Weer brood in Oude Talen! GEDICHTEN - VERHALEN GEDICHTEN - VERHALEN - GEDICHTEN - VERH GEDICHTEN SOS of loos alarm Tieners zoeken een thuis Summer OF DAT MAG! Nieuw verhaal HIERNAMAALS Droom DOL LEIDSE BAAN Stadsmens OPGEDRAGEN AAN IEDEREEN O, Heer Nagedacht over jou PAGINA LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN Er zijn honderden jon gens en meisjes tussen_.de (pakweg i I vijftien en twintig jaar die wat graag zouden worden opgenomen in een pleeggezin waar ze kunnen aar den. Jonge mensen, die het thuis niet uithouden of al te lang in een tehuis hebben gezeten. Neem Haary .Hij is nu 16 Jaar en [leerling van een mavo. Met zijn acht ste belandde hij al in een tehuis. Daar zit hij nu nog. Wat een gewoon gezin r ls, weet hij nauwelijks meer. Het is hoog tijd dat hij onderdak vindt bij jj mensen die hem kunnen opvangen en leren wat het leven in een gezin is, wil hij er later zelf iets van terecht bren- 5 gen. Of Mieke. 17-jhrige leerling modi- nette. Thuis gaat het niet langer. Moeilijkheden bij de vleet. Moeder zegt: ze komt maar thuis wanneer ze te wil en soms helemaal niet en d's tv vrienden deugen niet. Mieke zelf denkt daar anders over. Het wordt hen thuis te benauwd. Maar ze is wel in één Jaar aan haar derde baan toe. Een meisje waarmee het wel eens mis zou kunnen gaan. als ze niet f tijdig een gezin vindt dat haar accep teert zoals ze is, dat haar opvangt èn haar de ruimte geeft. m Fred heeft eigenlijk nooit een thuis gehad. Hij heeft er vanaf zijn derde jaar vier plus een pleeggezin versleten. Nergens heeft hij kunnen vinden wat hij zocht: begrip, veiligheid, geborgen heid. Dat lag misschien voor een deel aan hem zelf, maar zeker ook aan al die goedwillende mensen die hem toch niet konden vasthouden. Hij heeft de benen genomen. Gelukkig vond hij een orga nisatie van jonge mensen die hem wil - helpen en die' hem neemt zoals hij is. Maar om te beginnen heeft hij een dak boven zijn hoofd nodig. En men sen, die niet altijd maar vragen, maar kunnen luisteren en begrijpen. Dan komt hij er wel. Er zijn honderden Harry's, Miekes en Freddies. Ze hoeven geen „nieuwe" va der of moeder. Ze willen wél graag er gens bij horen. Die mensen moeten zich niet met alles willen bemoeien. Ze i hebben de ruimte nodig om zichzelf te zijn. Ze hebben geen behoefte aan mensen I die het allemaal zo goed weten of die ze „om eigen bestwil" in een bepaalde richting willen duwen. Dat is geen gemakkelijke taak. maar het wederzijdse aanvoelen kan groeien. Als er dan ook nog een bed is en eten. is dat fijn. Met de aktie „Ruimte" proberen vijf landelijke centrales voor pleeggezinnen een dergelijk onderdak te vinden voor de tieners in nood. Van uw kant hoeft dat niet voor niks te gaan. Voor Jon gens en meisjes die nog leren, ont vangt u een tientje per dag (kleding en zakgeld inbegrepen). Voor de wer kende jeugd wordt dat van geval tot. geval bekeken. Djt was heel in het kort iets over de aktie Ruimte, waar met name Marcel van Dam aandacht aan zal besteden voor de tv. Het gaat dus om het vin den van mensen die een jongen of meisje bij zich in huis durven nemen i Het contactadres voor Zuid-Holland is: I Centrale voor Pleeggezinnen. Vijver- laan 84, Rotterdam, tel. (020) 149624 Op uw reactie komt eerst een maat schappelijke werker praten over de consequenties van het opnemen van een nieuwe huisgenoot. En andersom zal de centrale natuurlijk de overtui ging moeten hebben dat zo'n tiener niet weer een nieuwe teleurstelling te gemoet gaat. Maar voorlopig is men al erg blij als u de eerste stap durft te zetten. Het te kort aan „ruimte" is groot. Om de paar weken lees ik vol aan dacht de gedichten, door lezers inge zonden. Er zijn vaak heel fijne bij. Ik heb een Ierse vriend die nogal eens een zelfgemaakt gedicht bij zijn brief doet. Ze zijn erg fijn. Misschien kunt u er ook een of meer afdrukken? Ik zou het erg leuk vinden. En ik geloof niet dat er een bezwaar is tegen het Engels. P. M. Overmeer, Kerkplein 3, Voorschoten. How soon summer turns to winter and trees cast off their shelter. How soon the friends you love have faded just like flowers. But just like flowers, they rise again. And so returns the summer. And I hope it comes soon. Brendan Phillips. Cloanliffe R.. Dublin, Eire. Zonder Jurk Met een turk Een fles Zonder kurk Of dat mag? Ik zit in de bios Om Jou te vergeten Niemand ziet mijn volharding Men ziet alleen de overwinning Weken werken leggen Leven is liefde Onder de turkse maan Ik heb ik geen week gerust We zijn te lang bij elkaar geweest Een totale tegenslag Of dat mag? ach. C. W. F. Focke, Langenhorststraat, Voorschoten. Driemaal in jouw naam In naam van Jou wikkel Je kleding af en verbrand het, pas dan zul je zuiver spreken In naam van Jou verlaat het laatste en veracht de herinnering pas dan ben Je overal In naam van Jou verlies het gezicht en vorm een nieuw pas dan ben Je mijn spiegel Ton Jansen Langestraat 65. Leiden. De mensheid zoekt vermoeid een weg, een plaats, in deze warboel-wereld vooral rond kerst als er een dag "verplichte vrede" is een dag dat Je verbaasd kijkt naar Je buurman die wel tien keer "zalig kerstfeest" zegt en die er net zo veel van meent als JIJ en ik goed voor de medemens en vrede één, twee dagen een leugenwaarheid maar hij drijft ons verder ook Jezus was een gastarbeider herder. Lucas. v. L., Leiden. LEIDEN Bij informatie naar een vacature in het oosten des lands, die in de volgende cursus een hele baan beloofde te worden (door een pensioen), bleek het dein) rector al daar na de eerste advertentie in hartje zomer overigens niet gelukt te zijn een bevoegd(e) docent(e) voor Grieks en Latijn te vinden. Het rooster zat al in elkaar, want ieder een dacht, dat er „natuurlijk" tal loze gegadigden waren. De rector had nota bene ook verschil lende universiteiten opgebeld, evenals de reddingsploeg voor classici-in-nood. onder commando van P. A Meijer. L. J. Baas en A. C van Pelt (Postbus 407, Dordrecht) Dit alles had één niet-afgestudeerde dus onbevoegde classicus opgeleverd. Er was nu een herhaalde oproep geplaatst, waarna er. tenslotte toch een classicus (van de ..Amsterdamse School") is benoemd. Nu is mijn vraag aan de boven bedoel de commissie van de raad van leraren (raadsbureau in Dordrecht), of deze één en ander „even" wil verifiëren en natrekken, om bij gebleken juistheid van het gegevene en het veronderstelde dat dan zó te publiceren, dat het (de kranten haalt. J rede Ergens zweeft een geluid, de bomen luisteren. zij horen zacht fluisteren dat steeds harder doorklinkt. De stilte wordt overspoeld door geluiden, de vogels klampen zich vast en zwijgen zich dood. Duizend fluisteringen om de donkerte bij het breken van de ochtend te laten opheffen Smeken om Verbreking van de derde oorlog. Europa te verraden door de Navo's Judaskus, later Europa's zelfmoord gebleken. Het is laat, te laat om nog vrede te verkrijgen. God is doodgezwegen en nu dood gebleven. A. v. d. Voort, Molenstraat 23, Lisse. De steden zullen spreken het volk verlamd en als de stomme zal ik jou zoeken in het land van duisternis. De zeeën zullen verstenen de branding de keten en als een zeegod zal ik Je verdrinken in het land van stilte De hemelen zullen verbranden de goden als offers en als de radeloze zal ik jou verzinnen in het land van leven. Ton Jansen, Langestraat 65, Leiden. Ik pleeg een dromenkind te zijn dwalend langs licht en zilver In ruimte verzonken zie ik het spel van kleine grijze wolken en de jonge speelse wind Vertederd kus ik een late vlinder dat mij doet zingen van diep geluk Maar, te snel trekt tijd voorbij dat ik iemand vind om samen mee te dromen Nu ben ik weer alleen om straks weer met Jou samen te zijn Rita van Haastrecht. Oosterstraat 26, Leider. O leven vol beloften, wat stel jij vaak teleur. Ik zit hier in m'n eentje en ik treur Als ik de regen met stralen, langs mijn raam zie gaan Ben ik zo droef te moe, en welt er in mijn oog een traan Maar komt er dan na regen zonne schijn, dan voel ik me vreugdevol Kan ik ieder wel omarmen, en voel me dol S. de Jong-Van Schoonderwoerd. Pieter Bothstraat 1, Leiden MOORD Waar waren Jullie toen ik in de ravijn van eenzaamheid stortte Toename Hierbij teken ik het volgende aan De op zaterdagmiddag bereikbare rector zei, dat volgens hem het aantal Oude Talen-uren in Nederland toch nog steeds toeneemt. De school werd bij telefonische informatie bij een collega-classicus van de „concurrerende" school in diezelfde, kleine plaats in het Midden-Oosten door diens op sociaal gebied werkzame echtgenote »haar man was niet thuis) „bijzonder goed" genoemd en „w^rm" aanbevolen: en als die het niet weten kon. wie dan? In het buitenland woonachtige Neder landers bijvoorbeeld doen hun kinderen op die school, terwijl zij in die buurt, pleeggezinnen voor hen zoeken, zoals ik uit dezelfde bron vernam (m.a.w.. aan de schóól kon het niet liggen Voor de eindexaminandi lijkt het mij van gróót belang, dat degenen on der hen, die zo dolgraag Oude Talen hadden willen gaan studeren, te verne men, dat dit nu wél weer kan en dat ze het vak van htm keuze mogen gaan beoefenen. Waarschijnlijk hebben zij als zesde klassers van hun docenten te horen gekregen: „Nee. mijn beste Jongen, nee. m'n lieve kind. doe dat nou niet. er is geen toekomst, er zit geen brood in. je wéét het: de mammoet .hè. Het waar waren de hulpeloze gebaren van jullie handen waar waren jullie tranen van zinloos verdriet toen mijn lijk werd gevonden uitgespuwd door de zee van eenzaamheid waar waren Jullie bloemen aan het inktzwarte van mijn graf toen ik verscheurd in stukken werd gelegd in de eenzame wanorde van mijn bestaan waar waren jullie toen????? Ria Zaanen, Q. v. Uffordstraat 118, Noordwijk. Fietsen is de beste sport. Wel een fietsje dat niet knort. Voor een fiets die bromt en knort, Zijn de wegen veel te kort. Met mijn fietsje ga ik uit. Want mijn fiets maakt geen geluid. En ik rij dan welgemoed, Zon en zomer tegemoet. Kom ik dan eens ergens aan, Waar de molenwieken gaan, Dan denk ik: die Leidse baan? Mensenlief het is een waan Ach waar is die goede tijd: In 't verleden tot m'n spijt. Toen de lucht nog rein en goed was En het water nog zo zoet was. Wel we moeten deels wel terug, Want het gaat nu veel te vlug. Laten we dit niet vergeten 's Mensen hart is gauw versleten. Als we nu eens wilden horen Was ons land nog niet verloren. Onze steden kregen dan Een lommerrijke mantel an. Want de zuurstof die moet komen Van een land gevuld met bomen. Rijkdom schuilt er in het woud; Gezondheid is toch meer dan goud? Toen de fiets werd uitgevonden kwamen ras de rijwielbonden De Nederlandse wielrijbond Was het die zijn taak verstond. Waar zijn nu de rijwielpaden? Driemaal mag u er naar raden. Want ze zijn een zeldzaamheid, Overal waar de auto rijdt. Van wandelaars nog niet gesproken; Die zijn helemaal verstoken. Waar is nu een wandelweg? Is er niet in heg noch steg. Vroeger ging Je door het hout Van Zoetermeer tot Zoeterwoud De namen zijn nog wel gebleven Maar de zoetheid is verdreven. De ooievaars die komen niet, Want geen kikker kwaakt in 't riet. In de Schrift stond 't al beschreven Alles wat we nu beleven. Donker is het in de sloot. LEIDEN Volgens Nita van Krimpen lijkt het erop dat er weer brood in de studie Latijn en Grieks zit. Zij heeft tekenen ontdekt dat er riu al een te kort is aan leraren klassieke talen. Behalve bovenstaand onderwerp, ook iets over de aktie „ruimte" op de veer tiendaagse Altona-pagina (waar tussen twee haakjes ook op kunt schrijven» Bedoelde aktie is opgezet om jongens en meisjes tieners aan een goed pleeggezin te helpen Zij zoeken geen nieuwe vader of moeder, maar mensen die hun de kans geven een eigen be staan op te bouwen is een aflopende zaak en wij weten zélf (want wij zijn het zelf!) al niet, hoe we het eindje halen. Weet je wat? Neem nou geschiedenis en dan kies Je later als bijvaketc. etc. (vult u maar in). Ongeveer 3 weken geleden heb ik diverse nieuwsmedia en -mediatoren dit (eventuele) nieuws op een presen teerblaadje thuisbezorgd in de ver wachting dat het in de maand septem ber de aankomende eerstejaars studen ten nog thuis, tot in de „provincie" toe, zou bereiken. Maar ik ben daar toch zo gerust niet op. Ongeveer 2 Jaar geleden stonden voor een vacature aan het Maimoni- des-lyceum in Amsterdam nog 21 clas sici in de rijhalverwege de vorige cursus zal het aantal bevoegde sollici tanten aan het Barlaeus <A'dam) nog tien zijn geweest. Benoemd Waar zijn deze classici gebleven?? Omgeschoold? Bijgeschoold? Omge zwaaid, zodat ze de advertenties niet eens meer onder ogen krijgen? Of ge woon benoemd in een paar opengeval len plaatsen? Maaaaaar ik heb ook laatst ge hoord („Comperi.zou Cicero zeg gen», dat het departement classici aan trekt en in vaste banen te werk stelt. Zó kan een hele kliek potentiële kla gers uit de roulatie gerold worden ik ben maar een stadsmens breiende aan een lantarenpaal zwemmende in jouw moeders koffie mescaline stel je grens dring verdomme niet in m'n ziel koning, verlaat je zonnepaleis jouw lippen uiten gekrijs van een stoffige vergrijsde opoe opa vliegt weer naar het bed van de uil Oehoe. ik ben maar een stadsmens die regels van het leven lijmt die in leven wordt gehouden door onnatuurlijke gedichten die werd gevloerd door Abadon's i ele gezichten Liliane m'n dame staande in de schaduw van bananen- symfonieën luisterend in de nacht der dieren naar voorgekauwde encyclopedieën. ik ben maar een stadsmens een raam naast jouw lichaam wiens leven wordt omringd door gouden draden en marmeren paleizen satijnen woorden weerkaatsen tegen de van Michelangelo's beschilderde hemel de rijkelijke massa werd overvloed de donkerblauwe Noordzee lag eb het kind keek even op van z'n spel toen de stadsmens stierf aan het spin- neweb. D. Kienjet, Oosterdwarsstraat 20 Leiden. Hoeveel lege woorden heb ik gesproken? hoeveel stomme dingen heb ik gedaan? want mijn woorden en daden spreken hoogstens een taal van Liefde die niemand kan verstaan maar vergeet nooit dat ik van jullie houd want lezen kunnen jullie dus lees hier, wat ik duidelijk heb willen maken lees het hier, nu het te laat is want ik wil niet meer zijn misschien ,al ik terugkeren als een ster, die Jullie aai. misschien i.og eens zult zien Kijk dan omhoog als Je eenzaam bent in de duisternis van de nacht en laat die ster Je dan zeggen wat ik heb wiillen laten zien in heel mijn leven dat ik van Jullie houd. RIA VAN ZAANEN Q. van Uffordstraat 118, Noordwijk aan Zee. Eén der onderwijs-Journalisten, de heer Van Spaandonk, die zo vriendelijk was, mij terug te bellen, heeft er nog het volgende „doordenkertjebij ge daan: „Als er nu later in die keuze pakketten Latijn of Grieks vóórkomen zijn er straks zeker weer geen classici genoeg om de door de kinderen geko zen vakken te „geven". Daar had ik nog niet eens aan gedacht SOS Een heel reële conclusie trouwens. Want met die aan de ouders destijds zo leuk voorgespiegelde keuze-mogelijk heid is het toch een raar geval: in Hazerswoude kon een klas die in de vorige cursus Frans gehad had. in deze cursus géén Frans krijgen, omdat het aantal keuze-vak-kiezers-uren te klein was: dus (tijdelijke) kracht kon ophoepelen en de kindertjes mochten niet dóórgaan met him Frans ik herhaal: Frans! van de regering Ik wéét het niet, want ik ken de regering niet. Ik ben (dus) benieuwd, of het bo venstaande een goede tijding .eefi nog net op tijd komend 80S of een loos alarm was. NITA VAN KRIMPEN (oud-Leidse) Johannes Vermeerstraat 67 II Amsterdam-Zuid I Tel. 020—726070. 'k Heb medelijden met U, o Heer. Des Vaders mens geworden Woord! Wat sloeg U zo intens ter neer? En werd U reeds in de hof vermoord? Het mens'lijk lijden deed U beven. In de steek gelaten tot aan 't graf. Als voedsel had U zich gegeven. Toch vielen allen van U af. U gaf Uw liefde, doch het weten. Waartoe dit alles leiden zou. De kerk van 't heden deed U zweten. Al verguizing en zonder trouw. Wat zijn we van U afgeweken, Verheffen zonden tot een wet. 't Broze g'loof in de hand van leken, De Waarheid wordt aan kant gezet. Veel zielen gaan voor U verloren. In drijfzand raken ze verstikt. Door 't Gouden Kalf. dat is geboren Een feit, dat 't meest de Satan schikt. Waar is het hoofdgebod gebleven. En het tweede, daaraan gelijk? Het is de massa nu om 't even. Van'liefde geeft haast niemand blijk. Het egoïsme viert thans hoogtij De hoogmoed stijgt allengs ten top. Met het „leef maar raak-systeem" er bij. Off'ren we de moraal maar op Niets ontziend, zijn doel te bereiken. Slaat men elkander rustig dood. Voor 'n klein gewin, gaat 't over lij ken. De hebzucht maakt de misdaad groot. Jezus wat heeft U veel geleden Dit dringt steeds dieper tot ons door. Veel heb ik reeds tot U gebeden. Soms lijkt 't. als geeft U geen gehoor. Wij smeken U, laat ons niet alleen. Geef ons een plaats in Uw God'lijk Hart. Wees ons tot troost nu. bij ons geween. Daar de toestand ons steeds meer ver wart. Het is de nood. die ons doet vragen, O! Goede Herder sta ons bij. Red ons in deze zware dagen. En maak ons angstig hart weer blij Herder laat niet, na lijd' en zwoegen. De wolf, die in de wereld raast. Het uiteindelijke genoegen. dat steeds meer van Uw schapen naast. J. M. Kortekaas v. d. Mortelstraat 64, Noordwijk. Woest laat ik mijn liefde door het water afspoelen Nadat Jou hart in de lucht was beland en ik de zon In Jouw leegte had geplant kwam ik tot conclusie dat Jij bloedt Nagedacht over Jou vlinders in zwart gewaad bloemen achter prikkeldraad Ik die voor altijd het hemelwater ingaat C. W. F. Focke Langehorststraat 3, Voorschoten. Het Leidsch Dagblad: de krant die zoveel gedichten in z'n (twee wekelijkse) Altona-pagina doet. Ook vandaag is er weer een flinke plaats voor ingeruimd. De voorraad-map met gedichten is hiermee behoorlijk in omvang geslonken. Met andere woorden: er kunnen weer gedichten worden ingestuurd. Het adres is Leidsch Dagblad. Witte Singel 1, t.a.v. de Altona-redactie. We zullen ervoor zorgen dat uw geestesprodukt zo spoedig mo gelijk wordt gepubliceerd. Het kan toch nog wel eens lang duren, maar uw bijdrage kómt er uiteindelijk in. Dus waarom zou u ook niet eens een gedicht opsturen?

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 17