KOOPAVOND JA OF NEE Wandelen en kopen St. Aagtenstraat „dicht" Meningen van zaken in centrum ZATERDAG 30 OKTOBER 1971 LEroSCH DAGBLAD Binnenstad onder de loep Door Hans Melkert Met bijdragen van Sam Platteel en Bert van Dommelen Foto's Holvast LEIDEN Vandaag een fikse aflevering van „Bin nenstad onder de loep", maar er is reden toe, want de Leidse binnenstad is in beweging. Zelf beperk ik me tot enkele algemene opmerkingen over de actuele ver groting van het semi-wandelgebied. Een collega gaat in op een merkwaardig detail: de totale afsluiting van de St. - Aagtenstraat. Een andere collega heeft een klein onderzoek inge steld naar de voorlopige resultaten van en de menin gen over de koopavond, speciaal in het centrum van de stad. Ik heb laatst gevraagd naar de mening over de koopavond van consumenten in stad en streek. Geen enkele reactie is gekomen en een oud gezegde is: wie zwijgt, stemt toe. De consument is dus vóór en dat bleek donderdagavond duidelijk, toen het heel druk was in de binnenstad. Ik moest me door de Donk er- steeg „wurmen", zag overal volle winkels en moest in de rij staan voor de roltrap bij V. D. e wil reageren over het onderwerp welkom in „Binnenstad onder de loep", er het wandelgebied zullen een plaats krijgen in deze rubriek. Er is aanleiding genoeg, dacht ik. om de discussie over de Leadse binnenstad voort te zetten. Enkele opmerkingen van mijn kant over dit wandel gebied. In de Steenstraat, waar het trottoir nog niet is verbreed, is het duidelijk een semi-voetgangersgebied. De straat is opengebleven voor het openbaar vervoer (taxi's inbegrepen) en (brom) fietsers. De Steenstraat ls beslist geen promenade, waar men rustig kan wan delen. Om het wat prettiger te maken zal het in de eerste plaats nodig zijn de (in het algemeen hard- Overigens, „koopavond". Ook reacties rijdende) bromfietsen te weren en ook de .slalom" van de autoroute over Nieuwe Beestenmarkt te laten maken. De Hoogstraat is een fijn stuk promenade. Op de Nieuwe Rijn daarentegen is ondanks de verboden te veel verkeer. Alleen bedienend verkeer mag er komen, maar tal van auto's en ook (brom) fietsers rijden er nog rustig rond. De aansluiting van de Oude Rijn by het wandelgebied op marktdagen en koopavond was deze eerste week woensdag- en donderdavond een flop. Nie mand hield zich aan de inrijverboden. Controle was er bijna niet en dat zal toch nodig zijn. Hetzelfde geldt voor de Haarlemmerstraat, waar al leen bedienend verkeer mag rijden tussen 0 en 12 uur. Vooral in de ochtenduren, maar ook in drukkere uren, rijden auto's en vooral brom fietsen gewoon door de straat. Zo word,t het nooit een prettige promenade. Duidelijk is, dat „aankleding" van het wandelgebied veel goed kan maken. Met de winter in het vooruitzicht doet de middenstand evenwel weinig op straat. Men blijft binnen. Het voorjaar zal leren of de midden stand de activiteit kan opbrengen om door terrassen en uitstallingen op straat het wandelgebied tot een promenade te maken. Laatste punt: de Boommarkt. De aanpassing aan het verbod om linksaf het Kort Rapenburg op te gaan (voor auto's) en het maken van een speciale busbaan heeft tot gisteren geduurd en het verkeer de hele week parten gespeeld. Waarom is dit werk niet 's nachts uitgevoerd? Over het resultaat van deze afleiding van doorgaand verkeer is nog weinig te zeggen op dit mo ment. De met zoveel geharrewar tot stand gekomen koopavond „loopt" nu al vijf maanden in de Leidse binnenstad. Hoe zijn tot nu toe de ervaringen van de winkeliers en de grootwinkel bedrijven met deze avond? Bevalt het, hoe is de omzet, zijn er duidelijke verschuivingen in de koopgewoonten van de consu ment te constateren die op de koopavond terug te voeren zijn? Deze vragen zijn daarom belangwekkend, omdat de koopavond tot eind volgend jaar nog „proefdraait", en daarna pas beslist wordt of zij wel of niet definitief wordt. Voor de hand ligt om bij het on derzoeken van de ervaringen met de koopavond tot nu toe enig onder scheid temaken tussen de grootwin kelbedrijven, zoals C en A, Hema, V en D, Peek en Cloppenburg en de kleine middenstanders. De groot winkelbedrijven waren van het begin af aan voorstander van een koop avond, terwijl van de kant van de detailhandel nogal wat oppositie te gen het plan bestond. Een aantal middenstanders is nog altijd niet gelukkig met de koop- apond. De oorzaken van hun onge noegen liggen niet altijd zozeer in het zakelijke vlak. De stoffenzaak Madeleine bijvoorbeeld heeft volgens eigenaar Planje niet te klagen over zakelijke resultaten. Toch zegt hij: pWe gaan terug naar 100 jaar vóór Christus. Je personeel is vrij, maar zelf moet je werken". Tapijten^ en gordijnenhandel Kla- renbosch evenals „Madeleine" geves tigd aan de Haarlemmerstraat, is eveneens „vierkant tegen". „Werkge vers hebben ook een privéleven", al dus de heer Klarenbosch. „En trou wens, wat we op' donderdagavond verkopen, verkopen we andere da gen minder. De koopavond loopt nu nog aardig, maar ik moet nog zien wat het wordt als het weer slechter gaat worden". Compensatie van de koopavond door op zaterdag vroeger te sluiten achtte de heer Klarenbosch een goed idee. „Misschien zou dat mooi kunnen als de KNVB op zaterdag betaald voet bal gaat spelen". Opticien Van den Burgh vertelt over de omzet geen klagen te hebben, maar toch geen voorstander te zijn van de koopavond. „De klok terug zetten is het", luidde zijn oordeel. „Trouwens, die koopavond van ons is niet meer interessant, want de hele bmgeving heeft er één. Je moet dit Soort dingen niet alleen zakelijk zien, ik heb ook nog een gezin. Vroeger sluiten op zaterdag? Daar ben ik wel voor, Ja. Overigens denk ik dat de omzet van de koopavond wel terug zal gaan lopen als het weer slechter gaat worden. Maar in principe vind ik een koopavond hetzelfde als wan neer ze zouden zeggen dat de fa- briekenzaterdag weer open gingen". Juwelier Brouwer heeft tot nog toe feoede ervaringen met de koopavond. Hij merkt op dat er ook veel men sen uit de buitengemeenten komen, uit Katwijk, Rijnsburg, Voorhout, Valkenburg etc. Grote verschuivin gen in de koopgewoonten van het pu bliek ziet hij echter niet. Op zater dag vroeger sluiten vindt hij niet zo'n gelukkige gedachte: „Zaterdag is nog altijd één van de drukste da gen, zo niet de drukste". Regelingen Bij de groot-winkelbedrijven spe len de persoonlijke bezwaren een minder gpote rol, er wordt over het algemeen wel rekening gehouden met de wensen van het personeel, in de meeste gevallen worden er wel rege lingen getroffen om de koopavond voor het personeel zo min mogelijk tot een nare last te maken. Bij C en A bijvoorbeeld werken de meisjes om de twee weken op de koopavond. Wanneer zij op donder dagavond werken, beginnen ze des middags pas om half twee. „Wij heb ben tot nog toe geen enkele nega tief geluid over deze zaak gehoord", vertelt de bedrijfsleider, mr. Van Willigen. De meisjes vinden het wel plezierig om 's avonds te werken. Het is dan wel gezellig en druk." Omdat slechts de helft van het personeel op donderdagavond beschikbaar is, heeft C en A gehuwde dames ter aanvul ling. „We hadden deze dames voor het opscheppen, er was een enorme werk", aldus mr. Van Willigen. .Do- stortvloed van aanmeldingen voor dit vendien betaalt het avondwerk 50 meer, wat een wettelijke verplichting is". De ervaringen met de koopavond zijn ook zakelijk tot nog toe uitste kend. „Wij zouden niet meer terug willen. Het succes overtreft onze ver wachtingen. Kijkt u trouwens zelf maar eens hoe druk het is op don derdagavond. Met name de confectie- en de schoenenbranche spinnen ga ren bij deze avond. De herenafdeling bij ons is uiteraard druk, omdat de heren overdag meestal weinig tijd hebben. De damesafdeling loopt ook uitstekend. Op de koopavond ligt het accent sterk op de twennie-afdeling, de groep Jonge, dikwijls werkende vrouwen, die overdag ook slecht de stad in kunnen. Een vrije zaterdag ter compensa tie van de koopavond zie ik nog niet. De zaterdag is nog altijd dermate be langrijk dat ik van een vrije zater dag geen voorstander kan zijn. Ver schuivingen in de koopgewoonten constateren wij wel enigszins, ja. De vrijdag is iets minder geworden. De zaterdag is echter vrijwel gelijk ge bleven". Mr. Van Willigen merkt wel op, dat het weer tot nu toe mee heeft gezeten. Ook bij V en D is men niet onte vreden over de voorlopige resultaten van de koopavond. Weliswaar is het de volgende dag iets rustiger, maar de verkoop op donderdagavond maakt dit goed. Het personeel heeft de koopavond gewoon geaccepteerd. Directeur Kerckhoff: „Men ziet de noodzaak van een koopavond, omdat Den Haag er ook één heeft en bovendien een aantal buitengemeenten. Leiden kan geen zwarte plek blijven in deze streek. Zelf ben ik eigenlijk geen voorstander van een koopavond, maar Je moet gewoon mee". Grote behoefte De bedrijfsleider van P en C, de heer Brummer. is tevens voorzitter van het Leids City-Centrum. Voor P en C sprekend, merkt hij op dat de koopavond voorziet in een grote behoefte. Dit blijkt uit de gro te verkoop die in zo korte tijd op de koopavond te zien is. In de 3-okto- berweek bijvoorbeeld: op de eerste zaterdag van oktober heeft P en C meestal een verkooppiek. Dit jaar was het op zaterdagmorgen minder druk dan voorgaande jaren, maar op de dónderdagavond werd er een re cord-omzet geboekt. Bij P en C heeft de koopavond zonder meer tot een versteviging van de omzet geleid. Er is wel een verschuiving van de don derdag- en de vrijdagochtend naar de koopavond te zien. Een vrije za terdag is echter nog een zeer discu tabele zaak". Als voorzitter van het City Cen trum kan de heer Brummer het vol gende mededelen: „Er is een groot verschil te zien tussen diverse zaken. Over het algemeen is men over de koopavond wel enthousiast. Het meer of minder druk zijn is voor een groot deel afhankelijk van de branche. Uit eindelijk moet echter het publiek be palen wanneer een zaak wel of niet open moet zijn. De koopavond heeft als voordeel d Je een betere spreiding krijgt, waar door de klant individueel hopelijk beter geholpen kan worden, terwijl we ook de trek van de buitengemeen ten naar Leiden zien toenemen, zo dat het afzetgebied groter wordt". Redelijk De heer Van Ravenswaay, bedrijfs leider van de Hema. noemt de erva ringen voorlopig „nietonvriendelijk". Weliswaar zijn de zomermaanden wat minder gunstig gekeest. vermoe delijk door de vakanties, maar in het algemeen loopt de koopavond rede lijk. De donderdag is iets terugge lopen, de vrijdagmorgen ook. Opvallend is dat ook de Jeugd op de koopavond in grote getale aanwe zig is. nimum leeftijd van 18 jaar. die dege nen die ,s avonds werken bereikt moeten hebben. Daarom hbben we extra mensen moeten aantrekken". Het sluiten op zaterdag vindt de heer Van Ravenswaay geen gelukki ge gedachte. „Ik vind dat je op za terdag een dubbele taak hebt, niet alleen zakelijk, maar ook als vorm van „amusement", d.w.z. die open winkels brengen wat leven in de stad. Als je ze sluit wordt het waar schijnlijk doodstil. Maar dit is een persoonlijke overweging". Het is duidelijk, dat de koopavond een zaak is waar de nodige haken en ogen aan zitten. Wie de enorme drukte bekijkt, die er donder dagavond heerst, zal moeten toege ven dat er bij het publiek kennelijk behoefte bestaat aan deze avond. De meeste winkeliers hebben over de omzet niet te klagen. Dit is echter min of meer afhankelijk van de branche. Opvallend is in dit verband de ervaring van de luxe-artikelen- winkel ,3onaparte". Men zou mis schien verwachten dat daar op de koopavond een forse omzet geboekt zou worden. Dit is geenszins het ge val. De zaak ligt op het moment on gunstig door de verbouwing die er tef plaatse wordt uitgevoerd. Bovendien is de winkel 's avonds geblokkeerd door fietsen van de bezoekers van het Kreatief Sentrum. Dit soort facto ren speelt kennelijk ook een rol bij de koopavond. De winkeliers die tegen gebleven waren hadden hiervoor echter voor- NZH-cijfers: trek naar Leiden maar Zaterdag minder druk Op de koopavond rijden voor de gezamenlijke ver voersmaatschappijen in de omgeving van Leiden 15 bus sen meer dan normaal. Hoe druk het is valt min oj meer af te leiden uit de cijfers die de heer Jongejan van de NZH geeft over de donderdagavond. Tussen 9 uur en half 10 bijvoorbeeld worden van Leiden naar Katwijk 300 a 350 mensen vervoerdvergeleken met an der avonden ongeveer 330 meer. Naar Noordwijk en de Bollenstreek worden in de zelfde tijd 250 tot 300 mensen vervoerd. Naar Voorhout en Noordwijkerhout 150 tot 200, naar Voorschoten evenveel, en naar Leiderdorp 200 tot 250. Voor de Rijnstreek geldt dez enorme toename van de drukte in mindere mate ook. Ook vanuit de verschillen de wijken van Leiden, met name Morskwartier en Zuid- West, is de drukte groot. De heer Jongejan vertelt echter dat vaststaat dat deze vervoerspiek ten dele gnat ten koste van de zaterdag. Op zaterdag is het merkbaar minder druk in de bussen dan vroeger. Niet in ontstel lend grote mate, maar duide lijk zichtbaar. Wel is de situatie van za terdag tot zaterdag verschil lend. maar het is volgens de I heer Jongejan toch merkbaar I dat de consument een gulden j maar één keer meer kan uit leven. ADVERTENTIE GEMEENTE LEIDEN De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter openbare ken nis, dat het College van Burge meester en Wethouders voor mens is aan het bestuur het Sint Bonaventura-lyceum, Mariënpoelstraat 4. alhier_ i gunning te verlenen tot het voor een tydvak van 5 Jaren plaatsen van een houten school gebouw, bestaande uit achttien leslokalen c.a. op het Schutters veld aan de Maredijk nabij de Willem de Zwijgerbrug, zulks met vrijstelling ingevolge arti kel 17 van de Wet op de Ruim telijke Ordening van de voor schriften van het geldende be stemmingsplan .Deiden 1933". Rechthebbenden op aangren zende en nabijgelegen percelen kunnen gedurende veertien da gen bij Burgemeester en Wet houders schriftelijke bezwaren indienen. De bouw- en situatie tekeningen liggen gedurende genoemde termijn voor een ieder ten Stadhuize (kamer 111) ter inzage. Leiden, 30 oktober 171 ADVERTENTIE Middenstanders protesteren auto-inzittender lenden brand $as vibrrkik ongeyalkn rechtsbijstand reis storm wettelijke aat isprakdijkhad voor particuliemn ..om zéker te zijn 7 vraag ow assurantieman Inlichtingen over Rijnmond-verzekeringen of I -j^T] wend u rechtstreeks tot 1 >-?>1 >-*, namelijk persoonlijke argumenten. Zakelijk zien kan men zoals, het er tot nu toe uitziet, nauwelijks ontken nen dat de koopavond een succesvol experiment te noemen is. BERT VAN DOMMELEN NED. HERV. KERK Beroepen te Wekerom, J. C Schuur man, te Putten. GEREF. KERKEN Benoemd tot geestelijk verzorger van „De Breukelderhof" te Bennekom en „De Hartenberg" te Wekerom, A. Trapman, te Velp. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt buiten verband) Beroepen te Zeist, tevens studenten predikant te Utrecht, J. M. Smelik, te Rotterdam. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Almelo, Chr. van de Poel, te Yersetoe. LEIDEN Het bestuur van de Vereniging voor chr. beroepsonderwijs voor Leiden en omstreken heeft be richt ontvangen van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, dat de m.t.s„ die was opgenomen op het scholenplan 1971/1973, in 1972 in aanmerking komt voor bekostiging uit 's rijks kas. In de eindfase wordt gerekend op ongeveer 300 leerlingen. Èr zijn reeds besprekingen gaande met betrekking tot een bouwterrein voor de nieuw te stichten school. Voor 1972 is eveneens gunstig be slist op de aanvraag van het bestuur voor een Inas-opleiding aan de chr. nijverheidsschool voor meisjes „Bos huizen". ..De gemeente Leiden haalt ons middenstanders het brood uit de mond". Tot deze conclusie komt het handjevol middenstanders, dat een bedrijf aan de St. Aagtenstraat heeft. Nu sinds maandag de Steen straat opgenomen is in het wandel gebied. kunnen hun relaties met de auto de St.-Aaagtenstraat niet meer bereiken. Hun straat is tot „verbo den gebied" verklaard. Voor enkele garagehouders, die er hun benzine pomp en werkplaats hebben, is dit funest. En waarom? Vanaf de Bees tenmarkt mag men de St. Aagten straat niet meer inrijden (foto rechts) terwijl deze straat vanaf de Nieuwe Beestenmarkt is afgesloten voor alle verkeer (foto links). Welis waar is voor het bedienend verkeer een oplossing gevonden: dit kan via de Beestenmarkt (langs garage De Groot) en de Steenstraat hoe ge vaarlijk om dan in tegengestelde richting te moeten rijden de St. Aagtenstraat bereiken, maar voor particulier autoverkeer is deze straat taboe. Voor de heer J. J. Dekker van Garage Tip Top de man staat niet alleen in zijn klachten betekent deze afsluiting een grote financiële strop. „Dat scheelt mij per week ik kan het nu reeds merken de ver koop van vele honderden liters ben zine en tal van reparaties. Een auto kan ik nog wel verhuren dit is deze week met het oog op het week einde ook reeds minder maar men komt de straat wel uit, doch in feite niet meer in, tenzij men straks een procesverbaal riskeert. Tel uit Je winst....wie betaalt mij het gelach?" Wethouder Kret zegt nu wel„Indien de mensen bij Je willen zijn, komen ze toch wel" lk moet het nog af wachten „maar wat geeft dat als Je straks in het moeras zit. Voor mij behoeft het allemaal niet" Dit is ook de mening van een groot aantal winkeliers in de Steenstraat, die het voor de voetgangers maar gevaarlijk vinden, dat zij temidden van bussen (één per anderhalve mi nuut), bromfietsers en wielrijders de weg naar de overkant moeten vin den. De Steenstraat zien zij meer als een trottoir dan een wandelgebied. Ben Huinink: de wethouder en dat geloof ik graag mag dan een goed wethouder zijn. in zijn jeugd is hij beslist een padvinder geweest, die zich bezig hield met het uitzetten van speurtochten. In dit geval verkeers- puzzels. Huldigen verkeersdeskundi- gen de mening, dat in verkeersroutes zo min mogelijk bochten moeten voorkomen, voor het ontwijken van de Steenstraat, worden er ineens drie moeilijk te nemen bochten in de rou te opgenomen. Ook de heer Coster „ziet het beslist niet zitten". De af sluiting kan ons klanten gaan kos ten, is zo zijn oordeel. En nu maar afwachten wie gelijk krijgt Sam Platteel

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3