LEIDSCH DAGBLAD Woningnood in Leiden en omgeving uiterst schrijnend ir Loonstijging drie jaar lang wat mali gen vandaag randstad Zonnige perioden VS-Senaat wijst hulp af aan buitenland Opgelicht I maart If ZATERDAG 30 OKTOBER 1971 No. 33343 Directeur: G Koopman Hoofdredacteur: Drs. J. R, Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f20,65 per kwartaal (postabonnementen f23,05), f6,95 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse Witte Singel 1, Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Na bezorging tot 20 uur. tel 30500 (zat 18 uur), LEIDEN Opnieuw een spectaculaire brand in de Leidse binnenstad gister avond. Om kwart over zeven sloe gen de vlammen uit het dak van het pand Stille Rijn 10, waarvan de twee verdiepin gen werden bewoond door acht meisjesstudenten. Die vluchtten in paniek toen de vlammen vanuit een keuken tje om zich heen grepen. Drie konden de trap niet meer be- (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN In de gemeenten rondom Leiden komt men vaak niet toe aan de bouw van de gewenste en noodzake lijke woningen. deze si- 22 PAGINA'S Tony - klatergoud - Huurdeman: soms kots ik er van dat de men sen altyd om mij willen lachen. PAGINA 5 De koopavond lijkt bij de consu menten aangeslagen te zijn. Hoe denken winkeliers daar vijf maan- na het begin over? STADSPAGINA Vorige week sprak de Rotterdam se rechtbank vier zogenaamde hasjiesj-dealers vrij: onze juri dische medewerkster over de ga ten in de opiumwet.. PAGINA 7 Pax Christie doet een opmerke lijke stap: Berlijnse kinderen krijgen een Hollandse vakantie. PAGINA 8 Alexander Doebtsek is een van de vele weggezuiverde helden van de Praagse lente. Op deze foto is hij nog chef van een garage. Nu werkt hij als hotelhouder. De Tsjechen hebben alleen nog el kaarPAGINA 9 Schrijnend voorbeeld tuatie is Noordwijkerhout, waar men een lijst heeft met niet minder dan 500 woningzoekenden. Hiervan moe ten 140 als noodgeval worden aan gemerkt, dat betekent dat deze men sen eigenlijk nog vandaag moesten worden geholpen. Leiden kan nog een jaar of negen groeien, maar dan Is het helemaal over. De grenzen zijn weliswaar wat verruimd, maar de ongeveer 8.000 wo ningen die er nog kunnen worden ge bouwd zijn zelfs niet toereikend om de saneringsgevallen te kunnen op vangen. Leiderdorp kan voorlopig nog vooruit met bijna drieduizend huizen, maar dan is ook hier de bouwkoek op. Klacht in veel gemeenten is, dat niet alleen het gebrek aan bouwgron den, maar dat ook de trage procedure voor een bestemmingsplan alle ver eiste goedkeuringen heeft, niet bevor derlijk is voor een snelle oplossing van de woningbouw-problemen. Daar naast zijn er provinciale streekplan nen, die de woningbouw in het „groene hart" beperken. Recreatieplan Ford Escort Vanaf 6830,— incl. b.t.w. AUTOMOBIELBEDRIJF Rijnland N.V. v. d. Valk Boumanweg 71, Leiderdorp, tel. 30325 Lammenschansplein 6, Leiden Telefoon 42451 Aanbeveling SER-commissie De Bilt verwacht van vanavond tot morgenavond: Droog weer met zonnige perioden i in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Minimum temperaturen om het vriespunt, maar ongeveer 6 graden, ma xima rond 13 graden. 9 uur). 31 OKTOBER Zon op 07.32 uur, onder 17.15 uur. Maan op 15.47 uur, onder 04.05 uur. Hoogwater te Katwijk 0.28 en 12.56 Uur, laagwater 8.48 en 21.02 uur. DEN HAAG Verlaging (ten opzichte van 1971) van de stij ging van de loonsom per werkne mer gedurende drie jaar met tel kens twee punten dat is de „voornaamste aanbeveling", die de commissie van economische deskundigen van de Sociaal-Eco nomische Raad heeft neergelegd in een gisteren verschenen rap port. Door die verlaging kan na vier jaar weer een nominale loonontwik keling van acht procent per Jaar worden verwerkelijkt, met een daar bij behorende prijsstijging van drie tot vier procent. De commissie van onafhankelijke deskundigen had tot taak een rap port over de sociaal-economische si tuatie op te stellen. De SER zal het stuk 19 november behandelen. Afzwakking van de internationale conjunctuur kan de spanning op onze arbeidsmarkt verminderen. De gegevens voor 1972 wijzen in die richting. Naast buitenlandse invloeden zijn ook „interne trekkrachten" van be tekenis geweest, met name de ge weldige uitbreiding van de capaci teit ln West-Nederland Voorts heb- uitzendbureau ben het aardgas en de vérstrekken de plannen voor het groeitempo van de collectieve voorzieningen invloed gehad op het verloop van de con junctuur. De commissie is van oordeel, dat de stijging van het loon- en prijspeil in 1971 en vooral in 1972 volgens de meest recente ramingen nog aan zienlijk hoger zal liggen dan ln het halfjaarlijkse rapport van de SER is aangenomen. Uit gegevens van het Centraal Planbureau blijkt, aldus de com missie, dat voor 1972 al een stijging van de loonsom per werknemer van 8,15 procent vaststaat, uitgaan de van een door de commissie ge wenst geachte totale stijging van de Gewesten kunnen woningbeleid vormen ROTTERDAM 29/10 (ANP) De spoedige vorming van gewesten zou een oplossing kunnen zijn voor het probleem van het woningbeleid in Nederland. Waar gewestvorming niet op vrijwillige basis tot stand komt, zou deze moeten kunnen worden op gelegd. De te vormen gewesten die nen wezenlijke, bevoegdheden te krij gen op het terrein der volkshuisves ting. Dit zei gisteren de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening, drs. B. J. Udink, aan 't eind van het congres „bouwen aan en in de maatschappij", dat deze week in Rotterdam werd gehouden. loonsom per werknemer in 1972 van maximaal twaalf procent (de veer tien procent van 1971 verminderd met de daling van twee procent in 1972, blijft er voor nieuwe contract loonstijgingen over ongeveer vier procent (op jaarbasis). Dit zou kunnen worden bereikt, aldus de commissie, door voor 1972 te volstaan met een compen satie voor de voor dat jaar te ver wachten prijsstijging van zeven pro cent. Die compensatie zou b.v. per 1 maart 1972 vier procent en per 1 september drie procent kunnen be dragen. De commissie meent dat de voor stellen van de vakbeweging wat loon matiging betreft onvoldoende zijn Wat de sociale verzekeringen be treft meent de commissie dat moet worden gestreefd naar een her waardering van het totale ver zekeringspakket. Daarbij moet te vens een beperking van de financiële lasten aan de orde komen. Haalbaar acht de commissie: bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste en voor het tweede kind, aanvaarding zeker eigen risico bij de ziekenfondsverze kering, voorkomen van misbruik en cumulatie bij de sociale verze keringsuitgaven. AUTO VAN HET JAAR CITROËN GS proefrit. v. d. VELDE Citroen In Bodegraven lukt het tot nu to< behoorlijk om tegemoet te komen aar de vraag naar woningen. Grotere uit breiding wordt echter tegengehouden door het plan van Zuid-Holland de noordzijde van de gemeente recreatiegebied te creëren. In Boskoop kunnen er nog 700 woningen worden De gemeente Hazerswoude voelt zich erg beperkt in de mogelijkheden men krijgt nu zelfs minder woningen toegewezen dan men gewend was. Evenals in Koudekerk krijgt men veel vraag naar woningen van foren sen, maar het streekplan Rijn en Gouwe staat niet al teveel bouw toe. In Hillegom is er ruimte genoeg, maar men kampt met financierings tekorten. Katwijk heeft een drietal bestemmingsplannen in uitvoering en ziet voorlopig nog geen moeilijkheden. Lisse is bijna aan het eind van de mogelijkheden, Het enige grote ge bied waar nog kan worden gebouwd, de Poelpolder, begint al aardig vol te raken. In Nieuwkoop kan er al niet teveel gebeuren, in totaal staan er nog zo'n tachtig woningen op stapel. Paar jaar Noordwijk kan voorlopig nog paar Jaar vooruit, er Is ruimte ongeveer 500 huizen. Noordwijkerhout heeft het probleem ln de groenstrook van de provincie te liggen en krijgt daarom zelfs niet genoeg armslag voor de bouw van woningen voor de woningzoekenden van dit moment, laat staan voor de natuurlijke groei. Rijnsburg laat een optimistisch ge luid horen. Een schoksgewijze uit breiding wordt gemeld uit Sassen- heim. Een tweetal uitbreidingsplan nen verkeert in een vergevorderd stadium. Valkenburg zag het bestemmings plan Boonrak afgekeurd door de pro vincie en heeft nu helemaal geen mogelijkheden meer. Het plan Spoor- laan biedt in Voorhout nog ruimte driehonderd woningen. In Voor schoten wordt gebouwd aan 186 wo ningen, daarna ligt al een plan klaar nog 450 woningen. Warmond kan niets doen op dit moment, tegen het uitbreidingsplan (ongeveer 350 hui- zijn bezwaarschriften Ingediend wanneer die worden behandeld ls nog niet te bekijken. WASHINGTON (GPD) De se naat heeft met 41 tegen 27 stemmen de toewijzing van alle fondsen voor de buitenlandse hulpverlening afge wezen. Het ging om een bedrag van 10 miljard gulden. President Nixon heeft het besluit hoogst onverant woordelijk genoemd. Hij zei dat de nationale veiligheid op het spel stond en vroeg de senaat zijn besluit te her zien. Senator Mike Mansfield, de leider van de democratische meerderheid die zelf voor het blokkeren van alle hulp stemde, zei: „deze handeling kan zeer wel het einde betekenen van het Amerikaanse buitenlandse hulp programma". Senator Mansfield ontkende dat wat hem betrof de afwijzing van het voorstel iets te maken had met de kwesie Formosa. Conservatieve leden van de Senaat noemden dit argument wel erg belangrijk. Het is waarschijnlijk dat de bui tenlandse hulp toch wordt voortgezet door middel van een amendement op een ander wetsvoorstel dat nog bij de senaat moet worden ingediend Wat de afwijzing dan ook illustreert ls niet in de eerste plaats dat de Verenigde Staten genoeg heeft van het opendraaien van de dollarkraan ten behoeve van andere landen, maar een stemming ln het land die geprik keld ls door de oorlog in Vietnam, en door de hard aangekomen nederlaag van Amerika in de Verenigde Naties. c:eu INTERIEURVERZORGING CRUN5BURGD MEER (GEUS IN I PASSENDE OMGEVING De watertoren van Boskoop is sinds kort een omstreden sym bool. Via Gouda komt in de na bije toekomst water met fluor uit de Boskoopse kranen. De ge moederen z(jn daarover danig verhitSTREEKPAGINA teuws H.M. de Koningin is op maandag 23 October des avonds te tien minuten ove? half negen van Napels te Rome aangekomen. Per Te legram is reeds gemeld, dat H.M. een bezoek aflegde bii New York 30 Oct. Hawkins, den Paus. een der hoofden van de Mor monen is wegens overspet tot drie jaren gevangenis veroordeeld. De Paus heeft in een onlangs gehouden consistorie vijf en vijftig zoo vreemde als ita Haanse bisschoppen gewija Hij veroordeelt allen, die weiger er aan den Heiligen stoel het hoogste en onfeil bare gezag toe te komen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1