Twist rond fluoridering Mr. Klaasesz - toekomstig inwoner - op antiekbeurs EXCELSIOR: GELUKWENS MET JAHRESZEITEN Woelige taferelen in Boskoop INBRAAKGOLF IN VOORSCHOTEN PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 30 OKTOBER 1971 BOSKOOP De oorsprong van de beroeringen in Bos koop over de komende fluoridering van het leidingwater ligt in 1968. Dan laat het waterleidingbedrijf De Rijnstreek de gemeente Boskoop (en ook Waddinxveen) weten dat het water wil betrekken van het Goudse waterleidingbedrijf om uit de moeilijkheden te komen. Gouda koestert dan al het plan te gaan fluorideren en De Rijnstreek brengt dat ter kennis van het gemeentebestuur van Boskoop. Het waterleidingbedrijf wil weten of daar bezwaren tegen be staan. B. en W. vervatten de berichten van De Rijnstreek in een mededeling aan de gemeenteraad en die gaat ermee akkoord. De kwestie krijgt niet die uitvoerige aandacht die zij zonder twijfel verdient. In september j.l. stuurt de Rijn streek een brief aan alle ingezetenen van Boskoop met de mededeling dat de fluoridering in de nabije toekomst zal worden ingevoerd en dat degenen die geen gefluorideerd water wensen dat kenbaar kunnen maken. (Want dat schrijft de Kroon voor; wie niet wil, hoeft niet. De grote vraag is: hoe moet je de ongefluorideerden dan van water voorzien, maar dit even terzijde. Het antwoord op die vraag van De Rijnstreek dient voor Door Ruud Paauw 15 oktober te worden ingeleverd. Uit Boskoop en Waddinxveen melden ziel" in totaal zo'n 50 bezwaarden, aldus directeur A. v. d. Kaay van De Rijnstreek. Maar als oktober al een week op streek is vinden de Bos kopers een ander geschrift in hun bus. Daarin wordt fel geageerd tegen fluoridering. Het „Actie-comité anti- fluoridering" verwijt De Rijnstreek niet te hebben aangegeven „wat nu werkelijk voor en tegen fluoridering is". En het zegt voorts dat uitstel van tandbederf door middel van fluor op diverse andere manieren kan worden bereikt. Het Actie-comité, dat op de folder geen nader adres ver meldt, noemt zes bezwaren: 1) de dwang die wordt opgelegd, 2) de kos ten, 3) risico's voor de gezondheid. 4) men wil 1 mg toevoegen en 2M mg is al gevaarlijk 5> fluor helpt mee aan de milieuverontreiniging: 99% van het water met fluor komt weer in de bodem en de Boskoopse sloten terecht, 6) wat denkt men in dit verband van de gewassen op de Boskoopse kwekerijen. Ruim 1 700 Iedereen wordt uitgenodigd een strook te ondertekenen („die bij u thuis wordt afgehaald"), waarin men zijn bezwaren kenbaar maakt. Meer dan 1700 Boskopers tekenen de strook Een weekje later treden de drijvende krachten van het comité in de open baarheid. Het zijn de heren P Hoogerbrug, die de zaak heeft aan gezwengeld, H. Madern, A. v. d. Wolf en mevr. G. v. d. Broek-Van Otter- loo. Op de vraag waarom hij geen adres op de folder heeft gezet, zegt de heer Hoogerbrug: „Het ging om de zaak. niet om de persoon of per sonen die er achter zaten. Je loopt dan, zeker in een dorp, het risico dat de mensen gaan denken; O. zit hij erachter, nou dan tekenen we maar niet. Het wordt op zo'n manier vlug een politieke kwestie En dat is hei niet. Het gaat om de gevaren die verbonden zijn aan fluoridering." Hoofdbezwaar van het comité: „De fluoridering is een kwestie van door drijven van de tandartsen. We zullen niet ontkennen dat het góed is voor het gebit, maar de tandartsen ver geten dat aan het gebit nog een heel mens vastzit. En hoe reageer1; de rest van het lichaam op fluor? Zolang we dat nog niei goed weten, moeten we het niet doen" Vervol gens noemt het comité de gevaren voor asthmalijders. mensen met nier ziekten enz. Het comité is ook van mening dat tandbederf beter en doelmatiger kan worden aangepakt door voortdurend te wijzen op ver keerde eetgewoonten, snoepen e.d Tenslotte zegt het comité dat de tegenstanders ongefluorideerd water straks moeten gaan halen op een plaats tussen Boskoop en Waddinx veen. wat men onaanvaardbaar en „middeleeuws" noemt. zY/aren waren, hebben wij het con tract met Gouda getekend. Dat is toch logisch? ALs er wel bezwaren waren geweest dan zouden wij die aan Gouda hebben overgebracht en misschien waren wij dan helemaal geen contract aangegaan". Kosten De heer Van der Kaay zegt ver der dat de fluoridering is goedge keurd door de Nationale Gezoncf- heidsraad, de Voedingsraad, de Tand- I artsenorganisatie, de Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst, en door de Wereldgezondheidsorga nisatie „Wat moet ik er dan nog aan toevoegen?" Op het kostenbe- zwaar dat door het comité als fac tor wordt genoemd, zegt de heer Van der Kaay: „Per verbruiker kost de i fluoridering 1624 cent per jaar" Over de hoeveelheid fluoride per liter: Het comité zegt dat een hoe veelheid van 2'2 mg gevaarlijk is, maar dat is niet aan de orde, want wij gebruiken maar 1 mg". Over de schade aan de boomkwekerijen: „Ik heb hier een rapport, daterend uit 1964 van het Laboratorium voor Landbouwscheikunde in Wagemngen. Dat zegt: bij de gebezigde, geringe concentratie is geen schade voor de planten te verwachten. Dan is er nog een rapport uit 1967 van een ministeriële commissie. Daarvan is de conclusie: schade aan planten is praktisch te verwaarlozen. Verder wil ik er nog even op wijzen dat op kwekerijen bij de bemesting fosfaten worden gebruikt, waarin veel meer fluoridering zit dan bij ons. Maar ik vermoed dat men dat gewoon niet weet". Het bericht dat de niet-ge- fluorideerden straks „ergens tussen Boskoop en Waddinxveen" water zou den moeten halen, noemt de heer Van der Kaay „waanzin". „We bekijken nog hoe we dat water ter beschikking kunnen stellen Er is nog geen keuze gedaan uit de diverse mogelijkheden." De heer Van der Kaay beschouwt het protest, zo als dat nu de kop opsteekt „voor namelijk een gevoelsmatige reactie op godsdienstige gronden VOORSCHOTEN De meerder heid in de Voorschotense gemeente raad is van mening, dat de bouw van de 50 woningwetwoningen in de wijk Noord-Hofland dient te ge schieden door de plaatselijke wo ningbouwverenigingen. Wethouder De Vos van Steenwijk (VVD) deed de raad gisteravond de toezegging hierover contact op te nemen met de woningbouwverenigingen. Twee scholen i n de wijk Noord- Hofland krijgen een televisie en een van de ontvreemde apparaten. Wet houder Esselaar (KVP) kon de raad mededelen dat er een verzekerings maatschappij gevonden is. die bereid is om de dure apparaten in de scho len te verzekeren. Voorschoten wordt geplaagd door een ernstige inbraak- golf, zowel in het centrum als in de buitenwijken.. Drs. Mennema <PvdA) hield een biologische beschouwing over het bospark „Ter Wadding" en verzocht de mogelijkheid te onderzoeken om inplaats van de bordjes „verboden naast de paden te lopen" de bur gerij op een andere wijze te bena deren met bordjes waarop staat waar om het goed is op de paden te blij ven. Wethouder De Vos zag het alle maal minder Idealistisch, maar toon de zich wel bereid voor de definitieve openstelling van het bos deze zaak nog via de commissie goed door te praten. Als toegevoegd agendapunt sprak de raad zich uit over deelnota IV van de Ver. van Nederlandse Gemeente over de Gewestvorming, rond Leiden. Mr. Goosens i'D'66» plaatste enige grote vraagtekens bij de uitspraken en met de heer Mar- celis (KVP) wilde hij graag ook de richting Den Haag uitkijken. ,Xei- den is eén centrumgemeente, maar heeft een bijzonder zwakke positie vergeleken bij de randgemeen ten". aldus de heer Marcelis. VOORSCHOTEN Mr. J. Klaa sesz, aan wie per 1 maart a s. op de meest eervolle wijze ontslag ls ver leend als commissaris der Koningin in Zuid-Holland, wordt inwoners van Voorschoten. in Zuid-Holland wordt inwoner van foto Holvast réchts i was hij gister avond in zijn toekomstige woon plaats om er een antiekbeurs te ope nen. die tot en met zondag in Kam steeg Watersport wordt gehouden. Kwekerijen Een belangrijk plaatselijk aspect van de zaak is natuurlijk het even tuele gevaar dat fluor kan betekenen voor de boomkwekerijen, de grotp troetelkinderen van Boskoop. In de Boskoopse Courant laten twee des kundigen hun lioht over de materie schijnen. Eerst zegt ir. B. Roelofsen. directeur van het Proefstation Boom kwekerij, dat elke uitspraak over fluoridering voorbarig en onverant woord is en dat de proefnemingen moeten worden afgewacht. Dat is niet zo'n sterke zet in het spel, want het besluit tot fluoridering is im mers al genomen. Drs. P. J. S. van Dijk wijst daar zijn collega op met zijn uitspraak: „Géén fluoridering totdat de onschadelijkheid (voor de gewassen) is aangetoond." Wat zegt directeur Van der Kaay van De Rijnstreek nu van al dat krakeel? Hij wijst alle verwijten van de hand dat hij de bevolking nie' het voor en tegen van fluoridering heeft voorgehouden. „Toen wij water wilden betrekken van Gouda zijn wij naar de gemeente gegaan om de kwestie voor te leggen. Dat is voor ons als autonoom bedrijf de normale weg. Het is niet aan ons te bepalen hoe de gemeente een dergelijke zaak verder moet oehandelen. Toen de ge meente Boskoop zei dat er geen be- Tandarts i Tenslotte het oordeel van een j (jonge) Boskoopse tandarts, de heer E. A. de Koning, die al zo'n jaar in het sierteeltcentrum prak tijk uitoefent Hij wuift het argu ment van het comité dat tandartsen vergeten dat er aan een gebit nog een heel mens vastzit weg. „Ik heb verder leren kijken dan mijn neus i lang is." De situatie is nu zo, aldus j de heer De Koning, dat het tandbe- I derf dusdanige vormen heeft aan genomen dat de tandartsen met hun huidige mankracht het niet meer aankunnen. Tandbederf Ls een van j de grootste volksvijanden, we lijden er I allemaal aan. Het gebit van het kind I gaat zienderogen achteruit, het aan- j tal jeugdigen dat al een kunstgebit J heeft, wordt steeds groter. Als je nu nagaat dat een kunstgebit wat zijn functionering betreft maar eenderde van een normaal gebit kan dan is het niet vreemd dat veel van deze mensen op hun vijftigste met een j maagkwaal zitten. Fluoridering zou I de tandheelkundige behandeling in zeer belangrijke mate ondersteunen „Fluoridering is geen geneesmiddel aan het water toevoegen, zoals wel gezegd wordt, het is een aanvulling van een tekort in ons voedsel, dat eenvoudig te gecultiveerd is gewor den. Vroeger bevatte bijv. brood de nodige fluoride, maar dat is niet meer zo. Omdat het een tekort is in ons voedsel is het ook niet juist om te zeggen dat niet snoepen en andere eetgewoonten een betere invloed op het gebit hebben dan fluoridering De heer De Koning wijst op de resultaten in Tiel, waar het water al jarenlang gefluorideerd is. „Het tandbederf is daar 60 tot 70% terug gelopen. En daar is ook niets geble ken van een hoger percentage andere ziektegevallen." (De voorlichtingsambtehaar van de gemeente Tiel, waar al sinds het be gin van de jaren vijftig fluor in het water zit. bevestigt deze beweringen) De heer De Koning begrijpt ook niet goed waarom alleen tegen fluor wordt geageerd. „Er moeten allerlei stof fen aan het water worden toege voegd voor we het kunnen gebruiken Zuiver water sec is gewoon niet te drinken." Wat het conflict in Bos koop betreft zegt hij: „Met een wat betere voorlichting was het nooit zo ver gekomen." De strijd voor of tegen fluo ridering in Boskoop wordt niet steeds elegant met de floret in de hand gevoerd. Soms wordt de pikhouweel krachtig gehan teerd. Directeur Van der Kaay van De Rijnstreek: „Ik kanwel wat hebben, ik word niet zo gauw kwaad. Maar dat niet- ondertekende stukje in de Bos koopse Courant, waarin werd dat Hitler in zijn tijd al overwoog om fluor aan het wa ter toe te voegen om de weer stand van de mensen te bre-. ken, heeft mijn bloed toch wel aan het koken gebracht. Als de discussie die weg op gaat, pas ik ervoor". Hij kwam op verzoek van 't Nut, maar vroeg zich af waarom juist hij deze beurs moest openen. „Is het om mijn leeftijd of alleen omdat ik als toekomstig inwoner van Voorschoten thans onder dp cu riosa kan worden gerekend?" zo vroeg hij zich af in aanwezigheid van B en W. en raadsleden. De antiekbeurs telt 30 deelnemers. In de stand van 't Nut houdt nota ris Boom vanmiddag een veiling op de beurs, die een educatief karakter heeft. Maand eerder uit Leidse telefoonnood LEIDEN Met ingang van i de cember zouden 1500 nieuwe aanslui tingen van de telefoon in Leiden in gebruik worden genomen. Dit tijdstip is een maand vervroegd. De 1500 kun nen reeds a,s. maandag vanaf 8 uur van de telefoon gebruik maken, die in de huizen is aangesloten. Kunstwerk van Leidenaar bij f liethorst VOORSCHOTEN Bij de Vliet- horst staat sinds kort het eerste i beeld dat is gekocht uit het "Fonds voor de aanschaffing van beeldhouw- werken ter verfraaiing van de ge- I meen te". Het is het beeld "Elemen- ten" van de Leidse beeldhouwer I Frans de Wit. i Op voorstel van de Culturele Com- I missie besloot het college van bur- .gemeester en wethouders een beeld j te plaatsen bij de pas geopende I sporthal. De verdere uitvoering van dit plan werd gedelegeerd aan de Culturele Commissie. Deze ver zocht de Kunstkring Voorschoten, haar te adviseren in het kiezen van een beeldhouwer. Driemanschap geëerd in namen van centra VOORSCHOTEN Gistermiddag vond de onthulling plaats van de plaquettes op de drie gezondheids centra in Voorschoten. De genodig den. onder wie B en W stapten In een autobus en reden langs de drie centra Bij elk centrum werd een plaquette onthuld met de naam en de beeltenis van de naamgever. Het gezondheidscentrum, Wijngaar denlaan 2. draagt de naam: Dr. Van der Stoelcentrum: het gezondheids centrum aan de prof. v. d. Waals laan 25: Ds Fortgenscentrum en het gezondheidscentrum aan de Jan Evertsenlaan 19: Pastoor Van Bem- melencentrum. Hiermee is voor het nageslacht het driemanschap bewaard, dat reeds vóór de oecumene landelijk opgang begon te krijgen, kans zag om een praktische samenwerking tot stand te brengen. Dr. M. van der Stoel Is de enige, die deze hulde mee kon ma ken. de twee andere initiatiefnemers zijn overleden. Dr. Van der Stoel was vijftien Jaar geleden voorzitter van het Groene Kruis. ds. Fortgens. voorzitter van het Oranje-Groene Kruis en pastoor Van Bemmelen voorzitter van het Wit-Gele Kruis! Gisteren is NV De Radiobeurs in Leiden uitgebreid met de panden Ho- gewoerd 23 en 25. De directie hield een receptie om die uitbreiding te vieren. PAK: LEIDS TEKORT IS 20 MILJOEN LEIDEN Het Leidse begrotings tekort voor volgend Jaar zou eigen lijk f 20 miljoen moeten bedragen, in p'.aats van het door B. en W. geraam de gat van f 13,5 miljoen. PAK-fractieleider Roel in 't Veld zei gisteren op een schaars bezochte bijeenkomst in zaal Mekel. aan de vooravond van de komende begro tingsdebatten. Zelfs als Leiden f 13.5 miljoen méér uitgeeft dan eigenlijk kan, is dat nog niet voldoende om een verdere verslechtering van de bin nenstad. onderwijs, jeugdzaken etc. te voorkomen. Daarvoor zou al gauw een extra bedrag van f 20 mil joen nodig zijn, berekende hij. In 't Veld meende, dat B. en W daar zelf ook wel van zijn doordron gen. Dat zij niettemin het tekort op f 13.5 miljoen wensen te houden, schreef hij toe aan het „niet irreële" argument dat het tekort in Den Haag moet worden „verkocht". „En de hogere overheden kennen de." aldus In 't Veld, „zullen zij een tekort van f 20 miljoen niet accep teren". Hij vond overigens, dat de gemeenteraad bij de op handen zijn de begrotingsbehandeling wél moet erkennen dat het tekort eigenlijk ho ger zou moeten uitvallen. De PAK-voorman vond voorts, dat de aanvullende rijksuitkering waar om Leiden ook voor '72 weer heeft verzocht, niet alleen gebaseerd mag zijn op de tekorten van de afgelopen jaren zoals de regeling inhoudt) Die tekorten vielen namelijk ach teraf mee ongeveer f 3.5 miljoen Jaarlijks omdat Leiden waar schijnlijk vanaf 1 januari '68 een financieel handje wordt geholpen met de verfijningsregeling voor de 6lechte bodemgesteldheid: „dat scheelt ongeveer f 1,2 miljoen per Jaar". In 't Veld wil dat de aanvullende uitkering is gebaseerd op het werke lijke tekort van vandaag de dag. WEEKEINDEDIENST Leiden Tot zaterdagmorgen tien uur raadplege men de eigen huisarts, daarna tot zondagnacht twaalf uur uit sluitend voor spoedgevallen de dokters telefoon 22222. Voorschoten Dokter W. I. M. van Dam. Prof. Asserlaan 26, tel. 3960 wijkverpleging Gezondheidscentrum Wljngaardenlaan 2. Warmond Dokter Walenkamp, te lefoon 2220 (wijkzuster H. Tiel- Groe- nestege. Friezenhorst 27. Sassenhelm, tel. 11643) Leiderdorp Dokter M. P. Hen- nlnk. Mauritsslhgel 166. tel. 33686 wwijkzuster C. van Meurs, Snouck Hurgronjestraat 7, tel. 34112). Wassenaar Dokter Oosterbaan en dokter De Jong in Wassenaar noord en dokter Van Tolingen in Wassenaar-zuid. Apotheek-avond dienst: Apotheek Langstraat 86, tel. 2141. Tandartsdienst (.za. en zo. van 18-18.30 u)J. Th. Ancion, Lange Kerkdam' 63, tel. 4207. GROF VUIL OPHALEN VAN Apotheekdienst De avond-, nacht- en zondagsdienst wordt waargenomen door Blanken, Ho- gewoerd 171. Apotheek Voorschoten, Le.idseweg 66 en Apotheek Oegstgeest Wilhelminapleln 8. STICHTING GK/INSVÊKZOKGING LEIDEN Aanvragen dagelijks tijdens de spreek uren van 9 tot 10 uur Voor gezins verzorging. Murssingel 8. tel 24800; vour betaardenhulp: Oude Rijn 190. tel MAANDAG: Herensingel (van Medusastraat tot j Lage Rijndijk) Hambroeklaan, Kooi- j laan - geheel, Celebesstraat, 3eci- mastraat, Sieboldstraat, Floresstraat, Bloemstraat, Formosastraat, Borneo - straat, Driftstraat, Lombokstraat. Ja- vastraat. Medusastraat, Parkstraat, Kooipark. Atjehstraat (van Kooilaan tot Sumatrastraat), Ambonstraat, Madoerastraat. Lage Rijndijk, Voor straat. .Sumatrastraat, Atjehstraat j (van Sumatrastraat tot Soemba- j straat), Soembastraat. Balistraat, Ti- morstraat, Ringkade, Bonairestraat, Arubastraat, Surinamestraat, Antil- lenstra'at, Curaeaostraat, Sint Maar tenstraat. Sint Eustatlusst.raat. Sa- bastraat, Bankastraat, Bilitonstraat, j Kooihof. DINSDAG Jacques Urlusplantsoen, Aaltje Noordewierlaan, Cornelis Schuytlaan, Diepenbrocklaan. Joh Verhulststraat, Rich. Holstraat, Obrechtstraat, Churchill-laan Willem Pijperstraat, Peter van Anrooystraat, Joh. Wage- naarlaan, Valeriusstraat, v. Blanken burgstraat Julius Röntgenstraat, Mozartstraat, Bernard Sweersstraat, Sweelincklaan. Eduard van Beinum- straat, Brücknerstraat, Debussy- i straat, Ravelstraat, Chopinstraat, j Moesorgskistraat. Caesar Frank- straat, Verdistraat, Schubertlaan, Mahlerstraat, Handelstraat ,v. Beet- hovenlaan, Vivaldistraat, Bachstraat, Corellistraat, Toscaninilaan, Berlioz- pad, Rossiniatraat, Liztpad, Men- delssohnkade, Wagnerplein, Brahms- I laan. Tsjaikowskikade. Sibeliusstraat, Bartokstraat, Kennedylaan, Max Re- gerlaan, Jozef Haydnlaan, Apollolaan, Smétanastraat Paganinistraat. Scar- lattistraat. Grlegstraat, Donizettilaan DONDERDAG Paramaribostraat. Corantijnstraat, I Willem de Zwijgerlaan - geheel, Abr. Crijnssenstraat. Stuyvesanthof. Van Riebeeckhof. Jan Pieterszoon Coenhof. Pi eter Bothstraat, Al- bertine Agnesstraat, Charlotte de Bourbonhol, Juliana v. Stolberghot, Anna van Rurenhol, Marnlxstraat (van Willem de Zwijgerlaan tot Volkstuinen), Zwarte Pad, Herensin gel (van Medusastraat tot Juliana- straat). Julian astraat, Jullanakade, Sophiastraat. Anna Paulownastraat, j Alexanderstr Prinsenstraat, Oranje straat, Lusthoflaan. Dillenburger straat, Nassaustraat, Mecklenburger- straat, Os- en Paardenlaan, 3ern- I hardkade. Martfkestraat, Margrletstr. tr^n- fraat Bearrixstraat, Bernhard- i straat, Meren wijk. VRIJDAG Haagweg, Rijndijk, Dijkhoflaan, Val- kenburgseweg, Klikspaanweg, Da Cos- tastraat de Geneste „straat. Nicolaas Beetsstraat Potgieterlaan. Tollensstr. Schimmelstraat Oltmanstraat. Hase- broekstraat, Borgerstraat. v Lennep- straat. ten Katestraat, Toussaintkade, Staringkade Kneppelhoutstraat Mul- tatulistraat Fred van Eedenlaan, Lo- dewyk van Deyse 1st,raat, Albert Jer- weystraat, Jacques Perkstraat, Her man Gortérstraat Louis Couperusstr. Hoflaan Willem Klooslaan, Boshof, Dumhof Meerhof Akkerhof Weide- nol. Telderskade Mulderstraat. Ger- rit Kastelnstraat Seeaarst.roat. van Diemeistraat. Rooseveltstr (geheel). LEIDERDORP Zangvereniging Excelsior werd 75 en tracteerde zich zelf met een vertolking van de Jah- reszeiten. De Scheppingskerk zat er gisteravond vol voor. De eerste uitvoering van Haydn's Jaargetijden is van 1801. De tekst ervoor kwam uit Engeland. Het so- ciety-leven daar had nog weinig hin der van de invloeden van de Franse revolutie en het idyllische denken en dichten over het landleven, over boe rinnen en herders, juist onder de rij ken en hoogstgezetenen, ging er het oude gangetje. In Wenen dito, Na poleon had het nog niet belegerd. Het eerste verslag van de eerste Weense uitvoering staat in het dagboek van graaf Zinzendorf en had plaats (voor de rest van de adel) bij prins Schwarzenberg. Zoveel aaneengeregen idyllische landscènes van een zo erkende mees terhand had geen wereld nog ooit ge hoord. Dat was hoorn des overvloeds, geest van tafeltje-dek-je. Zie, Excel sior had een prijzenswaardige vertolking, Allerkeurigst, nijver, met hart en geweten voorbereid. wer kelijk gelukgewenst. Bas Siereveld. met je prestatie! Maar miste, zoals bijna steeds in Nederland, de naïeve briljante oppervlakkigheid, waarmee we hetzelfde werk in Oostenrijk zelf meermalen verklanken hoorden. Daarom zeggen we niet "alweer die eeuwige Jahreszeiten", maar integen deel: spoedig nog eens doen. maar dan zo goed als uit het hoofd en met de glimlach er boven op, zelfs bij het te operetteachtige onweer en de mi neurgedeelten. Ingeleefd in de tijd, die er eens was. Inclusief de vrome bezorgdheid over de zedelijke orde, die het zout van de tekst is. Oratorium zingen is duur. Een bof. dat het (amateur) Dordrechts Ka merorkest. met enige beroepsverster king, beschikbaar was Dit orkest heeft w7at ervaring in begeleiden. Al les stond op z'n plaats en dat is al veel. Het professionele raffinement, dat Haydn behoeft, mocht niet wor den verlangd. De dirigent had er een behoorlijke verstandhouding mee. Voor later een paar wenken. Als het orkest een aria inzet, moet de orkest klank niet gedempt worden als de solostem zich invoegt. Het idee "be geleiden" valt hier weg; solo. koor. orkeststem moeten bij Haydn als ge lijken gelden. Wel een pauk indam men. als bijv. contrabas en celli daar door hun stem verliezen. Het cem- baal van de onfeilbare Tijn van Eijk was betrekkelijk weinig hoorbaar. Dat is niet zijn schuld en verraadt alleen maar. dat Haydri met een vrij kleine bezetting werkte, zowel van orkest als I van koor maar zwak orgaan. Ongeveer als bij opnieuw zeer bruikbare, mooiklin- Excelsior tijdens de jubileum-, De tweede uitvoering van Jahres- Da ja Siereveld. Haar sopraan is klein. kende stemmen. De laatste met meer uitvoering zeitén in 1801 was aan het hof. So- maar heel fijntjes, rein en welge- I verfijnde cultuur, de eerste imposan- (Foto Holvast) praah was de keizerin in hoogstder- plaatst, intelligent en instrumentaal ter in de voordracht en ruimer van j zeiver eigen persoon. Zinzendorf be- j gebruikt. Zowel de bas (Jan Hulsbos) kleur. cembalist zijn broer, zus en zwager, richt ervan: veel smaak, expressie, I als de tenor (Jan Waayer) bleken Iets leuks: dirigent, sopraan en KEES VERHOEF

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 2