met een nietszeggende op eenhoping van frasen nogal di plomatiek wist op te lossen. 9. Karei Hanoes, beroemd ope razanger die in de Scale in Milaan is opgetreden en het vrijheidslied in de Opera Na- buro met bijzondere hartstocht placht te zingen: zonder enga gement en met een verbod om op te treden, hoewel hij een reis naar het Westen niet heeft benut om te vluchten. 10. Switatsek, regisseur die poli tieke satires schreef en onder andere met de conferencier Hornicek samen optrad, waarbij hy de collaboratie hekelde (een gevleugeld woord van hem: „Ik speel alleen voor de rozen, niet voor de roden")sinds mei van dit jaar een verbod om op te treden, niemand weet waar en t hij leeft. 11. Kamila Moeskawo, moedige televisie-spreekster in de dagen van de invasie en dochter van de bekende schrijver Novi: ser veerster in een kantine in Praag. 12. Richard Honsowits, natio nale televisieheid uit de dagen van de bezetting: werkt by een benzinepomp in Praag-Pankrats. (Van onze correspondent) WENEN „Onze beste vriend is Mao", zeggen de Tsjecho- slowaken, zodra het gesprek op de politiek komt. „Wat voor de Russen een bedreiging betekent alles wat het zogenaamde internationale communisme laat desintegreren daarvan moeten we het hebben". Met zulke drogredeneringen proberen ze zich in hunt roosteloze situatie staande te houden. Voor het tegenargument, dat iedere dreiging van buiten de Russen al leen maar tot rigoureuze tegenmaatregelen in het Oostblok zou drijven, blijven ze doof. - Hun situatie is dan ook waarach tig uitzichtloos genoeg. 500.000 tot 600.000 mensen zyn uit de party ge gooid, waarbij de zuiveringscommis sies nog een subtiel verschil maken tussen iemand als lid „schrappen" of hem „eruit stoten".--Het verlies van het lidmaatschap gaat automa tisch gepaard met het verlies van de baan. Door An Salomonson Als ongeschoold arbeider kun Je dan nog wel ergens aan werk ko men. Het regime Hoesak hecht er immers grote waarde aan zich, in tegenstelling tot dat van Nowotni, zo menselijk mogelijk te tonen. Maar als arbeider verdien Je misschien 1100 kronen, dat betekent voor ge kwalificeerde personen een verlies van 1000 kronen. Daarvan kan een man zijn gezin niet onderhouden, zelfs al zou zijn vrouw boffen en haar oude baan behouden. Het resultaat van deze massale verschuiving in het produktieappa- raat is desastreus. Voormalige fa brieksdirecteuren, die onder Doebt sek te openlyk voor hun mening zyn uitgekomen, worden vervangen door derde-rangs functionarissen, wier enige kwalificatie hun partyboekje Is. Op sleutelposities worden lieden neergezet, die nog nooit iets met or ganisatie te maken hebben gehad. De redacties van de publiciteits media zijn bezet met figuren, wier artikelen ook na een spoedcursus van twee maanden nog wemelen van grammaticale fouten. En op de universiteiten en hogescholen is een goed deel van de leeggekomen plaat sen überhaupt vrygebleven, omdat die paar wetenschappelijke krachten, die voor een leerstoel in aanmerking zouden komen, demonstratief weige ren de plaats van hun gezuiverde leermeester in te nemen. In sommi ge vakken worden dus geen colleges gegeven, maar alleen examens afge nomen. Macaber Een heel volk is hier in een ma caber gevecht verwikkeld. Een klei ne groep vecht om zijn privileges te redden, de meerderheid vecht om zijn existentie te redden. Privileges betekenen in dit land (26 Jaar na het eind van de oorlog) een redelijke woning, zodanige verdiensten dat er eens per Jaar een vakantiereisje af kan, dat er voor de kinderen vruch ten kunnen worden gekocht, maar vooral: dat die kinderen kans maken op een middelbare en eventueel hogere opleiding. Dat hangt allemaal af van het „kaderboek" van de be trokkene: heeft hy zyn „internatio nale" gezindheid tijdens de „con trarevolutie" van de hervormers overtuigend weten te bewaren? Is de proletarische afstamming van hem zelf en zijn vrouw wel duidelijk aan getoond? Daarmee is Tsjecho-Slowakye weer teruggevallen in het diepst van de Jaren vijftig met hun stalinistische terreur. Zeker, er worden geen bloe dige monsterprocessen meer geënsce neerd. De tot dusver gehouden pro cessen hebben, op enkele uitzonde ringen na, nogal milde vonnissen op geleverd. Ook zitten de gevangenis sen niet tot barstens toe vol. Partijleider Hoesak, zelf met 10 Jaar gevangenis een voormalig slachtoffer van het stalinisme, wil bij zijn „normalisering" zo humaan mogelijk te werk gaan. De over*"r ging, dat bij de huidige we municatie geen mens nog in afge perste bekentenissen en valse getui genissen gelooft, zal daarbij wel een rol hebben gespeeld. Om de hon derdduizenden tegenstanders in de eigen bevolking te liquideren, zijn Hoesaks nieuwe maatregelen mis schien spectaculair maar zeker even toereikend. Hij draait gewoon hun levenskraan dicht. Dat is stalinisme met een menselijk gezicht. „Voor 14 werkuren per dag, met alleen de zondag vrij, krijg ik 1180 kronen per maand plus 200 aan pre mies. Mijn vrouw krijgt als verkoop ster 1000 kronen. Reken maar uit hoe Je daarvan met twee opgroeien de kinderen moet leven", zegt Jiri. Hij is als directeur van een muziek school geliquideerd (zijn opvolger heeft voor diefstal in de gevangenis gezeten), omdat hij voor de televisie tegen de bezetting heeft geprotes teerd. Dankzy zijn vroegere relaties heeft j nu een baan als chauffeur in een transportbedrijf gekregen. Maar de directrice van dat bedrijf is vorige week ontslagen, hoewel ze voorheen een hoge functie in de partij heeft bekleed, alleen omdat ze de man had aangenomen. Jiri beschouwt deze baan als een bof, hoewel de arbeids situatie verre van rooskleurig is. Volgens het officiële „plan" zou den ze 11 chauffeurs in dienst moe ten hebben, maar er zyn er slechts a. Het „plan" heeft een salaris- s van 200.000 kronen uitgetrok ken. Maar overuren kosten meer dan gewone werkuren, dus die kunnen uit dat fonds niet worden betaald. Met zijn zevenen doen ze het werk elf zonder navenante extra ho- uorering. „Al ons materiaal is oud. We krijgen geen nieuwe onderdelen. Nieuwe banden zijn al maanden lang niet meer geleverd. De chauffeurs moeten zelf hun wagens repareren, hoewel ze dat nooit hebben geleerd, omdat er geen monteurs zijn. Het is ongelooflijk, dat we nog geen van allen een ongeluk hebben gehad". Het komische in deze alledaagse tragedie: Jiri is, als enige chauffeur met algemene ontwikkeling, tot chef van de garage benoemd, maar dat is „illegaal" omdat hij uit de party is gegooid en officieel geen leiding meer mag geven. Natuurlijk ontvangt hy voor die extra verantwoordelyk- heid, waarvoor hy zyn zaterdagen moet opofferen om de administratie af te wikkelen, geen kroon meer. Jiri heeft ervaring met liquidaties. Al uit de Jaren vyftig tydens de ADVERTENTIE Geeft recht op onbeperkt reizen voor de helft van de enkele réis-prijs. Verkrijgbaar voor iedere 65+er. Uw vrouw mag jonger zijn. Legitimatie en pasfoto vereist. Eén persoon Echtpaar f50.- f75.- x voordelig uit met NS stalinistische zuiveringen heeft hy er twee jaar dwangarbeid opzitten. Dan is er Watslaw. Hy was 15 Jaar hoofdredacteur van een groot pro vinciaal dagblad. Hy is al anderhalf Jaar geleden ontslagen vanwege zyn openhartige pro-Doebtsek artikelen, maar moest zolang nog aanblyven omdat er wyd en zyd geen opvolger te vinden was. Drie maanden gele den werd hy ook uit de party gesto ten. Hy had een „liberale, bourgeois- humanistische, sociaal-democrati sche gezindheid. Een man, die te voren wel eens sportreportages had verzorgd en verder alleen door dog matische volgzaamheid was opge vallen, staat nu aan het hoofd van de krant. Watslaw heeft geluk gehad en is ondergebracht in de documentatie- afdeling van een grote fabriek in Slowakye, waar hy voor 1400 kronen per maand microfilms mag sorteren. Dat heeft hy te danken aan de betreffende fabrieksdirecteur, die een schoolvriend van hem is geweest en by wie hy, na talloze pogingen om ergens adequaat werk te vinden, ten slotte is komen aankloppen. Want Watslaw heeft uit de oorlog, die hy in een Duits concentratie kamp heeft doorgebracht, een be schadigde long overgehouden. In het bouwvak gaan, zoals zyn zuiveraars hem honend adviseerden, zou zyn dood hebben betekend. Ook hier ontbreekt de absurde noot niet. In zyn nieuwe baan werd Watslaw direct gevraagd om een functie in de vakverenigingsafdeling van de fabriek aan te nemen. Want deze Journalist is een geboren leider met een brede algemene ontwikke ling. Dat hy officieel is 'geliquideerd' werd met een schouderophalen afge daan. Het regime ontdoet zich van zyn elite, maar de mensen halen die er door een achterdeurtje weer bin- Overleven Het is die hartverwarmende solida riteit met hun vertrapte medemens, die 14 miljoen Tsjechen en Slowaken als natie misschien laat overleven. De popzangeres Martha Koebisowa die beroemd is geworden door haar 'gebed voor de vryheid' in de Doeb- tsek-tyd en die in die dagen van de Invasie met een taxi door Praag reed om dat lied op alle pleinen van de stad te zingen, staat op de zwarte lyst en mag niet meer optreden. Maar ze wordt door een grote groep collega's financieel ondersteund. Ka- rel Qott en Waldemar Matsoeska, de twee sterren aan het firmament van de amusementswereld, hebben dat georganiseerd. Hetzelfde is het geval met de vyf- voudige Olympiade-kampioene Tsas- lawska, die in de zomer van 1968 het manifest van de 2000 woorden heeft ondertekend en geweigerd heeft dat te herroepen is ontslagen aan de sportschool evenals haar man, de sprinter Dolezal, met wie ze na de Olympiade in Mexico is getrouwd. Raska daarentegen, de wereldkam pioen in skispringen, die zyn hand tekening onder dat manifest wel heeft herroepen, werd onlangs in het Beskiden-gebergte by 'n spring- toernooi door de menigte uitgefloten. By iedere opvoering van de Verdi- opera 'Nabucco' werd er na het zoge naamde 'vryheidskoor' van de ge vangen Joden zo stormachtig ge klapt en moest dat lied zo vaak worden herhaald, dat de opera van het repertoire is geschrapt. Als onze chauffeur Jiri de nieuwe partybon- zen naar het ene of andere bedryf heeft gereden, wordt hy sneller royaler dan de officiële gast koffie en van de nieuwste politieke grappen voorzien. Het gonst in Praag van de satiri sche anecdotes, waarmee dë mensen zich van de werkeiykheid proberen te distantiëren. Ook in de alcohol zoeken ze een momentele vergetel heid. Men drinkt veel en sterk. De dagen, dat dit oude cultuurvolk by een goed glas wyn nachtenlang door kon discussiëren, zyn voorby. Het sociale contact is gedeformeerd tot collectieve 'escape'. De angst overheerst by elke ontmoeting. mensen leven geïsoleerd. Over het politieke gebeuren in de wereld n eigen land tasten ze in het duister. De televisie wordt pas aan- aaid om acht uur, als de be richten voorby zyn en het amuse mentsprogramma begint. Over het van de vroegere helden als Doebtsek, Smrkowski, Kriegel en Pachmann weten de meesten niets te vertellen. Hun namen worden al leen fluisterend uitgesproken. Pas ettelyke glazen komen de tongen los. Geproost wordt er onvermydeiyk 'op de vryheid'. Niet voor alle slachtoffers van de liquidatie biedt de strohalm van een toekomstige vryheid genoeg houvast. Er zyn er ook geweest die een vrij- willig einde hebben verkozen boven een slavenbestaan beneden het exi stentie-minimum. Alleen al in de hoogovenstad Ostrawa zyn drie zulke gevallen bekend geworden. Eén ervan was docent aan de hoge school m metallurgie. 32 jaar oud, getrouwd, twee kleine kinderen. Een half Jaar geleden werd hy uit de party gestoten en ontslagen, omdat hy tydens de 'Praagse lente' de her- >rmers openiyk had gesteund. Voor deze man, bekend als een fynzinnig intellectueel, was een toe komst als hulparbeider blykbaar on- draaglyk. Een werkster trof hem dood in zyn kantoor aan, vergiftigd door een te hoge dosis slaapmidde len. zy vond ook twee brieven op zyn bureau, één aan zyn vrouw en aan zyn hoogleraar, maar die hebben de brieven nooit ontvangen. De pers maakte er later een per- soonlyke tragedie van in de trant een buitenechtelyke liefdesaf faire. Hoogleraren en docenten van de hogeschool werd verboden op zyn begrafenis te komen. De „vergeten" held uit de Praagse Lente, Alexander Doebt sek gefotografeerd in de lente van dit jaar toen hij zich naar zijn toenmalige werkkring begaf: chef van een garage. Stalinist Het commentaar van een door bakken stalinist, die alle zuiveringen sinds 1948 glansryk heeft overleefd, toen ik hem deze tragedie voorhield: „iedere revolutie eist zyn slachtof fers". Deze man doceert aan de Karei-universiteit in Praag 'maat- schappyleer" ofte wel marxisme. Hy leeft met vrouw en twee kinderen in een luxueuze flat. Zyn vrouw hoeft niet te werken om gaten in het budget te stoppen. Toen ik hem zei, dat het sociale onrecht van de recente zuiverigen in TsJechoslowakye dat in de kapi talistische landen verre overtreft, repliceerde hy met wat hy zelf in 1969 in Zwitserland zou hebben mee gemaakt: „Een boerenknecht had maandenlang geen loon ontvangen. Toen hy van de boer eindeiyk zyn geld eiste, sloeg deze hem met een knuppel blind. De boer werd door de Zwiterse rechter vrijgesproken, de blinde knecht vegeteert thans zonder enige sociale ondersteuning". Met dit soort absurditeiten pro beert het regime de jeugd te indoc trineren en van dit intellectueel ka liber is de kleine categorie, die zich leent voor de ideologische hand- en spandiensten van Hoesak - Schwejk. de nationale held uit het beroemde boek van Hasek. heeft er gens gezegd dat de menseiyke exis tentie één van de zwaarste is. Dat woord hangt boven Praag, even zwaar en verstikkend als de lood grijze smog. die de gouden glans van weleer aan het oog heeft onttrokken. Voor mogelijk conflict metPakistan NIEUW DELHI (Reuter, AFP) De .bevelhebber van de Russische luchtmacht, maarschalk Koetaohow, is in Nieuw-Delhi aangekomen voor een bezoek van zes dagen. Het staat wel vast <al wordt het van officiële zyde ontkend)dat de maarschalk de Indiase defensiebehoeften zal nagaan met het oog op de spanning aan de grenzen met Pakistan. De Sowjet- Unie is al India's grootste wapenleve rancier, en de Indiase legerleiders zul len van Koetachow de verzekering trachten te krijgen, dat ze in geval van een oorlog met Pakistan op ex- tra-leverancies kunnen rekenen. Het bezoek van maarschalk Koeta chow wordt het zoveelste in een reeks sinds de ondertekening van 't onder linge verdrag van vrede, vriendschap en samenwerking in augustus. De be trekkingen tussen de Sowjet-Unie en India zyn hechter dan ooit. Eerder deze week was de Russische vice- minister van Buitenlandse Zaken Firjoebin in Nieuw-Delhi, en aan het slot van zyn bezoek werd in een ge- zamenlyk communiqué bekendge maakt dat de twee landen het vol ledig eens waren in him analyse van de huidige spanning op het subcon tinent. De Pakistaanse regering ver langt van Moskou "opheldering" over dit communiqué, zo werd donderdag in Islamabad bekendgemaakt. Goede diensten Seoretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties herhaalde giste ren dat hy India en Pakistan zijn goede diensten heeft aangeboden geen bemiddeling. Daarmee scheen hy een suggestie van de Pakistaanse president Jachja Chan te verwerpen om naar het gebied te komen ter be spreking van de mogeiykheden voor een terugtrekking der troepen van de grenzen. Oe Thant had gisteren een onderhoud met de Indiase ambassa deur Samar Sen, maar daarover is niets naders bekend geworden. India heeft nog niet officieel gereageerd op (ADVERTENTIE) 3 Dagen bijkomen in een streek die alles te bieden heeft. Volledig verzorgd, dus incl. logies, maaltijden en reis: X /f II van elk T m station. Vertrek dagelyks van 1 oktober 1971 tot 15 mei 1972. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. S—\. X voordelig X uit met NS ADVERTENTIE 2 dagen Brussel f 49.- 3 dagen Hamburg f 89.- 4 dagen Gotenbu rg f 130.-* 4 dagen Londen f 135.- 5 dagen Parijs f 132.- *Van 6 november tfm 11 december 1971 en van 8 januari t/m 4 maart 1972 kan zélfs al vanaf 100.- geboekt worden Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. vx x voordelig x x^ uit met NS het aanbod door Oe Thant van zyn goede diensten. De Indiase premier Indira Gandhi, die op het ogenblik een rondreis door West-Europa maakt, heeft in Wenen gezegd dat India erkenning van een onafhankeiyk Bangla DesJ (Oost- Pakistan) zal moet enoverwegen als dit zou by dragen tot een oplossing van de kritieke situatie van het mo ment. Op de vraag of India's niet- gebondenheid niet in gevaar komt door het recente vriendschapsverdrag met Moskou, antwoordde ze dat de genen die dit beweren over het alge meen de politiek van niet-gebonden- heid nimmer hebben gesteund. India zou zich nooit in zyn beslissings- en handelingsvryheid laten beknotten. Volgens het Indiase persbureau PTJ heeft de Pakistaanse artillerie de beschieting van grensplaatsen in het afgelegen district Tripoera ver hevigd. De commandant van de In diase luchtmacht, oppermaarschalk Lal, heeft gezegd dat Pakistaanse mi litaire vliegtuigen zowel in de weste- ïyke als oostelyke sector verscheidene malen het Indiase luchtruim hebben geschonden. De Indiase luchtmacht zou een passend antwoord geven als India werd aangevallen. Radio-Pakistan heeft gemeld dal gisteren by gevechten op diverse pun ten van de grens 76 "Indiase agen ten" zyn gedood. ADVERTENTIE Niet sneller dan 't geluid maar zyn tyd ver vooruit Ford Escort 1100-1300 Vanaf 6830,— incl. b.t.w. AUTOMOBIELBEDRIJF Rijnland N.V. v. d. Valk Boumanweg 71, Leiderdorp, teL 30325. Lamm en sc hansplein 6, Leiden. Tel. 42451. Het bezoek van de Sowjetrussische partyleider Brezjnew aan Frankrijk onderstreept nog eens, dat hy de eerste onder zyns gelyken is. Offi cieel wordt de Sowjet-Unie bestuurd door een driemanschap, dat, naast Brezjnew, bestaat uit president Pod- gorni en premier Kosigin. Hoewel deze „-troika" in de laatste tyd in gelyke mate is aangestoken door een opvallende reislust, zyn de beste brokken toch aan de partijleider toe gevallen, die in Parys dan ook een ontvangst op het niveau van een staatshoofd heeft gekregen. Terwyl Podgorni genoegen moest nemen met Noord-Vietnam en aan Kosigin Canada en Cuba werden toegewezen, bepaalde Brezjnew zyn keus op Joego-Slavië en Frankrijk. Die Franse reis is voor Brezjnew het eerste bezoek aan een Westers land, al hebben de Fransen van hun kant reeds meermalen Sowjetrussische topfiguren binnen hun grenzen ge zien. In 1960 bezocht Chroesjtsjow de Franse republiek, later reisde De Gaulle („Europa strekt zich uit van Gibraltar tot de Oeral") naar Mos kou en ook president Pompidou be trad de zalen van het Kremlin. Een bewys voor de verschuiving van de wezeniyke machtsverhoudingen in de Sowjet-Unie is echter, dat de reis van De Gaulle beantwoord werd door premier Kosigin, terwyl Pom- pldou's bezoek nu dus beantwoord wordt door Brezjnew. Het zou overi gens onjuist zyn het naar voren tre den van de partyleider te verklaren uit een grotere populariteit onder de bevolking. Want Brezjnew is eerder een gevreesde dan een gevierde lei der. In populariteit streeft Kosigin hem nog altyd voorbij. En over het aanzien van Brezjnew buiten 's lands grenzen is het maar beter helemaal te zwygen. De Franse bevolking heeft de eerste Rus koeltjes ontvan gen en de politie dodelyk bevreesd voor een herhaling van het incident in Canada, waar iemand kans zag door het beschermend kordon heen te breken en premier Kosigin aan te vallen heeft zeer ingrypende maatregelen genomen. „Tientallen lei ders van verenigingen van gevluchte Russen en andere Oosteuropeanen zyn tijdelyk naar Corsica verbannen ?r is voortdurend een enorme politiemacht op de been om elke mo gelijkheid van een incident by voor baat uit te schakelen. Maar ook bin nen de veilige muren van het paleis van president Pompidou stuit de partyleider op meer tegenstand dan hy mogelyk verwacht heeft. Het ver moeden is gewettigd, dat de Franse president Brezjnew te kennen heeft gegeven weinig ingenomen te zyn met de reusachtige omvang van de Sowjetrussische ambassade in Parys. Nu is dit allerminst een ongewoon verschynsel. want alle ambassades van de Sowjet-Unie zijn voor een groot deel bezet door lieden, die niet anders doen dan spionage be drijven. Maar na de onthullingen van de overloper in Londen en de daarop gevolgde uitwyzing van zo*n honderd „diplomaten" uit Engeland is ook Frankryk meer nog dan te voren attent op het gevaar van al te grote „nieuwsgierigheid". Van een vriendschapsverdrag, dat Moskou met Parys wenste te sluiten, zal wel niets komen en als voorwaarde voor een Franse stimulering van een Europese velligheidsconferentie zou Pompidou gezegd hebben eerst te willen afwachten hoe het. na akkoord van de Grote Vier Berlyn. verder zal lopen met de in tern-Duitse besprekingen. By alle officiële vriendelykheid m de zyde der Fransen heeft Brezj- ïw dus een weloverwogen reserve moeten incasseren. Dit betekent niet, dat Parys helemaal niets voor sa menwerking gevoelt. De Fransen moeten zich zelfs inspannen om op het punt van toenadering de concur rentie met West-Duitsland by te houden, dat immers vry sterk in de Sowjetrussische gunst lykt te zyn ge stegen. Maar de Fransen, weinig ge neigd tot gevaarlyke romantiek, zyn doordrongen van het feit, dat de Sowjetrussische macht zich de laat ste Jaren in zeer sterke mate heeft uitgebreid. De aanwezigheid van de snel groeiende Sowjetrussische vloot in de Middellandse Zee is voor hen een duideiyk teken aan de wand. Parys weet ook, dat de enorme spio- nage-activiteit van de Sowjet-Unie een opmerkelyke achtergrond heeft. In het Amerikaanse weekblad „News week" heeft de „Kremlinoloog" Brze- zinski dezer dagen gewezen op de keerzyde van de groei van de Sow jetrussische militaire macht. Die gaat nameüjk niet alleen ten koste van de produktie van consumptiegoe deren. maar heeft zelfs de weten- schappeiyk-technologische ontwikke ling in gevaar gebracht. Tegen 1975 zal het Kremlin zich, wat dit laatste punt betreft, geplaatst zien tegenover een ernstige achterstand in vergely- king met landen als Amerika, Japan en grote delen van West-Europa. Vandaar de Russische pogingen om die bedreiging te keren door zeer om vangrijke industriële spionage. De militaire inspanning van de Sowjet- Unie kost bovendien kolossale be dragen: dertig procent van het bruto 'nationaal produkt wordt verslonden door bewapening en kosten voor de ruimtevaart. De allure van grote mo gendheid komt dus zowel de econo mie als de technische wetenschappen op een enorm passief te staan. Daar- by komt, dat het revolutionaire elan verminderd is door de aanhoudend® druk van de bureaucratische organi satie der Sowjetrussische samenle ving. Tekortkomingen, die voorheen konden worden gecompenseerd door een zekere mate van ideologische be zieling. doen zich dus steeds meer ln haar volle gewicht gelden. Brzezinski wyst nog op een andere Interne moeiiykheid in de Sowjet-Unie. Niet minder dan vyftig procent van de bevolking bestaat uit nlet-Russent Oekrainers, Witrussen, Tataren, Oer beken, Georgiërs, Armeniërs enz. En onder die niet-Russen ls een dulde- ïyke toeneming van nationaal be- wustzUn te constateren, dat aange wakkerd wordt door de Chine zen, die met name in de Oekraïne byzonder actief zouden zyn. Dit alles ls natuurlyk niet alleen aan Brezj new maar ook aan zyn huidig® Franse gastheren bekend. Parijs heeft daarbij wat meer armslag dan byv. de Canadezen, die om verschei dene redenen wat zwakker staan tegenover Kosigin dan de Fransen teven over de Sowjetrussische party leider. Want Canada worstelt met het hoogste percentage werkloosheid sinds tien Jaar (ruim zeven procent) en voelt zich na president Nlxona afkondiging van een Invoerheffing benadeeld ln zyn handelsbetrekkin gen met de Verenigde Staten. Het ziet er dus wel naar uit, dat Brezj new straks met minder resultaten in het Kremlin terugkeert dan met name Kosigin. R1

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9