Het offer heette Johanna Toestand „streekvervoer" gevaar voor werknemers Ongeveer 2500 man bij vijf fusies betrokken op vordermg Marokkanen mogen in „rustige buurt Koninklijk paar na roerige dag terug Teuns mag nog wel blijven Een schoolvoorbeeld van moord' PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 30 OKTOBER 1971 „GEEN GELD OM NABETALING 1971 TE DOEN" Lindbergh wacht B. en W. Utrecht besluiten: van negen ton UTRECHT (ANP) De benarde financiële positie van de streekvervoerbedrijven gaat voor het personeel een groot gevaar betekenen. Een aantal bedrijven is niet meer in staat in november de nabetaling over 1971 te doen en heeft uitstel van betaling gevraagd. Andere bedrijven zijn nauwelijks in staat hun maandelijkse salarisver- plïchtingen te voldoen. Het bedrag van zestig miljoen gulden, dat door 't ministerie van Verkeer en Water staat is uitgetrokken om over het jaar 1972 het streekvervoer te steu nen is niet voldoende om de nood situatie in het streekvervoer het. hoofd te bieden. Dat heeft de heer J. van der Doef. voorzitter van de bedrijfsgroep Weg vervoer van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel gezegd in een re actie op een persbericht van de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen (KNVTO) De KNVTO heeft een nota uitge bracht aan de vaste kamercommis sie van Verkeer en Waterstaat waar in gezegd wordt dat het bedrag van zestig miljoen gulden niet voldoende is om de tekorten van de streekver voerbedrijven volledig weg te wer ken. Gewezen wordt op berekeningen van dat totale tekort door het eco nomisch bureau voor weg- en water vervoer. Het bureau komt op 7 mil joen gulden. Verdergaande tariefsverhogingen zijn economisch en maatschappelijk niet verantwoord en vermindering van de dienstverlening is in strijd met het kabinetsstandpunt dat van een aantasting van het verzorgings niveau geen sprake mag zijn aldus de KNVTO. De heer Van der Doef zegt van mening te zijn dat bij de vaststel ling van het bedrag van zestig mil joen onvoldoende rekening is gehou den met de loonkostenontwikkeling. In 1972 zullen 30.000 n.v.'s verdwijnen DEN HAAG (ANP» Het minis terie van Justitie verwacht, dat on geveer 30.000 naamloze vennoot schappen gebruik zullen willen ma ken van de mogelijkheid tot omzet ting in een besloten vennootschap met beeprkte aansprakelijkheid. Zij ontkomen daarmee aan de verplich ting tot publikatie van de Jaarstuk ken (balans, winst- en verliesreke ning en toelichting daarop», die aan alle n.v.'s wordt opgelegd krachtens nieuwe wettelijke regelingen op het gebied van het vennootschapsrecht, welke eerder dit Jaar van kracht zijn geworden. Alleen als zij tot de cate gorie grote b.v.'s zou behoren (activa van 8 miljoen gulden of meer en 100 of meer werknemers) moet een b.v. de balans publiceren (uitgezon derd waar het bepaalde dochterven nootschappen betreft)Een winst en verliesrekening behoeft een gro te b.v. niet te publiceren. De publikatieverplichting voor de n.v.'s gaat in op 29 december 1972. Omdat een grote stroom verzoeken om omzetting in een b.v is te ver wachten; heeft het ministerie var Justitie erop aangedrongen zo spoe dig mogelijk met zo'n aanvraag te komen, daar een dergelijk grote stroom verzoeken alleen tijdig kan worden verwerkt, wanneer een ze kere spreiding plaats vindt. Die ver zoeken beginnen dan ook al binnen te komen: tot nu toe zijn er ongeveer 500 verzoeken om omzetting ontvan- inmiddels 200 zijn Hij merkt ook op dat niets is ge zegd over een mogelijke stijging van het bedrag van 60 miljoen, afhanke lijk van de ontwikkeling van de loon kosten Als dat niet gebeurt, dan is vol gens de heer Van der Doef de moge lijkheid aanwezig dat volgend jaar aantal streekvervoerbedrijven niet meer in staat is zijn sociale ver plichtingen na te komen. Verlies van NS 740 miljoen DEN HAAG Het verlies van de Nederlandse Spoorwegen zal aan het einde van dit Jaar zijn opgelopen tot 740 miljoen gulden. Deze verliespost zal per 31 december 1971 voor re kening van de staat komen. De mi nisterraad heeft besloten deze finan ciële transactie in een wetsontwerp, voor te leggen aan het parlement. Minister-president Biesheuvel zei gisteren dat de regering op het rei- zigersvervoer van de NS een EEG-re- geling wil toepassen. Deze regeling legt de regering een „sociale ver- voerstaak" op. De regering verplicht zich het economische nadeel dat voortvloeit uit handhaving van on rendabele openbare vervoersdiensten m de NS te vergoeden. Volgens premier Biesheuvel zullen de NS via een herstructurering die in de komende vijf jaar zijn beslag moet krijgen, het goederenvervoer, geheel kostendekkend maken. AMSTERDAM (ANP) - Een woord voerder van Lindbergh Reisbureaus en Touringcars nv in Amsterdam heeft gisteren medegedeeld dat de financiële moeilijkheden waarin het bedrijf verkeert een gevolg zijn van een vordering van f 900.000. die Lind bergh stelt te hebben op de Ameri can Express, waarover bij de Am sterdamse rechtbank een civiele pro cedure loopt De uitspraak daarin wordt op korte termijn verwacht, aldus de woordvoerder. Lindbergh heeft zich vrijwillig teruggetrokken als lid van de Alge mene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR). Er moest in het garantiefonds van de ANVR een borgstorting worden gedaan van f 100.000 tegen een rente van 9 pet en dit vond Lindbergh een te hoog bedrag aldus de woordvoerder. Lindbergh heeft eigen touringcars en als er bijvoorbeeld een uitvalt op een reis, dan wordt met eigen mate rieel hierin voorzien. Lindbergh heeft alles in eigen hand. aldus de woordvoerder. Het hoofdbestuur van de ANVR deelde donderdag mede dat het besloten had het lidmaat schap van Lindbergh met onmiddel lijke itngang te beëindigen. De op zegging hield volgens de ANVR ver band met financiële moeilijkheden van Lindbergh. UTRECHT (ANP) B en W. van Utrecht staan volledig achter de plannen van de Utrechtse Stichting Buitenlandse Werknemers in de Brigittenstraat in Utrecht de vrijge komen panden van de uitgeverij Bru- na te bestemmen voor de huisvesting van 125 Marokkaanse gastarbeiders. Met deze stellingname wijst het Utrechtse gemeentebestuur het pro test van de bewoners van de Brigit tenstraat en omliggende straten af. In een adres aan de Utrechtse raad schreven deze bewoners onrust in hun buurt te vrezen als er een groot aan tal gastarbeiders komen te wonen. Ook zeiden zij toeneming van onvei ligheid en een verpauperisering van de buurt te verwachten. Dat laatste zou mogelijk de waarde van hun wo ningen kunnen verminderen, aldus de briefschrijvers. Tegen deze brief is in Utrecht een storm van protest ontstaan. b. en W. van Utrecht zeggen. ïd een ontwerp-voordracht aan de com missie Volkshuisvesting, de argumen ten van de mensen die deze brief hebben bekritiseerd, grotendeels te kunnen onderschrijven. Gesteld wordt dat de huisvesting van buitenlandse arbeiders in het al gemeen zo ontoereikend is dat elke aanvaardbare mogelijkheid moet worden uitgebuit. Tevens wordt op gemerkt dat nooit protesten zijn ver nomen over andere publieksaantrek- kende gebouwen in deze buurt, zoals het universiteitshuis (studenten) en Tivoli (concertbezoekers). De onrust die buurtbewoners vrezen zal volgens B. en W. beslist geen grote omvang hebben. De levenswij ze van Marokkanen is. zo wordt ge zegd, in het geheel niet luidruchtig en uit geen enkele ervaring is af te leiden dat buitenlandse werknemers een groter gevaar voor hun omge ving zouden betekenen dan welke an dere groeperingen ook. Verder gelooft het College van Burgemeester en Wethouders niet in het gevaar van verpaupering van de buurt. Zij meent dat de Stichting Huisvesting Buiten landse Werknemers zo grote investe ringen pleegt voor dit huisvestings object, dat alleen al om die reden een zo grote zorg aan de gebouwen zal worden besteed, dat verpauperen uitgesloten is. Geen gevolgen voor personeel Staatsbezoek aan W.-Duitslancl DÜSSELDORF 'SOESTDIJK Het koninklijk paar is gisteravond van zijn vierdaags staatsbezoek aan de bondsrepubliek uit Düsseldorf te ruggekeerd. Voordien hadden de gas ten in de schouwburg van Düsseldorf in gezelschap van bondspresident en mevrouw Heinemann een opvoering bijgewoond van Heinrich von Kleists blijspel De Gebroken Kruik. '3 Ochtends reisden Koningin en Prins per trein van Hamburg naar Munster, waar bij het station en la ter bij het stadhuis vele duizenden belangstellenden waren samenge stroomd. In de nauwe straatjes van het stadscentrum speelden zich chao- gen. afgedaan. Hoe kreeg Ago een miljoen Na i fel GRONINGEN «ANP en geëmotioneerd debat van ruim twee uur heeft de aandeelhouders vergadering van de Ago-Lignostone NV. Ter Apel met 338 aandelen voor en 54 tegen haar goedkeuring gehecht aan de balans en verlies- en winstrekening over 1970 en commis sarissenen directie gedechargeerd. Het beleid van commissarisen en di rectie werd door een aantal aan deelhouders onvoldoende bevonden. „U bent al Jaren in alle opzichten tekort geschoten. U heeft uw toe zichthoudende functie onvoldoende uitgeoefend" aldus een der aandeel houders. de heer VV C Posthumus Meyjes uit Laren (NH), op de gis termiddag in Groningen gehouden gewone algemene vergadering van aandeelhouders van Ago-Lignostone. Het was voor een aantal aandeelhou ders een raadsel hoe het gelukt is van het ministerie van Economische Zaken een krediet van maximaal een miljoen gulden voor het bedrijf los te krijgen Uit het jaarverslag bleek dat het verlies dit Jaar over de eerste 8 maanden al bijna vijf ton is. de schuld op korte termijn schatte ie heer Posthumus Mevjes op 1 joen gulden. De bankschuld v bedrijf bedraagt op dit rr f229.000. Hoe het bedrijf zich tot de kentering zal redden, is nog ondui delijk. LEIDEN Het ziet er niet naar uit dat de staf van kinderpsychiater dr. Teuns. die per 1 november bij het Leids Medisch Opvoedkundig Bureau is ontslagen, op die datum ook het pand Rijnsburgerweg 163 (eigendom van het MOB» uit zal moeten. Het MOB-bestuur heeft wel tot het laatst toe vastgehouden aan de eis dat de staf-Teuns aan een aantal voorwaar den moest voldoen (o.a. schriftelijk akkoord gaan met het gegeven ont slag) alvorens zij tot uiterlijk 1 maart 1972 in het bewuste pand mag blijven, maar Teuns c.s. heeft dat voortdurend geweigerd. Het MOB- bestuur zou nu hebben besloten met het oog op de behandeling van de pa tiënten de staf-Teuns voorlopig op „163" te laten zitten. MOB-voorzit- ter Kaiser noch dr. Teuns was giste- Koor commentaar bereikbaar. Maandag ontvangt dr. Gerretsen. rechterhand van minister Stuyt, een afvaardiging van de Leidse gemeen teraad om de plannen die men ten aanzien van de staf-Teuns in Leiden heeft nader te bekijken. Minister Stuyt kan in verband met het ko mende begrotingsdebat over zijn de partement de besprekingen niet bij- Dinsdag ontvangt dr. Gerretsen de ouder commissie, die nauw bij het werk van de staf-Teuns betrokken is geweest. De ouders komen met een plan voor een alternatief instituut, in de bestuursvorm waarvan zij een be langrijke rol spelen. De staf van Teuns zou, na alle dis cussies over de zaak, wel bereid zijn Leiden als standplaats op te geven en in de naaste omgeving te gaan werken. tisohe taferelen af. De politie slaag de er met moeite in de menigte op een afstand te houden, toen het Ko ninklijk paar de Dom en het stad huis bezocht. Zelfs was er even spra - ke van een noodtoestand toen de op dringende toeschouwers een aan tal kinderen achter dranghekken dreigden plat te drukken. In de Domkerk verbleven Konin gin en Prins even bij het graf van Clemens August Kardinaal Graaf von Galen, die zich als bisschop van de stad sinds 1933 in woord en ge schrift tegen de praktijken van het J nazidom heeft gekeerd. Daarna gin gen zij te voet naar het stadhuis met de vermaarde „Vredeszaal", waar in 1648 de vrede werd gesloten, die aan de 80-jarige oorlog een einde maakte. Een apart geluid temidden der dui zenden belangstellenden hieven en- I kele studenten uit Bochum aan. Zij toonden twee borden, waarop de tekst: „Smeerpijp Noordzee dood, I Prieslands nood. Hollands brood". 1 Zonder dat het protocol hierin bad voorzien, begaf Koningin Juliana zich na het bezoek aan de vredeszaal naar het balkon van het stadhuis om de menigte te danken voor de verwel koming. BERKEL-RODENRIJS (ANP) Prins Claus heeft gisteren in Berkel en Roden- rijs de eerste paal geslagen voor de houw van 535 expe- rimentele woningwetwonin gen. Dit bouwproject is op ini- tiatief van de nationale stichting Nieuwe Woonvor men in de Zuidhollandse ge- meente gelanceerd. j De verdiepingen van de experimentele woningen wor- den ongelijk op elkaar ge- I stapeld. waardoor tussen de i woningen, die naar elkaar zijn toegekeerd, overdekte privacy. De gemiddelde huurprijs is voorlopig bepaald op ten minste f 244— per maaild. ..Een experiment houdt de mogelijkheid van falen in", zei de burgemeester van Ber kel na het slaan van de eer ste paal. ..maar de gemeente en de bouwvereniging moeten dat risico nemen, omdat de weerstand die de monotonie van de gebruikelijke huizen bouw oproept, ook geen ze kerheid betekent". Voor ongeveer eenzelfde project- heeft de stichting Nieuwe Woonvormen destijds contact gehad met de ge meente Leiden. De bedoeling was toen in de Merenwijk te experimenteren. De samen werking tussen Nieuwe Woonvormen en Gemeente werken Leiden is echter op niets uitgelopen. AMSTERDAM Ongeveer 2500 personeelsleden zijn betrok- ken bij vijf (voorgenomen) fusies in het Nederlandse bedrijfs leven. die gisteren zijn aangekondigd. De grootste samenbun deling ligt in de sector van de „natte" aannemersbedrijven. De Hollandsche Aanneming Maatschappij N.V. (HAM), onder deel van de Hollandsche Beton Groep, en N.V. Aannemers- en Handelsbedrijf Van Oord-Werkendam (VOW) hebben over eenstemming bereikt over de toetreding van VOW tot de HBG. De omzet van deze HBG-onderne- ming was in 1970 ongeveer f 75 min volgen en voor dit jaar wordt een omzet van Ontslagen 90 min verwacht. Bij de HAM j De NV Rijwiel- en Bromfietsenfa- werken circa 750 personeelsleden. I bri<* Cyrus in Venlo gaat definitief Van Oord-Werkendam voorziet voor dit jaar een omzet van f 60 min. Hier werken 550 -erkingen zijn nadelige ge- r het personeel verbonden. Cebuco vindt: Mammoet transport en Stoof Bre da hebben eveneens besloten volledig te fusioneren. De nieuwe combinatie behoort *tot de grootste geïntegreer de transportbedrijven in Europa met name op het gebied van zwaar en vo lumineus transport. Na de fusie zal de omzet van de onderneming kun nen stijgen tot f 30 min en zullen 450 ^mensen er hun brood verejienen. Olasfa Werken NV in Olst heeft de bedrijfsactiviteiten op het gebied van aanneming en uitvoering van dakwerken van NV Daktechniek Ne derland in Enschede overgenomen. Na de overneming telt de gehele groep 325 man personeel. Grada Produkten NV in Amster dam (150 werknemers» en onderdeel van de Franse groep Cotelle en Fouchter Sa in Parijs en Loda NV in Breda (70 werknemers) onderdeel van het AKZO-concern overwegen ernstig om samen te gaan en ten slotte zal de chemische fabriek dr Haagen in Roermond (onderdeel van Billiton en dus Kon. Shell-groep) worden verkocht aan de Engelse Dur ham Chemical Group. Aan geen van deze ondernemingen Overheid moet voorlichten door. advertenties AMSTERDAM Steun aan de dagbladen door overheidsvoorlich ting via de advertentiekolommen dit heeft het Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit aan premier Biesheuvel voorgesteld. Aanleiding vormde de recente regeringsverkla ring waarin de minister-president wijst op de noodzaak van meer in formatie door de overheid. Een programma van voorlichting door middel van de advertentie pagina's kan volgens het Cebuco een belangrijke stap op die weg zijn. De dagbladpers is nog steeds, het primaire informatiemedium van de Nederlandse bevolking. De kran tenadvertenties worden bovendien door 43 procent van alle Nederlan ders gezien, een eenmalige reclame uitzending via de TV door slechts 20 procent. dicht. Gisteren is voor de 29 werkne mers ontslag aangevraagd bij het Ge westelijk Arbeidsbureau. De lopende orders zullen nog worden afgewerkt, maar daarna wordt de produktie stopgezet. De textielfabriek Blydenstein-Wil- link gaat 45 personeelsleden ont slaan. Dit komt neer op 10 pet van het totale personeelsbestand van het bedrijf in Enschede. De afdelingen in Ter Apel en Winterswijk zullen niet door de maatregel getroffen worden. Met de ondernemingsraad en de vakbonden is overeenstemming be reikt over een afvloeiingsregeling, Abortus op tv DEN HAAG (ANP) In de uit zending van de NVSH, morgenavond 22.35 uur. zal in een door Robert Kopuit gemaakt programma een abortus provocatus integraal worden uitgezonden. De ingreep, die zes mi nuten duurt, werd verricht door dokter Schleebauw in een kliniek van de NVSH. Aan het programma wer ken verder mee Harriet Freezer, die zal vertellen over haar eigen erva ringen met abortus. Ageeth Scherp huis en het tweede-kamerlid mr. Anneke Goudsmit. ADVERTENTIE Ford Escort Broer van de kampioen! Vanaf 6830,— incl. b.t.w. automobielbedrijf Rijnland N.V. UTRECHT Johanna heette zij. En dat werd haar dood. Al leen om haar naam moest zij sterven onder de wurgende han den en het stilet van de man die in een verschrikkelijke uit barsting van razernij uiting gaf aan de wrok die in hem was gaan groeien na de scheiding van zijn vrouw die ook Johan na heette. Twee maanden lang had het dui velse plan om een willekeurige vrouw te doden de zwaargestoorde man door het hoofd gespookt. Tenslotte kon het laatste greintje gezond ver stand hem -niet meer van de uitvoe ring afhouden. Op de avond van 13 mei reisde de simpele huisschilder uit zijn woon plaats Putten naar Utrecht. Doelbe wust stapte hij naar het Zandpad. Utrechts rosse pad langs de Vecht. Daar had hij wel eerder bezoeken ge bracht aan de 48-Jarige prostituée moeder van tien kinderen. Voor haar woonboot je wachtte hij tot haar bezoekers opstapten. Toen was het zijn beurt. Zijn hand in zijn broekzak omklemde het stilet dat hij sinds enkele maanden onophoudelijk bij zich had. Niet onmiddellijk ontlaadde zich zijn agressie. Eerst bedreef hij, zon- Woede De teleurstelling sleurde hem mee ln de tomeloze woede-uitbarsting die Jo hanna het leven kostte. Naderhand bij de sectie kon niet met zekerheid worden vastgesteld, waardoor Johan na was gestorven: Door verstikking of door bloedverlies. Nadat hij haar zolang de keel had dichtgeknepen dat zij bewusteloos op de grond gleed, had Henk haar met zijn stilet de keel afgesneden. Ver volgens had hij om er zeker van te zijn dat zij dood was, zoals hij gis termiddag voor de Utrechtse recht bank zei de vrouw nog de polsen doorgesneden. Nadat hij het leeggebloede lichaam met kussens en dekens had toege dekt, had hij een taxi genomen, te rug naar Putten. De politie had hem pas na lang durig en hardnekkig speuren achter haald. De rechter-commissaris en de psychiater moesten vervolgens grote inspanningen verrichten om het dra ma achter de moord te ontsluieren. In de rechtszaal bleef dat gister middag grotendeels verborgen achter de gesloten deuren tijdens de ander half uur durende toelichting van de psychiater die Henk (31) had on derzocht. Een verzoek van de raads man om de zaak zelfs helemaal zon der buitenstaanders te behandelen wees rechtbankpresident mr, M. B. van de Werk af. Een sfeer van mededogen omring de Henk gedurende het verhoor dat volgde op de toelichting van de psy chiater, Als hij na een vraag van de president minutenlang zwijgend en onbeweeglijk bleef zitten, nam de wat warmere stem van de oudste rechter de vraag over. Dat bracht Henk moeizaam tot eenvoudige antwoor den. Hij gaf toe dat hij Johanna had willen doden. Hij knikte bevestigend, toen ter sprake kwam, dat hij Jo hanna na de gruwelijke slachting had beroofd van geld en ringen. Hij erkende ook dat hij in de weken voor zijn arrestatie had geleefd alsof er niets was gebeurd, dat hij, zoals de oudste rechter zei, in Amsterdam naar de vrouwtjes was geweest en het geroofde geld in café's had op gemaakt. Emotie Eenmaal slechts toonde hij emotie. Ontroering was op. zijn gezicht te le zen, toen de officier van Justitie mr. J C. van den Berg in zijn requisitoir de gebeurtenis omschreef die zijn lot volgens de psychiater zo sterk had bepaald: „De ellende die hij als vierjarig kind heeft meegemaakt, heeft zijn verdere leven in sterke mate bepaald. De Duitsers voerden de mannelijke bevolking van Putten af en brand schatten het dorp. Zijn vader en broer werden weggehaald en het ouderlijk huis ging in vlammen op. Later is ook zijn moeder nog over leden'.' „Deze man", aldus de officier, „heeft eigenlijk zijn hele leven erg geleefd. Echte relaties heeft hij nooit kunnen leggen. Hij is naar zijn daad toegegroeid, nadat de echt scheiding was uitgesproken en hij zijn drie kinderen niet meer mocht zien. Vaste vorm moet de gedachte dat er een vrouw moest worden ge offerd, hebben gekregen, nadat hij zonder succes via huwelijksbureau's naar een nieuwe relatie had gezocht". De officier achtte moord bewezen. „Een schoolvoorbeeld van moord" zelfs. Ondanks de conclusie van het psychiatrische rapport een sterk verminderde toerekeningsvatbaarheid wilde hij daarom toch een vrij heidsstraf, langer dan het voorarrest. Zijn eis luidde: een Jaar gevangenis straf met aftrek en terbeschikking-' stelling van de regering. De raadsman mr. D. Runia meen de dat er gezien de psychische toe stand van Henk, slechts sprake was geweest van doodslag. Hij ontried de rechtbank een vrijheidsstraf. „We kunnen", zo betoogde hij, „dat klei ne stukje vrijheid van wilsbestem- ming dat de verdachte nog over had, toch niet bestraffen met een Jaar cel. Van belang is dat hij zo spoedig mo gelijk wordt behandeld". Op 12 november zal de rechtbank vonnis wijzen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6